Szlifierka to urządzenie służące do wykończenia utwardzonych powierzchni, umożliwiające osiągnięcie precyzyjnych wymiarów i kształtów. Aby rezultat był zadowalający niezbędny jest wybór właściwego sprzętu. W naszym artykule prezentujemy popularne typy szlifierek, omawiamy różnice między nimi i przedstawiamy przykłady zastosowania.
Szlifierka oscylacyjna
Szlifierkę oscylacyjną możemy wykorzystać do prac na płaskich i równych powierzchniach oraz obróbki zaokrąglonych warstw materiału. Urządzenie najlepiej się sprawdza przy pracach prowadzonych z wyczuciem, a także podczas szybkiej obróbki drewnianych powierzchni. Kształt stopy jest prostokątny, dzięki czemu szlifierka łatwo dociera i szlifuje narożniki.
Szlifierki oscylacyjnej możemy używać do szlifowania płaskich powierzchni, takich jak meble o prostym wykończeniu, drzwi czy drewniane blaty kuchenne. Przy jej użyciu możemy wykończyć drewnianą podłogę albo stół w jadalni. Sprzęt może służyć do ścierania gipsu i betonu, a nawet metalu, wszystko zależy od liczby oscylacji i mocy narzędzia.
Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka mimośrodowa z powodzeniem nada się do większości prac szlifierskich. Za sprawą elastycznego talerza szlifierskiego, sprzętem można obrabiać zarówno wklęsłe, jak i wypukłe powierzchnie. Również obróbka płaskich powierzchni przebiega bardzo sprawnie i znacznie szybciej niż przy użyciu modelu oscylacyjnego. Płyta wersji mimośrodowej wykonuje równocześnie ruchy oscylacyjne i obrotowe. Po zmianie tarczy, elektronarzędzie może pełnić też funkcję polerki.
Sprzęt wykorzystamy do szlifowania powierzchni metalowych i drewnianych, w tym na przykład mebli, drzwi czy elementów karoserii samochodowych. Przy pomocy narzędzia i specjalnej gąbki wypolerujemy też lakier samochodowy czy wosk na meblach.
Szlifierka taśmowa
Szlifierka taśmowa powinna się znaleźć w pracowni każdego stolarza. Jest to bardzo solidne urządzenie służące do cięższych prac, które ze względu na swoją moc wymaga od użytkownika wyczucia i rozsądku. Działanie modelu taśmowego jest całkiem proste. Silnik napędza walce i uruchamia taśmę, która szybko się obraca i ściera materiał na dużej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że ten rodzaj szlifierek ma tendencję do wyrywania się naprzód, dlatego należy bardzo uważać przy pracy.
Szlifierka taśmowa służy głównie do szlifowania zgrubnego, czyli wstępnego. Z tego względu jest świetnym wyborem na początkowe etapy renowacji starych podłóg, szlifowania dużych elementów z drewna litego lub do przygotowywania drewnianej ławy pod końcowe szlify. Sprzęt dobrze radzi sobie również z kamieniem i metalem, można nim także ostrzyć narzędzia. Za pomocą dołączonych do zestawu stojaków, narzędzie nada się także do obróbki dłuta.
Szlifierka stołowa
Szlifierka stołowa ma wiele zastosowań. Głównym zastosowaniem szlifierki stołowej jest ostrzenie narzędzi, a także poprawianie krańców sprzętów rolnych, dłut i noży kosiarek. Narzędzie ma dwa jednocześnie obracające się koła, które stawiają opór obrabianym przedmiotom. Szlifierka jest wygodna w użyciu, a jej dużą zaletą jest to, że wolno się zużywa.
Szlifierka stołowa do drewna dobrze sprawdza się także przy redukowaniu zbyt dużych elementów czy szlifowaniu różnych powierzchni. Jest to idealny sprzęt dla majsterkowiczów, który jest atrakcyjny cenowo i w zupełności wystarczy do amatorskich zastosowań.
Szlifierka kątowa
Szlifierki kątowe są bardzo uniwersalne i stanowią wyposażenie wielu warsztatów. Urządzenie jest wyposażone w silnik, który wprawia w ruch obrotowy zamontowaną tarczę. W zależności od zamontowanej końcówki sprzęt zmienia działanie. Trzy podstawowe czynności, jakie wykonuje szlifierka to cięcie, szlifowanie i polerowanie. Sprzęt z łatwością wgryzie się w beton i metal, dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie w warsztacie i w czasie remontu.
Po założeniu tarcz pozwalających na polerowanie i szlifowanie, użytkownik łatwo pozbędzie się nadmiaru materiału z różnych powierzchni. Szlifierka bardzo dobrze radzi sobie na przykład przy zdejmowaniu lakieru i rdzy z metalu.
Szlifierka typu delta
Szlifierka typu delta umożliwia szlifowanie trudnych do obróbki powierzchni, takich jak szczeliny, narożniki, czy ornamenty. Urządzenie działa na podobnej zasadzie, co szlifierka oscylacyjna, to znaczy silnik wprawia w ruch wahadłowy sztywną stopę szlifierską w kształcie trójkąta.
Sprzęt jest wyposażony w przystawki szlifujące, które można zastosować wszędzie tam, gdzie do tej pory możliwe było wyłącznie szlifowanie ręczne. Trójkątna płyta szlifierska bardzo dobrze radzi sobie z obróbką drewnianych i metalowych elementów o różnych kształtach, na przykład krzeseł, metalowych płotów czy mebli z ornamentami.
Podsumowanie
Zastanawiasz się, jaka szlifierka będzie najlepsza? Jeśli szukasz najbardziej uniwersalnego sprzętu, zwróć uwagę na model kątowy. Urządzenie może ciąć, szlifować i polerować różne powierzchnie, a także dobrze sobie radzi z usuwaniem rdzy czy rozcinaniem metalowych rur. Do codziennych zastosowań najlepiej sprawdzi się szlifierka oscylacyjna lub mimośrodowa. Z kolei w każdym warsztacie powinien się znaleźć model stołowy. Taka szlifierka pozwoli naostrzyć narzędzia i popracować z różnymi elementami. Warto zwrócić również uwagę na szlifierki taśmowe. Tego typu sprzęt przyda się do szlifowania drewna, a także pomoże przy renowacji starej podłogi.
3 najczęstsze zastosowania szlifierki oscylacyjnej
Szlifowanie drewna
Urządzenie, takie jak szlifierka oscylacyjna jest przystosowane przede wszystkim do wygładzania powierzchni drewnianych. Mogą one być płaskie i równe, a także delikatnie zaokrąglone. To oznacza, że za pomocą sprzętu możemy oszlifować, a więc elegancko wykończyć drzwi, blaty kuchenne, meble do różnych pomieszczeń, ramy luster i obrazów itp. Często mówi się, że szlifierka oscylacyjna to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń. Jednak trzeba zaznaczyć, że służy ona do obróbki drewna, które zostało już wstępnie wygładzone. Tym samym za pomocą takiego sprzętu możemy nadać ostateczny wygląd wybranym przedmiotom. Niektóre modele dają możliwość szlifowania stosunkowo dużych, drewnianych powierzchni, takich jak np. parkiet.
Szlifowanie betonu
Zazwyczaj dzięki szlifierce możemy bez trudu wygładzić beton, dlatego jest wykorzystywana przez pracowników ekip budowlanych. Urządzenie przydaje się również podczas prac związanych z usuwaniem betonu czy tynku ze ścian i innych powierzchni. Sprzęt jest dobrze przystosowany do pracy, ma mocny silnik. Poza tym do wygładzania betonu zakłada się papier ścierny o innej gradacji niż też przeznaczony do szlifowania powierzchni z drewna. Z uwagi na możliwość odsysania pyłu poprzez podłączenie specjalnego worka czy odkurzacza przemysłowego, podczas pracy nie generuje się dużej ilości pyłu w pomieszczeniu. Mógłby on podrażnić drogi oddechowe i oczy, a dodatkowo ograniczyć widoczność i utrudnić zachowanie precyzji.
Szlifowanie metalu
Nie można zapomnieć o tym, że większość sprzętów oscylacyjnych pozwala na szlifowanie powierzchni metalowych. To oznacza, że możemy bez większego wysiłku wyczyścić barierkę balkonową, bramę wjazdową, a także różnego rodzaju przedmioty, które zdążyły pokryć się korozją. Szlifierka oscylacyjna do takich zastosowań przydaje się więc nie tylko w hali produkcyjnej, warsztacie samochodowym czy zakładzie obróbki metali. Oczywiście do pracy należy dobrać odpowiedni papier ścierny, ale nie jest to trudne. W razie wątpliwości możemy poprosić o poradę bardziej doświadczoną osobę, wtedy na pewno uda nam się uzyskać oczekiwane efekty pracy. Co prawda do szlifowania metali możemy też wykorzystać inne sprzęty, przykładowo zwykłą wiertarkę wyposażoną w specjalną tarczę, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie uda nam się odpowiednio wygładzić powierzchni. Szlifierka oscylacyjna nadaje się do tego znacznie lepiej.
Szlifierka oscylacyjna a pozostałe rodzaje urządzeń
Poza urządzeniami oscylacyjnymi, w sklepach znajdziemy też inne modele, w tym mimośrodowe, taśmowe i typu delta. Czym się one różnią? Przede wszystkim budową oraz sposobem użycia. Szlifierki mimośrodowe są wyposażone w elastyczny talerz szlifierski, dlatego są dobrze przystosowane do wygładzania powierzchni wypukłych i wklęsłych, zwłaszcza drewnianych i metalowych. Po założeniu odpowiedniej tarczy takie urządzenie może pełnić funkcję polerki. Sprzęty taśmowe, jak sama nazwa wskazuje mają specjalną taśmę szlifierską, która porusza się w linii prostej. Dają one możliwość szybkiego wygładzenia przedmiotów wykonanych m.in. z drewna. Najczęściej szlifierki taśmowe znajdują zastosowanie przy szlifowaniu dużych powierzchni, a więc boazerii i podłóg. Nawet gdy są stosunkowo grube i poszarpane. Z kolei modele typu delta wykorzystywane są w miejscach, gdzie użycie innych rodzajów urządzeń byłoby niemożliwe lub nie zapewniałoby dobrych rezultatów. Z tego względu przydają się one do szlifowania przedmiotów metalowych i drewnianych o różnych kształtach. Mogą to być krzesła, zdobione meble, lamele, płoty itp. Ciekawe jest to, że szlifierka typu delta działa na podobnej zasadzie, co oscylacyjna, ale pozwala na zastosowanie różnych przystawek szlifujących, w tym okrągłych i trójkątnych.
Czy warto kupić szlifierkę oscylacyjną?
Szlifierka oscylacyjna bez wątpienia przyda się każdemu majsterkowiczowi. Sprawia ona, że wykonanie prac remontowych, wykończeniowych czy stolarskich jest znacznie łatwiejsze i możemy przeprowadzić je samodzielnie, bez potrzeby korzystania z usług fachowców. Przygotowanie sprzętu do pracy nie jest trudne, gdyż papier ścierny zwykle mocuje się na stopie za pomocą zacisków, ewentualnie rzepów. Warto zwrócić także uwagę na to, że urządzenie oscylacyjne nie jest ciężkie i ma kompaktowe wymiary, co ułatwia utrzymanie go w dłoniach przez dłuższy czas. Jednocześnie jest ono wyposażone w silnik o dostatecznie dużej mocy zapewniający efektywne działanie. Szlifierka jest prosta w konserwacji, gdyż wymaga głównie regularnego czyszczenia. Nie musimy się martwić, że nie poradzimy sobie np. ze smarowaniem poszczególnych części czy ich wymianą. Ponieważ większość dostępnych na rynku modeli umożliwia odsysanie pyłu na bieżąco podczas pracy, zachowanie porządku na swoim stanowisku roboczym nie sprawia problemu. Nie narażamy się też na wdychanie zanieczyszczeń, co mogłoby mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.