Rozwój dzieci w szkole jest uzależniony od wielu czynników, w tym między innymi od tego, do jakich możliwości i rozwiązań technologicznych mają dostęp. Niestety dość łatwo jest zauważyć, jak nierówny start daje dzieciom pochodzenie i dostęp do nowości zapewniony w domu. Program “Laboratoria przyszłości” może służyć przynajmniej częściowemu niwelowaniu takich różnić. Zobaczmy zatem, w jaki sposób działa.
Czym jest program “Laboratoria przyszłości”?
Program “Laboratoria przyszłości” został zaprojektowany i jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy współpracy z Centrum GovTech. Jest to zakrojony na bardzo szeroką skalę program, który pozwala na wyrównywanie szans dzieci poprzez udostępnianie im rozwiązań technologicznych. Dzięki niemu w szkole wszyscy mają możliwość korzystania z najnowszych urządzeń i rozwiązań, a jednocześnie uczą się najbardziej potrzebnych do ich obsługi umiejętności.
Rozwój dzieci w “Laboratoriach przyszłości” opiera się na kształceniu w kilku szczególnie wybranych kierunkach, ukrytych pod akronimem “STEAM”: nauce (science), technologii (technology), inżynierii (engineering), sztuce (art) oraz matematyce (math). Dzieci mają możliwość nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej, ale też eksperymentowania pod okiem nauczycieli.
Czy “Laboratoria przyszłości” obejmą wszystkie dzieci?
W planach Ministerstwa Edukacji i Nauki jest objęcie wszystkich dzieci ze szkół podstawowych programem “Laboratoria przyszłości”. Dzięki temu zarówno szkoły samorządowe, niesamorządowe, specjalne, jak i wiele szkół niepublicznych będzie miało okazję do wprowadzenia u siebie tego innowacyjnego programu nauczania. To z kolei przekłada się na szansę dla każdego dziecka.
Co może znaleźć się w “Laboratorium przyszłości”? Co mogą kupić szkoły?
Szkoły są uprawnione do zakupu różnorodnego sprzętu, który pozwoli dzieciom na rozwijanie ich umiejętności technicznych. Przede wszystkim są to stacje lutownicze oraz sprzęty służące do budowania różnorodnych urządzeń i nauki robotyki, między innymi mikrokontrolerów, sensorów, płytek prototypowych, wzmacniaczy i akcesoriów.
Bardzo ważną częścią wyposażenia “Laboratoriów przyszłości” stają się dostępne na stronie sklepu Botland drukarki 3D oraz akcesoria, które pozwalają na pracę z nimi (np. filamenty, żywice, oprogramowanie do projektowania modeli itp). Pozwalają one dzieciom na rozwijanie zdolności widzenia i projektowania przestrzennego, a także na zapoznanie się z oprogramowaniem i samym urządzeniem.
Szkoły mogą również wyposażyć swoich uczniów w sprzęty pozwalające na rejestrowanie postępów nauki, eksperymentów i osiąganych wyników. W ten sposób pomagają im również w rozwoju kreatywności i zdobywaniu wiedzy artystycznej.
Czy uczestniczenie w “Laboratoriach przyszłości” jest pomocne?
Najpewniej zastanawiasz się, czy dzieci uczęszczające na zajęcia w ramach “Laboratoriów przyszłości” faktycznie zyskują konkretne umiejętności i mają w perspektywie większe szanse na zdobycie lepszej pracy. Odpowiadamy: Oczywiście! “Laboratoria przyszłości” pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie najnowszych technologii, co jest krokiem do rozwinięcia zainteresowań i późniejszej kariery m.in. w obszarach robotyki, automatyki czy IT.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ