Ranking 6 najlepszych pomp głębinowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.11.24

 

Pompa głębinowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli decydujesz się na utworzenie na swojej posesji studni, która zapewni Ci wodę w domu, musisz zamontować w niej także pompę głębinową. Odpowiada ona za zasysanie wody ze źródła i przesyłanie jej do rur prowadzących do budynku. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, ciekawą propozycją jest pompa Mar-Pol Orca QGD-1.5-120.1.1. Sprzęt zmieści się nawet w niedużej studni, jego średnica wynosi 10 cm. Moc silnika pompy to 1,1 kW, dzięki czemu model Mar-Pol jest wydajny. Dobrze sprawdza się przy domach jednorodzinnych i w ogrodach. Jeśli szukasz niedużego sprzętu o wysokiej wydajności, spodoba Ci się pompa głębinowa Hecht 3602. Ma średnicę 110 mm i może być wykorzystywana także w cysternach i beczkach.

6 najlepszych pomp głębinowych. Opinie w 2024 roku

 

Każdy, kto decyduje się na studnię na swojej posesji, musi wyposażyć się także w odpowiednią pompę głębinową. Sprzęt ten służy do pobierania wody i transportowania jej do rur, którymi dostanie się ona do domu lub budynku gospodarczego. Trudno jednak zdecydować się na konkretny model, dlatego przygotowaliśmy ranking pomp głębinowych. Pomoże Ci on wybrać odpowiedni sprzęt, dopasowany do Twoich potrzeb i warunków na działce. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zaletą pompy głębinowej Mar-Pol jest duża moc silnika, wynosząca 1100 W. Sprzęt ma wydajność 1,5m³/h. Model Mar-Pol sprawdza się w domach jednorodzinnych i niedużych zabudowaniach gospodarczych. Pompę wykonano z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają trwałość sprzętu. Specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem chroni silnik.

Wady

Pompa głębinowa Mar-Pol według opisu producenta pompuję wodę na odległość 120 m, jednak już po 50 m znacząco spada ciśnienie strumienia, co utrudnia na przykład podlewanie dużej powierzchni działki.

Podsumowanie

Jeśli szukasz pompy głębinowej do swojej studni, warto rozważyć zakup modelu Mar-Pol, ponieważ ma dużą moc silnika i jest wydajny. Sprzęt wykonano z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają wiele lat użytkowania bez potrzeby wymiany poszczególnych części. Pompa jest łatwa w montażu i ekonomiczna w eksploatacji.

Drugi wybór

Zalety

Pompa głębinowa Hecht ma dużą wydajność 1400 l/h. Dzięki temu sprawdza się jako element systemu doprowadzającego wodę do domów jednorodzinnych i gospodarstw. Sprzęt może być zanurzony na głębokości nawet 70 m. Model Hecht ma niedużą średnicę, 110 mm, dzięki czemu może być wykorzystywany w studniach, a także w zbiornikach i cysternach.

Wady

Przy dłuższym systemie doprowadzającym wodę, na przykład podczas podlewania dużej działki, ciśnienie strumienia wody znacząco spada. Na rynku brakuje części zamiennych do modelu Hecht 3602.

Podsumowanie

Do niedużych zbiorników wodnych, studni i cystern dobrze sprawdzi się pompa głębinowa Hecht 3602. Sprzęt ma dużą wydajność, może pompować nawet 1400 l wody w ciągu godziny. Maksymalne zanurzenie pompy Hecht może wynosić 70 m, dzięki czemu produkt jest funkcjonalny. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i montażu.

Rozważ też

Zalety

Model pompy głębinowej Omnigena SKM 200 ma dużą moc silnika, wynoszącą 1500 W. Wydajność sprzętu to 55 l/min, dobrze sprawdza się więc na działkach do nawadniania gruntu, ale także w domach jednorodzinnych i niedużych przedsiębiorstwach. Pompa ma kabel zasilający o długości 15 m, co ułatwia podłączenie jej do źródła prądu.

Wady

Pompa głębinowa Omnigena jest ciężka, co utrudnia samodzielną instalację. Ponadto ze względu na swój rozmiar musi być dobrze dopasowana do zbiornika, nie pasuje do wielu otworów studziennych.

Podsumowanie

Pompa głębinowa Omnigena ma dużą moc i wydajność, co sprawia że sprawdza się w domach jednorodzinnych, zabudowaniach gospodarczych, a nawet w małych przedsiębiorstwach. Długi kabel zasilający umożliwia wygodne podłączenie sprzętu do źródła zasilania. Produkt jest ekonomiczny w eksploatacji.

 

Pompa głębinowa śrubowa

 

1. Pompa Głębinowa Śrubowa Mar-Pol Orca QGD-1.5-120.1.1 

 

Przy domach jednorodzinnych oraz na działkach rekreacyjnych dobrze sprawdzi się śrubowa pompa głębinowa Mar-Pol QGD-1.5-120.1.1. Średnica modelu wynosi 10 cm, co sprawia że pasuje do większości studni. Pompa zasilana jest energią elektryczną o napięciu 230 V. Moc modelu Mar-Pol wynosi 1,1 kW, co zapewnia efektywną pracę całego sprzętu. Śrubowa pompa głębinowa ma wydajność 1,5 m³/h, dzięki czemu sprawdzi się do codziennego użytku dla kilkuosobowej rodziny. 

Model Mar-Pol nadaje się również do nawadniania ogrodu, może podawać wodę na odległość nawet 120 m. Przyłącze węża w pompie ma średnicę 1 cala. Silnik w sprzęcie jest wytrzymały i mocny, ma miedziane uzwojenie, które zapewnia trwałość produktu. Głębinowa pompa do wody ma specjalne zabezpieczenie termiczne, które chroni przed przegrzaniem się silnika.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru pompy głębinowej Mar-Pol, ponieważ pobiera ona niedużo energii elektrycznej, ale pracuje wydajnie. Dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych i na działkach. Pompa jest wytrzymała i wykonano ją solidnie z wysokiej jakości materiałów.

 

 

 

 

Pompa głębinowa do studni

 

2. Pompa do wody głębinowa Hecht 3602 

 

Funkcjonalna pompa do wody głębinowa Hecht 3602 sprawdzi się w wielu sytuacjach. Może być wykorzystywana w studniach, ale także do pompowania płynów z cystern, czy beczek. Minimalna średnica otworu ujęcia wody musi wynosić 110 mm, jest to więc nieduży sprzęt. Model Hecht dobrze sprawdza się jako pompa głębinowa do studni ze względu na swoją dużą wydajność, 1400 l/h. Sprzęt zasilany jest silnikiem elektrycznym o mocy 600 W. Długość przewodu doprowadzającego energię do pompy wynosi 10 m.

Model Hecht może być wykorzystywany zarówno w zbiornikach z czystą, jak i z lekko zanieczyszczoną wodą. Sprzęt może pracować na głębokości nawet 70 m. Dobra i tania pompa głębinowa jest wytrzymała, solidnie wykonana i trwała. Model Hecht dobrze sprawdza się na niedużych działkach oraz w domach jednorodzinnych. Dostarcza wodę zarówno do budynków, jak i do podlewania ogrodu.

Użytkownicy, którzy wystawili swoje opinie o pompach głębinowych Hecht, chwalą zakupione przez siebie produkty. Pompa głębinowa jest wydajna i mocna, dobrze sprawdza się zarówno przy domach jednorodzinnych, jak i na mniejszych posesjach. Sprzęt jest solidnie wykonany i wytrzymały.

 

 

 

 

Pompa głębinowa Omnigena

 

3. Omnigena Pompa Głębinowa 4” SKM 200 230V 

 

Zachęcamy do rozważenia zakupu pompy głębinowej Omnigena 4” SKM 200. Jest to mocny i trwały sprzęt, który sprawdzi się do transportowania wody użytkowej do domu i ogrodu. Model Omnigena nadaje się do dużych zbiorników i głębokich studni. Sprzęt wyposażono w olejowy silnik o mocy 1500 W, dzięki czemu pompa jest wydajna. Sprawdzi się nie tylko do podlewania roślinności, czy dostarczania wody do domu, ale może być także użytkowana w niedużych przedsiębiorstwach.

Pompa głębinowa Omnigena ma moc wznoszenia wynoszącą 160 m, oznacza to, że na taką głębokość można zanurzyć sprzęt. Wydajność sprzętu to 55 l/min. Pompa zasilana jest prądem o napięciu 230 V, który płynie kablem o długości 15 m. Dzięki temu studnia może znajdować się w dużym oddaleniu od źródła energii elektrycznej. Średnica pompy głębinowej Omnigena to 4 cale, sprawdza się więc do dużych zbiorników i studni. 

Użytkownicy, którzy przeprowadzili test pomp głębinowych Omnigena, są zadowoleni z rezultatu i polecają sprzęt innym konsumentom. Produkt jest wytrzymały, wykonany z solidnych materiałów wysokiej jakości. Duża moc i wydajność umożliwia wykorzystanie pompy w różnych zbiornikach.

 

 

 

 

Pompa głębinowa IBO

 

4. Pompa głębinowa IBO 3,5 SDM 3-15 3,5” 1,1 kW

 

Warto zastanowić się nad wyborem pompy głębinowej IBO 3,5 SDM 3-15, ponieważ jest to wydajny sprzęt wykonany z wysokiej jakości materiałów, stali nierdzewnej, mosiądzu i tworzywa sztucznego. Produkt ma średnicę 90 mm, co oznacza, że można wykorzystywać go w ujęciach głębinowych o średnicy minimum 3,5 cala. Pompę wyposażono w silnik o mocy 1100 W, zasilany prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Pobór energii sprzętu IBO to ok. 5,6 A.

Pompa głębinowa IBO ma w zestawie kabel zasilający o długości 20 m, dzięki czemu łatwo jest podłączyć sprzęt do źródła prądu. Produkt wyposażono w specjalne zabezpieczenie termiczne, które chroni silnik przed przegrzaniem. Pompę można zanurzyć na głębokość 90 m, a wydajność modelu IBO wynosi nawet 105 l/min. Sprzęt ma specjalną konstrukcję wirników i wykonano go z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia większą odporność na piasek niż w innych modelach. W efekcie produkt IBO sprawdzi się jako pompa głębinowa do studni kopanej.

Opinie konsumentów na temat pompy IBO są pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni z mocy i wydajności sprzętu oraz łatwości montażu. Pompa jest wytrzymała i solidnie wykonana, dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych.

 

 

 

 

Pompa głębinowa Grundfos

 

5. Pompa głębinowa Grundfos SQ 3-65

 

Pompa głębinowa Grundfos SQ 3-65 to dobry wybór dla każdego, kto szuka wydajnego sprzętu do swojej studni. Produkt dobrze sprawdza się do nawadniania ogrodów, a także do zasilania w wodę domów jednorodzinnych i niedużych gospodarstw. Średnica pompy wynosi 3 cale, sprzęt sprawdza się więc do większości studni i zbiorników. Model Grundfos zasilany jest energią elektryczną o napięciu 230 V. Silnik w pompie ma moc 1150 W, co zapewnia wydajną pracę sprzętu.

Wydajność sprzętu wynosi nawet 75 l/min. Pompa głębinowa Grundfos może być zanurzona maksymalnie na ok. 80 m. Silnik w sprzęcie został skonstruowany w taki sposób, aby poszczególne komponenty nie przegrzewały się, ani nie zacierały. Produkt może pompować wodę o temperaturze wynoszącej nawet 35 stopni Celsjusza. Każdy element pompy wykonano z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia ich trwałość.

Konsumenci są zadowoleni z modelu Grundfos i podkreślają, że głębinowa pompa ciepła dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Sprzęt może być zamontowany w studni lub dużym zbiorniku. Pompa jest wydajna, wytrzymała i wykonana z trwałych materiałów.

 

 

 

 

Pompa głębinowa 2 cale

 

6. Ibo Sting Pompa Głębinowa 2” 230V 0,37Kw 

 

Jeśli szukasz dobrej pompy głębinowej do podlewania ogrodu, dobrym wyborem będzie model Ibo Sting 2”. Zasilany jest energią elektryczną o napięciu 230 V. Moc silnika w pompie Ibo wynosi 370 W, sprzęt sprawdza się więc w niedużych gospodarstwach. Pobór prądu modelu Ibo to 1,8 A, jest więc ekonomiczny w eksploatacji. Pompa głębinowa 2 cale może być zanurzona na głębokości 50 m. 

Sprzęt ma wydajność 18 l/min, może być więc wykorzystywany do nawadniania działki, czy jako część systemu doprowadzającego wodę do budynków mieszkalnych i gospodarczych. Model Ibo to dobra pompa głębinowa wykonana z wysokiej jakości materiałów, przede wszystkim z odpornej na korozję stali. Silnik w sprzęcie jest chłodzony olejem, co zapobiega przegrzaniu się poszczególnych elementów. Pompa jest bezpieczna, solidnie wykonana i trwała.

Osoby, które wybrały pompę głębinową Ibo Sting na swoją działkę, są zadowolone z zakupu i polecają ją innym konsumentom. Sprzęt jest wytrzymały, wykonano go z wysokiej jakości materiałów. Pompa jest łatwa w obsłudze i montażu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką pompę głębinową kupić?

 

Jeśli na swojej posesji masz studnię, z pewnością poszukujesz dobrej pompy głębinowej. Sprzęt doprowadzi do budynku mieszkalnego wodę, bez dodatkowych kosztów nakładanych przez dostawców wody użytkowej. Wiele osób nie wie jednak, jaką pompę głębinową wybrać, aby dobrze spełniała swoje zadanie. Nasz przewodnik podpowie Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupu sprzętu, dzięki czemu odpowiednio dopasujesz go do swoich potrzeb.

Rodzaj studni

Przed wyborem najlepszej pompy głębinowej, trzeba dopasować model do rodzaju studni, jaka znajduje się na Twojej posesji. Mogą być one kopane (kręgowe) lub wiercone. Średnica w pierwszym rodzaju studni często nie przekracza 200 mm, dzięki czemu nie jest potrzebny dodatkowy system chłodzenia, czyli specjalna rura osłonowa. Warto przed zakupem sprawdzić, czy dany model pompy głębinowej jest przeznaczony do studni kopanych. W przypadku wierconego ujęcia wody trzeba wziąć pod uwagę średnicę rury i dopasować do niej wielkość urządzenia. Większość sprzętów ma średnicę wynosząca 3 cale, czyli ok.80 mm, rzadziej 4 cale, czyli ok. 100 mm. 

 

Silnik 

Silnik w pompie głębinowej to najważniejszy element, który decyduje o wydajnej pracy całego sprzętu. Większość dostępnych modeli ma silniki jednofazowe lub trójfazowe. Zasilane są one prądem o napięciu 230 V lub 400 V. Warto dopasować rodzaj pompy do głębokości studni oraz zapotrzebowania na wodę. Przy punktach poboru sięgających głęboko lepiej sprawdzą się mocniejsze sprzęty o trójfazowym silniku.  

 

Wydajność pompy głębinowej

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza pompa głębinowa, trzeba zwrócić uwagę na wydajność danego modelu. Parametr ten podawany jest w litrach na minutę lub sekundę. Pompa głębinowa przeznaczona do użytku domowego nie musi mieć tak dużej wydajności, jak sprzęty przeznaczone do różnych przedsiębiorstw. Parametr wybranego modelu powinien być niższy niż możliwości eksploatacyjne studni. Jej wydajność określana jest już na początku etapu projektowania. Jeśli pompa ma niższe możliwości eksploatacyjne, to efektywnie dostarcza ona wodę do budynku. Dlatego wybierając sprzęt na swoją posesję, trzeba wziąć pod uwagę wydajność studni i do niej dopasować konkretny model. Szacuje się, że w domu jednorodzinnym zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 0,60 l/s. 

 

Inne kwestie

Najlepsza pompa głębinowa to taka, która jest dobrze dopasowana do możliwości studni. Podczas wyboru sprzętu trzeba jednak wziąć pod uwagę również kilka innych kwestii, które wpływają na wydajną pracę całego układu. Odległość od powierzchni do lustra wody wpływa na to, jaki rozmiar pompy należy zakupić. Głębokość studni ma znaczenie dlatego, że urządzenie podczas zasysania wody pobiera również pewne ilości piasku. Producenci często określają, jak dużo pyłu i piachu może dostać się do pompy. Istotna jest także odległość studni od budynku. Jeśli punkt poboru wody znajduje się daleko od domu, lepiej wybrać mocniejszą i bardziej wydajną pompę, aby zapewnić sobie odpowiedni przepływ płynu. Ponadto istotną kwestią, która wpływa na wybór sprzętu, jest ilość domowników oraz przeznaczenie doprowadzonej wody. Im więcej osób będzie korzystać ze studni, tym większe ciśnienie powinna mieć pompa głębinowa.

 

Materiał

Wybierając pompę głębinową, warto zwrócić uwagę na rodzaje materiałów, z których zostały wykonane poszczególne komponenty. Bardzo ważny jest silnik, który decyduje o efektywnej pracy całego sprzętu. Powinien być wytrzymały i odporny na korozje. Najczęściej wykorzystywane materiały to: Stal nierdzewna, żeliwo, mosiądz, poliwęglany, czy technopolimery. Silniki z takich tworzyw przez wiele lat pozostają bezawaryjne. Pompa głębinowa powinna być wykonana solidnie, aby była trwała i dobrze spełniała swoje zadanie.

Instalacja pompy głębinowej

Instalacją pompy głębinowej zazwyczaj zajmują się doświadczeni hydraulicy. Sprzęt zanurza się w wodzie w studni, ale w taki sposób, aby silnik znalazł się nad rurą filtracyjną. Dzięki temu nie będzie przegrzewał się podczas pracy. Wszystkie przewody muszą być szczelne i odpowiednio zamontowane, aby nie doszło do przecieku wody podczas doprowadzania jej do domu.  

 

Ceny pomp głębinowych

Pompa głębinowa to inwestycja na wiele lat, która zapewnia domownikom dostęp do czystej wody oraz doprowadza ją do ogródków i zabudowań gospodarczych. Dlatego przed zakupem danego modelu, warto upewnić się, czy jest on polecany przez innych użytkowników. Pompa głębinowa dobrego i sprawdzonego producenta powinna działać bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego podczas zakupu warto wydać więcej, aby później nie wykosztowywać się na liczne naprawy. Pompy głębinowe w dobrych cenach można znaleźć w marketach budowlanych lub w sklepach internetowych. Istnieje wiele punktów dystrybucyjnych, które zajmują się sprzedażą sprzętów znanych producentów. Warto sprawdzić kilka ofert, aby znaleźć tę najkorzystniejszą. Najtańsze modele można znaleźć za ok. 220 zł. Im większy i bardziej wydajny sprzęt, tym wyższa jest jego cena. Koszt zakupu pompy głębinowej może wynosić od 300 zł do nawet 3 000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć pompę głębinową?

Do montażu pompy głębinowej, oprócz gotowego już zbiornika, niezbędne są takie elementy jak: Wyjście trójdrożne, manometr, wyłącznik ciśnieniowy, zawór zwrotny, złączka i głowica zamykająca otwór studni. Podłączenie sprzętu rozpoczyna się od wkręcenia zaworu zwrotnego oraz złączki w pompę głębinową. Następnie należy podłączyć do niej rurę zasilającą. Kolejnym krokiem jest podłączenie kabla elektrycznego i umieszczenie go w głowicy, do której należy podpiąć także rurę odprowadzającą pobieraną wodę. Tak przygotowaną pompę trzeba umieścić w studni. Sprzęt należy podwiązać na lince, przymocowanej do głowicy zatykającej zbiornik. Ostatnim krokiem jest zamknięcie włazu studni. Tak przymocowana pompa powinna działać prawidłowo, nie mniej, przy małych umiejętnościach technicznych,  warto poprosić o pomoc w instalacji fachowca.  

 

P2: Pompa głębinowa śrubowa czy wirnikowa — jaką wybrać?

W sklepach coraz częściej pojawiają się śrubowe modele pomp głębinowych, które stanowią alternatywę dla sprzętów wirnikowych. Wiele osób zastanawia się jednak, który rodzaj będzie lepszy. Pompy śrubowe mają szerokie zastosowanie, mogą służyć do pobierania nie tylko wody, ale również substancji o innej gęstości i lepkiej konsystencji. Mają one podobną wydajność jak modele stosujące wirniki, jednak często pozwalają uzyskać lepsze ciśnienie strumienia. Wybierając pompy wirnikowe, trzeba upewnić się, czy poszczególne elementy wykonano z wytrzymałych materiałów. W przypadku modeli śrubowych są one bardziej odporne na ścieranie i mogą służyć do transportowania niebezpiecznych płynów. Modele wirnikowe dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, a wersje śrubowe w przedsiębiorstwach. 

P3: Jaką pompę głębinową wybrać do domu jednorodzinnego?

Na wybór odpowiedniej pompy wpływa wiele różnych czynników. Ważna jest przede wszystkim głębokość oraz rodzaj studni, a także wysokość lustra wody. Istotną kwestią jest również zapotrzebowanie domowników na wodę oraz odległość budynku od zbiornika. Pompa głębinowa do domu jednorodzinnego powinna mieć odpowiednie parametry, również zewnętrzne. Sprzęt powinien być nieznacznie mniejszy niż otwór studni, tak aby nie przylegał ciasno do ścian zbiornika. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, aby można było wygodnie podłączyć go do gniazdka. Ponadto ważna jest wydajność pompy, czyli ilość litrów płynu, jakie mogą zostać wpompowane do rur w określonym czasie. Parametr ten zależy od zapotrzebowania na wodę wszystkich domowników.  

 

P4: Ile od dna powinna znajdować się pompa głębinowa?

Głębokość, na jaką można zanurzyć dany model pompy głębinowej, zależy od parametrów sprzętu. Zwykle informacja ta jest podana przez producenta na opakowaniu lub w książeczce informacyjnej, dołączonej do produktu. Pompy głębinowej nie opuszcza się jednak na dno zbiornika, powinna się ona unosić ponad nim. W przeciwnym wypadku sprzęt będzie pobierał razem z wodą liczne zanieczyszczenia, takie jak piach, co prowadzi do zatkania pompy i jej uszkodzenia. Minimalna odległość od dna jest podawana przez producenta, najczęściej jednak wynosi ona nie mniej niż 30 cm. Pompę trzeba również umieścić w taki sposób, aby miejsce poboru płynu było zawsze zanurzone. Uchroni to sprzęt przed uszkodzeniem podczas pracy na sucho.  

 

P5: Jak zamontować pompę głębinową w studni kopanej?

Montując pompę głębinową w studni kopanej, trzeba zrobić to w odpowiedni sposób, aby uniknąć awarii sprzętu w krótkim czasie po instalacji. Największym problemem w studniach kręgowych jest brak odpowiedniego chłodzenia pompy. Silnik łatwo może się przegrzać, jeśli jego temperatura nie jego regulowana przez przepływającą wodę. Dlatego montując pompę głębinową w studni kopanej, zwanej inaczej kręgową, trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej rury osłonowej. Coraz częściej jednak producenci stosują w swoich sprzętach rozwiązania, które eliminują potrzebę instalowania dodatkowych elementów chłodzących. Dzięki temu montaż pompy w studni jest szybszy i łatwiejszy. Zabezpieczony sprzęt, fabrycznie lub samodzielnie wykonaną rurą osłonową, powinien służyć przez wiele lat bez awarii.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ