Ranking 10 najlepszych agregatów prądotwórczych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.11.24

 

Agregat prądotwórczy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dobrym agregatem prądotwórczym jest Honda EA6000 6000 W, czyli model, który znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Wybór tego sprzętu nie jest przypadkowy. Większość opinii na jego temat jest pochlebna, co świadczy o tym, że odpowiada on potrzebom kupującym. Dzięki skutecznemu zabezpieczeniu przeciążeniowemu prądnicy i silnika istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że dojdzie do poważnej awarii urządzenia. Polecanym przez konsumentów generatorem prądu jest też Generator prądu Karcher PGG 3/1 1.042-207.0 przeznaczony nie tylko do domowego zastosowania. Ten dobry i tani agregat prądotwórczy ma zabezpieczenie przed przeciążeniem i duży zbiornik na paliwo.


10 najlepszych agregatów prądotwórczych. Opinie w 2024 roku 

 

Popatrz na ranking agregatów prądotwórczych, aby dowiedzieć się, w które sprzęty warto inwestować. Na liście znajdują się modele o różnych parametrach i w różnych cenach. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Agregat wyposażono w moc 6000 W i pozwala to na obsługę kilku urządzeń równocześnie. Mamy tu dwa gniazda jednofazowe o zabezpieczeniu 16A i 32A. Solidna konstrukcja ramy wykonanej ze stali dobrze zabezpiecza umieszczony wewnątrz silnik i prądnicę.

Wady

Rozruch 4-suwowego silnika agregatu Honda EA6000 odbywa się w sposób ręczny. Wymaga to siły fizycznej od użytkownika.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany silnikiem benzynowym, dostarczany do klienta po przeglądzie zerowym z gwarancją niezawodności. Wyłącznik przeciążeniowy oraz czujnik poziomu oleju wpływają na żywotność urządzenia, a licznik motogodzin pozwala na pełną kontrolę pracy.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt może dostarczać energię przez około 12 godzin, a przy maksymalnym obciążeniu do 6 godzin, na to pozwala 15 litrowy zbiornik paliwa. Generator jest zasilany benzyną, jest mobilny, zaopatrzony w kółka i rączkę.

Wady

Sprzęt wyposażono jedynie w 2 gniazda 230 V typu F co ogranicza ilość używanych odbiorników w jednym czasie do dwóch urządzeń.

Podsumowanie

To nowoczesny sprzęt zaopatrzony w wyświetlacz stanu pracy, zabezpieczenie przed przeciążeniem i niskim poziomem oleju. Generator ma automatyczną regulację napięcia, a obok 2 gniazd 230 V zamontowano też gniazdo 12 V DC.

Rozważ też

Zalety

Ten agregat prądotwórczy jest przyjazny dla środowiska, bowiem spełnia wszystkie normy środowiskowe. Zaopatrzono go w zabezpieczenie przeciwzwarciowe oraz stopień ochrony IP23. Obudowa została zaopatrzona w rozbudowany panel kontrolek ułatwiających obsługę.

Wady

Agregat ma stosunkowo duże wymiary i chodź jest polecany również do gospodarstw domowych, to trudno byłoby zmieścić tak duże urządzenie w warunkach domu mieszkalnego.

Podsumowanie

Agregat jest mobilny dzięki dołączonej rączce transportowej oraz zamontowanym czterem kółkom transportowym. Maksymalna moc prądnicy wynosi tu 6,5 kW, a silnik ma moc 12 KM. Zbiornik paliwa pomieści 16 l oleju napędowego.

 

Agregat prądotwórczy Honda

 

1. Agregat prądotwórczy Honda EA6000 6000 W

 

Opinie na temat agregatu jednofazowego Honda EA6000 6000 W stawiają go wśród urządzeń najchętniej kupowanych przez klientów. Niezawodne działanie zapewnia agregatowi oryginalny silnik Honda GX390. Charakteryzuje go niskie zużycie paliwa, łatwy rozruch i niezawodność działania.

Sprzęt ma prądnicę o mocy maksymalnej 6 kW ( nominalnej 5,4 kW). Generator prądu Honda wyposażono w dwa gniazda typu AC, jedno z zabezpieczeniem 16A, drugie 32A. Wymiary urządzenia wynoszą: Długość przy złożonej rączce 755 mm, szerokość 550 mm oraz wysokość wraz z kółkami sprzedawanymi opcjonalnie 530 mm.

Waga agregatu wynosi 67 kg. Wielkość zbiornika paliwa wynosi 6,11l. Przy zużyciu jednego pełnego zbiornika paliwa szacuje się, że czas pracy wynosi około jednej godziny i 40 minut.Agregat prądotwórczy Honda EA6000 6000 W to urządzenie cieszące się bardzo dużym powodzeniem u klientów. Sprawdźmy dlaczego.

 

Zalety

Duża moc: Moc jaką przedstawia agregat AE600 to wartość maksymalna 6 kW. Dzięki temu tym dobrym agregatem prądotwórczym zasilimy w prąd kilka odbiorników.

Zabezpieczenia: Jako standardowe wyposażenie generator ma wyłącznik przeciążeniowy oraz czujnik poziomu oleju. Wpływają one żywotnie na długość działania sprzętu.

Solidna konstrukcja: Solidna stalowa rama otaczająca umieszczony wewnątrz silnik i prądnicę zapewnia stabilność i sztywność.

Licznik motogodzin: Obudowa urządzenia zawiera licznik motogodzin, dzięki któremu użytkownik ma świadomość jak dużo agregat jest wykorzystywany i jakie faktycznie ma zużycie benzyny.

Przegląd zerowy: Cenę sprzętu wliczony jest tak zwany “przegląd zerowy”, który upoważnia do otrzymania gwarancji producenckiej.

 

Wady

Rozruch: Niestety silnik Honda GX 390 wymaga ręcznego rozruchu, zatem konieczne jest użycie siły w tym celu.

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy do domu

 

2. Generator prądu Karcher PGG 3/1 1.042-207.0

 

Generator prądu Karcher PGG 3/1 1.042-207.0 o ręcznym rozruchu wyposażono w silnik o pojemności 0,21 litra i mocy 2800 KM. Nominalna moc prądnicy wynosi 2800 W, a użytkownik uzyska z niej napięcie 230 V. Ten agregat prądotwórczy do domu, przy pełnym obciążeniu jest w stanie dostarczać prąd przez 6,5 godziny, a w przypadku mniejszego obciążenia nawet do 12 godzin.

Obudowa generatora prądu, o wymiarach: Wysokość 55 cm, szerokość 62 cm i głębokość 65 cm została wykonana ze stali, co stanowi o jej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Składany uchwyt, a także zaopatrzenie maszyny w koła sprawiają, że jest ona mobilna, a jej transport nie stanowi problemu, mimo, że waga sprzętu to 51,7 kg. Sprzęt jest zasilany benzyną, a na obudowie użytkownik ma do dyspozycji wskaźnik poziomu paliwa w 15 litrowym zbiorniku, a także wskaźnik poziomu oleju.

Spośród dostępnych funkcji na uwagę zasługuje wyświetlacz informujący o stanie pracy urządzenia, jak również ochrona przed przeciążeniem. Generator prądu Karcher PGG 3/1 1.042-207.0 zaopatrzono w 2 gniazda 230 V typu F (Schuko). Generator prądu Karcher PGG 3/1 1.042-207.0 to model jednofazowy zasilany benzyną.

 

Zalety

Czas pracy: Po napełnieniu 15 l baku benzyną do pełna agregat, przy pełnym obciążeniu, może pracować nawet do 12 godzin.

Transport: Przemieszczanie urządzenia ułatwiają duże, manewrowe, zabezpieczone przed przebiciem kółka i składany uchwyt.

Uruchomienie: Sprzęt został zaopatrzony elektryczny starter silnika. Zatem uruchamiamy silnik w sposób niewymagający użycia siły.

Zabezpieczenie: Przed uszkodzeniami mechanicznymi zabezpiecza silnik i prądnicę solidna rama, a przed awarią układu, zabezpieczenie przed przeciążeniem i niskim poziomem oleju.

Regulator napięcia AVR: Wyposażenie agregatu w automatyczny regulator napięcia AVR przeznacza go również do obsługi wrażliwych urządzeń elektronicznych.

 

Wady

Dostęp montażowy: Wśród opinii klientów znaleźliśmy opis, że montaż elementów transportowych jest utrudniony ze względu na zły dostęp. Również niewygodnie umieszczono bagnet, co może skutkować błędnym odczytem.

 

 

 

 

3. Agregat prądotwórczy Thunder D-12000 6500 W

 

Agregat prądotwórczy Thunder D-12000 6500 W ma wymiary całkowite 70 x 48 x 60 cm i waży 115 kg. W przemieszczaniu z miejsca na miejsce pomagają duże koła transportowe oraz specjalne rączki stanowiące część ramy ochronnej okalającej urządzenie, umożliwiające pchanie agregatu. Na uwagę zasługuje fakt, że uruchamianie agregatu odbywa się za pomocą kluczyka, bowiem istnieje tu rozruch elektryczny. ten dobry agregat prądotwórczy ma jednocylindrowy silnik Diesla o mocy 12 KM i prędkości obrotowej 3000 obr./min.

Pojemność skokowa silnika wynosi 498 ccm. Dla ułatwienia eksploatacji producent zdecydował się zamontować tu wskaźnik napięcia oraz wizjer poziomu paliwa. W urządzeniu zainstalowano trzy gniazda o napięciu 230 V/16 A/50 Hz.

Agregat prądotwórczy Thunder D-12000 6500 W to przenośne, jednofazowe, o silniku czterosuwowym urządzenie, o nominalnej mocy prądnicy wynoszącej 6000 W.

 

Zalety

Duża moc: Generator prądotwórczy marki Thunder dodatkowo wyposażony silnik Diesla wysokiej jakości jest w stanie generować prąd z mocą 12 KM. Pozwoli to na zasilanie nawet maszyn budowlanych.

System AVR: Dzięki najnowocześniejszemu systemowi AVR agregat prądotwórczy Diesel może bezpiecznie zasilać również takie urządzenia czułe na zmiany napięcia jak powerbank, telefon, tablet i inne. 

Gniazda 230 V: Dzięki umieszczeniu na obudowie trzech gniazd o napięciu 230 V, agregat jest w stanie zasilać kilka urządzeń w jednym czasie.

Miedziane uzwojenie silnika: Stojan silnika z uzwojeniem miedzianym sprawia, że strata energii jest mniejsza, tym samym działanie agregatu prądotwórczego jest wydajniejsze.

Elektryczny rozruch: Elektryczny rozruch umożliwia zastosowany akumulator o pojemności 20 Ah. Zatem wystarczy przekręcić kluczyk, aby uruchomić generator.

 

Wady

Duże wymiary i waga: Chodź generator być może spełniłby swoje zadanie w gospodarstwie domowym, jednak jego wymiary i waga 115 kg powodują, że trzeba by znaleźć specjalne miejsce jego przechowywania. Zatem w domowych warunkach raczej nie będzie on użyteczny.

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy profesjonalny

 

4. Agregat prądotwórczy Kraft&Dele KD147 7500 W

 

4-suwowy silnik trójfazowy o maksymalnej mocy 7500 W i wytwarzający 400 V napięcia ma agregat prądotwórczy Kraft&Dele KD147 7500 W. Moc silnika wynosi 15 KM i jest on zasilany benzyną, którą magazynuje się w zbiorniku o wielkości 25 litrów. Średnie spalanie benzyny wynosi 0,9 l na godzinę.

Wymiary urządzenia są następujące: Wysokość 80 cm, szerokość 70 cm, głębokość 60 cm, jego waga wynosi 85 kg. Agregat prądotwórczy 3 fazowy wyposażono w 1 gniazdo trójfazowe i jedno jednofazowe oraz wyjście do urządzeń korzystających z zasilania prądem stałym 12 V. Ramę urządzenia osadzono na poduszkach amortyzujących, dzięki czemu zarówno hałas, jak i wibracje są w znacznej mierze stłumione.

Agregat prądotwórczy to profesjonalny sprzęt, który znajdzie zastosowanie przy awaryjnym zasilaniu, w razie braku prądu z sieci, urządzeń przemysłowych, ale też będzie przydatny na kempingach, łódkach i jachtach. Sprzęt jest sprzedawany wraz z pojemnym akumulatorem, dzięki któremu uruchomimy agregat nawet w trudnych pogodowych warunkach. Agregat prądotwórczy Kraft&Dele KD147 7500 W to generator zasilający zarówno jednofazowe jak i trójfazowe sprzęty, przydatny do biura, domu czy na jachtach.

 

Zalety

Moc: Urządzenie charakteryzuje duża moc maksymalna wynosząca 7500W oraz znamionowa na poziomie 6500W.

Rozruch: Generator ma możliwość rozruchu zarówno elektrycznego, za pomocą przekręcenia kluczyka jak i ręcznie.

Wskaźnik pod poziomu paliwa: Użytkownik ma możliwość podglądu zawartości zbiornika paliwa, którego maksymalna pojemność wynosi 25 l.

Transport: Urządzenie o nie największej wadze wynoszącej 85 kg zostało zaopatrzone również w rączki i kółka transportowe.

Tłumik: Generator ten wyposażono w tłumik, dzięki czemu jego praca jest cichsza niż podobnych jemu urządzeń.

 

Wady

Liczba Gniazd: Do rąk użytkownika został oddany sprzęt w którym zainstalowano jedynie po jednym gnieździe jednofazowym, trójfazowym i wyjściu na 12 Volt.

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy 3 fazowy

 

5. Generator prądu Trójfazowy Daewoo Daewoo GDA 8500E-3 

 

Jeśli celem twoich poszukiwań jest agregat prądotwórczy trójfazowy być może zainteresuje Cię generator prądu trójfazowy Daewoo Daewoo GDA 8500E-3. Niezawodny silnik Daewoo stanowi podstawę produkcji Master Line, której agregat jest przedstawicielem. Silnik 4-suwowy o mocy znamionowej 2,5 kW generuje napięcie 230 i 380 V.

Pojemność skokowa silnika benzynowego wynosi 445 cm³ i ma on dwie opcje uruchomienia: Elektryczny, za pomocą elektrycznego rozrusznika uruchamiany przekręceniem kluczyka i ręczny. Elektryczne uruchamianie agregat zawdzięcza dołączonemu do sprzętu akumulatorowi. Na uwagę zasługuje wielofunkcyjny wyświetlacz, podający aktualne parametry pracy, jak natężenie, napięcie, częstotliwość, obciążenie oraz czas pracy.

Opinie o agregatach prądotwórczych Daewoo GDA 8500E-3 mówią, że nie jest to bardzo hałaśliwe urządzenie, bo emituje 69.3 dB. Sprzęt wyposażono w Gniazda 1x16A, 1x16A 380V. Przemieszczanie Daewoo GDA 8500E-3 ułatwia specjalny zestaw transportowy wyposażony w 2 gumowe koła, 2 podpórki postojowe i 2 składane, gumowe uchwyty. Jako zabezpieczenie silnika i prądnicy zastosowano metalowe osłony, które chronią serce agregatu przed mechanicznymi uszkodzeniami. Generator prądu trójfazowy Daewoo Daewoo GDA 8500E-3 uruchamiamy za pomocą przekręcenia kluczykiem.

 

Zalety

Moduł SZR: Sprzęt zbudowano w taki sposób, że jest on kompatybilny z modułem załączania samoczynnego rezerwy. Moduł SZR , w przypadku podłączenia go do zasilania domu, uruchomi urządzenie, gdy wykryje zanik zasilania z sieci.

Wyświetlacz: Na obudowie umieszczono wielofunkcyjny wyświetlacz. Informuje on użytkownika o czasie, pracy silnika, jego obciążeniu, częstotliwości prądu oraz napięciu i natężeniu.

Zestaw transportowy: W komplecie z agregatem użytkownik otrzymuje zestaw transportowy, na który składają się dwa gumowe koła, 2 składane, gumowane uchwyty, oraz dwie podpórki postojowe.

Dodatkowa osłona: Obok stabilnej konstrukcji orurowania sprzęt ma ochronę w postaci dodatkowych osłon zamontowanych na obudowie, które chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Wady

Zabezpieczenia: Wśród zabezpieczeń nie znajdujemy w specyfikacji urządzenia regulatora napięcia AVR. Znaczy to, że należy ostrożnie podchodzić do zasilania urządzeń elektronicznych, bowiem nie będą one chronione przed wahaniami napięcia.

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy Fogo

 

6. Agregat Prądotwórczy Fogo Honda FH 3001

 

Agregat prądotwórczy Fogo Honda FH 3001 ma silnik GB 18 GPN i pojemność równą 181 cm3. Moc znamionowa wynosi 2,4 kW, a maksymalna jest równa 2,7 kW. Urządzenie jest zasilane benzyną, a zbiornik liczy 3,1 l. Wymiary sprzętu to: 40,5 cm x 58 cm x 39,5 cm, a jego waga wynosi 38 kg. 

Agregat prądotwórczy Honda ma klasę izolacji chłodnicy na poziomie “H”, a stopień ochrony to IP23. Sprzęt wyposażono w dwa gniazda 230 V. W standardowej wersji agregat prądotwórczy ma czujnik poziomu oleju i skuteczne zabezpieczenie przeciążeniowe. Sprzęt jest osadzony na wytrzymałym stelażu rurowym, co sprawia, że jego przenoszenie jest łatwe.

Opinie o agregatach prądotwórczych Fogo z silnikami Honda są bardzo dobre, co wynika z tego, że producent dokłada wszelkich starań, aby dostarczać na rynek niezawodne sprzęty. Model FH 3001 jest przeznaczony do profesjonalnego zastosowania i pozytywnie oceniają go użytkownicy o dużych oczekiwaniach. Agregat Prądotwórczy Fogo Honda FH 3001 pracuje w oparciu o silnik Mitsubishi GB 18 GPN, pojemność 181 cm³.

 

Zalety

Kompaktowy charakter: Sprzęt ten jest jednym z mniejszych urządzeń o kompaktowym charakterze. Jego waga to zaledwie 38 kg. A wymiary to 40.5 x 58 x 39.5 cm.

Przyłącza: Generator prądu ma na swojej obudowie 2 gniazda jednofazowe o zabezpieczeniu 16A. 

Zabezpieczenia: Zastosowano tu zabezpieczenie przeciążeniowe, oraz czujnik poziomu oleju, zatem w razie niebezpieczeństwa wystąpienia usterki agregat wstrzyma pracę. 

Izolacyjność: Mamy tu klasę izolacji chłodnicy na poziomie “H”, czyli może ona pracować w temperaturze do 180 stopni Celsjusza, oraz stopień ochrony przeciwwilgociowej IP23, zatem niewielki deszcz nie przeszkodzi w pracy agregatu.

 

Wady

Stabilizacja napięcia: Agregat nie został wyposażony w stabilizator napięcia, zatem podłączając sprzęt elektroniczny musimy się liczyć z tym, że mogą występować szkodliwe dla sprzętu różnice napięcia. 

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy cichy

 

7. Agregat Prądotwórczy FOGO F2001iS

 

Chcesz kupić cichy agregat prądotwórczy? Mamy dla Ciebie propozycję. Zachęcamy do zapoznania się z opisem FOGO F2001iS, czyli sprzętu z silnikiem o mocy 3 KM. Wymiary tego generatora to: 49,8 cm x 29 cm x 45,9 cm. Waga wynosi 24 kg. Pojemność zbiornika na paliwo jest równa 4 l. 

Generator ma synchroniczną prądnicę o stopniu ochrony IP23, więc jest ona dobrze zabezpieczona przed przypadkowym dotknięciem palcem i natryskiem wody. Przydatną funkcją jest automatyczne obniżanie zużycia paliwa w zależności od obciążenia. Urządzenie znajduje zastosowanie np. do zasilania elektronarzędzi, pomp, oświetlenia i maszyn.

Kupujący wskazują, że pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę po odpakowaniu sprzętu, jest solidny wygląd. Nie bez znaczenia jest też cena sprzętu, która, biorąc pod uwagę jego parametry, jest atrakcyjna. Generator ma kompaktową konstrukcję i wygodny uchwyt do przenoszenia. Waga urządzenia FOGO F2001iS wynosi 22 kg, a jego wymiary to 46 X 29 X 50 cm. Takie parametry stawiają je wśród przenośnych urządzeń.

 

Zalety

Moc: Biorąc pod uwagę gabaryty i wagę urządzenia, jego moc maksymalna 2,0 kW (znamionowa 1,8kW), to spora wartość tego jednofazowego generatora prądu. 

Inwerterowa regulacja napięcia: Regulacja ta panuje nad wahaniami napięcia, dzięki czemu sprzęt może być wykorzystywany do zasilania elektroniki. 

Szeregowa praca: FOGO F2001iS ma możliwość łączenia kilku agregatów w jeden zespół prądotwórczy, zatem przy zakupie kilku urządzeń, uzyska się większą moc. 

 

Wady

Rozruch: Urządzenie oferuje jedynie rozruch ręczny za pomocą linki, za którą trzeba energicznie pociągnąć. 

 

 

 

 

Mały agregat prądotwórczy

 

8. Agregat prądotwórczy Zipper 67283 2000 W

 

Osobom szukającym przenośnego generatora prądu, polecamy urządzenie Zipper ZI-STE2000IV. Ten mały agregat prądotwórczy, wykonany w technologii inwertorowej jest bezpieczny w przypadku wykorzystywania go jako źródło zasilania komputera czy laptopa. Urządzenie dobrze też się sprawdzi pod namiotem czy na kempingu.

Wymiary generatora wynoszą 535 mm x 311 mm x 450 mm, a jego waga to 23,5 kg. Dla lepszej mobilności całość zamknięto w obudowie z tworzywa i zaopatrzono w praktyczny uchwyt do przenoszenia. Silnik urządzenia G158F, jednocylindrowy, 4-taktowy, zasilany benzyną, pozwala na osiągnięcie 4500 obrotów na minutę i mocy 2 kVA.

Uruchamiany jest z użyciem tranzystora. Pojemność baku na paliwo wynosi 3,8 l i podczas pracy urządzenie emituje hałas na poziomie 89 dB. Na obudowie znajdziemy jedno gniazdko do zasilenia sprzętu pracującego na prąd 230 V, oraz jeden wtyk 12 V. Gumowe nóżki dołączone do maszyny, stabilizują ją dobrze na podłożu i nie ma obaw o jej przesuwanie się podczas pracy. Agregat prądotwórczy Zipper 67283 2000 W to model, który spełni zadanie zasilania w energię takie miejsca jak domki letniskowe, kempingi czy łodzie. 

 

Zalety

Gniazda: Sprzęt jest w stanie równocześnie zasilić do 3 urządzeń, wyposażono go bowiem w 2 gniazda 230V i jedno gniazdo 12V.

Hałas: Dzięki zamkniętej obudowie producent uzyskał emisję hałasu na poziomie 64dB. Jest to bardzo niska emisja porównując z innymi urządzeniami tego typu. 

Duża moc: Dzięki zastosowaniu 4-suwowego silnika o mocy 2000W, agregat uzyskuje moc szczytową na poziomie 1900W, a stałą wynosząca 1700W.

 

Wady

Rozmiar: Jak na urządzenie, które jest przeznaczone jako przenośny agregat, jego wymiary są stosunkowo duże, bo wynoszą 305 x 555 x 470 mm, znajdziemy na rynku bardziej kompaktowe konstrukcje o podobnej mocy. 

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy 10kw

 

9. Agregat prądotwórczy CEDRUS AG10E-3F 10000 W

 

Poszukującym urządzenie typu agregat prądotwórczy o mocy 10kw możemy polecić model AG10E-3F CEDRUS. To sprzęt polskiego producenta wyposażony w stabilizację napięcia AVR i funkcję automatycznego wyłączania generatora po wykryciu zbyt niskiego poziomu oleju. Klient kupując sprzęt otrzymuje 2 zapasowe butelki oleju silnikowego BRIGGS&STRATTON. Rozruch następuje za pomocą rozrusznika, sprzęt pracuje zasilany benzyną.

AG10E-3F CEDRUS wyposażono w silnik o pojemności 670 cm³ i daje on prąd zarówno na jedną jak i trzy fazy. Dlatego też urządzenie wyposażono w dwa gniazda do zasilania sprzętów 230 V i jedno gniazdo, które pozwala na użycie sprzętu trójfazowego. Zastosowano zabezpieczenie bezpiecznikiem obwodowym 16 A.

Waga agregatu wynosi 175 kg, a dla lepszej mobilności ramę urządzenia wyposażono w koła i uchwyty transportowe. Wymiary AG10E-3F CEDRUS wynoszą: Wysokość 70 cm, szerokość 80 cm, głębokość 70 cm. Wraz ze sprzętem klient otrzymuje instrukcję obsługi w języku polskim. Agregat prądotwórczy CEDRUS AG10E-3F 10000 W pochodzący od polskiego producenta, to model, który zasili wiele urządzeń, w tym te z silnikami trójfazowymi.

 

Zalety

Olbrzymia moc: Sprzęt oferuje moc na poziomie 9000 W, pozwoli to na profesjonalne wykorzystanie przy zasilaniu wielu odbiorników. 

Zbiornik paliwa: Pojemnik na paliwo pomieści 30 litrów benzyny, wpływa to na długą eksploatację bez dozoru. 

Kontrola poziomu oleju: W przypadku wykrycia zbyt niskiego do kontynuowania pracy poziomu oleju, zabezpieczenie kontroli jego poziomu, sprzęt wyłączy. 

 

Wady

Waga: Sprzęt waży 175 kg i choć wyposażono go w system transportowy, przemieszczanie go nie należy do prostych. 

 

 

 

 

Agregat prądotwórczy Stanley

 

10. Generator prądu Stanley SG2400

 

Generator prądu Stanley SG2400 to konstrukcja wyposażona w 4-suwowy silnik o dwóch cylindrach, zużywający około 1,5 l benzyny bezołowiowej na godzinę. Chłodzony powietrzem silnik wytrzymuje maksymalne obciążenie na poziomie 2400W (moc wyjściowa wynosi 2100W) i z obciążeniem na poziomie ⅔ mocy może pracować około 10 godzin na jednym zbiorniku, którego pojemność wynosi 15 litrów.

Użytkownik ma tu do dyspozycji 2 gniazda zasilające sprzęt o napięciu 230V. Agregat prądotwórczy Stanley ma wbudowane zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, czujnik spadku poziomu oleju oraz woltomierz informujący o pracy.

Wewnętrzny mechanizm został otoczony konstrukcją w formie stalowego stelaża, który zabezpiecza wnętrze przed uszkodzeniem, a także ułatwia jego przemieszczanie. Generator prądu Stanley SG2400 to sprzęt o wymiarach 61 x 45 x 45 cm i wadze 37 kg.

 

 

Zalety

Długa praca: Na jednym zbiorniku paliwa o pojemności 15 litrów, sprzęt będzie pracował przez około 10 godzin, czy zużyciu mocy 1600W.

Zabezpieczenia: Dzięki zabezpieczeniom takim jak czujnik niskiego poziomu oleju i przeciążeniowego, sprzęt zostanie wyłączony, gdyby dalsza praca zagrażała powstaniem uszkodzeń. 

Ekspolatacja: Użytkownicy przekazują, że obsługa sprzętu nie sprawia żadnych trudności, agregat jest funkcjonalny, wytrzymały i relatywnie cichy. 

 

Wady

Brak elementów transportowych: Generator prądu nie został wyposażony w koła transportowe i rączki ułatwiające odprowadzenie sprzętu do miejsca pracy. Zatem jego mobilność jest ograniczona. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki agregat prądotwórczy kupić?

 

W Twojej głowie pojawiło się pytanie, jaki agregat prądotwórczy wybrać, ale zupełnie nie wiesz, jak zabrać się do zakupu takiego sprzętu? Osoby, które wcześniej nie korzystały z generatora, często nie wiedzą, na jakie parametry trzeba zwracać uwagę, co jest istotne i jakie rodzaje agregatów są dostępne na rynku. O tym wszystkim wspominamy w tym poradniku.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Kluczową kwestią jest dowiedzenie się, jakie rodzaje generatorów prądu są dostępne w sklepach, bo dzięki temu można nieco zawęzić krąg swoich poszukiwań. Agregaty można podzielić ze względu na zastosowane prądnice i wyróżnić modele:

jednofazowe (230 V) – przeznaczone do podtrzymywania pracy sprzętu AGD, oświetlenia i różnych urządzeń, które pracują pod napięciem sieciowym; 

trójfazowe (400 V) – wykorzystuje się je do zasilania elektronarzędzi i maszyn budowlanych, dla wielu osób taki generator jest bezpieczniejszym wyborem, bo ma nie tylko wejście trójfazowe, ale też jednofazowe. To czyni go bardziej uniwersalnym. Warto wiedzieć, że ilość energii pobieranej z gniazda jednofazowego w przypadku takiego sprzętu wynosi 60% podanej mocy. 

Agregaty prądotwórcze można podzielić także ze względu na konstrukcję. W sklepach znajdziemy generatory:

przenośne – mają zazwyczaj kompaktowe wymiary, często u podstawy znajdują się kółka ułatwiające ich transport. Takie agregaty są często wykorzystywane w miejscach, w których nie ma swobodnego dostępu do sieci elektrycznej np. w domkach letniskowych;

stacjonarne – używane często jako główne źródło prądu. Są zdecydowanie większe i cięższe.

Istotne jest także to, w jaki sposób uruchamia się urządzenie. Wyróżnić można agregaty prądotwórcze:

automatyczne – mają stacyjkę albo są uruchamiane z poziomu panelu sterowania;

z rozruchem ręcznym – są włączane podobnie, jak kosiarki czy piły spalinowe, generatory te mają linkę rewersyjną.

Ostatni podział to ten na podstawie sposobu zasilania. W sklepach znajdziemy m.in. akumulatorowe generatory prądu, które są uznawane za najmniej efektywne, działają krótko i dlatego nie spełnią oczekiwania wymagających użytkowników. Znacznie wydajniejsze są generatory benzynowe (z silnikami dwu lub czterosuwowymi) i diesla. Te ostatnie wymagają większej troski w przypadku niskiej temperatury. Co do modeli dwu i czterosuwowych, pierwsze są nieco mniej wydajne od drugich, ale zdecydowanie tańsze. Do wyboru są też modele na gaz płynny (LPG).

 

Moc – jaki jest najlepszy agregat prądotwórczy?

Ważnym parametrem każdego generatora prądu jest moc, która musi być dopasowana w zależności od przeznaczenia sprzętu. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie urządzenia będziemy podłączać do generatora. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że każdy sprzęt pobiera więcej energii podczas rozruchu niż przy normalnej pracy. W związku z tym tak ważne jest, aby wybierać generator o nieco większej mocy od obliczonej. Aby dowiedzieć się, jaki parametr jest odpowiedni, należy zsumować moc wszystkich odbiorników, osobno obliczając sprzęty jedno, a osobno trójfazowe. Informacje na temat konkretnych urządzeń znajdziemy na tabliczkach znamionowych na obudowie albo w instrukcji (ewentualnie w Internecie).

 

Dodatkowe funkcje

Chcąc wybrać najlepszy agregat prądotwórczy, należy upewnić się, że zastosowano w nim odpowiednie rozwiązania, które mają zapewnić bezpieczne i wygodne użytkowanie. Jeśli kupujemy sprzęt do firmy, w celu zapewnienia stałego chłodzenia czy do zakładów produkcyjnych, istotne jest, aby miał on system SZR, znany też pod nazwą ATS. To układ, dzięki któremu dochodzi do automatycznego uruchomienia zasilania awaryjnego. Wspomniany system stale monitoruje sieć i w przypadku przerwy w dostawie energii, automatycznie uruchamia generator, więc praca podłączonych do niego urządzeń nie zostaje przerwana. Warto, aby zakupiony generator prądu miał też automatyczną stabilizację napięcia. To gwarantuje lepsze parametry napięcia wyjściowego. W rezultacie nie ma obaw o to, że napięcie będzie nieodpowiednie, a wahania doprowadzą do uszkodzenia podłączonego sprzętu.

Generowany hałas

Generatory prądu mają to do siebie, że są głośne. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model spełnia normy dotyczące generowanego hałasu. Przeciętnie jego wartość wynosi ponad 90 dB. Alternatywą są specjalne ciche modele, w których poziom hałasu jest zredukowany przeciętnie do 65 dB. Można też zainwestować w urządzenia zabudowane, które jednak są droższe.

 

Agregaty prądotwórcze w dobrych cenach

Dobre generatory prądu to stosunkowo drogie urządzenia, za które trzeba zapłacić około 1500 zł lub więcej. Można też znaleźć tańsze sprzęty, za kilkaset złotych, choć zwykle są one mniej wydajne. W przypadku chęci zakupu profesjonalnego agregatu trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Jak uruchomić agregat prądotwórczy?

To, jak uruchomić agregat prądotwórczy zależy od wybranego przez nas sprzętu. Kluczowe jest zapoznanie się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podczas uruchamiania agregatu prądotwórczego nie mogą być podłączone do niego żadne odbiorniki. Jeśli o to nie zadbamy, może dojść do uszkodzenia stabilizacji napięcia, a więc poważnej i kosztownej w naprawie awarii. Opierając się na instrukcji jednej z maszyn, można wskazać, że w celu uruchomienia należy przekręcić zawór paliwa do pozycji ON, zamknąć ssanie, a następnie przekręcić wyłącznik silnika na ON. Kolejnym krokiem jest lekkie pociągnięcie rączki startera i późniejsze energiczne szarpnięcie. Linka startera nie powinna być puszczona swobodnie, należy zwalniać ją powoli, aby nie doszło do uszkodzenia rozrusznika.

 

P2: Jak działa agregat prądotwórczy?

Każdy agregat prądotwórczy ma stacjonarne pole magnetyczne (stojan), w którym elektromagnes (armatura) wiruje, aby wytworzyć prąd elektryczny. Generator ma silnik, który zamienia energię powstałą podczas spalania paliwa w energię mechaniczną. W ten sposób w ruch wprawiany jest wirnik prądnicy. To z kolei prowadzi do tego, że w obwodzie stojana zostaje wytworzony prąd elektryczny. Dostępne w sklepach generatory działają na różne paliwa: Benzynę, ropę naftową, olej napędowy i gaz ziemny i najczęściej są wyposażone w silnik 4-suwowy.

P3: Jak podłączyć agregat prądotwórczy w domu?

Na samym wstępie warto wskazać, że agregaty prądotwórcze do domu używa się na dwa sposoby: W określonych sytuacjach, kiedy zajdzie taka potrzeba i jako stały element instalacji elektrycznej. Agregat prądotwórczy o kompaktowej konstrukcji, łatwo przenośny i przechowywany w garażu używa się wtedy, kiedy jest to konieczne np. dojdzie do chwilowego zaniku prądu albo będziemy chcieli skorzystać z jakichś urządzeń. Taki sprzęt wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu i uruchomić zgodnie z tym, co wskazuje producent. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli agregat jest na stałe podłączony do sieci elektrycznej. Wtedy w przypadku jego instalacji konieczny jest kontakt z Zakładem Energetycznym w celu uzyskania zgody na podłączenie sprzętu.

 

P4: Ile kosztuje agregat prądotwórczy?

Zwykłe, małe agregaty prądotwórcze przeznaczone do okazjonalnego użytkowania można kupić już za mniej niż 1000 zł. Zazwyczaj jednak sprzęty tego typu kosztują około 1500 zł w górę. Jeśli potrzebujemy maszyny przystosowanej do wymagających warunków i długiej pracy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena sprzętu jest głównie uzależniona od jego możliwości i przeznaczenia. Maszyny do lżejszej pracy są oczywiście dużo tańsze od modeli do profesjonalnego zastosowania.

 

P5: Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Zdarza się, że agregat prądotwórczy generuje duży hałas w trakcie pracy, co dla użytkowników może być irytujące. Możliwym rozwiązaniem jest korzystanie ze słuchawek ochronnych, o ile sytuacja temu sprzyja. Dobrym i chyba najprostszym sposobem na wyciszenie maszyny jest też oddalenie się od niej. Przeprowadzone testy pokazują, że dwukrotne zwiększenie odległości od agregatu może zredukować generowany przez niego hałas (słyszalny) nawet o 6 dB. Aby ograniczyć wibracje i związany z tych hałas warto pamiętać, aby umieścić generator na odpowiednim podłożu. Można też w miejscu pracy zainstalować tzw. płoty akustyczne.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Piotr

December 6, 2021 at 11:43 pm

Czy można u Państwa uzyskać konkretne doradztwo do określonych warunków użytkowania urządzenia, uwzględniając potrzeby potrzeb użytkownika oraz optymalne miejsce pracy agregatu. Chodzi np. o zastosowanie konkretnego agregatu w miejscu o konkretnym rozkładzie budynków (dom + garaż), wyposażonych w zestaw paneli fotowoltaicznych i jednocześnie zabezpieczenie sieci elektrycznej tego gospodarstwa domowego przed awariami dzięki zainstalowaniu optymalnego urządzenia, które zareaguje automatycznie w chwili wyłączenia dostaw prądu. A może wystarczy ręcznie uruchamiane urządzenie?

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

December 19, 2021 at 10:54 am

Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za okazane nam zaufanie, jednak nasze artykuły opieramy na prezentowanych przez producentów opisach i nie czujemy się dostatecznie kompetentni w zakresie doradztwa technicznego tych urządzeń. Radzimy, aby z konkretnymi pytaniami zwrócił się Pan do producenta lub autoryzowanych sprzedawców.
pozdrawiamy
Zespół KacikMajsterkowicza.com

Odpowiadać