Ranking 6 najlepszych betoniarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.11.24

 

Betoniarka – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat polecanych betoniarek. Przyjrzeliśmy się dokładnie ofercie produktowej różnych producentów, sprawdziliśmy też opinie na temat poszczególnych sprzętów i na tej podstawie opracowaliśmy ranking betoniarek. Pierwsze miejsce zajął w nim model Kraft&Dele KD491 z mocnym silnikiem. Bęben betoniarki jest zrobiony z tłoczonej stali i ma dodatkowo wzmocnione dno. Urządzenie jest polecane dla amatorów i profesjonalistów. Drugie miejsce w rankingu należy do betoniarki Skiva SB-100 z żeliwnym wieńcem. Użytkownik może łatwo regulować przechył i ustawiać sprzęt tak, aby wygodnie się z niego korzystało. Betoniarka ma klasę szczelności IP44.


 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Betoniarka jest zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Do wykonania bębna wykorzystano tłoczoną blachę. Bęben ma dodatkowo wzmocnione dno. Silnik o mocy 1250 W działa efektywnie i nie ulega łatwo awariom.

Wady

W pojedynczych komentarzach można przeczytać, że sprzęt generuje stosunkowo duży hałas. To oczywiście zmniejsza komfort jego użytkowania. Niektóre osoby stosują nakładki ochronne na uszy.

Podsumowanie

Maszyna waży 62 kg, a jej wymiary zewnętrzne to: 126 cm x 850 cm x 140 cm. Pojemność zasypowa wynosi 135 l. Średnica otworu jest równa 375 mm. Betoniarka jest polecana dla amatorów i bardziej zaawansowanych osób. Przydaje się ona do prac wykończeniowych.

Drugi wybór

Zalety

Ustawienie bębna można regulować zależnie od potrzeb. W rezultacie nie ma problemu z dostosowaniem maszyny do konkretnych warunków. Bęben jest zrobiony z jednego kawałka blachy i ma dodatkowo wzmocnione dno.

Wady

Betoniarkę można samodzielnie złożyć, jednak podczas wykonywania tej czynności trzeba uważać. Użytkownicy zwracają uwagę, że niektóre części maszyny nie są najlepszej jakości i można je uszkodzić.

Podsumowanie

Silnik elektryczny pobiera stosunkowo mało prądu i ma skuteczne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Koło pasowe silnika znajduje się w stalowej podstawie. Łożyska, na których osadzony jest bęben, zostały zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Moc betoniarki wynosi 550 W, a jej waga to 44 kg.

Rozważ też

Zalety

Maszyna ma stalową ramę, która gwarantuje stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Pojemność robocza betoniarki wynosi 150 l, więc można w niej przygotować sporo zaprawy. Znajdujące się u podstawy koła są wytrzymałe.

Wady

Z uwagi na dużą masę i budowę, sprzęt nie jest łatwy w przenoszeniu. Aby zmienić jego miejsce położenia, trzeba użyć wiele siły i poprosić o pomoc inne osoby.

Podsumowanie

Betoniarka umożliwia dokładne mieszanie cementu, żwiru, żużlu czy wody. Korzystając z maszyny, można przygotować dobrej jakości mieszankę betonową i zaprawę. Sprzęt ma certyfikat jakości ISO 9001-2015. Wymiary maszyny to: Wysokość - 150 cm, szerokość - 115 cm i długość maksymalna 220 cm.

 

 

6 najlepszych betoniarek. Opinie w 2024 roku 

 

Dla osób zainteresowanych zakupem wysokiej jakości sprzętu stworzyliśmy ranking betoniarek. Do zestawienia zostały wybrane tylko te modele, które wyróżnia efektywność działania i wysoka jakość wykonania. 

 

Betoniarka 230 V

 

1. Betoniarka 230V, 1250W, 180l, Kraft&Dele KD491

 

Betoniarka 230 V Kraft&Dele KD491 to sprzęt polecany do domowego i bardziej profesjonalnego zastosowania. Pojemność zasypowa wynosi 135 l, a średnica otworu jest równa 375 mm. Sprzęt wykonuje do 29,5 obrotów na minutę. Wymiary zewnętrzne to: 126 cm x 850 cm x 140 cm, a waga wynosi 62 kg.

Ta dobra betoniarka ma silnik o mocy 1250 W, który charakteryzuje się bezawaryjnym działaniem. Pojemność całkowita betoniarki wynosi 180 l. Bęben jest zrobiony z jednego kawałka blachy, która jest tłoczona i ma dodatkowo wzmocnione dno. 

Ten model jest polecany do wykorzystania przy różnych pracach wykończeniowych. Z jego użytkowania są zadowoleni amatorzy i profesjonaliści. Większość opinii na temat tego urządzenia jest bardzo dobra. Długie i bezawaryjne użytkowanie gwarantuje żeliwny wieniec i zębatka. Obie te części są wyjątkowo wytrzymałe.

 

 

 

 

Betoniarka 100 l

 

2. Betoniarka 100l 230V Skiva SB-100

 

Interesuje Cię dobra i tania betoniarka? Jeśli szukasz czegoś do lekkiego zastosowania, polecamy Twojej uwadze maszynę Skiva SB-100. Ma ona moc równą 550 W. Co istotne, silnik jest odpowiednio zabezpieczony przed przegrzaniem i ma efektywnie działający system chłodzenia. Pojemność całkowita wynosi 100 l, a zasypowa jest równa 80 l. Bęben wykonuje do 32 obrotów na minutę. 

Do wykonania bębna wykorzystano blachę o grubości 1,5 mm, a dno dodatkowo wzmocniono. Łopatki są symetrycznie rozmieszczone, co przekłada się na równomierne, dokładne mieszanie. Zębatka ma specjalną osłonę zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania. Betoniarkę można przechylać, w zależności od potrzeb i ustawiać tak, aby wygodnie nam się z niej korzystało.

Betoniarka 100 l jest wydajna. Użytkownicy doceniają to, że umieszczone u podstawy gumowe kółka są wytrzymałe i pozwalają na łatwiejsze przesuwanie maszyny. Żeliwny wieniec odznacza się wytrzymałością, podobnie jak bęben. 

 

 

 

 

Betoniarka 150 l

 

3. Betoniarka Agro-Wikt BWA-150 230V 

 

Betoniarka Agro-Wikt BWA-150 230V to sprzęt przeznaczony do mieszania różnego typu składników (żużel, piasek, cement, żwir) w krótkim czasie roboczym. Urządzenie okazuje się przydatne m.in. do przygotowania zaprawy i mieszanki betonowej. Pojemność całkowita maszyny wynosi 260 dm3, a pojemność robocza to 150 dm3. 

Betoniarka 150 l ma bęben o średnicy zewnętrznej 770 mm. Średnica otworu zasypowego wynosi 390 mm. Prędkość pracy bębna to 28 obrotów na minutę. Wymiary maszyny są następujące: Wysokość – 150 cm, szerokość – 115 cm i długość maksymalna 220 cm. Maszyna ma silnik o mocy 1500 W. Konstrukcja sprzętu jest oparta na stalowej ramie.

Czytając opinie o betoniarkach tego producenta, można stwierdzić, że dokłada on wszelkich starań, aby robić dobrej jakości maszyny. Opisywany model działa bezawaryjnie i jest łatwy w obsłudze. Sprzęt ma certyfikat jakości ISO 9001-2015.

 

 

 

 

Mała betoniarka

 

4. vidaXL Elektryczna Betoniarka 63 L 220 W

 

Mała betoniarka elektryczna vidaXL 63 L 220 W jest polecana dla osób, które szukają niewielkiego i przystępnego cenowo sprzętu. Model ma bęben o pojemności 63 l. Średnica jego otworu wynosi 267 mm, a prędkość obrotu to 27,5 RPM. Maszyna ma wymiary: Długość – 110 cm, szerokość – 55 cm i wysokość – 93,5 cm. Masa urządzenia jest równa 25 kg. 

Betoniarka współpracuje z różnymi materiałami kompozytowymi. Idealnie sprawdza się do przygotowywania zaprawy, tynku czy betonu. Sprzęt działa wydajnie, więc spełnia oczekiwania nawet bardziej wymagających osób. Kąt położenia bębna można regulować przy pomocy specjalnego paska. Znajdujące się u podstawy kółka ułatwiają ustawianie maszyny.

Betoniarka jest sprzedawana w częściach, więc wymaga montażu. Składanie maszyny nie jest jednak trudne, co potwierdza sporo osób. Materiał wykonania, czyli stal, odznacza się wytrzymałością. Sprzęt nie nagrzewa się w trakcie pracy.

 

 

 

 

Betoniarka 250 l

 

5. Betoniarka Altrad Belle BWE-250KJ

 

Betoniarka 250 l Altrad Belle BWE-250KJ została wybrana do tego rankingu, bo zdobyła sporo pozytywnych ocen od użytkowników. Maszyna ma wydajnie pracujący silnik o mocy 2,2 kW. Pojemność całkowita sprzętu to 400 l, a robocza – 250 l. Wymiary betoniarki są następujące: 185 cm x 100 cm x 157 cm. Jej waga wynosi 240 kg.

Maszyna ma sztywny, mocny zbiornik ze wzmocnioną krawędzią. Mieszadło skonstruowano w taki sposób, aby zagwarantować możliwie najlepszą wydajność betoniarki. Załadunek i wyładunek jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu przekładni ślimakowej. Maszynę pomalowano proszkowo, więc jest ona zabezpieczona przed uszkodzeniami.

Użytkownicy przeprowadzający test betoniarek, przyznają, że model Altrad Belle BWE-250KJ dobrze się sprawdza. Maszyna działa wydajnie i jest łatwa w obsłudze. Zaletą jest też bezpieczeństwo użytkowania zagwarantowane m.in. przez wyłącznik z blokadą ponownego włączenia. 

 

 

 

 

Betoniarka Altrad

 

6. Betoniarka Altrad Belle MK-185 Profi 

 

Betoniarka Altrad Belle MK-185 Profi jest uznawana za ekonomiczny wybór. Ta maszyna jest polecana w szczególności do prac półprofesjonalnych. Spełnia ona oczekiwania bardziej wymagających osób. Jej obsługa nie jest skomplikowana, a prace konserwacyjne, jakie trzeba w związku z jej użytkowaniem wykonywać, nie są czasochłonne.

Betoniarka ma wymiary: 137,5 cm x 90 cm x 144 cm. Zajmuje ona stosunkowo mało miejsca, więc jej przechowywanie jest łatwiejsze. Moc silnika wynosi 0,9 kW. Pojemność całkowita gruszki to 180 l, a robocza – 145 l. Bęben można przechylać przy wykorzystaniu korby. Zastosowany w betoniarce wieniec jest żeliwny.

Kupującym podoba się to, że sprzęt działa wydajnie. Maszyna ma tak dobrane parametry, aby zapewnić wysoką efektywność pracy. Dodatkowo korzystanie z niej jest łatwe i wygodne. Załadunek i wyładunek można wykonać z obu stron, zależnie od tego, jak nam wygodniej.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką betoniarkę kupić?

 

Betoniarka to sprzęt, który bez wątpienia przyda się na każdej budowie. Wykorzystuje się go także w czasie remontu. W bębnie można przygotować nie tylko beton niezbędny m.in. przy wylewaniu posadzek, ale też tynki i innego typu zaprawy. Jaką betoniarkę wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo pod uwagę trzeba wziąć kilka kwestii. Postaramy się omówić w tym poradniku wszystkie najistotniejsze zagadnienia, abyś nie musiał dłużej szukać miejsca, w którym znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Rodzaje betoniarek

Zacznijmy od podstaw, czyli przedstawienia, jakie typy maszyn są dostępne na rynku. Z uwagi na budowę, a dokładniej kształt mieszalnika można wyróżnić betoniarki:

♦ Bębnowe – sprawdzają się do mniej intensywnej pracy, mają z reguły mniejszą pojemność, ale też są bardziej oszczędne. Takie maszyny znajdą zastosowanie np. podczas remontu czy budowy małego domu;

♦ Kielichowe – profesjonalne urządzenia, które są dostosowane do bardziej wymagających prac i stosowania większej ilości surowca w krótszym czasie. Wykorzystuje się je przy dużych inwestycjach.

 

Warto dodać, że od kształtu mieszalnika zależy pojemność maszyny, ale nie tylko. Ma on także wpływ na efektywność działania i to, jak szybko będzie w stanie obracać się bęben. 

Innym kryterium, jakie bierze się pod uwagę przy podziale betoniarek, jest ich mobilność. W sklepach budowlanych można zakupić modele przenośne i stacjonarne. Pierwsze z wymienionych mają mniejszą masę i tym samym pojemność. Betoniarki przenośne można kupić w niskiej cenie i mieć pewność, że jakość wykonania jest na wysokim poziomie. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów. Do kupienia są też betoniarki stacjonarne przystosowane do przygotowywania dużej ilości mieszanki.

 

Pojemność – jaka jest najlepsza betoniarka?

Jednym z najważniejszych parametrów betoniarki jest pojemność. Im mieszadło jest większe, tym efektywniejsza praca. Korzystając z dużej maszyny, za jednym razem można przygotować więcej betonu i usprawnić swoją pracę. Sprawdzając pojemność maszyny, należy brać pod uwagę tzw. pojemność zasypową. To maksymalna objętość zaprawy, jaką można przygotować za jednym razem. 

Małe betoniarki pozwalają zwykle na przygotowanie ok. 80 l zaprawy. Takie sprzęty sprawdzają się lepiej podczas mniejszych prac. W przypadku budowy domu lepszym wyborem będzie maszyna o pojemności kilkuset litrów. Są oczywiście i takie betoniarki, w których omawiana wartość wynosi nawet 1000 l, ale są one wykorzystywane tylko na dużych budowach. Zdecydowanie nie sprawdzą się w przypadku budowy domu jednorodzinnego.

 

Moc silnika

Kolejną ważną kwestią jest moc silnika. Przyjmuje się, że niska moc to ta na poziomie 0,3 kW do 0,5 kW, średnia wynosi od 0,6 kW do ok. 1 kW, a wysoka liczy ponad 1,5 kW. Jeśli silnik jest słaby, a bęben duży, najpierw wymaga rozpędzenia. Oznacza to, że dopiero po uruchomieniu maszyny i rozpoczęciu obracania bębna, można wsypać do środka wszystkie potrzebne składniki. 

 

Budowa, czyli ważne elementy konstrukcji betoniarki

Jest kilka elementów budowy betoniarki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest rama, która gwarantuje stabilność podczas pracy. To na tym elemencie zamocowany jest silnik i wszystkie jego podzespoły. Ramę zazwyczaj tworzą profile o prostokątnym lub kwadratowym przekroju.  

Równie ważny jest uchwyt, który pozwala na przenoszenie mobilnych betoniarek. Może ten element nie ma znaczenia pod względem wydajności i bezawaryjności pracy, ale bez wątpienia wpływa na wygodę użytkowania. Uchwyt powinien być przede wszystkim odpowiednio duży i znajdować się w takim miejscu, aby podczas obsługi betoniarki nam nie przeszkadzał. 

Wieniec w betoniarce również stanowi ważny element. Wyróżnić można jego trzy rodzaje: Żeliwny, tłoczony i kompozytowy. Wieniec żeliwny jest najbardziej popularny i cechuje go duża trwałość, jednak do wad zalicza się głośna praca. Modele kompozytowe nie generują tak dużego hałasu, są lekkie i łatwo je naprawić. Za mniej trwałe uważa się wieńce tłoczone. W przypadku ich awarii konieczna jest wymiana całego bębna.

Regulacja przechyłem bębna

Wiele osób uważa, że najlepsza betoniarka to taka, która daje możliwość łatwej regulacji ustawienia bębna, bez konieczności używania siły. Trzeba się z tym zgodzić, bo z maszyny korzysta się w różnych miejscach i warunkach, a komfort pracy jest bardzo ważny. O ile system regulacji jest obecny w każdym sprzęcie, nie każdy model ma takie rozwiązania, które są łatwe w obsłudze. Betoniarki przenośne dają możliwość sterowania przechyłem bębna przy wykorzystaniu korbki lub koła. Pierwsza z wymienionych metod jest uznawana za wygodniejszą. Korbka ma przekładnię ślimakową, więc nie trzeba używać dużo siły, aby dobrze ustawić bęben. Przechył na koło jest mniej komfortowy w użyciu i stosuje się go zazwyczaj w tańszych betoniarkach. Odpowiednie ustawienie bębna wymaga użycia sporej siły (jest po prostu bardziej męczące).

Osoby, które mają zamiar korzystać z betoniarki tylko od czasu do czasu, nie muszą aż tak mocno zastanawiać się nad wyborem typu przechyłu. W tym przypadku oba rozwiązania się sprawdzą. Jeśli jednak maszyna ma być używana często i intensywnie, zdecydowanie polecamy wybór betoniarki z korbką, bo wygodniej się z niej korzysta. Jej ustawianie jest mniej męczące. 

 

Betoniarki w dobrych cenach

Za małą 100 l betoniarkę, którą można łatwo przenieść, trzeba zapłacić ok. 500 zł. Nie jest to wysoka cena. Z zasady im większy bęben, tym wyższe koszty zakupu. Maszyny stworzone z myślą o amatorskim zastosowaniu kosztują mniej niż takie, które są dostosowane do bardziej wymagającej pracy. Za sprzęty profesjonalne trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Betoniarka – co to jest?

Betoniarka to maszyna, z której korzysta się na budowach. Urządzenie jest wykorzystywane do uzyskiwania mieszanki betonowej z cementu, wody, piasku i żwiru. Sprzęt pozwala także na przygotowanie innych potrzebnych zapraw. Ważnym elementem każdej betoniarki jest obrotowy bęben, do którego wsypuje się potrzebne składniki. W sklepach dostępne są różne rodzaje betoniarek, wyróżnić można m.in. modele: Kielichowe, bębnowe, przenośne, stacjonarne i samochodowe. Do przewożenia gotowego betonu w dużych ilościach wykorzystuje się samochody ciężarowe, na których zamontowane są specjalne pojemniki. 

 

P2: Ile waży betoniarka?

Część osób zastanawia się nad tym, ile waży betoniarka. Oczywiście sporo zależy od jej pojemności. Im bęben jest większy, tym masa całej maszyny również. Przykładowo, sprzęt o pojemności 100 l zazwyczaj waży mniej niż 50 kg. Sprzęt o pojemności o 50 l wyższej może mieć już masę ok. 90 kg. Najwięcej ważą maszyny, których pojemność oscyluje w zakresie od 200 l do 300 l. Takie sprzęty ważą często ok. 250 kg, więc ich przenoszenie jest trudne. Betoniarki mają jednak koła i specjalne uchwyty, które mają za zadanie pomóc w przenoszeniu ciężkiej maszyny i jej odpowiednim ustawieniu. 

P3: Ile kosztuje betoniarka?

Kwestie związane z kosztami zakupu urządzenia zawsze bardzo interesują konsumentów. Z pewnością większości osobom zależy na tym, aby kupić możliwie najlepszy sprzęt za najmniejsze pieniądze. Nie zawsze tani oznacza zły, a drogi dobry. Jest sporo betoniarek w przystępnych cenach, które odznaczają się wysoką jakością wykonania. Podczas zakupu warto sugerować się przede wszystkim parametrami maszyny i opiniami na jej temat. Za betoniarkę o pojemności 100 l trzeba zapłacić ok. 500 zł. Zdecydowanie droższe są większe i bardziej profesjonalne modele. Cena takich maszyn sięga kilku tysięcy złotych.

 

P4: Jak wyczyścić betoniarkę?

Czyszczenie betoniarki wydaje się stosunkowo trudnym zadaniem. Nie jest ono takie w rzeczywistości, o ile jest się świadomym tego, jak to robić. Przebieg procesu czyszczenia zależy od tego, czy znajdujący się w maszynie cement jest świeży czy zaschnięty. Jeśli dopiero skończyliśmy pracę i nie zdążył on wyschnąć, możemy użyć po prostu wody i szczotki ze sztywnym włosiem. Jedna ze wskazówek jest taka, aby umieszczać betoniarkę w możliwie najbardziej zacienionym miejscu, bo wtedy mieszanka cementowa będzie wolniej zasychać. Jeśli cement jest zaschnięty, niezbędne jest użycie środków chemicznych do jego usunięcia. Zależnie od tego, jaki produkt kupimy, musimy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Zazwyczaj preparat aplikuje się za pomocą pędzla lub szczotki. Dobrej jakości środek chemiczny pozwala w krótkim czasie rozkruszyć stwardniałe pozostałości zaprawy. W efekcie nie trzeba tracić dużo czasu na czyszczenie betoniarki. 

 

P5: Ile cementu na betoniarkę 120 l?

Beton powstaje z połączenia cementu będącego spoiwem i kruszywa, czyli żwiru i piasku (wypełniacz). Skład mieszanki zawsze zależy od tego, jak wytrzymały beton chcemy uzyskać. Im mniej wody użyjemy do przygotowania betonu, tym będzie on trwalszy. Osoby, które mają betoniarkę o pojemności 120 l, przeciętnie na jeden “wsad” wykorzystują worek cementu (25 kg) zmieszany z kruszywem do uzyskania dobrej jakości betonu. Przygotowując zaprawę cementową w mniej pojemnej betoniarce, często stosuje się zasadę, że na jedną łopatę cementu przypadają 4 łopaty piasku. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ