Elektryczna piła łańcuchowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Po zapoznaniu się z trendami zakupowymi i przeglądnięciu wielu opinii klientów zauważyliśmy, że modelem, który wzbudził największe zainteresowanie użytkowników w segmencie pilarek łańcuchowych jest Husqvarna 120i. Zarówno wyposażenie urządzenia w silnik bezszczotkowy jak i możliwość włączenia trybu ekonomicznego savE™ sprawiają, że zwiększa się wydajność i trwałość pilarki. Osłona piły łańcuchowej, dająca ochronę operatorowi, jest skonstruowana w taki sposób, że pozwala dobrze obserwować końcówkę prowadnicy. Lekka, kompaktowa obudowa o ergonomicznym kształcie i dobrze wyważonych elementach zapewnia wygodną pracę, której uciążliwość jest zminimalizowana również ze względu na niski poziom hałasu. Urządzeniem, które wzbudziło niemal takie same zainteresowanie klientów jest pilarka łańcuchowa Husqvarna 340i. Przed decyzją o zakupie sprawdź również jej parametry.
Tabela porównawcza
3 najlepszych elektrycznych pilarek łańcuchowych. Opinie w 2025 roku
Nasz poniższy ranking zawiera kilka wybranych modeli pilarek elektrycznych, które według nas są warte, aby zwrócić na nie uwagę. Być może jeden z tych modeli zainteresuje i Ciebie.
1. Pilarka łańcuchowa Husqvarna 120i
Piła łańcuchowa 120i zasilana akumulatorem oferuje dobrą wydajność i wyjątkową żywotność. Jest to najtańsza pilarka dostępna w ofercie Husqvarna. Model ten sprawdzi się w typowych pracach w domowym ogrodzie. Sprzęt można zakupić za niecałe 1000 zł, należy jednak zwrócić uwagę, że cena nie obejmuje akumulatora i ładowarki. Jednak po doposażeniu wciąż jest to atrakcyjna cenowo pilarka, którą można wykorzystać do drobnych prac w ogrodzie czy gospodarstwie.
Klienci, którzy zakupili pilarkę Husqvarna 120i, w swoich opiniach zwracają uwagę na niską moc urządzenia. Prędkość łańcucha wynosi 11,5 m/s, dla porównania bardziej wydajne urządzenia oferują prędkość na poziomie 15-20 m/s. Należy mieć jednak na uwadze, że to prosta pilarka przeznaczona do mniej wymagających prac, dlatego moc okazuje się całkowicie wystarczająca, kiedy chcemy przyciąć gałęzie, krzewy, pociąć palety, żerdzie czy nie za grube drewno na opał. Pilarka jest wyposażona w prowadnicę o długości 30 cm i łańcuch 3/8″ 1,1 mm, która świetnie sobie tutaj radzi. Dodatkowo jest to ciche urządzenie, którego gwarantowana moc akustyczna (Lwa) wynosi 100 dB(A), a ciśnienie akustyczne przy uchu operatora – 88 dB(A).
Pilarka akumulatorowa Husqvarna 120i oferuje znakomity stosunek jakości do ceny. Otrzymujemy wystarczającą moc, aby przeprowadzić podstawowe zadania w ogrodzie. Dodatkowo możemy regulować pracę urządzenia za pomocą przycisku dla trybu ekonomicznego savE™, aby wydłużyć czas pracy na baterii. Kompatybilne i wymienne akumulatory zapewniają stałą moc niezależnie od stopnia naładowania.
Zalety
Tryb ekonomiczny savE™: Wydłuża czas pracy, dzięki czemu można oszczędzić akumulator i wykonać zaplanowane prace w ogrodzie bez przerwy.
Bezszczotkowy silnik: Zastosowany silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym w stosunku do wagi urządzenia. W praktyce oznacza to, że sprzęt jest bardziej wydajny, cichszy i przedłuża się jego żywotność.
Bezpieczeństwo: Pilarka wyposażona jest w automatyczne wyłączanie po pozostawieniu na pewien czas, bezwładnościowy hamulec piły łańcuchowej, który chroni w momencie odbicia oraz wychwytnik piły łańcuchowej i osłonę prawej dłoni. Transportowa osłona układu tnącego dopełnia listę zabezpieczeń.
Beznarzędziowy montaż układu tnącego: Można szybko zamontować lub wymienić prowadnicę i w dowolnym momencie skorygować napięcie łańcucha – wszystko bez użycia dodatkowych narzędzi.
Małe gabaryty: Jest to podstawowa pilarka o małej wadze 2,95 kg (bez akumulatora) o odchudzonej konstrukcji, z dobrym wyważeniem, dzięki czemu podczas pracy ręce się nie przemęczają.
Wady
Cena bez akumulatora: Pilarka sprzedawana jest bez akumulatora i ładowarki – te należy dokupić osobno. Jednak nawet po zakupie dodatkowych akcesoriów cena jest atrakcyjna.
Niska prędkość cięcia: Jest to pilarka przeznaczona do amatorskich i drobnych prac w ogrodzie, dlatego prędkość cięcia nie jest spektakularna. Jeśli jednak używamy sprzętu zgodnie z przeznaczeniem, jest w zupełności wystarczająca.
2. Pilarka łańcuchowa Husqvarna 340i
Husqvarna jest liderem w projektowaniu i produkcji wydajnych i wszechstronnych pilarek łańcuchowych, a pilarka łańcuchowa Husqvarna 340i z napędem akumulatorowym jest tego dowodem. Jest to sprzęt przeznaczony do bardziej wymagających prac w ogrodzie, sprawdzi się również w stolarce i ciesielstwie. Pilarka oferuje trwałość, lekką konstrukcję, moc i precyzję w połączeniu z zaawansowaną technologią litowo-jonową i bezszczotkowym silnikiem zapewniającym maksymalną moc oraz wydajność.
W tym sprzęcie moc zajmuje centralne miejsce. Prędkość łańcucha przy mocy maksymalnej wynosi 20 m/s. Dodatkowo mamy tu tryb ekonomiczny savE™ pozwalający uzyskać maksymalny czas pracy. Dzięki dużej prędkości piły łańcuchowej otrzymujemy płynne i precyzyjne cięcie. Ułatwia to również zastosowany rodzaj łańcucha X-Cut® S93G o podziałce 3/8″ mini, który jest wybierany przez amatorów i profesjonalistów ze względu na niskie wibracje i długotrwałą ostrość. Wąski korpus pilarki przenosi środek ciężkości w kierunku uchwytów, zapewniając maksymalną precyzję i kontrolę bez względu na wykonywane zadanie.
Wprawdzie pilarka łańcuchowa sprzedawana jest bez akumulatora i ładowarki, ale Husqvarna oferuje elastyczny system baterii, w którym znajdziemy zarówno lekkie akumulatory kompaktowe, jak i akumulatory plecakowe, np. BLi20, BLi200, BLi300 oraz BLi950X Battery Backpack. Każdy z nich zapewnia długi czas pracy przy jednoczesnym szybkim czasie ładowania, dodatkowo można je sprawnie wymieniać, dzięki czemu prace wykonuje się bez niepotrzebnych przestojów. Pilarka współpracuje z akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 36V. Technologia litowo-jonowa zapewnia czystszy, bezemisyjny sposób pracy przy jednoczesnym ograniczeniu poziomu hałasu do minimum.
Zalety
Łańcuch: Łańcuch o dużej prędkości zapewnia szybkie i płynne cięcie, a zmiana napięcia łańcucha nie wymaga żadnych narzędzi. Łańcuch wyróżnia się niskimi wibracjami i zmniejszonym odbiciem.
Ochrona użytkownika: Przed obrażeniami chroni bezwładnościowy hamulec piły łańcuchowej, wychwytnik łańcucha, osłona prawej dłoni.
Wysokiej klasy silnik bezszczotkowy: Zastosowano zaawansowany silnik, który jest o 25% wydajniejszy niż zwykły silnik szczotkowy, co oznacza wysoki i stały moment obrotowy oraz bardzo dużą trwałość.
Wydajne akumulatory: Pilarkę można doposażyć w wiele akumulatorów, w tym akumulatory kompaktowe lub plecakowy, dzięki czemu pracę można wykonywać non stop i zawsze, kiedy tego potrzebujemy.
Wysoka moc: Jest to mocna i wydajna pilarka, która sprawdzi się w rozmaitych pracach w domowym ogrodzie, w tym stolarskich i ciesielskich, a także w pielęgnacji drzew, zarówno przy mokrym, jak i suchym drewnie.
Mała waga: Sprzęt waży zaledwie 2,8 kg, jest więc wystarczająco ciężki, aby zapewnić stabilność dla gładkiego i równego cięcia, a jednocześnie lekki, aby nie obciążać ramion.
Wady
Brak akumulatora i ładowarki w zestawie: Pilarka sprzedawana jest bez akumulatora i ładowarki. Z łatwością jednak można dobrać odpowiedni akumulator, w tym z aktywnym chłodzeniem, co przedłuża żywotność baterii.
3. Makita elektryczna pilarka łańcuchowa 1800W UC3541A
Makita UC3541A, to maszyna, która sprawdzi się zarówno, jako urządzenie do pracy w niewielkim ogrodzie, jak również przy pozyskiwaniu drewna na skalę przemysłową. Doskonale zda ona egzamin przy pozyskiwaniu drewna na opał, jak i corocznych porządkach w ogrodzie. Model ten charakteryzuje się mocą 1800 W i wagą całkowitą 4,7 kg. Łańcuch, o podziałce 3/8 ” chodzi z prędkością 14,5 m/s, a jego ogniwa pozostawiają cięcie o szerokości 1,1 mm.
Dla lepszego prowadzenia mamy tu pompkę olejową z możliwością ustawiania wydajności smarowania łańcucha. A pojemność zbiornika na olej wynosi 0,2 l. Wymiary tego urządzenia wynoszą długość 455 mm, szerokość 245 mm i wysokość 200 mm, natomiast długość tnąca wynosi 35 cm. Na wyposażenie urządzenia składa się obok samego urządzenia, łańcuch tnący, prowadnica łańcucha i osłona zespołu tnącego. Na bezpieczeństwo obsługi wpływa tu uruchamiany bezwładnościowo, w czasie 0,1 sek., hamulec łańcucha tnącego.
Według osób używających ten model ma on znakomitą proporcję ceny do jakości, doskonały system beznarzędziowej obsługi zespołu tnącego, a także odznacza się trwałością i efektywnością.
Makita UC3541A to elektryczna piła łańcuchowa o mocy 1800 W. Wymiary produktu są następujące: 45,5 cm, x 24,5 cm x 20 cm. Waga modelu wynosi 4,7 kg.
Zalety
Konserwacja łańcucha: Piła ma automatyczny system smarowania łańcucha, co znacznie ułatwia konserwację. Dodatkową zaletą jest funkcja beznarzędziowego napinania i wymiany łańcucha.
Pompka olejowa: Model został wyposażony w wysokiej jakości pompkę olejową, która umożliwia ustawienie wydajności smarowania. Dzięki temu użytkownik może lepiej dostosować sprzęt do swoich potrzeb.
Obudowa: Po przeczytaniu wielu zamieszczonych w Internecie recenzji można dojść do wniosku, że obudowa urządzenia została zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów. Element ten nie jest podatny na zarysowania.
Efektywność: Wiele osób potwierdza, że model jest efektywny. Z uwagi na stosunkowo dużą moc cięcie drewna nie zajmuje dużo czasu. Konsumenci podkreślają, że piła z pewnością będzie odpowiednia do prac przydomowych.
Komfort: Produkt nie waży zbyt dużo i jest dobrze wyprofilowany. W efekcie użytkowanie Makita UC3541A jest wygodne.
Wady
Brak uchwytu w osi piły: Urządzenie nie ma uchwytu w osi piły. Zdaniem użytkowników utrudnia to nieco cięcie grubszych pni.
Przewodnik zakupowy – Jaką elektryczną piłę łańcuchową kupić?
Tematem dzisiejszego poradnika będą elektryczne piły łańcuchowe. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką elektryczną piłę łańcuchową wybrać, aby spełniała ona wszystkie zamierzone funkcje. Opiszemy podstawowe cechy, jakie taka piła powinna spełniać oraz to, na co zawracać uwagę przy kupnie, aby nie zawieść się na kupionym produkcie.
Silnik elektryczny
Porównując pilarkę elektryczną i spalinową, możemy dostrzec szereg zalet. Przede wszystkim są to urządzenia pracujące ciszej od spalinowych, nie generują spalin, a także zwykle mają mniejszą wagę przy tej samej mocy, co pilarki spalinowe, więc łatwiej nimi operować. Niestety ograniczenie kablem elektrycznym determinuje używanie tych urządzeń tylko tam, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Z tego też powodu urządzenia te zostały przez producentów przeznaczone do obsługi domu i ogrodu przydomowego, a co za tym idzie są to w dużej większości urządzenia o mocy pozwalającej na przygotowanie opału, ale niebędące w stanie wytrzymać obciążenia przy profesjonalnych pracach wycinki drzew.
Jaka jest najlepsza elektryczna piła łańcuchowa – moc
Jest to wartość podawana w kW (kilowatach) bądź W (watach). Gdy zakres prac naszej piły łańcuchowej ogranicza się do obsługi małego przydomowego ogródka to zapewne mocą wystarczającą będzie 1200 W. Natomiast, gdy chciałbyś jeszcze okresowo przygotowywać opał na zimę, albo obsłużyć budowę domu, wówczas zainteresuj się nieco większymi parametrami. W takim wypadku poszukaj mocy miedzy 1500 i 2400 W. Piła łańcuchowa o mocy 2400 W pozwoli Ci na obsługę dużego ogrodu, okresowego wycinania w nim drzew, a także pocięcia ich na opał, czy też przygotowania elementów drewnianych wspomagających budowę domu.
Długość prowadnicy
Ten parametr mówi o tym, jak długi obszar roboczy mamy do dyspozycji. Powinien on być dopasowany do mocy silnika, bo co nam da długi obszar roboczy przy słabym, zatrzymującym się silniku? Zwykle małe piły łańcuchowe dysponują prowadnicą o długości 30 – 35 cm. Ale w segmencie pił przydomowych znajdują się również modele, które mają prowadnice o długości 40 cm i więcej (Najmocniejsze modele spalinowe, pracujące w lesie potrafią mieć prowadnice o długości 100 cm). Wygodne jest również, jeśli Twoja piła może pracować z wysięgnikiem. Pozwala to na przycinanie gałęzi drzew bez wspinania się na drabinę.
Najlepsza elektryczna piła łańcuchowa – waga i poziom hałasu
Kupując elektryczną piłę łańcuchową dobrze jest przymierzyć się do urządzenia już w sklepie. Jest to, bowiem sprzęt, który podczas pracy wymaga ciągłego utrzymywania go w określonej pozycji, co z kolei wymaga od operatora siły. Dlatego zbyt ciężka maszyna, a także o słabej ergonomii będzie trudna w obsłudze. Najlżejsze pilarki to modele, które ważą w okolicach 3 kg. Jednak są to również pilarki o słabszych silnikach i innych parametrach. Najczęściej, maszyny o przyzwoitych parametrach charakteryzują się wagą od 4 do 5 kg. Jednak ze względu na różne zastosowane uchwyty i sposób wyważenia, dla jednego użytkownika może być wygodny jeden model, a dla drugiego inny.
Przy zakupie modelu dla siebie warto też zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, aby nie był on krótszy niż 4 – 5 metrów
Natomiast poziom hałasu jest jednoznaczny z komfortem użytkowania maszyny przez dłuższy okres czasu. Oczywiście bezwzględnie najgłośniejsze są pilarki spalinowe i nie zaleca się ich używania bez specjalnych nauszników tłumiących hałas. Elektryczne piły łańcuchowe emitują hałas na poziomie 90 – 100 dB. 90 dB to poziom hałasu, jaki mamy na ulicy w mieście, a 100 dB to hałas, jaki wydaje motocykl. Poziom uciążliwości hałasu jest też dość subiektywny, więc nigdy nie zaszkodzi przy pracach piłą łańcuchową używać słuchawek chroniących słuch.
Funkcje dodatkowe
Jak w każdym urządzeniu tak i w przypadku elektrycznych pił łańcuchowych w dobrych cenach producenci prześcigają się w wyposażaniu swoich urządzeń w dodatkowe funkcje. W przypadku pił elektrycznych częstym ułatwieniem jest tak zwany łagodny rozruch, który wpływa na trwałość urządzenia.
Kolejną funkcją ułatwiającą obsługę maszyny, jest automatyczne napinanie i smarowanie łańcucha. Łańcuch musi być dobrze napięty nie tylko ze względu na lepsze właściwości tnące, ale również ze względu na bezpieczeństwo operatora. Współczesne pilarki pozwalają na beznarzędziową obsługę napięcia łańcucha, a także na ustawienie poziomu jego smarowania, które następnie odbywa się automatycznie.
W zakresie bezpieczeństwa też technologia idzie do przodu. Większość z urządzeń jest wyposażana w osłonę dla rąk minimalizującą ilość wypadków przy pracy. Działa to tak, że w momencie, kiedy piła oprze się o osłonę, uruchomi się hamulec bezpieczeństwa. A on z kolei w poszczególnych modelach wciąż ulepszany, potrafi łańcuch piły zatrzymać w czasie na przykład 0,1 s.
Ceny
Elektryczne piły łańcuchowe są zdecydowanie tańsze od ich odpowiedników elektrycznych. Najtańsze, dostępne modele elektryczne, nieznanego producenta to koszt około 200 złotych. Niewiele więcej, bo już niespełna 300 złotych trzeba wydać na najtańszy model znanego producenta. Również znanych producentów modele średniej klasy o przyzwoitych parametrach to koszt około 400 – 500 złotych. Gdy natomiast zależy nam na wysokiej klasy elektrycznej pile łańcuchowej to musimy się przygotować na wydatek nawet i 1500 złotych.
Jaka piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?
Piła łańcuchowa to sprzęt, który przydaje się podczas porządkowania ogrodu czy działki. Z jej pomocą możemy przygotować również drewno na opał. Do wyboru mamy modele elektryczne i spalinowe – który z nich jest lepszy? Postanowiliśmy pomóc Ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.
Czy warto kupić piłę elektryczną?
Elektryczna piła łańcuchowa nie generuje zbyt dużego hałasu, a w dodatku nie emituje spalin, a więc nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Podczas pracy z takim urządzeniem nie powinniśmy zakłócać spokoju innych domowników ani sąsiadów. Tego typu sprzęt jest ponadto stosunkowo tani i lekki. To świetny wybór do użytku domowego. Za sprawą piły elektrycznej możemy z łatwością przygotować drewno na opał na okres jesienno-zimowy, przyciąć żywopłot, a także niewielkie drzewka i krzewy w ogrodzie bądź sadzie.
Uważa się, że elektryczne piły łańcuchowe nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Wystarczy regularnie sprawdzać naciąg oraz ostrość łańcucha, a także kontrolować poziom oleju. Nie można przy tym zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu sprzętu po pracy. Trzeba jednak pamiętać też o wadach takich produktów. Nawet jeśli doskonale wiemy, jaka elektryczna piła łańcuchowa jest polecana przez profesjonalistów i kupimy model z dobrymi parametrami, to problemem może okazać się konieczność podłączenia go do prądu. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia elektryczne wymagają źródła zasilania o napięciu 230 V, więc nie można ich użytkować w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Ponadto czasami moc takiego sprzętu jest niewystarczająca, zwłaszcza gdy musimy przyciąć grubsze gałęzie.
Zalety i wady piły spalinowej
Spalinowa piła łańcuchowa jest większa niż elektryczna, a co za tym idzie – także cięższa. Ze względu na wykorzystanie silnika spalinowego, takie urządzenie jest bardziej mobilne, gdyż nie trzeba go podłączać do prądu. To sprzęt, który doskonale nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Z jego pomocą łatwe jest przycinanie nawet stosunkowo grubych gałęzi. Z tego powodu spalinowe piły wykorzystywane są m.in. do wycinek drzew w lesie. Żeby urządzenie przez długi czas działało niezawodnie trzeba pamiętać o jego właściwej konserwacji. Mowa tu zarówno o ostrzeniu łańcucha, jak też konieczności przygotowywania odpowiedniej mieszanki oleju i paliwa.
Wśród wad spalinowych pił wymienia się głównie emitowanie spalin do środowiska oraz duży hałas. Podczas pracy warto więc mieć na uszach słuchawki lub ochronniki słuchu. Często zdarza się, że sprzęt ze spalinowym silnikiem mocno wibruje w rękach, co przyczynia się do szybkiego zmęczenia rąk. Co prawda większość modeli ma specjalne systemy antywibracyjne, jednak nie zawsze to pomaga w całkowitej redukcji wstrząsów.
Który sprzęt wybrać?
Znając podstawowe zalety i wady obu typów urządzeń wybór piły powinien być nieco łatwiejszy. Musimy zastanowić się przede wszystkim, na czym najbardziej nam zależy. Jeżeli chcemy, aby sprzęt był mobilny i łatwy w użytkowaniu, model elektryczny spełni nasze oczekiwania. Piła spalinowa jest większa, ale przeważnie też mocniejsza i przystosowana do trudniejszej oraz bardziej intensywnej pracy.
Co może wpływać na wybór piły łańcuchowej?
Zanim kupimy piłę łańcuchową należy się zastanowić, jakie będzie jej przeznaczenie. To także nam pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia. Nie musimy inwestować w spalinowe urządzenie, jeśli zamierzamy użytkować je tylko od czasu do czasu po to, aby przyciąć żywopłot. Taki produkt jest nam jednak niezbędny, gdy często pracujemy przy wycince drzew (nie tylko na swojej działce) i zależy nam na profesjonalnej, niezawodnej pile.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ