Przeprowadzasz remont mieszkania lub udało Ci się po prostu znaleźć na strychu stare krzesło? Nie oznacza to, że meble, które pozornie nie pasują do nowych wnętrz lub wydają się już mocno sfatygowane, trzeba koniecznie wyrzucić. Krzesłom można łatwo i szybko dać nowe życie i cieszyć się odnowionym meblem jeszcze przez długie lata. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Dlaczego warto odnawiać stare krzesła?
Większość osób, które przeprowadzają remont, postanawia wymienić wszystkie meble na nowe, pasujące do zmienionego stylu wnętrza. Część z elementów wyposażenia można łatwo odnowić i dostosować do nowego wystroju. Szczególnie łatwa jest renowacja krzeseł. Jeśli więc myślisz o wymianie dotychczasowych mebli na nowe, zastanów się, czy nie warto ich odnowić, szczególnie jeśli zajmie to tylko jedno popołudnie. Renowacji warto poddać także krzesła, które przez długi czas znajdowały się na strychu lub w piwnicy. Większość starych mebli to modele klasyczne, ponadczasowe. W sklepach można często znaleźć podobne, ale w dużo wyższej cenie. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest więc renowacja krzesła, które już masz w domu. Ponadto taka odnowa mebla jest ekologiczna. Zamiast nieustannie zastępować stare rzeczy nowymi, czerpiesz z tego, co już masz i starasz się to jak najlepiej wykorzystać. Odpowiednia naprawa uszkodzeń i pokrycie krzesła nową farbą pozwoli odmienić wygląd mebla. Dzięki temu będzie on pasował do nowego wnętrza, niezależnie od stylu aranżacji.
Przygotowanie do renowacji krzesła
Naprawę i odświeżenie mebli można zlecić profesjonalnym warsztatom. Ile kosztuje renowacja krzesła? To zależy od wielu czynników, przede wszystkim kształtu mebla oraz stanu, w jakim on się znajduje. Im więcej napraw trzeba będzie przeprowadzić, tym większy będzie koszt całej usługi. Malowanie, zabezpieczanie, czy drobne zmiany również mają wpływ na to, jaka będzie ostateczna cena. Renowacja krzesła nie jest trudna, dlatego można spróbować przeprowadzić ją w domu. W ten sposób można oszczędzić duże kwoty, które trzeba zapłacić fachowcom.
Renowacja starego krzesła nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do pracy potrzebny będzie przede wszystkim papier ścierny. Lepszym rozwiązaniem jest jednak szlifierka kątowa, ponieważ pozwala ona szybko i łatwo wyrównać powierzchnię drewna, nawet w trudno dostępnych miejscach. Do renowacji krzesła przyda się także pędzel, ewentualnie nieduży wałek, kuweta malarska, a także śrubokręt, preparat przeznaczony do usuwania starych powłok, szpachelka oraz folia do zabezpieczenia podłoża. Do ostatniego etapu renowacji potrzebny będzie preparat gruntujący, impregnat do drewna oraz farba w wybranym kolorze.
Już na etapie przygotowania do pracy warto zdecydować, jak ma wyglądać krzesło po renowacji. Jest to istotne, ponieważ pozwoli dobrać odpowiedni kolor farby. Również jej rodzaj i struktura ma znaczenie. Warto wybrać taki preparat, który jest niezmywalny, odporny na plamienie i zarysowania oraz łatwo się czyści. Farba powinna być także zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych, które mogłyby powodować jej łuszczenie. Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie preparat wymaga wcześniejszego zagruntowania powierzchni. Upewnij się, czy farba ma takie wykończenie, jakiego potrzebujesz. Jej powierzchnia może być bowiem satynowa, matowa lub lśniąca.
Renowacja drewnianego krzesła
Odnowienie starego, drewnianego krzesła to prosta czynność, która nie powinna zająć więcej niż kilka godzin. Najczęściej renowacji poddawane są meble znalezione na strychach, czy w piwnicach. Odnowić można jednak także nowe, niedawno zakupione krzesła. Renowacja krzesła z PRL, które ma już za sobą długą historię, wymaga wcześniejszej inspekcji stanu drewna. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy dokładnie obejrzyj mebel z każdej strony. Sprawdź, czy nie ma w drewnie ubytków, pęknięć lub innych uszkodzeń. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile czasu potrzeba na przeprowadzenie pełnej renowacji. Przygotujesz sobie także wszystkie niezbędne sprzęty i narzędzia.
Odnawianie krzeseł drewnianych trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia ich powierzchni. Najpierw usuń wszystkie niepotrzebne gwoździe, śruby lub jakiekolwiek pinezki. Następnie za pomocą preparatu do usuwania powłok oczyść krzesło ze starej farby, czy preparatów impregnujących. Jak już zostało wspomniane, odnawianie starych krzeseł może wymagać kilku dodatkowych napraw, które warto przeprowadzić przed kolejnymi etapami. Upewnij się, czy udało Ci się usunąć całą powłokę z drewna, również w trudno dostępnych miejscach i w zakamarkach na oparciu i siedzisku. Następnym krokiem jest szlifowanie powierzchni krzesła. W tym celu przyda się szlifierka lub papier ścierny. Stopniowo zmieniaj jego gramaturę, od najgrubszego do najdrobniejszego. Szlifowanie powierzchni krzesła może okazać się najdłuższym etapem, ale warto przeprowadzić go dokładnie. Wszystkie stare powłoki i nierówności muszą być usunięte z drewna. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić zadowalający efekt renowacji. Jeśli nie usuniesz dokładnie starego lakieru lub farby, preparat zacznie się łuszczyć, a w rezultacie niszczyć nową powłokę. Po skończonym szlifowaniu dokładnie odpyl krzesło. Możesz użyć do tego mokrej szmatki lub odkurzacza. Powierzchnia krzesła musi być sucha i oczyszczona z pyłów, aby farba mogła do niej dobrze przylec.
Odnawianie krzeseł to nie tylko oczyszczanie ich ze starej powłoki, ale także malowanie na wybrany przez siebie kolor. Gdy drewno jest już dokładnie wyczyszczone, można przystąpić do pokrywania go preparatem. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd krzesła, możesz zdecydować się na bezbarwną lakierobejcę lub olej. Wybierając kolorową farbę, sprawdź, czy nie jest wymagane użycie preparatu gruntującego. Trzeba bowiem nałożyć go pod warstwę wybranej farby.
Nakładanie preparatu należy zacząć od górnej części oparcia i kierować się w stronę podstawy krzesła. Rozprowadzaj farbę w dół, stopniowo, aby uzyskać równomierne krycie. Do pomalowania siedziska możesz wykorzystać wałek, ale w trudno dostępnych miejscach i między szczeblami oparcia lepiej sprawdzi się mały pędzelek. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, należy nałożyć kolejne, aż uzyska się odpowiedni kolor i stopień krycia. Zanim preparat nie utwardzi się w pełni, lepiej odstawić stare krzesła po renowacji w bezpieczne miejsce lub użytkować je delikatnie.
Renowacja tapicerowanego krzesła
Stare krzesła często mają dodatkowo tapicerowane siedzisko, a nierzadko także oparcie. Jak odnowić takie meble? Drewnianą konstrukcję należy potraktować tak samo, jak zostało opisane powyżej. Jednak na etapie oczyszczania krzesła, siedzisko należy zdjąć z ramy. Tkaninę oraz wypełnienie (jeśli jest uszkodzone) trzeba usunąć. W krzesłach często stosuje się gąbki i pianki. Jeśli nadają się one do dalszego użytku, nie kruszą się, warto ponownie je wykorzystać. W przeciwnym razie trzeba będzie wyciąć nowe siedzisko, pamiętając o zachowaniu dokładnego kształtu i wymiarów. Nowy materiał na obicie trzeba wyciąć na podstawie wypełnienia, pamiętając o dodaniu ok. 0,5 cm zapasu. Wiesz już, jak odnowić krzesło, więc gdy drewniana rama będzie gotowa, przyłóż do niej wyciętą gąbkę. Następnie naciągnij mocno materiał, tak aby nie zawijał się po bokach, i przymocuj do spodu siedziska. W tym celu warto wykorzystać zszywki. Można użyć także specjalnych pinezek tapicerskich. Umieszcza się je na zewnętrznym brzegu siedziska. Stanowią wtedy dodatkowy element dekoracyjny, kojarzący się ze starymi krzesłami.
Renowacja krzesła ze sprężynami
Odnowienie prostego, drewnianego krzesła nie stanowi żadnej trudności. Nawet tapicerowane siedziska można łatwo odświeżyć. Renowacja krzeseł drewnianych stanowi wyzwanie, dopiero gdy mebel wyposażony jest w sprężyny. Często stosuje się je w luksusowych krzesłach, które mają być wygodne, a przy tym estetyczne. Sprężyny tapicerskie wykorzystywane są już od ponad 200 lat. Wyposażone w nie stare krzesło drewniane sprzed kilkunastu lat może zatem wymagać gruntownej renowacji. Jak ją przeprowadzić? Przede wszystkim trzeba rozmontować siedzisko, rozdzielić wszystkie elementy i ustalić, czy któreś z nich nadaje się do ponownego użytku. Warto wykorzystać to, co nie jest jeszcze zniszczone, aby oszczędzić sobie pracy. Zwróć również uwagę na kolejność demontażu poszczególnych elementów, żeby móc je później odpowiednio złożyć.
Krzesła do renowacji warto przygotować wcześniej, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czego brakuje i co trzeba dokupić. Jeśli sprężyny są zużyte, wymień je na nowe. W przypadku, gdy nadają się do dalszego użytkowania, pozostaw je na miejscu. Do wykonania nowego wypełnienia dobrze sprawdzi się mata kokosowa oraz włóknina. Wytnij z nich odpowiedni kształt, korzystając ze starego siedziska. Pamiętaj, aby dodać kilka zapasowych centymetrów. Następnie wytnij taki sam kształt w wybranej tkaninie (również zostawiając kilka centymetrów zapasu). Do renowacji krzesła potrzebnych będzie pięć pasów tapicerskich. Przymocuj je dobrze do ramy siedziska, najlepiej wykorzystując w tym celu taker. Pasy powinny przeplatać się, na wzór kosza. Z drugiej strony ramy za pomocą takera przymocuj przycięty na wymiar kawałek maty kokosowej. Powinna ona ściśle przylegać zarówno do drewnianego siedziska, jak i sprężyn. Na macie ułóż wyciętą włókninę i również przymocuj ją za pomocą zszywek. Na gotowe wypełnienie nałóż tkaninę i mocno ją naciągnij, aby nie powstały żadne zmarszczenia. Następnie przymocuj ją do siedziska używając takera.
Podczas renowacji krzesła staraj się odtworzyć technikę użytą podczas produkcji mebla. Już na etapie rozkładania siedziska zwracaj uwagę, jak umieszczone i przymocowane są poszczególne elementy. Korzystaj również z tych samych materiałów. Oznacza to, że jeśli krzesło miało oryginalnie wypełnienie z pianki, zastosuj ją również podczas renowacji. Materiał wykorzystany do stworzenia tapicerki powinien być nie tylko estetyczny i elegancki, ale także wytrzymały. Poszukaj grubej tkaniny, która będzie odporna na przetarcia i zabrudzenia.
Renowacja krzesła — podsumowanie
Odnowienie starego drewnianego krzesła nie jest dużym wyzwaniem, niezależnie, czy siedzisko jest tapicerowane lub, czy zawiera sprężyny. Zasada odświeżania mebli jest podobna w większości przypadków. Warto więc spróbować odnowić krzesło samodzielnie, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić pieniądze oraz przyniesie uczucie satysfakcji. Stary mebel w nowej odsłonie z pewnością wpasuje się w nawet najbardziej nowoczesne aranżacje. Jest to także rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ pomaga w ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów. Taki recykling mebli ma same pozytywne strony. Dlatego, nawet jeśli majsterkowanie nie jest Twoją pasją, możesz spróbować renowacji krzesła. Może stanie się to Twoim nowym hobby?
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ