Jak usunąć plamy z kleju?

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Plamy z kleju to jedne z najtrudniejszych do usunięcia plam, które zdarzają się dosyć często, zarówno podczas domowych napraw, zajęć plastycznych z dziećmi czy rekreacyjnego majsterkowania. O ile usuwanie z ubrań czy tapicerowanych mebli zwykłego kleju biurowego nie jest większym kłopotem, o tyle nieco bardziej profesjonalne i mocniejsze kleje, jak na przykład klej Wikol, wymagają nieco poważniejszych środków. 

Zanim plama zaschnie

Większość klejów dla majsterkowiczów, takich jak klej Wikol czy kleje na bazie pochodnych winylu, mają tę ogromną zaletę, że zanim zaschną, bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. Dzięki temu, jeśli plama jest świeża, samo zmycie jej ciepłą wodą powinno rozwiązać problem. Jednak jeśli plama jest duża lub nie zdążymy jej zmyć bądź zahartujemy ją za wysoką albo za niską temperaturą, konieczne może okazać się zastosowanie poważniejszych kroków. 

 

Aceton

Aceton to substancja chemiczna, której właściwości rozpuszczające są powszechnie stosowane. Oprócz tego, że jest podstawowym składnikiem zmywaczy do paznokci, jest także stosowany do wywabiania kłopotliwych plam. Dlatego, jeśli nie mamy pod ręką czystego acetonu bądź nie wiemy, gdzie go kupić, można wykorzystać zmywacz do paznokci. Należy zachować pewne środki ostrożności, ponieważ środek może zniszczyć lub odbarwić delikatną tkaninę. Najlepiej nie stosować czystego acetonu, tylko rozcieńczyć go wodą, w proporcji jednej jednostki acetonu do dwóch jednostek wody. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy tkanina wytrzyma kontakt z substancją, warto najpierw przeprowadzić test na niewidocznym fragmencie ubrania. Kiedy jesteśmy pewni, że aceton może zostać zastosowany na tkaninie, należy nasączyć wacik w rozcieńczonym wcześniej acetonie i przyłożyć go do plamy. Będzie powodował krystalizowanie się kleju, trzeba więc w pogotowiu mieć paznokcie bądź pilniczek albo cokolwiek innego, czym będzie można zeskrobać kryształki kleju z tkaniny. Po usunięciu warstwy kryształków należy znów przyłożyć wacik i usunąć wytrącony klej. Czynność powtarzać, dopóki nie będziemy w stanie wyskrobać wszystko. Kiedy usuniemy tyle kleju, ile się da, tkaninę zamaczamy w letniej wodzie z dodatkiem odpowiednio dobranego odplamiacza, na czas określony przez producenta produktu, po czym pierzemy, jak zwykle. 

Lód

Lód nie jest tak skuteczny, jak aceton, jednak w przypadku delikatnych tkanin, na których nie można stosować drażniącego środka, warto spróbować usunąć plamę w ten sposób. Istotą działania tej metody jest schłodzenie, a w zasadzie zamrożenie kleju. Jak wiadomo, poniżej pewnych temperatur nawet dobry klej Wikol traci swoje właściwości. O czym można przeczytać na informacjach od producentów, którzy zalecają stosowanie produktu w temperaturze powyżej dziesięciu stopni Celsjusza. Niskie temperatury powodują zamrożenie i rozerwanie pewnych wiązań oraz utratę niektórych właściwości, dzięki czemu można próbować usunąć plamę z kleju w sposób analogiczny do opisanej powyżej metody z acetonem, z tą różnicą, że zamiast wacika z acetonem, przykłada się kostkę lodu. Po przyłożeniu lodu klej marznie i krystalizuje się, podobnie jak w kontakcie z acetonem, tylko nieco wolniej i mniej intensywnie. Kryształki kleju należy delikatnie zdrapać, na przykład paznokciem lub pilnikiem. Po usunięciu kleju ubranie należy namoczyć w ciepłej wodzie z odplamiaczem, po czym wyprać zgodnie z zaleceniami na metce.

 

Alkohol lub ocet

Alkohol lub ocet to środki zarezerwowane dla tych tkanin bądź materiałów, które nie nadają się do prania w pralce. Dobrym przykładem może być plama z kleju na dywanie, która może się zdarzyć podczas majsterkowania w pokoju i zniszczyć dywan. Jeśli coś takiego się zdarzy, wykluczone jest stosowanie acetonu, ze względu na brak możliwości dokładnego wyprania dywanu w pralce.  Jedyną możliwością jest zastosowanie lodu. Postępować należy tak, jak wcześniej, czyli schładzać plamę i zdrapywać, po czym – kiedy nie da się już usunąć więcej kleju – miejsce z plamą należy pocierać czystą, bawełnianą ściereczką zamoczoną w alkoholu albo occie tak długo, dopóki plama całkowicie nie zniknie, po czym ocet lub alkohol, które wsiąkł w dywan, należy osuszyć, na przykład papierowym ręcznikiem. 

Środki ostrożności

Podczas usuwania plam z kleju, należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. Oprócz tego, że wykorzystywany do czyszczenia ocet, alkohol czy aceton mają drażniący zapach, same opary mogą być szkodliwe przy dłuższym wdychaniu.  Podczas korzystania z acetonu i odplamiacza, dobrze jest mieć na sobie rękawice ochronne, które mogą zapobiec oparzeniom lub reakcjom alergicznym na delikatnej skórze dłoni.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ