Kostka brukowa to już niemal nieodłączony element architektury krajobrazu w miastach i mniejszych miasteczkach. Pojawia się na chodnikach, w parkach, ale także na prywatnych posesjach. Kostką brukową wykładamy podjazdy i trasy wokół domów. Takie chodniki są nie tylko praktyczne, ale także upiększają całą posesję. Aby jednak odpowiednio spełniały swoją dekoracyjną funkcję, trzeba o nie właściwie zadbać. Jak czyścić kostkę brukową wokół domu?
Kostki brukowe są jednymi z najczęściej wybieranych materiałów na podjazdy i chodniki wokół domów. Właściciele posesji decydują się na nie ze względów praktycznych, ponieważ są łatwe w utrzymaniu i trwałe, ale także z powodów estetycznych. Kostka brukowa ułożona wokół domu dopełnia aranżację działki, podkreśla elewację i jest ładną dekoracją. Posesja wydaje się dzięki niej schludna. Jednak aby spełniała swoją dekoracyjną funkcję, o kostkę brukową trzeba odpowiednio dbać. Do pielęgnacji chodników wokół domu zalicza się regularne sprzątanie, a także czyszczenie zabrudzeń oraz zabezpieczanie przed zniszczeniami i uciążliwymi plamami. Jak umyć kostkę brukową i właściwie o nią dbać?
Regularne sprzątanie kostki brukowej
Czyszczenie kostki brukowej to nie tylko usuwanie widocznych i nieestetycznych plam dopiero wtedy, gdy się pojawią. Jest to także regularne usuwanie zanieczyszczeń w postaci liści i piasku. Aby kostka brukowa ładnie się prezentowała, trzeba dbać o nią, często ją zamiatając. Do usunięcia liści, czy nadmiaru piasku wystarczy zwykła miotła. Chodniki i podjazd wokół domu można zamiatać co kilka dni. Warto wiedzieć, że pielęgnacja i mycie kostki brukowej to czynności, które trzeba przeprowadzać przez cały rok. W okresie wiosennym dobrym rozwiązaniem jest usunięcie wszelkich nalotów pozostałych między innymi po topniejącym śniegu. Lato to czas, kiedy na kostce brukowej pojawia się mech i chwasty, które należy regularnie usuwać. Gdy nadejdzie jesień, chodniki i podjazdy trzeba oczyszczać ze spadających z drzew liści. Niezbędne jest także przygotowanie kostki brukowej na nadchodzącą zimę.
Dbanie o kostkę brukową w zimie
Gdy nadejdzie zima, a wraz z nią mrozy i śnieg, o kostkę brukową również trzeba odpowiednio dbać. Warto ją regularnie odśnieżać, aby zminimalizować oddziaływanie zamarzającej wody na chodniki i podjazd. Mogłaby ona bowiem doprowadzić do mikrozniszczeń w kostce brukowej, na skutek silnego napierania na nią. Warto również regularnie pozbywać się warstwy lodu powstającej na chodniku. Ważne, aby nie skuwać go łopatą i ostrymi narzędziami, które mogłyby uszkodzić powierzchnię kostki. W okresie zimowym powinno się także unikać posypywania kostki brukowej solą. Jej silne działanie powoduje odbarwianie się powierzchni. Dlatego, aby zwiększyć bezpieczeństwo chodzących po chodniku osób, lepiej przykryć go warstwą piasku.
Regularne mycie kostki brukowej
W okresie od wiosny do jesieni warto regularnie myć kostkę brukową. W tym celu wystarczy użyć wody, najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową. Silny strumień usunie drobne zanieczyszczenia, które powstają na skutek użytkowania kostki brukowej. W czasie mycia chodnika może dojść do wypłukania piasku spomiędzy szczelni. Dlatego po skończonej pracy trzeba go uzupełnić lub wmieść z powrotem, gdy wyschnie. Do mycia kostki brukowej, w celu usunięcia niewielkich zabrudzeń, nie jest konieczne użycie środków chemicznych. Można wykorzystać niewielką ilość płynu do mycia naczyń, zmieszanego z ciepłą wodą. Trudniejsze do usunięcia plamy można wyszorować szczotką lub gąbką. Regularne mycie kostki brukowej oznacza powtórzenie czynności co najmniej dwa razy w okresie wiosenno-letnim. Taka pielęgnacja pozwoli uniknąć powstawania uciążliwych, trudnych do usunięcia zabrudzeń.
Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu?
Jednym z największych problemów w okresie wiosenno-letnim jest wyrastanie chwastów i mchu w szczelinach między poszczególnymi kostkami. Niechciane rośliny mogą szpecić cały chodnik, dlatego warto się ich skutecznie pozbyć. Jakie są domowe sposoby na mech na kostce? Nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia ani preparaty. Nie warto wykopywać roślin łopatką lub wyrywać ich z korzeniami. Takie zabiegi mogłyby naruszyć strukturę kostki i poluzować niektóre elementy. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest szczotka do czyszczenia kostki brukowej, szczególnie druciana. Nie porysuje ona powierzchni chodnika, a skutecznie poradzi sobie z mchem i chwastami wyrastającymi w szczelinach. Włosie szczotki wyskrobie rośliny, nie naruszając ułożenia kostki. Domowe sposoby na chwasty w kostce brukowej mogą okazać się czasochłonne. Jednak są skuteczne i pozwalają na długo pozbyć się problemu chwastów. Szczotka druciana dodatkowo umożliwia usunięcie pleśni i grzybów, które z czasem powodowałyby degradację chodnika. Warto wybrać wąskie włosie, które dobrze dotrze we wszystkie zakamarki i szczeliny, skutecznie usuwając rośliny. Do kosy spalinowej można również dokupić specjalną tarczę, która podobnie jak szczotka usunie chwasty i mech między szczelinami.
Jak pozbyć się mchu z kostki wykorzystując to, co ma się w domu? Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1. Taką mieszanką trzeba polać rośliny w szczelinach chodnika. Ocet na chwasty w kostce brukowej to jeden z najskuteczniejszych sposobów, który dodatkowo nie ma skutków ubocznych. Roztwór nie odbarwia powierzchni chodnika, nie pozostawia plam, ani zacieków. Ocet nie truje także podłoża i nie wytwarza szkodliwych substancji. Do mieszanki można dodatkowo dolać odrobinę płynu do mycia naczyń. Przygotowany preparat najlepiej rozprowadzać za pomocą spryskiwacza. Ocet na kostkę brukową można nanosić także niedużym pędzelkiem. Podczas rozprowadzania preparatu warto zasłonić nos i oczy. Jeśli mech jest wyjątkowo odporny na przygotowaną mieszankę, można wykorzystać sam ocet.
Mniej popularnym, ale także skutecznym sposobem na usuwanie trawy z kostki brukowej jest wykorzystanie palnika. Strumień ognia nie uszkadza powierzchni chodnika i nie powoduje przebarwień. Szybko i skutecznie pozwala pozbyć się chwastów, traw i mchów. Wypalenie to zwykle także trwałe rozwiązanie. Rośliny, a szczególnie mech, potraktowane strumieniem ognia nie odrastają w tym samym miejscu. Palnik, zwłaszcza jeśli jest wyposażony w długą dyszę, to jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na usuwanie chwastów z kostki brukowej.
Czyszczenie kostki brukowej z oleju i trudnych plam
Niektóre plamy mogą trwale oszpecić kostkę brukową, szczególnie jeśli zdążą zaschnąć, zanim zostaną usunięte. Do takich zabrudzeń należy olej silnikowy, czy materiały budowlane, na przykład cement lub farba. Jeśli zauważysz takie plamy na swojej kostce brukowej, trzeba reagować jak najszybciej. Jak usunąć plamy z oleju silnikowego na kostce brukowej? Najlepiej jeszcze świeże plamy zasypać piaskiem. Wchłonie on nadmiar płynu, który nie przedostanie się do kostki brukowej. Zabrudzenie można także zmyć silnym strumieniem wody, najlepiej z dodatkiem detergentu odtłuszczającego, na przykład płynu do mycia naczyń. Ten sposób sprawdzi się jednak wtedy, gdy powstałe zanieczyszczenie nie zdążyło jeszcze wchłonąć w strukturę chodnika. Jak usunąć plamy oleju z kostki brukowej, jeśli zabrudzenie nie jest świeże? Można spróbować wykorzystać specjalistyczne środki do czyszczenia nawierzchni cementowo-betonowych. Warto jednak wiedzieć, że są to silne preparaty, które mogą powodować odbarwianie się powierzchni kostki brukowej. Dlatego warto sprawdzić działanie wybranego środka na mało widocznym skrawku chodnika.
Tłuste plamy warto przykryć środkiem odtłuszczającym lub piaskiem i pozostawić na jakiś czas. Po kilku godzinach można spróbować zetrzeć zanieczyszczenie. Sprawdzą się w tym celu gąbki i szczotki, a w przypadku uciążliwych plam nawet szlifierka kątowa. Jest to sprzęt przeznaczony głównie do cięcia i intensywnego ścierania powierzchni, dlatego decydując się na użycie go, trzeba działać bardzo delikatnie i ostrożnie. Wykorzystując szlifowanie (lub piaskowanie) warto przeprowadzić je na całym chodniku, nie tylko na zabrudzonej powierzchni.
Na kostce brukowej mogą powstać także nieestetyczne plamy po farbach, cemencie, czy zaprawie. Aby tego uniknąć, podczas remontu budynku warto rozłożyć na chodniku zabezpieczającą folię. Powinna ona znaleźć się szczególnie w miejscu, w którym składowane są materiały budowlane. Do zabezpieczenia kostki nie sprawdzą się papierowe opakowania ani kartony. Jeśli jednak nie udało się uchronić chodnika przed zabrudzeniem, podobnie jak w przypadku plam z tłuszczu, trzeba działać szybko. Najpierw trzeba delikatnie zdrapać zabrudzenie, a następnie przemyć miejsce silnym strumieniem wody. Do czyszczenia kostki brukowej z materiałów budowlanych można wykorzystać także specjalne preparaty, najczęściej na bazie kwasów nieorganicznych. Rozrabia się je z wodą i nanosi na zabrudzoną powierzchnię.
Impregnacja kostki brukowej
Warto wiedzieć nie tylko, czym wyczyścić kostkę brukową, ale także, jak zapobiegać powstawaniu plam. Dobrym rozwiązaniem jest impregnacja. Nie jest to obowiązkowa czynność, którą musi przeprowadzić każdy, kto ma na posesji kostkę brukową. Przydaje się jednak do ochrony nawierzchni oraz pozwala dłużej cieszyć się ładnym chodnikiem wokół domu. W sklepach można łatwo znaleźć środek do czyszczenia kostki brukowej z preparatem impregnującym lub same impregnatory. Zabezpieczenie chodnika pozwoli w przyszłości łatwiej usunąć drobne plamy, bez potrzeby szorowania i szlifowania. Ponadto właściwie dobrany środek przywróci kostce ładny wygląd i żywą barwę. Do wyboru są przede wszystkim preparaty hydrofobowe, które nie tylko impregnują, ale także zapobiegają przenikaniu zanieczyszczeń oraz przywracają nawierzchni blask. Środki wykonane na bazie kwasu nieorganicznego trzeba połączyć z wodą i dobrze sprawdzają się do usuwania trudnych zabrudzeń. Jeśli więc nie wiesz, czym usunąć olej z kostki brukowej, warto spróbować preparatu na bazie kwasu.
Zabezpieczenie kostki brukowej to nie tylko impregnacja. To także wykonanie odpowiedniego podłoża i podsypki pod chodnikiem. Jest to szczególnie ważne na terenach gliniastych, na których długo zalega woda opadowa. Jeśli na Twoim podwórku jest wysoki poziom wód gruntowych, warto przed ułożeniem kostki brukowej zadbać o odpowiedni system odwodnienia. Dzięki temu na powierzchni chodnika nie będą pojawiać się zielone zacieki i nalot.
Czyszczenie impregnowanej kostki
Wielu producentów kostek brukowych oferuje produkty, które impregnowane są fabrycznie. Specjalne zabezpieczające środki można także zastosować samodzielnie, jak zostało opisane powyżej. Po użyciu impregnatora warto wiedzieć, jak wyczyścić kostkę brukową pokrytą środkiem chroniącym przed zabrudzeniami. Przede wszystkim nie trzeba stosować specjalistycznych preparatów. W przypadku zaimpregnowanej kostki zwykle wystarczy woda oraz szczotka lub gąbka. Jak czyścić kostkę brukową po dłuższym okresie? Jeśli jest zaimpregnowana, wystarczy silny strumień wody z myjki ciśnieniowej.
Mycie kostki brukowej płynami
Do wyczyszczenia niezaimpregnowanego chodnika można wykorzystać płyn do mycia kostki brukowej. Pozwala on pozbyć się uciążliwych plam i zabrudzeń, które silniej wnikają w niezabezpieczoną nawierzchnię. Warto jednak wiedzieć, że ten sam płyn do mycia kostki brukowej może inaczej działać na różne powierzchnie. Dlatego przed użyciem nowego preparatu, trzeba sprawdzić, jak wpływa on na wygląd chodnika. W tym celu należy niewielką ilość płynu nanieść na kostkę brukową w miejscu mało widocznym i odczekać kilka godzin. Jeśli po tym czasie nie odbarwiła się powierzchnia chodnika, można zastosować preparat na całej nawierzchni. Warto pamiętać również, że czyszczenie kostki granitowej może wymagać użycia innych środków niż w przypadku zwykłej kostki betonowej.
Czyszczenie kostki brukowej specjalistycznym sprzętem
Do czyszczenia kostki brukowej wokół domu można wykorzystać także specjalne urządzenia. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy chodnik przez dłuższy czas nie był pielęgnowany. Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej sprawdzi się także na dużych powierzchniach, oszczędzając czas i wysiłek włożony w pracę. Sprzęty ułatwiające mycie chodnika mogą być różne. Popularne są myjki ciśnieniowe z wymiennymi końcówkami, które oprócz węża i spryskiwacza mają także specjalne szczotki. Maszyna do czyszczenia kostki brukowej może przypominać kosiarkę. Wyposażona jest w różnego rodzaju szczotki, które zmywają nawet kilkumiesięczny brud i osad z powierzchni chodnika. Decydując się na użycie specjalnego urządzenia, warto przeprowadzić czyszczenie całej kostki brukowej, która znajduje się w otoczeniu domu. Dzięki temu posesja zyska ładny wygląd, będzie zadbana i estetyczna.
Jeśli nie wiesz, czym umyć kostkę brukową lub nie masz czasu na wykonanie tej pracy, możesz zdecydować się także na skorzystanie z usług specjalistycznych firm. Dysponują one odpowiednimi sprzętami i środkami chemicznymi, a wykwalifikowani pracownicy wiedzą, jak dobrać preparat do rodzaju nawierzchni. Dodatkowo firma przeprowadzi mycie całego chodnika i podjazdu. Minusem takiego rozwiązania może być jednak cena. Czyszczenie kostki brukowej przez profesjonalną firmę to znacznie wyższy koszt niż umycie chodnika samodzielnie.
Niegroźne plamy na kostce brukowej
Niektóre zanieczyszczenia pojawiające się na kostce brukowej nie wymagają natychmiastowej reakcji i czyszczenia. Szczególnie jeśli tym, co pojawiło się na powierzchni chodnika, jest biały osad, niepochodzący z materiałów budowlanych. Taki nalot to naturalna reakcja związków wapnia, które znajdują się w cemencie wykorzystywanym do produkcji kostki brukowej. Związki te rozpuszczają się w wodzie i wytrąca się biały osad. Z czasem jednak znika on samoczynnie, nie trzeba go szorować, ani usuwać specjalnymi preparatami. Czasem jednak proces blaknięcia osadu może trwać kilka lat, jednak po pewnym czasie kostka z pewnością będzie znowu wyglądać, jak nowa. Najszybciej białe plamy znikają w miejscach intensywnie użytkowanych oraz tam, gdzie chodnik wystawiony jest na działanie czynników atmosferycznych, czyli wiatru, deszczu, czy promieni słonecznych. W przypadku takiego nalotu lepiej nie stosować silnych środków czyszczących, ponieważ mogłyby one odbarwić lico kostki. Takiego uszkodzenia powierzchni nie da się już odwrócić.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ