Piaskownica to dla dzieci jedno z najlepszych miejsc do zabawy. Maluchy chętnie tworzą z piasku zamki i inne budowle, za pomocą foremek mogą również uzyskać wiele ciekawych kształtów. Jednak może się zdarzyć, że rodzice nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby wyjść ze swoją pociechą na plac zabaw. Na szczęście piaskownicę można zbudować samemu i postawić na własnej posesji, a w tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.
Zalety zabaw w piaskownicy
Okazuje się, że zabawa w piaskownicy ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest to miejsce, gdzie maluch może nawiązywać nowe znajomości i wchodzi w różne interakcje społeczne. Co prawda często dochodzi do mniej lub bardziej poważnych kłótni, np. o grabki, ale dla rodziców jest to dobra okazja do tego, aby tłumaczyć pociechom, jak należy postępować w podobnych sytuacjach. Ponadto piasek daje wiele możliwości zabawy i rozwija dziecięcą kreatywność. Maluchy bardzo często udają, że tworzą z niego pyszne potrawy czy efektowne budowle, co pozytywnie wpływa także na wyobraźnię przestrzenną. Piasek można też uklepywać, przesypywać przez specjalny młynek, grabić, a nawet rysować na nim różne wzory, dlatego nie ma ryzyka, że szybko znudzi się dzieciom.
Jak udowodnili naukowcy, czynności manualne mają korzystny wpływ na rozwój inteligencji oraz pracę mózgu. Zalicza się do nich również zabawy w piaskownicy, dzięki nim między neuronami powstają nowe połączenia. Co więcej, maluchy odwiedzające takie miejsce mają dobrze wypracowaną koordynację wzrokowo-ruchową, nierzadko też zręczność oraz precyzję.
Piaskownica DIY – czy to dobry pomysł?
Budowa piaskownicy jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza że nie jest to trudna praca. Często gotową konstrukcję można stworzyć w ciągu kilku godzin, później wystarczy tylko wsypać piasek, aby miejsce do zabawy dla dzieci było gotowe. Budując piaskownicę samodzielnie, dajemy maluchom możliwość przebywania w niej tak długo, jak tylko chcą. Jako rodzice nie musimy zmieniać swoich planów, aby przynajmniej na chwilę zabrać pociechę na plac zabaw. Pociecha może sama wyjść na posesję, a my będziemy po prostu obserwować ją przez okno.
Tworząc projekt piaskownicy, możemy uwzględnić potrzeby i preferencje dziecka, aby stworzyć mu wymarzone miejsce do zabawy. Pociecha może tu spędzać wolny czas sama lub w towarzystwie rówieśników, co pozwoli na zacieśnianie więzi i nawiązywanie przyjaźni. Należy wspomnieć też o tym, że starannie wykonana piaskownica w ogrodzie stanie się dodatkową dekoracją.
Co prawda zabawa w piasku jest uznawana za bezpieczną, ale trzeba mieć na uwadze, że na ogólnodostępnych placach zabaw piaskownica może zostać łatwo zanieczyszczona, np. przez odchody ptaków, kotów czy psów. Na prywatnej posesji zwykle nie musimy się o to martwić, zwłaszcza gdy dobrze zadbamy o zabezpieczenie piasku, np. opracowując projekt piaskownicy zamykanej.
Jak zrobić piaskownicę – podstawowe wskazówki
Pomysł na piaskownicę zazwyczaj nie wystarcza, aby konstrukcja była w pełni bezpieczna i komfortowa dla dziecka. Bardzo ważne są jej wymiary, a w szczególności głębokość, bo od tego w dużej mierze zależy, czy zabawa w piasku będzie wygodna. Przeważnie mieści się ona w zakresie od 30 cm do 50 cm. Długość i szerokość zależą od różnych czynników, m.in. ilości wolnej przestrzeni na posesji czy wieku dziecka. Standardowo piaskownice są kwadratowe, a ich wymiary to 140 cm x 140 cm, 180 cm x 180 cm lub 200 cm x 200 cm. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować nieco mniejszą lub większą konstrukcję.
Jak zrobić piaskownicę dla dzieci? Bardzo istotne jest wyznaczenie dla niej odpowiedniego miejsca. Ponieważ zabawa w piasku powinna odbywać się pod nadzorem rodziców, konstrukcję najlepiej umieścić tam, gdzie będzie dobrze widoczna z okien. W czasie zabawy maluchy powinny być dobrze chronione przed słońcem, ale nie należy ustawiać piaskownicy tuż pod drzewem. Wynika to z tego, że do piasku wciąż będą wpadać różne zanieczyszczenia, w tym liście i drobne gałązki. Lepszym rozwiązaniem jest zakup dużego i solidnego parasola. Po ustaleniu właściwego miejsca dla piaskownicy trzeba dobrze przygotować podłoże. Konieczne jest zerwanie darni oraz wykopanie płytkiej niecki (o głębokości ok. 10 cm). Nie powinno być w niej kamieni i innych zanieczyszczeń. Na spodzie powinniśmy ułożyć specjalną matę, za sprawą której piasek nie będzie wilgotny, a woda będzie mogła wsiąkać w głąb podłoża (zahamuje to także wzrost niechcianych chwastów). Jeśli mamy problem ze znalezieniem takiej maty, możemy zastąpić ją zwykłą, czarną folią, w której zrobimy niewielkie nakłucia pełniące funkcję otworów odpływowych.
Piaskownica – zrób to sam krok po kroku
Piaskownice z drewna dla dzieci są najbardziej popularne, dlatego to właśnie ten materiał warto wykorzystać do zrobienia własnej konstrukcji. Do budowy będą potrzebne: Deski na boki, deski na obudowę (będzie ona pełnić też funkcję siedziska), 4 listwy narożne, wkręty do drewna, wkrętarka, a także impregnat do drewna.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie desek do budowy, czyli usunięcie z nich gwoździ (jeśli się w nich znajdują) i oszlifowanie. Jeśli chcemy, żeby piaskownica miała oryginalnie wyglądającą obudowę, np. z frezami lub fantazyjnie wyciętymi krawędziami, przydatna będzie również frezarka do drewna. Wygładzone deski należy zaimpregnować, aby były odporne na działanie wilgoci oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Po wyschnięciu preparatu możemy już zbić boki konstrukcji, wykorzystując do tego listwy narożne i wkręty. Nie powinniśmy używać gwoździ, bo wtedy konstrukcja będzie mniej trwała. Kiedy ścianki piaskownicy są już gotowe, możemy przejść do zrobienia obudowy, na której będzie można wygodnie usiąść. W tym celu należy przyciąć cztery deski pod kątem 45 stopni, a następnie przymocować od góry do gotowych boków w miejscach, gdzie znajdują się narożne listwy. Piaskownica z drewna jest już prawie gotowa, pozostało już tylko wsypać do środka piasek, na starannie wyłożoną matę lub folię.
Żeby zabezpieczyć piasek przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczeń, możemy dodatkowo zbudować specjalną osłonę. Jak zrobić piaskownicę zamykaną? Należy ułożyć równolegle do siebie dwie deski, a następnie prostopadle do nich zamocować sześć kolejnych desek (trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, jakie nasza piaskownica ma wymiary). Żeby podnoszenie pokrywy było komfortowe, także dla dzieci, możemy podzielić ją na dwie mniejsze części. Wówczas deski trzeba odpowiednio przyciąć, sposób ich ułożenia oraz mocowania się nie zmienia.
Piaskownica z palet krok po kroku
Do budowy piaskownicy, podobnie jak w przypadku mebli na balkon czy taras, można bez przeszkód wykorzystać stare, niepotrzebne już palety. To, ile ich potrzebujemy, zależy od wymiarów konstrukcji. Najpierw należy za pomocą młotka i łomu ostrożnie wyłamać pojedyncze deski na piaskownicę, pozbyć się gwoździ, a także starannie oszlifować. Później postępujemy tak samo, jak w przypadku konstrukcji budowanej ze zwykłych desek ze składu drewna czy tartaku.
Wiele osób zastanawiających się, jak zrobić piaskownicę z palet, obawia się, że będzie to bardzo trudne. Jednak przeważnie praca zajmuje tylko kilka godzin i trwa znacznie krócej niż radość dzieci z nowego miejsca do zabawy. Poza tym taka piaskownica z palet nie jest drogą inwestycją (zwłaszcza jeśli mamy już palety).
Jak zrobić piaskownicę z daszkiem?
Jeśli chcemy mieć pewność, że bawiące się w piasku pociechy będą dobrze chronione przed słońcem, możemy zbudować piaskownicę wyposażoną w daszek. Jak to zrobić? Musimy przygotować stelaż składający się z dwóch mocnych desek. Ich jeden koniec będzie przymocowany do ścianek konstrukcji, do drugiego należy przybić prostopadle dwie deski. Ostatnim krokiem jest zamocowanie fragmentu plandeki lub mocnego materiału zatrzymującego promienie słoneczne.
Piaskownica z ławeczkami – instrukcja
Jak zrobić piaskownicę z ławeczkami? To także nie jest skomplikowane. Podczas budowania pokrywy wystarczy połączyć dwie pierwsze, ułożone równolegle deski za pomocą zawiasów. Wtedy podczas podnoszenia będziemy mogli złożyć ją w taki sposób, aby uzyskać ławki z oparciem.
Jeśli nie budujemy pokrywy do piaskownicy, ale chcemy zapewnić dzieciom wygodne miejsce do siedzenia, powinniśmy zamocować do dwóch przeciwległych boków cztery deski: Dwie na siedzisko i dwie na oparcie (te drugie trzeba dodatkowo połączyć małymi, ułożonymi pionowo deseczkami).
Czym wypełnić gotową piaskownicę?
Jeśli piaskownica jest już gotowa, zostaje nam tylko wsypanie do środka piasku. Jednak nie może być to zwykły piasek ze składu budowlanego, ponieważ znajdują się w nim różne zanieczyszczenia. Może się też zdarzyć, że ziarenka będą wymieszane z fragmentami szkła lub ostrymi kamieniami, taka piaskownica nie jest bezpiecznym miejscem do zabawy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczonego i przesianego piasku z atestem Państwowego Zakładu Higieny, który zwykle jest dostępny w 20 kg opakowaniach. To, ile worków będziemy potrzebować, zależy od wymiarów piaskownicy. Dla przykładu, w konstrukcji o wymiarach 120 cm x 120 cm x 20 cm mieści się ok. 420 kg piasku. W razie wątpliwości warto skorzystać ze specjalnego internetowego kalkulatora, który po wprowadzeniu wymaganych informacji obliczy, ile kilogramów piasku potrzeba do zbudowanej piaskownicy.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ