Ranking 9 najlepszych kluczy dynamometrycznych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Klucz dynamometryczny – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Po analizie opinii opublikowanych przez konsumentów udało nam się wyłonić najpopularniejsze klucze dynamometryczne wśród tych, które obecnie znajdziemy w sklepach. W ten sposób powstał ranking prezentujący solidne i praktyczne narzędzia. Przykładem jest model Yato YT-0760 1/2″ 42-210 Nm dający możliwość regulacji wartości momentu w bardzo szerokim zakresie. Można przechowywać go w dołączonej do zestawu walizce. Klucz jest solidny, do jego produkcji wykorzystano stal chromowo-wanadową. Rowerzystów powinien zainteresować klucz Dynamometryczny do RoweruTopeak Nano Torqbar 4, za pomocą którego można łatwo złożyć i wyregulować jednoślad. Jest on niewielki i wytrzymały, zawiera najpopularniejsze końcówki, w tym imbusowe 3/4/5 mm i Torx T25 / T20. Do zestawienia trafiło też kilka innych, równie ciekawych narzędzi, warto zapoznać się z ich opisami.


9 najlepszych kluczy dynamometrycznych. Opinie w 2023 roku

 

Ranking kluczy dynamometrycznych, który przygotowaliśmy to obowiązkowa lektura dla majsterkowiczów, ale nie tylko. Prezentujemy w nim narzędzia przydatne w wielu sytuacjach i przeznaczone do różnego rodzaju prac. W zestawieniu znalazły się zarówno klucze do przykręcania kół samochodowych, a także m.in. modele rowerowe.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klucz jest trwały, wykonano go z bardzo solidnego materiału. Umożliwia on regulację wartości momentu w szerokim zakresie, od 42 do 210 Nm. W komplecie jest walizka pozwalająca na wygodne przechowywanie oraz przenoszenie narzędzia.

Wady

Część konsumentów przyznaje, że nie zawsze są w stanie usłyszeć kliknięcia sygnalizującego osiągnięcie ustawionego momentu, zwłaszcza gdy przebywają w hałaśliwym otoczeniu.

Podsumowanie

Narzędzie ma certyfikat GS. Wyprodukowano je ze stali chromowo-wanadowej, a jego dokładność to 4%. Ustawianie momentu nie jest kłopotliwe, robi się to poprzez przekręcanie rękojeści, potem wystarczy zablokować wybraną wartość.

Drugi wybór

Zalety

To najcieńszy i najbardziej kompaktowy klucz na rynku. Precyzyjne narzędzie dla domowego mechanika, sklepu rowerowego lub jako nagła pomoc ukryta w kieszeni. Dostarcza bezpieczeństwo pracy z ramami z włókna węglowego, komponentami i przerzutkami. Dostępny w trzech wartościach, zawiera 5 końcówek, w tym imbusowe 3/4/5 mm i Torx T25 / T20.

Wady

Klucz dynamometryczny oferuje tylko trzy dostępne wstępnie ustawione wartości momentu obrotowego (4 Nm, 5 Nm i 6 Nm), co może okazać się niewystarczające dla niektórych użytkowników.

Podsumowanie

Klucz Dynamometryczny to idealne narzędzie dla każdego rowerzysty. Zintegrowana przegródka na dwie końcówki umożliwia przenoszenie narzędzia wraz z etui w kieszeni koszulki. Produkt ten jest bardzo praktyczny, a jednocześnie najcieńszy i najbardziej kompaktowy na rynku. Zawiera najpopularniejsze końcówki, w tym imbusowe 3/4/5 mm i Torx T25 / T20.

Rozważ też

Zalety

Za pomocą klucza można bezpiecznie odkręcać alufelgi. Do zestawu dołączono trzy 6-kątne nasadki (w 3 rozmiarach), każda z nich została oznaczona innym kolorem. Wszystkie elementy można przechowywać w dołączonym do kompletu etui.

Wady

Niektórzy konsumenci mieli początkowo problem z zablokowaniem ustawionej wartości momentu. Wymaga to zakręcenia do oporu śruby blokującej, co jest nieco kłopotliwe dla osób mających większe dłonie.

Podsumowanie

Narzędzie przydaje się w sytuacjach, gdy konieczne jest dokręcenie śruby ze ściśle określoną siłą. Moment można regulować w zakresie od 28 do 210 Nm. Klucz został wykonany z solidnych materiałów, w efekcie czego jest dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji.

 

Klucz dynamometryczny Yato

 

1. Klucz Dynamometryczny Yato YT-0760 1/2″ 42-210 Nm

 

Prezentujemy klucz dynamometryczny Yato YT-0760 1/2″ 42-210 Nm, który został wykonany ze stali chromowo-wanadowej. To sprawia, że narzędzie jest trwałe. Wyposażono je w mechaniczny naciąg zapadki dynamometrycznej. Po osiągnięciu zadanej siły dokręcenia przeskakuje ona o jeden ząbek, czemu towarzyszy charakterystyczny trzask.

Model ma certyfikat GS, a jego dokładność to 4%. To klucz dynamometryczny 1/2 cala o długości 47 cm, który waży 1,37 kg. Zakres momentu narzędzia to 42 – 210 Nm, a skala umieszczona jest w rączce. Żeby ustawić odpowiednią wartość, wystarczy przekręcić rękojeść i ustawić specjalną blokadę.

Czy klucz dynamometryczny Yato spodobał się konsumentom? Jak wynika z analizy ich recenzji, narzędzie zostało uznane za bardzo solidne i wygodne w użyciu. Daje ono możliwość dokręcenia śrub z odpowiednią siłą, możemy precyzyjnie ustawić moment. Dużym atutem modelu jest dołączona do kompletu walizka umożliwiająca jego wygodne przechowywanie.

Precyzyjne dokręcanie oferuje Klucz Dynamometryczny Yato YT-0760 1/2″ 42-210 Nm – Jakie ma on zalety?

 

Zalety

Długość i zakres : Duży zakres momentu, możliwość dokręcania na długiej długości klucza, co ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Regulacja : Precyzyjna regulacja siły, możliwość ustawienia konkretnego momentu dokręcenia dzięki skali umieszczonej na kluczu.

Naciąg zapadki : Mechaniczny naciąg zapadki zapewniający wydawanie charakterystycznego dźwięku po osiągnięciu żądanej siły dokręcania.

Certyfikat GS : Klucz posiada certyfikat GS, co gwarantuje wysoką jakość produktu.

Zestawienie jednostek : Przejrzyste zestawienie momentów w różnych jednostkach długości i siły.

 

Wady

Wrażliwość : Klucz jest bardzo wrażliwy na niewłaściwe traktowanie, przy dociąganiu kątów łatwo jest go uszkodzić.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny do roweru

 

2. Klucz Dynamometryczny do Roweru  Topeak Nano Torqbar 4

 

Klucz Dynamometryczny do Roweru Topeak Nano Torqbar 4 to najcieńszy i najbardziej kompaktowy klucz dynamometryczny na rynku. Nie daj się jednak zmylić jego rozmiarowi. To precyzyjnie wykonane narzędzie o wysokiej jakości dla domowego mechanika, profesjonalnego sklepu rowerowego lub jako nagła pomoc ukryta w kieszeni koszulki.

Rowerowy klucz dynamometryczny umożliwia dokładne ustawienie momentu obrotowego, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa pracy z ramami z włókna węglowego, komponentami i elektronicznymi przerzutkami.

Dostępny w trzech wstępnie ustawionych wartościach, 4 Nm, 5 Nm i 6 Nm, a zawiera 5 najpopularniejszych końcówek, w tym imbusowe 3/4/5 mm i Torx T25 / T20. Zintegrowana przegródka na dwie końcówki umożliwia przenoszenie narzędzia wraz z etui w kieszeni koszulki. Klucz dynamometryczny do roweru został wyróżniony nagrodą Red Dot Award 2016.

Najcieńszy i najbardziej kompaktowy klucz dynamometryczny na rynku – to jakże trafne określenie produktu jakim jest Topeak Nano Torqbar 4.

 

Zalety

Precyzyjnie wykonany: Każda praca wymaga odpowiedniego momentu obrotowego, a Nano TorqBar 4 zawsze dostarczy dokładnie tego, czego potrzebujesz.

Mobilny: Dzięki zawartym końcówkom i uchwytowi możesz zawsze mieć je przy sobie, co jest bardzo przydatne w razie potrzeby dokonania szybkiej naprawy.

Wytrzymały: Wykonany z hartowanej stali, co gwarantuje długą żywotność.

Lekki: Klucz waży zaledwie 62g, nie będzie ciążył podczas jazdy. Topeak Nano Torqbar 4 ma też niewielkie rozmiary

Zwycięzca Red Dot Award 2016: Topeak Nano Torqbar 4 został doceniony i nagrodzony za swoją innowacyjność i design.

 

Wady

Moment obrotowy: Dostępny w tylko trzech wstępnie ustawionych wartościach (4 Nm, 5 Nm i 6 Nm), co może nie odpowiadać potrzebom niektórych użytkowników.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny do kół

 

3. Klucz Dynamometryczny do Kół Vorel 57350 ½ 28-210mm + 3 Nasadki do Alufelg 

 

Vorel 57350 ½ 28-210mm + 3 Nasadki do Alufelg to popularny klucz dynamometryczny do kół w rozmiarze 1/2 cala. Jego długość to 46,5 cm. Do zestawu dołączono trzy 6-kątne nasadki udarowe służące do bezpiecznego odkręcania alufelg. Ich rozmiar to: 17 mm, 19 mm i 21 mm, a ponieważ każda z nich ma inny kolor, można je łatwo rozróżnić.

Narzędzie daje możliwość regulacji wartości momentu w szerokim zakresie, od 28 do 210 Nm. Jest ono bardzo precyzyjne, co udowodnił specjalistyczny test kluczy dynamometrycznych. Opisywany model znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokręcenie połączenia śrubowego ze ściśle określonym momentem.

Według konsumentów ten mały klucz dynamometryczny jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Jest on solidny, a dodatkowo wygody w przechowywaniu, gdyż dołączono do niego praktyczne etui.

Klucz Dynamometryczny do Kół Vorel 57350 ½ 28-210mm + 3 Nasadki do Alufelg został wyróżniony przez wielu klientów.

 

Zalety

Uniwersalność: Precyzyjny pomiar momentu siły i szeroki zakres wartości momentu dokręcania (28-210 Nm) sprawiają, że klucz nadaje się do użytku przy skręcaniu różnych rodzajów gwintów i materiałów.

Ergonomia: Długa, wygodna rękojeść klucza pozwala na swobodne i precyzyjne operowanie.

Bezpieczeństwo: Sygnalizacja kliknięciem przy osiągnięciu ustawionego momentu pozwala uniknąć uszkodzeń materiału.

Wysoka trwałość: Nasadki do alufelg wykonane z wysokiej jakości stali chromowo-molibdenowej zapewniają długotrwałe użytkowanie.

Praktyczne wyposażenie: Zestaw zawiera trzy nasadki o różnych rozmiarach (17mm, 19mm, 21mm) oraz walizkę, co ułatwia przechowywanie i transport klucza i dodatkowych elementów.

 

Wady

Widoczność skali: Skala na kluczu jest słabo widoczna, co utrudnia dokładne odczytywanie wartości momentu.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny 1/4

 

4. Klucz Dynamometryczny 1/4 cala King Tony 34223-1A 

 

Model King Tony 34223-1A to klucz dynamometryczny w rozmiarze 1/4 cala, który umożliwia regulację momentu w zakresie 5 – 25 Nm (co 0,1 Nm). W komplecie znalazło się pudełko służące do jego przechowywania. Długość narzędzia wynosi 28 cm.

Klucz ma grzechotkę z 24 zębami z przeskokiem co 15 stopni. Po ustawieniu odpowiedniej wartości momentu możemy zablokować narzędzie, pozwalający na to mechanizm znajduje się na końcu moletowanego uchwytu. Materiałem wykonania narzędzia jest stal chromowo-wanadowa, dlatego nie jest ono podatne na uszkodzenia.

Z komentarzy kupujących wynika, że to dobry i tani klucz dynamometryczny. Jest on niewielki, ale bardzo praktyczny i daje pewność, że dokręcamy śruby ze ściśle określoną siłą. To model wykazujący podwyższoną odporność na ścieranie, a także naprężenia.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny elektroniczny

 

5. Facom Klucz Dynamometryczny Elektroniczny 30Nm z Grzechotką E.306A30R

 

Elektroniczny klucz dynamometryczny Facom 30Nm z Grzechotką E.306A30R wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością. To bardzo solidny model, który jest przystosowany do intensywnej eksploatacji. Wyposażono go w diody LED emitujące jasne światło, co zapewnia komfortową pracę również w trudno dostępnych miejscach.

Klucz pozwala na regulację momentu w zakresie od 1,5 do 30 Nm. Ustawianie siły nie jest trudne, gdyż narzędzie ma czytelny wyświetlacz. Prezentowany model wyposażono w opcję wstępnego nastawiania dla 9 wartości, ponadto w jego pamięci można zapisać do 250 wartości.

To jeden z najbardziej nowoczesnych kluczy dynamometrycznych, jakie można obecnie znaleźć na rynku. Osoby, które go kupiły uważają, że jest bardzo precyzyjny i wygodny w użyciu. Narzędzie zostało docenione także za wygodne i bezpieczne przechowywanie w plastikowej kasetce wyłożonej od środka miękką pianką.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny Jonnesway

 

6. Jonnesway Klucz Dynamometryczny Precyzyjny 1/4 5-25Nm T21025N

 

Jonnesway Klucz Dynamometryczny Precyzyjny 1/4 5-25Nm T21025N to model z napędem 1/4 cala, który waży 0,76 kg. Wymiary klucza to: długość – 32,3 cm oraz szerokość – 2,3 cm. Dołączono do niego świadectwo kalibracji, która została przeprowadzona na certyfikowanym przyrządzie pomiarowym. To daje pewność, że narzędzie jest precyzyjne.

Klucz dynamometryczny marki Jonnesway daje możliwość regulacji siły dokręcenia śruby w zakresie od 5 do 25 Nm (ma on podziałkę co 0,1 Nm). Skala numeryczna jest czytelna, a to pozwala na uniknięcie błędu podczas przygotowywania narzędzia do użycia. W zestawie znajduje się praktyczne, plastikowe etui.

Narzędzie zostało docenione przez kupujących m.in. za to, że pewnie leży w dłoni. Ustawianie wybranej wartości momentu jest wygodne i nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, kliknięcie świadczące o osiągnięciu określonej siły jest wyraźnie słyszalne. To sprawia, że model jest uważany za dobry klucz dynamometryczny.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny Proxxon

 

7. Klucz Dynamometryczny Proxxon MC30 6-30Nm 23349 

 

Osobom szukającym narzędzia z napędem 1/4 cala polecamy klucz dynamometryczny Proxxon MC30 6-30Nm 23349. Jest on zapakowany w wytrzymałą i poręczną walizkę, dlatego można go wygodnie przechowywać oraz przenosić. Zakres regulacji momentu to 6 – 30 Nm.

Ustawianie odpowiedniej siły dokręcenia śruby nie stanowi problemu, gdyż klucz wyposażono w dużą i czytelną skalę przy rękojeści. Blokada zapobiega przypadkowej zmianie wartości, a kliknięcie towarzyszące osiągnięciu zadanego momentu jest dostatecznie głośne. Materiałem wykonania opisywanego modelu jest stal narzędziowa.

Ponieważ opinie o kluczach dynamometrycznych Proxxon są pozytywne, w rankingu nie mogło zabraknąć narzędzia oferowanego przez tego producenta. Model MC30 6-30Nm 23349 jest chwalony przez kupujących za solidność, precyzyjny mechanizm grzechotkowy z przełącznikiem prawo – lewo, a także za szeroki zakres momentu.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny 3/8

 

8. Klucz Dynamometryczny Yato 3/8 19-110 Nm YT-0750 

 

Narzędzie Yato 3/8 19-110 Nm YT-0750 zostało wykonane ze stali chromowo-wanadowej, co gwarantuje mu wytrzymałość. To klucz dynamometryczny z napędem 3/8 cala, który umożliwia regulację momentu w zakresie 20 – 110 Nm. Długość modelu to 36,6 cm, waży on ok. 1,125 kg.

W rękojeści klucza znajduje się czytelna skala momentu, a na jej końcu umieszczono blokadę zapobiegającą przypadkowej zmianie wartości w czasie dokręcania śruby. Narzędzie nie jest podatne na ścieranie i inne uszkodzenia. Dołączono do niego walizkę do przechowywania.

Jak twierdzą konsumenci, solidność to jedna z najważniejszych zalet klucza. Jest on także poręczny, można go pewnie chwycić, a to pozytywnie wpływa na komfort pracy. W wielu recenzjach pojawia się dodatkowo wzmianka o wyraźnie słyszalnym kliknięciu po osiągnięciu ustawionego momentu.

 

 

 

 

Klucz dynamometryczny NEO

 

9. Klucz dynamometryczny NEO 1/2 70 350 Nm 08-808 

 

Model NEO 1/2 70 350 Nm 08-808 wyposażono w solidny mechanizm zapadkowy z 24 zębami. Jego dokładność to ok. 4%, a zakres regulacji momentu obejmuje wartości od 70 do 350 Nm. Narzędzie jest wykonane z trwałej stali chromowo-wanadowej.

Klucz ma napęd w rozmiarze 1/2 cala. Ustawianie odpowiedniej siły dokręcenia śruby ułatwia znajdujące się na rękojeści okienko ze skalą. Do przechowywania narzędzia służy dołączone do zestawu etui wyprodukowane z solidnego tworzywa sztucznego.

Niezawodne działanie to zdaniem kupujących cecha, która najlepiej opisuje przedstawiony klucz dynamometryczny NEO. Jest on także poręczny i bardzo wytrzymały, dlatego często jest elementem wyposażenia profesjonalnego warsztatu. Ze względu na szeroki zakres regulacji momentu narzędzie okazuje się przydatne podczas różnych prac. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki klucz dynamometryczny kupić?

 

W rankingu zaprezentowaliśmy najbardziej popularne obecnie klucze dynamometryczne. Postanowiliśmy przygotować także krótki poradnik, w którym opiszemy najważniejsze cechy tego typu narzędzi. Uwzględnienie poniższych informacji podczas zakupów pozwala na znalezienie solidnego i precyzyjnego klucza, dlatego warto je zapamiętać.

Mechaniczny czy elektroniczny?

Wśród najczęściej kupowanych kluczy dynamometrycznych większość stanowią modele mechaniczne, określane też mianem klikowych. Po dokręceniu śruby z odpowiednią siłą słychać charakterystyczne kliknięcie, co oznacza, że wykonaliśmy pracę. Działanie takich narzędzi jest proste, po osiągnięciu zadanego momentu sprężyna zostaje zablokowana przez zapadkę. Dużą popularnością cieszą się również klucze elektroniczne, których precyzja wynosi nawet 2%. Są one wyposażone w kilka udogodnień pozytywnie wpływających na komfort pracy, przykładowo zapamiętywanie ustawień czy możliwość zgrania danych na dysk twardy komputera. Próbując dowiedzieć się, jaki jest najlepszy klucz dynamometryczny, warto pamiętać, że do wyboru mamy też kilka innych modeli:

Wychylne – są tanie, ale często też nie do końca dokładne. Zasada ich działania nie jest skomplikowana: gdy śruba zaczyna stawiać opór, wskaźnik się wychyla i możemy sprawdzić, z jaką siłą ją dokręcamy.

Wskaźnikowe – na rączce mają wskazówkę umożliwiającą kontrolowanie siły dokręcania połączenia śrubowego. Są to narzędzia o prostej budowie, ich dokładność to ok. 6%.

Łamane – ich działanie opiera się na wykorzystaniu specjalnego zawiasu. W momencie osiągnięcia określonego momentu łamią się. Mechanizm osiąga pozycję wyjściową po wyciągnięciu narzędzia. Łamane klucze dynamometryczne to m.in. te rowerowe.

 

Precyzja

Uważa się, że najlepszy klucz dynamometryczny jest przede wszystkim precyzyjny. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet najdroższy model nie będzie w 100% dokładny, zwłaszcza po kilku latach intensywnej eksploatacji. Precyzję tego typu narzędzi określa norma DIN EN ISO 6789, według której dokładność pomiaru powinna mieścić się w maksymalnej tolerancji błędu +/- 4%. Żeby mieć pewność, że będziemy dokręcać śruby z odpowiednią siłą, warto wybrać klucz ze świadectwem kalibracji. To potwierdzenie, że narzędzie zostało przygotowane do pracy z wykorzystaniem certyfikowanego przyrządu pomiarowego. Co ciekawe, jest kilka rodzajów takich certyfikatów:

Wykonane tuż przed sprzedażą – najczęściej za ich wykonanie odpowiadają lokalni dystrybutorzy, odbywa się to w momencie sprzedaży klucza. Daje to gwarancję, że mamy precyzyjnie działający klucz.

Fabryczne – to seryjne potwierdzenie producenta, że narzędzie zostało odpowiednio skalibrowane na etapie produkcji. Jednak zanim klucz trafi do nas, od tego momentu może upłynąć kilka lub kilkanaście miesięcy, a to ma negatywny wpływ na dokładność dokręcania śrub.

Świadectwo wzorcowania – to klucze mające zastosowanie w przemyśle, taki dokument jest wydawany przez akredytowane laboratorium pomiarowe PCA.

 

Regulacja momentu

Jeśli pojawią się wątpliwości, jaki klucz dynamometryczny wybrać, zastanówmy się, do czego zamierzamy go wykorzystywać. Wówczas łatwiej nam będzie określić, jaki zakres regulacji momentu obrotowego najbardziej nas interesuje. Jeżeli ma to być narzędzie służące do montażu poszczególnych elementów budowy roweru, wystarczający okaże się model z regulacją w zakresie od 2 do 15, maksymalnie 30 Nm. Klucz przeznaczony do dokręcania i odkręcania kół samochodowych powinien być bardziej precyzyjny, dlatego wskazany jest moment regulowany do wartości ok. 200 – 210 Nm.

 

Gniazdo grzechotki

Okazuje się, że klucze dynamometryczne różnią się nie tylko zakresem regulacji siły dokręcania śrub, ale także rozmiarem gniazda grzechotki. Do precyzyjnych prac nadają się modele 1/4 cala, a do cięższych 1/2 cala. Z kolei w warsztatach samochodowych najbardziej przydatne są narzędzia z grzechotką w rozmiarze 3/8 cala.

 

Trwałość

To, czy klucz będzie trwały uzależnione jest przede wszystkim od jego materiału wykonania. Najczęściej do produkcji takich narzędzi wykorzystywana jest stal chromowo-wanadowa, z której wykonuje się również wiertła. Wyróżnia się ona odpornością na korozję, ścieranie oraz działanie bardzo wysokiej temperatury.

Komfort pracy

Jak sprawdzić, czy praca z użyciem klucza dynamometrycznego będzie komfortowa? Należy upewnić się, że ustawianie określonego momentu nie będzie sprawiało żadnych problemów. Bardzo ważną rolę w tej kwestii odgrywa też blokada zapobiegająca nagłej zmianie wartości. Niektóre klucze, głównie modele elektroniczne, są wyposażone dodatkowo np. w diody LED oświetlające obszar roboczy.

 

Etui do przechowywania

Bardzo często osoby, które chcą kupić klucz dynamometryczny sprawdzają dodatkowo, czy do kompletu zostało dołączone etui. Pozwala ono na wygodne przechowywanie i przenoszenie narzędzia z miejsca na miejsce, w dodatku zapobiega jego zniszczeniu w transporcie. Obecnie etui jest coraz częściej dołączone do klucza, dotyczy to zarówno produktów renomowanych marek, jak i tych nieco mniej znanych.

 

Klucze dynamometryczne w dobrych cenach

Za solidny klucz dynamometryczny przeciętnie trzeba zapłacić od ok. 80 zł do 400 zł. Czynniki, które mają największy wpływ na cenę takich narzędzi, to: Producent, zakres regulacji momentu i typ konstrukcji. Za najdroższe uznaje się modele elektroniczne wyposażone w nowoczesne technologie, gdyż kosztują one kilka tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Klucz dynamometryczny – co to jest?

Klucz dynamometryczny to element wyposażenia warsztatu, również majsterkowicza. Tego typu narzędzie służy do odkręcania oraz dokręcania śrub i nakrętek (czyli tzw. połączenia śrubowego) ze ściśle określoną siłą, inaczej momentem. Za pomocą klucza dynamometrycznego możliwe jest przykręcanie zgodnie z zaleceniami producenta. Wynika to z tego, że możemy swobodnie dobrać moment do danego połączenia śrubowego. Takie narzędzie przydaje się w szczególności w sytuacjach, kiedy konieczne jest precyzyjne przykręcenie śrub, np. gdy łączą ze sobą części wykonane z aluminium i stali. Pozwala ono na uniknięcie przeciągnięcia, czyli za mocnego dokręcenia połączenia śrubowego (może to przyczynić się do jego uszkodzenia).

 

P2: Jak działa klucz dynamometryczny?

Działanie klucza dynamometrycznego opiera się na wykorzystaniu praw fizyki. We wnętrzu narzędzia umieszczona jest sprężyna dająca możliwość dostosowania go do dokręcenia śruby z odpowiednią siłą. Klucze dynamometryczne opierają swoje działanie m.in. na prawie Hooke’a. Mówi ono, że w wyniku działania pewnej siły ciało odkształca się w przewidywalny i wprost proporcjonalny sposób. Nie ma ryzyka, że dokręcimy śrubę za mocno, gdyż uniemożliwiają nam to zapadki. Zaczynają one przeskakiwać w momencie, gdy zadziałamy z większą siłą, niż ustawiliśmy. Słyszalne jest wtedy charakterystyczne terkotanie i pojawiają się problemy z dalszym dokręcaniem połączenia śrubowego.

P3: Klucz dynamometryczny – z jaką siłą dokręcać koła?

Przeważnie koła w samochodzie należy dokręcić z siłą wynoszącą ok. 110 Nm. Jeśli użyjemy klucza dynamometrycznego, możemy mieć pewność, że wykonaliśmy pracę prawidłowo i podróż autem będzie bezpieczna. Za lekko dokręcone koło jest dużym zagrożeniem. Nawet jeśli nie dojdzie do poważnego wypadku, zwykle konieczna okazuje się wymiana felgi. Za mocno dokręcone koło w samochodzie także może być problemem, zwłaszcza gdy niespodziewanie przebijemy oponę i będziemy musieli ją wymienić. Przy próbie odkręcenia śrub może dojść np. do zniszczenia gwintu w piaście, co wymaga wymiany łożyska, demontażu zwrotnicy oraz geometrii kół.

 

P4: Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Kalibracja klucza dynamometrycznego powinna być systematycznie powtarzana co najmniej raz w roku, ewentualnie co 5 tysięcy użyć. To daje gwarancję, że narzędzie działa prawidłowo i pozwala na dokręcanie śrub z odpowiednią siłą. Jak przekonuje wiele osób, jednym z najłatwiejszych sposobów na kalibrowanie klucza dynamometrycznego jest oddanie go do autoryzowanego serwisu, gdzie zajmą się tym doświadczeni i wykwalifikowani fachowcy. Co prawda czasami jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale otrzymujemy certyfikat skalibrowania. Możemy też zdecydować się na zakup specjalnej maszyny, dzięki temu będziemy mogli dokonywać kalibracji narzędzi samodzielnie.

 

P5: Jak naprawić klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny, podobnie jak inne narzędzia czy sprzęty używane w warsztacie, może się niespodziewanie zepsuć. Na szczęście nie oznacza to, że musimy od razu kupić nowy model. Najpierw możemy podjąć próbę naprawy zepsutego klucza, a do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze, prawdopodobnie łatwiejsze, to oddanie narzędzia do serwisu. Tam usunięciem usterki zajmą się specjaliści, więc nie musimy się o nic martwić. Jeżeli nie chcemy mocno nadwyrężać domowego budżetu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie spróbować naprawić klucz. Wymaga to wygospodarowania kilku godzin wolnego czasu i zakupu specjalnego zestawu naprawczego. Znajdują się w nim wymienne części umożliwiające regenerację narzędzia. Jednak pamiętajmy, że naprawiony klucz dynamometryczny powinno się dodatkowo skalibrować.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Maciej

February 2, 2021 at 5:54 pm

Czy klucz proxxon MC30 pozwala na dokręcanie lewy śrub z odpowiednim momentem? Niestety informacje podane na stronach nie są jednoznaczne.

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

February 7, 2021 at 11:20 am

Dzień dobry,

W związku z nieprecyzyjnymi informacjami znajdującymi się w internecie radzimy skontaktować się z producentem bezpośrednio (np. poprzez link https://www.proxxon.com/pl/), gdyż będzie on w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi.

Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com

Odpowiadać