Ranking 6 najlepszych multimetrów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Multimetr – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jaki multimetr jest obecnie najbardziej popularny? Z analizy opinii konsumentów, którą przeprowadziliśmy, wynika, że jest to sprzęt Fluke 113 3088053. Osoby, które kupiły urządzenie, przekonują, że jest ono bardzo łatwe w obsłudze, poręczne i praktyczne. Model daje możliwość przeprowadzenia podstawowych pomiarów elektrycznych, w tym testu diody i ciągłości obwodu. Miernik jest zasilany baterią 9 V i ma duży wyświetlacz pozwalający na szybkie odczytanie wyniku. Co ważne, nie musimy samodzielnie ustawiać zakresu pomiaru, urządzenie może to zrobić automatycznie po wyborze wartości, którą chcemy sprawdzić. Wieloma pozytywnymi recenzjami cieszy się też multimetr UniT MIE0068 UT202. Poza przewodami pomiarowymi ma on w zestawie również etui oraz specjalną sondę do pomiaru temperatury.

6 najlepszych multimetrów. Opinie w 2024 roku

 

Ranking multimetrów, który przygotowaliśmy na podstawie analizy opinii wydawanych przez konsumentów, prezentuje najczęściej kupowane mierniki uniwersalne. Znalazły się w nim urządzenia różnych marek. To nie tylko analogowe sprzęty, ale i nowoczesne modele cyfrowe. Zachęcamy do zapoznania się z ich szczegółowymi opisami.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma duży i czytelny wyświetlacz cyfrowy, z którego można szybko odczytać wynik pomiaru. Jest ono poręczne i łatwe w obsłudze. W dodatku miernik w wyposażono w przydatne funkcje, np. test ciągłości i napięcia w tym samym czasie.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że sprzęt nie jest wystarczająco odporny na uszkodzenia. Częste używanie miernika przyczynia się do powstawania przetarć i zarysowań na obudowie.

Podsumowanie

Za pomocą sprzętu można przeprowadzić podstawowe pomiary elektryczne. Wyświetlacz jest podświetlany, dlatego łatwo odczytamy wynik, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Multimetr zasila bateria 9 V.

Drugi wybór

Zalety

Miernik ma funkcję Data Hold, która pozwala na zatrzymanie wyniku pomiaru na wyświetlaczu. Sprzęt został wyposażony również w dodatkowe opcje, m.in. pomiar temperatury oraz współczynnika wypełnienia impulsu. Urządzenie automatycznie ustawia zakres pomiarowy, odpowiedni dla wartości, którą chcemy sprawdzić.

Wady

Odczytanie wyniku pomiaru w niedostatecznie oświetlonym miejscu, przykładowo piwnicy, nierzadko okazuje się kłopotliwe. Wynika to ze stosunkowo słabego podświetlenia wyświetlacza.

Podsumowanie

Multimetr jest zasilany 2 bateriami AAA. Dołączono do niego nie tylko przewody pomiarowe, ale i sondę do mierzenia temperatury, a także etui. Sprzęt jest poręczny i wytrzymały. Poleca się go miłośnikom majsterkowania, jak i profesjonalistom. Urządzenie przydaje się do pomiaru rezystancji, napięcia AC/DC oraz prądu przemiennego AC.

Rozważ też

Zalety

Za pomocą sprzętu możemy dokonać pomiaru m.in. wzmocnienia tranzystora, napięcia AC/DC, a nawet sprawdzić ciągłość obwodu. Po 15 minutach bezczynności miernik automatycznie się wyłącza, więc nie ma ryzyka, że zasilające go baterie szybko się rozładują.

Wady

Kupujący narzekają, że po dłuższym czasie użytkowania miernika oznaczenia na przyciskach do podświetlenia wyświetlacza i funkcji Data Hold zaczynają się ścierać.

Podsumowanie

Urządzenie przydaje się podczas diagnostyki i wykrywania wadliwych elementów sieci elektrycznej. Wyświetlacz LCD jest podświetlany na niebiesko, więc z łatwością odczytamy wynik, nawet przy słabym świetle. Multimetr pewnie leży w dłoni, ponieważ obudowa została pokryta antypoślizgową gumą.

 

Multimetr Fluke

 

1. Fluke Multimetr Cyfrowy 113 3088053

 

Cyfrowy multimetr Fluke 113 3088053 to bardzo łatwe w obsłudze urządzenie, przydające się w wielu sytuacjach. Za pomocą sprzętu możliwe jest dokonanie pomiaru rezystancji i pojemności. Ponadto pozwala on na: Test diody, akustyczny test ciągłości, przełączanie niższej impedancji wejściowej oraz analogowe wskazywanie segmentów.

Do urządzenia dołączono solidne przewody, bez których wykonanie pomiaru nie byłoby możliwe. Miernik uniwersalny jest zasilany baterią 9 V. Ze względu na to, w jakie funkcje go wyposażono, może być wykorzystywany do naprawy różnych usterek elektrycznych. Zakresy pomiarów można ustawiać ręcznie lub automatycznie, w zależności od potrzeb.

Opinie o multimetrach, które przeanalizowaliśmy, pokazały, że sprzęt spodobał się konsumentom, gdyż jest poręczny i komfortowy w użyciu. Wyświetlacz jest podświetlany, dlatego odczytanie wyniku nie stanowi problemu nawet przy słabym świetle. Co więcej, urządzenie ma funkcję niskiej impedancji wejściowej VCHEK, dlatego pozwala na wykonanie testu napięcia i ciągłości obwodu jednocześnie.

 

 

 

 

Multimetr cyfrowy

 

2. Cyfrowy Miernik Prądu, Multimetr Cęgowy Uniwersalny MIE0068 UniT UT202

 

Sprzęt UniT MIE0068 UT202 pozwala na pomiar napięcia AC/DC, prądu zmiennego AC, temperatury, a także rezystancji. Wyposażono go w funkcję Data Hold, za sprawą której możemy zatrzymać ostatni wynik na ekranie. To cyfrowy multimetr z dużym i czytelnym wyświetlaczem LCD, który jest zasilany dwiema bateriami AAA.

Urządzenie ma wymiary: 21 cm x 7,56 cm x 3 cm i waży 220 g. Jest ono niewielkie i wygodnie leży w dłoni. W komplecie poza kablami pomiarowymi znajdziemy też sondę do pomiaru temperatury i praktyczne etui. Ten cyfrowy multimetr ma opcję automatycznego wyłączania.

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana, a ponadto wykorzystuje on bardzo przydatne funkcje jak pomiar współczynnika wypełnienia impulsu. Pytając o to, jaki multimetr do 200 zł wybrać, wiele osób wskazuje właśnie na model UniT MIE0068 UT202. Ich zdaniem to solidne urządzenie, odpowiednie dla profesjonalistów oraz majsterkowiczów.

 

 

 

 

Miernik multimetr

 

3. Miernik Cyfrowy, Multimetr YATO YT-73081 

 

Multimetr YATO YT-73081 jest bardzo przydatny, w szczególności podczas diagnostyki oraz wykrywania uszkodzonych elementów instalacji elektrycznej. Daje on możliwość pomiaru napięcia stałego i przemiennego, wzmocnienia tranzystora, rezystancji i prądu stałego. Ponadto ten miernik multimetr pozwala na przeprowadzenie testów diody i ciągłości obwodu.

Sprzęt jest zasilany dwiema bateriami AAA. Ich szybkiemu rozładowaniu zapobiega opcja automatycznego wyłączania, uaktywniająca się po 15 minutach bezczynności. Miernik ma gumową obudowę, dlatego pewnie leży w dłoni i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwe odczytanie wyniku pomiaru zapewnia podświetlony na niebiesko wyświetlacz LCD.

Konsumenci uważają, że jest to dobry i tani multimetr wyposażony w kilka ciekawych rozwiązań: Wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii, ochronę przeciwprzeciążeniową i sygnał dźwiękowy umożliwiający weryfikację ciągłości obwodu. Ponadto za sprawą opcji Data Hold można zatrzymać na wyświetlaczu wynik wykonanego pomiaru.

 

 

 

 

Multimetr NEO

 

4. Miernik Cęgowy NEO Tools 94-003 

 

Urządzenie NEO Tools 94-003 pozwala na pomiar napięcia oraz natężenia prądu stałego i przemiennego, temperatury, oporności elektrycznej, a także ciągłości obwodu i test diody. Sprzęt ma obudowę wykonaną z solidnego tworzywa sztucznego, a kiedy nie jest potrzebny, można go wygodnie przechowywać w nylonowym pokrowcu.

Cęgowy multimetr NEO daje możliwość zapisywania w swojej pamięci ostatnich wyników pomiaru. Wyposażono go w podświetlany wyświetlacz LCD, co ułatwia jego obsługę w słabo oświetlonym miejscu. Miernik ma też automatyczne zakresy pomiarowe, nie trzeba ustawiać ich ręcznie.

Jakie zalety ma przedstawiony sprzęt? Według kupujących ten automatyczny multimetr, mimo dostępności tak wielu różnych funkcji, jest bardzo łatwy w obsłudze. Poza tym wygodnie leży on w dłoni i jest przystosowany do intensywnej eksploatacji. Model jest często polecany profesjonalistom, co potwierdza test multimetrów.

 

 

 

 

Dobry multimetr do 300 zł

 

5. Sonel Sa Multimetr Cyfrowy Cmm-11 Ip65 Bluetooth 

 

Sonel Sa Cmm-11 Ip65 Bluetooth to sprzęt, który jest uznawany za dobry multimetr do 300 zł. Jest on bardzo solidny, ma gumowaną obudowę, niepodatną na uszkodzenia mechaniczne i zniszczenie w wyniku upadku na ziemię. Urządzenie umożliwia dokonanie pomiaru: Napięcia i natężenia AC/DC, pojemności, rezystancji, częstotliwości i współczynnika wypełnienia. Nadaje się ono też do przeprowadzenia testu diody i ciągłości obwodu.

Miernik zasilają dwie baterie AAA. Sprzęt nie ulegnie awarii na skutek kontaktu z wilgocią, o czym świadczy klasa szczelności obudowy (IP65). Po dłuższej bezczynności sprzęt automatycznie się wyłącza, co zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii.

Konsumenci uznają urządzenie za bardzo praktyczne, gdyż ma latarkę do oświetlania ciemnych zakamarków, a także wbudowany moduł Bluetooth. To oznacza, że dane dotyczące wyniku pomiaru możemy szybko przesłać na telefon lub tablet (z systemem operacyjnym Android). To dobry multimetr dla profesjonalistów.

 

 

 

 

Multimetr analogowy

 

6. Voltcraft Multimetr analogowy VC-13A CAT III 300 V

 

Multimetr analogowy Voltcraft VC-13A CAT III 300 V służy do pomiaru: Napięcia stałego i przemiennego, prądu stałego, rezystancji oraz tłumienia. Za pomocą sprzętu możemy również wykonać test baterii dla ogniw 1,5 V oraz 9 V. Pomiarowe wejścia urządzenia są chronione przed przeciążeniem.

Mimo że miernik ma analogowy wyświetlacz, odczytanie wyniku pomiaru nie jest bardzo kłopotliwe. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, dlatego wygodnie leży w dłoni: 11,6 cm x 6,8 cm. W dodatku jest on wytrzymały, to samo dotyczy dołączonych do zestawu przewodów pomiarowych.

Na popularność multimetru wpływa zarówno nieskomplikowana obsługa, jak i praktyczność. Jak podkreślają konsumenci, urządzenie łączy w sobie nowoczesne funkcje z tradycyjną, analogową techniką pomiaru. Jest ono zasilane baterią, która nie wymaga częstej wymiany.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki multimetr kupić?

 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, który miernik uniwersalny spełni Twoje oczekiwania, zajrzyj też do krótkiego poradnika. Wyjaśniamy w nim, co trzeba sprawdzić przed zakupem, aby później nie żałować dokonanego wyboru. Z poniższych informacji dowiesz się, jak znaleźć dla siebie najlepszy multimetr.

Analogowy czy cyfrowy?

Są dwa rodzaje uniwersalnych mierników: Analogowe i cyfrowe. Jaki multimetr wybrać, żeby być zadowolonym z zakupu? Tak naprawdę oba wymienione urządzenia mają zalety i wady. Modele analogowe pokazują wartość pomiaru za pomocą wskaźnika umieszczonego na skali. Ich obsługa nie jest bardzo skomplikowana, ale należy pamiętać, że podczas korzystania z nich może pojawić się tzw. błąd paralaksy. Dochodzi do niego w sytuacji, kiedy spojrzymy na wskazówkę i podziałkę pod nieodpowiednim kątem. Decydując się na analogowy multimetr, warto sprawdzić, czy pozwala on na kalibrację wskaźnika, wówczas ryzyko wystąpienia wspomnianego błędu można zmniejszyć do minimum.

Cyfrowe mierniki cieszą się większą popularnością w porównaniu do tych analogowych. Zamiast podziałki i wskazówki są one wyposażone w czytelny wyświetlacz (często podświetlany). Mierzone wartości są pokazywane w postaci liczb dziesiętnych. Korzystanie z cyfrowych multimetrów jest bardzo komfortowe, chętnie wybierają je zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze.

Jest też inny podział uniwersalnych mierników, uwzględniający sposób ich używania. Wyróżnia on sprzęty:

♦ Ręczne – jak sama nazwa wskazuje, podczas dokonywania pomiaru multimetr trzyma się w dłoni. To niewielkie urządzenia, które można wygodnie nosić np. w kieszeni spodni.

♦ Stołowe – są one bardziej rozbudowane, mają nie tylko wiele wartości pomiarowych, ale i różne złącza. Takie mierniki znajdują zastosowanie w warsztatach i laboratoriach.

♦ Cęgowe – to odmiana multimetrów ręcznych, a należące do tej grupy urządzenia mają specjalne zaciski i pozwalają na pośredni pomiar prądu. Używanie ich jest bezpieczne.

 

Sposoby wykorzystania

Uniwersalny miernik to sprzęt, który służy przede wszystkim do pomiaru:

Napięcia i prądu przemiennego (AC),

Napięcia i prądu stałego (DC),

Rezystancji.

Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają też zmierzenie temperatury (zwykle jednostkę można wybrać samodzielnie, są to stopnie Celsjusza lub Fahrenheita) czy wzmocnienia prądowego tranzystora. Co więcej, multimetry pozwalają też na przeprowadzenie testu ciągłości obwodu, a więc są pomocne podczas diagnostyki uszkodzeń sieci elektrycznej. Należy również wspomnieć o teście diody, który daje możliwość sprawdzenia, czy jej napięcie jest odpowiednie. Majsterkowicze nie muszą inwestować w drogi sprzęt wyposażony we wszystkie wymienione funkcje, jednak może on okazać się bardziej użyteczny w porównaniu do prostego miernika.

 

Zasilanie

Multimetry to urządzenia zasilane bateriami, zwykle AA lub AAA. Nawet jeśli zamierzamy często używać sprzętu, nie należy się obawiać regularnej i uciążliwej wymiany ogniw. Większość mierników ma funkcję automatycznego wyłączania, która uaktywnia się po ok. kilkunastu minutach bezczynności. Ponadto coraz częściej multimetry są wyposażone w praktyczny wskaźnik poziomu naładowania baterii.

 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowania to kwestia, która ma duży wpływ na to, jaki jest najlepszy multimetr. Dobre urządzenie można rozpoznać po solidnych przewodach pomiarowych, a także bezpiecznikach zgodnych z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również to, aby ścieżki na płytkach elektronicznych były odpowiednio szerokie i oddalone od siebie, inaczej podczas dokonywania pomiaru może dojść do powstania łuku elektrycznego.

Dodatkowe funkcje

Zaawansowane technologicznie sprzęty znanych marek często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które pozytywnie wpływają na komfort ich używania. To m.in. możliwość zapisywania wyników pomiaru w pamięci multimetru czy zatrzymanie pokazywanej wartości na wyświetlaczu, aby nie zniknęła za szybko. Przydatna jest też opcja automatycznego skalowania, dzięki której miernik sam dobiera zakres pomiaru w obrębie wybranej wielkości pomiarowej.

Multimetr może mieć ponadto: Funkcję niskiej impedancji (ZLOW) eliminującą wpływ napięć indukowanych lub zakłócających na wynik pomiaru czy filtr dolnoprzepustowy (LPF). Co prawda są to bardzo pomocne opcje, jednak należy pamiętać, że im więcej nowoczesnych rozwiązań wykorzystuje miernik, tym prawdopodobnie droższy się okaże.

 

Multimetry w dobrych cenach

Specjaliści radzą, aby nie oszczędzać nadmiernie na zakupie multimetru. Wynika to z tego, że bardzo tanie sprzęty zwykle nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa użytkowania, m.in. z uwagi na zastosowanie bezpieczników, które nie spełniają określonych norm. Warto wybierać mierniki znanych i renomowanych marek, zwłaszcza że ich zakup to nie zawsze bardzo duży wydatek. Multimetry kosztują średnio 50 – 1000 zł, zależnie od producenta, budowy i dostępnych funkcji.

 

 

FAQ

 

P1: Multimetr – co to jest?

Multimetr to inaczej uniwersalny miernik. Tego typu urządzenie jest przeznaczone do wykonywania pomiarów różnych wartości fizycznych: Napięcia elektrycznego, natężenia prądu, a także rezystancji, czyli oporu elektrycznego. Sprzęty takie jak multimetry są używane przede wszystkim przez elektryków. Niemniej jednak wiele osób uważa, że powinny one znaleźć się w każdym domu, ponieważ są bardzo przydatne. Za pomocą multimetru możliwe jest szybkie zdiagnozowanie usterki używanych codziennie urządzeń. Możemy ponadto upewnić się, czy napięcie w danym gniazdku nie jest za wysokie, a nawet sprawdzić stan akumulatora samochodowego.

 

P2: Jak działa multimetr?

Multimetr jest wyposażony w dwie sondy pomiarowe, zwykle oznacza się je kolorem czerwonym i czarnym. Ta pierwsza jest określana mianem gorącej, a druga zimnej. Czarna sonda podczas dokonywania pomiarów jest podłączona do czarnego gniazda COM, a czerwona do jednego z trzech gniazd miernika oznaczonego tym samym kolorem (w zależności od tego, co chcemy zmierzyć). Multimetr pozwala na dokonanie pomiaru natężenia prądu, rezystancji, a także napięcia w sieci prądu przemiennego. Aby mógł on zadziałać prawidłowo, należy pamiętać o dwóch ważnych czynnościach: Podpięciu sond do odpowiednich wtyków oraz ustawieniu zakresu pomiarowego. Multimetry to urządzenia, które są zasilane bateriami.

P3: Multimetr – jak używać?

Używanie multimetru nie jest bardzo trudne, ale trzeba pamiętać, że dokonywanie pomiarów jest bezpieczne jedynie wtedy, gdy używamy w tym celu oryginalnych przewodów pomiarowych (tych, które zostały dołączone do zestawu). Nie mogą być one uszkodzone, a jeśli do tego dojdzie, musimy wymienić je na nowe, mające takie same parametry elektryczne. Chcąc dokonać pomiaru napięcia w sieci prądu przemiennego, należy ustawić przełącznik zakresów na DCV lub ACV, a potem wpiąć przewody do gniazdka i sprawdzić wartość na wyświetlaczu. Żeby zmierzyć natężenie prądu, powinniśmy zrobić to przy szeregowo podłączonym odbiorniku energii. Jeżeli nie znamy wartości przepływu prądu, najlepiej ustawić zakres na maksimum i stopniowo go zmniejszać. Pomiar rezystancji wymaga wyłączenia badanego obwodu i rozładowania znajdujących się w nim kondensatorów.

 

P4: Multimetr – jaka bateria?

To, jaką baterią zasilany jest multimetr, zależy od modelu, na jaki się zdecydujemy. Zwykle źródłem zasilania takich sprzętów są zwykłe ogniwa AAA lub AA. Ponieważ są one łatwo dostępne, nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem. Niektóre mierniki dają możliwość sprawdzenia poziomu naładowania baterii za pomocą specjalnego wskaźnika, dlatego nie trzeba się zastanawiać, kiedy należy wymienić je na nowe. Multimetry przeważnie wymagają umieszczenia w wyznaczonym miejscu w obudowie dwóch lub trzech ogniw. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt z funkcją automatycznego wyłączania, z pewnością częsta wymiana baterii nie będzie konieczna.

 

P5: Multimetr cyfrowy – jak obsługiwać?

Wśród multimetrów bardzo dużą popularnością cieszą się modele cyfrowe, które uznawane są za łatwe w obsłudze. Aby użyć tego typu sprzętu, najpierw należy ustawić odpowiednią funkcję pomiarową, a potem w prawidłowy sposób podłączyć sondy, czyli przewody. Bardzo często cyfrowe mierniki wydają sygnał dźwiękowy lub świetlny, jeśli ta czynność zostanie wykonana w niewłaściwy sposób. Gdy zamierzamy dokonać pomiaru prądu DC lub AC, należy pamiętać o wyłączeniu zasilania obwodu przed podłączeniem urządzenia. Chcąc zmierzyć rezystancję, najpierw trzeba wyłączyć zasilanie układu i rozładować kondensatory. To oznacza, że ogólne zasady obsługi cyfrowego multimetru wyglądają podobnie, jak w przypadku innych rodzajów mierników. Szczegółowe informacje na ten temat na pewno znajdziemy w instrukcji dołączonej do urządzenia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ