Ranking 5 najlepszych nausznikow ochronnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Nauszniki ochronne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Praca w branży przemysłowej lub fabryce może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Szczególnie na uszkodzenie narażony jest ludzki słuch. Dlatego wielu pracowników inwestuje we własne nauszniki ochronne. Jeśli poszukujesz dobrego modelu, który zapewni Ci bezpieczeństwo w pracy, przeczytaj nasz ranking. Na jego szczycie znajdziesz Zekler 380682062. To dobrej jakości produkt z regulacją wielkości, więc bez trudu dopasujesz go tak, by zapewnić sobie wygodę. Sprzęt wyróżniają miękkie poduszki stanowiące izolację. Dzięki temu hałas z zewnątrz nie dociera do ucha, co zapewnia komfort pracy. Co więcej, nauszniki wykonano z bardzo wytrzymałych materiałów, dlatego nawet w momencie upadku ich budowa nie zostanie uszkodzona. Model został tak zaprojektowany, by zapewnić użytkownikom wygodę, więc nie uciska czaszki w trakcie noszenia. Innym sprzętem, który również pojawia się w naszym rankingu jest 3M PELTOR X2, czyli nowoczesne nauszniki przeciwhałasowe o bardzo ładnym designie. Produkt jest lekki i nie powoduje dyskomfortu w czasie noszenie, więc sprawdzi się przy wielogodzinnej pracy.


 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Są to dobrej jakości, atrakcyjne nauszniki. Pianka w modelu stanowi dobrą izolację dźwięków o każdej częstotliwości, dlatego sprzęt może być używany przy wielu typach pracy. Produkt nie uciska czaszki, i jest lekki, co zapewnia wygodę w czasie noszenia go.

Wady

Nauszniki nie zapewniają dobrej wentylacji powietrza. Dlatego po kilku godzinach odczujesz dyskomfort związany z intensywnym poceniem się skóry w okolicy uszu. Poza tym materiał poduszek szybko przechodzi nieprzyjemnym zapachem potu.

Podsumowanie

Prezentowany model mimo wad cieszy się dużą popularnością wśród pracowników branży przemysłowej. Choć uszy szybko się pocą, to słuchawki pozostają wygodne i nie uciskają głowy. Poza tym łatwo regulować ich wielkość i, co najważniejsze, dobrze chronią słuch przed hałasem.

Drugi wybór

Zalety

To lekki model (waga to 184 g), który nie przyniesie dyskomfortu w czasie długiego noszenia. Rdzeń sprzętu wykonano ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała. Z kolei poduszki są miękkie, co chroni uszy przed dyskomfortem. Dobra izolacja akustyczna zapobiega utracie słuchu.

Wady

Pałąk łączący nauszniki wykonano ze stali nierdzewnej, którą następnie pokryto twardym tworzywem sztucznym. Brak miękkiego obicia sprawia, że po kilku godzinach możesz odczuć dyskomfort na czubku głowy związany z noszeniem nauszników.

Podsumowanie

Zalety sprzętu zdecydowanie przewyższają jego wady. Nauszniki wykonano z wytrzymałych materiałów o dużej odporności zarysowamia. Poza tym design modelu na pewno przypadnie do gustu młodszym konsumentom. Również stosunek ceny do jakości wykonania jest atrakcyjny.

Rozważ też

Zalety

Produkt ma jaskrawe kolory, więc pomoże Ci w zidentyfikowaniu dziecka w tłumie. Poduszki są szerokie, dlatego nacisk wokół uszu jest niewielki. Co więcej, we wnętrzu nauszników jest dużo przestrzeni, dlatego nie gromadzi się tam wilgoć.

Wady

Choć sprzęt ma możliwość regulacji wielkości, to nie będziesz w stanie zmniejszyć nauszników tak, by pasowały na bardzo małe dziecko. Produkt powstał z myślą o nieco starszych dzieciach, powyżej 8 roku życia.

Podsumowanie

Model jest bardzo wygodny, więc zagwarantuje komfort malcowi nawet mimo długiego noszenia. Niski profil pałąka ułatwia utrzymanie się nauszników na głowie pociechy. Sprzęt ma zabezpieczenia przed nagrzewaniem się i gromadzeniem wilgoci, co gwarantuje duży komfort.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie nauszniki ochronne kupić?

 

Nauszniki ochronne, inaczej ochronniki słuchu, swoim wyglądem przypominają słuchawki. Produkty te dedykowane są osobom narażonym na długotrwały hałas, przykładowo pracownikom obsługującym obrabiarki skrawające do metalu czy ręczne narzędzia pneumatyczne. Jeśli planujesz zakup ochronników, zachęcamy Cię do zapoznania się z tym poradnikiem. To zbiór podpowiedzi o tym, jakie nauszniki ochronne wybrać.

 

 

Po co nam ochronniki słuchu?

Niemal każdego dnia narażamy się na utratę lub pogorszenie słuchu. Dotyczy to nie tylko osób pracujących w zakładach przemysłowych, ale również wszystkich tych, którzy słuchają głośnej muzyki w słuchawkach lub często przebywają w otoczeniu maszyn budowlanych. Nauszniki ochronne to obowiązkowy element wyposażenia stanowiska pracy w miejscu, w którym niemożliwe jest usunięcie źródła hałasu lub zastosowanie efektywnych środków ochrony zbiorowej. Głośne dźwięki oddziałujące na narząd słuchu przez kilka godzin każdego dnia doprowadzają do podwyższenia progu słyszalności. Oznacza to, że zaczynamy słyszeć znacznie gorzej. Ubytków słuchu nie da się wyleczyć, zwykle jedynym rozwiązaniem jest założenie aparatu.

 

Rodzaje

Jakie nauszniki ochronne są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Nasz wybór jest uzależniony m.in. od tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać zakupiony produkt. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje nauszników – niezależne oraz nahełmowe. Modele należące do pierwszej grupy mają dwie czasze umieszczone na pałąku. Produkty te różnią się między sobą sposobem mocowania. Niektóre nauszniki zapina się pod brodą, a inne za głową. Dostępne są też ochronniki zakładane w taki sam sposób jak słuchawki nauszne.

Nauszniki nahełmowe mocuje się do otworów na kasku ochronnym. Nie można założyć ich bezpośrednio na głowę, ponieważ tego typu produkty nie są wyposażone w sprężynę ani taśmę. Modele nahełmowe dedykowane są głównie pracownikom budowy, lotniska, a także rolnikom obsługującym generujące duży hałas sprzęty.

 

Ochrona pasywna czy aktywna?

Część nauszników zapewnia ochronę pasywną, inne produkty aktywną. Które ochronniki są lepsze? W modelach pasywnych elementem tłumiącym hałas jest najczęściej woda, ewentualnie pianka. Zadaniem takich nauszników jest pochłanianie mechanicznych drgań, zanim dotrą do narządu słuchu. Użytkownicy narzekają jednak, że produkty z ochroną pasywną wygłuszają wszystkie dźwięki w otoczeniu, dlatego niemożliwe staje się usłyszenie drugiej osoby czy nawet sygnałów alarmowych.

Nauszniki aktywne są wyposażone w układ elektroniczny, w efekcie czego tłumią dźwięki o niskich i średnich częstotliwościach. Tego typu produkty umożliwiają prowadzenie rozmów, gdyż im mniejszy hałas, tym delikatniej jest wygłuszany.

 

Poziom tłumienia hałasu

Sprawdzając poziom tłumienia hałasu, możemy wywnioskować, czy dany model zapewni nam odpowiednią ochronę. Nauszniki oznaczone cyfrą 1 przeznaczone są do użytku w środowisku o niskim poziomie hałasu, gdyż wyciszają dźwięki o 10 dB. W znacznie głośniejszych miejscach zaleca się użytkowanie ochronników z cyfrą 2 lub 3, które zmniejszają hałas kolejno o 20 dB i 30 dB, czyli przykładowo z 80 dB na 50 dB.

 

Normy i certyfikaty

Nie wszystkie ochronniki słuchu działają tak samo skutecznie i musimy o tym pamiętać. Najlepsze nauszniki ochronne spełniają podstawowe normy Unii Europejskiej, czyli EN 352-1 lub EN 352-3. Ponadto dobrej jakości produkt posiada stosowne certyfikaty, dlatego na opakowaniu szukajmy oznaczenia CE.

 

Funkcjonalność

Aby praca w trudnych warunkach stała się bardziej komfortowa, producenci wyposażają nauszniki ochronne w moduł Bluetooth. To powoduje, że użytkownik ochronników może np. słuchać radia lub swoich ulubionych piosenek bezpośrednio ze smartfona. Co więcej, za sprawą modułu Bluetooth możemy odbierać przychodzące połączenia telefoniczne, bez potrzeby sięgania po telefon.

Funkcjonalność ochronników podnosi również praktyczny wyświetlacz LCD umożliwiający szybką zmianę stacji radiowej czy utworu. Tak nowoczesne nauszniki zasilane są wbudowanym akumulatorem, który można naładować po podłączeniu do komputera przez port USB.

Aby mieć możliwość swobodnego prowadzenia rozmów ze współpracownikami, wybierzmy ochronniki z mikrofonem. Wtedy nie będziemy musieli zbyt głośno krzyczeć ani zdejmować nauszników. Miejmy na uwadze, że nawet krótkotrwałe narażenie na bardzo duży hałas może mieć poważne konsekwencje, więc nie warto narażać swojego zdrowia.

 

 

Wygoda noszenia

Konieczność noszenia ochronników słuchu nie musi wiązać się z uczuciem dyskomfortu, pod warunkiem, że dobierzemy model w odpowiednim rozmiarze. W sklepach znajdziemy nauszniki odpowiednie dla dorosłych, a także dla dzieci. Produkty dla dzieci są znacznie mniejsze i tym samym lepiej dopasowane do obwodu głowy maluchów. Zwróćmy uwagę na to, czy pałąk jest miękki i elastyczny, inaczej będzie uciskać skórę, a to utrudnia skupienie się na wykonywanej pracy. Bardzo często zdarza się, że pracownicy nie chcą nosić ochronników słuchu i tłumaczą to tym, że nie są w stanie usłyszeć żadnych dźwięków z otoczenia. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy zmienić nauszniki na model o mniejszym poziomie tłumienia hałasu.

 

Nauszniki ochronne w dobrych cenach

Nauszniki przeznaczone do użytku w stosunkowo cichym otoczeniu kosztują średnio ok. 60 zł, niemal tyle samo zapłacimy za modele dedykowane dzieciom. Ochronniki o bardziej profesjonalnym charakterze, zapobiegającym utracie słuchu przy bardzo dużym hałasie, są znacznie droższe, gdyż ich cena przekracza zwykle 1000 zł. Dotyczy to również produktów wyposażonych w Bluetooth oraz inne przydatne technologie.

 

 

5 najlepszych nausznikow ochronnych. Opinie w 2024 roku

 

Nasz ranking nauszników ochronnych składa się z opisów 5 najwyższej jakości modeli, które cieszą się uznaniem konsumentów. Wybraliśmy te produkty ze względu na ich skuteczność, ładny wygląd i atrakcyjną cenę.

 

1. Zekler 401 Nauszniki ochronne słuchawki Kraków

 

Duże natężenie hałasu powoduje dyskomfort, dlatego warto zaopatrzyć się w nauszniki ochronne Zekler 380682062 tłumiące do 26 dB. Jest to dobrej jakości regulowany sprzęt, który bez trudu dopasujesz do swojej głowy. Pałąk łączący obie części jest pokryty materiałem, co sprawia, że produkt dobrze się prezentuje.

Poduszki zostały wypełnione, a następnie usztywnione tworzywem spienionym. Zapewnia to bardzo dobrą izolację dźwięków przy każdej częstotliwości. Liczne testy potwierdziły, że użytkownik jest w pełni chroniony przed niebezpiecznym hałasem, który może mieć miejsce w fabryce. Niewielka waga produktu sprawia, że w czasie pracy nauszniki nie powodują dyskomfortu u konsumenta. Według osób, które go testowały, model nie uciska czaszki.

Opinie o nausznikach ochronnych tego producenta są bardzo pochlebne. Wiele osób pochwaliło sprzęt za dobrą izolację, niewielką wagę oraz atrakcyjną cenę. Model bardzo łatwo regulować, więc każdy użytkownik dopasuje produkt do siebie. Poza tym użyte materiały są bardzo wytrzymałe, dlatego nawet w momencie upadku, nauszniki nie ulegną uszkodzeniu.

Zekler 380682062 to dobre nauszniki ochronne do 100 zł, które tłumią hałas nawet do 26 dB. To model w uniwersalnym rozmiarze, można go łatwo dopasować do obwodu głowy.

 

Zalety

Praktyczność: Nauszniki można nosić w warsztacie, drukarni czy innym miejscu o umiarkowanym natężeniu hałasu. Co ciekawe, dobrze sprawdzają się one również na zewnątrz, np. podczas koszenia trawy.

Wymienne poduszki: Poduszki modelu są miękkie, i jeśli nie będą nam w pełni odpowiadać, możemy łatwo wymienić je na inne.

Regulowany pałąk: Z uwagi na to, że nauszniki mają regulowany pałąk, nie ma ryzyka, że będą zbyt ciasne albo za duże.

Lekkość: To lekki produkt, który zapewnia wygodę noszenia. Nie trzeba się martwić, że model będzie zbyt mocno obciążał głowę i szyję, co mogłoby wywołać dyskomfort.

Tłumią wysokie częstotliwości: Jak pokazał nasz test nauszników ochronnych, model ten świetnie radzi sobie z tłumieniem zwłaszcza średnich oraz wysokich częstotliwości.

 

Wady

Słaba wentylacja: Niektóre osoby uważają, że nauszniki nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza. To przyczynia się do nadmiernej potliwości i powstawania nieprzyjemnego zapachu.

 

 

 

 

2. 3M X2A Nauszniki Słuchawki Wygłuszające Ochronniki

 

Prezentujemy nowoczesne, ładnie wykonane słuchawki przeciwhałasowe 3M PELTOR X2. Jest to bardzo lekki model, który nie obciąży czaszki. Produkt zaprojektowano tak, by dopasował się do kasku ochronnego noszonego na budowie i w wielu fabrykach. Waga modelu to 184 g.

Mechanizm regulacji wielkości nauszników jest bardzo łatwy w obsłudze. Dlatego bez trudu dopasujesz model tak, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, jak również komfort pracy. Pianki są miękkie, dlatego nie uciskają uszu. Dzięki temu nauszniki dobrze sprawdzą się podczas długiej pracy. Dużym atutem sprzętu jest rdzeń ze stali nierdzewnej. Stanowi on gwarancję ochrony przed wgnieceniami i uszkodzeniami. Izolacja akustyczna tego produktu to 31 dB, więc sprawdzi się on w wielu działach przemysłu.

Wiele osób, które kupiło ten model jest z niego bardzo zadowolona. Użyte materiały są bardzo wytrzymałe, co daje Ci pewność, że nauszniki nie zostaną łatwo uszkodzone. Poza tym sprzęt gwarantuje wygodę i dobrą ochronę przed hałasem.

Model 3M PELTOR X2 waży ok. 184 g. Jego cechą wyróżniającą jest izolacja akustyczna na poziomie 31 dB. Produkt jest polecany do użytku w miejscu o niskim lub umiarkowanym poziomie hałasu.

 

Zalety

Komfort noszenia: Nauszniki mają miękkie i szerokie poduszki uszczelniające. Zmniejszają one nacisk na uszy, a tym samym zapewniają komfort noszenia przez wiele godzin.

Solidność: To wytrzymały model, który nie powinien się zniszczyć w wyniku codziennego używania. Jego rdzeń został wykonany ze stali nierdzewnej, co zapewnia ochronę przed wgnieceniami oraz innymi uszkodzeniami.

Dobra wentylacja: Wewnątrz poduszek jest dużo wolnej przestrzeni, a to zapobiega poceniu się i gromadzeniu wilgoci.

Możliwość zamocowania do hełmu: Produkt wykorzystuje izolowany elektrycznie system mocowania do hełmu. Można go więc bez trudu założyć na kask, bez potrzeby używania dodatkowych adapterów.

 

Wady

Za twardy pałąk: Pałąk został pokryty twardym tworzywem sztucznym. Brak miękkiego obicia może przyczyniać się do podrażnienia skóry głowy.

 

 

 

 

3. Nauszniki ochronne dla dzieci uni Peltor Kid

 

Model R.E.I.S. Peltor Kid to dobre gatunkowo nauszniki ochronne stworzone z myślą o dzieciach. Produkt przyda się, gdy nasze pociechy będą chciały nam pomóc w czasie prac ogrodowych, jak koszenie trawy czy sprzątanie liści przy pomocy dmuchawy. Model skutecznie pomaga w ograniczeniu hałasu, który dobiega do wrażliwych uszu najmłodszych.

Dzięki nowoczesnej stylistyce (zielony neonowy kolor) przekonanie malucha, by założyło produkt na pewno nie będzie trudne. Z kolei lekka budowa sprawia, że dziecko nie odczuje dyskomfortu. Jaskrawy kolor nauszników nie jest bez znaczenia. Dzięki niemu bez trudu zauważysz swoją pociechę. Produkt wypełniono specjalną płynną pianką, która stanowi dobrą izolację. Uchroni to dziecko przed nadwyrężeniem słuchu. Poduszki są szerokie i miękkie, co minimalizuje nacisk wokół uszu, a tym samym zapewnia komfort. Wymiana tego elementu jest bardzo prosta, co zwiększa higienę.

Prezentowany sprzęt sprawdzi się w czasie wydarzeń sportowych, festiwali, ale też w samolocie czy podczas głośnej burzy z piorunami. Nauszniki wykonano z dobrej jakości materiałów, dlatego będą chronić uszy Twojego dziecka przez długi czas.

R.E.I.S. Peltor Kid to nauszniki przeznaczone dla dzieci, które zmniejszają dobiegający do uszu hałas nawet o 27 dB. Produkt waży 140 g.

 

Zalety

Ciekawy wygląd: Nauszniki są dostępne w oryginalnym kolorze – neonowym odcieniu zieleni. Z tego względu prezentują się nowocześnie, a jednocześnie estetycznie. Maluch z pewnością nie będzie narzekał, że musi nosić nauszniki na głowie, ponieważ będzie się w nich dobrze czuł.

Płynnie regulowany pałąk: Ze względu na to, że model ma płynnie regulowany pałąk, dopasowanie go do obwodu głowy pociechy nie jest trudne. To zmniejsza również ryzyko, że nauszniki wciąż będą się zsuwać (wówczas słuch dziecka nie byłby tak dobrze chroniony przed zbyt dużym hałasem).

Szerokie poduszki: Poduszki modelu są miękkie i szerokie. Wewnątrz nich jest dużo wolnej przestrzeni, w efekcie czego maluch nie powinien narzekać na nadmierne pocenie się. Co ciekawe, w razie konieczności poduszki można wymienić na inne.

 

Wady

Nie dla najmłodszych dzieci: Produkt nadaje się dla dzieci w starszym wieku, powyżej 8. roku życia. To oznacza, że model jest za duży dla młodszych pociech.

 

 

 

 

4. Zekler Nauszniki Ochronne 412 Rdb

 

Jeśli poszukujesz dobrej jakości nauszników ochronnych, polecamy Zekler 412 RDB. Jest to nowoczesny sprzęt z wbudowanym radiem FM, a do tego obsługujący technologię Bluetooth i Wi-Fi. Dlatego produkt posłuży Ci też do odbierania połączeń telefonicznych.

Liczne testy potwierdziły, że nauszniki są bardzo wygodne i nie powodują ucisku głowy. Model ma prostą regulację wielkości, dlatego szybko dopasujesz je do swoich preferencji. Największą zaletą produktu jest dobre tłumienie w każdej częstotliwości. Co więcej, duże poduszki gwarantują wygodę, bo wykonano je z miękkich materiałów. Dzięki temu izolacja dźwięku jest bardzo dobra. Poza tym wymienienie poduszek jest łatwe, co pomaga w utrzymaniu nauszników w czystości. Sprzęt ma też wbudowany mikrofon służący do komunikacji z laptopem czy tabletem. Wyposażono go w technologię tłumienia szumów, co pozwala na wygodną komunikację nawet w bardzo trudnych warunkach.

Według konsumentów prezentowane nauszniki cechują się dobrym wykonaniem. Co więcej, wbudowane radio zapewnia dodatkowy komfort. Testy potwierdziły, że model sprawdzi się nawet w trudnych warunkach – poziom tłumienia to 2.

Produkt Zekler 412 RDB nadaje się do użytku w hałaśliwym otoczeniu, z uwagi na drugi poziom tłumienia dźwięków. To nowoczesny model wyposażony w technologię Bluetooth.

 

Zalety

Łatwa jazda: Prezentowana deska została stworzona z myślą o osobach początkujących. W efekcie jazda na sprzęcie nie jest zbyt wymagająca. Warto podkreślić, że użytkowanie modelu jest bezpieczne.

Jakość: Produkt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów. Powierzchnię sprzętu odpowiednio zabezpieczono, więc nie pojawiają się na niej zarysowania.

Super Flat: Profil Super Flat gwarantuje łatwe manewrowanie deską. Produkt ma odpowiedni kształt, co ułatwia ćwiczenie umiejętności i daje możliwość zdobywania doświadczenia i pewności w jeździe.

Design: Choć wygląd produktu nie wpływa na komfort użytkowania wiele osób zwraca na niego uwagę. Deska Salomon Grace uznawana jest za ładnie wykonaną. W rezultacie wiele dziewczyn decyduje się na jej zakup.

 

Wady

Brak wiązań: Model nie został wyposażony w wiązania, dlatego konsument musi dokupić brakujący element, aby rozpocząć jazdę na stoku. Dla niektórych osób jest to kłopotliwe.

 

 

 

 

5. 3M Peltor Optime II Nauszniki Słuchawki Ochronne Przeciwhałasowe H520A

 

Osobom pracującym w bardzo hałaśliwym miejscu polecamy model 3M Peltor OPTIME II H520B-473-GB. Jego izolacja akustyczna to 31 dB. Nauszniki dobrze sprawdzają się nie tylko wewnątrz budynków, ale i na zewnątrz. Są one polecane do prac z wykorzystaniem głośnych maszyn budowlanych, rolniczych, a także na lotnisku. Produkt waży 180 g.

Nauszniki zostały wyposażone w poduszki wypełnione mieszanką specjalnego płynu i pianki, dlatego zapewniają dobre dopasowanie. Takie rozwiązanie pozwala też na zmniejszenie ucisku na skórę. Prezentowany model ma niewielkie kanaliki wentylacyjne gwarantujące szybkie odprowadzanie na zewnątrz potu i nadmiaru ciepła.

Z opinii na temat nauszników marki 3M wynika, że są wygodne w noszeniu. Jak podkreśla wiele osób, to lekki model, który można dobrze dopasować do obwodu głowy. Dobrze radzi on sobie z tłumieniem dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach. Poza tym produkt jest solidny, gdyż jego pałąk został wykonany z drutu ze stali nierdzewnej, acetalu i PVC.

3M Peltor OPTIME II H520B-473-GB to nauszniki ważące 180 g. Ich poziom tłumienia hałasu to 31 dB. Model jest polecany do noszenia na zewnątrz, pracy w zakładzie przemysłowym, na lotnisku itp.

 

Zalety

Możliwość zachowania odpowiedniego poziomu higieny: Nawet jeśli musimy nosić nauszniki codziennie, możemy z łatwością zachować odpowiedni poziom higieny. To model pozwalający na szybką wymianę poduszek lub samych wkładek.

Kanaliki wentylacyjne: Nauszniki mają niewielkie kanaliki wentylacyjne, odpowiadające za odprowadzanie nadmiaru wilgoci i ciepła na zewnątrz.

 

Wady

Mogą podrażniać skórę: Osoby mające wrażliwą skórę twierdzą, że nauszniki mogą wywoływać podrażnienie. Wszystko przez to, że poduszki uszczelniające są wykonane z poliestru, a ich pokrywy z PVC.

Mało efektowny design: Produkt jest dostępny w jednym, ciemnozielonym kolorze. Nie wszystkim konsumentom przypadł on do gustu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ