Ranking 10 najlepszych nożyc do blachy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Nożyce do blachy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osobom szukającym nożyc do blachy prezentujemy narzędzie, które obecnie na rynku się najlepiej sprzedaje. Jest nim Makita JN1601 nożyce skokowe do blachy trapezowej. Silnik o mocy 550 W sprawia, że sprzęt równie dobrze radzi sobie z aluminium (do 2,5 mm) jak i stalą stopową (1,2 mm). Narzędzie jest przeznaczone nie tylko do blachy trapezowej, ale także do standardowych arkuszy i do blachy falistej. Drugim w kolejności popularności narzędziem jest Mar-Pol 2000 RPM. Tu użytkownicy chwalą wygodę użytkowania za sprawą doskonale wyprofilowanej rączki narzędzia. Sprzęt ma moc 550 W i jest sprzedawany z zapasowym stemplem i matrycą. Uchwyt matrycy można ustawić w różnych pozycjach. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Tym co sprzęt wyróżnia jest długa matryca ułatwiająca cięcie blach trapezowych, a także istnienie rowków mierniczych pozwalających na szybkie sprawdzenie grubości materiału do przycięcia. Stempel matrycy wymienia się łatwo i bezproblemowo.

Wady

Narzędzie wymaga częstego smarowania zespołu tnącego, jednak nie ma otworu, przez który można by to robić. Również przydałaby się osłona na nasmarowany nóż, bo po odłożeniu narzędzia nadzwyczaj łatwo przykleja się do niego brud.

Podsumowanie

Moc 550 W i możliwość przycięcia zarówno aluminium jak i stali stopowej to charakterystyka tego narzędzia. Waży ono 1,6 kg i wykonuje 2200 skoków na minutę o głębokości 7 mm. Szerokość cięcia wynosi 5 mm.

Drugi wybór

Zalety

Elektryczne nożyce do blachy są wyposażone w silnik szczotkowy 500 W, który pozwala na cięcie blachy w zależności od jej rodzaju do maksymalnej grubości 1,6 mm. Waga sprzętu wynosi 2,6 kg.

Wady

Według użytkowników dołączona do zestawu instrukcja obsługi jest absolutnie nieczytelna i niezrozumiała. Zatem osoby bez doświadczenia mogą mieć trudności z obsługą sprzętu.

Podsumowanie

Urządzenie wyposażono w ergonomiczną rączkę o grubości wygodnej do trzymania. W zestawie klient otrzymuje dodatkowy stempel z matrycą, a także 2 klucze i 2 szczotki.

Rozważ też

Zalety

To narzędzie przeznaczone do cięcia blachy prostej, falistej i trapezowej. Pracę ułatwia regulowane ustawienie uchwytu, dzięki czemu podczas pracy łatwo jest zmienić kierunek cięcia. Blokada wyłącznika pozwala na cięcie w trybie ciągłym.

Wady

Użytkownicy oceniają te nożyce jako narzędzie przeznaczone dla amatorów majsterkowiczów. Jest to model, który nie wytrzymuje intensywnej, ciągłej pracy.

Podsumowanie

Klucze narzędziowe i nożyce zapakowane są w poręczną walizkę. Szerokość cięcia sprzętu wynosi 5 mm a maksymalna grubość to 2,5 mm przy cięciu aluminium i 0,8 mm stali twardej.

 

 

10 najlepszych nożyc do blachy. Opinie w 2024 roku

 

Przedstawiamy ranking sześciu najlepiej postrzeganych obecnie na rynku przez klientów nożyc do cięcia blachy. Znajdują się w nim narzędzia zupełnie proste jak i te o bardziej wyszukanej budowie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu polecanych produktów znajdziesz to, które będzie odpowiednie na Twoje potrzeby. 

 

Nożyce do blachy Makita

 

1. Nożyce Skokowe do Blachy Trapezowej Makita JN1601

 

Jednym z chętniej używanych narzędzi przeznaczonych do cięcia arkuszy blachy zwykłej, trapezowej i falistej są nożyce skokowe do blachy trapezowej Makita JN1601. Nazwa sprzętu wynika z faktu zastosowania tu wyjątkowo długiej matrycy, która właśnie sprawdza się przy cięciu blach trapezowych.

Nożyce do blachy Makita zostały wyposażone we wbudowaną matrycę A-15051, uchwyt matrycy 322701-3 oraz stempel A-83951, którego wymiana nie stwarza kłopotów podczas użytkowania. Nożyce do cięcia blachy Makita JN1601 charakteryzuje obracana o 360 stopni matryca i wielkość skoku na poziomie 7 mm o częstotliwości 2200 skoków na minutę. Moc 550 W sprawia, że sprzęt poradzi sobie z cięciem aluminium o grubości 2,5 mm, stali miękkiej o grubości 1,6 mm i stali stopowej do 1,2 mm.

Maksymalna szerokość cięcia wynosi 5 mm, a szerokość wejścia to 22 mm. Te nożyce elektryczne do blachy ważą zaledwie 1,6 kg i są sprzedawane w komplecie z kluczem imbusowym i jednostronnym kluczem szczękowym. Mają one też swoich wiernych użytkowników, którzy twierdzą, że narzędzie jest niezawodne i wytrzymałe.

 

 

 

 

Nożyce elektryczne do blachy

 

2. Elektryczne Nożyce do Cięcia Blachy Mar-Pol 2000 RPM

 

Do prostych cięć, a także tych po łuku (promień wewnętrzny 45 mm, zewnętrzny 50 mm) służą elektryczne nożyce do cięcia blachy Mar-Pol 2000 RPM. Na uwagę zasługuje to, że kupując narzędzie dostajemy wraz z nim dodatkowy zestaw stempla z matrycą. W komplecie znajdziemy także 2 klucze, 2 szczotki węglowe i instrukcję obsługi.

Przeznaczeniem Mar-Pol 2000 RPM jest cięcie zarówno blachy trapezowej, prostej jak i falistej o grubości 1,6 mm przy stali miękkiej i 1,2 mm przy stali stopowej. Sprzęt został wyposażony w silnik o mocy 500 W i obrotach 2000 rpm. Średnica wejścia końcówki tnącej wynosi 22 mm i wykonuje ono cięcie o szerokości 5 mm.

Na uwagę zasługuje głowica sprzętu wykonana ze stali hartowanej, dzięki czemu urządzenie zachowuje wymaganą sztywność i jest wytrzymałe. Użytkownicy oceniając Mar-Pol 2000 RPM przekazują, że cenią narzędzie za ergonomię i dobre wyprofilowanie rękojeści, a także łatwą wymianę elementów tnących. 

 

 

 

 

Nożyce do blachy trapezowej

 

3. Nożyce Elektryczne do Blachy Graphite 59G401

 

Do nożyc elektrycznych do blachy firmy Graphite, model 59G401 producent dołącza klucze montażowe, a całość jest zapakowana w poręczną walizeczkę transportową.  Te nożyce do blachy trapezowej, prostej i falistej poradzą sobie z cięciem aluminium do grubości blachy 2,5 mm, stali do 1,6 mm, a twardej stali do 0,8 mm. Są one przystosowane zarówno do wykonywania cięcia prostego, jak i do wycinania krzywizn, a ułatwia to obracany uchwyt matrycy o 90 stopni.

Dzięki takiemu ruchowi bez trudu można zmieniać kierunek cięcia. Z aluminium wykonano obudowę przekładni, co wpływa na wytrzymałość i długą eksploatację sprzętu. Silnik Graphite 59G401 ma moc 500 W. Na bezpieczeństwo użycia wpływa zamontowana w sprzęcie blokada przypadkowego włączenia nożyc, a także wyposażenie ich w blokadę wyłącznika, co z kolei pozwala na wykonywanie pracy w trybie ciągłym.

Dla użytkowników również nie bez znaczenia pozostaje fakt wyposażenia narzędzia w długi, 5 metrowy przewód zasilający, oraz to, że wykonano je zachowując standardy europejskie, co zostało potwierdzone certyfikatem CE. 

 

 

 

 

Nożyce do blachy na wkrętarkę

 

4. Przystawka do Cięcia Blachy, Nożyce na Wkrętarkę Falon-Tech

 

Ciekawym rozwiązaniem, w dodatku tanim, jest wyposażenie posiadanej już wiertarki czy wkrętarki w przystawkę do cięcia blachy. Za kwotę niespełna 100 złotych można nabyć przystawkę do cięcia blachy, czyli nożyce na wkrętarkę Falon-Tech.

Producent podaje, że przystawka może przyciąć nie tylko różne rodzaje blachy, ale też plastik lub sklejkę o maksymalnej grubości 2 mm. W przypadku metalu, nożyce do blachy na wkrętarkę poradzą sobie z blachą miękką, a taką jest miedź i aluminium, z przycięciem płata o grubości 2 mm, blachą nierdzewną o grubości 1,2 mm i metalową 1,8 mm. Obok podstawowego elementu jakim jest korpus z 2 ostrzami, klient otrzymuje plastikową rączkę nakręcaną na korpus, która umożliwia właściwe ustawienie narzędzia, oraz klucze do obsługi.

Nożyce mają ostrze pokryte tytanem i pozwalają na cięcie pod dowolnym kątem, a prędkość cięcia wynosi 2 m/min przy wykorzystaniu wiertarki o obrotach 3000 R.P.M. Klienci, którzy zakupili ten model chwalą jego prostotę wykonania, a także to, że jest to bardzo niedrogie rozwiązanie, aby nabyć narzędzie do amatorskich prac. 

 

 

 

 

Nożyce do blachy ręczne

 

5. Fiskars Nożyce do Cięcia Blachy Powergear Wygięte w Lewo 1027211

 

Entuzjastów ręcznych narzędzi chcemy zachęcić do zapoznania się z opisem nożyc do cięcia blachy PowerGear™ marki Fiskars wygiętymi w lewo.  Jak wspomniano, są to nożyce do blachy ręczne, wykonane w całości z kutej, hartowanej stali, co wpływa na ich wyjątkową trwałość i żywotność.

Producent zastosował tu mechanizm Easy Action™, który przy pomocy sprężyny automatycznie rozwiera rękojeść, a jednocześnie ograniczone rozwarcie chroni narzędzie przed zbyt dużym skokiem. Wpływa to na łatwość użycia, optymalną długość cięcia przy jednym ruchu nożyc, a także na ograniczenie zmęczenia pracującej dłoni. Zmęczenie dłoni również jest ograniczone ze względu na zastosowanie wydłużonego uchwytu, który wzmacnia efekt dźwigni wspierając w cięciu operatora. Nożyce są zdolne przeciąć stal walcowaną na zimno do grubości 1 mm, a nierdzewną do 0,65 mm. Długość cięcia przy jednym rozwarciu wynosi 38 mm.

Całkowity wymiar nożyc kształtuje się następująco: 33 mm x 295 mm x 105 mm, a ich waga wynosi 450 g. Według użytkowników nożyce dobrze trzyma się w dłoni ze względu na wyposażenie rękojeści w powłokę SoftGrip™, a także to, że wygięte ostrze umożliwia cięcie w środku arkusza bez narażenia dłoni na skaleczenie. 

 

 

 

 

Nożyce gilotynowe do blachy

 

6. vidaXL Nożyce Gilotynowe Gilotyna do Blachy 125mm 142752

 

Niezawodnym narzędziem do cięcia blachy będzie z pewnością VidaXL – nożyce gilotynowe do blachy 125 mm. Według producenta nożyce poradzą sobie z cięciem stali utwardzanej do 6 mm grubości. Jedno rozwarcie nożyc sprawia, że użytkownik utnie płat o długości 125 mm. Nożyce sprawdzą się do cięcia zarówno arkuszy blach jak i na przykład prętów do grubości 11 mm.

Na wygodę obsługi wpływa automatycznie powracająca dźwignia, a także to, że rączkę zaopatrzono w miękki uchwyt dobrze pasujący do dłoni. Za pomocą płyt montażowych można narzędzie przymocować do stołu roboczego, co podniesie jakość i wydajność pracy. Na skuteczność cięcia ma wpływ ostrze, którego materiałem wykonania jest utwardzana stal, co z kolei ma wpływ na jego długą żywotność.

Łatwość wykonywania cięcia jest efektem zamontowania długiej rączki narzędzia. Dzięki temu użytkownik naciskając na nią jest wspomagany przez efekt dźwigni, który przy tak długiej rączce jest zwielokrotniony ułatwiając przecięcie twardego materiału. 

 

 

 

 

7. Bosch GUS 12V-300 Professional 06019B2901

 

Model Bosch GUS 10,8 V-LI to akumulatorowo zasilane nożyce, które są przeznaczone do cięcia różnych materiałów – m.in. skóry, tkaniny, kartonów, cienkich blach oraz PCV. Urządzenie ma wymiary: długość – 32 cm i wysokość – 7,7 cm. Produkt waży 1 kg, dlatego zapewnia wygodną pracę.

Nożyce pozwalają na przecięcie do 200 m materiału na jednym cyklu ładowania baterii. Samoostrzący się nóż Autosharp gwarantuje efektywność i niezawodność działania. Sprzęt ma wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, więc nie musimy się zastanawiać, kiedy należy podłączyć urządzenie do ładowarki. Produkt wyposażono w system elektronicznej ochrony ogniw ECP, który chroni baterię przed przegrzaniem i przeciążeniem. Prędkość skokowa bez obciążenia wynosi 700/min.

Narzędzie przypadło do gustu konsumentom, ponieważ jest niewielkie i niezwykle poręczne. To doskonały wybór dla osób lubiących majsterkować w wolnym czasie. Urządzenie łatwo się przechowuje, możemy też bez przeszkód przewozić je w samochodzie.

 

 

 

 

8. Stanley Nożyce do blachy proste 2-14-563

 

Ręczne nożyce STANLEY 2-14-563 zostały wyposażone w ząbkowane ostrze, co sprawia, że narzędzie nie ześlizguje się z materiału podczas cięcia. Produkt wykonano ze stali chromowo-molibdenowej, dlatego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Model ten waży 0,02 kg, jego dokładne wymiary to: 29 cm x 2,5 cm x 8 cm.

Prezentowane narzędzie jest przystosowane do cięcia siatki drucianej, miedzi, blachy, tworzyw sztucznych oraz skóry. Możemy więc sięgać po opisywany model podczas wielu różnych prac. Co ważne, te dobre i tanie nożyce do blachy mają dobrze wyprofilowane rączki wykonane z solidnego tworzywa, co pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania. Wzmocniona sprężyna daje nam pewność, że produkt nie zepsuje się nawet podczas cięcia grubego materiału.

Wielu konsumentów uważa, że nożyce są wytrzymałe, a do tego dobrze leżą w dłoni. Przez to przecinanie blachy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Narzędzie jest ostre i odporne na stępienie. Poza tym model STANLEY 2-14-563 ma kompaktowe wymiary, więc z pewnością zmieści się do skrzynki z narzędziami.

 

 

 

 

9. Nożyce do blachy 380W MN-92-405 Modeco

 

Modeco MN-92-405 to elektryczne nożyce wyposażone w 380 W silnik. Cechą wyróżniającą sprzęt jest blokada spustu umożliwiająca równomierne, nieprzerywane niczym cięcie. Kabel zasilający o długości 3 m zapewnia swobodę ruchów. Produkt waży 3,2 kg.

Promień cięcia narzędzia to 25 mm, a częstotliwość skoków na biegu jałowym jest równa 1700/min. Nożyce są przeznaczone do cięcia blach, jak również stali miękkiej, stopowej, nierdzewnej oraz aluminium. Urządzenie ma metalową obudowę, więc nie musimy się martwić, że przy częstej eksploatacji na urządzeniu pojawią się nieestetyczne ślady użytkowania.

Sprzęt Modeco MN-92-405 jest funkcjonalny i ma stosunkowo dużą moc. Konsumenci chwalą przedstawiony model za zapewnienie komfortu pracy. Do urządzenia dołączono wyposażenie w postaci matrycy przestawnej i prowadnicy. Z pomocą narzędzia szybko przetniemy blachę trapezową i falistą, bez konieczności użycia dużej siły.

 

 

 

 

10. Nożyce do blachy elektryczne 500W Nutool NNI500

 

Prezentujemy produkt Nutool NNI500, który ma moc 500 W i jest zasilany sieciowo. To model z matrycą obracaną o 360 st., który ma 2 m kabel. Nożyce służą do cięcia blachy falistej oraz trapezowej. Urządzenie ma wymiary: 22 cm x 8,5 cm x 32 cm i waży ok. 2,6 kg. Szerokość cięcia to w tym przypadku 3 mm.

Sprzęt marki Nutool daje nam możliwość wycinania materiału według szablonu i obrysu. W razie konieczności możemy wymienić tnące ostrza na inne, co nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Produkt ma uchwyt, który nie wyślizguje się z dłoni podczas pracy, a to pozwala na zachowanie precyzji.

Konsumenci uważają, że urządzenie działa skutecznie, niezależnie od grubości przecinanego materiału. Nożyce umożliwiają nam stałe kontrolowanie procesu cięcia, ponieważ zbudowane zostały w taki sposób, aby ścinki blachy zawsze spadały na podłogę. To zwiększa też bezpieczeństwo użytkowania, gdyż ryzyko, że niewielkie fragmenty blachy wpadną nam do oka, jest zminimalizowane. Produkt można z powodzeniem wykorzystać m.in. do przygotowania blachy do dachowego pokrycia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie nożyce do blachy kupić?

 

Tym razem postanowiliśmy się pochylić nad tematem nożyc do blachy. Sprzęt niezbędny dla budowlańców, zwłaszcza dekarzy i osób zajmujących się wszelkimi obróbkami blacharskimi, ale też przydatny w przydomowym warsztacie dla majsterkowicza. Oczywiście rodzaj zastosowania i intensywność wykorzystywania nożyc determinuje to, jakie dokładnie nożyce będą w danej sytuacji użyteczne. To właśnie postaramy się przekazać w niniejszym artykule, do którego lektury zapraszamy. 

Jakie są najlepsze ręczne nożyce do blachy?

Jak już zostało wspomniane, ściśle zależy to od ich sposobu wykorzystania. Najprostszym narzędziem dla majsterkowicza (ale także i profesjonalisty) będą ręczne nożyce do blachy. Możemy wśród nich wyróżnić kilka grup:

Nożyce uniwersalne – Jak nazwa wskazuje i każdy test nożyc do blachy udowadnia jest to narzędzie wszechstronne. Jest ono niewielkie pozwoli ciąć w linii prostej jak i łuku (przy dużym promieniu), wykorzystywane jest do podstawowych prac blacharskich.

Nożyce kształtowe opinie o nożycach do blachy kształtowych mówią, że sprawdzają się one do prac, gdzie należy wykonać skomplikowane cięcie o precyzyjnych kształtach. 

Nożyce dźwignioweNajlepsze nożyce dźwigniowe pozwalają na cięcie grubych blach przy stosunkowo niewielkim nakładzie siły użytkownika. Jest w nich wykorzystana właśnie dźwignia, która sprawia, że bez trudu nożyce przetną grubość 1,8 mm blachy stalowej i 1,2 mm blachy nierdzewnej. Wśród tej kategorii występują też nożyce gilotynowe do blachy a także nożyce krążkowe do blachy wykorzystywane przez profesjonalistów.

Nożyce angielskie to profesjonalne nożyce do blachy do użytku w przemyśle. Mają one charakterystyczny kształt i tną stal nierdzewna o grubości 0,5 mm, a półtwardą 0,8 mm.

Nożyce matrycowe składają się z noży ułożonych w taki sposób (przy użyciu specjalnego układu sprężynowego i odpowiedniego przełożenia), że szczypce blachę przecinają bez zaginania jej krawędzi. Takie nożyce tną blachę półtwardą do grubości 1 mm i nierdzewną 0,8 mm.

Zastanawiając się jakie nożyce do blachy wybrać spośród opisanych powyżej, trzeba też wziąć pod uwagę, że każde z tych narzędzi jest również dostępne w wersji prawej bądź lewej. W wersji prawej półka podtrzymująca, pozwalająca na stabilność cięcia znajduje się po prawej stronie, w lewej – z przeciwnej strony. 

 

Elektronarzędzia

Nasz ranking nożyc do blachy zawiera obok ręcznych narzędzi mechanicznych, również te zasilane elektrycznie.  Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego z nich trzeba określić jego przeznaczenie. Zatem mogą to być urządzenia do przycinania prostych arkuszy blachy, blach falistej lub trapezowej. Często w jednym narzędziu znajdziemy 2 lub nawet 3 wymienione funkcjonalności. 

Elektronarzędzia często też są sprzedawane z dodatkowym wyposażeniem. W przypadku elektrycznych nożyc do blachy będą to zapasowe stemple, matryce i uchwyty do stempli, a także klucze do ich wymiany.  Warto też zwrócić uwagę na sposób obsługi. Czy model, który zamierzamy kupić ma zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, albo przycisk pozwalający na pracę ciągłą. Często też elektryczne nożyce do blachy są wraz z oprzyrządowaniem schowane w poręcznej walizce, to sprawia, że osprzęt znajdzie swoje miejsce i będzie wraz z narzędziem pod ręką. 

 

Dobre i tanie nożyce do blachy

Każdemu z nas marzy się dobry i tani sprzęt. Jednak polecamy rozwagę w kwestii ceny i nieprzedkładanie jej niskiej wartości nad szczegółowym zapoznaniem się z cechami sprzętu. Na co więc jeszcze należy zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznych nożyc do blachy?

Zasilanie. Elektronarzędzia mogą być zasilane z sieci, wówczas istotna będzie długość przewodu zasilającego, aby nie ograniczał on wykonywania pracy. Dostępne są też narzędzia zasilane akumulatorowo. W tym wypadku należy zapoznać się z tym jak długo na pełnym ładowaniu urządzenie pracuje oraz ile czasu trwa ładowanie akumulatora. 

Waga urządzenia to parametr, na który zwracamy mniejszą uwagę jednak, gdy trzeba sprzęt trzymać wysoko przez parę godzin – waga daje się we znaki każdemu operatorowi. Również często producenci urządzeń akumulatorowych podają ich wagę bez akumulatora, co może wprowadzić w błąd użytkowników. 

Moc. Najważniejszy parametr determinujący jak wydajne będzie urządzenie. Większość nożyc do niezbyt intensywnego wykorzystania reprezentuje moc 500 W. Jednak przy pracy ciągłej jaką wykonuje dekarz, który potrzebuje niezawodnego urządzenia pracującego w trybie ciągłym, moc ta powinna kształtować się na poziomie 1500 – 1800 W. 

Dobre nożyce do blachy wykonujące różnego rodzaju cięcia. 

W tej kategorii możemy wyróżnić nożyce skokowe do blachy, które przeznaczone są do cięcia dużych arkuszy stali. Narzędzia przelotowe pozwolą ciąć w linii prostej i dobrze sprawdzą się przy przecinaniu twardej stali nierdzewnej. Gdy potrzeba przycinać blachę z wykorzystaniem krzywizn, trzeba poszukać narzędzia, które ma taką możliwość i zwrócić uwagę jaki minimalny promień krzywizny może być zastosowany. 

 

Ceny

Aby zaopatrzyć się w ręczne nożyce do blachy napędzane siłą mięśni użytkownika, to w zależności od ich jakości i przeznaczania będzie to koszt od kilkunastu do nawet 200 złotych za profesjonalne nożyce dekarskie. Gdy spojrzeć na elektronarzędzia, to ich ceny zaczynają się od niespełna 100 zł za przystawkę tnącą blachę użytkowaną z posiadaną już wiertarką czy wkrętarką, kolejno od około 200 zł można już kupić tańsze elektronarzędzia kompletne, do nawet kwoty ponad 3 tys. złotych za urządzenia w pełni profesjonalne. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić nożyce krążkowe do blachy?

Wielu majsterkowiczów może się pokusić o budowę różnych narzędzi pomocniczych do wykonywania swoich pasji. Jednak nie polecamy samodzielnego wykonywania nożyc krążkowych. Przede wszystkim dlatego, że od ich precyzji wykonania i wysokiej jakości zastosowanych materiałów zależy późniejsza precyzja cięcia i wykonania pracy przy przycinaniu blach. W sklepach ręczne narzędzia, które operator trzyma w dłoni i używa na podobieństwo nożyczek są dostępne już od kwoty 50 zł, więc wydaje się nie mieć sensu tworzenie narzędzia, które będzie mniej doskonałe. Narzędzia krążkowe gilotynowe to koszt od 200 do 700 złotych. 

P2: Jak ostrzyć nożyce do blachy?

Podstawową radą jest to, aby nie próbować ostrzyć noży do cięcia blachy za pomocą tradycyjnej szlifierki stołowej czy kątowej – wysokoobrotowej. W ten sposób można jedynie noże zniszczyć. Podczas szlifowania na takiej szfilierce noże się nagrzewają i rozhartowują tracąc swoje właściwości. Do ostrzenia noży narzędzi do cięcia blach należy wykorzystać wyłącznie szlifierki wolnoobrotowe. Na wolnoobrotowej szlifierce noże należy ostrzyć w taki sposób, aby krawędzie do siebie przylegały. Złe naostrzenie noży powoduje w następstwie, przy cięciu blach cienkich ich gięcie się i zwijanie. Najlepiej do ostrzenia wykorzystać specjalną szlifierkę przeznaczoną do ostrzenia noży i nożyczek. Po namoczeniu noża w wodzie przykłada się go pod kątem do kamienia szlifierskiego. Powierzchni stykających się ze sobą się nie szlifuje, jeśli jest skorodowana należy oczyścić rdzę ręcznie na płaskim kamieniu. 

 

P3: Jakie nożyce do blachy prawe czy lewe?

Najprościej mówiąc nożyce prawe mają tak zwaną „półkę” po prawej stronie, lewe – po lewej. Każde z tych narzędzi zostało przystosowane do cięcia w inną stronę jeśli rozpatrywać cięcie po łuku, ale oba będą użyteczne przy cięciach prostych. Zatem nie trudno się domyślić, że prawe nożyce do cięcia blachy będą bardziej użyteczne do cięcia łuku idącego od lewej do prawej strony, natomiast lewe, łuku idącego od prawej strony w lewym kierunku. Oba narzędzia adresowane są do praworęcznych użytkowników i wykorzystuje się tu naturalny sposób ułożenia dłoni przy wykonywaniu cięcia w określonym kierunku. Budowa narzędzia ma wspomagać to naturalne ułożenie, dzięki czemu proces cięcia przebiega sprawniej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ