Opalarki elektryczne ranking  

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Jeśli szukasz dobrej, trwałej i sprawnej przez długie lata opalarki elektrycznej, to mamy dla Ciebie model, który cieszy się dobrą opinią ekspertów, a także użytkowników. Jest to model, który w ostatnim czasie zyskał wielu nowych użytkowników oraz, najwięcej spośród wszystkich modeli, pozytywnych opinii. Tym najlepszym modelem opalarki elektrycznej jest Bosch GHG 660 LCD 0601944703. Jest ona stosunkowo lekka, bo waga całkowita wynosi 1 kg, zatem manipulacja urządzeniem przez dłuższy czas nie sprawi użytkownikowi problemów. Moc nominalna tego urządzenia, to 2300 W i osiąga ono temperaturę powietrza w zależności od ustawień od 50 do 660 stopni Celsjusza. Mamy tu również skokową regulację siły nadmuchu powietrza, a także automatyczne wyłączenie grzałki i chłodzenie urządzenia w przypadku osiągnięcia wartości krytycznych. Dodatkowo użytkownik ma możliwość zapisania do pamięci czterech najczęściej używanych przez niego ustawień, aby kolejne uruchomienie maszyny odbyło się szybciej. Opalarką wskazywaną przez klientów, jako drugi najlepszy model funkcjonujący obecnie na rynku jest Yato YT-82288, ma ona moc 2000 W.

 

 

Najlepsze opalarki elektryczne w 2023 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z cechami dobrej opalarki, czas na dokonanie wyboru modelu do zakupu. Poniżej prezentujemy kilka z czołowych modeli, być może jeden z nich okaże się najlepszy dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch GHG 660 LCD 0601944703

 

Bosch GHG 660 LCD 0601944703 to elektryczna opalarka o mocy nominalnej 2300 W. Wymiary tego modelu wynoszą 255 x 255 mm, a waga to zaledwie 1 kg. Dzięki takim parametrom urządzenie jest łatwe w użytku, bo dłoń w której je trzymamy nie męczy się z przeciążenia. W tym modelu przepływ powietrza jest regulowany skokowo w zakresie 250 – 500 l/min, a ustawiana przez użytkownika temperatura robocza wynosi do 50 do 660 stopni Celsjusza.

Mamy tu również wyłącznik bezpieczeństwa, który w przypadku przegrzania się urządzenia automatycznie wyłącza grzałkę i włącza chłodzenie. Wszystkie ustawienia opalarka wyświetla na czytelnym wyświetlaczu LCD. Ciekawą funkcją w tej maszynie jest możliwość zapisania w pamięci czterech najchętniej wykorzystywanych ustawień. Dzięki nim użytkownik przy kolejnym użyciu wybierając jedno z ustawień szybciej ustawi wszystkie wymagane parametry.

Wraz w opalarką klient otrzymuje dyszę ochronną do szkła 75 mm, dyszę płaską 50 mm, oraz walizkę narzędziową. Opinie o opalarkach elektrycznych Bosch GHG 660 LCD 0601944703 mówią, że jest ona lekka i wygodna w użyciu, ma przystępną cenę i doskonale sprawdza się przy opalaniu farby z drewna.

 

 

 

 

Yato YT-82288

 

Mocą 2000 W może się pochwalić opalarka Yato YT-82288 i jest ona wykonana z tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę. Model ten, wyposażony w grzałkę ceramiczną, ma trzy biegi wydajności nadmuchu powietrza. Pierwszy i drugi to 300 l/min, a trzeci wynosi 500 l/min. Również trzy biegi temperatury pozwalają na uzyskanie różnej wartości temperatury.

Na pierwszym biegu jest to 50 °C, a na drugim, oraz trzecim biegu wartość od 70 do 550 °C. Takie ustawienia pozwalają zróżnicować sposób pracy na każdym biegu. Model ten dobrze sprawdza się przy rozmaitych pracach domowych i remontowych, gdzie wymagane jest nagrzewanie, suszenie, przedmuchiwanie czy opalanie. Producent na swój produkt udziela dwuletniej gwarancji.

A osoby, które zakupiły ten model chwalą jego funkcjonalność, a także przekazują, że jest on wytrzymały i łatwy w użyciu. Wśród opinii klientów znaleźliśmy również informację, że jest to dobra i tania opalarka elektryczna.

 

 

 

 

Graphite 59G524

 

Do intensywnego użytkowania jest przystosowany model opalarki elektrycznej Graphite 59G524. W kupowanym zestawie użytkownik otrzyma opalarkę o mocy 2000 W, 4 zapasowe dysze, skrobak z rączką, oraz walizeczkę, w której opalarka i akcesoria są zapakowane. Wymiary tego modelu wynoszą 270 x 175 mm, a waga to 0,9 kg.

Jest on również wyposażony w czteropoziomowy przełącznik , który pozwala wybrać jeden z trzech poziomów temperatury i przepływu powietrza. Poziomy te w zakresie temperatury kształtują się w następujący sposób: pierwszy poziom 25 °C, drugi i trzeci pozwala na płynną regulację od 80 do 600 °C. Natomiast przepływ powietrza na pierwszym i drugim poziomie wynosi 350 l/min, a trzeci poziom to 550 l/min. Dodatkowo urządzenie to jest wyposażone w rękojeść pokrytą materiałem antypoślizgowym, więc dobrze trzyma się je w dłoni, a budowa pozwala na to, aby odstawić maszynę w pozycji pionowej.

Dla bezpieczeństwa mamy tu bimetalowe zabezpieczenie termiczne, które wyłącza grzałkę w przypadku osiągnięcia przez urządzenie wartości zbyt wysokich. Według użytkowników model ten w rankingu opalarek elektrycznych plasuje się na dobrej pozycji, co zawdzięcza płynnej regulacji temperatury oraz bardzo dobremu współczynnikowi ceny i jakości.

 

 

 

 

Black&Decker KX1650

 

Zakres temperatur od 640 do 600 stopni Celsjusza oferuje model opalarki Black&Decker KX1650. Ma ona moc znamionową 1750 W i pozwala na 2 skokowe ustawienia temperatury. Przepływ powietrza również jest ustawiany przez użytkownika w zakresie od 570 do 740 l/min. Rękojeść pistoletowa sprawia, że urządzenie dobrze leży w dłoni, a także umożliwia pracę oburącz.

Konstrukcja maszyny pozwala też na odstawienie jest w pozycji pionowej. Opalarka świetnie daje sobie radę z usuwaniem farb i lakierów z powierzchni drewnianych. A przewód długości 2 metrów daje swobodę w manipulacji urządzeniem. Istotnym jest również to, że producent daje na swój produkt 24 miesięczną gwarancję.

Użytkownicy zaś chwalą działanie maszyny przekazując, ze ma wygodny uchwyt, jest lekka, ma wystarczającą moc i niską cenę. Jednym słowem jest to dobrze działający i dobrej jakości sprzęt.

 

 

 

 

Dedra DED7970

 

Dedra DED7970, to opalarka, która na pierwszym biegu ma moc 1000 W, a na drugim 2000 W. Podobnie jest z poziomem temperatury i na pierwszym biegu maszyna osiąga 350 stopni, a na drugim 550 stopni Celsjusza. Natomiast przepływ powietrza na pierwszym biegu to 300 l/min, a drugim 500 l/min.

Konstrukcja tego modelu pozwala na odstawienie go w trakcie pracy w pozycji poziomej, dzięki temu nic nie jest wokół niego narażone na zetknięcie z gorącą dyszą. A ochrona przed przegrzaniem wyłącza grzałkę, w przypadku, gdy wysoka temperatura zagraża urządzeniu i może spowodować jego uszkodzenie.

Model ten doskonale zdaje egzamin przy usuwaniu starych powłok malarskich, topieniu tworzyw sztucznych, można go też wykorzystać do rozmaitego podgrzewania, czy też zgrzewania materiałów termokurczliwych. Opinie o tym produkcie przekazują, że jest to wytrzymałe urządzenie, bardzo funkcjonalne, a także charakteryzuje się łatwym sposobem użytkowania.

 

 

 

 

 

Jaką opalarkę elektryczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Opalarka elektryczna to w niektórych pracach remontowych bardzo przydatna maszyna. Można ją wykorzystać przy pracach, takich jak osuszanie powłok lakierniczych, usuwanie starych powłok lakierniczych, cięcie tworzyw sztucznych, klejenie z użyciem specjalnych topników, lutowanie, montaż folii na szyby aut, zgrzewanie i kształtowanie różnych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Zapewne to jeszcze nie wszystkie zastosowania, bo zwykle użycie maszyny w określony sposób wymusza na nas potrzeba wykonania jakiejś pracy i nasza pomysłowość w jej wykonaniu. Skoro to jest tak użyteczny przedmiot koniecznym okazało się stworzenie poradnika na temat: jaką opalarkę elektryczną wybrać.

Najlepsza opalarka elektryczna

Opalarka elektryczna to urządzenie, które składa się z kilku elementów, są to turbina, spirala grzejna, sterownik elektroniczny, oraz dysza wylotowa, a także obudowa z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę. Modele z wyższej półki są również zaopatrzone w wyświetlacz LCD, na którym są wyświetlane parametry pracy. Takie modele też są wyposażone w guziki do regulacji temperatury, w tańszych modelach jest to rozwiązane za pomocą pokrętła lub suwaka. Na żywotność urządzenia wpływa jakość spirali grzejnej, oraz wyłącznik bezpieczeństwa, który jest uruchamiany w przypadku osiągnięcia przez urządzenie temperatury, która może spowodować jego uszkodzenie.

 

Cechy dobrej opalarki elektrycznej

Aby opalarka służyła do wielu rozmaitych zastosowań, powinna cechować się różnorodnością w ustawieniach. Bowiem w zależności od wykonywanej pracy potrzebujemy, albo większej mocy i bardziej gorącego powietrza, albo mniejszej. Zatem jeśli parametry te są ustawiane przez użytkownika, to im większą mocą legitymuje się opalarka, tym więcej może być zastosowań. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 1,5 kW do 2,3 kW. Dobrze też, jeśli zakupiony model pozwala na regulację temperatury od 50 do 600 °C i ma przynajmniej 3 prędkości nadmuchu powietrza. Ustawienia te pozwolą łącznie na precyzyjne ustawienie urządzenia do swoich aktualnych potrzeb. Opalarki elektryczne w dobrych cenach powinny być też wyposażone w nakładki na dyszę, które w określony sposób modelują strumień gorącego powietrza. Najczęściej wykorzystywanymi nakładkami są płaskie, które służą do usuwania farb, reflektorowe, czy redukcyjne wykorzystywane do cięcia termicznego i klejenia na gorąco. Nakładki na dysze mogą też mieć skrobak lub skrobak może być dołączony, jako oddzielne wyposażenie. Bez skrobaka nie da się opalić i usunąć starej farby, dlatego jego posiadanie do niektórych zastosowań jest niezbędne. Końcówki skrobaka mogą też być różnorodne i stosuje się je wymiennie w zależności od wykonywanej pracy.

Modele lepiej wyposażone powinny posiadać bezpiecznik termiczny lub/i zabezpieczenie grzałki, diodę sygnalizującą o tym, że urządzenie jest nagrzane, dokładną regulację temperatury i siły nadmuchu. Niezbędny jest również długi kabel zasilający, najlepiej nie krótszy niż 3 m.

 

Jaka jest najlepsza opalarka elektryczna – cechy dodatkowe

Już wiemy, że aby opalarka była urządzeniem praktycznym powinna mieć przynajmniej trzy stopnie nadmuchu i trzy stopnie ustawienia temperatury. Natomiast urządzenia z górnej półki są również wyposażone w zimny nadmuch. Służy on do schładzania grzałki po skończonej pracy, dzięki czemu można urządzenie szybko schować bez obawy o konsekwencje. Zimny nadmuch również służy dobrze, gdy wyłącznik bezpieczeństwa maszynę wyłączy z powodu osiągnięcia przez nią zbyt wysokiej temperatury zagrażającej jej prawidłowemu działaniu. W takim wypadku można opalarkę szybko schłodzić i ponownie przystąpić do pracy.

Również w zaawansowanych urządzeniach, gdzie regulacja przepływu powietrza i nastawianie temperatury grzania odbywa się płynnie, są zastosowane wyświetlacze LCD, które pokazują wszystkie ustawione parametry. Takie urządzenia też są wyposażone w sterowniki elektroniczne, które są zdolne w swojej pamięci przechowywać kilka ustawień opalarki ustawionych przez użytkownika. W takim wypadku, gdy wraca się do tej samej pracy następnego dnia, można wrócić do wczorajszych ustawień bez żadnych problemów.

 

 

Zasady użytkowania

Bardzo ważne jest, aby posiadając opalarkę dostosować się do kilku ważnych zasad użytkowania. Niezależnie od modelu i jakości używanej opalarki, prace przy jej użyciu zawsze powinny być prowadzone na otwartej przestrzeni, względnie w pomieszczeniu, które jest wyposażone w dobrą i sprawną wentylację. Bowiem stare powłoki malarskie mogą zawierać bardzo szkodliwe dla organizmu związki ołowiu, chromu i cynku, których lotne frakcje po podgrzaniu zostają w powietrzu.

Również stosowanie odpowiednich nasadek ma kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa użytkownika. Bowiem nadmierne dławienie przepływu powietrza może się wiązać z przyczyną przepalenia elementów grzejnych, czy uszkodzeniem obudowy, a zbyt mały przepływ nie pozwoli na osiągnięcie odpowiedniej temperatury roboczej.

 

Jaka jest najlepsza opalarka elektryczna – ceny

Najprostsze i najtańsze opalarki, jakie możemy kupić na naszym rynku, to modele mało znanych firm. Są one dostępne za niespełna 60 zł. Opalarka takiej klasy ma jedynie dwa zakresy temperatury i nie posiada żadnego wyposażenia dodatkowego. Za kwotę około 130 złotych jest możliwe, aby kupić model wyposażony w dodatkowe elementy, jak dodatkowe dysze. Model taki również zawiera dwustopniowy podział temperatury i dwa stopnie nadmuchu powietrza. Natomiast profesjonalną maszynę znanej firmy kupimy za cenę powyżej 500 złotych. Opalarka taka ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny, termostat zabezpieczający przed przegrzaniem, czy silnik położony pod kątem prostym względem strumienia gorącego powietrza, oraz automatyczną funkcję schładzania grzałki po zakończeniu pracy. Jednak najdroższe modele kosztują nawet ponad 2 tysiące złotych. Posiadają one wszystkie funkcje maszyny z górnej półki, a dodatkowo materiały, z których urządzenie jest wykonane gwarantują długie, bezawaryjne użytkowanie.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ