Opalarka – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Szukasz dobrej opalarki? Nie masz czasu przeglądać i porównywać poszczególnych modeli? Dobrze trafiłeś! Przeglądnęliśmy dla Ciebie wiele różnych opalarek i dlatego możemy polecić Ci naszym zdaniem najlepszą opalarkę dostępną na rynku do prac domowych, przeznaczoną dla majsterkowiczów. Jest to model Makita HG5012K o mocy 1600 W pracujący w dwóch zakresach temperatur 350 i 500 stopni Celsjusza i wydmuchujący od 350 do 500 litrów powietrza na minutę. Niska waga urządzenia powoduje, że łatwo trzyma się je w dłoni, a manipulacja nim nie sprawia problemów. Model ten znakomicie się sprawdzi przy usuwaniu starego lakieru nakładaniu oklein krawędziowych, wykurczaniu osłon termokurczliwych, usuwaniu naklejek i powłok. Urządzenie posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, regulację temperatury i dwa tryby pracy. A w zestawie klient otrzymuje walizkę, dyszę szczelinową szeroką, dyszę redukcyjną do szkła i dyszę reflektorową. Drugim modelem, który możemy polecić to opalarka Bosch GHG 660 LCD 0601944703. Jest to model o najwyższym standardzie obsługi, więc warto zapoznać się z jego parametrami.
Tabela porównawcza
5 najlepszych opalarek. Opinie w 2024 roku
Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany, który z modeli jest najlepszy dla Ciebie, to zapraszamy do przeczytania rankingu opalarek. Prezentujemy w nim kilka czołowych produktów opisując ich cechy, a także opinie klientów o tych modelach. Być może jeden z opisywanych sprzętów okaże się odpowiedni dla Ciebie.
1. Opalarka 1600W HG5012K Makita
Makita HG5012K to funkcjonalna elektryczna opalarka, która może służyć do suszenia, rozmrażania, usuwania starego lakieru, a także do nakładania oklein krawędziowych, wykurczania osłon termokurczliwych, czy usuwania powłok i naklejek. Wymiary tego modelu wynoszą długość 240 mm, szerokość 80 mm, oraz wysokość 200 mm, a jego waga to 0,6 kg. Moc znamionowa tego urządzenia to 1600 W i może ono uzyskać przepływ powietrza 350 i 500 litrów na minutę, co ustawia się dwustopniowym przełącznikiem.
Osiąga ono również temperaturę od 350 do 500 stopni Celsjusza, a termostat posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Również silnik umieszczony pod kątem prostym w stosunku do strumienia gorącego powietrza został zabezpieczony przed zanieczyszczeniami. Opalarka ma wbudowaną podstawę, która umożliwia bezpieczne odstawienie narzędzia, a ergonomiczna rękojeść antypoślizgowa pozwala na pewny chwyt podczas pracy.
Użytkownicy oceniają ten model, jako poręczny i niezawodny. Doskonale nadaje się on do prac dekarskich i wielu innych, drobnych prac remontowych. Model ten jest chwalony za wygodny uchwyt, niską wagę, dobrą moc i przystępną cenę.
Makita HG5012K to opalarka o mocy 1600 W. Wymiary urządzenia są następujące: 24 cm x 8 cm x 20 cm, a jego waga jest równa 0,6 kg. Produkt sprzedawany jest w zestawie z walizką.
Zalety
Termostat: Prezentowana opalarka została wyposażona w dobrej jakości termostat, który skutecznie zabezpiecza przed przegrzaniem. W rezultacie nie musimy się martwić o to, że sprzęt zbyt szybko ulegnie awarii.
Rączka: Z uwagi na to, że rączka jest pokryta gumą, nie wyślizguje się z dłoni. W związku z tym mamy zapewniony pewny chwyt, co gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie pracy. Dodatkowo konsumenci potwierdzają, że rękojeść jest dobrze wyprofilowana.
Walizka: Do zestawu dołączona jest walizka umożliwiająca bezpieczne przechowywanie modelu. Element ten sprawdza się także podczas transportowania. Walizka jest solidnie wykonana, dlatego dobrze chroni znajdujące się w środku urządzenie przed uszkodzeniem.
Waga: Produkt niewiele waży, dlatego nie obciąża naszych rąk i nie powoduje bólu dłoni.
Obsługa: W opakowaniu znajduje się dobrze opracowana instrukcja obsługi, która znacznie ułatwia użytkowanie produktu.
Wady
Zarysowania: Na obudowie stosunkowo szybko pojawiają się zarysowania, jednak nie wpływają one na efektywność sprzętu i komfort w trakcie jego użytkowania.
2. Opalarka Bosch GHG 660 LCD 0601944703
Zaawansowanym modelem o najwyższym komforcie obsługi jest opalarka Bosch GHG 660 LCD 0601944703. Mamy tu możliwość zapisania do pamięci urządzenia czterech najpopularniejszych zastosowań, dzięki czemu późniejsze ich wybranie jest bardzo szybkie. Wyświetlacz LCD pokaże wszystkie ustawienia, również aktualnie ustawioną temperaturę, i siłę nadmuchu powietrza, które to parametry użytkownik może ustawić samodzielnie.
W przypadku przegrzania grzałki, model ten automatycznie się wyłączy i ochłodzi ją w ciągu zaledwie jednej minuty. Dzięki temu nie ma zagrożenia uszkodzenia urządzenia z powodu przegrzania. Mamy tutaj też zdejmowany filtr, który w ten sposób jest łatwo wyczyścić.
Wygody użytkowania dodaje też miękka rękojeść Softgrip, a estetyki ergonomiczne wzornictwo. Model ten ma moc 2300 W i temperaturę roboczą od 50 do 660 stopni Celsjusza. Waga tego modelu wynosi 0,97 kg, więc manipulacja urządzenie jest łatwa.
Opinie o opalarkach Bosch GHG 660 LCD 0601944703 przekazują nam, że jest to model lekki, wydajny i solidnie wykonany. Według użytkowników nadaje się on zarówno do prac domowych, jak i profesjonalnych.
Opalarka Bosch GHG 660 LCD ma moc 2300 W. Waga produktu jest równa 1 kg, a jego długość to 25,5 cm. Temperaturę roboczą można ustawiać w zakresie od 50 st. C do 660 st. C.
Zalety
Obsługa: Konsumenci w swoich opiniach zaznaczają, że obsługa opalarki jest prosta. Na obudowie znajdują się dobrze opisane, a przy tym solidnie wykonane przyciski. Dzięki nim możemy w łatwy sposób wybrać interesujące nas ustawienia.
Chłodzenie: Jeśli urządzenie będzie działać przez długi czas i zacznie intensywnie się nagrzewać, nastąpi automatyczne wyłączenie grzałki i uruchomienie chłodzenia. Opcja ta chroni sprzęt przed uszkodzeniem.
Rękojeść: Pokryta antypoślizgowym materiałem rękojeść gwarantuje pewny chwyt. Nie musimy się więc obawiać o to, że urządzenie w trakcie pracy wyślizgnie się z naszej dłoni, co byłoby niebezpieczne.
Filtr: Do zestawu dołączony jest łatwy w czyszczeniu, zdejmowany filtr. Według konsumentów jest to bardzo przydatny element.
Wady
Walizka: Część konsumentów uważa, że walizka mogłaby być wykonana z lepszych gatunkowo tworzyw. Czasami umieszczone na niej zatrzaski zacinają się, co utrudnia otwarcie.
3. Opalarka 2000W zakres temperatur 25st.C-600st.C Graphite 59G524
Profesjonalna opalarka elektryczna GRAPHITE o dużej mocy 2000 W, przeznaczona jest do usuwania powłok lakierniczych, wyginania i zgrzewania termoplastów, odmrażania, suszenia oraz okleinowania elementów meblowych. Model ten posiada czteropozycyjny przełącznik, za pomocą którego wybiera się temperaturę (jeden z trzech poziomów) oraz tempo przepływu powietrza. Na pierwszym biegu można wybrać temperaturę 20 ºC, drugi i trzeci poziom to zakres od 80 do 600 ºC.
Maksymalna prędkość przepływu powietrza w tym modelu to 550 litrów na minutę. Opalarka jest lekka i wygodna, posiada rękojeść pokrytą antypoślizgowym materiałem – dzięki temu dobrze leży w dłoni. Konstrukcja urządzenia daje możliwość ustawienia opalarki w pozycji pionowej. Opalarka posiada zabezpieczenie termiczne wielokrotnego użytku, uniemożliwiające przypadkowe przegrzanie.
Do zestawu z opalarką dołączone zostały dodatkowe dysze i skrobak z rączką. Model ten posiada zgodność z europejskimi standardami, którą zapewnia certyfikat CE. Według osób, które tego modelu używają jest to dobra i tania opalarka. Jest doskonała do prac domowych i nieoceniona dla majsterkowiczów.
Opalarka Graphite 59G524 ma moc 2000 W. Produkt waży 0,8 kg, a jego wymiary to: długość – 27 cm i wysokość – 19,5 cm. Urządzenie ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Zalety
Szerokie zastosowania: Opalarka może być używana do odmrażania, suszenia, zgrzewania termoplastów czy usuwania powłok lakierniczych. W efekcie model uznawany jest przez użytkowników za funkcjonalny.
Rączka: Dobrze wyprofilowana rączka została pokryta antypoślizgowym materiałem. Dzięki temu ryzyko, że urządzenie wyślizgnie się z dłoni jest minimalne. Dodatkowo materiał pokrywający rączkę jest delikatny dla skóry, więc nie powoduje podrażnień.
Jakość: Obudowę modelu zrobiono z dobrych gatunkowo tworzyw. Materiały wykazują dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i dobrze zabezpieczają znajdujący się wewnątrz produktu mechanizm.
Wady
Podziałka: Internauci zwracają uwagę na to, że przy pokrętle przeznaczonym do ustawiania temperatury nie ma podziałki. W rezultacie wybranie interesujących ustawień jest nieco utrudnione.
4. Opalarka Black&Decker KX1650 1750W
Dwuletnią gwarancję otrzymuje od producenta opalarka Black&Decker KX1650. Model ten posiada dwa tryby pracy i moc 1750 W. Pracuje on w zakresie temperatur 560 do 600 stopni Celsjusza. Siłę nadmuchu użytkownik może regulować w zakresie 570 do 740 litrów na minutę. Takie parametry pozwolą na używanie opalarki do suszenia, rozmrażania, czy usuwania starego lakieru.
Konstrukcja narzędzia umożliwia postawienie go na twardym podłożu i pracę oburącz. Długość przewodu zasilającego wynosi 2 metry, więc pozwala to na spory zasięg pracy. Dla użytkowników, którzy nabyli ten sprzęt motorem do kupna była między innymi jego niska cena, a także pochlebne opinie o nim, jako o modelu, który doskonale sprawdza się w domowych warunkach.
Użytkownicy twierdzą, że sprzęt w tej grupie cenowej jest bardzo dobrej jakości i doskonale spełnia zadanie opalarki dla majsterkowicza. Dodatkowo jest lekki, ma wygodny uchwyt i wystarczającą moc.
Black&Decker KX1650 to dobra opalarka do 100 zł. Moc urządzenia wynosi 1750 W, a długość przewodu zasilającego jest równa 2 m.
Zalety
Waga: Opalarka waży zaledwie 0,6 kg, dzięki czemu utrzymanie jej w dłoni nie jest trudne. Produkt nie obciąża rąk, dlatego nie jesteśmy zmuszeni do ciągłego robienia przerw w pracy.
Obudowa: Z uwagi na to, że obudowa modelu została zrobiona z wytrzymałych tworzyw nie niszczy się zbyt szybko. W efekcie urządzenie przez długi czas zachowuje swój atrakcyjny wygląd.
Konstrukcja: Produkt został dobrze skonstruowany. Użytkownik ma możliwość postawienia sprzętu na twardym podłożu i pracę oburącz.
Wady
Uchwyt: Pewna grupa konsumentów uważa, że uchwyt nie jest wygodny. Nie został on pokryty miękkim materiałem, co wpływa negatywnie na komfort użytkowania.
Nagrzewa się: Internauci zauważyli, że obudowa stosunkowo szybko się nagrzewa, dlatego trzeba uważać, aby nie poparzyć dłoni.
5. Opalarka 2000w 350c i 550c Yato YT-82288
Yato YT-82288 to najtańszy model opalarki w naszym rankingu opalarek. Można go już kupić za niewiele ponad 60 złotych. Ma on moc 2000 W i będzie doskonały do takich prac, jak nagrzewanie, suszenie, opalanie, czy przedmuchiwanie. Opalarka jest wykonana z tworzywa odpornego na działanie wysokiej temperatury. Waga tego modelu wynosi 1,05 kg, a jego zakres pracy obejmuje dwa biegi.
Na pierwszym biegu temperatura wynosi 350 stopni Celsjusza, a prędkość nadmuchu to 300 litrów na minutę. Drugi bieg pozwala na pracę z temperaturą 550 stopni Celsjusza i prędkością nadmuchu, która wynosi 500 litrów na minutę.
Na urządzenie producent udziela dwuletniej gwarancji, a użytkownicy uważają, że jest to model funkcjonalny, łatwy w użytkowaniu i wytrzymały. Kilkuletnie użytkowanie tego modelu w warunkach domowych to normalny proces eksploatacji i narzędzie bez problemu sobie z nim radzi.
Yato YT-82288 to opalarka o mocy 2000 W. Waga urządzenia wynosi ok. 1 kg. Temperatura minimalna to 350 st. C., a maksymalna 550 st. C. Produkt ma czerwoną obudowę.
Zalety
Zastosowanie: Opalarka znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach, co czyni ją funkcjonalną. Produkt będzie odpowiedni do nagrzewania, suszenia, opalania czy przedmuchiwania.
Rączka: Internauci w swoich recenzjach zaznaczają, że rączka została dobrze wyprofilowana, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Wspomniany element pokryto miękką, przyjemną w dotyku powłoką.
Wady
Przechowywanie: Do zestawu nie została dołączona walizka, dlatego przechowywanie sprzętu jest nieco utrudnione.
Obsługa: Niektórzy uważają, że na początku obsługa opalarki jest skomplikowana, szczególnie dla osób, które wcześniej nie korzystały z tego typu sprzętu.
Przewodnik zakupowy – Jaką opalarkę kupić?
Opalarka to urządzenie o licznych zastosowaniach. Głównym elementem opalarki jest spirala grzewcza. Urządzenia takie są używane do usuwania większości powłok lakierniczych z różnych materiałów, do zgrzewania, kształtowania i formowania rozmaitych tworzyw sztucznych, są także pomocne przy lutowaniu, odmrażaniu instalacji wodociągowych, a także zaciskaniu folii okiennych i izolacji termokurczliwych. Jest to po prostu urządzenie, które dmucha gorącym powietrzem, więc pewnie zastosowań do użycia jego znalazłoby się dużo więcej od wymienionych. Najlepsze opalarki posiadają rozmaite udogodnienia, które ułatwiają użytkowanie urządzenia. Mogą to być czujniki temperatury, czy sterowniki elektroniczne.
Budowa
Tak jak już wspomniano wcześniej głównym elementem opalarki jest spirala grzewcza, dodatkowo mamy tu dyszę wylotową do gorącego powietrza przeważnie wykonaną z odpornego na temperaturę tworzywa, turbinę i sterownik elektroniczny. Niektóre modele są zaopatrzone w wyświetlacz LCD, na którym możemy odczytać aktualną temperaturę pracy. Temperaturę w tańszych modelach nastawia się pokrętłem lub suwakiem, a droższe modele mają do jej ustawiania dwa guziki.
Jaka jest najlepsza opalarka – zasilanie
Najbardziej popularne na rynku opalarki to modele elektryczne. Najczęściej są one zasilane przewodowo i jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, bo opalarki potrzebują do swojej pracy dużo energii. Zdarzają się jednak opalarki akumulatorowe, które co prawda są ograniczone w długości pracy, ale za to nie ogranicza je kabel elektryczny.
Drugim rozwiązaniem zasilania opalarki jest zasilanie gazowe. Taka maszyna jest wydajniejsza od jej eklektycznego odpowiednika i dlatego przeważnie jest używana do prac profesjonalnych. Na rynku dostępne są również opalarki benzynowe, jednak ich eksploatacja jest najdroższa, a i cena sprzętu przekracza wartość opalarek o innym zasilaniu.
Dysze
W zależności od tego, jakie prace planujemy przeprowadzić naszą opalarką, należy się zaopatrzyć w odpowiedni do tych prac zestaw dysz do klejenia na gorąco, bądź cięcia termicznego. Do wyboru też mamy dysze okienne, odbiciowe, redukcyjne, dysze do lutowania, dysze do zgrzewania wraz ze stopką do spawania. Dysze niezależnie od przeznaczenia mają jeszcze różne długości i szerokości.
Dzięki odpowiedniemu doborowi dyszy precyzyjnie ukierunkujemy strumień powietrza. Dzięki dyszom możemy także odpowiednio modelować strumień wydmuchiwanego powietrza, by był bardziej punktowy lub rozproszony. Wybranie odpowiedniej dyszy będzie wpływać na jakość i tempo prac, a także ułatwi nam to pracę w wąskich, trudno dostępnych miejscach.
Jaką opalarkę wybrać?
Przede wszystkim przed wyborem opalarki trzeba się zastanowić, do jakich prac będziemy jej używać. Czy potrzebne nam urządzenie do użytku domowego, czy będziemy je używać zawodowo. Kolejna sprawa to parametry urządzenia, czyli jaką opalarka ma moc, czy posiada regulacje temperatury, i jaki jest jej zakres, oraz ilości wydmuchiwanego powietrza.
Moc urządzenia bezpośrednio wpływa na temperaturę wydmuchiwanego powietrza, a może ona w profesjonalnych urządzeniach dochodzić do 700 stopni Celsjusza. Do domowego użytku nie potrzeba nam modelu o tak wysokich parametrach, bo gdy nastawisz się na zakup modelu o najwyższych parametrach, musisz też się liczyć z wysoką ceną. Regulacja temperatury w opalarkach może być płynna, albo skokowa dwu, lub trzystopniowa.
Nie do wszystkich prac potrzebujemy tak samo wysokiej temperatury, więc funkcja ta jest przydatna. Ściśle z temperaturą współpracuje funkcja tłoczenia powietrza. Dobre opalarki mają regulację ilości tłoczonego powietrza, co wraz z regulacją temperatury daje możliwość bardzo precyzyjnych ustawień dla każdego materiału.
Bezpieczeństwo pracy
Niezależnie od modelu i generacji użytkowanej opalarki wszelkie wykonywane nią prace przebiegać powinny albo na otwartej przestrzeni, albo w pomieszczeniach o bardzo dobrej wentylacji. Musimy pamiętać, że operując opalarką mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą, dlatego należy używać rękawic i okularów ochronnych. Nie wolno też pozostawiać urządzenia bez nadzoru i zabezpieczać je przed dziećmi i innymi osobami nieuprawnionymi.
Trzeba też pamiętać, aby akcesoria typu dysze, były używane wyłącznie te, które zostały dostarczone przez producenta opalarki. Bowiem nasadki z innego urządzenia mogą nie być przystosowane do naszej opalarki i zastosowanie ich może spowodować dławienie nadmuchu, co grozi przepaleniem uzwojeń grzejnych, albo osiąganiem zbyt niskich temperatur roboczych.
Opalarki w dobrych cenach
Opalarki elektryczne możemy kupić już za niewiele więcej niż 50 złotych. Są to modele mało znanych producentów posiadające najwyżej dwustopniową regulację. Wśród najdroższych modeli elektrycznych zakupimy opalarki znanych producentów. Zwykle modele takie mają w wyposażeniu kilka dysz, regulację temperatury zależną od zastosowania urządzenia, ustawianie trybów pracy, a także czujnik zapobiegający przegrzaniu opalarki. Taki model możemy zakupić za około 250 złotych.
Opalarki gazowe, najprostsze ich modele, nakręcane bezpośrednio na butlę z gazem możemy kupić już za około 20 złotych. Jednak opalarka ta będzie miała dość wąskie zastosowanie. Może służyć do lutowania, prac jubilerskich, czy modelarskich. Natomiast zestaw profesjonalnych palników gazowych opalarki, który operuje temperaturą 1800 stopni, zapakowany w specjalną walizkę to koszt blisko 400 złotych.
Dodaj komentarz
4 KOMENTARZ
August 7, 2020 at 6:54 pm
Mały błąd przy Yato
Zauważyłem drobny błąd w opalarce Yato – w opisie piszecie, że można kupić za nieco ponad 60zł i ma regulacje temperatury w zakresie 70 – 550 st C, natomiast według oficjalnej instrukcji YT-82288 nie ma możliwości regulacji i pracuje w stałym trybie 350 lub 550 st C. Regulowaną temperaturę ma model YT-82292 (50-550 st C, wskaźnik diodowy, 100-120zł) oraz YT-82293 (70-600 st C, wskaźnik cyfrowy, 130-140zł).
Źródło: https://www.yato-shop.pl/media/download.php?f=yt-82288-82293_instr.pdf
Odpowiadać
August 20, 2020 at 2:23 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i wskazanie błędu. Tekst został już zredagowany, a błędy poprawione.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać
June 6, 2020 at 4:00 pm
“Produkt ma mocny silnik (2000 WW”…hmmmmmm…silnik…a ja myślałem, że w opalarkach o takiej mocy, to jest grzałka, bo silnik wentylatora ma może z 50 W, ale mogę się myśli…
Odpowiadać
June 22, 2020 at 1:30 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i zwrócenie uwagi na powstały błąd. Tekst został już przeredagowany.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać