Opinie o Bosch GSS 23 A

Ostatnio aktualizowane: 18.01.25

 

Najważniejsze zalety: 

Producent poleca narzędzie do użytku zarówno domowego dla majsterkowiczów jak i profesjonalnego. Dzieje się tak dlatego, że szlifierka sprawdza się w obu zastosowaniach. Wpływa na to wystarczająca moc urządzenia – 190 W, prędkość obrotowa 12000 i oscylacyjna 24000 jednostek na minutę, a także duża powierzchnia płyty szlifierskiej wynoszącej 92 x 182 mm.

 

Najważniejsze wady: 

Brak walizki transportowej sprawia, że musimy znaleźć specjalnie przeznaczone miejsce do przechowywania narzędzia wraz z osprzętem. Utrudnia to także przenoszenie szlifierki do miejsca pracy – trzeba znaleźć na nią odpowiednio duże i wytrzymałe opakowanie. 

 

Werdykt: 9.7/10 

Użytkownicy wydając werdykt przydatności tego narzędzia orzekli, że jest to obecnie najlepsza szlifierka oscylacyjna. Jej cena jest przystepna. Pod uwagę brano jakość wykonanego szlifowania, przydatność narzędzia do szlifowania zróżnicowanych materiałów, a także wygodę manipulacji urządzeniem i łatwość wymiany papieru na nowy. Narzędzie to spełnia wymagania użytkowników.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Użycie narzędzia

Ta szlifierka oscylacyjna jest postrzegana jako bardzo praktyczne narzędzie. Na wygodę użycia wpływa skuteczność szlifowania. Użytkownicy przeprowadzający test szlifierki uważają, że łatwo się ją prowadzi po materiale szlifowanym i niejako „sama” po nim sunie. Na tak łatwe prowadzenie i skuteczne szlifowanie wpływa prędkość obrotowa i oscylacyjna, wynoszące odpowiednio 12000 i 24000 jednostek na minutę.

Na szybkość usuwania niechcianej warstwy materiału wpływa również, wynosząca 2 mm, średnica oscylacji. Nie bez znaczenia na tempo szlifowania ma moc narzędzia. W przypadku Bosch GSS 23 A wynosi ona 190 W. Nie jest może ona największa wśród tego rodzaju urządzeń, jednak przy dobrych innych parametrach, jest ona wystarczająca do pracy ciągłej i dobrego zbierania materiału szlifowanego.

Jakkolwiek użycie szlifierki jest intuicyjne i żaden z majsterkowiczów nie powinien mieć z tym kłopotów, producent dołącza też do sprzętu instrukcję obsługi w języku polskim. Pozwala to na wstępne zapoznanie się z pracą, poszukania podstawowych informacji, na przykład na temat wielkości papieru nakładanego na płytę szlifierską i sposobu jego montażu. 

Wymiana papieru

Producent przewidział tu użycie papieru ściernego mocowanego na rzep lub takiego na zacisk. Obie metody są dobre, a używać należy takiej, która dla nas jest wygodniejsza i którą uważamy za lepszą. Wielkość płyty szlifierskiej wynosi 92 x 182 mm. Aby przymocować papier metodą zaciskową należy przygotować odcinek o wymiarach 93 x 230 mm.

Na szerokość wystarczy papier o milimetr szerszy, zakryje on krawędzie płyty szlifierskiej, a na długość papier przeciągamy do zacisków i nimi mocujemy końcówkę papieru. Mocowanie takie jest solidne i nie powoduje przesuwania papieru podczas pracy, jednak zużywa część papieru na mocowanie.

Druga metoda jest mocowanie papieru na rzep. W sklepach można kupić gotowe kawałki o różnych rozmiarach przygotowane do takiego mocowania. Przy takim mocowaniu należy kupić papier o wielkości płyty szlifierskiej lun nieznacznie większy (2-3 mm). Opinie o Bosch GSS 23 A mówią, że obie metody mocowania papieru są łatwe.

 

Solidna obudowa

Bosch GSS 23 A to również narzędzie wyposażone w solidna obudowę. Jego szczelna konstrukcja nie pozwala dostać się do środka (do silnika) pyłom pochodzącym ze szlifowania. Wpływa to na większą żywotność urządzenia i dłuższą bezawaryjną pracę. Wytrzymała obudowa to również brak uszkodzeń mechanicznych urządzenia. Nie straszna jest tu praca w trudnych warunkach, odkładanie narzędzia w warunkach warsztatowych podczas przestojów, a także drobne upadki czy obicia przez nieuważne użytkowanie.

Obudowa Bosch GSS 23 A pozostaje nieczuła na surowe traktowanie. Co więcej, ergonomiczna budowa sprawia, że operator chwyta narzędzie pewnie w dłoń i bez trudu prowadzi je po szlifowanym materiale. Pomaga w tym miękka rączka typu softgrip sprawiając, że nawet lekko spocona dłoń pewnie trzyma narzędzie. 

 

Pył

Jak wiadomo przy każdym szlifowaniu jest wytwarzany pył w dużej ilości. Pył ten nie tylko przesłania szlifowany element i trudno jest ocenić stan pracy, ale także zaśmieca całe stanowisko pracy. Ale najważniejsze dla operatora jest to, że pył taki dostaje się wszędzie, również do płuc osoby pracującej z narzędziem. Dlatego tak ważne jest zamontowanie w tego typu narzędziach elementów pozwalających na wyłapywanie pyłu i doprowadzanie go do miejsca, z którego łatwo, jednym ruchem zostanie usunięty.

Bosch GSS 23 A został wyposażony w zintegrowany system mikrofiltracji. Powala on na usunięcie pyłu do zbiornika w tylnej części urządzenia.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ