Szlifierka oscylacyjna – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Poniżej znajdziesz ranking, w którym opisujemy popularne szlifierki oscylacyjne. Wśród naszych propozycji są urządzenia odpowiednie dla majsterkowiczów oraz profesjonalistów. Kupujący pozytywnie ocenili w szczególności model Bosch GSS 23 A, którego moc wynosi 190 W. Służy on do szlifowania przedmiotów z metalu, drewna, kamienia, ceramiki, tworzyw sztucznych, a także pokrytych lakierem, farbą i szpachlą. Sprzęt ma wbudowany system odsysania pyłu, pozwalający na utrzymanie porządku w miejscu pracy. Zapewnia to również dobrą widoczność. Urządzeniem polecanym do polerowania powierzchni drewnianych jest Einhell RT-OS 13. Moc szlifierki jest równa 130 W. Jednym z jej atutów jest łatwe mocowanie papieru ściernego, przy płycie szlifierskiej umieszczono rzepy.
15 najlepszych szlifierek oscylacyjnych. Opinie w 2024 roku
Kolejna część artykułu to ranking szlifierek oscylacyjnych. Na podstawie przeanalizowanych opinii kupujących udało nam się wytypować sprzęty wyróżniające się efektywnym działaniem. Z pomocą opisanych niżej urządzeń uda Ci się szybko wyszlifować różne powierzchnie, takie jak beton, gips czy drewno.
Tabela porównawcza
Szlifierka oscylacyjna Bosch
1. Szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 23 A 190W
Szlifierka oscylacyjna Bosch GSS 23 A to urządzenie, które musiało znaleźć się w zestawieniu. Jego moc wynosi 190 W, a prędkość oscylacyjna jest równa 24 000 obr./min. Sprzęt waży 1,7 kg, jego całkowite wymiary to: długość – 31,7 cm i wysokość – 15,8 cm. To profesjonalny model, który jest zasilany sieciowo. Ma on odpowiednio długi kabel, który nie ogranicza swobody ruchów.
Urządzenie służy do szlifowania i polerowania powierzchni metalowych, drewnianych, ceramicznych, plastikowych, a nawet pokrytych farbą lub szpachlą. Jak wykazał test szlifierek oscylacyjnych, prezentowany model gwarantuje komfortową pracę. Wyposażono go w miękką rękojeść oraz wbudowany system odsysania pyłu, który ułatwia utrzymanie porządku w warsztacie.
Sprzęt zdobył uznanie kupujących, ponieważ jest lekki i poręczny, a ponadto nie generuje intensywnych wibracji podczas szlifowania. Szlifierka ma płytę z systemem mocowania papieru ściernego przy pomocy zacisków, co umożliwia łatwe zamontowanie dociętego arkusza.
Szlifierka oscylacyjna do drewna
2. Einhell Multiszlifierka TE-OS 1320
Chcielibyśmy zaprezentować Einhell RT-OS 13 – sprzęt o mocy 130 W, który jest zasilany sieciowo. To szlifierka oscylacyjna do drewna, do której dołączono kilka akcesoriów. Są to: przyłącze do odsysania pyłu razem z workiem, adapter oraz 6 arkuszy papieru ściernego. Prędkość oscylacyjna urządzenia wynosi 24 000 obr./min.
Rękojeść szlifierki jest dobrze wyprofilowana, pokryto ją antypoślizgową powłoką. Takie rozwiązanie zapewnia mocny chwyt. Wymiary szlifierki to: 15 cm x 15 cm x 10 cm. Stopa urządzenia ma nietypowy kształt, w efekcie czego możemy z łatwością oszlifować narożniki. Z uwagi na odsysanie pyłu nie musimy się martwić, że podczas pracy widoczność w garażu będzie mocno ograniczona.
Jak wynika z opinii majsterkowiczów, to dobra szlifierka oscylacyjna, która nie waży zbyt dużo (1,2 kg). Ponieważ w komplecie dostajemy adapter, zamiast pojemnika na pył do urządzenia możemy podłączyć odkurzacz. Zamontowanie papieru ściernego na płycie szlifierskiej nie jest kłopotliwe, znacząco ułatwia to mocowanie na rzep.
Szlifierka oscylacyjna Makita
3. Szlifierka oscylacyjna Makita BO4565K
Sprzęt Makita BO4565K jest przystosowany do szlifowania przedmiotów wykonanych z drewna, metalu i tworzywa sztucznego. Nadaje się on także do polerowania malowanych powierzchni. Moc urządzenia wynosi 200 W, a prędkość oscylacyjna to 14 000 obr./min. Przedstawiona szlifierka oscylacyjna Makita waży 1,2 kg, jej długość jest równa 21,9 cm.
Nie należy się obawiać, że na skutek częstego używania sprzęt szybko ulegnie awarii. Wyposażono go w mocny silnik, a na włączniku znajduje się gumowa osłona, która zapobiega przedostawaniu się pyłu do wnętrza obudowy. Wymiary powierzchni szlifierskiej to: 11,2 cm x 19 cm, do płyty można przymocować arkusz papieru ściernego w rozmiarze: 11,4 cm x 10,2 cm.
Szlifierka ma kilka zalet, a są to: antypoślizgowa rękojeść, trwała podstawa oraz wbudowany system odsysania pyłu. Dla wielu osób atutem urządzenia jest ponadto specjalnie wyprofilowana stopa, zapewniająca komfortowe szlifowanie w narożnikach. Należy dodać, że do zestawu dołączono walizkę do przechowywania sprzętu oraz 5 papierowych worków na pył.
Szlifierka oscylacyjna Castorama
4. Skil Szlifierka Oscylacyjna 1/3 240W Sr1E7352Aa
Model Skil 1/3 240W nadaje się do szlifowania powierzchni metalowych i drewnianych. Jego prędkość oscylacyjna wynosi 13 000 obr./min, a moc nominalna to 240 W. Urządzenie jest zasilane sieciowo. Przewód o długości 2,5 m gwarantuje komfortową pracę, bez potrzeby używania przedłużacza.
Wymiary szlifierki to: wysokość – 16 cm, długość – 31 cm oraz szerokość – 9,5 cm. Papier ścierny jest mocowany na rzep, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z założeniem go. Sprzęt ma pojemnik, do którego jest odsysany pył. Z tego względu można łatwo utrzymać porządek i uniknąć ograniczenia widoczności w miejscu pracy.
Zdaniem konsumentów ta szlifierka oscylacyjna sprzedawana w sklepach Castorama jest łatwa w obsłudze. W razie potrzeby można do niej podłączyć odkurzacz, jeśli w czasie szlifowania powstają duże ilości pyłu. Ważne jest to, że sprzęt nie waży dużo, a do tego jest poręczny.
Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna
5. Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa Yato YT-09740
Urządzenie Yato YT-09740 jest zasilane strumieniem sprężonego powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Wynika z tego, że nie wymaga ono podłączenia do prądu. Sprzęt został wyposażony w tarczę o średnicy 150 mm. Wydajność szlifierki wynosi 84 l/min, a ciśnienie robocze to 0,63 MPa.
Istotne jest to, że podłączanie sprzętu do układu pneumatycznego nie jest kłopotliwe. Aby wypolerować wybrany przedmiot, wystarczy nałożyć środek ścierny bezpośrednio na tarczę. W zestawie znajdziemy wąż, który daje możliwość połączenia szlifierki z odkurzaczem, aby odsysać powstający w czasie polerowania pył.
Sprzęt jest chętnie kupowany przez majsterkowiczów, ponieważ waży tylko 1 kg i można go bez trudu utrzymać w dłoni. Ta pneumatyczna szlifierka oscylacyjna nie jest hałaśliwa. Ważne jest także to, że do montażu tarczy nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi.
Szlifierka oscylacyjna Metabo
6. Szlifierka oscylacyjna Delta Metabo Fms 200 Intec
Szlifierka oscylacyjna Metabo FMS 200 INTEC ma trójkątną płytę szlifierską, z pomocą której można dotrzeć do wszystkich zakamarków. Uchwyt pokryty antypoślizgową powłoką pozytywnie wpływa na komfort pracy, a dodatkowo do minimum zmniejsza ryzyko przypadkowego wypadnięcia urządzenia z dłoni. Moc nominalna sprzętu to 200 W, a prędkość oscylacyjna wynosi 22 000 obr./min.
Urządzenie jest zasilane sieciowo, a 2,8 m przewód gwarantuje pełną swobodę ruchów. Co więcej, szlifierka waży 1,2 kg, dlatego nawet podczas długotrwałej pracy nie powinniśmy odczuwać nieprzyjemnego bólu ramion. Płyta szlifierska ma wymiary: 10 cm x 14,7 cm.
Osoby, które kupiły sprzęt Metabo FMS 200 INTEC, nie żałują dokonanego wyboru. Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie o szlifierkach oscylacyjnych wspomnianego producenta, doszliśmy do wniosku, że to jeden z bardziej popularnych modeli. Urządzenie jest chwalone za solidność, wydajność oraz wygodę przechowywania. Dołączono do niego walizkę zapewniającą bezpieczeństwo w czasie transportu.
Szlifierka oscylacyjna Graphite
7. Szlifierka oscylacyjna Graphite 59G335 105W
Model Graphite 59G335 polecamy osobom, które nie chcą wydawać zbyt dużo na zakup sprzętu do majsterkowania. To dobra i tania szlifierka oscylacyjna o mocy 105 W, która ma trójkątną stopę szlifierską (jej wymiary to: 14 cm x 14 cm x 9,7 cm). Urządzenie jest niewielkie, a do tego lekkie, gdyż waży niecałe 0,9 kg. To oznacza, że możemy je łatwo utrzymać w jednej dłoni.
Dołączone do sprzętu akcesoria to arkusz papieru ściernego o wymiarach odpowiadających stopie (nie trzeba go przycinać) oraz adapter. Z jego pomocą do szlifierki można podłączyć odkurzacz, aby zwiększyć efektywność odsysania pyłu. Prędkość oscylacyjna modelu wynosi 24 000 obr./min.
Dla wielu majsterkowiczów bardzo ważne jest to, że włącznik urządzenia został dobrze zabezpieczony przed przenikaniem pyłu. Nie trzeba się obawiać, że do obudowy przedostaną się zanieczyszczenia, które doprowadzą do awarii sprzętu. Opisywana szlifierka oscylacyjna Graphite umożliwia precyzyjne oszlifowanie zakamarków, takich jak np. rogi szuflad.
Szlifierka oscylacyjna do gipsu
8. Szlifierka do gipsu gładzi tynków 1400W papier Led
Uznaliśmy, że w zestawieniu powinna znaleźć się szlifierka oscylacyjna do gipsu, dlatego wyróżniliśmy sprzęt Powermat 1400W. To odpowiedni model dla profesjonalistów, o czym świadczy duża moc (1400 W) oraz wiele udogodnień. Do nich należą: podświetlenie LED, funkcja regulacji obrotów silnika i innowacyjny system odpylania.
Szlifierka waży 2,27 kg. Ma ona gumowaną rękojeść, która nie wyślizguje się z dłoni. Urządzenie wyposażono w system odprowadzania pyłu, który jest przystosowany do pracy z przemysłowym odkurzaczem. Sprzęt jest solidny, nie zniszczy się na skutek intensywnej eksploatacji.
Szlifowanie gładzi gipsowej i tynków przy pomocy urządzenia marki Powermat jest proste. Jedną z najczęściej wymienianych zalet szlifierki jest to, że dołączono do niej niezbędne do pracy akcesoria, czyli worek na pył, maski przeciwpyłowe, rękawice robocze oraz zatyczki do uszu.
9. Ryobi RJS1050-K 5133002219
Ryobi RJS1050-K 5133002219 to wyrzynarka o mocy wyjściowej 680 W, długości skoku 23 mm i częstotliwością skoków 500 do 3100 na minutę. Maksymalnie model ten może sobie poradzić z cięciem płyty drewnianej o grubości 105 mm i stali o grubości 12 mm. Waga tego modelu wynosi 2,2 kg. Model ten jest wyposażony w oświetlenie LED, które wraz z systemem AIRFORWARDS usuwającym pył z linii cięcia, pozwala na pełną kontrolę obszaru pracy. Precyzję cięcia uzyskuje się natomiast dzięki mechanizmowi PRO STROKE z czterostopniową regulacją wychyłu i płynnej, elektronicznej regulacji prędkości.
Specjalna, chowana płetwa pomaga utrzymać prostą linię cięcia, a brzeszczot FLUSHCUT, o odpowiedniej konstrukcji, pozwala na cięcie aż do osłony urządzenia. Również użytkownik ma pod kontrolą prawidłowość założenia brzeszczotu, bo zacisk SURELOCK oznaczony kolorami wskazuje, czy brzeszczot został założony prawidłowo.
Kupując ten model klient w zestawie otrzymuje 1 brzeszczot do drewna, 1 brzeszczot FLUSH CUT, wylot pyłu oraz walizkę, w która model jest opakowany. Według użytkowników, jest to sprzęt, który służy latami, bo jest solidnie wykonany. Klienci twierdzą, że w tym przedziale cenowym trudno jest znaleźć lepszy sprzęt.
Ryobi RJS1050-K 5133002219 to wyrzynarka o mocy 680 W. Częstotliwość skoków wynosi od 500 do 3100 na minutę. Model waży 2,2 kg.
Zalety
Zacisk SURELOCK: Urządzenie wyposażono w praktyczny zacisk SURELOCK, który oznaczono kilkoma kolorami. Element ten wskazuje, czy brzeszczot został odpowiednio założony. To bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo pracy z użyciem sprzętu.
Regulacja wychyłu: 4-stopniowa regulacja wychyłu pozwala w łatwy sposób dostosować sprzęt do aktualnie wykonywanej pracy.
Diody LED: Aby zagwarantować użytkownikowi odpowiednią precyzję pracy, producent wyposażył w sprzęt w dobrej jakości diody LED. Oświetlają one linię cięcia, co zapobiega ewentualnym pomyłkom.
Wykonanie: Obudowa modelu została pokryta gumową powłoką, która zapobiega ślizganiu się dłoni. Dodatkową zaletą jest to, że element ten skutecznie tłumi wibracje, dzięki czemu nasze ręce wolniej się męczą.
Walizka: Produkt sprzedawany jest w zestawie z walizką. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne przenoszenie sprzętu. Walizka została zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów, więc będzie nam służyła przez długi czas.
Wady
Uchwyt do mocowania: Grupa konsumentów wskazuje, że uchwyt do mocowania brzeszczotu nie jest solidnie wykonany.
10. Bosch GTS 8000 E 060158H000
Profesjonalna wyrzynarka Bosch GTS 8000 E 060158H000 oferuje najlepszą relację ceny do wydajności. Moc nominalna tej maszyny to 710 W, wysokość skoku to 20 mm, a prędkość skokowa bez obciążenia wynosi od 500 do 3100 skoków na minutę. Całkowita waga tego modelu wynosi 2,5 kg. Model ten oferuje cięcie płyty drewnianej o maksymalnej grubości 80 mm, aluminium 20 mm i stali węglowej o grubości 10 mm.
Wyrzynarka charakteryzuje się tym, że posiada wytrzymałą stalową stopę i jednoręczny system wymiany brzeszczotów. Stosując czterostopniową oscylację, użytkownik ma zapewnioną wszechstronność stosowania wyrzynarki zarówno do cięć precyzyjnych, jak i zgrubnych. Mamy tu również dwukierunkową blokadę włącznika, a także pokrętło regulacji obrotów i zwiększania prędkości pracy. Przydatną w pracy też okazuje się być funkcja nadmuchu, w którą urządzenie jest wyposażone.
Pozwala to na dobrą widoczność linii cięcia, a więc też łatwiejszego i precyzyjniejszego jej prowadzenia. Opinie o wyrzynarkach Bosch GTS 8000 E 060158H000 mówią, że jest to dobra maszyna ze sporym zapasem mocy do zadań, do jakich została przeznaczona przez producenta.
Wyrzynarka Bosch GTS 8000 E 060158H000 ma moc równą 710 W. Prędkość urządzenia wynosi od 500 do 3100 skoków na minutę. Model waży 2,5 kg.
Zalety
Funkcja stałego nadmuchu: Sprzęt ma funkcję stałego nadmuchu zapewniającą bardzo dobrą widoczność linii cięcia. Opiłki drewna i kurz są szybko usuwane z powierzchni, na której pracujemy.
Mocowanie brzeszczotów: Warto podkreślić, że mocowanie brzeszczotów nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Czynność można wykonać w zaledwie kilka chwil. Nie musimy robić dużych przerw w pracy, aby dostosować model do aktualnych potrzeb.
Silnik: Wyrzynarka została wyposażona w silnik o mocy 710 W. Dobrze radzi sobie on z cięciem nawet grubych powierzchni. Dodać należy, że silnik nie nagrzewa się zbyt intensywnie podczas pracy, co chroni go przed awarią na skutek przegrzania.
Solidne wykonanie: Produkt zrobiono z dobrej jakości materiałów. W rezultacie wyrzynarka zachowuje sprawność i estetyczny wygląd przez wiele lat.
Wady
Obsługa: Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego typu urządzeń, musisz dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na początku korzystanie ze sprzętu jest trudne.
11. Einhell TH-JS 85 4321140
Doskonałym narzędziem do użytku domowego jest wyrzynarka Einhell TH-JS 85 4321140. Ma ona moc wyjściową 620 W, co pozwala na dłuższą pracę pod dużym obciążeniem, bez przegrzania się urządzenia. Maksymalnie model ten osiąga 3000 skoków na minutę, co umożliwia sprawną pracę nawet przy twardszych materiałach. Do narzędzia używa się brzeszczotów typu „T” z pojedynczym wybrzuszeniem po obu stronach brzeszczotu.
Również ich mocowanie nie wymaga użycia żadnych narzędzi, co pozwala na szybką i bezproblemową wymianę brzeszczotu na nowy. Również za sprawą dużej prędkości pracy brzeszczotu, narzędzie pozostawia ucięte krawędzie bez nierówności i poszarpanych brzegów. A system odsysania pyłu, który działa w połączeniu z odkurzaczem domowym, pozwala na utrzymanie czystości w miejscu pracy, a także miejsce prowadzonego cięcia jest stale widoczne i może być łatwo monitorowane.
Według użytkowników jest to nie tylko solidnie wykonana, ale też dobra i tania wyrzynarka. Majsterkowiczom podoba się szczególnie beznarzędziowa wymiana brzeszczotów i dobre przyleganie powierzchni wyrzynarki do obrabianego materiału.
Einhell TH-JS 85 4321140 to dobra wyrzynarka do 200 zł. Sprzęt ma moc wynoszącą 620 W. Model jest przeznaczony do cięcia drewna, metalu i tworzywa sztucznego.
Zalety
Obsługa: W licznych recenzjach można przeczytać, że obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. W związku z tym wyrzynarka będzie odpowiednia dla każdego bez względu na jego umiejętności.
Szerokie możliwości zastosowania: Model będzie odpowiedni do cięcia różnego rodzaju powierzchni: drewnianych, metalowych i sztucznych. W rezultacie możliwości zastosowania wyrzynarki są spore.
Walizka: Aby przenoszenie sprzętu nie stanowiło żadnego problemu, do zestawu dołączono walizkę. Jest ona zrobiona z wysokiej jakości materiałów. Walizka gwarantuje bezpieczeństwo podczas transportowania urządzenia i chroni je przed trwałym uszkodzenia.
Wady
Krzywa prowadnica równoległa: Pojedyncze osoby zauważyły, że prowadnica równoległa jest krzywa, dlatego przed przystąpieniem do pracy trzeba ją odpowiednio ustawić.
12. Makita 4329
Nasz ranking wyrzynarek zawiera również model Makita 4329. Jest to urządzenie o mocy znamionowej 450 W i prędkości skokowej od 500 do 3100 skoków na minutę. Wysokość skoku wynosi tu 18 mm. Wyrzynarka jest również wyposażona w czterostopniową regulację ruchu wahadłowego brzeszczotu. Model ten jest przeznaczony do wykonywania cięć w drewnie do grubości płyty 65 mm, oraz stali o grubości 6 mm.
Narzędzie to zostało również wyposażone w zamkniętą, żelazkową rękojeść, której uchwyt jest dodatkowo zabezpieczony materiałem antypoślizgowym. Mamy tu również możliwość odchylenia płyty podstawy o 45 stopni, co pozwala na rozszerzenie funkcjonalności wyrzynarki. Ciężar tej maszyny wynosi 1,9 kg, co czyni ją jedną z lżejszych dostępnych na rynku.
Ma to oczywisty wpływ na łatwość manewrowania urządzeniem i uzyskiwania precyzyjnego cięcia. Model ten ma również wbudowane przyłącze do zewnętrznego urządzenia odsysającego (na przykład odkurzacza), co pozwala na zachowanie czystości w miejscu pracy. W zestawie wraz z urządzeniem klient otrzymuje zapasowy brzeszczot, oraz klucz imbusowy do jego wymiany. Użytkownikom podoba się zwłaszcza mała waga urządzenia, jego stabilność i płynna regulacja obrotów.
Moc wyrzynarki Makita 4329 wynosi 450 W. Prędkość urządzenia waha się w przedziale od 500 do 3100 skoków na minutę. Produkt waży 1,9 kg.
Zalety
Osłona: Do kompletu dołączono przestawną przezroczystą osłonę, która zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie pracy.
Uchwyt: Model ma dobrze wyprofilowany uchwyt, co zwiększa precyzję chwytu i co za tym idzie cięcia. Istotną zaletą jest to, że rączka została pokryta przyjemnym w dotyku, antypoślizgowym materiałem.
Aluminiowa podstawa: Dzięki aluminiowej podstawie mamy zapewnioną odpowiednią stabilność, a tym samym wygodę w trakcie cięcia drewnianych powierzchni.
Wady
Długość kabla zasilającego: W opinii nielicznych użytkowników kabel zasilający jest nieco zbyt krótki, a przez to w niektórych sytuacjach krępuje swobodę ruchów.
Obudowa: W recenzjach pojawia się informacja, że obudowa szybko się nagrzewa, co pozwala sądzić, że nie została ona zrobiona z najlepszych gatunkowo materiałów.
13. Festool PS 300 EQ-Plus 56144
Wyrzynarka Festool PS 300 EQ-Plus 56144 oferuje cięcie w drewnie o grubości płyty 120 mm, w metalach nieżelaznych 20 mm, a w stali 10 mm. Charakteryzuje się ona mocą znamionowa 720 W, oraz pozwala na 1000 do 2900 skoków brzeszczotu na minutę. Zaopatrzona jest w silnik szczotkowy, który wytrzymuje obciążenie prac stolarskich i ciesielskich. Precyzję cięcia umożliwia też czterostopniowa regulacja suwu wahadłowego brzeszczotu. A wysokiej jakości elementów napędu gwarantuje długa żywotność urządzenia.
Model ten jest również doskonale wyważony, dzięki czemu łatwo i sprawnie prowadzi się go jedną ręką. System FastFix umożliwia szybką i beznarzędziową wymianę brzeszczotów. Użytkownik może również ustawić skosy do 45 stopni. Mamy tu również udoskonalone zabezpieczenie przeciwodpryskowe, które zapewnia czyste przekroje bez wyrw i eliminuje obróbkę dodatkową.
Ciężar tego narzędzia wynosi 2,4 kg. W zestawie z wyrzynarką klient otrzymuje dwa zapasowe brzeszczoty. Klientom podoba się to, że model ten jest kompatybilny w systemie CMS jako wyrzynarka półstacjonarna. A także to, że doskonale się sprawdza przy wycinaniu okręgów i łuków.
Festool PS 300 EQ-Plus 56144 to wyrzynarka o mocy 720 W. Waga sprzętu jest równa 2,4 kg. Prędkość urządzenia wynosi od 1000 do 2900 skoków na minutę.
Zalety
Wymiana brzeszczotu: Jak wskazują Internauci, wymiana brzeszczotu jest prosta i wygodna. Wszystko za sprawą dobrze opracowanego systemu FastFix. Warto wspomnieć, że do tej czynności nie potrzebujemy narzędzi.
Dokładność: Model zapewnia precyzyjne wycinanie drewna (gładka powierzchnia cięcia). Dlatego też nie musimy ponownie obrabiać materiału.
Wady
Rączka: Ze względu na to, że wyrzynarka nie ma dobrze wyprofilowanej rączki, korzystanie ze sprzętu może okazać się niewygodne.
Wibracje: Model generuje spore wibracje w trakcie pracy, przez co nasze dłonie szybciej się męczą. Podczas czasochłonnych zadań musimy przeznaczyć kilka minut na przerwę od pracy.
14. Makita BO3710
Jeśli poszukujesz dobrej szlifierki oscylacyjnej, to model Makita BO3710 powinien Cię zadowolić. Moc tego produktu to 190 W, co gwarantuje szybką pracę oraz dużą wydajność silnika. Sprzęt jest przystosowany do obrabiania dużych powierzchni wykonanych z drewna, metalu i tworzyw sztucznych.
W czasie jednej minuty szlifierka wykonuje 11 000 drgań, zaś częstotliwość oscylacji wynosi 22 o00 ruchów w ciągu 1 min. Waga produktu to 1,6 kg, a wymiary powierzchni szlifującej to: 9,3 cm x 18,6 cm. Dużym udogodnieniem jest gumowy amortyzator, który skutecznie tłumi drgania. Dzięki temu nawet podczas długiej pracy, Twój nadgarstek nie męczy się. Korpus został wykonany z wytrzymałego aluminium, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewnia to również szlifierce długą żywotność.
Zdaniem wielu konsumentów prezentowany model jest nie tylko prosty w obsłudze, ale również bardzo wygodny. Rękojeść wyprofilowano tak, by szlifierkę można było prowadzić jedną lub dwiema rękami.
Szlifierka oscylacyjna Makita BO3710 to nowoczesne urządzenie o mocy 190 W. Sprzęt zasilany jest sieciowo, a w czasie pracy generuje 11000 drgań/min.
Zalety
Rękojeść: Produkt skonstruowano tak, by wygodnie leżał w dłoniach, gdyż pozwala to na swobodne nawigowanie sprzętem po szlifowanej powierzchni. Poza tym szlifierkę dobrze się trzyma, bo pokryto ją antypoślizgową powłoką, przez co dłonie nie ślizgają się na rękojeści.
Wibracje: W urządzeniu zastosowano innowacyjny system mocowań, który zmniejsza ilość generowanych wibracji. Sprawia to, że dłonie nie męczą się zbyt mocno w czasie pracy.
Wytrzymałość: Model ma nie tylko wytrzymałe ostrze, ale również jego obudowa została wykonana z dobrej jakości materiałów, które są odporne na zarysowania i pęknięcia. Dzięki temu urządzenie będzie Ci służyło przez wiele lat.
Obsługa: Produkt jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego polecany jest nie tylko specjalistom, ale również amatorom, którzy samodzielnie chcą wykonać prace remontowo-budowlane w domu. Producent zapewnia, że używanie szlifierki nie sprawi trudności nawet tym konsumentom, którzy nigdy nie korzystali ze sprzętów tego typu.
Waga: Jest to niewielka szlifierka o wadze 1,6 kg. Dzięki temu produkt nie stanowi zbyt dużego obciążenie dla dłoni, a co więcej możesz go bez trudu przenosić.
Wady
Regulacja obrotów: Prezentowany sprzęt nie ma opcji regulowania obrotów, tak by dopasować tempo pracy do rodzaju szlifowanego materiału. Dlatego nie sprawdzi się na każdej powierzchni.
15. Yato YT-82220
Nowoczesna szlifierka Yato YT-82220 jest jednym z najczęściej wybieranych produktów na rynku. Jest to wielofunkcyjny model oscylacyjny, który sprawdzi się zarówno na dużych drewnianych powierzchniach, jak i zaokrąglonych blatach.
Największym atutem sprzętu jest jego wydajny silnik o mocy 300 W. To za jego sprawą urządzenie może być używane podczas obróbki nawet twardego drewna, ale również takich materiałów jak metal. Przy pomocy stopy nie tylko wyszlifujesz meble, ale również je przytniesz, a także wyskrobiesz zbędne elementy. Kolejną zaletą jest system Quick Relase, który pozwala na bardzo szybki montaż i wymianę poszczególnych elementów do innych zadań. Szlifierka ma możliwość manualnego dopasowania prędkości pracy, tak by odpowiadała ona naszym upodobaniom.
Mimo stosunkowo wysokiej ceny, wielu konsumentów zdecydowało się na zakup prezentowanego urządzenia. Gwarantuje on szybką i precyzyjną pracę, a jednocześnie nie musisz obawiać się awarii silnika. Narzędzie skonstruowano w taki sposób, by jego prowadzenie po drewnie było wygodne i w pełni bezpieczne.
Prezentujemy Yato YT-82220, czyli wielofunkcyjne urządzenie do szlifowania o mocy 300 W. Maksymalna częstotliwość oscylacji to 2200 obrotów/minutę.
Zalety
Uniwersalność: Zestaw składa się z wielu, dodatkowych elementów, które pozwalają na cięcie, szlifowanie, ale również prace lakiernicze. Dzięki temu szlifierka na pewno okaże się niezastąpiona podczas prac remontowych.
Regulacja częstotliwości oscylacji: Konsument może łatwo regulować obroty urządzenia, co pozwala na cięcie każdej powierzchni. Poza tym użytkownik może szybko dopasować tempo pracy tak, by bez trudu zapanować nad urządzeniem.
Wady
Waga: Szlifierka jest ciężka, przez co długa praca może nadwyrężyć nadgarstek i wywołać ból w ramionach.
Wibracje: Niestety, sprzęt generuje dużą ilość wibracji, co stanowi spore obciążenie dla nadgarstka. Konsumenci skarżą się też na efekt „odrzutu” po uruchomieniu.
Przewodnik zakupowy – Jaką szlifierkę oscylacyjną kupić?
Przy pomocy szlifierki oscylacyjnej możliwe jest wygładzenie różnych powierzchni, m.in. drewnianych, metalowych, plastikowych czy nawet betonowych. Aby praca przebiegła sprawnie, potrzebujemy sprzętu o właściwych parametrach. Jednak które są najważniejsze? Wszystkiego dowiesz się po lekturze poradnika.
Zasilanie
W większości szlifierki są zasilane sieciowo. Co ciekawe, ich posiadacze rzadko narzekają na ograniczoną swobodę ruchów, ponieważ długość przewodu zwykle wynosi ponad 2 m. Z tego względu nie ma potrzeby korzystania z przedłużacza, aby móc podłączyć urządzenie do prądu. Osoby, którym zdarza się pracować w miejscach bez dostępu do elektryczności, powinny zdecydować się na zakup modelu akumulatorowego. Dostępne są ponadto sprzęty pneumatyczne, które podłącza się do kompresora powietrza. Są one lżejsze od modeli zasilanych sieciowo, a także bardziej poręczne. To samo można powiedzieć o urządzeniach akumulatorowych. Próbując dowiedzieć się, jaka jest najlepsza szlifierka oscylacyjna, weźmy pod uwagę to, gdzie zamierzamy jej używać i w jakim celu. To może ułatwić nam dokonanie wyboru.
Stopa
Stopa to najistotniejszy element budowy szlifierki, który pozwala na wygładzanie powierzchni. Przeważnie ma ona prostokątny kształt, choć w sklepach coraz częściej pojawiają się też modele trójkątne i okrągłe. Od kształtu stopy uzależnione jest to, czy uda nam się zachować precyzję i dotrzeć do wszystkich zakamarków. Pod tym względem szczególnie dobrze sprawdzają się sprzęty z trójkątną płytą szlifierską, ponieważ umożliwiają łatwe wygładzanie narożników.
Równie istotne co kształt są także wymiary stopy. Jeśli będzie ona duża, praca prawdopodobnie przebiegnie szybciej, bo w krótszym czasie oszlifujemy przedmiot. Jednak przy niewielkich powierzchniach może pojawić się problem z uwagi na utrudnione manewrowanie. Zazwyczaj długość stopy wynosi ok. 20 cm, czasami nieco mniej. W szlifierkach przystosowanych głównie do wygładzania ścian czy innych, równie dużych powierzchni, jest to ponad 30 cm.
Sposób mocowania papieru
Przed rozpoczęciem pracy do stopy szlifierki należy przymocować arkusz papieru ściernego. Umożliwiają to rzepy, ewentualnie metalowe zaciski. Pierwsza opcja jest nieco bardziej popularna, bo znacząco ułatwia wymianę papieru, zajmuje to kilkadziesiąt sekund. Pamiętajmy, że najlepsza szlifierka oscylacyjna jest łatwa w obsłudze i można ją szybko przygotować do użytku.
Moc
Kupując szlifierkę, powinniśmy wiedzieć, do czego będziemy ją wykorzystywać. Na tej podstawie dobierzemy sprzęt o odpowiednio dużej mocy. Do wykonywania lekkich prac w domu, np. z drewnem, wystarczy model o mocy 100 W. Urządzenie dla profesjonalisty powinno być wyposażone w nieco mocniejszy silnik, ok. 200 W.
Prędkość oscylacyjna
Prędkość oscylacyjna ma wpływ na jakość szlifowania, a tym samym efektywność działania sprzętu. Najczęściej mieści się ona w zakresie od 10 000 do 25 000 obr./min. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze większa prędkość oscylacyjna sprawi, że szybciej wygładzimy powierzchnię. Czasami wolniej pracujące urządzenie sprawdzi się znacznie lepiej, zwłaszcza przy szlifowaniu kamienia lub metalu.
Waga
Szlifierkę zwykle trzyma się w jednej dłoni, dlatego nie powinna być za ciężka. Optymalna waga tego typu urządzeń to maksymalnie 1,5 kg. Co prawda niektóre sprzęty ważą więcej niż 2 kg, ale są to modele profesjonalne. Kupują je osoby doświadczone, które prace związane ze szlifowaniem różnych przedmiotów wykonują na co dzień. Co ważne, na komfort używania szlifierki wpływa nie tylko jej waga, ale i intensywność odczuwanych wibracji. Nawet cięższy sprzęt może zapewnić wygodną pracę, pod warunkiem, że będzie miał specjalny system antywibracyjny.
System odsysania pyłu
Kiedy wahamy się, jaką szlifierkę oscylacyjną wybrać, sprawdźmy, które modele zostały wyposażone w system odsysania pyłu. Prace związane z wygładzaniem powierzchni wiążą się z powstawaniem dużej ilości zanieczyszczeń, które mogą podrażniać drogi oddechowe, a dodatkowo ograniczać widoczność. Na szczęście większość sprzętów ma funkcję umożliwiającą odsysanie pyłu na bieżąco, do specjalnego woreczka. Dzięki temu w warsztacie można zachować porządek. Nierzadko do szlifierki dołączony jest adapter pozwalający na podłączenie jej bezpośrednio do odkurzacza.
Solidność
Urządzenia takie jak szlifierki muszą być solidne, bo wykorzystuje się je do stosunkowo ciężkich prac. Korpus powinien wykazywać odporność na uszkodzenia, a dodatkowo być zabezpieczony przed przenikaniem do środka pyłu. Jeśli do wnętrza obudowy przedostaną się zanieczyszczenia, sprzęt może ulec awarii. Z tego względu na włączniku powinna znajdować się gumowa osłona, zatrzymująca je na zewnątrz.
Dodatkowe akcesoria
Razem ze sprzętem możemy dostać kilka akcesoriów. To nie tylko adapter do odkurzacza, ale i zapasowe woreczki na pył oraz arkusze ścierne. Nierzadko do zestawu dołączony jest ponadto dziurkacz umożliwiający wykonanie niewielkich otworów w papierze tak, aby szlifierka mogła odsysać pył. Modele dla profesjonalistów często mają też w komplecie robocze rękawice, maseczki przeciwpyłowe oraz walizkę transportową.
Szlifierki oscylacyjne w dobrych cenach
Szlifierki oscylacyjne to tanie sprzęty, dlatego majsterkowicze ani profesjonaliści nie powinni narzekać na zbyt duży wydatek. Średnio kosztują one od 70 zł do 400 zł. Wiele osób decyduje się na zakup droższego urządzenia, nie tylko ze względu na wyższą moc i prędkość oscylacyjną, ale też większą liczbę akcesoriów.
FAQ
P1: Szlifierka oscylacyjna – jak używać?
Przed włączeniem szlifierki oscylacyjnej musimy wykonać kilka ważnych czynności. Jedną z nich jest zamocowanie na stopie papieru ściernego, robi się to przy pomocy metalowych zacisków lub rzepów. Konieczne jest też zamontowanie woreczka na pył, jeśli sprzęt wyposażono w system odsysający, ewentualnie podłączenie odkurzacza. Potem możemy rozpocząć pracę. Do wstępnego oszlifowania powierzchni powinniśmy użyć papieru gruboziarnistego. Musi być on równo nałożony i naciągnięty na stopie. Nie możemy mocno dociskać szlifierki do powierzchni, bo możemy ją uszkodzić. Jeśli po wstępnym szlifowaniu przedmiot wciąż nie jest gładki, należy wymienić papier na taki o mniejszej gradacji. Podczas pracy powinniśmy mieć na dłoniach rękawice robocze, a na twarzy maskę przeciwpyłową.
P2: Szlifierka oscylacyjna – co to jest?
Szlifierka oscylacyjna to urządzenie pozwalające na wygładzenie różnych powierzchni. W zależności od parametrów sprzęt możemy wykorzystać do szlifowania betonu i gipsu, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia, a nawet metalu. Modele oscylacyjne są zbudowane z trzech głównych elementów. Są to: obudowa, silnik oraz stopa szlifierska. Szlifierka może być zasilana na trzy różne sposoby: sieciowo, akumulatorowo lub pneumatycznie. Z takich urządzeń korzystają zarówno profesjonaliści, jak i miłośnicy majsterkowania. Są niewielkie i lekkie urządzenia, większość z nich waży maksymalnie 2 kg. Z kolei moc sprzętów oscylacyjnych najczęściej mieści się w zakresie od 100 do 200 W.
P3: Co lepsze – szlifierka oscylacyjna czy taśmowa?
Szukając odpowiedniej szlifierki, powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, do jakich prac zamierzamy jej używać. Jeśli ma to być urządzenie przeznaczone do majsterkowania, model oscylacyjny na pewno spełni nasze oczekiwania. Z jego pomocą łatwiejsze staje się np. odnawianie starych mebli, renowacja drzwi czy przygotowywanie blatu kuchennego. Szlifierki oscylacyjne nie są duże, ich stopa przeważnie ma długość od 20 do 30 cm. Sprzęty taśmowe są lepiej przystosowane do wygładzania bardzo dużych powierzchni, takich jak podłogi, ściany itp. Często korzystają z nich pracownicy ekip budowlanych. Stopę szlifierką zastępuje taśma, która umożliwia zachowanie precyzji podczas wygładzania krawędzi i załamań.
P4: Jak szlifować drewno szlifierką oscylacyjną?
Szlifowanie drewna przy użyciu szlifierki oscylacyjnej nie jest bardzo trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z najważniejszych jest dobór papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Najpierw na stopie szlifierskiej należy zamocować arkusz gruboziarnisty, który pozwoli na pozbycie się dużych nierówności. Potem możemy zmienić papier na taki o mniejszej gradacji i powtarzać tę czynność aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Pamiętajmy, aby nie dociskać zbyt mocno szlifierki i przesuwać stopę wzdłuż włókien, a nie w poprzek. W ten sposób uda nam się uniknąć powstania zadziorów i wyrw. Przy wygładzaniu krawędzi trzeba zachować ostrożność, żeby przypadkiem nie zniszczyć drewna.
P5: Ile kosztuje szlifierka oscylacyjna?
Uważa się, że szlifierka oscylacyjna nie jest drogim urządzeniem. Miłośnicy majsterkowania nie muszą się martwić o nadwyrężenie swojego budżetu, bo w sklepach można z łatwością znaleźć sprzęty kosztujące mniej niż 100 zł. Co prawda tak tanie modele nie mają dużej mocy i nie są przystosowane do pracy z twardszymi materiałami, ale nadają się do lekkich prac domowych. Ceny za szlifierki oferowane przez bardziej znanych producentów mieszczą się w przedziale od 100 do 400 zł. Do nich zwykle dołączane są akcesoria, takie jak woreczki na pył, rękawice czy walizka transportowa.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ