Ranking 6 najlepszych ostrzałek do łańcuchów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Ostrzałka do łańcuchów – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na tej stronie znajdziesz ranking przedstawiający ostrzałki do łańcuchów, które zdobyły największą popularność wśród kupujących. Są wśród nich modele przeznaczone dla majsterkowiczów, jak i takie odpowiednie dla profesjonalistów. NAC SHE250-F to sprzęt, który bardzo przypadł do gustu konsumentom. Jego moc to 250 W, pozwala na sprawne naostrzenie łańcucha i to bez konieczności jego nadmiernego napinania. Ostrzałkę można przymocować do stołu roboczego, w efekcie czego jej używanie staje się wygodniejsze i bezpieczniejsze. Za bardzo praktyczne urządzenie został uznany model Mar-Pol 79100 o mocy 90 W. Jego obsługa nie jest skomplikowana, a korpus wykazuje odporność na uszkodzenia. Co więcej, sprzęt jest lekki i ma kompaktowe wymiary.


6 najlepszych ostrzałek do łańcuchów. Opinie w 2024 roku

 

Jeżeli często używasz piły, z pewnością przyda Ci się ostrzałka do łańcuchów. To małe, ale bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala na szybkie naostrzenie elementu tnącego pilarki, bez potrzeby korzystania z usług wyspecjalizowanego serwisu. Zastanawiasz się, na który sprzęt warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź ranking ostrzałek do łańcuchów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt można solidnie zamocować do stołu, aby bezpiecznie i sprawnie naostrzyć łańcuch. Pracuje on z dużą prędkością, nawet do 7500 obr./min. Ostrzałka ma ogranicznik głębokości szlifu i ułatwia zachowanie precyzji.

Wady

Urządzenie jest zasilane sieciowo, ale czasami podłączenie go do prądu okazuje się problemem. Wszystko przez to, że kabel jest stosunkowo krótki.

Podsumowanie

Ostrzałka ma moc 250 W. Umożliwia ona naostrzenie łańcuchów pilarek spalinowych, jak i elektrycznych. Sprzęt ma wytrzymałą obudowę z metalową podstawą. Jest on łatwy w obsłudze, a przygotowanie go do pracy nie zajmuje dużo czasu. Do zestawu została dołączona tarcza szlifierska.

Drugi wybór

Zalety

Korpus ostrzałki nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Co prawda urządzenie wymaga podłączenia do prądu, ale swoboda ruchów nie jest ograniczona, kabel ma odpowiednią długość. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, a do tego jest lekki.

Wady

Niektórzy majsterkowicze uważają, że sprzęt mógłby pracować z nieco większą prędkością (maksimum to 4500 obr./min). Wówczas praca przebiegałaby nieco sprawniej.

Podsumowanie

Moc urządzenia to 90 W. Pozwala ono na ostrzenie różnych typów łańcuchów, również tych twardszych. Ostrzałka jest solidna i spełni oczekiwania miłośników majsterkowania. Przystosowano ją do użytku tarcz o wymiarach: 10,8 cm x 2,33 cm x 0,32 cm. Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie przystosowano do ostrzenia łańcucha pilarki, jak również: Noży, nożyczek, wierteł, przecinaków oraz dłut. Jest ono bardzo praktyczne, a także łatwe w obsłudze. W podstawie są otwory montażowe umożliwiające przytwierdzenie sprzętu do stołu roboczego.

Wady

W zestawie znajdują się trzy wymienne adaptery do ostrzenia. Kupujący narzekają na brak etui, w którym można byłoby je wygodnie przechowywać.

Podsumowanie

Ostrzałka ma moc 200 W, a jej maksymalna prędkość pracy to 6000 obr./min. To model zasilany sieciowo, przydatny w wielu sytuacjach. Ma on bardzo wytrzymałą konstrukcję i kompaktowe wymiary. Sprzęt zachowuje stabilność w czasie pracy, co zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

 

Ostrzałka elektryczna do łańcuchów

 

1. NAC Ostrzałka Elektryczna SHE250-F

 

NAC SHE250-F to elektryczna ostrzałka do łańcuchów z silnikiem o mocy 250 W. Jej maksymalna prędkość obrotowa to 7500 obr./min, a imadło można obracać w prawo i w lewo do 35 stopni. Urządzenie ma bardzo solidną, odporną na uszkodzenia obudowę oraz metalową podstawę zapewniającą stabilność.

Sprzęt gwarantuje wygodną i co ważniejsze bezpieczną pracę, a istotny wpływ na to ma wbudowany ogranicznik głębokości szlifu. Ze względu na precyzyjną skalę możemy bez trudu naostrzyć wszystkie ogniwa i to bez potrzeby ich nadmiernego napinania. Urządzenie jest odpowiednie zarówno dla posiadaczy pił elektrycznych, jak i spalinowych.

Zdaniem kupujących to dobra ostrzałka do łańcuchów, gdyż z jej obsługą poradzi sobie nawet mało doświadczona osoba. W podstawie są otwory pozwalające na przymocowanie sprzętu do stołu roboczego, a zużytą tarczę szlifierską można z łatwością wymienić na nową.

 

 

 

 

Ostrzałka do łańcuchów Mar-Pol

 

2. Mar-Pol Ostrzałka do łańcuchów 79100 

 

Ostrzałka do łańcuchów Mar-Pol 79100 jest zasilana sieciowo, jej moc wynosi 90 W, a maksymalna prędkość pracy to 4800 obr./min. Sprzęt ma wytrzymały korpus, który nie jest podatny na pęknięcia i inne uszkodzenia. Pasują do niego tarcze o wymiarach: 10,8 cm x 2,33 cm x 0,32 cm (jedna została dołączona do zestawu).

Urządzenie jest przystosowane do ostrzenia większości łańcuchów, również tych bardzo twardych. To dobra propozycja dla posiadaczy piły spalinowej, jak i elektrycznej. Ostrzałka jest niewielka i lekka, waży ok. 3 kg.

Za co sprzęt został doceniony przez konsumentów? Uważają oni, że urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i wytrzymałe, a dodatkowo wygodne w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Czytając opinie o ostrzałkach do łańcuchów, można dojść do wniosku, że model marki Mar-Pol cieszy się dużą popularnością wśród majsterkowiczów.

 

 

 

 

Ostrzałka do łańcuchów pił spalinowych

 

3. Ostrzałka Wielofunkcyjna 3w1 Black 53754

 

Sprzęt Black 53754 to chętnie kupowana ostrzałka wielufunkcyjna. Jest ona zasilana z sieci 230 V, ma silnik o mocy 200 W, a jej prędkość pracy wynosi 6000 obr./min. Urządzenie jest bardzo praktyczne, ponieważ daje możliwość naostrzenia nie tylko łańcucha piły, ale i: Nożyczek, noży, dłut, przecinaków czy wierteł.

W zestawie znajduje się kilka wymiennych końcówek, za sprawą których możemy w odpowiedni sposób przygotować sprzęt do pracy. Urządzenie pozwala na zachowanie precyzji w czasie pracy, a ponieważ w podstawie są otwory montażowe, można je przymocować do stołu roboczego.

Zalety sprzętu, o jakich wspominają kupujący w swoich recenzjach to głównie: Solidna konstrukcja, stabilność oraz możliwość wykorzystania na wiele sposobów. To dobra i tania ostrzałka do łańcuchów, która przydaje się nie tylko w warsztacie, ale i w domu.

 

 

 

 

Ostrzałka do łańcuchów Einhell

 

4. Einhell Ostrzałka do Pił łańcuchowych GE-CS Li-Solo 4499940 

 

Ostrzałka Einhell GE-CS Li-Solo 4499940 to model zasilany akumulatorowo, który pracuje z prędkością do 6500 obr./min. Urządzenie jest wyposażone w diody LED, które oświetlają stanowisko robocze i ułatwiają zachowanie precyzji. Pasują do niego tarcze szlifierskie o średnicy 10,8 cm.

Nie musimy się obawiać, że naostrzymy łańcuch w niewłaściwy sposób i za mocno zetrzemy ogniwa. Ostrzałka do łańcuchów Einhell jest wyposażona w ogranicznik głębokości, który temu zapobiega. Ponadto ma ona napinacz i daje możliwość ustawienia odpowiedniego kąta ostrzenia.

Posiadacze sprzętu przekonują, że praca z nim jest wygodna i bezpieczna. Test ostrzałek do łańcuchów pokazał też, że opisywane urządzenie jest lekkie (waży 2 kg), a po przymocowaniu do stołu roboczego zachowuje stabilność.

 

 

 

 

Ostrzałka do łańcuchów Oregon

 

5. Oregon 620-230 Ostrzałka do łańcuchów Serwisowa Hydrauliczna

 

Profesjonalna ostrzałka do łańcuchów Oregon 620-230 znajduje zastosowanie w serwisach pilarek. Jest ona zasilana sieciowo, a jej moc wynosi 214 W. W komplecie znajdują się trzy tarcze szlifierskie o grubości: 3,2 mm, 4,8 mm oraz 6 mm. Sprzęt wyposażono w imadło z hydraulicznym zaciskiem, w efekcie czego ostrzenie łańcuchów trwa krócej.

Ta automatyczna ostrzałka do łańcuchów ma wbudowaną lampę o mocy 15 W, która zapewnia bardzo dobrą widoczność w czasie pracy. Sprzęt można wykorzystać do ostrzenia różnego rodzaju łańcuchów, daje możliwość regulacji trzech kątów, a także grubości rowka imadła.

Główne atuty urządzenia to wytrzymałość i wydajna praca. Konsumenci twierdzą, że ostrzałka jest bardzo precyzyjna, łatwa w obsłudze, a w dodatku odporna na awarie. To model dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji, który spełni oczekiwania profesjonalisty.

 

 

 

 

Ostrzałka do łańcuchów Parkside

 

6. Parkside Ostrzałka 65W PSS 65 

 

W zestawieniu musiała znaleźć się ostrzałka do łańcuchów Parkside 65W PSS 65, która jest bardzo dobrym wyborem dla miłośników majsterkowania. Jest ona zasilana sieciowo, ale ma długi przewód (2 m), który nie ogranicza swobody ruchów. Moc sprzętu wynosi 65 W, a maksymalna prędkość obrotowa to 6700 obr./min. Średnica tarczy szlifierskiej jest równa 49,5 mm.

Materiałem wykonania obudowy jest solidne tworzywo sztuczne, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Ostrzałka waży 1,029 kg, a jej całkowite wymiary to: 19,5 cm x 18,5 cm x 13,5 cm. W podstawie są otwory montażowe, więc możemy przymocować urządzenie do stołu roboczego.

Osobom, które wybrały prezentowany sprzęt, bardzo spodobało się dodatkowe wyposażenie dołączone do zestawu. To trzy wymienne nasadki, za pomocą których można naostrzyć noże, nożyczki, a nawet dłuta i spiralne wiertła. Ostrzałka ma kompaktowe wymiary i jest wygodna w przechowywaniu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ostrzałkę do łańcuchów kupić?

 

Dowiedziałeś się, które z dostępnych na rynku sprzętów są godne uwagi. Postanowiliśmy też podpowiedzieć Ci, jaką ostrzałkę do łańcuchów wybrać, żeby spełniała wszystkie oczekiwania. W poradniku opisujemy ważne cechy tego typu urządzeń, które należy sprawdzić, aby później nie żałować zakupu.

Zasilanie

Ostrzałki do łańcuchów mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Te należące do pierwszej grupy często wydają się mniej komfortowe w użyciu, ale nie musi tak być. Jeśli znajdziemy sprzęt z długim przewodem, nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów. Ważne jest to, że ostrzałki wymagające podłączenia do prądu są zasilane z sieci 230 V, więc są przystosowane do podłączenia do zwykłego gniazdka w domu czy warsztacie. Elektryczne modele są bardzo popularne, niemniej jednak majsterkowicze chętnie kupują również urządzenia zasilane akumulatorowo. Wymagają one regularnego ładowania, ale mogą być używane w wielu miejscach, także tych bez dostępu do prądu. O tym, jaka jest najlepsza ostrzałka do łańcuchów, w dużej mierze decyduje to, jak i gdzie będzie ona używana. Znaczenie mają również indywidualne preferencje i przyzwyczajenia.

 

Moc i prędkość obrotowa

Tak jak w przypadku innych urządzeń warsztatowych, moc to jeden z najważniejszych parametrów ostrzałek do łańcuchów. Przyjmuje się, że im większa, tym lepiej, gdyż praca będzie przebiegała sprawniej. Zazwyczaj moc takich sprzętów to 50 – 300 W, co w zupełności wystarcza, aby sprawnie naostrzyć łańcuch pilarki.

Poza mocą trzeba też sprawdzić prędkość obrotową ostrzałki, żeby upewnić się, że jej działanie będzie dostatecznie efektywne. Maksymalna wartość tego parametru to przeważnie 4500 – 7500 obr./min. Im większa jest prędkość pracy urządzenia, tym łatwiejsze okaże się ostrzenie bardzo twardego łańcucha.

 

Wymiary tarczy

Żeby naostrzyć łańcuch piły, potrzebna jest tarcza szlifierska. Zwykle jedna jest dołączona do kompletu, więc wystarczy zapoznać się ze sposobem działania ostrzałki i potem ją uruchomić. To, co powinniśmy sprawdzić to wymiary tarczy, aby wiedzieć, jaka będzie pasować na zmianę. Najczęściej rozmiar tego elementu to: 14,5 cm x 2,23 cm x 0,47 cm lub 14,5 cm x 2,23 cm x 0,33 cm (choć czasami tarcze są nieco mniejsze lub większe, zależnie od marki).

 

Kąt ostrzenia

Większość urządzeń daje możliwość regulacji kąta ostrzenia poprzez obracanie imadła w prawo lub w lewo. Zakres nie zawsze jest taki sam, ale zazwyczaj maksimum to 35 lub nawet 45 stopni. Im bardziej można wychylić imadło, tym łatwiejsze staje się precyzyjne naostrzenie łańcucha.

 

Przeznaczenie

Ostrzałka musi mieć odpowiednio dużą moc i wysoką prędkość obrotową, ale też być przystosowana do ostrzenia konkretnego rodzaju łańcucha. Jednak nie powinniśmy mieć dużego problemu ze znalezieniem właściwego sprzętu, gdyż większość urządzeń pozwala na szybkie i bezpieczne ostrzenie łańcuchów pilarek spalinowych, jak i elektrycznych. Jeśli mamy wątpliwości, którą ostrzałkę wybrać, należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Na pewno znajdziemy wzmiankę o tym, jakie typy łańcuchów można ostrzyć za pomocą danego sprzętu.

Bezpieczna i wygodna praca

Mówi się, że najlepsza ostrzałka do łańcuchów gwarantuje bezpieczną i komfortową pracę. Aby przekonać się, czy wybieramy odpowiednie urządzenie, należy sprawdzić jego zabezpieczenia. Dobry sprzęt jest chroniony przed przegrzaniem, ma również specjalne otwory montażowe w korpusie, które pozwalają na jego przytwierdzenie do stołu roboczego. Za sprawą takiego rozwiązania ostrzałka nie będzie przesuwać się podczas pracy, więc jej użytkowanie staje się bezpieczniejsze. Bardzo przydatny jest też ogranicznik głębokości, gdyż dzięki niemu można zachować precyzję.

 

Dodatkowe wyposażenie

Niektóre urządzenia, w szczególności modele renomowanych marek, mają dodatkowe wyposażenie. To m.in. oświetlenie LED ułatwiające zachowanie precyzji. Są też sprzęty z kilkoma wymiennymi nasadkami, za pomocą których możemy naostrzyć nie tylko łańcuch pilarki, ale i np.: Noże, nożyczki, a nawet dłuto lub wiertło. Jeśli zdecydujemy się na zakup ostrzałki akumulatorowej, warto upewnić się, że w zestawie znajduje się akumulator i ładowarka. Nierzadko zdarza się, że wspomniane elementy trzeba dokupić osobno.

 

Ostrzałki do łańcuchów w dobrych cenach

Ostrzałki do łańcuchów różnią się między sobą pod względem ceny. W sklepach znajdziemy zarówno bardzo tanie, jak i stosunkowo drogie sprzęty. Urządzenia przeznaczone dla majsterkowiczów, które mają niższą moc, kosztują od 80 do 2000 zł. Za te profesjonalne, znajdujące zastosowanie w serwisach zajmujących się ostrzeniem łańcuchów, trzeba zapłacić nawet 2000 zł lub więcej. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak ustawić ostrzałkę do łańcuchów?

Żeby ostrzenie łańcucha za pomocą ostrzałki było bezpieczne i wygodne, należy solidnie ją przymocować do podłoża. Wówczas uda nam się zachować precyzję, a sam sprzęt nie będzie się przesuwał. W dołączonej do urządzenia instrukcji warto sprawdzić kąty ostrzenia zębów łańcucha i dostosować się do podanych wytycznych. Zanim zaczniemy ostrzenie, powinniśmy się upewnić, że szczelina wrębowa dla wszystkich zębów jest taka sama, a w razie potrzeby należy ją skorygować za pomocą odpowiednich przyrządów. Ostrza ogniw tnących mają być skierowane w prawą stronę, kąt ustawienia imadła uzależniony jest od rodzaju ogniw.

 

P2: Jak zrobić ostrzałkę do łańcuchów?

Do ostrzenia łańcucha piły możemy wykorzystać profesjonalną ostrzałkę, ale nie jest to konieczne. Jeśli jeszcze nie kupiliśmy sprzętu, możemy sięgnąć po kilka narzędzi, które sprawdzą się jako domowa wersja ostrzałki: Okrągły pilnik do metalu, prowadnik do ostrzenia łańcucha, płaski pilnik do metalu i przymiar do ograniczników głębokości. Pierwszy krok to staranne wyczyszczenie łańcucha z oleju i brudu. Po ustawieniu piły na twardej powierzchni należy znaleźć stępiony ząb tnący i umieścić przy jego krawędzi okrągły pilnik. Następnie powinniśmy przyłożyć prowadnik, żeby określić właściwy kąt ostrzenia, a potem możemy już przesuwać pilnik wzdłuż krawędzi zęba. Kolejna czynność to naostrzenie ograniczników głębokości, do czego przyda się płaski pilnik. Za pomocą przymiaru możemy precyzyjnie określić, jak mocno trzeba je spiłować.

P3: Ostrzałka do łańcuchów – jak ostrzyć?

Żeby naostrzyć łańcuch pilarki za pomocą ostrzałki, najpierw należy go zdemontować, a następnie umieścić w prowadnicy urządzenia. Trzeba ustawić go w taki sposób, żeby tarcza szlifierska podczas jej opuszczania trafiała na najkrótszy ząb. Ostrzałka wymaga ustawienia właściwego kąta ostrzenia, jest on uzależniony od rodzaju łańcucha. Aby tarcza nie przesuwała się za daleko, powinniśmy zahaczyć o ząb specjalny ogranicznik. Po zablokowaniu prowadnicy można już uruchomić ostrzałkę, a samo ostrzenie polega na powolnym opuszczaniu tarczy na wszystkie zęby. Kiedy te lewostronne będą już naostrzone, należy przekręcić prowadnicę w drugą stronę i naostrzyć zęby prawostronne.

 

P4: Ile kosztuje ostrzałka do łańcuchów?

Zakup ostrzałki do łańcuchów przeznaczonej dla majsterkowiczów nie jest bardzo dużym wydatkiem. Takie urządzenia kosztują średnio 80 – 200 zł, a więc są dostępne w korzystnych cenach. To odpowiednie sprzęty dla osób, które stosunkowo często używają piły i chcą samodzielnie wykonywać jej konserwację, bez potrzeby oddawania łańcucha do wyspecjalizowanego zakładu. Dostępne są również znacznie droższe ostrzałki, za które trzeba zapłacić nawet ponad 2000 zł. To urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów.

 

P5: Gdzie kupić ostrzałkę do łańcuchów?

Ostrzałkę do łańcuchów kupimy niemal w każdym sklepie budowlanym. Jednak musimy mieć na uwadze, że nie zawsze asortyment jest na tyle szeroki, aby bez trudu znaleźć sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia w sklepie stacjonarnym, powinniśmy też sprawdzić ostrzałki dostępne online. W Internecie możemy wyszukać wiele różnorodnych sprzętów, również tych produkowanych przez marki, które są nieco mniej popularne lub trudno dostępne w Polsce. Zakupy online dają ponadto możliwość szybkiego porównania cen, sprawdzenia opinii konsumentów, a nawet skorzystania z opcji darmowej wysyłki. Możemy kupić właściwą ostrzałkę do łańcuchów i to bez wychodzenia z domu.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Aleksander

November 2, 2022 at 1:48 pm

W opisie ostrzałki wielofunkcyjnej 3w1 Bleck 53754 pisze Pan że można nią ostrzyć łańcuchy pił spalinowych a na aukcji internetowej tego nie potwierdzają.
Pozdrawiam

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

November 28, 2022 at 8:40 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i zwrocenie uwagi nie blad w tekscie. Zostal on juz poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespol KacikMajsterkowicza.com

Odpowiadać
Grzegorz

November 3, 2021 at 7:47 pm

dlaczego oregon tak zdrorzał ?

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

November 7, 2021 at 7:26 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety nie jesteśmy związani z producentem ostrzałek Oregon, w związku z tym nie jesteśmy w stanie przekazać powodów podniesienia ceny.

Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com

Odpowiadać