Ranking 6 najlepszych ostrzałek do wierteł w 2025

Ostatnio aktualizowane: 18.03.25

 

Ostrzałki do wierteł – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Obecnie wśród najlepiej sprzedających się urządzeń ostrzących wiertła wykonane ze stali, na pierwszym miejscu plasuje się ostrzałka Yato 3-73470. Ma ona też bardzo dobre opinie klientów jako sprzęt tani, funkcjonalny i skutecznie ostrzący wiertła. Jest to ostrzałka do wierteł o średnicy 3-16mm, a w kupowanym zestawie klient otrzymuje również 2 tarcze szlifierskie i dwie przystawki, a 1600 obrotów na minutę zapewnia skuteczność ostrzenia. Podobną ilość obrotów na minutę oferuje sprzęt dostrzeżony przez użytkowników w drugiej kolejności. Jest nim ostrzałka Euro Craft BG212, którą można wykorzystać do użytku półprofesjonalnego. Pozwala na to silnik o mocy 90 W.


6 najlepszych ostrzałek do wierteł. Opinie w 2025 roku

 

Osobom poszukującym, czy do amatorskiego, czy profesjonalnego wykorzystania, szlifierki do wierteł polecamy nasz ranking i przewodnik wskazujący, które z urządzeń należy kupić. Wśród przedstawionych modeli są wyłącznie te, które cieszą się powodzeniem u innych użytkowników. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ostrzałka to sprzęt, który naostrzy wiertła począwszy od średnicy 3 mm do maksymalnie 16 mm. Szeroki zakres zawdzięczamy dwóm dołączonym tarczom szlifierskim o średnicy 58 mm i 70 mm.

Wady

Sprzęt jest dedykowany do pracy przerywanej. Producent zaleca 2 min aktywności i 8 minut spoczynku. W innym wypadku silnik ostrzałki bardzo mocno się grzeje, co grozi jego uszkodzeniem.

Podsumowanie

Moc ostrzałki wynosi 70 W i oferuje ona 1600 obrotów na minutę. W kupowanym zestawie klient otrzymuje obok urządzenia, dwie przystawki i dwie tarcze szlifierskie.

Drugi wybór

Zalety

Jako profesjonalne narzędzie opisuje producent swoja ostrzałkę Euro Craft BG212. Zaopatrzono ją w silnik o mocy 90W oraz 1600 obrotów na minutę. Ostrzałka jest przeznaczona do ostrzenia wierteł wykonanych ze stali.

Wady

Według niewielkiej liczby użytkowników kamień do ostrzenia dołączony do tego sprzętu charakteryzuje zbyt gruba ziarnistość.

Podsumowanie

Ostrzałka zaopatrzona została w szczegółową instrukcję obsługi. Kupujący otrzymuje sprzęt wraz z dwoma tarczami szlifierskimi, każda z nich przeznaczona jest do innej średnicy wierteł.

Rozważ też

Zalety

To profesjonalne urządzenie do ostrzenia wierteł w zakresie średnic od 3 do 13 mm. Waga urządzenia wynosząca 2,67 kg pozwala na mobilność. Trwałość zapewnia solidna obudowa wykonana z tworzywa sztucznego.

Wady

Narzędzie wymaga wprawy, dlatego dla początkowego użytkownika może wydawać się trudne w obsłudze. Użytkownicy narzekają, że w zestawie nie ma zapasowej tarczy szlifierskiej.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 150 W i oferuje 4800 obrotów na minutę, pozwala to na szybkie i sprawne ostrzenie wielu wierteł. Do ostrzałki dołączono czytelną instrukcję obsługi w języku polskim.

 

Ostrzałka do wierteł Yato

 

1. Yato Ostrzałka elektryczna do wierteł 3-73470 70W

 

Bardzo dobrymi opiniami klientów cieszy się Yato ostrzałka elektryczna do wierteł 3-73470 70W. Za jej pomocą naostrzymy wszelkie wiertła wykonane ze stali. Przy użyciu urządzenia naostrzymy zarówno wiertła przeznaczone do wiercenia w metalu jak i wszelkie wiertła uniwersalne.

Nie zaleca się, aby ostrzyć tym urządzeniem wiertła do drewna, wykonane z materiałów ceramicznych czy wiertła koronowe, ale jest to możliwe. Ostrzałka do wierteł Yato została wyposażona w dwie głowice, dzięki którym zakres średnic wierteł, które sprzęt pozwoli naostrzyć, ulega znacznemu rozszerzeniu. Mamy tu więc dwa talerze szlifierskie, o średnicy 58 mm i 70 mm.

Pierwszy z nich przeznaczony jest do ostrzenia wierteł od 3 do 10 mm, drugim naostrzymy wiertła o średnicy od 8 do 16 mm. Moc ostrzałki wynosi 70 W, jej prędkość obrotowa to 1600 obrotów na minutę i jest ona dedykowana do pracy przerywanej, dlatego sprawdzi się głównie do użytku przez majsterkowicza

 

 

 

 

Ostrzałka do wierteł 3-16mm

 

2. Ostrzałka do wierteł Euro Craft BG212 90 W 3-16mm

 

Od 20 lat niezmiennie w czołówce urządzeń do ostrzenia wierteł znajduje się ostrzałka do wierteł Euro Craft BG212 90 W 3-16mm. Urządzenie może służyć zarówno jako sprzęt dla majsterkowicza oraz jako profesjonalna ostrzałka do wierteł. Ta dobra i tania ostrzałka do wierteł ma moc 90 W i oferuje 1600 obrotów na minutę i jest przeznaczona do ostrzenia wierteł wykonanych ze stali.

Obudowę wykonano z trwałego tworzywa sztucznego tłumiącego wszelkie drgania i wibracje, a silnik ostrzałki pracuje cicho. Ostrzałka jest dedykowana do ostrzenia wierteł o średnicy od 3 do 16 mm i aby sprostać temu zadaniu do zestawu dołączono 2 głowice do ostrzenia o różnych średnicach.

Pierwsza z tarcz, o średnicy 58mm naostrzy wiertła o wielkości od 3 do 10 mm zapewniając również doskonałe wykończenie wierzchołka wiertła. Druga z tarcz, o średnicy 70mm pozwoli na naostrzenie wierteł od 8 do 16 mm. Po naostrzeniu wiertło uzyskuje kąt wierzchołkowy wynoszący 118 stopni. 

 

 

 

 

Profesjonalna ostrzałka do wierteł

 

3. Profesjonalna Ostrzałka do Wierteł Powermat PM-ODW-150

 

Użytkownikom szukającym profesjonalnego narzędzia możemy polecić ostrzałkę do wierteł Powermat PM-ODW-150. Pozwala ona na ostrzenie wierteł o kącie ostrzenia 118 stopni. Urządzenie ma moc 150W oraz bezstopniową prędkość 4800 obrotów na minutę. Ostrzałka jest przeznaczona do ostrzenia wierteł od średnicy 3 mm do 13 mm.

Ostrzenie prowadzi się z wykorzystaniem dołączonej do sprzętu metalowej tarczy z diamentowym nasypem. Obsługa narzędzia jest prosta, równie łatwo wymienia się tarczę szlifierską. Dzięki wymuszonemu procesowi ostrzenia i krzywce tarczowej operator bez trudu uzyskuje prawidłowy szlif geometrii końcówek. Sprzęt pozwala także na ostrzenie wierteł spiralnych z dwoma ostrzami.

Dzięki wadze 2,67 kg ostrzałka jest łatwa do przewiezienia. Sprzęt ma też niezwykle trwałą obudowę wykonaną z grubego tworzywa sztucznego, na spodzie obudowy umieszczono antypoślizgowe nóżki pozwalające na stabilizację podczas pracy. Na łatwość użytkowania wpływa istnienie gniazda na głowicę obrotową do mocowania wierteł, gniazda do wprowadzania głowicy i regulacji pozycji, szlifierski otwór boczny do precyzyjnego ostrzenia dwóch krawędzi, oraz otwór górny pozwalający precyzyjnie wyrównać dłuto wiertła. 

 

 

 

 

Ostrzałka do wierteł na wiertarkę

 

4. Przenośna Ostrzałka do Wierteł na Wiertarkę Reball RT0159

 

Przenośna ostrzałka do wierteł na wiertarkę Reball RT0159 to sprzęt, który przeniesiemy w kieszeni, jego długość to zaledwie 180 mm, jego szerokość wynosi 83 mm, a waga to 88g. Do jego działania potrzebne jest podłączenie wiertarki lub wkrętarki, którą przyłącza się do napędu kamienia szlifierskiego o wielkości ziaren 100.

Ostrzałka jest przystosowana do ostrzenia wierteł od średnicy 2 mm do 12,5 mm. W zależności od grubości wiertła umieszcza się je w innej prowadnicy o pasującej wielkości. Końcówkę tarczy ściernej, będącą równocześnie jej osią, zakończonej sześciokątem umieszcza się w uchwycie przeznaczonym dla wiertła i następnie wiertarkę się uruchamia.

Obroty wiertarki napędzają tarczę ścierną i jeśli zostanie do niej przyłożona końcówka wiertła zostanie ono naostrzone. Ostrzałka do wierteł na wiertarkę to bardzo proste urządzenie, ale z powodzeniem spełniające swoje zadanie.

 

 

 

 

Ostrzałka do wierteł 3-20mm

 

5. Ostrzałka / Szlifierka do Wierteł MR-20G 3-20mm

 

Ostrzałka – szlifierka do wierteł MR-20G 3-20mm to profesjonalne narzędzie, które pozwala na uzyskanie precyzyjnego kąta ostrzenia dzięki zastosowaniu diamentowej średnicy. W wyposażeniu standardowym ostrzałka posiada ściernicę CBN, 11 tulei zaciskowych ER20 o średnicach ф 3-13 mm, 7 tulei zaciskowych ER25 ф14-20 mm, po jednym uchwyty z tuleją zaciskową ER 20 i ER 25, przewód zasilający oraz 2 klucze imbusowe 2,5 oraz 4 mm. Wymiary narzędzia to 34 x 18 x 20 cm, a jego waga wynosi 11 kg.

Ta dobra ostrzałka do wierteł pozwala na ostrzenie wierteł od 3 mm średnicy do 20 mm, a kąt szlifowania wynosi od 100 do 135 stopni. Ostrzałka do wierteł 3-20mm ma także solidną, metalowa obudowę, którą od góry wyposażono w praktyczną rączkę do przenoszenia narzędzia. Warto też zauważyć, że szlifierka ta może być obsługiwana, przez osoby nie mające żadnej wiedzy i umiejętności dotyczących ostrzenia wierteł, bo maszyna robi to w sposób automatyczny, a zadaniem użytkownika jest jedynie przyłożenie wiertła.

Ostrzałka przygotuje do pracy zarówno krawędź główną wiertła jak i jego pomocniczą krawędź skrawającą. MR-20G 3-20mm zaopatrzono w silnik o mocy 120 W o 4400 obrotach na minutę. 

 

 

 

 

Ostrzałka do wierteł Fanar

 

6. Fanar PMW-3000 Ostrzałka do Wierteł 12-26 mm

 

Fanar PMW-3000 ostrzałka do wierteł 12-26 mm pozwala na ostrzenie powierzchni przyłożenia, a także korekcji ścina wierteł do metalu HSSE i HSS o powierzchni pokrytej warstwą azotu tytanu. Przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy, ostrzałka do wierteł Fanar naostrzy także wiertła węglikowe VHM.

Sprzęt w standardzie został przystosowany do ostrzenia wierteł o średnicy od 12 do 26 mm, a opcjonalnie przy zakupie dodatkowych tulejek można naostrzyć również wiertła od 8 do 11 mm oraz od 27 do 30 mm. Jako osprzęt dodatkowy do tego modelu producent oferuje 4 tulejki ER o wymiarach od 8 do 11mm oraz 3 tulejki od 27 do 30 mm oraz ściernicę do wierteł węglikowych. Zakresy kątów wierzchołkowych znajdują się w zakresie od 85° do 140°.

Wyposażenie standardowe Fanar PMW-3000 obejmuje 1 sztukę tarczy CBN#200, 15 tulejek – ER-40 o średnicach od 12 do 26 mm, oraz dwa klucze imbusowe 4 i 6 mm. Moc silnika opisywanej ostrzałki wynosi 450 W i oferuje ona 4000 obrotów na minutę. Narzędzie waży 25 kg. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ostrzałkę do wierteł kupić?

 

Wielu majsterkowiczów zastanawia się czy sprzęt do ostrzenia wierteł to potrzebna inwestycja. Odpowiedź jest nieskomplikowana – jeśli zdarza Ci się ostrzyć jedno wiertło na przestrzeni miesiąca – prawdopodobnie będzie to inwestycja nietrafiona, ale jeśli jesteś majsterkowiczem, który robi to częściej albo profesjonalnie używasz wierteł do pracy zawodowej w swoim warsztacie – może być tylko jedna odpowiedź. Nie należy w takim wypadku zastanawiać się czy kupić, ale jaką ostrzałkę do wierteł wybrać, aby spełniła swoje zadanie. Niejeden ranking ostrzałek do wierteł wskazuje rozmaite ostrzałki do wierteł w dobrych cenach, co zatem wybrać? Czy najlepsza będzie ostrzałka do wierteł Bosch, Makita, Dewalt czy może Parkside? A może lepiej zdecydować się na tańszą opcję mniej znanej firmy? Na pewno nie będzie błędem pójście do jednego z marketów i przyglądnięcie się temu jaka ostrzałka do wierteł jest dostępna w sieci Castorama, OBI czy nawet Lidl. 

Bez wątpienia ostrzałka do wierteł to użyteczne narzędzie, które (zwłaszcza modele profesjonalne) pozwoli na szybkie naostrzenie wiertła nawet osobom, które w tej dziedzinie nie mają żadnej praktyki. Wiertło zostanie właściwie, równomiernie naostrzone i zostaną zachowane odpowiednie kąty tnące. Tu mowa głównie o modelach zaopatrzonych w tuleje. Modele dla majsterkowiczów, bez tulei też są sporym ułatwieniem, bo dzięki nim wiertło będzie ostrzone równomiernie.

Najlepsza ostrzałka do wierteł – cechy

Ostrzałki to narzędzia wykorzystywane głównie do ostrzenia stalowych wierteł do metalu, ale w większości wypadków naostrzymy też wiertła używane do drewna czy betonu. Najprostszym narzędziem jest szlifierka zaopatrzona w ściernicę elektrokorundową. Wiertło przykładamy do niej obracając je w kierunku wiercenia. Jeśli wiertło podczas ostrzenia nagrzeje się – należy je schłodzić lub przerwać ostrzenie. Narzędziami o lepszych parametrach, jak przekazują opinie o ostrzałkach do wierteł, są ostrzałko-szlifierki. To sprzęt pozwalający na naostrzenie większości występujących na rynku wierteł, o różnej średnicy. Ostrzenie takie zostanie wykonane precyzyjnie w sposób automatyczny, narzędzia takie często posiadają też system chłodzenia wiertła podczas ostrzenia. I jak pokazuje test ostrzałek do wierteł nawet mało wprawiony użytkownik za pomocą takiego sprzętu naostrzy wiertła prawidłowo, zarówno ich krawędź główną jak i jego pomocniczą krawędź skrawającą. Wiele też osób ma wątpliwości jaka będzie odpowiednia ostrzałka do wierteł widiowych. Otóż najlepiej zaopatrzyć się w specjalną dużej mocy, ostrzałkę do wierteł widiowych lub tarczę diamentową. Użytkownik, który ma małą, albo żadnej wprawy w ostrzeniu wierteł nie powinien się zabierać do ostrzenia wierteł stopniowych, do nich lepiej zatrudnić fachowca. 

 

Szlifierko – ostrzałka

Urządzenie to pozwoli zachować znacznie większą precyzję w ostrzeniu wiertła niż przy ręcznym przykładaniu go do tarczy szlifierskiej. W wielu wypadkach sprzęty takie umożliwiają ustawienie prędkości obrotowej dostosowując je do aktualnych potrzeb. Za pomocą szlifierko ostrzałki naostrzymy też wiertła o różnej średnicy. Za jej pomocą naostrzymy zarówno wiertło o średnicy 3 mm jak i takie, które ma fi 20 mm, a samo ostrzenie odbywa się przy użyciu posuwu, którym zarządzają prowadnice, dzięki czemu efekt jest i szybszy i wiertło lepiej naostrzone niż w przypadku użycia narzędzia ręcznego. Szlifierko – ostrzałka pozwala też na dostosowanie kąta ostrzenia, a także posiada, już wspomniany, zbiorniczek na chłodziwo, sprawiający, że nie trzeba robić przerw w ostrzeniu z powodu zbytniego nagrzania się wiertła. Narzędzia takie wyposażone są w odpowiedniej średnicy tuleje umożliwiające ostrzenie wierteł odpowiadających jej średnicy. Zakres, przy dokupieniu opcjonalnego oprzyrządowania, może wynosić nawet do 30 mm średnicy wiertła – w zależności od urządzenia. Jednak zdecydowana większość maszyn obsługuje wiertła o średnicach od 3 do 13 mm i minimalnej długości 60 mm.

 

Moc ostrzałki

A jaka jest najlepsza ostrzałka do wierteł biorąc pod uwagę jej moc? Naturalnie, jak w każdym narzędziu im moc większa, tym efektywność sprzętu większa. Jednak wraz z większą mocą i efektywnością wzrasta też cena ostrzałki, dlatego istotnym jest, aby wybrać model spełniający wymagania, ale też, aby niepotrzebnie nie przepłacać. Najtańsze urządzenia do domowego zastosowania przy projektach majsterkowicza można kupić już od mocy 70W. Dla takich użytkowników dobrym rozwiązaniem będzie też sprzęt wykorzystujący do napędu wiertarkę. Ostrzałki, które mogą zdać egzamin przy niewielkim wykorzystaniu do warsztatów zaczynają się od mocy 90W. Natomiast profesjonalne urządzenia automatyczne do pracy ciągłej, gdzie użytkownik ogranicza się do umieszczenia wiertła w odpowiednim uchwycie mogą mieć moc i 450W, ale za tą mocą idzie cena wynosząca na przykład 7 tysięcy złotych. 

Prędkość obrotowa i kąt ostrzenia

Standardowa prędkość ostrzenia większości sprzętów wynosi około 3000 do 3500 obrotów na minutę. Niektóre modele dysponują stałą, większą prędkością obrotową na przykład 5300 obr./min. Inne oferują możliwość regulacji prędkości obrotów. Prędkość obrotową, jeśli mamy możliwość ustawień, do wierteł o mniejszej średnicy wybieramy większą, a do tych o większej – mniejszą.

Przy prostych urządzeniach to użytkownik intuicyjnie ustawia kąt ostrzenia w zakresie 90 do 135 stopni. Ostrzałki automatyczne mają możliwość automatycznego szlifowania pod wybranym kątem i będzie on precyzyjnie wykonany. Zasada jest taka, że im metal, z którego wykonano wiertło jest twardszy, tym kąt ostrzenia powinien być większy. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa ostrzałka do wierteł?

W przypadku ostrzenia wiertła bez specjalnych urządzeń utrzymujących je w gnieździe, po prostu wykorzystujemy szlifierkę ze ściernicą elektrokorundową. Przykładamy ostrożnie wiertło do obracającej się ściernicy i obracamy nim w trakcie ostrzenia w kierunku wiercenia. W przypadku nagrzania się wiertła, pracę należy przerwać i je ostudzić, aby metal nie został uszkodzony. Ten sposób wiercenia sprawdza się w warsztatach majsterkowiczów przy ostrzeniu wierteł do drewna i betonu. Bardzo prostym też jest przyrząd do wiercenia zakładany na wiertarkę. Z jednej strony przyrząd ma tuleję zakładaną na wiertarkę, z drugiej otwory o różnej średnicy do ostrzenia wierteł. Wiercenie polega na tym, aby do otworu o odpowiedniej średnicy włożyć wiertło, które chcemy naostrzyć, a następnie, przy włączonej wiertarce, lekko je dociskając robić delikatne ruchy obrotowe w prawo i lewo. 

P2: Ostrzałka do wierteł – jak zrobić?

Zrobienie prostej ostrzałki do wierteł nie przedstawia trudności. Do tego potrzebny nam będzie silnik o obrotach 3 – 3,5 tysiąca na minutę oraz tarcza ostrząca. Tarczę zakładamy na oś silnika. Aby dało się wiertło odpowiednio do niej przyłożyć, potrzebna jest nam także podpórka (zwana stolikiem) umieszczona w taki sposób, aby można było przyłożyć materiał do niej pod kątem prostym. Gdy poskładamy wszystkie elementy, jedynie od naszej wprawy zależy jaki efekt uzyskamy przy ostrzeniu wierteł. Kąt ostrzenia wierteł, w zależności od ich twardości wynosi od 90 do 135 stopni. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ