Ranking 5 najlepszych pił formatowych w 2025

Ostatnio aktualizowane: 27.04.25

 

Piła Formatowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz dobrej piły formatowej? W naszym artykule znajdziesz najlepsze modele na rynku, dokładnie opisane i ułożone w postaci zestawienia. Na podstawie analizy rynkowej doszliśmy do wniosku, że sprzęt Holzstar FKS 315-1500 E najlepiej się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Maszyna ma duży żeliwny stół, który jest wytrzymały i zachowuje stabilność. Użytkownik może łatwo regulować położenie tarczy tnącej i dostosowywać je w zależności od wielkości obrabianego materiału. Na tarczy znajduje się specjalna osłona gwarantująca lepszy poziom bezpieczeństwa. Sprzęt nie generuje dużych wibracji w trakcie pracy, a jego obsługa nie jest skomplikowana. Uważasz, że pierwszy model nie jest odpowiedni do Twojego warsztatu? Może bardziej spodoba Ci się piła Holzstar FKS315-2000E, która idealnie nadaje się do przycinania drewna i materiałów drewnopochodnych, przydając się w każdym warsztacie stolarskim. Model ma duży, żeliwny stół, wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły, który ułatwia obróbkę materiałów, ponieważ jest przesuwany. Urządzenie jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ zastosowano w nim króciec ssący.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To profesjonalny sprzęt, który wyposażono w solidnie wykonany stół przesuwny. Maszyna gwarantuje precyzyjną pracę bez wibracji. Bardzo dobrze nadaje się do obróbki różnych rodzajów drewna, jak i materiałów drewnopodobnych.

Wady

Trzeba dobrze przemyśleć, w którym miejscu w warsztacie urządzenie zostanie ustawione. Jego późniejsze przestawienie nie jest łatwe, ponieważ waży prawie 200 kg.

Podsumowanie

Piła została wykonana z wytrzymałych materiałów, a do tego wyposażono ją w nowoczesne technologie. To sprawia, że model jest trwały i na pewno spełni oczekiwania profesjonalistów. Jego moc wynosi 2200 W, a maksymalna prędkość pracy to 4250 obr./min. Wymiary stołu są równe: 68 cm x 58 cm.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest wyposażone w bardzo wytrzymały stół przesuwny, ułatwiający przycinanie drewna. Obudowa modelu jest wytrzymała, co pozwala na pracę nawet z bardzo ciężkimi materiałami. Silnik jest mocny, daje możliwość pracy ze stałą prędkością.

Wady

Po pewnym czasie użytkowania pokrętła regulujące zaczynają się lekko wyrabiać, co może utrudnić wybranie odpowiednich ustawień. Stosunkowo trudno jest dobrze wypoziomować sprzęt.

Podsumowanie

Moc pracy silnika wynosi 3 kW, a prędkość pracy jest stabilna i wynosi 4000 obrotów na minutę. Szerokość cięcia jest możliwa do 122 cm (przez zastosowany ogranicznik). Średnica tarczy tnącej wynosi 31,5 cm. Wysokość i kąt cięcia można samodzielnie ustawiać.

Rozważ też

Zalety

Piła formatowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów: stół jest żeliwny i ma odpowiednio rozłożony środek ciężkości, dlatego można na niego kłaść duże klocki drewna. Model ma wygodny wyświetlacz elektroniczny, z którego można szybko odczytać informacje dotyczące pracy.

Wady

Zdarzają się komentarze, że maszyna jest dość skomplikowana w obsłudze i trzeba dobrze zapoznać się z instrukcją, aby uzyskać wybrane cięcie.

Podsumowanie

Model daje możliwość cięcia na długości od 280 cm do 310 cm. Stół urządzenia mierzy 94 cm x 51 cm, a wózek boczny 280 cm x 31 cm. Podcinak pracuje z prędkością 6500 obrotów na minutę, a tarcza 4500 obrotów na minutę.

 

 

5 najlepszych pił formatowych. Opinie w 2025 roku

 

Nasz ranking pił formatowych składa się z profesjonalnych modeli, które przydadzą się w warsztatach stolarskich. Zaprezentowane sprzęty cechują się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością.

 

1. Holzstar Piła Formatowa FKS 315-1500 E

 

Z uwagi na atrakcyjną cenę i wysoką jakość wykonania, popularnością wśród stolarzy cieszy się piła formatowa Holzstar FKS 315-1500 E. Sprzęt kosztuje mniej niż 10 000 zł i jest dostosowany do potrzeb profesjonalistów. Urządzenie ma solidnie zrobiony stół roboczy zapewniający stabilność. Do jego wykonania wykorzystano mocne, odporne na zniszczenie żeliwo.

Wymiary piły formatowej to: 348 cm x 243 cm x 127 cm, a stołu żeliwnego: 76 cm x 60 cm x 76 cm. Model ma moc 3 kW. Średnica tarczy tnącej wynosi 315 mm, a długość cięcia to 1370 mm. Maksymalna wysokość cięcia przy ustawieniu 90 stopni jest równa 100 mm, a przy ustawieniu 45 stopni – 75 mm.

Dlaczego warto kupić tę piłę formatową? Do jej zakupu zachęca m.in. łatwa regulacja wysokości i osłona tarczy tnącej gwarantująca bezpieczeństwo. Sprzęt ma wytrzymały, żeliwny stół odznaczający się solidnością i stabilnością.

Holzstar FKS 315-1500 E to bardzo dobra piła formatowa do 10000 zł. Jej wymiary to: 348 cm x 243 cm x 127 cm, a waga wynosi ok. 200 kg.

 

Zalety

Regulacja tarczy tnącej: Istnieje możliwość sprawnej regulacji tarczy tnącej do 45 stopni. Odbywa się to za pomocą sprawnie działającego pokrętła umieszczonego na korpusie maszyny.

Wysoka jakość wykonania: Do zakupu zachęca nie tylko to, że test pił formatowych potwierdził efektywność działania tego urządzenia. Duże znaczenie ma też solidność wykonania. Zrobiony z żeliwa stół roboczy jest stabilny i wytrzymuje duże obciążenie.

Ograniczone wibracje: Podczas pracy nie wytwarzają się zbyt intensywne wibracje, co zapewnia komfort i pozwala zachować precyzję.

Bezpieczeństwo pracy: Model jest sprzedawany w komplecie z osłoną tarczy tnącej. Dzięki niej nie trzeba się martwić o wystąpienie niebezpiecznych sytuacji w trakcie pracy.

Efektywnie działający silnik: Piła formatowa ma silnik o mocy 3 kW. Działa on efektywnie i dobrze radzi sobie z cięciem drewna i materiałów drewnopochodnych. Silnik nie nagrzewa się intensywnie w trakcie pracy.

 

Wady

Waga: Urządzenie jest ciężkie, dlatego zmiana jego pozycji jest trudna i wymaga kilku osób.

 

 

 

 

2. Piła Formatowa Holzstar FKS315-2000E 5900317

 

Warto zainteresować się piłą Holzstar FKS315-2000E, która jest odpowiednia zarówno dla profesjonalnych stolarzy, jak i tych zajmujących się stolarką hobbystycznie. Tarczę tnącą można ustawiać pod różnymi kątami od 0 st. do 45 st. i na odpowiedniej wysokości. Prędkość pracy maszyny wynosi 4000 obrotów na minutę.

Ta dobra i tania piła formatowa ma duży stół o wymiarach 68 cm x 58 cm i można go przesuwać o 200 cm. Moc urządzenia to 3 kW. Sprzęt jest przeznaczony do piłowania drewna i materiałów drewnopochodnych. Produkt ma wytrzymałą obudowę i jest trwały, a stół wykonano z żeliwa.

Maszyna ma wysuwaną przykładnicę. Przy tarczy znajduje się króciec ssący, który pozbywa się trocin podczas pracy, dając dobrą widoczność na blacie. Waga produktu jest równa 260 kg. Konsumenci twierdzą, że model ma łatwe w obsłudze regulatory, dające możliwość szybkiego przygotowania maszyny do pracy.

Piła formatowa Holzstar FKS315-2000E ma moc równą 3 kW. Wymiary stołu roboczego to: 68 cm x 58 cm.

 

Zalety

Ograniczone wibracje: Producent zadbał o to, aby zapewnić profesjonalistom najlepsze warunki do pracy. Stół z żeliwa jest odpowiednio zrobiony, ten element jest na tyle ciężki i solidny, że nie trzeba się martwić o intensywne wibracje.

Możliwość dostosowania do potrzeb: Przykładnica jest wysuwana teleskopowo. Na korpusie znajduje się też pokrętło umożliwiające regulację wysokości piły i kąta nachylenia tarczy tnącej.

Trwałość: Nierzadko piła formatowa jest wykorzystywana do wymagających prac, dlatego dobrej jakości sprzęt musi odznaczać się trwałością. Tak jest w przypadku Holzstar FKS315-2000E. Urządzenie zrobiono z wytrzymałych materiałów, a przy produkcji wykorzystano nowoczesne technologie.

Wytrzymały silnik: Zastosowany w modelu silnik jest nie tylko mocny, ale i wytrzymały. Nawet przy intensywnej pracy ryzyko awarii urządzenia jest małe.

 

Wady

Pokrętła do regulacji: Osoby korzystające z Holzstar FKS315-2000E zwracają uwagę na to, że po pewnym czasie pokrętła do regulacji zaczynają się wyrabiać, co utrudnia ustawienie modelu.

 

 

 

 

3. Piła Formatowa ROBLAND E 1288

 

Wielu stolarzy do swoich warsztatów chętnie wybiera model ROBLAND E 2800, ponieważ jak twierdzą, można go szybko przygotować do pracy i wybrać odpowiednie ustawienia pracy. Prędkość pracy piły głównej wynosi 4500 obrotów na minutę, a podcinaka 6500 obrotów na minutę.

Długość cięcia mieści się w zakresie od 280 cm do 310 cm. W produkcie zastosowano żeliwny stół, który jest ciężki i trwały, dlatego bez problemu utrzymuje ciężkie materiały. Blat ustawiono na kilku punktach mocowania, dzięki czemu waga dobrze się rozkłada. Obudowa jest zrobiona z blachy spawalniczej o grubości 0,4 cm. Osłona wysięgnika jest wykonana z wytrzymałego poliwęglanu. Na boku znajduje się wózek zrobiony z aluminium, o szerokości 31 cm.

Moc silnika modelu wynosi 4 kW. Masa sprzętu to 550 kg. Na przekładni znajduje się odczyt elektroniczny. Na stole poprzecznym są zderzaki, które chronią drewno przed zniszczeniem. Przy tarczy jest króciec, umożliwiający szybkie odciągniecie wiórów i utrzymanie porządku w miejscu pracy.

ROBLAND E 1288 to piła formatowa o mocy 4 kW. Stół roboczy ma wymiary: 94 cm x 51 cm. Maszyna waży 550 kg.

 

Zalety

Mocna konstrukcja: Sprzęt ma mocną konstrukcję, co potwierdzają w swoich ocenach zadowoleni z zakupu konsumenci. Konstrukcja ma specjalne wzmocnienia gwarantujące stabilność. Żeliwny stół ma 4 punkty mocowania. Wszystkie elementy są ze sobą połączone.

Zderzak do cięcia ukośnego: W komplecie znajduje się zderzak przeznaczony do cięcia ukośnego. Można go ustawić do 45 stopni, a w razie potrzeby odłączyć od podstawy.

Certyfikat CE: Należy zwrócić uwagę na to, że opisywany model ma certyfikat CE. Co to oznacza? Stanowi on potwierdzenie, że piła formatowa spełnia wymagane prawem normy, a jej użytkowanie jest bezpieczne.

 

Wady

Obsługa: ROBLAND E 1288 to sprzęt dla profesjonalistów, dlatego osoby bez doświadczenia mogą mieć problemy z jego sprawną obsługą.

 

 

 

 

4. Piła Formatowa Altendorf WA 80TE

 

Model Altendorf WA 80TE jest idealny w użyciu w halach produkcyjnych czy w profesjonalnych warsztatach zajmujących się obróbką drewna, a także innych materiałów takich jak metale nieżelazne (aluminium, cynk, miedź) czy plastik. Moc silnika wynosi 4 kW, i daje on prędkość obrotową równą 4000 obrotów na minutę.

Panel sterowania urządzenia znajduje się na wysokości oczu, co ułatwia jego obsługę. Z pomocą wyświetlacza można kontrolować nachylenie i wysokość tarczy. Prowadnicę reguluje się motorycznie i umożliwia ona wykonanie cięć ukośnych. W maszynie zastosowano łożyska liniowe, pozwalające na wykonywanie prostych i precyzyjnych nacięć. Sprzęt waży 1100 kg, dlatego podczas pracy jest bardzo stabilny. Maksymalna szerokość cięcia urządzenia wynosi 100 cm.

Ciekawią Cię opinie o piłach formatowych producenta Altendorf? Dowiedzieliśmy się, że poszczególne maszyny są bardzo stabilne podczas pracy. Stolarze uważają, że silnik wspomnianego modelu pracuje stabilnie, nie zmieniając prędkości obrotów, co ułatwia uzyskanie precyzyjnego cięcia. Użytkownikom spodobała się także łatwa konserwacja urządzenia, niewymagająca smarowania.

Piła formatowa Altendorf WA 80TE ma moc równą 4 kW. Prędkość modelu wynosi 4000 obrotów na minutę.

 

Zalety

Płynność działania: Korzystając z tej piły formatowej możesz mieć pewność, co do płynności jej działania. Precyzyjny ruch elementu tnącego zapewniają wysokiej jakości łożyska liniowe.

Szerokie możliwości zastosowania: Urządzenie można wykorzystać nie tylko do cięcia drewna, ale też plastiku i metalu. Możliwości zastosowania maszyny są szerokie.

Prowadnica równoległa: Z uwagi na to, że prowadnicę równoległą można łatwo ustawić, możliwe jest precyzyjne cięcie nawet pod kątem 90 st.

 

Wady

Tylko dla profesjonalistów: To urządzenie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc na jego zakup decydują się tylko profesjonaliści wykorzystujący taki sprzęt w pracy.

Cyfrowy wyświetlacz: Niektórzy twierdzą, że cyfrowy wyświetlacz jest mały i czasami odczytanie z niego informacji jest trudne.

 

 

 

 

5. Pilarka Formatowa Holzmann FKS 305VF-3200

 

Piła formatowa Holzmann FKS 305VF-3200 to model, który idealnie sprawdzi się w każdym warsztacie stolarskim. Stół jest wykonany z aluminium, a prowadnica jest stalowa, dzięki czemu jest bardzo mocna.

Model ma wbudowane dwa silniki, jeden odpowiada za pracę piły głównej (7,5 kW), a drugi za podcinak (1,05 kW). Maksymalna liczba obrotów piły głównej wynosi 5500/min, a podcinaka 8000/min. Istnieje możliwość ustawienia kąta nachylenia oraz wysokości tarczy, aby móc odpowiednio ciąć drewno. Obsługa urządzenia nie powinna sprawiać trudności, wiele elementów ustawia się ręcznie. Duży panel obsługi ułatwia wprowadzenie odpowiednich kątów, pod jakimi ma pracować tarcza.

Waga urządzenia sięga 700 kg, dlatego jest bardzo stabilna i umożliwia pracę na ciężkich elementach. Wymiary produktu są równe 322 cm x 115 cm x 110 cm. Konsumenci doceniają ten sprzęt za dużą wydajność działania, a także uważają, że piła pozwala na cięcie z dużą precyzją. Holzmann FKS 305VF-3200 to piła formatowa o mocy 7,5 kW. Wymiary modelu są następujące: 322 cm x 115 cm x 110 cm.

 

Zalety

Komfort pracy: Wygodę użytkowania zapewnia stół z metalowymi prowadnicami prętowymi. Jest on zrobiony z wytrzymałego materiału i zachowuje stabilność.

Wysięgnik: Piła formatowa ma wysięgnik, dzięki któremu możliwe jest obrabianie dużych elementów (np. grubych płyt).

 

Wady

Brzeszczot: Część użytkowników przyznaje, że jakość wykonania brzeszczotu nie jest tak dobra, jak można tego oczekiwać. Istnieje ryzyko, że ten element szybko się wyrobi.

Trudno zachować precyzję cięcia: Osoby korzystające z tego urządzenia przyznają, że zachowanie maksymalnej precyzji pracy nierzadko bywa trudne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką piłę formatową kupić?

 

Potrzebujesz piły formatowej, ale masz problem ze zdecydowaniem, który sprzęt ułatwi Ci pracę? Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem pozbędziesz się wszystkich wątpliwości. Sprawdziliśmy, czym powinno wyróżniać się dobre urządzenie. Doradzimy Ci, jaką piłę formatową wybrać, żebyś był zadowolony z zakupu.

Do czego służy piła formatowa?

Obecnie do produkcji mebli wykorzystuje się zarówno drewno, jak i materiały drewnopochodne, czyli płyty wiórowe i MDF. Piła formatowa jest niezbędnym urządzeniem do tego, aby móc przygotować je do dalszej obróbki. Przy pomocy wspomnianego sprzętu możemy wykonywać podłużne i poprzeczne cięcia, a także inne prace. Mowa tu m.in. o formatowaniu, obrzynaniu, wycinaniu fragmentów płyty z jej środka, jak i nacinaniu wpustów. Co ciekawe, nowoczesne piły formatowe umożliwiają ponadto obróbkę metali nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych.

 

Moc

Bardzo ważnym parametrem w przypadku pił formatowych jest moc. To od jej wartości uzależniona jest wydajność oraz efektywność działania urządzenia. Aby móc szybko przecinać zarówno cienkie, jak i grubsze elementy z drewna, potrzebny jest nam sprzęt wyposażony w silnik o mocy minimum 3000 W (3 kW).

 

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa sprzętu nie powinna wynosić mniej niż 3000 obr./min. Aby mieć możliwość dopasowania sposobu działania urządzenia do swoich potrzeb i grubości materiału, dobrze jest wybrać piłę dającą możliwość swobodnej regulacji prędkości obrotowej w dużym zakresie (zwykle minimum to 3000 obr./min, a maksimum – 5500 obr./min).

 

Wysokość i szerokość cięcia

O tym, jaka piła formatowa jest najlepsza, możemy się przekonać, sprawdzając wysokość i szerokość cięcia. Obie wartości wyrażone są w milimetrach. Mogą się one znacząco różnić, gdyż dużo zależy od tego, dla kogo jest przeznaczone dane urządzenie – profesjonalistów czy miłośników majsterkowania. Przeważnie maksymalna wysokość cięcia wynosi ok. 1000 mm, a szerokość – 1200 mm lub więcej (z ogranicznikiem).

 

Agregat

Każda piła formatowa jest wyposażona w agregat. Powinien on być wykonany z jednego elementu. Modele z kilkuczęściową konstrukcją podczas cięcia drewna wytwarzają drgania i wibracje, które obniżają komfort pracy, a w dodatku utrudniają zachowanie precyzji. Najczęściej polecane przez fachowców są sprzęty z agregatem żeliwnym oraz takim montowanym na specjalnych łożach. Mogą być one podnoszone, a także przechylane, nie przyczynia się to do powstawania drgań.

 

Podcinacz

Podcinacz to element, który jest samodzielną, niewielką piłą. Wykonuje on nacięcia pod spodem płyty tam, gdzie wysuwa się główna tarcza sprzętu. Tego typu rozwiązanie zmniejsza do minimum ryzyko wyrywania strzępów obrabianego materiału, poza tym krawędź cięcia po obu stronach jest równa i gładka. Podcinacz może działać razem z tarczą główną, ewentualnie samodzielnie. Wówczas ma on własny agregat i silnik. Ważne jest to, aby wspomniany element można było regulować w kierunku góra/dół oraz na boki.

 

Boczna rama

Boczna rama urządzenia musi mieć odpowiedni suport, czyli część mającą wpływ na sposób przesuwania materiału w czasie wykonywania cięcia. Decyduje on również o precyzji piły. Suport nie może być za ciasny ani zbyt luźny, gdyż wtedy nie zagwarantuje płynności posuwu przecinanego drewna.

 

Stół roboczy

Stół roboczy piły ma przede wszystkim wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne, na które jest narażony podczas pracy. Zazwyczaj jego materiałem wykonania jest żeliwo, niepodatne na przetarcia, pęknięcia i korozję. Przy stole znajduje się liniał (w razie potrzeby można dokupić go osobno). W zależności od rodzaju ułatwia on cięcie poprzeczne lub podłużne.

 

Wymiary i waga

Sprzęty takie jak piły formatowe mogą zajmować stosunkowo dużo miejsca w garażu bądź warsztacie, dlatego powinniśmy sprawdzić całkowite wymiary produktu. Należy przyjrzeć się też samemu stołowi roboczemu, aby mieć pewność, że zapewni nam komfortową pracę. Piły formatowe nie są lekkimi urządzeniami, co wynika z wykorzystania solidnych materiałów do produkcji. Ważą one ponad 200 kg.

Pochylenie tarczy tnącej

Przy pomocy urządzenia formatowego możemy wykonywać ukośne nacięcia w drewnie i płytach. Niektóre modele dają możliwość nachylenia tarczy pod kątem do 45 stopni, a inne – do 90 stopni. Najlepsza piła formatowa jest na tyle profesjonalna i zaawansowana technologicznie, że pozwala na precyzyjne i wygodne ustawianie tarczy poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Dokładny kąt pochylenia jest wyświetlony na ekranie panelu sterowania.

 

Maksymalna średnica tarczy

W zależności od tego, jaki materiał chcemy przeciąć, będziemy potrzebować tarczy o mniejszej lub większej średnicy. Maksimum to zwykle 300 mm, choć są i takie sprzęty, które pozwalają na wykorzystanie do pracy 400 mm tarczy.

 

Piły formatowe w dobrych cenach

Dobra piła formatowa kosztuje nie mniej niż 10 000 zł. Cena za profesjonalne sprzęty używane w zakładach zajmujących się obróbką drewna oraz materiałów drewnopochodnych niekiedy przekracza kwotę 30 000 zł. Urządzenia te nie są tanie ani lekkie, ale za to wyjątkowo trwałe.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ