Ranking 5 najlepszych pił szablastych w 2025

Ostatnio aktualizowane: 18.03.25

 

Piła szablasta – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy ranking prezentujący praktyczne i wygodne w użyciu piły szablaste, nadające się do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, metalu, a nawet gipsu. Udało nam się je wytypować po analizie opinii wydawanych na temat tego typu urządzeń. Okazało się, że najlepszym obecnie modelem jest Makita JR3070CT o mocy 1510 W. Sprzęt umożliwia szybką wymianę brzeszczotów, bez żadnych narzędzi. Piła pozwala na samodzielną regulację prędkości skokowej. Co ważne, urządzenie możemy pewnie chwycić oraz nim manewrować. Poza tym sprzęt wyposażono w specjalny mechanizm przeciwciężaru AVT, który zmniejsza odczuwanie drgań i wibracji podczas pracy. Piła bardzo dobrze nadaje się do prac budowlanych, jak i remontowych. Godnym uwagi urządzeniem jest także Bosch GSA 1100E. Moc sprzętu wynosi 1100 W, a maksymalna prędkość skokowa to 2700 sk./min. Model ma w komplecie solidną walizkę umożliwiającą jego bezpieczny transport. Obie piły nie do końca przypadły Ci do gustu? Być może wśród pozostałych propozycji zawartych niżej w rankingu jest urządzenie, którego potrzebujesz.


5 najlepszych pił szablastych. Opinie w 2025 roku

 

Potrzebujesz sprzętu do szybkiego cięcia? Sprawdź ranking pił szablastych, który umieściliśmy poniżej. Wtedy przekonasz się, które urządzenia doskonale nadają się do prac budowlanych oraz remontowych. W tej części artykułu prezentujemy modele, które cieszą się dużą popularnością.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie ma silnik o bardzo dużej mocy, w efekcie czego działa niezawodnie, niezależnie od tego, jaki materiał chcemy przeciąć. Sprzęt umożliwia szybką wymianę brzeszczotu, niepotrzebne są do tego narzędzia. Model ma regulację prędkości skokowej.

Wady

Wiele osób uważa, że piła powinna być dodatkowo wyposażona w oświetlenie. Wówczas praca w trudno dostępnych lub niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach byłaby łatwiejsza.

Podsumowanie

Sprzęt nadaje się do cięcia drewna i metalu. Ma on bezpyłową konstrukcję, co oznacza, że wokół suwaka nie gromadzi się pył. Piła ma mechanizm przeciwciężaru AVT, a to zapobiega powstawaniu drgań i wibracji w czasie pracy. Urządzenie ma dobrze wyprofilowaną rękojeść i można nim wygodnie manewrować.

Drugi wybór

Zalety

Piłę można wykorzystać nie tylko do cięcia drewna czy metalu, ale i gipsu, tworzyw sztucznych oraz ceramicznej cegły. Do modelu dołączono solidną walizkę, możemy go w niej przechowywać i przewozić. Sprzęt ma długi kabel zasilający.

Wady

Panowie mający duże dłonie narzekają, że wymiana brzeszczotu nie jest prosta, mimo że nie wymaga użycia narzędzi. Trzeba przy tym podważyć blokadę przy uchwycie, ale dostęp do niej jest nieco utrudniony.

Podsumowanie

Moc urządzenia wynosi 1100 W, a jego maksymalna prędkość skokowa to 2700 sk./min. Sprzęt łatwo się włącza ze względu na system łagodnego rozruchu chroniący go przed przeciążeniem. Piła waży 3,9 kg, ma solidną obudowę, niepodatną na uszkodzenia.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, dlatego można go używać wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Urządzenie ma pokrytą gumą rękojeść, więc nie wyślizgnie nam się przypadkowo w czasie pracy. Model pozwala na regulację prędkości skokowej.

Wady

Wypróbowanie działania urządzenia od razu po zakupie nie jest możliwe. Musimy osobno dokupić zasilający piłę akumulator, to samo dotyczy ładowarki potrzebnej do jego ładowania.

Podsumowanie

Piła jest lekka, więc utrzymanie jej w dłoniach przez dłuższy czas nie sprawia problemu. Urządzenie może pracować z prędkością do 3100 sk./min. W zestawie otrzymujemy dwa brzeszczoty. Jeden jest przeznaczony do cięcia drewna, a drugi metalu. Do ich wymiany nie potrzebujemy narzędzi.

 

1. Pilarka Szablasta Makita JR3070CT

 

Piła Makita JR3070CT ma moc 1510 W. Jedną z jej największych zalet jest to, że możemy z łatwością wymienić brzeszczot i to bez użycia żadnych narzędzi. Sprzęt waży 4,4 kg, jest poręczny i można go pewnie chwycić. Maksymalna prędkość skokowa urządzenia wynosi 2800 sk./min. Maksymalna głębokość cięcia w przypadku drewna to 255 mm, a rur – 130 mm.

Bezpyłowa konstrukcja sprawia, że sprzęt jest dobrze zabezpieczony przed gromadzeniem się pyłu wokół suwaka. Prezentowany model ma regulację prędkości skokowej, umożliwia to wygodne pokrętło. Piła zapewnia komfortową pracę, gdyż została wyposażona w mechanizm przeciwciężaru AVT (Anti Vibration Technology). Ogranicza to odczuwanie drgań podczas cięcia materiałów.

W zestawie razem z urządzeniem otrzymujemy trzy sortowane brzeszczoty. Osoby pracujące na co dzień z piłą twierdzą, że jest niezawodna w każdej sytuacji. Sprzęt ma ogranicznik momentu obrotowego, dlatego zabezpiecza mechanizm przekładni przed przypadkowym zablokowaniem brzeszczotu. Zwiększa to także nasze bezpieczeństwo w czasie pracy.

Sprzęt Makita JR3070CT ma moc 1510 W, a jego wymiary są równe: 48,5 cm x 9,9 cm x 18,1 cm. Urządzenie waży 4,4 kg.

 

Zalety

Mocny silnik: Cechą wyróżniającą piłę jest bardzo mocny i niezawodnie działający silnik. Możemy ją wykorzystać do wielu prac, maksymalna głębokość cięcia w drewnie wynosi 25,5 cm, a zdolność cięcia rur to 13 cm.

Łatwa wymiana brzeszczotu: Test pił szablastych pozwolił się przekonać, że wymiana brzeszczotu nie jest kłopotliwą czynnością. Nie musimy przy tym używać żadnych narzędzi.

Wbudowany sterownik: Sprzęt ma wbudowany sterownik, który umożliwia utrzymanie stałej prędkości skoku przy obciążeniu roboczym.

Przeciwpyłowa konstrukcja: Przeciwpyłowa obudowa zapobiega przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do awarii silnika.

Brak wibracji w czasie pracy: Podczas pracy nie powstają wstrząsy i wibracje, ponieważ urządzenie wyposażono w specjalny mechanizm przeciwciężaru AVT. Tym samym cięcie materiałów jest bardzo komfortowe.

 

Wady

Brakuje oświetlenia: Majsterkowiczom brakuje wbudowanego oświetlenia, które ułatwiałoby pracę m.in. w trudno dostępnych miejscach.

 

 

 

 

2. Piła Szablasta Bosch GSA 1100E

 

Przedstawiamy profesjonalny sprzęt Bosch GSA 1100E o mocy 1100 W. Piła jest wyposażona w innowacyjny silnik gwarantujący efektywne cięcie takich materiałów jak: drewno, gips, tworzywa sztuczne, cegła ceramiczna oraz stal. Maksymalna prędkość skokowa modelu to 2700 sk./min, możemy ją swobodnie regulować.

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, m.in. ze względu na to, że ma świetnie wyważony mechanizm przekładni zębatej. Ten „lisi ogon” wyposażono w system łagodnego rozruchu, więc możemy go z łatwością uruchomić (jest przy tym chroniony przed obciążeniem). Piła ma 4-metrowy przewód zasilający. Jest ona zapakowana w solidną walizkę transportową. Produkt waży 3,9 kg.

Jak przekonują konsumenci, piła świetnie leży w dłoniach, na co wpływa materiał typu Softgrip pokrywający uchwyt. Wiele osób doceniło to, że w zestawie poza walizką są także 2 solidne brzeszczoty. Jeden z nich jest przeznaczony do cięcia drewna, sklejki i tworzyw sztucznych, a drugi do metalu. Ponadto sprzęt ma system oświetlenia powierzchni cięcia ułatwiający pracę w trudno dostępnych miejscach.

Bosch GSA 1100E to elektronarzędzie ważące 3,9 kg. Jego wymiary są równe: 9 cm x 48 cm x 16 cm. Moc silnika wynosi 1100 W.

 

Zalety

Do cięcia różnych materiałów: Sprzęt został przystosowany zarówno do cięcia drewna, jak i innych materiałów. Może to być: ceramiczna cegła, tworzywo sztuczne, gips, a nawet stal. Konsumenci uważają, że to praktyczny model.

Łatwa obsługa: Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Ma ono m.in. system łagodnego rozruchu i dobrze wyważony mechanizm przekładni zębatej.

Pewny chwyt: Piłę można pewnie chwycić i swobodnie nią manewrować, ponieważ ma wygodną rękojeść typu Softgrip.

Walizka w zestawie: Do zestawu dołączono walizkę do przechowywania sprzętu. Znajdziemy w niej też dwa brzeszczoty (jeden do drewna i plastiku, a drugi do metalu).

 

Wady

Trudna wymiana brzeszczotu: Część konsumentów uważa, że wymiana brzeszczotu nie jest trudna (choć nie wymaga to użycia narzędzi). Konieczne jest podważenie blokady przy uchwycie, a to niekiedy sprawia problem.

 

 

 

 

3. Piła Szablasta 18V Ryobi RRS1801M

 

Ryobi RRS1801M to piła zasilana akumulatorowo, a więc idealnie nadaje się dla osób często pracujących w terenie. Urządzenie ma ogumowany uchwyt, dlatego ryzyko, że wypadnie przypadkowo z dłoni w czasie użytkowania, jest niewielkie. Maksymalna prędkość skokowa sprzętu wynosi 3100 sk./min. W komplecie jest brzeszczot do cięcia drewna i metalu.

Wymiary piły to: 42,8 cm x 8,2 cm x 16,2 cm. Urządzenie waży ok. 2,25 kg. Sprzęt ma nie tylko regulację prędkości pracy, ale również hamulec, więc jego użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe. System wymiany brzeszczotów jest beznarzędziowy.

Ponieważ opinie o piłach szablastych Ryobi są pozytywne, także na temat opisanego wyżej modelu można znaleźć wiele pochlebnych komentarzy. Sprzęt został doceniony przede wszystkim za to, że jest lekki i można nim pracować przez długi czas, bez konieczności robienia przerw na odpoczynek. Podczas pracy urządzenie nie generuje dużych drgań i wibracji, więc trzymające je dłonie się nie męczą.

Model Ryobi RRS1801M ma wymiary: 42,8 cm x 8,2 cm x 16,2 cm i waży 2,25 kg. Jego maksymalna prędkość pracy to 3100 sk./min.

 

Zalety

Akumulatorowe zasilanie: Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, więc został przystosowany do użytku w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Za sprawą takiego rozwiązania nie będziemy narzekać, że krótki kabel wpływa negatywnie na komfort pracy.

Lekkość: Piła jest lekka i wygodnie leży w dłoniach, dlatego podczas majsterkowania nie musimy często robić przerw na odpoczynek. Kupujący zauważyli, że bardzo często pracę kończyli szybciej, niż początkowo sądzili.

Beznarzędziowy system wymiany brzeszczotu: System wymiany brzeszczotu jest beznarzędziowy, co oznacza, że nie musimy mieć przy sobie śrubokrętów czy podobnych przedmiotów. W dodatku czynność ta nie wymaga użycia dużej siły.

 

Wady

Samodzielny dobór akumulatora: Wypróbowanie sposobu działania piły zaraz po zakupie nie jest możliwe. Wszystko przez to, że w zestawie nie ma istotnych elementów: akumulatora i ładowarki.

 

 

 

 

4, Piła Szablasta HurthAG RS-1218

 

Urządzenie HurthAG RS-1218 ma moc 1210 W i jest zasilane sieciowo. Sprzęt nadaje się do cięcia drewna, gipsu, tworzyw sztucznych, aluminium, stali oraz innych metali. Ta dobra i tania piła szablasta pracuje z prędkością do 2700 sk./min. Ma ona system łagodnego rozruchu stanowiący ochronę przed przeciążeniem.

Ponieważ piła ma obrotową rękojeść, możemy ją pewnie chwycić i wygodnie manewrować. Urządzenie pozwala na szybką wymianę brzeszczotu na inny, bez potrzeby szukania odpowiednich do tego narzędzi. Sprzęt waży 2,81 kg. Głębokość cięcia w drewnie wynosi 150 mm, natomiast w metalu – 20 mm.

Model HurthAG RS-1218 doskonale nadaje się dla osób lubiących majsterkować w wolnym czasie. Jest on łatwy w obsłudze i poręczny, nie powoduje szybkiego zmęczenia rąk. Cięcie różnych materiałów z pomocą sprzętu jest wyjątkowo proste, ponieważ jego prędkość skokową można dowolnie regulować.

HurthAG RS-1218 to dobra piła szablasta do 200 zł, której moc wynosi 1210 W. Maksymalna prędkość pracy modelu to 2700 sk./min. Waży on ok. 2,81 kg.

 

Zalety

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb: Uważa się, że jest to sprzęt dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb majsterkowicza. Daje on możliwość swobodnej regulacji prędkości pracy, w dodatku ma obrotową rękojeść.

Dużo dodatkowych elementów w zestawie: Poza piłą, w komplecie znajdziemy też dodatkowe elementy. Są to: 4 wymienne brzeszczoty, klucz imbusowy, a także zapasowe szczotki węglowe.

System łagodnego rozruchu: Urządzenie ma system łagodnego rozruchu umożliwiający łatwe rozpoczęcie cięcia. Zapewnia on też ochronę przed przeciążeniem elektronarzędzia.

 

Wady

Nie do cięcia grubego metalu: Piła nie jest przystosowana do cięcia grubych elementów wykonanych z metalu, maksimum to 2 cm.

Plączący się przewód: Niektórym miłośnikom majsterkowania przeszkadza to, że przewód zasilający plącze się podczas pracy. Może to utrudniać swobodne manewrowanie sprzętem.

 

 

 

 

5. Piła Szablasta DeWalt DWE305PK

 

Piła DeWalt DWE305PK o mocy 1100 W i prędkości skokowej do 2800 sk./min jest świetnie przystosowana do intensywnej pracy. Urządzenie waży 3,5 kg, jego wymiary to: 43,5 cm x 17,8 cm. Maksymalna głębokość cięcia w drewnie to 280 mm, w PVC – 130 mm, a w metalu – 100 mm. Przedstawiony model jest zasilany sieciowo.

Z uwagi na to, że do wymiany brzeszczotu nie potrzebujemy narzędzi, czynność ta nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Piła z pewnością spodoba się pracownikom budowlanym, elektrykom oraz hydraulikom. Może ona znacząco ułatwić pracę. W komplecie jest kufer, w którym można wygodnie przenosić oraz przechowywać sprzęt.

Urządzenie nie jest zbyt ciężkie, w dodatku można z nim pracować w trudno dostępnych miejscach. Użytkownicy piły twierdzą, że to solidny i efektywnie działający model. Sprzęt pozwala na zmianę pozycji ustawienia brzeszczotu. Umożliwia to m.in. cięcie materiału na równi ze ścianą.

Piła szablasta DeWalt DWE305PK waży 3,5 kg. Jej wymiary są równe: 43,5 cm x 17,8 cm. Moc silnika wynosi 1100 W, a maksymalna prędkość pracy urządzenia to 2800 sk./min.

 

Zalety

Dla profesjonalistów: Model jest dobrym wyborem dla profesjonalistów, m.in.: elektryków, pracowników ekipy budowlanej czy hydraulików. Zapewnia on komfortową pracę, wymiana brzeszczotu jest łatwa (nie trzeba używać narzędzi), a w zestawie jest praktyczny kufer transportowy.

Możliwość zmiany pozycji ustawienia brzeszczotu: Pozycję ustawienia brzeszczotu można zmieniać, w zależności od własnych potrzeb. Oznacza to, że możemy np. ciąć materiał na równi ze ścianą i wygodnie pracować w trudno dostępnych miejscach.

 

Wady

Duży hałas: Jeżeli wiemy, że będziemy używać sprzętu przez dłuższy czas, warto założyć ochronniki słuchu. Piła DeWalt nie należy do najciszej działających modeli.

Mały uchwyt kufra: Pojawiają się komentarze, że uchwyt kufra jest mały, przez co przenoszenie w nim sprzętu nie jest komfortowe.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy -Jaką piłę szablastą kupić?

 

Piła szablasta, nazywana też „lisim ogonem”, jest urządzeniem przystosowanym do cięcia różnych materiałów. Z pomocą takiego sprzętu uda nam się szybko przeciąć drewno, tworzywo sztuczne, a nawet metal czy gips. Jednak efektywność działania urządzenia zależy od wielu różnych kwestii. Jaką piłę szablastą wybrać, żeby nie żałować zakupu? W poradniku jest kilka informacji na ten temat.

 

 

Czym jest piła szablasta?

Piła szablasta to sprzęt wyposażony w brzeszczot. Wykonuje on posuwisto-zwrotne ruchy, w efekcie czego sposób cięcia materiału wygląda podobnie, jak w przypadku ręcznego narzędzia. Tego typu urządzenia są chętnie wykorzystywane przez pracowników budowlanych, elektryków i hydraulików. Jeżeli zaopatrzymy się w różne brzeszczoty, piła szablasta z powodzeniem zastąpi nam kilka sprzętów. Mimo że „lisie ogony” są mniej precyzyjne niż wyrzynarki, to wykonują znacznie głębsze cięcia. Poza tym podczas pracy nie powstają iskry, na co narzekają osoby używające m.in. szlifierek kątowych.

Dobra piła szablasta może być wykorzystywana do pracy z różnymi materiałami. Najczęściej przycina się nią gałęzie w ogrodzie, tnie drewno, plastik, materiały termoizolacyjne i metalowe rurki oraz profile. Sprzęt o dużej mocy może przydać się ponadto do cięcia płyt włóknocementowych, bloczków z betonu komórkowego, cegieł czy pustaków. Jest to więc idealne urządzenie do prac budowlanych oraz remontowych.

 

Moc

Parametrem decydującym o niezawodności sprzętu jest moc. Może ona wynosić ok. 1000 W lub znacznie więcej, nawet ponad 1500 W. Pamiętajmy, że im mocniejszy silnik ma piła, tym większe stają się możliwości jej wykorzystania (choć to zależy też od rodzaju zamontowanego brzeszczotu).

 

Prędkość skokowa

Na efektywność pracy urządzenia istotny wpływ ma także prędkość skokowa. Aby móc dopasować tempo cięcia do materiału, najlepiej znaleźć model z możliwością regulacji tego parametru. Zwykle prędkość skokowa pił szablastych mieści się w zakresie od 0 do 2800 sk./min, czasem 3100 sk./min (dotyczy to bardziej profesjonalnych sprzętów).

 

Zasilana akumulatorowo czy sieciowo?

Chcąc znaleźć wygodne w użytkowaniu urządzenie, trzeba dobrze się zastanowić, gdzie będziemy go używać. Jeżeli ma to być sprzęt przeznaczony głównie do majsterkowania w garażu, z pewnością będziemy zadowoleni z piły zasilanej sieciowo. Zadbajmy o to, aby kabel miał odpowiednią długość, najlepiej ponad 3 m. Wówczas nie będziemy narzekać, że nie możemy swobodnie manewrować urządzeniem. Modele zasilane akumulatorowo są przeznaczone głównie dla osób, którym często zdarza się pracować na zewnątrz oraz w takich miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Choć w żaden sposób nie ogranicza nas przewód, to regularne podłączanie piły do ładowarki może po pewnym czasie stać się uciążliwe (zwłaszcza gdy jest wyposażona w baterię o niewielkiej pojemności). Kupując bezprzewodowy sprzęt, należy sprawdzić, czy akumulator został dołączony do zestawu. Czasami zdarza się, że trzeba dokupić go osobno, podobnie jak ładowarkę.

 

Waga i wymiary

O komforcie pracy ze sprzętem decydują m.in. jego wymiary. Im mniejsze jest urządzenie, tym łatwiejsze stanie się cięcie materiałów w trudno dostępnych miejscach. Najlepsza piła szablasta jest poręczna i można ją pewnie chwycić. Tak samo istotną rolę odgrywa waga sprzętu, która nie powinna przekraczać 5 kg. Ważące więcej urządzenie może przyczyniać się do szybkiego zmęczenia rąk.

 

Konstrukcja

Jeżeli nie chcemy, aby piła szybko się zniszczyła na skutek częstej eksploatacji, sprawdźmy, z jakich materiałów została wykonana. Obudowa urządzenia powinna wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze, jeśli uchwyt będzie pokryty gumą. Wtedy znacząco zmniejsza się ryzyko, że sprzęt wyślizgnie się nam z dłoni podczas cięcia, co mogłoby być bardzo niebezpieczne. Część pił ma dodatkowo specjalny mechanizm, który zapobiega powstawaniu drgań i wstrząsów przy pracy.

 

Głębokość cięcia

Głębokość cięcia piły zależy głównie od rodzaju materiału. W przypadku drewna może to być nawet 300 mm, a metalu – ok. 100 mm lub nieco mniej. Nie możemy pomijać tej kwestii, robiąc zakupy. Inaczej istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierzemy model, który słabo radzi sobie z przecinaniem grubszych materiałów i praca zajmie nam więcej czasu, niż początkowo przewidywaliśmy.

 

 

Brzeszczoty

W zestawie razem z piłą powinniśmy otrzymać brzeszczoty. Podstawą są ostrza do cięcia drewna i metalu, choć czasami przydatne są też te przeznaczone do tworzyw sztucznych czy gipsu. Mówi się, że o tym, jaka piła szablasta jest najlepsza, w dużej mierze decyduje sposób wymiany brzeszczotów. Największą popularnością cieszą się urządzenia, które nie wymagają do tego użycia żadnych narzędzi. Żeby założyć nowe ostrze, wystarczy wcisnąć przycisk-blokadę umieszczony przy uchwycie.

 

Dodatkowe funkcje

Sprzęty przystosowane do pracy w trudnych warunkach, przykładowo przy słabym świetle, wyposażone są w niewielką lampę oświetlającą powierzchnię cięcia. Nierzadko stosowanym rozwiązaniem jest też system łagodnego rozruchu. Dzięki niemu można z łatwością włączyć urządzenie, które jest przy tym dobrze chronione przed przeciążeniami. Niektóre piły są ponadto wyposażone w hamulec.

 

Piły szablaste w dobrych cenach

Piły szablaste dla majsterkowiczów kosztują od 100 zł do maksymalnie 600 zł. Za sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów trzeba zapłacić znacznie więcej. Cena za mocniejsze urządzenia może przekraczać kwotę 1000 zł, zwłaszcza za te oferowane przez marki znane w wielu krajach na całym świecie.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ