Balkon jest miejscem bardzo narażonym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz mechanicznych. Z tego względu warto dobrze zastanowić się nad wyborem podłogi. Jeżeli nie wiesz, czy wybrać ceramikę, drewno naturalne, kamień czy inny materiał powinieneś zapoznać się z zamieszczonym poniżej artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne informacje.
Zastosowanie balkonów
Przydomowe balkony zwykle pełnią funkcję rekreacyjną. Odmienna sytuacja jest w przypadku bloków, gdzie służą one głównie jako miejsce do suszenia prania, czy magazynowania nadmiaru rzeczy. Jeżeli balkon dołączony jest do sypialni, a domownicy zaraz po przebudzeniu lubią latem spędzać czas na zewnątrz, wychodząc w samej piżamie, muszą zadbać o to, aby podłoga na balkonie była miła w dotyku.
Aspekty, na które warto zwrócić uwagę wybierając podłogę na balkon, jeżeli stajemy przed wyborem materiału, z którego ma być zrobiona podłoga na balkon, powinniśmy zwrócić uwagę:
• Na to, czy miejsce, w którym znajduje się balkon, jest dobrze nasłonecznione. Jest to bardzo ważne, ponieważ część materiałów nie jest odporna na intensywne oraz długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych.
• Czy występuje zadaszenie, ponieważ nie wszystkie materiały dobrze oddziałują na opady atmosferyczne.
• Na łatwość ułożenia podłogi z danego materiału. Jest to bardzo istotne w momencie, kiedy chcemy samodzielnie ją położyć.
• Sposób konserwacji – w zależności od rodzaju posadzki w czasie użytkowania część z nich będzie wymagała więcej uwagi, a część mniej. Warto pamiętać, że konserwacja związana jest z poniesieniem dodatkowych kosztów, takimi jak zakup impregnatu.
• Waga – wybierając materiał pamiętajmy także, aby zwrócić uwagę na konstrukcję balkonu. Niektóre z nich nie są na tyle wytrzymałe, aby utrzymać ciężkie materiały, Z tego względu wybierając kamień lub lastryko, warto zaczerpnąć porady eksperta.
• Cena – jest ona istotna nie tylko podczas wyboru materiału, ale także wiąże się z zakupem preparatów, które przeznaczone są do zamontowania posadzki na balkonie. Dodatkowo, jeżeli nie decydujemy się na samodzielne ułożenie podłogi, warto wziąć pod uwagę koszty robocizny, a w przypadku samodzielnej pracy – zakup potrzebnych narzędzi.
Płytki ceramiczne – tania podłoga na balkon
Wiele osób nie wie, jaka podłoga na balkon jest dla nich najlepszym wyborem. Najprostszym oraz najtańszym sposobem na wyłożenie posadzki są płytki ceramiczne. Ich główną zaletą jest dostępność. Dodatkowo są one łatwe do utrzymania w czystości. Do ich pielęgnacji nie jest wymagane stosowanie żadnych zabiegów konserwujących. Sklepy budowlane oferują bardzo duży wybór płytek ceramicznych w różnych wzorach oraz kolorach. Wadą tego rodzaju podłóg jest to, że w sezonie letnim bardzo szybko ulegają one nagrzewaniu się. Wtedy przejście po nich bez butów jest bardzo trudne. Materiał ten jest odporny na działanie wody, dlatego nie jest konieczne, aby balkon wyposażony był w zadaszenie. Płytki wykonywane są zwykle z terakoty lub gresu, który wyróżnia się większą trwałością, co wpływa na jego cenę. Płytka balkonowa nie może być szkliwiona, ponieważ powoduje to, że będzie ona śliska. Poszczególne fragmenty konstrukcji podłogi ceramicznej przyklejane są do podłoża za pomocą zaprawy klejowej, która przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz. Należy nanosić ją nie tylko na spód płytki, ale także na powierzchnię podłogi. Równomierne rozłożenie kleju pozwala zapobiec przedostawaniu się wody opadowej pod posadzkę, co w sezonie zimowym, podczas nagłego spadku temperatury mogłoby spowodować pęknięcie płytek. Ważne jest także to, aby zaprawa przeznaczona do fugowania była mrozoodporna. Nie warto oszczędzać na poszczególnych materiałach, ponieważ rozmrożenie posadzki może nas kosztować o wiele więcej. Do wykończenia krawędzi balkonu dobierane są proste lub ozdobne listwy brzegowe oraz narożne.
Drewniana podłoga na balkon
Zastanawiasz się, co sprawdzi się zamiast płytek na balkon? Jedną z propozycji jest drewno, które jest materiałem naturalnym, wyróżniającym się dużą uniwersalnością, dlatego dobrze komponuje się z elewacją wykonaną w dowolnej stylistyce. Pamiętajmy jednak, że parkiet na balkon powinien zostać wykonany z drewna, które jest niepodatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego też część gatunków od razu należy wyeliminować. Najlepszym wyborem są drewna egzotyczne, takie jak bankirai, czy ipe, ale również bez problemu możemy zdecydować się na jeden z polskich gatunków, np. dąb buk, sosna, jasion lub modrzew. Jeżeli chodzi o impregnację tego materiału, w takich krajach jak Niemcy oraz Norwegia nie stosuje się żadnych środków. Powoduje to szybsze starzenie się drewna. W Polsce drewniane podłogi na balkon impregnowane są olejem. W wielu sklepach możemy kupić gotowe, zaimpregnowane deski, jednak niekiedy musimy samodzielnie dopilnować tego procesu. Częsty oraz systematyczny proces zabezpieczania, odbywający się co pół roku sprawi, że podłoga na balkonie nie będzie traciła swojego pierwotnego koloru. W sezonie zimowym z deskami tarasowymi nie będziemy mieć dużego problemu. Śnieg można odgarniać, ale nie jest to konieczne, podobnie jest w przypadku, kiedy posadzka zamarznie. Nie musimy walczyć z roztopieniem lodu, wraz z nadejściem wiosny wszystko się rozpuści i nie uszkodzi naszego tarasu. W miejscach dobrze nasłonecznionych oraz podatnych na opady deszczu drewniana podłoga może szybciej ulegać starzeniu, dlatego specjaliści zalecają, aby materiałów z drewna nie kłaść od strony południowej. Deski, które posłużą do wykonania podłogi, powinny mieć minimum 25 mm grubości. Dzięki temu będą one trwałe. Najlepiej jest, aby mocowane były one na legarach. Pomiędzy poszczególnymi elementami parkietu należy zachować niewielkie odstępy. Pozwoli to drewnu pracować, a woda będzie mogła swobodnie wypływać pomiędzy deskami. Boczne strony balkonu wykańcza się za pomocą specjalnie wykonanej deski brzegowej. Podłoga wraz z legarem ma zwykle grubość od 65 mm do 75 mm.
Podłoga kompozytowa na balkon
Deski kompozytowe są wynikiem połączenia mączki drzewnej oraz polichlorku winylu. Ich specyficzna receptura pozwala odwzorować naturalny wygląd drewna i skomponować go z wysoką trwałością tworzyw sztucznych. Podłoga kompozytowa nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń oraz systematycznej konserwacji. Jest ona odporna na działanie wody oraz wilgoci. Jej pielęgnacja ogranicza się do regularnego mycia powierzchni. Nawierzchnię należy chronić przed działaniem wysokich temperatur oraz tłustymi zabrudzeniami, ponieważ mogą one pozostawić po sobie trwały ślad. Deski układamy na zamontowanych na posadzce legarach, a następnie łączymy za pomocą stalowych klipsów. Konsumenci określają ten rodzaj nawierzchni jako podłoga na balkon na klik, ponieważ większa część dostępnych paneli ma specjalnie wyszlifowaną krawędź, która umożliwia szybkie zamontowanie deski na klips.
Panel z tworzywa na balkon
Panele podłogowe na balkon wykonane są z mocnego oraz podatnego na modelowanie tworzywa, które jest połączeniem drewna oraz PCW. Wyglądają bardzo naturalnie, dlatego często można je pomylić z ryflowanymi deskami drewnianymi. Jedyną różnicę możemy poczuć, dotykając je. Materiał ten jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także na działanie szkodliwych insektów. Dodatkowym atutem prezentowanych podłóg jest to, że nie wymagają one konserwacji. Ich żywotność wynosi nawet 35 lat. Wytwórcy zwykle dają im 10-letnią gwarancję. Produkt ten w sprzedaży dostępny jest w wielu naturalnych wersjach kolorystycznych, które można swobodnie ze sobą zestawiać. Dodatkowo montaż paneli nie jest trudny. Wszystkie elementy docinane są na wymiar, a następnie umieszczane na systemie wsporczym oraz sczepiane specjalnymi łącznikami, z kolei brzegi wykańczane są specjalnymi listwami. Elementy możemy dowolnie przycinać, frezować oraz wyżłobić w nich otwory za pomocą narzędzi przeznaczonych do szlifowania drewna. Bardzo wiele osób decyduje się na dodatkowe wykończenie balkonu z wykorzystaniem profili z PCW. Większość dostępnych paneli ma 3 fabryczne wcięcia. Układ mocowania jest dobrze ukryty, dlatego po zamontowaniu z podłogi nic nie wystaje. Grubość każdego z elementów wynosi 28 mm, a wraz z podstawą od 60 do 80 mm. Zaraz po ułożeniu posadzki na balkonie możemy z niej swobodnie korzystać. Minusem paneli jest to, że pod wpływem słońca oraz wilgoci mogą one zmienić swój kolor. Następuje to równomiernie, dlatego zmiana ta nie powinna być widoczna. Jeżeli chodzi o pielęgnację, podłogę możemy myć za pomocą wody pod ciśnieniem. Powstałe na niej plamy czyścimy szczotką lub specjalnym preparatem odtłuszczający.
Podłoga balkonowa z kamienia
Budując dom, zastanawiamy się czym wyłożyć podłogę na balkonie. Kamień uważany jest za najtrwalszy materiał naturalny, który stosowany jest na podłogach. Jego największym minusem jest ciężar oraz trudna pielęgnacja. Co najmniej jeden raz do roku musimy go impregnować. Dodatkowo jest on drogi. Podobnie jak z drewnem, nie każdy gatunek kamienia przystosowany jest do stosowania na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem na balkony jest stosowanie granitu. Najmniej polecane są piaskowce, trawertyny oraz alabastry. Pod wpływem warunków atmosferycznych mogą one ulec zniszczeniu. Kamień przystosowany do stosowania jako posadzka na balkonie sprzedawany jest zwykle w formie płyt lub większych części wykonywanych na wymiar. Użytkownicy powinni pamiętać o tym, że materiał ten nie może być polerowany, ponieważ spowoduje to, że stanie się on śliski. Na balkonach lepiej sprawdzają się bardziej chropowate powierzchnie. Intensywność barwy kamienia niepolerowanego jest mniejsza Jeżeli chcemy zwiększyć jej natężenie, możemy wykorzystać preparaty, które pozwolą na pogłębienie barwy.
Jeżeli zdecydujemy się na wyłożenie na naszym balkonie podłogi z granitu, nie musimy jej impregnować. Jednak taki zabieg pozwoli na zachowanie większej czystości naszej podłogi. Jeżeli chodzi o pielęgnację kamienia, nie możemy stosować nadmiaru detergentów. Do przemywania posadzki najlepiej sprawdzi się chłodna woda. Kiedy kamień jest bardzo brudny, co 2 – 5 lat możemy wykonywać proces krystalizacji, czyli czyszczenia maszynowego, które powinno być połączone z zaimpregnowaniem całej nawierzchni. Płytki kamienne są umieszczane na zaprawie cementowej lub kleju. Podobnie jak podczas układania ceramiki należy nałożyć ją na spodnią część płytki oraz na podłogę. Do spoinowania wykorzystuje się elastyczne substancje fugowe, do których dodawany jest silikon. Brzeg balkonu wykończony jest za pomocą ćwierćwałka lub półwałka. Bardzo popularnym rozwiązaniem stało się także wyłożenie krawędzi przyciętą płytką, której krawędzie są lekko szlifowane. Do cięcia oraz przygładzania krawędzi dobrze sprawdzi się szlifierka kątowa. Grubość elementów kamiennych wynosi od 10 mm do 20 mm. Kładąc je na substancję klejącą, posadzka ma grubość od 20 mm do 40 mm, a w przypadku zaprawy cementowej wynosi ona od 40 mm do 50 mm.
Płyty betonowe – posadzka na balkon
Jeżeli nie wiesz, co położyć na podłogę na balkonie rozważ opcję płyt betonowych. To dobra opcja dla osób poszukujących wytrzymałego oraz łatwego w pielęgnacji materiału. Jednak surowiec nie sprawdzi się jako podłoga na balkon do bloku. Betonowe płyty są dobrym rozwiązaniem do stosowania w domach jednorodzinnych na tarasach naziemnych oraz dużych balkonach. Jeżeli zdecydujemy się na wybór płyt betonowych, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry materiału. W przypadku balkonów najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie produktów przeznaczonych na zewnątrz. Są one twarde oraz odporne na ścieranie, nasiąkanie, a także antypoślizgowe. Beton z natury jest materiałem chłonnym, dlatego płyty powinny być zaimpregnowane. Obecnie dostępne płyty betonowe występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz w różnorodnym kształcie, np. te przypominające granit lub drewno.
Podłoga gumowa na balkon
Płyty gumowe są rozwiązaniem, które często wykorzystywane jest jako podłoże boisk oraz placów zabaw. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tego materiału do wyłożenia powierzchni balkonu. Płyty wykonywane są z trwałej oraz elastycznej gumy, która amortyzuje upadki. Antypoślizgowa nawierzchnia oraz przyjemna w dotyku struktura sprawia, że warstwa wierzchnia jest dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci. Płyty gumowe są mrozoodporne oraz przepuszczają wodę, dlatego też możemy z nich korzystać przez cały rok. Pielęgnacja gumowej podłogi nie jest skomplikowana. Wystarczy, że będziemy ją przemywać wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Atutem gumowej podłogi jest łatwość montażu. Płyty przyklejamy do posadzki za pomocą kleju poliuretanowego lub kołków.
Sztuczna trawa – podłoże na balkon
Zastanawiasz się, czy sztuczna trawa to dobry pomysł na podłogę na balkonie? Jej wyrazista barwa pozwala wprowadzić do aranżacji wiosenną energię. Ustawiając krzesełka oraz małe roślinki możemy w bardzo prosty sposób stworzyć przyjemny dla naszego odpoczynku zakątek. Sztuczna trawa jest miękka oraz przyjemna w dotyku, dlatego możemy ją stosować także w przypadku małych dzieci. Obecnie w sklepach mamy do wyboru dwie propozycje nawierzchni – w rolkach oraz w formie kwadratowych płytek. Trawa na balkon powinna mieć gumowy lub lateksowy spód z dziurami, które pozwolą na swobodny przepływ wody. Trawa jest odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Może być stosowana w miejscach nasłonecznionych oraz wilgotnych. Jej kolor nie ulega zmianie, a na jej powierzchni nie pojawia się pleśń. Pielęgnacja nawierzchni jest bardzo prosta. Wystarczy, że będziemy ją regularnie odkurzać, a w razie potrzeby przemywać wodą z wykorzystaniem delikatnego detergentu. Minusem wykładziny jest to, że nasiąka ona podczas deszczu, a w miejscach intensywnie użytkowanych szybko się zużywa. Sztuczna trawa może być układana na dowolnym podłożu. Ważne jest jedynie to, aby było ono stabilne, gładkie oraz czyste. Zalecane jest, aby przymocować ją do podłoża za pomocą kleju poliuretanowego lub kołków. Dodatkowo brzegi rolek możemy podkleić dwustronną taśmą. Pozwoli to zapobiec przesuwaniu się nawierzchni podczas chodzenia.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ