Przecinarka do glazury – przewodnik zakupowy, ranking i test
Bez względu na to, czy jesteś majsterkowiczem, czy też profesjonalnym glazurnikiem, w naszym zestawieniu na pewno znajdziesz odpowiedni sprzęt do precyzyjnego przycinania płytek. Godny uwagi jest m.in. ręczny przyrząd Dedra 1154, który jest chwalony przez konsumentów za solidność oraz komfort użycia. Ma on antypoślizgowe nóżki, dlatego nie przesuwa się po podłożu podczas pracy. Co ważne, przecinarka daje możliwość przycięcia glazury pod dowolnym kątem. Dużą popularnością cieszy się również model Rubi TZ-1300 17953 z dużą siłą nacisku, do 1500 kg. Ma on przymiar boczny do powtarzalnych cięć oraz centralny przymiar obrotowy pozwalający na zachowanie precyzji. Sprzęt jest dobrze przystosowany do pracy z wielkoformatowymi płytkami.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Przecinarka nie wymaga podłączenia do prądu, co pozwala na korzystanie z niej w dowolnym miejscu. Wyposażono ją w podziałkę z kątownikiem, dlatego możliwe jest precyzyjne przycięcie płytek. Model jest bardzo solidny i odporny na awarie.
W zestawie nie ma torby pozwalającej na wygodne przewożenie sprzętu. Z tego powodu bezpieczny transport przecinarki nierzadko jest nieco kłopotliwy.
Za pomocą maszynki możliwe jest przycięcie płytek pod dowolnym kątem. To praktyczny sprzęt, który ma aluminiową podstawę. Jego maksymalna długość cięcia to 120 cm (po przekątnej 84,8 cm).
Drugi wybór
Sprzęt jest wygodny w obsłudze, płytki możemy przycinać jedną ręką. Jego cechą wyróżniającą jest bardzo duża, 1500 kg siła docisku. Przyrząd można wygodnie przenosić w torbie, wyposażono go też w uchwyt i kółka w podstawie.
Niektórzy majsterkowicze narzekają, że przecinarka zajmuje dużo miejsca w garażu. Jednak wynika to z tego, że jest przystosowana do przycinania wielkoformatowych płytek.
Przyrząd jest bardzo solidny, chętnie używają go miłośnicy majsterkowania, jak i profesjonalni glazurnicy. To sprzęt z precyzyjnym, centralnym przymiarem obrotowym oraz przymiarem bocznym do cięć powtarzalnych. W komplecie poza torbą znajdziemy dwa noże, ich średnica to 8 mm oraz 18 mm.
Rozważ też
Maszynka nadaje się nie tylko do przycinania płytek, ale i paneli, płyt wiórowych, a nawet desek. Wykorzystuje ona system cięcia na mokro, co zapobiega powstawaniu pyłu. Sprzęt ma mocny silnik i nadaje się do intensywnej eksploatacji.
Przewód zasilający ma odpowiednią długość, więc to, że sprzęt wymaga podłączenia do prądu, nie stanowi problemu, ale jest on podatny na plątanie.
Przecinarka ma moc 1500 W. To model stołowy, który daje możliwość pochylania blatu nawet do 45 stopni. Razem z urządzeniem otrzymujemy w komplecie: Przystawkę do cięcia w ‘karo’, diamentową tarczę do glazury i tarczę do drewna. Dobrze dopasowane prowadnice sprawiają, że precyzyjne przycięcie płytek nie jest trudne.
7 najlepszych przecinarek do glazury. Opinie w 2021 roku
Potrzebujesz solidnego sprzętu do cięcia płytek? W dokonaniu wyboru pomoże Ci ranking przecinarek do glazury. Znalazły się w nim popularne modele znanych marek, które są odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników majsterkowania, samodzielnie wykonujących prace remontowe. Sprawdź opisane przez nas propozycje.
Przecinarka do glazury Dedra
1. Dedra 1154 Maszynka do Cięcia Glazur, Płytek 120cm
Przecinarka do glazury Dedra 1154 to model ręczny, który jest zbudowany z aluminiowej podstawy z antypoślizgową warstwą oraz solidnej prowadnicy z przesuwanym zespołem tnącym. Przyrząd pozwala na przycinanie płytek pod dowolnym kątem, co czyni go bardzo praktycznym.
Maszynka do cięcia płytek waży 12 kg, a za sprawą antypoślizgowych nóżek można ją stabilnie ustawić na podłożu. Podziałka z kątownikiem pozwala na zachowanie precyzji, cięcie i łamanie glazury nie stanowi problemu. Maksymalna długość cięcia to 120 cm, a po przekątnej 84,8 cm.
Sprzęt zebrał wiele pochlebnych opinii konsumentów. Twierdzą oni, że to dobra przecinarka do glazury, a ponieważ nie wymaga podłączenia do prądu, może być używana tak naprawdę wszędzie. Ponadto ma ona solidną konstrukcję i jest przystosowana do intensywnej eksploatacji. Przyrząd bez wątpienia przyda się podczas prac remontowych.
Przecinarka do glazury Rubi
2. Rubi Profesjonalna Przecinarka Ręczna TZ-1300 17953
Maszynka do cięcia płytek Rubi TZ-1300 17953 ma dużą siłę nacisku (do 1500 kg) i można obsługiwać ją jedną ręką. Daje ona możliwość przecinania glazury o grubości do 21 mm, dobrze sprawdza się podczas prac m.in. z płytkami wielkoformatowymi. Sprzęt można wygodnie przenosić z miejsca na miejsce, a wszystko za sprawą uchwytu, gumowych kółek, a także dołączonej do zestawu torby.
Sprzęt ma centralny przymiar obrotowy, który ułatwia zachowanie precyzji w czasie cięć kątowych. Co więcej, wyposażono go w przymiar boczny służący do cięć powtarzalnych. Przecinarka do glazury marki Rubi ma w zestawie noże o średnicy 8 mm i 18 mm.
Czym wyróżnia się przyrząd? Jak przyznają kupujący, ma on bardzo wytrzymałą konstrukcję i jest wygodny w użyciu. Test przecinarek do glazury wykazał, że sprzęt pozwala na gładkie i dokładne cięcie, w dodatku pod dowolnym kątem.
Przecinarka do glazury na mokro
3. Przecinarka do Glazury, Płytek na Mokro Euro-Kraft LEX 2w1
Euro-Kraft LEX 2w1 to przecinarka do cięcia glazury na mokro, która daje też możliwość łatwego cięcia paneli. To użyteczny model ze stołem wykonanym ze stali wykazującej odporność na korozję. Sprzęt ma gumowe nóżki zapewniające mu stabilność oraz dobrze dopasowane prowadnice ułatwiające zachowanie precyzji.
Ta stołowa przecinarka do glazury jest wyposażona w bardzo mocny, 1500 W silnik, który jest dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji. W zestawie znajdziemy kilka przydatnych elementów: Tarczę diamentową do glazury, przystawkę do cięcia w ‘karo’, tarczę do drewna, klucze oraz poprzeczną prowadnicę.
Konsumenci docenili sprzęt przede wszystkim za solidność. To przecinarka do cięcia glazury na mokro, która pozwala na swobodną regulację pochyłu blatu w zakresie od 0 do 45 stopni. Ma ona też obustronną, boczną podziałkę umożliwiającą precyzyjne ustawienie wymiaru.
Ręczna przecinarka do glazury
4. Kaufmann Maszynka do Glazury TopLine 920mm
Osoby, którym potrzebna jest wytrzymała, ręczna przecinarka do glazury, powinny sprawdzić model TopLine 920mm. Nadaje się on do cięcia płytek ceramicznych, gresu, kamionki, jak również mozaiki. Przyrząd jest wyposażony w głowicę z 6 łożyskami i 4 rolkami. Elementy te w połączeniu z mocną prowadnicą gwarantują precyzję.
Maksymalna grubość płytki, jaką można przeciąć za pomocą sprzętu, wynosi 18 mm. Długość cięcia po przekątnej to 650 mm x 650 mm. Podstawa robocza jest oparta na sprężynach i została pokryta antypoślizgową gumą, dlatego przecinarka do płytek stoi stabilnie i nie przesuwa się podczas pracy.
Przyrząd spodobał się majsterkowiczom. Uważają oni, że to łatwy w użyciu sprzęt, który jest wyposażony w wytrzymały element łamiący (do 1000 kg). Poza tym przedstawiona maszynka do cięcia płytek ma blokadę głowicy tnącej, co pozwala na jej bezpieczny transport.
Maszynka do cięcia płytek 120 cm
5. Przecinarka, Maszynka do Cięcia Glazury, Płytek Kraft&Dele KD10361 1200
Kraft&Dele KD10361 1200 to ręczna maszynka do cięcia płytek o długości 120 cm. Ma ona grubą i stabilną podstawę wykonaną z blachy stalowej pokrytej techniczną mikrogumą. Sprzęt wyposażono w krążkowy nóż o średnicy 16 mm, który jest zrobiony z utwardzanych, spiekanych węglików.
Przyrząd waży ok. 12 kg. Sprawdza się on podczas prac remontowych, a także przy wykończeniach glazurniczych. Przecinarka do płytek nie wymaga podłączenia do prądu, dlatego może być używana w każdym miejscu.
Analizując opinie kupujących, można dojść do wniosku, że sprzęt spodobał się nie tylko majsterkowiczom, ale i profesjonalistom. To praktyczna przecinarka do glazury o długości 1200 mm. Pozwala ona na przecinanie płytek pod dowolnym kątem, gdyż przy podstawie znajduje się ruchomy kątownik.
Przecinarka do glazury Castorama
6. Castorama MacAllister Pilarka Do Glazury 500W
Dostępna w sklepach Castorama przecinarka do glazury MacAllister 500W pozwala na cięcie różnego rodzaju płytek. Urządzenie jest zasilane z sieci 230 V, a jego moc to 500 W. Można łatwo przenosić je z miejsca na miejsce, ponieważ ma miękki, składany uchwyt. Długość przewodu zasilającego wynosi 200 cm, można go zwinąć i umieścić w schowku na obudowie.
Przecinarka do glazury MacAllister jest wyposażona w tarczę o średnicy 115 mm. Pozwala ona na cięcie płytek pod kątem 45 stopni, a także 90 stopni. Sprzęt ma wymiary: 18,7 cm x 44,5 cm x 47,2 cm i waży ok. 6,5 kg. Pracuje on z prędkością do 5000 obr./min.
Wiele osób uważa, że to dobra i tania przecinarka do glazury, która jest łatwa w obsłudze. To przyrząd o kompaktowych wymiarach, dlatego można go wygodnie przewozić. Co istotne, przycięte płytki mają gładkie krawędzie, dlatego ich szlifowanie nie zajmuje dużo czasu.
Przecinarka do glazury Sigma
7. Sigma Ręczna Przecinarka do Płytek 156 cm 3F4M
Przecinarka do glazury Sigma 3F4M to model ręczny, który cieszy się popularnością wśród profesjonalistów. Ma on obrotową miarkę znajdującą się na środku osi cięcia, która pozwala na obrót w zakresie +45 – 0 – -45 stopni. Przyrząd pozwala na przecinanie bardzo dużych płytek, ponieważ ma otwierane, sprężynowe ramiona.
Sprzęt można złożyć, co ułatwia jego przewożenie. Efektywna długość cięcia wynosi 1560 mm, a maksymalna grubość cięcia to 19 mm. Przyrząd jest bardzo wytrzymały, materiałem wykonania konstrukcji jest aluminium. Prowadnice są chromowane, pozwalają na precyzyjne przycięcie płytek z zachowaniem linii prostej.
Opinie o przecinarkach do glazury producenta Sigma świadczą o tym, że są to bardzo solidne i przydatne przyrządy. Dotyczy to także modelu 3F4M. Kupujący uważają, że jest on komfortowy w użyciu, stoi stabilnie na podłożu, a do tego ma niezawodnie działający system precyzyjnego przycinania płytek.
Przewodnik zakupowy – Jaką przecinarkę do glazury kupić?
Jeśli masz wątpliwości, jaką przecinarkę do glazury wybrać, sprawdź podpowiedzi umieszczone w kolejnej części artykułu. To poradnik, w którym wyszczególniliśmy kwestie odgrywające najistotniejszą rolę podczas zakupu tego typu sprzętów.
Ręczna czy elektryczna?
Są dwa rodzaje przecinarek do płytek: Ręczne i elektryczne. Zarówno modele należące do pierwszej, jak i drugiej grupy cieszą się dużą popularnością, mają też swoje zalety i wady. Przyrządy ręczne są chętnie kupowane przez majsterkowiczów, którzy postanowili samodzielnie przeprowadzić remont łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia wyłożonego płytkami. To sprzęty mające nieskomplikowaną budowę i przystosowane do pracy w każdym miejscu, nie wymagają podłączenia do prądu. Wśród nich znajdziemy modele przeznaczone do przycinania stosunkowo cienkiej glazury, jak i takie dobrze radzące sobie z grubszymi płytkami (po te drugie sięgają również profesjonaliści).
Przecinarki elektryczne wymagają podłączenia do prądu, co czasami bywa utrudnieniem, ale są bardziej profesjonalne w porównaniu do przyrządów ręcznych. Mają one silnik odpowiadający za wprawianie w ruch tarczy przecinającej glazurę i pozwalają na cięcie nawet bardzo dużych płytek. Uważa się, że urządzenia elektryczne są bardzo precyzyjne i umożliwiają zachowanie szybkiego tempa pracy.
Zastosowanie
Przecinarki o prostej budowie zwykle służą tylko do ciecia glazury o określonych wymiarach. Jednak są także nieco bardziej praktyczne sprzęty. Niektóre modele dają możliwość precyzyjnego i wygodnego cięcia np. płyt wiórowych, paneli i desek, a więc nadają się do różnych prac remontowych. Przed zakupem przecinarki warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać i czy warto inwestować w bardziej zaawansowany sprzęt.
Długość oraz głębokość cięcia
Jaka jest najlepsza przecinarka do glazury? To sprzęt mający odpowiednią długość i głębokość cięcia. Sprawdzając te wartości, możemy zyskać pewność, że dane urządzenie pozwoli na komfortową pracę z płytkami, które kupiliśmy (lub planujemy kupić). Maksymalna długość cięcia jest zróżnicowana, ale nierzadko jest to nawet 120 cm (w przypadku cięcia prostego). Głębokość cięcia podpowiada nam, jak gruba może być glazura.
Prowadnice
Prowadnice to ważny element budowy przecinarki. To one służą do prowadzenia tarczy tnącej i mają wpływ na komfort użytkowania sprzętu oraz możliwość zachowania precyzji. Do przecinania płytek wzdłuż służy prowadnica równoległa, a do cięcia po przekątnej kątowa. Przecinarka może być też wyposażona w prowadnicę nastawną dającą możliwość wykonania cięcia pod kątem.
Moc
Jeżeli chcemy kupić elektryczny sprzęt, musimy sprawdzić moc silnika. W ten sposób przekonamy się, czy działanie przecinarki będzie wystarczająco efektywne. Należy pamiętać, że im większa jest moc urządzenia, tym stabilniejsza okaże się jego praca. W dodatku będziemy mogli ciąć grubszą glazurę, bez ryzyka awarii przecinarki. Do prostych, mało wymagających prac dobrze nadaje się sprzęt o mocy do ok. 700 W.
Sposoby cięcia
Ręczne przecinarki pozwalają jedynie na cięcie płytek na sucho i podczas pracy powstaje pył. Jeśli zależy nam na tym, aby tego uniknąć, warto zainwestować w sprzęt elektryczny dający możliwość cięcia glazury również na mokro. Odbywa się to z wykorzystaniem wody, która jest podawana na tarczę i pełni funkcję czynnika chłodzącego.
Wyposażenie
Przeważnie razem ze sprzętem do cięcia płytek otrzymujemy kilka dodatkowych elementów. Jak podkreśla wiele osób, najlepsza przecinarka do glazury ma w komplecie solidną tarczę diamentową. Do niektórych sprzętów może być dołączona też np. tarcza do drewna, torba transportowa, specjalna przystawka do cięcia w tzw. karo czy dodatkowe prowadnice.
Przecinarki do glazury w dobrych cenach
Ręczne przecinarki do glazury to tanie przyrządy, średnio kosztują od 200 do 400 zł. W tym przedziale cenowym można z łatwością znaleźć solidny model pozwalający na precyzyjne przycięcie płytek. Za profesjonalny sprzęt elektryczny trzeba zapłacić znacznie więcej, przeważnie kilka tysięcy złotych. Niemniej jednak w ofercie niektórych producentów można znaleźć tańsze urządzenia z silnikiem, również takie pozwalające na cięcie glazury na mokro.
FAQ
P1: Przecinarka do glazury – jak używać?
Żeby przeciąć płytkę za pomocą przecinarki, należy najpierw narysować na niej linię cięcia, a następnie ułożyć ją na sprzęcie. Do przycięcia glazury służy kółko tnące, trzeba zbliżyć je do zaznaczonej linii i wykonać płytkie nacięcie, a później docisnąć do powierzchni stopkę gilotyny i przełamać płytkę. Niektóre przecinarki dają możliwość wykonania cięcia zarówno prostego, jak i kątowego. W drugim przypadku należy użyć prowadnicy kątowej, pozostałe czynności wykonujemy tak samo, jak podczas cięcia prostego. Bezpośrednio po użyciu powinniśmy wyczyścić urządzenie, aby pył nie osiadł na ostrzu, przy otworach wentylacyjnych i w innych częściach konstrukcji.
P2: Przecinarka do glazury – jaka moc?
Moc silnika przecinarki do glazury to bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, robiąc zakupy. Jeśli wybierzemy za słabe urządzenie, z pewnością nie będziemy zadowoleni z podjętej decyzji i wykorzystywanie go do pracy może skończyć się szybką awarią. Im wyższa jest moc sprzętu, tym stabilniejsza okaże się jego praca. W dodatku mocniejszy silnik gwarantuje łatwą obróbkę grubszych materiałów. Jeśli zamierzamy ciąć stosunkowo cienkie płytki, nie musimy inwestować w urządzenie o mocy ponad 700 W. Jednak jest to konieczne, jeżeli zależy nam na zakupie praktycznej przecinarki, pozwalającej na szybkie i dokładne cięcie grubszych płytek, ponad 7 mm.
P3: Gdzie kupić przecinarkę do glazury?
Po przecinarkę do glazury powinniśmy wybrać się do sklepu budowlanego. Tego typu sprzęt trudno będzie znaleźć w innych miejscach, choć czasami zdarza się, że jest on dostępny np. w hipermarketach z rozbudowanym działem z przyrządami i urządzeniami budowlanymi. Jeśli mamy wątpliwości, czy w sklepie stacjonarnym dostępny będzie model dostosowany do indywidualnych potrzeb, warto sprawdzić przecinarki sprzedawane online. Oferta sklepów internetowych bardzo często jest szersza, istnieje też duże prawdopodobieństwo, że sprzęty okażą się nieco tańsze. Ponadto mamy możliwość sprawdzenia opinii na temat konkretnych urządzeń, a dodatkowo nie musimy zastanawiać się, jak bezpiecznie dowieźć sprzęt do domu.