Ranking 6 najlepszych suwmiarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Suwmiarki – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Suwmiarka to narzędzie pomiarowe, które jest niezbędne w każdym warsztacie czy zakładzie produkcyjnym. Wysokiej jakości urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar wysokości, głębokości, rozstawu czy grubości poszczególnych elementów. Jednym z polecanych produktów jest model Limit 150 19014-0103. Produkt został wykonany z dobrej jakości materiałów, a co najważniejsze jest to wersja elektroniczna z czytelnym wyświetlaczem, na którym użytkownik może zobaczyć dokładny pomiar. Suwmiarka jest zrobiona ze stali nierdzewnej, trwałego materiału, dzięki czemu przez długi czas można ją użytkować. Innym polecanym produktem jest model Mitutoyo 500-181-30 z cyfrowym wyświetlaczem. Suwmiarka jest odporna na wilgoć, olej oraz zabrudzenie, dzięki czemu można z niej korzystać w różnych warunkach. Produkt wykonuje pomiary z dokładnością do +/- 0,02 mm.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Suwmiarka Limit 150 19014-0103 to wielofunkcyjny model wyposażony w automatyczny włącznik i wyłącznik. Produkt ma czytelny ekran cyfrowy, na którym pojawiają się odczyty z wykonanych pomiarów. Model został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporny na działanie wilgoci i innych szkodliwych czynników.

Wady

Model nie sprawdzi się jako profesjonalne narzędzie pomiarowe, jest odpowiedni wyłącznie do zastosowania amatorskiego.

Podsumowanie

Elektroniczna suwmiarka z cyfrowym wyświetlaczem to produkt, który powinien znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej. Model ma zakres pomiaru od 0 do 150 mm. Elektroniczna suwmiarka jest zasilana baterią 3 V typu CR2032. Zewnętrzna długość szczęk pomiarowych wynosi 40 mm. Jednostka miary suwmiarki to mm.

Drugi wybór

Zalety

Model Mitutoyo 500-181-30 został wykonany z trwałych materiałów, które są odporne na działanie wilgoci, brudu oraz substancji oleistych. Suwmiarka jest wyposażona w czytelny wyświetlacz umożliwiający szybkie odczytanie wykonanego pomiaru oraz w baterię SR 44, która wystarcza na 20 000 godzin pracy.

Wady

Suwmiarka Mitutoyo 500-181-30 nie ma wyjścia danych USB, sprawia to, że użytkownik nie może mieć dostępu do pomiarów na swoim laptopie lub urządzeniu mobilnym.

Podsumowanie

Elektroniczna suwmiarka to produkt z wbudowaną podziałką bezwzględną. Model pozwala na wykonywanie precyzyjnych pomiarów przy najwyższej prędkości przesuwu. Na wyświetlaczu pokazywane są duże cyfry o wysokości 9 mm, dzięki czemu można bez problemu odczytać wynik pomiaru.

Rozważ też

Zalety

Produkt został wykonany z dobrej jakości materiału. Model ze stali nierdzewnej jest w całości hartowany. Skala oraz noniusz są chromowane, dzięki czemu nie ma ryzyka, że napisy zostaną zatarte w trakcie użytkowania. Suwmiarka traserska ma rolkę prowadzącą oraz rolkę blokującą śrubę, które ułatwiają wykonywanie pomiaru.

Wady

Osoby, które zakupiły suwmiarkę Helios Preisser Format z wymiennym rysikiem zwracają uwagę, że ciężko się go wymienia. W czasie pracy w trudnych warunkach trzeba mieć na uwadze, że rolka prowadząca zbiera zanieczyszczenia.

Podsumowanie

Profesjonalna suwmiarka traserska została w całości wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu produkt jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Model ma zakres pomiarowy 200 mm. Narzędzie jest wygodne i proste w obsłudze.

 

 

6 najlepszych suwmiarek. Opinie w 2024 roku 

 

Wybór dobrej jakości suwmiarki należy podjąć po uprzednim zastanowieniu się, do jakich celów będzie służyć. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje, które w zależności od potrzeb mogą okazać się jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi. Przeglądając oferty różnych producentów, można znaleźć modele modułowe służące do wykonywania pomiarów grubości zębów kół zębatych, głębokościomierze, spoinomierze, suwmiarki traserskie oraz do tarcz hamulcowych. Poszukując odpowiedniego narzędzia, warto sprawdzić ranking suwmiarek, w którym zostały zamieszczone modele polecane przez użytkowników. 

 

Suwmiarka elektroniczna

 

1. Suwmiarka Elektroniczna Limit 150 19014-0103 

 

Suwmiarka elektroniczna firmy Limit 150 19014-0103 to wielofunkcyjny model wyposażony w automatyczny włącznik i wyłącznik, który pozwala zaoszczędzić baterię w czasie, gdy narzędzie nie jest używane. Produkt ma czytelny ekran cyfrowy, na którym pojawiają się odczyty z wykonanych pomiarów. Wysokość cyfr wyświetlanych na ekranie to 8 mm, dzięki czemu każda osoba będzie w stanie odczytać pomiar bez wysiłku. 

Model został wykonany ze stali nierdzewnej, co pozwala na bezpieczne używanie suwmiarki różnych warunkach. Jednostka miary narzędzia to mm.  Produkt Limit 150 19014-0103 ma zakres pomiaru od 0 do 150 mm. Zewnętrzna długość szczęk pomiarowych wynosi 40 mm. Suwmiarka elektroniczna zasilana jest baterią 3 V typ CR2032, którą z łatwością można zakupić w każdym sklepie. 

Test suwmiarek wykazał, że model elektroniczny z czytelnym wyświetlaczem cyfrowym jest chętnie wybieranym produktem wśród majsterkowiczów. Użytkownicy potwierdzają, że produkt jest wygodny w obsłudze i wykonuje precyzyjne pomiary. 

 

 

 

 

Suwmiarka Mitutoyo 

 

2. Suwmiarka Elektroniczna Cyfrowa AOS 150 mm Mitutoyo 500-181-30 

 

Suwmiarka Mitutoyo 500-181-30 została wykonana z trwałych materiałów odpornych na działanie wilgoci, brudu oraz substancji oleistych. Jest to bardzo ważne w przypadku narzędzi, które regularnie są wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac w zakładach produkcyjnych. Do zestawu z urządzeniem dołączane jest praktyczne etui umożliwiające bezpieczne przechowywanie sprzętu pomiarowego. 

Suwmiarka cyfrowa jest wyposażona w czytelny wyświetlacz umożliwiający szybkie odczytanie pomiaru. Produkt został wyposażony w mocną baterię SR 44, która wystarcza na 20 000 godzin pracy. Cyfry o wysokości 9 mm są pokazywane na dużym wyświetlaczu, dzięki czemu użytkownik nie musi wysilać wzroku. Model ma zakres pomiaru od 0 do 150 mm. Odczyt wykonywany jest co 0,01 mm. Suwmiarka robi pomiary z dokładnością +/- 0,02 mm. 

Opinie o suwmiarkach elektronicznych marki Mitutoyo są pozytywne wśród profesjonalistów. Japoński produkt jest chętnie wybierany przez osoby, które każdego dnia wykonują wiele precyzyjnych pomiarów w swojej pracy. 

 

 

 

 

Suwmiarka traserska

 

3. Suwmiarka Traserska z Rysikiem Rolką Inox Helios Preisser Format 

 

Profesjonalna suwmiarka traserska została w całości wykonana z wysokiej jakości materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Model jest zrobiony ze stali nierdzewnej, która została poddana procesowi hartowania, dzięki czemu suwmiarka jest solidna i odpowiednia do wykonywania dokładnych pomiarów. Skala oraz noniusz są chromowane i wykończone matowo, co dodatkowo zwiększa trwałość produktu. 

Suwmiarka ma rolkę prowadzącą oraz blokującą śrubę, które ułatwiają wykonywanie pomiaru. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji wymienny rysik, co jest dużą zaletą narzędzia. Produkt jest przeznaczony do wykonywania pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych, głębokości, a także pomiarów uskoku. Model ma zakres pomiarowy 200 mm. Suwmiarka jest lekka i poręczna, dzięki czemu zmieści się do każdej torby z narzędziami. 

Konsumenci posiadający suwmiarkę traserską Inox Helios Preisser Format chwalą model za trwałość i odporność na uszkodzenia. Suwmiarka może pracować w pomieszczeniu, gdzie występuje wilgoć, ponieważ nie ma żadnych elementów elektronicznych. 

 

 

 

 

Suwmiarka Castorama

 

4. Suwmiarka Cyfrowa Magnusson 214079 

 

Suwmiarka Magnusson 214079 to model przeznaczony zarówno do użytku profesjonalnego, jak i amatorskiego. Produkt obsługuje się bardzo łatwo, dzięki czemu każda osoba poradzi sobie z wykonaniem prawidłowego pomiaru. Urządzenie zostało wykonane z dobrej jakości materiału, jakim jest stal nierdzewna. Umożliwia to korzystanie z suwmiarki w optymalnych warunkach bezpiecznych dla elektroniki. Suwmiarka Castorama została wyposażona w czytelny wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się informacje o odczycie danych. 

Model umożliwia wykonanie precyzyjnego pomiaru szlifowanej powierzchni oraz zrobienie stopniowych pomiarów z wyprowadzeniem danych. Suwmiarka pozwala mierzyć wartości względne i bezwzględne, a co najważniejsze jest bardzo wytrzymała i trwała. Model wykonuje pomiar z dokładnością: 0,02 mm do 100 mm oraz 0,03 mm powyżej 100 mm. Zakres pracy suwmiarki to 0 – 100 mm i 100 – 150 mm. Długość produktu to 235 mm. 

Użytkownicy, którzy zakupili ten produkt, potwierdzają, że jest to dobra suwmiarka przeznaczona do użytku przez profesjonalistów i amatorów. 

 

 

 

 

Suwmiarka noniuszowa

 

5. Suwmiarka Noniuszowa Mastiff 150 mm 6″

 

Manualna suwmiarka noniuszowa to narzędzie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego garażu i warsztatu. Model Mastiff 150 mm 6″ został wykonany z dobrej jakości materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak wilgoć. Narzędzie jest niezwykle poręczne i solidne, a co najważniejsze intuicyjne w obsłudze. Z suwmiarki może korzystać każda osoba, która w danej chwili potrzebuje wykonać dokładny pomiar w zakresie od 0 do 150 mm. 

Tradycyjna suwmiarka wykonuje pomiar do 6 cali z dokładnością do 0,02 mm. Użytkownik ma do dyspozycji dwie jednostki pomiaru: Cale oraz milimetry. Waga produktu to zaledwie 150 gram., dzięki czemu narzędzie można z łatwością zmieścić w każdej torbie lub przetransportować. Suwmiarka została wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Narzędzie pozwala na wykonanie pomiaru zewnętrznego, wewnętrznego, głębokości oraz stopnia. 

Konsumenci, którzy wybrali ten produkt, potwierdzają, że jest to dobra i tania suwmiarka niezbędna w każdym domu i garażu. Model ma pozytywne opinie wśród użytkowników, którzy zakupili narzędzie z praktycznym etui. 

 

 

 

 

Suwmiarka Limit

 

6. Suwmiarka Cyfrowa LCD-IP67 150 mm Limit 263970105 

 

Elektroniczna suwmiarka z modułem została wykonana z metalu, który jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Model otrzymał klasę ochrony IP67, co oznacza, że produkt jest odporny na pył i działanie wilgoci. Dzięki temu użytkownicy mogą bez problemu korzystać z narzędzia w każdych warunkach. Suwmiarka Limit 263970105 może być używana w trudnych warunkach, gdzie występuje ryzyko zachlapania wodą lub substancjami oleistymi. 

Wyświetlacz LCD ma czytelne cyfry o wysokości 9 mm. Suwmiarka jest zasilana baterią typu CR1632, która jest dostępna w wielu sklepach. Model ma wydajny procesor o dużej częstotliwości aktualizacji 3 pomiarów na sekundę. Grubość szczęk od 3,5 do 4 mm umożliwia wygodne zmierzenie elementów. Model spełnia 4 funkcje pomiarowe: Wewnętrzny, zewnętrzny, głębokości oraz wysokości. Suwmiarka umożliwia zrobienie pomiaru o dokładności +/- 0,02 mm. Długość pomiarowa wynosi 150 mm. 

Osoby, które zakupiły ten produkt, są zadowolone z jego funkcjonalności oraz wykonania. Model sprzedawany jest w zestawie z praktycznym etui. Suwmiarka jest prosta w obsłudze i ma wygodny uchwyt z ABS. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką suwmiarkę kupić?

 

Suwmiarka służy do wykonywania pomiarów. Za pomocą tego niewielkiego sprzętu można zmierzyć wymiary zewnętrzne, wewnętrzne, a także głębokość danego przedmiotu. Standardowa suwmiarka ma zakresy pomiarowe od 0 do 150 mm lub do 3000 mm. W przypadku modelu analogowego dokładność pomiarów wynosi do 0,1 mm – noniusz 9 lub 19 mm, 0,05 mm – noniusz 19 lub 39 mm oraz 0,02 mm – noniusz 49 mm. Suwmiarki elektroniczne, zwane także cyfrowymi, a także modele zegarowe (czujnikowe) pozwalają na wykonanie pomiaru z dokładnością do 0,01 mm. Wszystkie przyrządy pomiarowe takie jak suwmiarki poddaje się wzorcowaniu zgodnemu z polską normą dotyczącą przyrządów suwmiarkowych: PN-M-53130:1980/Az1: 1996 oraz niemiecką normą dla przyrządów suwmiarkowych: DIN 862N. 

Jaka jest najlepsza suwmiarka?

Najlepsza suwmiarka to urządzenie niezawodne, precyzyjne oraz łatwe w obsłudze. Na rynku dostępne są trzy podstawowe modele, które różnią się od siebie czasem pomiaru oraz dokładnością. Suwmiarka noniuszowa wykonuje pomiar najwolniej ze wszystkich dostępnych urządzeń. Jest także o wiele mniej dokładna, ale za to niezawodna i można ją zakupić w dobrej cenie. Model zegarowy, zwany inaczej czujnikowym, szybko odczytuje pomiar z dużą dokładnością. Jednak trzeba na niego wydać więcej pieniędzy niż na produkt z noniuszem. Najchętniej wybierana, a zarazem najdroższa jest suwmiarka elektroniczna, która jest w stanie wykonać bardzo szybki i precyzyjny odczyt z dużą dokładnością. Cena za model z wyświetlaczem jest podobna jak w przypadku wersji z czujnikami. Decydując się na zakup suwmiarki elektronicznej, warto sprawdzić, jaka jest żywotność baterii oraz czy produkt został wyposażony w automatyczny włącznik i wyłącznik urządzenia.

W przypadku urządzeń przeznaczonych do pracy na budowie lub w innych zakładach, gdzie jest duże zapylenie, warto zdecydować się na model z dodatkowo uszczelnioną obudową. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się o ewentualne uszkodzenie urządzenia pomiarowego. Biorąc pod uwagę fakt, że każde narzędzie elektroniczne może zostać uszkodzone w najmniej oczekiwanym momencie, większość producentów wyposaża swoje produkty w klasyczną skalę noniuszową. Suwmiarka noniuszowa to produkt odpowiedni dla ludzi wykonujących pomiary od czasu do czasu lub dla osób pracujących w trudnych warunkach, gdzie urządzenia elektroniczne nie będą w stanie pracować poprawnie. Osoby, które zastanawiają się, jaką suwmiarkę wybrać, powinny brać pod uwagę kilka czynników umożliwiających łatwiejsze podjęcie decyzji. Wybór zależy od tego, do jakich celów i w jakich warunkach sprzęt będzie używany. Warto także zwrócić uwagę na niezawodność oraz dokładność wybranego modelu. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując suwmiarkę?

Decydując się na zakup suwmiarki, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz na materiały, jakie zostały wykorzystane do zrobienia urządzenia. Większość narzędzi dostępnych na rynku została wykonana ze stali, aluminium lub z połączenia tych dwóch materiałów. Kupując urządzenie niezbędne do wykonywania wielu prac, warto zdecydować się na model droższy, który ma wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty potwierdzające jakość. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób na co dzień pracujących z takim sprzętem pomiarowym i potrzebujących niezawodnego modelu wykonującego precyzyjne pomiary. Amatorzy mogą sobie pozwolić na zakup modelu w zdecydowanie niższej cenie, jednak powinni liczyć się z tym, że suwmiarka nie będzie tak trwała, jak produkt wysokiej jakości  z certyfikatami. 

Suwmiarki w dobrych cenach 

Zakup dobrej jakości, prostej suwmiarki z noniuszem to niewielki wydatek. W sklepach budowlanych można wybrać modele w cenach rozpoczynających się od kilku złotych. Najtańszy produkt znaleziony w Internecie to wydatek niecałych 9 złotych. Klasyczne modele z etui są dostępne od 15 do 25 zł. Za produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów takich jak stal nierdzewna użytkownik musi zapłacić od 100 zł do 300 zł. W tej cenie są dostępne suwmiarki z noniuszem oraz cyfrowe. Produkty powyżej 300 zł to modele o wysokiej precyzji przeznaczone do wykonywania pomiarów w zakresie 3000 mm. Profesjonalne suwmiarki kosztują od 400 zł do ponad 22 000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak odczytać suwmiarkę?

Odczytywanie suwmiarki z noniuszem trwa zazwyczaj najdłużej. Mierzony element umieszcza się między szczękami pomiarowymi, a następnie przesuwa się suwak i wynik milimetrowy odczytuje ze skali. W przypadku pomiaru dokładnego wymiar odczytuje się z miejsca, gdzie linie skali na noniuszu stykają się z liniami skali stałej. Suwmiarka zegarowa, zwana inaczej czujnikową, działa na podobnej zasadzie co model z noniuszem. Wynik milimetrowy odczytuje się z podstawowej skali stałej, a wynik dokładny ze skali umieszczonej na zegarze. W przypadku modelu cyfrowego gotowy wynik otrzymuje się na ekranie. Warto jednak pamiętać, że suwmiarkę elektroniczną najlepiej używać w temperaturze pokojowej oraz w pomieszczeniu, gdzie jest niska wilgotność powietrza. 

 

P2: Jak używać suwmiarki?

Korzystając z narzędzi pomiarowych, warto być cierpliwym i dokładnym. Wykonując prace pomiarowe, koniecznie trzeba skupić się na precyzyjnym ustawieniu urządzenia, aby następnie odczytać otrzymany wynik. Używanie suwmiarki jest proste, a dokonując pomiaru, należy chwycić ją jedną dłonią w taki sposób, aby kciuk opierał się o dźwignię suwaka. Dzięki temu użytkownik ma możliwość stale kontrolować ruch ruchomej szczęki wykonującej pomiary. Element, który będzie mierzony, należy umieścić między szczękami pomiarowymi, a następnie ścisnąć je i odczytać wynik. Korzystanie z suwmiarki jest bardzo wygodnym i tanim rozwiązaniem, które pozwala z dużą dokładnością zmierzyć ważne elementy. 

P3: Jak działa suwmiarka elektroniczna?

Zasada działania suwmiarki elektronicznej jest trochę inna niż w przypadku klasycznego modelu. Wykonywanie pomiaru za pomocą wersji elektronicznej opiera się na dwóch współpracujących mechanizmach. Jeden z nich polega na indukcji elektromagnetycznej i umożliwia wykonanie obliczenia odległości od początkowego położenia do czujnika. Drugi to mechanizm elektrodowy, który bazuje na elektrodach umiejscowionych w konkretnych od siebie odstępach. Oprócz tego suwmiarka elektroniczna ma także specjalny grzebień pomiarowy, który umożliwia ostateczne odczytanie pomiaru. Wiele osób posługujących się tym narzędziem regularnie, chętnie wybiera model elektroniczny, który pozwala na szybkie wykonanie pomiaru bez konieczności powolnego liczenia i odczytywania wyników z podziałki.  

 

P4: Jak działa suwmiarka?

Suwmiarka to urządzenie pomiarowe służące do wykonywania precyzyjnych pomiarów różnych części. Ze względu na budowę i działanie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tych narzędzi. Najpopularniejsza jest suwmiarka z odczytem noniuszowym, która uważana jest za niezawodną. Inny rodzaj to model zegarowy, który umożliwia wykonanie szybkiego pomiaru i odczytu. Suwmiarka elektroniczna jest wyposażona w wyświetlacz cyfrowy, który pozwala na wygodny odczyt. Działanie narzędzi pomiarowych jest bardzo proste. Użytkownik umieszcza mierzony element między szczękami, a następnie dociska suwak i odczytuje wynik. Działanie suwmiarki jest uzależnione od posiadanego modelu. Najczęściej używa się jej do wykonania pomiaru wysokości, głębokości, rozstawu oraz wielu innych. 

 

P5: Co to jest suwmiarka? 

Suwmiarka to jedno z podstawowych i niezbędnych urządzeń w każdym garażu, warsztacie czy zakładzie produkcyjnym. Narzędzie pomiarowe służy do wykonywania szybkich pomiarów danych elementów. Na budowę suwmiarki składają się części takie jak prowadnica z przesuwnym suwakiem, szczęki wraz z wysuwką głębokościomierza oraz przedziałka lub ekran do odczytu danych. Na rynku są dostępne różnego rodzaju modele takie jak suwmiarki analogowe z podziałką kreskową, modele czujnikowe z listwą zębatą oraz wersje cyfrowe ze wskaźnikiem elektronicznym. Niewielkie narzędzia mają zakres pomiarowy obejmujący przedział od 0 do 150 mm lub 3000 mm. W zależności od kształtów powierzchni pomiarowych suwmiarki są stosowane do wykonania pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych, a także mieszanych. Oprócz tego można spotkać narzędzia przystosowane do bardziej zaawansowanych pomiarów, jak modele modułowe do pomiarów grubości zęba w kole zębatym. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ