Szafka narzędziowa – przewodnik zakupowy, ranking i test
W warsztacie, czy garażu potrzebnych jest wiele różnych narzędzi. Drobne elementy mogą łatwo się zgubić, a w czasie pracy znalezienie odpowiedniego sprzętu może zająć cenny czas. Dlatego warto mieć dobrą szafkę, w której uporządkujesz wszystkie swoje narzędzia. Ciekawym produktem jest wózek Scheppach TW1000. Składa się z siedmiu szuflad o różnej pojemności. Koła ułatwiają przesuwanie szafki po warsztacie, a funkcja blokady zatrzymuje wózek na miejscu. W zestawie są również narzędzia, nie trzeba więc martwić się wypełnieniem szuflad. Jeśli brakuje Ci miejsca w garażu, dobrym wyborem będzie szafka Yato YT-55300. Ma sześć pojemnych szuflad i antypoślizgowy blat roboczy. Jest wytrzymała i solidna.
Tabela porównawcza
6 najlepszych szafek narzędziowych. Opinie w 2025 roku
Każdy majsterkowicz musi mieć wszystkie swoje narzędzia uporządkowane, aby praca szła sprawnie i bez zakłóceń. W każdym warsztacie i garażu powinna znaleźć się dobra szafka narzędziowa. Dzięki niej drobne elementy nie zgubią się, a każdy sprzęt będzie miał swoje miejsce. Przygotowaliśmy ranking, w którym znalazły się najlepsze produkty, polecane przez użytkowników. Pomoże Ci on znaleźć szafkę do Twojego garażu.
Szafka narzędziowa z wyposażeniem
1. Wózek Narzędziowy Scheppach 7-Szuflad 263El. TW1000 5909304900
Wózek narzędziowy Scheppach TW1000 5909394900 to dobry pomysł na prezent dla osoby, która lubi spędzać czas w garażu. Wymiary wózka to: 78 cm x 46 cm x 97 cm. Produkt wyposażono w cztery koła: Dwa skrętne oraz dwa z blokadą. W połączeniu z wygodnym uchwytem umożliwiają one łatwe przestawianie szafki w dowolne miejsce. Na górze wózka znajduje się blat roboczy wyłożony tworzywem zapobiegającym ślizganiu się przedmiotów. Model Scheppach to szafka narzędziowa z wyposażeniem. Producent oferuje zestaw kluczy, złączy i innych potrzebnych w pracy akcesoriów.
Wózek ma siedem szuflad o różnej pojemności. W czterech z nich znajdują się oferowane w zestawie narzędzia, a w pozostałych można umieścić własne sprzęty. Szuflady mają trzy wysokości: 58 mm, 128 mm i 195 mm. Wózek narzędziowy jest solidnie wykonany i wytrzymały, maksymalny ciężar, jaki może udźwignąć to 450 kg.
Użytkownicy, którzy przeprowadzili test szafek narzędziowych Scheppach są zadowoleni z wyboru modelu TW1000. Wózek jest solidny, wytrzymały i wykonany z wysokiej jakości materiałów. Szuflady umożliwiają przechowywanie narzędzi w różnych rozmiarach.
Szafka narzędziowa Yato
2. Yato Wózek 6 Szuflad z Wyposażeniem 177 szt. YT-55300
Jeśli szukasz dobrych mebli do swojego garażu, z pewnością spodoba Ci się szafka narzędziowa Yato, wózek 6 szuflad z wyposażeniem YT-55300. Wymiary produktu to: 97,5 cm wysokości, 76,5 cm długości i 46,5 cm głębokości. Szuflady mają różne rozmiary, trzy są o maksymalnym nacisku 25 kg i trzy mogące unieść do 35 kg. Szafka narzędziowa Yato jest wyposażona w niezbędne w warsztacie sprzęty, od kluczy po nasadki. Na górze wózka znajduje się blat roboczy, wyłożony antypoślizgowym materiałem.
Szafka ma cztery gumowe koła, które ułatwiają transport. Dwa z nich mają zamontowany hamulec, dzięki czemu można bezpiecznie ustawić wózek. Produkt wykonano z wytrzymałej, wysokiej jakości blachy stalowej. Konstrukcja z profili zapewnia stabilność szafki. Wózek narzędziowy z wyposażeniem ma jedno główne zamknięcie oraz zamki na każdej z szuflad. Pozwala to zabezpieczyć zawartość przed kradzieżą.
Model Yato jest chętnie polecany przez użytkowników, dlatego uwzględnia go ranking szafek narzędziowych. Wózek jest wytrzymały, pojemny i łatwy w transporcie. Wyposażenie szafki pozwala wykonywać wszystkie prace, zarówno w przydomowym garażu, jak i w dużym warsztacie.
Szafka narzędziowa Neo
3. Neo Szafka Narzędziowa 6 Szuflad 84-221 + 149 Narzędzi
Zachęcamy do rozważenia zakupu szafki narzędziowej Neo 84-221 + 149 narzędzi. Składa się z sześciu szuflad o różnej pojemności. Wymiary całego wózka to: 68 cm x 46 cm x 103 cm. Wszystkie szuflady można zamknąć za pomocą centralnego zamka, dzięki czemu uchronisz zawartość przed kradzieżą. Kulkowe prowadnice zapewniają płynne wysuwanie szuflad. Szafka narzędziowa Neo ma dodatkowo blat roboczy, pokryty materiałem antypoślizgowym, odpornym na oleje i smar.
Szafka może udźwignąć maksymalnie 280 kg, dzięki wzmocnionym narożom i stabilnej konstrukcji. Duże koła zapewniają komfort w transporcie. Z boku szafki znajduje się uchwyt, dzięki któremu można łatwo kierować wózkiem. Specjalna blokada przy szufladach zapobiega ich wysunięciu się podczas transportu. Wózek narzędziowy Neo jest funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Każda z szuflad wysuwa się do końca, co ułatwia wyjmowanie potrzebnych narzędzi.
Czytając opinie o szafkach narzędziowych Neo, wystawione przez użytkowników, można zauważyć, że produkt cieszy się uznaniem konsumentów. Model jest wygodny w transporcie i poprawia komfort pracy. Pojemne szuflady wysuwają się do końca, ale są odpowiednio zabezpieczone.
Wózek narzędziowy Sata
4. Sata Wózek Narzędziowy, Szafka Warsztatowa + 299 narzędzi 95107-2 S95107-2
Estetyczny wózek narzędziowy, szafka warsztatowa Sata + 299 narzędzi sprawdzi się w każdym garażu. Wymiary szafki to: 68 cm x 45,8 cm x 86 cm. Składa się z siedmiu szuflad w dwóch rozmiarach. Szafka ma cztery koła, z czego dwa są skrętne, co ułatwia przesuwanie wózka w dowolne miejsce. Nośność produktu to 500 kg. Szuflady zamocowane są na łożyskach kulkowych, co zapewnia ich płynne wysuwanie. Każda z nich ma wewnątrz wkładkę zabezpieczającą.
Wózek narzędziowy Sata z boku ma zamontowaną dodatkową półkę na śrubokręty. Na wierzchu szafki znajduje się blat roboczy z powłoką antypoślizgową. Produkt ma centralny zamek, który umożliwia zamknięcie szuflad i ochronę ich zawartości przed kradzieżą. W zestawie z szafką znajduje się zestaw prawie 300 narzędzi. Wśród nich są różnego rodzaju klucze, szczypce i pilniki.
Osoby, które wybrały szafkę Sata do swojego garażu są zadowolone z podjętej decyzji. Wózek narzędziowy jest solidny, wytrzymały i zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Szuflady wysuwają się płynnie, a koła ułatwiają transport szafki.
Szafka narzędziowa na kółkach
5. Vorel Wózek Narzędziowy z 6 Szufladami 58539
Często wybieranym przez użytkowników modelem szafki narzędziowej jest wózek Vorel z 6 szufladami 58539. Wykonano go solidnie, z wytrzymałych materiałów. Wymiary wózka to: 77 cm x 45,8 cm x 90,1 cm. Szuflady umieszczono na prowadnicach kulkowych, dzięki czemu wysuwają się płynnie. Rogi szafki są specjalnie zabezpieczone, aby uchronić inne przedmioty przed uszkodzeniem wózkiem, na przykład karoserię samochodu. Blat roboczy na wierzchu wózka może wytrzymać obciążenie do 150 kg.
Szafka narzędziowa na kółkach Vorel ma centralny zamek, dzięki któremu można zabezpieczyć swoje narzędzia przed kradzieżą. Szuflady mają blokadę, która uniemożliwia ich wysunięcie się podczas transportu. Koła wyposażono w hamulce, co zwiększa komfort użytkowania wózka. Górne szuflady wytrzymują obciążenie do 25 kg, a większe, dolne do 45 kg. Szafka jest stabilna, a dzięki uchwytom z boku łatwo można nią kierować.
Szafka narzędziowa Vorel jest polecana zarówno przez pracowników warsztatów, jak i przez miłośników majsterkowania. Jest wytrzymała, solidna i wygodna w użytkowaniu. Konsumenci chwalą narożne odbojniki, które chronią inne przedmioty w garażu przed uszkodzeniem ciężką szafką.
Szafka narzędziowa pusta
6. Szafa Ogrodowa KIS 241485
Do przechowywania narzędzi dobrze sprawdzi się szafka ogrodowa KIS 241485. Mebel można postawić zarówno w garażu, jak i na zewnątrz – w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Wykonano go z twardego plastiku, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Wymiary szafki to: 100 cm wysokości, 80 cm szerokości i 44 cm głębokości. Wewnątrz znajdują się dwie półki, maksymalne obciążenie każdej z nich wynosi 30 kg. Jeśli brakuje Ci miejsca w garażu, produkt może być wykorzystany jako wisząca szafka narzędziowa.
Po postawieniu jej na ziemi szafka stabilnie stoi, dzięki wytrzymałym i równym nóżkom. Mebel ma łatwe do otworzenia drzwiczki. Całość jest solidnie i estetycznie wykonana. Szaro-czarny design spodoba się każdemu. Pusta szafka narzędziowa jest bardzo przydatna, umożliwia przechowywanie wszystkich potrzebnych w domu i ogrodzie sprzętów.
Konsumenci polecają zakup mebla KIS, ponieważ jest estetycznie wykonany, pojemny i stabilny. Użytkownicy podkreślają, że jest to dobra i tania szafka narzędziowa, którą można łatwo złożyć bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Przewodnik zakupowy – jaką szafkę narzędziową kupić?
W garażu, czy w warsztacie wykorzystuje się wiele różnych narzędzi. W pracy potrzebne są zarówno małe nakładki, śruby, jak i klucze i śrubokręty. Wszystkie te przedmioty warto odpowiednio uporządkować w szafce na narzędzia. Usprawni ona pracę i pozwoli zachować porządek w garażu. W naszym przewodniku przeczytasz, jaka jest najlepsza szafka narzędziowa oraz co jest ważne podczas wyboru produktu dla siebie.
Materiał
Decydując się na zakup szafki narzędziowej, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego ją wykonano. Najczęściej producenci wykorzystują blachy stalowe, ponieważ są odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. Wybierając metalową szafkę, warto upewnić się, czy odpowiednio ją zabezpieczono przed korozją. Rzadko spotykane modele to te wykonane z aluminium. Są lekkie i odporne na powstawanie rdzy. Zwykle jednak nie wytrzymują dużych obciążeń. Zastanawiając się, jaką szafkę narzędziową wybrać, trzeba przede wszystkim określić, jakie sprzęty będą w niej przechowywane i odpowiednio dobrać materiał.
Rodzaj szafki narzędziowej
Wyróżnia się dwa rodzaje szafek narzędziowych: Stacjonarne, na stabilnych nóżkach lub mobilne, w formie wózka ze skrętnymi kołami. Wybierając drugi typ, warto upewnić się, czy łożyska są dobrej jakości, aby mebel mógł płynnie przejeżdżać w wybrane miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie hamulców w wózkach narzędziowych. Ułatwiają one kierowanie szafką, a dodatkowa blokada unieruchamia mebel, co zwiększa bezpieczeństwo pracy.
Szuflady
Większość szafek narzędziowych składa się z szuflad w kilku rozmiarach. Najczęściej jest ich sześć lub siedem, niższe mają większą głębokość, dzięki czemu można przechowywać w nich duże sprzęty. Najlepsza szafka narzędziowa powinna się łatwo otwierać. Dlatego przed zakupem sprawdź, jaki rodzaj prowadnic zastosowano w szufladach wybranego przez Ciebie modelu. Dobrze sprawdzają się prowadnice i łożyska kulkowe. Umożliwiają one swobodne i płynne wysuwanie szuflad. Istotną kwestią jest także maksymalne obciążenie szafki. Zwykle podawane jest ono dla każdej z szuflad osobno. Dzięki temu dobrze dopasujesz szafkę do swoich potrzeb. Płytkie szuflady często mogą udźwignąć ok. 20 kg, a głębsze nawet 40 kg.
Ochrona na narożnikach
Szafki narzędziowe, szczególnie te na kółkach, często są przestawiane w różne miejsca garażu lub warsztatu. Mogą wtedy łatwo uszkodzić inne sprzęty, a nawet karoserię samochodu. Dlatego wybierając szafkę, warto sprawdzić, czy ma ona specjalne odbojniki na narożnikach. Są to gumowe osłony, które uchronią inne przedmioty przed uszkodzeniem po zderzeniu z szafką.
Zamknięcie
Jeżeli zostawiasz szafkę w warsztacie, warto zabezpieczyć jej zawartość przed kradzieżą. Dlatego większość modeli ma zamek centralny, który umożliwia zamknięcie wszystkich szuflad. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie takiej ochrony na każdej szufladzie osobno. Dzięki temu zabezpieczenie będzie jeszcze skuteczniejsze.
Wielkość kółek
Wybierając szafkę w formie wózka, warto zwrócić uwagę na wielkość kółek. W dużych garażach i warsztatach sprawdzą się koła o średnicy od 12 cm. Umożliwi to płynne i łatwe przesuwanie szafki po całej powierzchni pomieszczenia. W małych garażach dobrze sprawdzą się kółka o mniejszej średnicy. Na łatwość prowadzenia wpływa także uchwyt, warto więc upewnić się, czy jest on zamontowany na wybranej szafce.
Wyposażenie szafki narzędziowej
Szafki narzędziowe można znaleźć zarówno z wyposażeniem, jak i bez niego. Wybór konkretnego modelu zależy tylko od indywidualnych preferencji. Jeśli nie chcesz dodatkowo zajmować się kompletowaniem sprzętu do pracy, warto zdecydować się na wersję z wyposażeniem. Może znajdować się ono we wszystkich szufladach lub tylko w kilku. Najczęściej w dołączonych narzędziach znajdują się: Klucze w różnych rozmiarach, śrubokręty, nakładki, szczypce i pilniki. Jeżeli jednak dysponujesz już sprzętem, który udało Ci się zgromadzić przez wiele lat pracy, możesz zdecydować się na pustą szafkę narzędziową. Poukładasz w niej wszystkie przedmioty, które są Ci niezbędne. Taka szafka będzie bardziej spersonalizowana niż model z wyposażeniem oraz będziesz mieć pewność, że Twoje narzędzia są dobrej jakości.
Ceny szafek narzędziowych
Szafki narzędziowe to inwestycje na wiele lat. Jeśli wybierzesz model solidny i wytrzymały, masz pewność, że będzie Ci długo służył. Ceny szafek zależą od materiałów, z których je wykonano, rozmiaru, typu oraz tego, czy mają gotowe wyposażenie. Odpowiedniego dla siebie modelu warto poszukać w dobrych sklepach budowlanych oraz w Internecie. Szafki narzędziowe w dobrych cenach można znaleźć w wielu miejscach. Najtańsze modele to wersje stojące, bez wyposażenia. Można kupić je za mniej niż 500 zł. Jeśli jednak szukasz szafki w formie wózka, bez wyposażenia, musisz zapłacić za nią ok. 1000 zł. Modele z narzędziami kosztują więcej. Ceny solidnych szafek z blachy zaczynają się od 1500 zł i mogą sięgać nawet 5000 zł. Są to jednak wytrzymałe, trwałe i wygodne w użytkowaniu produkty, z których każdy z pewnością będzie zadowolony.
FAQ
P1: Jaki wózek narzędziowy wybrać do warsztatu?
Wózek narzędziowy to dobre rozwiązanie do każdego warsztatu. Umożliwia organizację wszystkich sprzętów i usprawnia pracę. Wybierając szafkę do warsztatu, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinna być wykonana z wytrzymałej blachy, ponieważ będzie narażona na uszkodzenia. Ponadto szuflady powinny się płynnie otwierać, aby nie utrudniać pracy. Dobrym rozwiązaniem będą także szuflady, które wysuwają się do końca, co ułatwia wyjmowanie z nich narzędzi. Wózek do warsztatu powinien mieć także wygodny uchwyt do kierowania oraz skrętne koła z blokadą. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie odbojników, które uchronią inne przedmioty przed uszkodzeniem rogiem szafki. Blat roboczy na wózku powinien być antypoślizgowy, odporny na smary i oleje.
P2: Jak zrobić wózek narzędziowy?
Wózek narzędziowy do warsztatu lub garażu można wykonać samemu. W tym celu można wykorzystać gotową szafkę z szufladami lub stworzyć własną konstrukcję. Niezbędne będą do tego kawałki blachy, kątowniki, szuflady oraz prowadnice, najlepiej kulkowe. Do gotowej szafki trzeba przymocować kółka. Ważne, aby ich rozmiar był odpowiednio dopasowany do wagi i wielkości wózka. Koła powinny być także skrętne, aby można było przesuwać szafkę w dowolnym kierunku. Tak wykonana szafka pomoże Ci zorganizować narzędzia. Możesz także zamontować w gotowym meblu zamek, aby uchronić jego zawartość przed kradzieżą. Warto jednak pamiętać, że robiona własnoręcznie szafka może nie być tak wytrzymała i wygodna, jak model zakupiony w sklepie.
P3: Jaka jest stawka amortyzacji dla wózka narzędziowego?
Prowadząc warsztat, w którym znajdują się szafki narzędziowe, czyli środki trwałe, trzeba określić dla nich stawkę amortyzacji, jeśli koszt ich zakupu przekroczył 3 500 zł. Stawka ta określa, jaką część wartości danego przedmiotu można rozliczyć w ciągu roku. W przypadku wózków narzędziowych nie są one dokładnie wyszczególnione w przepisach, ale wielu specjalistów uważa, że można zaliczyć je do grupy 8, podgrupy 80 określanej jako: NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, RUCHOMOŚCI I WYPOSAŻENIE. W niej znajduje się kolejny podział, a wózki narzędziowe można zaliczyć do podgrupy określonej symbolem 808: POZOSTAŁE NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, RUCHOMOŚCI I WYPOSAŻENIE. Wskazana w tekście stawka amortyzacji to 20%.
P4: Co to jest wózek narzędziowy?
Wózek narzędziowy to bardzo przydatny element wyposażenia w garażu lub warsztacie. Składa się najczęściej z kilku szuflad o różnej głębokości. Można w nich umieścić sprzęty i narzędzia niezbędne w pracy. Szafki narzędziowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, zarówno na uszkodzenia, jak i duże obciążenie. Wykonane są najczęściej z blachy lub innego metalu. Szafki w formie wózków mają cztery kółka, z czego zwykle dwa są skrętne. Często także mają one hamulce i blokady, które ułatwiają manewrowanie wózkiem w zatłoczonym warsztacie. Szafki narzędziowe mogą mieć także jeden zamek centralny lub kilka osobnych, dzięki którym sprzęty i narzędzia są chronione przed kradzieżą.
P5: Ile kosztuje szafka narzędziowa?
Cena szafki narzędziowej zależy od wielu kwestii. Plastikowe lub aluminiowe modele, najczęściej w formie stacjonarnego mebla na nóżkach kosztują najmniej. Ich cena to zwykle kilkaset złotych. Jeśli szukasz solidnego, metalowego wózka z wieloma szufladami, musisz zapłacić za niego ponad 1000 zł. Szafki bez wyposażenia kosztują mniej niż modele z dołączonymi narzędziami. Wózki, które wyposażono w najpotrzebniejsze przedmioty mogą kosztować kilka tysięcy złotych, nawet ponad 5000 zł. Jednak zakup szafki narzędziowej to inwestycja na wiele lat. Są to solidne meble, które wytrzymują duży nacisk, uszkodzenia i trudne warunki pracy. Wybierając szafkę dla siebie, warto zapłacić więcej, aby cieszyć się wytrzymałym i dobrym produktem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ