Wykrywacz kabli – przewodnik zakupowy, ranking i test
Osoby, które decydują się na remont domu, chcąc wyburzyć ścianę lub wywiercić potrzebny otwór, często zastanawiają się, czy mogą w danym miejscu przystąpić do takiego etapu. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na zakup wykrywacza kabli. Detektor Bosch GMS 120 0601081000 może nawet wykryć przewody znajdujące się bardzo głęboko (do głębokości 12 cm). Warty uwagi jest także detektor radarowy Bosch D-Tect 120 0601081300. Urządzenie to jest przeznaczone dla profesjonalistów, u których podczas pracy mogą wystąpić problemy z lokalizacją na otynkowanych ścianach przewodów elektrycznych. Zastosowano w nim technologię UWB (ultra wideband), której działanie polega na wysyłaniu impulsów fal radiowych, odbijających się od wykrytych obiektów. Dzięki temu możemy zbadać, z jakiego materiału zlokalizowane przez nas przewody są wykonane oraz gdzie dokładnie się znajdują.
6 najlepszych wykrywaczy kabli. Opinie w 2024 roku
Dla osób mających problem ze znalezieniem odpowiedniego detektora stworzyliśmy ranking wykrywaczy kabli. W zestawieniu znajdują się wysokiej jakości urządzenia, które cechują się wysoką skutecznością wykrywania elementów konstrukcji sieciowej znajdującej się w ścianach. Decydując się na zakup jednego z wymienionych produktów, nie musisz się obawiać, że nie sprostają postawionym im zadaniom.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Produkt jest profesjonalnym sprzętem. Dzięki automatycznej kalibracji może wykryć wszystkie znajdujące się w danej przestrzeni obiekty, nawet te położone na głębokości do 12 cm. W urządzeniu zastosowana jest skala Center Finder, która w połączeniu ze wskaźnikiem właściwości materiałów może dokładnie wskazać miejsce znajdowania się środkowej części wykrytego obiektu.
Niektórzy użytkownicy uważają, że duża liczba przycisków zastosowanych w urządzeniu powoduje, że jest ono bardziej skomplikowane w użytkowaniu.
Urządzenie jest zasilane bateriami 9 V. Czas pracy urządzenia na jednej baterii wynosi 5 h. Głębokość wykrywania konstrukcji drewnianych wynosi 3,8 cm, nieżelaznych (miedź) - 8 cm, żelaznych - 12 cm, a przewodów pod napięciem - 5 cm.
Drugi wybór
Urządzenie wyposażono w ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Znajduje się na nim celownik w kształcie krzyża. Jego funkcją jest wskazywanie dokładnego środka wykrytego, znajdującego się pod powierzchnią ściany lub posadzki obiektu. Zastosowanie w modelu technologii radarowej UWB (ultra wideband) sprawiło, że może on być wykorzystywany w pracy przez elektryków, hydraulików, inspektorów lub budowlańcówh.
Dla niektórych użytkowników model jest nieporęczny. Długa praca powoduje ból w ręce i sprawia dyskomfort.
Produkt zasilany jest przy pomocy systemowego akumulatora litowo-jonowego o mocy 10,8 V. Głębokość wykrywania przewodów pod napięciem wynosi 12 cm, konstrukcji drewnianych - 3,8 cm, konstrukcji wykonanych z miedzi - 12 cm, a konstrukcji wykonanych z żelaza oraz stali - 12 cm.
Rozważ też
Model wykrywa metal, profile drewniane, przewody pod napięciem w ścianach oraz suchej zabudowie. Przy pomocy wykrywacza możemy przyspieszyć wykonywanie prac remontowych, zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń w miejscach budowlanych, a także zapobiec zniszczeniu przypadkowo napotkanej instalacji.
Produkt jest skomplikowany w użytku. Największe problemy mają osoby dopiero zaczynające pracę z wykrywaczami kabli.
Wymiary urządzenia wynoszą 14,5 cm x 6,7 cm x 2,5 cm. Jego waga to 1,3 kg. Głębokość wykrywania metali ferromagnetycznych wynosi 8 cm, metali nieżelaznych - 6 cm, profili drewnianych - 2 cm, a przewodów pod napięciem - 5 cm.
Wykrywacz kabli w ścianie
1. Bosch Detektor GMS 120 0601081000
Wykrywacz kabli w ścianie Bosch GMS 120 0601081000 jest bardzo ceniony wśród wszystkich użytkowników. Zastosowano w nim automatyczną kalibrację, dlatego urządzenie może znaleźć wszystkie obiekty. Wielu konsumentów twierdzi, że w przypadku tego wykrywacza bardzo trudno o błąd, polegający na tym, że element instalacji nie zostanie wykryty, co może powodować bardzo niekorzystne skutki, a nawet być niebezpieczne.
Test wykrywaczy kabli wykazał, że prezentowany model może wykrywać elementy kabli na bardzo dużej głębokości. W przypadku konstrukcji drewnianych obszar wykrywalności wynosi 3,8 cm, metali nieżelaznych (miedź) – 8 cm, metali żelaznych – 12 cm, a przewodów znajdujących się pod napięciem – 5 cm.
Konsumenci chętnie decydują się na zakup prezentowanego modelu ze względu na jego skuteczność działania. Dodatkowo jest on bardzo łatwy w obsłudze. Waży jedynie 0,3 kg, dlatego z łatwością możemy go trzymać w ręce. Nawet podczas dłuższej pracy nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu.
Wykrywacz kabli Bosch
2. Detektor Radarowy Bosch D-Tect 120 0601081300
Wykrywacz kabli Bosch D-Tect 120 0601081300 kupowany jest przez konsumentów pracujących w takich zawodach, jak: Elektryk, hydraulik, monter zabudowy gipsowo-kartonowej, inspektor budowlany (kontrola poprawności wykonania instalacji), rzeczoznawca budowlany.
Detektor przewodów zasilany jest przy pomocy systemowego akumulatora litowo-jonowego o mocy 10,8 V. Dodatkowo urządzenie może czerpać energię z klasycznych baterii alkalicznych AA. W przypadku obu źródeł zasilania, długość nieprzerwanej pracy wynosi ok. 6 h. Urządzenie wykonano bardzo solidnie, dlatego nie powinniśmy obawiać się szybkiego zużycia.
Użytkownicy są zadowoleni z możliwości, jakie po zakupie gwarantuje prezentowany model detektora. Stopień wykrywalności kabli przy jego pomocy jest bardzo duży. W przypadku przewodów pod napięciem głębokość pomiaru wynosi 12 cm. Elementy wykonane z drewna wykrywane są na głębokości 3,8 cm, miedzi – 12 cm, a żelaza oraz stali – 12 cm.
Wykrywacz kabli elektrycznych
3. Yato Wykrywacz Profili i Przewodów YT-73131
Wykrywacz kabli elektrycznych Yato YT-73131 jest profesjonalnym urządzeniem umożliwiającym wykrywanie przewodów sieciowych, wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Dzięki temu produktowi mamy możliwość bezpiecznego wiercenia w otynkowanych ścianach oraz posadzce, bez obawy przed zniszczeniem przebiegających w tym miejscu kabli elektrycznych.
Wymiary urządzenia wynoszą 14,5 cm x 6,7 cm x 2,5 cm. Jego waga to zaledwie 0,13 kg. Model jest bardzo kompaktowy, wyprofilowany w taki sposób, aby zapewniał pełen komfort podczas użytkowania. Produkt wyposażony jest w czytelny wyświetlacz, na którym możemy znaleźć informacje dotyczące wykonywanych złączy.
Opinie o wykrywaczu kabli Yato YT-73131 są bardzo pozytywne. Większość konsumentów nie ma problemu z jego obsługą oraz prawidłowym użytkowaniem. Model zasilany jest przy pomocy baterii (9 V DC). Dodatkowo odporny jest na działanie niskich oraz bardzo wysokich temperatur (od -10 do + 60 st. C).
Wykrywacz kabli w ziemi
4. Leica Zestaw DigiCAT 550i + DigiTEX 100t + Torba 6007716
Dla osób szukających bardzo profesjonalnego narzędzia do lokalizowania przewodów dobrym wyborem będzie wykrywacz kabli w ziemi. Zastosowano w nim najnowszą technologię polegającą na cyfrowym przetwarzaniu sygnału. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu możemy w bardzo szybki i skuteczny sposób wykryć wszelkiego rodzaju instalacje znajdujące się pod ziemią.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, są bardzo zadowoleni z podjętej decyzji zakupowej. Według nich jest to dobry wykrywacz kabli. Przy jego pomocy mamy możliwość zlokalizowania rur metalowych, przewodów znajdujących się pod napięciem oraz rur PCV. Produkt zasilany jest 6 bateriami AA, które gwarantują możliwość 40 h nieciągłej pracy w temperaturze 20 st. C.
Użytkownicy, podczas pracy z urządzeniem mają do wyboru jeden z 4 trybów pracy: Power (50 Hz lub 60 Hz), radiowy (od 15 kHz do 60 kHz), generatora (8 kHz oraz 33 kHz), automatyczny (Power + radiowy). Głębokość pomiaru urządzenia w trybie Power wynosi 3 m, w trybie radiowym – 2 m, a w trybie generatora – 3 m.
Wykrywacz kabli pod tynkiem
5. Wykrywacz Metalu, Kabli, Detektor Przewodów Napięcia Tagred TA1304
Wykrywacz kabli pod tynkiem Tagred TA1304, w sprzedaży dostępny jest w kolorze żółto-czarnym. Wyposażono go w sygnalizację w formie „bargrafu” oraz dźwięk sygnalizujący wykrycie złączy wykonanych z metalu, oraz drewna, a także ukrytych w ścianach przewodów znajdujących się pod napięciem.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup prezentowanego modelu są bardzo zadowoleni z zakupu. Uważają, że to dobry i tani wykrywacz kabli. Duża ilość pozytywnych opinii wynika z funkcjonalności modelu. Ponadto jest on bardzo prosty w obsłudze. Wygodnie trzyma się go w ręce.
Zasięg wykrywania, przy pomocy prezentowanego modelu, drewna wynosi 1,9 cm, przewodów pod napięciem – 5 cm, a metalu – 3,8 cm. Sprzęt może poprawnie funkcjonować w miejscach, w których temperatura powietrza nie jest mniejsza niż + 5 st. C, ani nie jest większa niż + 40 st. C. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LED.
6. Stanley Wykrywacz Profili Stud Sensor S200 STHT0-77406
Detektor kabli Stanley Stud Sensor S200 STHT0-77406 wyposażono w wyświetlacz LCD, przy pomocy którego mamy wgląd do wizualizacji środka profilu. Urządzenie ma jeden przycisk do kalibracji, dzięki czemu jego użytkowanie jest nie tylko bardzo łatwe, ale również szybkie.
Produkt jest ergonomiczny. Jego uchwyt wykonano z gumy, dlatego nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu w trakcie długiego użytkowania. Zasilany jest bateriami (3 x CR-2032). Ich żywotność, bez użycia funkcji podświetlenia LDC wynosi 20 h.
Model wykrywa materiały drewniane oraz metalowe do głębokości równej 1,9 cm, a przewody pod napięciem do poziomu 5,1 cm. Przy jego pomocy możemy zmierzyć długość drewna, materiałów budowlanych, płyt, tektury oraz tynków. Urządzenie pracuje w miejscach, gdzie temperatura powietrza nie przekracza + 50 st. C i nie spada poniżej 0.
Przewodnik zakupowy – jaki wykrywacz kabli kupić?
Wykrywacz kabli, nazywany także detektorem służy do wykrywania znajdujących się w otynkowanych ścianach oraz posadzce przewodów. Przy jego pomocy możemy uniknąć sytuacji, w której z powodu braku wiedzy uszkodzimy znajdujące się w ścianie kable, rury i inne elementy sieciowe. Często zdarza się, że przewody, na które natrafimy są pod napięciem. W takiej sytuacji może wystąpić niebezpieczeństwo, które zagraża zdrowiu. Decydując się na zakup urządzenia, wiele osób zastanawia się, jaki wykrywacz kabli wybrać. Obecnie na rynku mamy bardzo dużą liczbę detektorów, różnią się one ceną oraz głębokością wykrywania przewodów.
Jak działa wykrywacz kabli?
Mechanizm działania wykrywaczy kabli polega na powstawaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. W zależności od charakterystyki zlokalizowanego prądu oraz pola działania, które było indukowane, urządzenie może dokładnie określić miejsce położenia kabli oraz przewodów, a także ich właściwości (materiał wykonania, rodzaj). Najprostsze detonatory mogą wskazać jedynie miejsce na dwuwymiarowej przestrzeni, pod którym zlokalizowany jest wykryty przewód. Sprawdzają się one głównie do użytku domowego. Bardziej zaawansowane modele mogą dokładnie określić miejsce dokładnego położenia. Są one głównie wybierane przez profesjonalistów.
Wykrywacze kabli podziemnych
Położenie kabli podziemnych jest trudniejsze do wykrycia. Wynika to z tego względu, że są one znacznie głębiej położone, a otoczenie, w którym się znajdują, nie jest jednolite. Z tego powodu producenci zdecydowali się na produkcję modeli wyposażonych w pole elektromagnetyczne o znacznie większym zasięgu. W celu wykrycia przewodów podziemnych powinniśmy użyć wykrywacza kabli telekomunikacyjnych lub elektrycznych. Takie urządzenia są przystosowane do precyzyjnego lokalizowania kabli w trudnych warunkach. Uniwersalne modele nie sprawdzą się do wykonywania tej czynności.
Zastosowanie
Decydując się na zakup detektora, zastanów się, do jakich celów chcesz go wykorzystywać. Jeżeli dokładnie je określisz, będziesz mógł zadecydować, jaki wykrywacz kabli wybrać. Dobrze konkretnie określić, do jakich celów będzie Ci potrzebne urządzenie. Ułatwi to wybór odpowiedniego sprzętu. Osoby, które szukają detektora do użytku domowego (podczas okazjonalnych remontów), powinny wybrać najprostsze modele. Zazwyczaj nie mają one wyświetlacza, a o wykryciu przewodu informują zapalające się lampki. Urządzenie sprawdza się jedynie do wiercenia otworów przelotowych. Jest to spowodowane tym, że wykrywacz przewodów pod tynkiem działa jedynie na płaszczyznach dwuwymiarowych. Do wykonywania bardziej profesjonalnych prac budowlanych najlepszy będzie wykrywacz kabli wyposażony w wyświetlacz. Model ten działa w bardziej precyzyjny sposób i może dokładnie określić, na jakiej głębokości znajduje się kabel.
Wykrywacze kabli w dobrych cenach
Ceny wykrywaczy do kabli są bardzo zróżnicowane. Można kupić bardzo drogie modele oraz bardzo tanie. Najprostsze urządzenia, których działanie oparte jest na sygnalizowaniu o wykryciu przewodów przy pomocy zapalających się diod. Kosztują one zwykle ok. 80 – 100 zł. Kiedy urządzenie, które chcemy kupić ma wykrywać kable znajdujące się w ziemi, będziemy musieli zapłacić trochę więcej. Ich cena może wynosić nawet do 8 000 zł. Modele, które wykrywają kable znajdujące się na dużych głębokościach (ok. 8 – 15 cm) kosztują od 200 zł do 1 000 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ