Ranking 5 najlepszych wyrzynarek do drewna w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Wyrzynarka do drewna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pilnie potrzebujesz wykonać prace wyrzynarką, a nie masz czasu na żmudne poszukiwania odpowiedniego modelu. Z drugiej strony boisz się, że bez wyszukania odpowiedniego narzędzia, Twoje pieniądze zostaną wyrzucone w błoto, bo maszyna się nie sprawdzi? Mamy na to radę. My już sprawdziliśmy, który model wyrzynarki powoduje, że klienci są z niego zadowoleni, a jednocześnie nie jest zbyt kosztowny. Jednoznacznie jest to model Ryobi RJS1050-K 5133002219 o mocy nominalnej 680 W. Pozwala on na prowadzenie cięcia w drewnie do grubości materiału 105 mm, a w stali do 12 mm. Długość skoku brzeszczotu wynosi 23 mm i maszyna posiada ruch wahadłowy 4-stopniowy, a częstotliwość skoków waha się od 500 do 3100 na minutę. Model ten jest wyposażony w przyłącze do odsysania pyłu, więc praca nim nie jest uciążliwa. Modelem, który również spełnia oczekiwania klientów i jest przez nich wymieniany, jako najlepszy w drugiej kolejności jest Bosch GTS 8000 E 060158H000 o mocy nominalnej 710 W.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zacisk Surelock ma kolorystyczne oznaczenia, dzięki którym wiemy, czy brzeszczot został prawidłowo zamontowany. Funkcja Speedcontrol pozwala na regulowanie prędkości pracy wyrzynarki. Dzięki mechanizmowi Pro Stroke możliwa jest czterostopniowa regulacja wychyłu, co zapewnia precyzyjne cięcie. System Airforwards usuwa pył, co znacznie usprawnia pracę urządzeniem.

Wady

Stopa maszyny może luzować się w trakcie pracy tuż po wymianie brzeszczotu, warto więc kontrolować proces cięcia na chwilę po wykonaniu tej czynności.

Podsumowanie

Moc wejściowa urządzenia to 680 W. Częstotliwość skoków brzeszczotu wynosi od 500 do 3100 na minutę. Długość skoku wynosi 23 mm. Dzięki takim parametrom urządzenie tnie drewno o grubości ok. 105 mm i metal o grubości 12 mm.

Drugi wybór

Zalety

Wyrzynarka jest narzędziem uniwersalnym, ponieważ wykonamy nią cięcie zarówno w drewnie, jak i aluminium oraz stali. Dwukierunkowa blokada wyłącznika zapewnia bezpieczeństwo w trakcie pracy oraz jej płynność. Obroty regulujemy w wygodny sposób za pomocą pokrętła. Osłona przeciwwiórowa pomaga w utrzymaniu czystości stanowiska pracy.

Wady

Mechanizm wymiany brzeszczotów może być początkowo dość skomplikowany zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z majsterkowaniem.

Podsumowanie

Urządzenie tnie materiały o grubości do 80 mm. Zakres obrotów wyrzynarki mieści się w przedziale od 500 do 3100 skoków na minutę. Stalowa stopa pozwala na stabilne i pewne prowadzenie urządzenia.

Rozważ też

Zalety

Wymiana brzeszczotów w tym urządzeniu jest beznarzędziowa, więc można ją przeprowadzić szybko i niemal wszędzie. Pole pracy jest zawsze dobrze widoczne, ponieważ oświetla je dioda LED zamontowana w urządzeniu. System trzystopniowej regulacji podcinania stanowi duże udogodnienie tak jak podstawa odchylana w obie strony o 45 stopni.

Wady

Stopa wyrzynarki jest dość mała, więc cięcie dużych powierzchni tym urządzeniem może być dość czasochłonne – to raczej maszyna do cięcia mniejszych partii materiału.

Podsumowanie

Produkt firmy Makita ma moc znamionową 720 W. Maszyną można ciąć drewno o grubości ok. 135 mm oraz stal o grubości ok. 10 mm. Waga modelu to 2,5 kg, sprzęt jest więc stosunkowo lekki, co przy długiej pracy nie jest bez znaczenia.

 

 

5 najlepszych wyrzynarek do drewna. Opinie w 2024 roku

 

Gdy już się zapoznałeś z funkcjami, jakie powinna mieć Twoja wyrzynarka, czas na wybór modelu dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka czołowych modeli opisując ich cechy. Wybierz najlepszy dla siebie.

 

1. Wyrzynarka Ryobi RJS1050-K 680W

 

Kupując wyrzynarkę Ryobi RJS1050-K 5133002219 otrzymasz wraz z urządzeniem 2 zapasowe brzeszczoty zapakowane w gustowną walizeczkę. Model ten ma kilka udogodnień, które sprawiają, że używa się go łatwiej i precyzyjniej. Na przykład zacisk SURELOCK posiada kolorystyczne oznaczenia, które wskazują, czy brzeszczot jest założony prawidłowo.

Za pomocą funkcji SPEEDCONTROL użytkownik ma dostęp do regulacji prędkości pracy. Precyzję cięcia natomiast zapewnia mechanizm PRO STROKE, a także czterostopniowa regulacja wychyłu. Dodatkowym udogodnieniem jest system AIRFORWARDS do usuwania pyłu. Urządzenie charakteryzuje moc wejściowa 680 W, oraz częstotliwość skoków brzeszczotu od 500 do 3100 na minutę, gdzie długość skoku wynosi 23 mm. Takie parametry pozwalają wykonanie cięcia w drewnie o grubości do 105 mm, i w metalu do grubości 12 mm.

Waga urządzenia wynosi 2,2 kg. Według użytkowników jest to model o dobrych parametrach w przystępnej cenie. Może służyć on nawet w drobnych zakładach rzemieślniczych, jako maszyna używana do produkcji, bo doskonale sprawdza się we wszelkich cięciach w drewnie.

Ryobi RJS1050-K 5133002219 to wyrzynarka o mocy 680 W. Urządzenie waży 2,2 kg. Jego prędkość obrotową można regulować w zakresie od 500 obr./min do 3100 obr./min.

 

Zalety

Zacisk Superlock: Model ma zacisk Superlock, za sprawą którego możemy się upewnić, czy brzeszczot został w prawidłowy sposób zamontowany.

Wysuwana prowadnica: Wyrzynarka została wyposażona w dodatkową, wysuwaną prowadnicę, która zapewnia bardziej precyzyjne cięcie.

Gumowany uchwyt: Sprzęt ma pokryty gumą uchwyt, dlatego z pewnością nie wyślizgnie się przez przypadek z dłoni. To zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas pracy.

System usuwający pył: Z pomocą wyrzynarki możemy precyzyjnie ciąć materiały, gdyż urządzenie ma specjalny system odpowiadający za usuwanie pyłu.

Wygodny transport: Ponieważ w komplecie jest walizka, transport sprzętu nie jest kłopotliwy. To samo dotyczy przechowywania wyrzynarki.

 

Wady

Tylko do prac hobbystycznych: Model nie jest odpowiedni do codziennego użytkowania, a więc dla profesjonalistów. Sprzęt dobrze nadaje się głównie do prac hobbystycznych, dla miłośników majsterkowania.

 

 

 

 

2. Wyrzynarka sieciowa 710W GST 8000 E Professional

 

Moc nominalną 710 W reprezentuje wyrzynarka Bosch GTS 8000 E 060158H000 i nadaje się ona do cięcia w drewnie, aluminium i stali. W drewnie mamy możliwość cięcia materiałów do grubości 80 mm, w aluminium do 20 mm, natomiast, jeśli chodzi o stal, to model ten da sobie radę z grubością 10 mm. Urządzenie zostało wyposażone w dwukierunkową blokadę wyłącznika, pokrętło regulacji obrotów pracy w zakresie od 500 do 3100 skoków na minutę.

Mamy tu również wytrzymałą, stalową stopę, która pozwala na pewne prowadzenie wyrzynarki, oraz czterostopniową oscylację zapewniającą zastosowanie urządzenia do cięć dokładnych i zgrubnych. Ta wyrzynarka o ciężarze 2,5 kg zapewnia również wysokość skoku brzeszczotu na poziomie 20 mm. A w zestawie klient znajdzie zapasowy brzeszczot i osłonę przeciwwiórową.  

A użytkownicy przekazują, że urządzenie potwierdza dobrą opinię o narzędziach marki Bosch serii Professional. Model ten jest wytrzymały, dobrze sobie radzi zarówno z drewnem, jak i metalem i można go kupić za przyzwoitą cenę.

Sprzęt Bosch GTS 8000 E 060158H000 waży 2,6 kg. To wyrzynarka o mocy 710 W, której maksymalna prędkość obrotowa wynosi 3100 obr./min.

 

Zalety

System wyważenia mechanizmu: Wyrzynarka ma system wyważenia mechanizmu, który obniża poziom drgań i wibracji powstających podczas pracy do minimum. Zwiększa to nasz komfort podczas cięcia materiału.

Płynna regulacja prędkości pracy: Model wyróżnia się płynną regulacją prędkości obrotowej. Tempo pracy sprzętu możemy dowolnie zmieniać, w zależności od tego, jak grube drewno (lub inny materiał) chcemy przeciąć.

Osłona przeciwodpryskowa: W zestawie znajdziemy osłonę przeciwodpryskową, która zapobiega wpadaniu odprysków i wiórów do oczu (co mogłoby być bardzo niebezpieczne). Jej montaż nie jest trudny.

Idealna dla leworęcznych: Wyrzynarka może być używana przez osoby leworęczne, gdyż ma przycisk blokady dostępny z obu stron obudowy.

 

Wady

Nie do grubego drewna: Możemy mieć problem z szybkim i precyzyjnym przecięciem bardzo grubego drewna, ponieważ maksymalna głębokość cięcia modelu to 80 mm.

 

 

 

 

3. Makita Wyrzynarka 4351FCT 720W

 

Makita 4351FCT to wyrzynarka, której nie mogliśmy pominąć w naszym rankingu wyrzynarek do drewna. Jest ona sprzedawana w wygodnej walizce, w której obok urządzenia znajdziemy klucz imbusowy oraz płytę ślizgową z tworzywa sztucznego. Moc znamionowa 720 W zadowoli najbardziej wymagających użytkowników i pozwoli na cięcie drewna o grubości 135 mm, i stali o grubości 10 mm.

Obsługa wymiany brzeszczotu jest beznarzędziowa, więc jest szybka i łatwa, a system wydmuchu wiórów z linii cięcia sprawia, że pole pracy jest zawsze dobrze widoczne, a jest ono dodatkowo oświetlane diodą LED. Jest tu również, obok cięcia na wprost, system trzystopniowej regulacji podcinania, a płyta podstawy, wykonana z odlewanego aluminium, odchylana w obie strony o 45 stopni pozwala na przycinanie materiału pod kątem.

Wymiary wyrzynarki to długość 271 mm, szerokość 73 mm i wysokość 187 mm, a ciężar wynosi 2,5 kg. Użytkownicy tego modelu w swoich opiniach chwalą bezawaryjność urządzenia, a także świetne prowadzenie maszyny z dokładnym i precyzyjnym cięciem.

Urządzenie Makita 4351FCT o mocy 720 W waży 2,5 kg. Sprzęt umożliwia regulację prędkości pracy w zakresie od 800 obr./min do 2800 obr./min.

 

Zalety

Niski poziom wibracji: Podczas używania wyrzynarki trzymające ją ręce z pewnością szybko się nie zmęczą. To model z mechanizmem balansowym. Zmniejsza on poziom odczuwanych drgań, a dodatkowo obniża poziom generowanego hałasu.

Zapewnia dokładne cięcie: Z pomocą sprzętu bez trudu wykonamy precyzyjne cięcie. Urządzenie wyposażono w system wydmuchu wiórów, a także podświetlającą obrabiany materiał diodę LED.

Dodatkowe akcesoria w komplecie: Do wyrzynarki dołączono kilka przydatnych elementów. Są to: walizka do przenoszenia sprzętu, zestaw 6 wymiennych brzeszczotów, klucz imbusowy, a także zabezpieczenie przed wyrywaniem wiórów.

 

Wady

Trudna wymiana brzeszczotu: Co prawda do wymiany brzeszczotu nie potrzeba żadnych narzędzi, ale czynność ta niektórym osobom sprawia trudność. Wynika to z konieczności podważenia specjalnej blokady, co dla posiadaczy dużych dłoni nie jest łatwe.

 

 

 

 

4. Wyrzynarka 620W TH-JS 85 4321140

 

Dobra i tania wyrzynarka do drewna Einhell TH-JS 85 4321140 ma moc 620 W i dysponuje regulacją wysokości skoku brzeszczotu od 800 do 3000 na minutę. Waga całkowita tej maszyny wynosi 2,1 kg. Takie parametry urządzenia pozwalają na pracę w aluminium, drewnie i stali.

Maksymalna grubość cięcia, z jakim sobie poradzi ten model to w drewnie 85 mm, w aluminium 12 mm, a w stali do 8 mm. Mamy tu do dyspozycji również beznarzędziową wymianę brzeszczotu, a także, również beznarzędziową regulację stopy w zakresie 45 stopni w obie strony. Jest tu też, do podłączenia zewnętrznego przedmuchu, funkcja usuwania wiórów i pyłów z miejsca pracy.

A do urządzenia został dołączony specjalny uchwyt na kabel, a także przezroczysta osłona ochronna, zapasowy brzeszczot, a wszystko to jest zapakowane w gustowną walizeczkę. Klienci, którzy zakupili ten model opisują go, jako model o dobrym stosunku ceny do jakości. Chwalą, że tnie zarówno drewno, jak i metal zgodnie z opisem producenta.

Model Einhell TH-JS 85 4321140 ma moc 620 W, a jego prędkość obrotową możemy regulować w zakresie od 800 obr./min do 3000 obr./min. Ta dobra wyrzynarka do drewna do 200 zł waży ok. 2,1 kg.

 

Zalety

Dobrze wyprofilowany uchwyt: Uchwyt wyrzynarki jest w odpowiedni sposób wyprofilowany. Sprzęt dobrze leży w dłoni, dlatego możemy nim wygodnie manewrować, co przekłada się na większą precyzję cięcia.

Beznarzędziowa wymiana brzeszczotu: Aby wymienić brzeszczot na inny, nie musimy sięgać po narzędzia. Z tego względu czynność ta nie powinna nam zająć więcej niż kilka minut.

Dobra do użytku domowego: Sprzęt może być świetnym prezentem dla osoby uwielbiającej majsterkować. Wyrzynarka jest łatwa w obsłudze i ma dużą moc, dobrze nadaje się do cięcia drewna, jak również metalu i innych materiałów.

 

Wady

Podatna na uszkodzenia obudowa: Obudowa urządzenia jest wykonana z tworzyw sztucznych. Ze sprzętem należy się ostrożnie obchodzić, gdyż jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, głównie zarysowania i przetarcia.

Plączący się kabel: Mimo że przewód zasilający modelu jest długi, to posiadacze wyrzynarki narzekają, że często się plącze.

 

 

 

 

5. Einhell Wyrzynarka TH-JS 85 620W 4321140

 

Dedra DED7762 to automatyczna wyrzynarka włosowa z giętkim wałkiem. Nadaje się ona do precyzyjnej obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, a także tworzyw sztucznych. To dwufunkcyjne urządzenie stołowe umożliwia piłowanie wzdłużne, poprzeczne i skośne. Dzieje się tak, bo maszyna ma pochylany stół roboczy, który możemy nachylić 45 stopni w obie strony. Model ten został też wyposażony w funkcję łagodnego rozruchu, oraz elektroniczną regulację prędkości obróbki, którą użytkownik może dostosować do obrabianego właśnie materiału.

Dodatkowo mamy tu funkcję szlifierki, która po zastosowaniu odpowiednich grotów szlifuje różnego rodzaju materiały, a także model ten może spełniać funkcję wiertarki. Przy pracy, jako wyrzynarka urządzenie oferuje od 400 do 1600 skoków brzeszczotu na minutę, prędkość obrotowa multiszlifierki to zakres 1200 – 4500 obrotów na minutę. Stół roboczy wyrzynarki ma wymiary 625 × 330 mm i można go powiększyć o dodatkowy stół o wymiarach 625 × 330 mm.

Waga całości to 24,5 kg, a w zestawie znajdziemy wyrzynarkę, stół roboczy multiszlifierski, osłonę bezpieczeństwa, piłę włośnicową, przewód giętki z multiszlifierką i kluczyk do wymiany grotów szlifierskich. Opinie o wyrzynarkach do drewna przekazują, że jest to w pełni profesjonalna maszyna do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych.

Sprzęt Dedra DED7762 pracuje z prędkością do 4500 obr./min. Urządzenie waży 24,5 kg, jego moc wynosi 240 W.

 

Zalety

Przyda się profesjonalistom: Wyrzynarka może przydać się profesjonalistom, zwłaszcza modelarzom, parkieciarzom oraz stolarzom. Jest ona przeznaczona do cięcia poprzecznego, wzdłużnego i skośnego. Z pomocą sprzętu możliwe jest cięcie w drewnie, sklejce i płytach wiórowych.

Dwa sposoby użytkowania: Urządzenie może być używane na dwa różne sposoby. Wyrzynarkę można trzymać w dłoniach, ewentualnie przymocować do stołu roboczego, aby ułatwić sobie pracę. To praktyczny sprzęt.

 

Wady

Za krótki przewód zasilający: Część osób uważa, że przewód zasilający jest za krótki, przez co trzeba tak przygotować stanowisko pracy, aby w pobliżu było gniazdko. Może to nieco ograniczać swobodę ruchów.

Brakuje brzeszczotów: Do wyrzynarki powinny być dołączone brzeszczoty umożliwiające cięcie w różnych materiałach. Części te musimy dokupić osobno, co czasami wymaga przerwania pracy na kilka dni, dopóki nie znajdziemy odpowiedniego brzeszczotu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jak kupić wyrzynarkę do drewna?

 

Czy już wybrałeś wyrzynarkę do drewna, jaką chcesz kupić? Jeśli nie, to może po lekturze naszego poradnika będzie Ci łatwiej to zrobić. Bowiem to, jaką wyrzynarkę do drewna wybrać, jest tematem naszego artykułu. Producentów, modeli ich różnej mocy i funkcjonalności jest na rynku wiele. Dlatego spróbujemy wyliczyć te cechy, które są konieczne, aby sprzęt był dobry i spełniał oczekiwania osoby pracującej przy obróbce drewna.

Jaka jest najlepsza wyrzynarka do drewna – typy urządzeń

Ze względu na budowę wyrzynarki mogą mieć rękojeść górną, tak zwaną „żelazkową”, czyli w kształcie litery „D”, lub rękojeść „grzybkową” umieszczoną bezpośrednio nad brzeszczotem. Oba typy mogą być zasilane sieciowo, bezprzewodowo, lub pneumatycznie.

Najbardziej popularne modele są zasilane sieciowo. Dzięki zasilaniu elektrycznemu mają one duże moce i potrafią sobie radzić z wieloma materiałami. Bezprzewodowe urządzenia są przydatne wszędzie tam, gdzie mamy ograniczony dostęp do prądu, lub to, aby kabel zasilający nie przeszkadzał w pracy jest istotne. Na ogół dysponują one nieco mniejszą mocą od sieciowych modeli, no i niestety są cięższe o masę baterii. Pneumatyczne urządzenia zasila się przez połączenie z kompresorem. Mogą one mieć wysoką moc, a także mogą być używane w wilgotnych warunkach, bo nie zasila ich energia elektryczna.

 

Rodzaje cięć wyrzynarki

Wyrzynarka, to urządzenie, które zostało wymyślone po to, aby je stosować do cięć krzywych. Dlatego urządzenia te świetnie się sprawdzają wszędzie tam, gdzie występują różne krzywizny. Na przykład wykonanie otworu pod zlew w blacie kuchennym to właśnie zadanie dla wyrzynarki. Również jest to doskonałe narzędzie dla artystów i rzemieślników, dla których niejednokrotnie wycięcie skomplikowanego wzoru stanowi istotę pracy.

Ale wyrzynarki do drewna w dobrych cenach również są używane do cięć prostych, choć wymaga to pewnej wprawy, bo ze swojej natury urządzenia te mają skłonność do zakrzywiania cięcia. Jednak producenci zaradzili temu problemowi dokładając osprzęt do podstawowej maszyny. Prowadnice równoległe pomagają wykonać równe, proste cięcie. Aby łatwiej je wykonywać, wiele z urządzeń posiada również funkcję rozpychania przeciętych części materiałów, aby łatwiej prowadzić brzeszczot.

Sposób cięcia i brzeszczot

Cięcie wyrzynarką odbywa się dzięki ruchowi brzeszczotu w górę i w dół z dużą prędkością. Góra brzeszczotu jest zamocowana w uchwycie wyrzynarki, dolna część natomiast pozostaje wolna. Niektóre modele oprócz ruchu brzeszczotu góra – dół, mają pracę wahadłową polegającą na wykonywaniu również ruchu przód – tył. Dzięki takiemu dodatkowemu ruchowi użytkownik może przyłożyć mniej siły podczas cięcia i uzyskać taki sam efekt. Ruch po ciasnej elipsie, również wpływa na większą żywotność brzeszczotu. Przy wykonywaniu cięcia istotna jest jeszcze długość skoku brzeszczotu, bowiem im jest ona większa, tym narzędzie szybciej wykona swoją pracę, a także liczba skoków na minutę. W dużej większości wyrzynarek prędkość ta może być regulowana przez użytkownika i pozwala na dobranie prędkości od 500 do 3000 skoków na minutę. Jest to szczególnie istotne, przy obróbce różnego rodzaju materiałów, gdzie każdy z nich wymaga innej pracy maszyny.

Same brzeszczoty, to również temat do omówienia, jeśli chcemy dokonać szybkiego i sprawnego cięcia. Brzeszczoty wytwarza się z różnych materiałów, takich jak stal szybkotnąca, stal węglowa, bi-metal oraz węglik wolframu. Brzeszczoty ze stali to narzędzie do cięcia miękkiego drewna i lekkich, miękkich metali. Te wykonane z Bi-metalu sprawdzą się przy obróbce twardych materiałów, takich jak blacha czy twarde drewno. Do najtwardszych materiałów zastosujemy brzeszczot z węglika wolframu. Sprawdzi się on przy materiałach, takich jak ceramika, czy różne rodzaje kamieni.

Równie istotny, jak materiał brzeszczotu jest jego uzębienie. To właśnie ono definiuje ostatecznie, do jakiego materiału brzeszczot jest przeznaczony, bo właśnie ilość zębów przypadających na 1 cal określa, jaki materiał może być cięty. Jednostka TPI (Teeth Per Inch) określa to precyzyjnie. I tak brzeszczoty z TPI między 6 i 20 nadają się bardziej do cięcia drewna, tektury itp. Brzeszczoty o wartości od 14 do 36 TPI będą dobrze się spisywać przy cięciu ceramiki i stali. Również sposób przygotowania uzębienia ma wpływ na cięcie, a dokładniej na jego jakość. Frezowane brzeszczoty są nieco przytępione, co pozwala na szybsze cięcie, ale za to jest ono lekko postrzępione. Brzeszczoty szlifowane dają ładną krawędź cięcia, ale są wolniejsze w cięciu, a także same brzeszczoty są mniej odporne na zniszczenie.

Kolejną sprawą jest sposób wymiany brzeszczotu. Mamy na rynku dostępne modele, gdzie brzeszczot dokręca się śrubą za pomocą klucza, są również sprzęty, w których brzeszczot wymienia się beznarzędziowo. Mocowanie za pomocą śruby mają brzeszczoty mocowane w systemie trzonów typu „U”. Te mocowane systemem zatrzaskowym to brzeszczoty z trzonem „T”. Powoli ten sposób mocowania staje się standardem, ze względu na wygodę obsługi.

 

Moc

Tu oczywiście napiszemy, że im większa moc Twojego urządzenia, tym dłużej będziesz nim pracować bez przegrzania, a także szybciej prace wykonasz. Na rynku mamy sektor wyrzynarek o mocy 300- 400 W, które służą do prac lżejszych i okazjonalnych. Gdy jest Ci potrzebny sprzęt do trudnych zadań, rozważ zakup urządzenia, które posiada moc od 500 W w górę. Każde z urządzeń też posiada na opakowaniu informację do cięcia, jakich rodzajów materiałów się nadaje i jak gruby materiał może uciąć. Przeważnie producenci piszą o możliwości cięcia drewna, tworzyw sztucznych, aluminium i stali.

Najlepsza wyrzynarka do drewna – dodatkowe funkcje

Jak każde urządzenie i wyrzynarka, może być nieco prostsza lub mieć więcej funkcji. W tych urządzeniach producenci najczęściej stosują takie udogodnienia, jak regulacja prędkości cięcia. Jest to istotne, ponieważ część materiałów lepiej się tnie przy mniejszych prędkościach, inne przy większych. Z zasady twarde materiały wymagają mniejszych prędkości, natomiast miękkie wysokich.

Przy wykonywaniu prostego cięcia wygodnym jest posiadanie w wyposażeniu urządzenia świetlne wskazanie linii cięcia (laser lub LED). Światło to wskazuje drogę cięcia operatorowi w linii prostej, co znacznie ułatwia cięcie z zachowaniem linii prostej.

Również wydmuch wiórów, lub ich odciąganie, to dobre rozwiązanie przy tego typu maszynach. Dzięki obu rozwiązaniom pole pracy pozostaje czyste i widoczne dla operatora. Gdy mamy w naszej wyrzynarce gniazdo odciągania wiórów z przyłączeniem dla odciągu, zwykle wystarczy podłączyć odkurzacz do urządzenia, aby miejsce pracy było czyste.

Gdy mamy do wykonania ukośne cięcie z pomocą przychodzi możliwość odchylenia brzeszczotu w jedną lub drugą stronę. Na ogół wyrzynarki wyposażone w tę funkcję pozwalają na odchylenie do 45 stopni w obie strony. Odchylając brzeszczot użytkownik ma do dyspozycji skalę pokazującą w stopniach wielkość wychylenia.

A dla wygody przechowywania zarówno wyrzynarki, jak i oprzyrządowania do niej, dobrze jest, jeśli Twój sprzęt będzie sprzedawany wraz z walizką. Dzięki niej wszystko przechowasz w jednym miejscu, bez obawy o pogubienie zapasowych brzeszczotów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ