Wyrzynarki włosowe – przewodnik zakupowy, ranking i test
Konsumenci uznali model Proxxon DSH/E za najlepszą, dostępną na rynku wyrzynarkę włosową. Urządzenie daje możliwość wycinania różnych elementów w drewnie, a także innych materiałach. Sprzęt zapewnia bardzo precyzyjną pracę, dlatego obrabiane materiały mają ostre, czyste krawędzie. Wyrzynarka pozwala na gładkie i estetyczne cięcie. Do akcesorium można podłączyć odkurzacz, który zbiera pył. Maszynę można przymocować do stołu, dzięki czemu nie rusza się ona podczas pracy z twardszymi materiałami, co zwiększa komfort obsługi. Do zestawu dołączono wymienne ostrza (brzeszczoty) o różnej grubości i rozłożeniu noży. Kolejnym, równie ciekawym modelem, jest Scheppach SD1600V. Użytkownicy są bardzo zadowoleni z tego sprzętu. Wyrzynarka ma owalny stolik, na którym wygodnie się pracuje. Urządzenie ma niewielką lampkę, która ułatwia precyzyjne cięcie. Wyrzynarka umożliwia wykonanie prostej lub pofalowanej linii, jednak wymaga to wprawy i cierpliwości. W modelu zastosowano osłonkę, zwiększającą bezpieczeństwo użytkowania i chroniącą, przed zranieniem podczas pracy.
Tabela porównawcza
5 najlepszych wyrzynarek włosowych. Opinie w 2023 roku
Polecamy ranking wyrzynarek włosowych, który ułatwi Ci wybór sprzętu. Wśród zaprezentowanych modeli znajdziesz bardzo wygodne i wytrzymałe urządzenia.
1. Wyrzynarka włosowa Proxxon DSH/E
Sprawdzoną przez konsumentów wyrzynarką włosową jest Proxxon DSH/E. Model przyda się w każdym domowym lub profesjonalnym warsztacie. Majsterkowicze cenią ten produkt za możliwość podłączenia odkurzacza, który skutecznie wyciąga wszelkie opiłki i brud. Urządzenie dobrze tnie drewno, tworzywo sztuczne, a także niektóre metale, możesz przycinać również gumę, skórę czy korek.
Prędkość sprzętu sięga od 900 do 1400 skoków na minutę, a wysokość skoku to 1,9 cm. Wyrzynarka ma ramię o długości 40 cm, które jednocześnie jest wąskie, co sprzyja dobrej widoczności pracy. Urządzenie ma stół zrobiony z aluminium o wymiarach 36 cm x 18 cm. Pod kątem 90 stopni można ciąć tworzywa na głębokość 5 cm (do maszyny dołączono miarkę kątową). Blat można obracać o 45 stopni, co umożliwia cięcie do 2 cm.
Urządzenie waży 20 kg. Opisywana wyrzynarka ma dwubiegunowy silnik o maksymalnej mocy równej 200 W. Do zestawu dołączono 5 brzeszczotów (wymiennych ostrzy piły) o różnym uzębieniu.
Proxxon DSH/E to wyrzynarka włosowa z ramieniem o długości 40 cm. Wymiary sprzętu to: długość – 53, wysokość – 30 cm i szerokość – 27 cm.
Zalety
Wąskie ramię: Osoby korzystające z tej wyrzynarki włosowej zwracają uwagę na to, że ma ona wąskie ramię, więc nic nie ogranicza widoczności obrabianego materiału. W związku z tym łatwiej zachować precyzję.
Stół: Elementem konstrukcji jest stół o wymiarach: 36 cm x 18 cm. Można go regulować do 45 stopni.
Szerokie możliwości zastosowania: Sprzęt można wykorzystać w różnych sytuacjach. Model jest dostosowany do pracy na drewnie do 50 mm, metalach do 10 mm i tworzywie sztucznym do 30 mm.
Szybka wymiana brzeszczotów: Test wyrzynarek włosowych potwierdził, że wymiana brzeszczotów w modelu Proxxon DSH/E jest prosta. Wszystko dlatego, że ramię urządzenia ma praktyczną i sprawnie działającą dźwignię.
Gumowe nóżki: Model ma mocną podstawę zrobioną z żeliwa. Ma ona gumowe nóżki, co zapewnia stabilność i ogranicza wibracje.
Wady
Brzeszczot: Użytkownicy zwracają uwagę na to, że po pewnym czasie użytkowania brzeszczot lekko się luzuje. Czasami konieczna jest wymiana śrubek mocujących.
2. Piła wrzecionowa Scheppach SD1600V
Piła wrzecionowa Scheppach SD1600V umożliwia cięcie drewna, plastiku, akrylu, a nawet metalu (ważne, aby dobrać do tego odpowiednie ostrze). Sprzęt może być używany w różnych warsztatach, ułatwi wycięcie właściwego kształtu, który będzie ci potrzebny do pracy.
Długość ramienia jest równa 40,6 cm, więc na taką długość może wejść materiał podczas cięcia. Bezpieczeństwo pracy zwiększa zabezpieczenie na ostrze, wykonane z tworzywa sztucznego . Model ma stół roboczy o wymiarach 25,5 cm x 41,5 cm, który jest ustawiony równolegle do ramienia, co zapewnia precyzyjne cięcie. Po ustawieniu kąta 95 stopni można wykonać cięcie na głębokość 5,7 cm. Istnieje możliwość odchylania blatu do 45 stopni, co pozwala wykonać bardziej skomplikowane nacięcia.
Moc wyrzynarki wynosi maksymalnie 120 W. Sprzęt waży 12,7 kg. Urządzenie działa z prędkością od 500 do 1700 drgań na minutę, każdy skok to 1,5 cm. Konsumenci twierdzą, że model jest bardzo praktyczny, ponieważ użyto w nim lampkę, otwór do odkurzacza i łatwe w użyciu przyciski.
Wyrzynarka włosowa Scheppach SD1600V ma 127 mm brzeszczot. Moc silnika wynosi 120 W.
Zalety
Lampka LED: Model jest sprzedawany w zestawie z praktyczną, giętką lampą LED. Skutecznie oświetla ona obszar roboczy, więc zachowanie precyzji w trakcie pracy jest łatwiejsze.
Schowek: Sprzęt ma dobrze przemyślaną konstrukcję. Na obudowie znajduje się praktyczny schowek, w którym można umieścić brzeszczoty. Dodatkowo warto dodać, że obudowa jest wytrzymała.
Adapter: Wyrzynarka włosowa ma adapter do odsysania pyłu i trocin, więc zdecydowanie łatwiej jest zachować porządek w miejscu pracy.
Przeznaczenie: W zestawie znajduje się mocny brzeszczot. Sprzęt można z powodzeniem używać do prac wykonywanych z różnymi materiałami: drewnem, akrylem, plastikiem czy metalem. Ten model powinien zadowolić każdego majsterkowicza.
Wady
Wymiana brzeszczota: Okazuje się, że wymiana brzeszczotu nie jest łatwa, szczególnie na początku użytkowania sprzętu. Potrzeba wprawy, aby sprawnie wykonywać to zadanie.
3. Wyrzynarka precyzyjna stołowa Proxxon DS460 PRK27094
Proxxon DS460 PRK27094 jest wyrzynarką włosową, która może Ci się przydać podczas pracy, jeśli musisz wyciąć jakiś konkretny kształt. Model umożliwia precyzyjne cięcie. Moc produktu jest równa 205 W.
Istnieje możliwość ustawienia prędkości – 900 lub 1400 skoków na minutę. Wysokość skoku wynosi 1,8 cm. Urządzenie ma stół (25 cm x 40 cm), który ułatwia odcinanie kawałków tworzywa. Przy 95 stopniach maksymalna głębokość cięcia wynosi 6,5 cm, a przy 45 stopniach jest równa 3,2 cm. Ramię urządzenia (46 cm) jest zrobione z magnezu, dzięki czemu jest bardzo lekkie.
Pozytywne opinie o wyrzynarkach włosowych, które sprzedaje producent Proxxon, zachęcają konsumentów do zakupu produktów tej firmy. Co istotne o modelu DS460 PRK27094 użytkownicy mają bardzo dobre zdanie, uważają, że urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze i szybko pracuje.
Proxxon DS460 PRK27094 to dobra wyrzynarka włosowa. Moc urządzenia wynosi 205 W. Prędkość można ustawić na 900 lub 1400 skoków na minutę.
Zalety
Stop magnezowy: Sprzęt zrobiono przy wykorzystaniu specjalnego stopu magnezowego. To pozwoliło zmniejszyć masę ramienia aż o 40% w porównaniu z aluminiową konstrukcją.
Praca z różnymi materiałami: Wyrzynarka włosowa nadaje się do przecinania i wycinania w drewnie, tworzywach sztucznych, aluminium, miedzi, skórze i gumie. Możliwości jej zastosowania są szerokie.
Łatwa wymiana brzeszczotów: Sporym atutem jest beznarzędziowa wymiana brzeszczotów. Odbywa się ona za pomocą specjalnych uchwytów. Ta czynność nie sprawia problemów nawet użytkownikom bez żadnego doświadczenia.
Wady
Ramię: Osoby, które zdecydowały się na zakup tego sprzętu radzą, aby uważać na ramię. Ten element nie jest tak solidny, jak można by tego oczekiwać.
4. Dedra DED7762
Wyrzynarka włosowa Dedra DED7762 jest bardzo profesjonalnym urządzeniem, a praca na nim daje dużo satysfakcji. Akcesorium pozwala obrabiać materiały o grubości maksymalnej 5,1 cm. Moc modelu wynosi 240 W. Sprzęt można używać do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych.
Istnieje możliwość łatwego ustawienia prędkości skokowej wyrzynarki (od 400 do 1600 skoków na minutę). Szybka praca umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia. Model ma aluminiowy stół (62,5 cm x 33 cm) – istnieje możliwość jego nachylenia pod kątem 45 stopni.
Ramię urządzenia ma długość 45,7 cm. Dla bezpieczeństwa do zestawu dołączono osłonę z tworzywa sztucznego. Model ma podświetlenie diodowe, które daje dobrą widoczność podczas pracy. Sprzęt umożliwia odprowadzenie trocin, co pomaga w utrzymaniu porządku. Majsterkowicze doceniają tę wyrzynarkę za duży blat do pracy, na którym można wygodnie pracować.
Wyrzynarka włosowa Dedra DED7762 ma moc równą 240 W. Liczba skoków roboczych wynosi od 400 do 1600 na minutę.
Zalety
Zastosowane rozwiązania: Model ma ruchome oświetlenie diodowe, które pozwala zachować precyzję w trakcie pracy. Ponadto wyrzynarkę wyróżnia funkcja nadmuchu i odprowadzania trocin.
Płynna zmiana prędkości obrotowej: Użytkownicy doceniają to, że można płynnie zmieniać prędkość obrotową urządzenia. Ten parametr podlega regulacji w zakresie od 400 do 1600 skoków na minutę. Warto dodać, że silnik się nie nagrzewa.
Elementy zestawu: W komplecie poza wyrzynarką znajduje się stolik roboczy, kluczyk i piła włośnicowa. Ochronę przed niebezpiecznymi sytuacjami gwarantuje osłona bezpieczeństwa.
Wady
Luzowanie brzeszczotu: Regularnie trzeba sprawdzać stan brzeszczotu, bo stosunkowo łatwo się luzuje.
Obsługa: Osoby bez doświadczenia z obsługą tego typu sprzętów początkowo mogą mieć problem z użytkowaniem Dedra DED7762.
5. Tryton TWW120
Ciekawym produktem, który może Ci ułatwić pracę w warsztacie, jest Tryton TWW120. Sprzęt daje możliwość wycięcia kawałka o gładkich krawędziach i w różnych kształtach, ponieważ zapewnia równe cięcie. Model sprawdza się do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych, czyli różnych płyt meblowych, a także tworzyw sztucznych.
Ta dobra i tania wyrzynarka włosowa ma moc silnika równą 120 W. Urządzenie ma regulację prędkości skokowej od 500 do 1700 skoków na minutę. Maksymalna głębokość cięcia sprzętu wynosi 5,7 cm, a szerokość sięga 40,6 cm. Model ma lampkę LED, która dobrze oświetla miejsce pracy. Stół roboczy produktu jest zrobiony z aluminium i mierzy 41,5 cm x 25 cm i ma obły kształt. Blat można nachylać o 45 stopni i ciąć wtedy na głębokości 2,7 cm.
Urządzenie waży 15,4 kg i mimo dość dużej wagi może się przesuwać podczas pracy, dlatego warto je przyczepić do stołu. Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Użytkownicy uważają, że maszyna daje możliwość bardzo dokładnego cięcia, a praca na niej jest komfortowa.
Tryton TWW120 to wyrzynarka włosowa o mocy 120 W. Urządzenie waży ponad 15 kg, a długość kabla zasilającego wynosi 3 m.
Zalety
Dokładność: Do zakupu tego sprzętu może zachęcać to, że praca z jego użyciem jest precyzyjna. Potwierdzają to opinie osób, które miały okazję przetestować tę wyrzynarkę włosową.
Blat roboczy: Elementem konstrukcyjnym jest blat roboczy o wymiarach: 41,5 cm x 25 cm. Można regulować jego położenie do 45 stopni.
Regulacja prędkości: Użytkownik ma możliwość precyzyjnego ustawienia prędkości pracy (zakres od 500 do 1700 obrotów na minutę). To zapewnia łatwe dopasowanie parametrów urządzenia do aktualnie obrabianego materiału.
Wady
Waga: Sprzęt waży ponad 15 kg, więc jego przenoszenie może być męczące.
Lampa LED: Wyrzynarka włosowa jest wyposażona w lampę LED, której celem jest oświetlanie miejsca pracy. Pojedyncze osoby twierdzą jednak, że ma ona małą moc.
Przewodnik zakupowy – Jaką wyrzynarkę włosową kupić?
Planujesz zakup wyrzynarki włosowej? W takim razie powinieneś zapoznać się z naszym artykułem. Pierwsza część to poradnik zakupowy, w którym umieściliśmy wiele porad ułatwiających znalezienie właściwego sprzętu. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji, jaką wyrzynarkę włosową wybrać.
Czym jest wyrzynarka włosowa?
Aby wyciąć różne kształty w metalu, drewnie czy innym materiale, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu. Wielu specjalistów poleca wyrzynarkę włosową. To urządzenie wyposażone w brzeszczot. Jego konstrukcja pozwala na wycinanie prostych, jak i nieregularnych kształtów. Zazwyczaj tego typu sprzęty są stacjonarne, co oznacza, że montuje się je na stole. To znacząco ułatwia pracę i umożliwia zachowanie precyzji.
Moc
Za najważniejszy parametr wyrzynarek uznaje się moc. Ma ona istotny wpływ na maksymalną głębokość cięcia, a także czas pracy sprzętu. Na rynku można znaleźć różne modele, których całkowita moc wynosi od 100 W do 250 W lub nieco więcej. Im mocniejsze urządzenie wybierzemy, tym dłużej możemy go użytkować (bez potrzeby robienia przerw), nie martwiąc się o jego przegrzanie i awarię.
Zasilanie
Sprzęty włosowe przeważnie są zasilane sieciowo, a więc wymagają podłączenia do prądu. Niektóre marki oferują również modele akumulatorowe. W ich przypadku trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu baterii, aby zapewnić niezawodne działanie sprzętu. Decydując się na zakup takiego urządzenia, trzeba sprawdzić maksymalny czas pracy akumulatora. To pozwoli nam uniknąć rozczarowania zakupem, jeśli okaże się, że po naładowaniu wyrzynarka nie pracuje zbyt długo i nie możemy szybko skończyć określonej pracy.
Zależnie od producenta sprzęt może być wyposażony w akumulator litowo-jonowy, niklowo-metalowo-wodorkowy lub niklowo-kadmowy. Który z nich jest najlepszy? Najbardziej popularne są litowo-jonowe źródła zasilania (li-Ion), ponieważ można ładować je w dowolnym momencie, bez ryzyka skrócenia ich trwałości. Takie baterie są lekkie, w efekcie czego sama wyrzynarka nie waży dużo. Akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy (NiMH) jest droższy, dlatego wyposażony w niego sprzęt może okazać się kosztowny. Natomiast baterie niklowo-kadmowe (NiCd) są ciężkie i można je podłączyć do ładowarki dopiero po całkowitym rozładowaniu. Stosuje się je w starszych modelach wyrzynarek.
Liczba skoków na minutę
Liczba skoków na minutę określa szybkość cięcia urządzenia. Do prostych prac świetnie nadają się modele osiągające ok. 400 skoków/min., jednak wiele osób twierdzi, że nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu. Z tego względu panuje przekonanie, że najlepsza wyrzynarka włosowa to ta, która może osiągać ponad 1000 skoków/min. Często szybkość cięcia sprzętu możemy samodzielnie regulować, co zwiększa praktyczność urządzenia i pozwala dostosować sposób jego pracy do swoich potrzeb.
Typ brzeszczotu
Razem z wyrzynarką zwykle otrzymujemy jeden lub kilka różnych brzeszczotów. To od nich zależy, z jakimi materiałami będziemy mogli pracować. Najbardziej uniwersalne są ostrza HSC i CV, które nadają się do cięcia tworzyw sztucznych oraz miękkiego i twardego drewna. Są też brzeszczoty TTC, HM (oba przeznaczone do cięcia cegieł, ceramiki i stali nierdzewnej) oraz HSS, idealne do wycinania kształtów w metalu i materiałach drewnopodobnych.
Typ uchwytu brzeszczotu
Typ uchwytu brzeszczotu wpływa na precyzję i komfort pracy. Pod tym względem możemy wyróżnić trzy rodzaje sprzętów:
* T – model z uchwytem z jedną wypustką. Przeważnie są to urządzenia specjalistyczne o dużej mocy;
* 2T – model z uchwytem z dwiema wypustkami. Obecnie nie jest to już zbyt popularne rozwiązanie;
* U – model z uchwytem uniwersalnym. Do takiego urządzenia możemy przymocować dowolny typ brzeszczotu.
Stół
Często wyrzynarki włosowe są wyposażone w stół. Jego materiałem wykonania może być aluminium bądź stal. Najważniejsze jest to, aby podstawa urządzenia miała odpowiednie wymiary i zapewniała nam precyzyjne cięcie. Aby zamontowanie wybranego brzeszczotu było łatwiejsze, stół wyrzynarki często jest przesuwny. Można go też odchylić pod dużym kątem, żeby cięcie materiału nie było takie trudne.
Głębokość cięcia
Głębokość cięcia nierzadko zależy od materiału, z jakim pracujemy i stopnia odchylenia stołu. Przy nachyleniu podstawy pod kątem 95 stopni wyrzynarka może nam umożliwić wykonanie nacięcia o głębokości nawet 7 cm, a pod kątem 45 stopni – ok. 3 cm.
Wag$a
Wyrzynarka nie powinna być za ciężka, inaczej możemy narzekać na wygodę pracy. Sprzęty te standardowo ważą od 10 kg do 20 kg.
Dodatkowe funkcje
Kupując sprzęt do warsztatu, warto porównać wybrane modele pod względem liczby dodatkowych funkcji. Wtedy zdecydowanie, jaka wyrzynarka włosowa jest najlepsza, może okazać się znacznie łatwiejsze. Jedną z praktycznych opcji jest możliwość montażu przyłącza do odsysania pyłu. To pozwala na zachowanie porządku w miejscu pracy. Profesjonalne wyrzynarki często mają też system nadmuchu (nierzadko z dodatkowym oświetleniem) zapewniający dobrą widoczność linii cięcia oraz regulację natarcia brzeszczotu.
Wyrzynarki włosowe w dobrych cenach
Wyrzynarki odpowiednie dla miłośników majsterkowania kosztują nie więcej niż 600 zł. Sprzęty te mają optymalną moc i są łatwe w obsłudze. Urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów zazwyczaj są znacznie droższe. Za niektóre modele trzeba zapłacić ponad 1500 zł. Nie jest to mały wydatek, ale taka wyrzynarka jest przystosowana do cięcia wielu materiałów i ma dużo przydatnych funkcji.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ