Ranking 6 najlepszych zgrzewarek do rur w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.12.24

 

Zgrzewarka do rur – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najchętniej obecnie wybieranym urządzeniem do zespolenia rur jest zgrzewarka do rur PVC Mar-Pol 1100W. Dobrze się ona sprawdzi w łączeniu rur CO oraz instalacji wodnych w amatorskim i profesjonalnym wykorzystaniu. Urządzenie o napięciu zasilania 230V/50Hz i mocy 1100 W nagrzewa się do temperatury roboczej w 15 minut, a o jego gotowości informują lampki kontrolne. Zestaw zawiera szereg trzpieni ułatwiających pracę z różną średnicą rur, a całość zapakowana jest w poręczna walizkę transportową. Zgrzewarka do rur termoplastycznych Yato YT-82250 została wyposażona w czytelny wyświetlacz LCD, na którym widać wszystkie dokonane ustawienia. Zgrzewarkę wyposażono w silnik o mocy 850 W i niezbędny osprzęt. 

6 najlepszych zgrzewarek do rur. Opinie w 2024 roku

 

Chcąc wyjść naprzeciw osobom poszukującym zgrzewarki do rur przygotowaliśmy ranking takich urządzeń, w którym zebraliśmy najchętniej obecnie kupowane modele. Dla pełnego obrazu opracowaliśmy również przewodnik opisujący najważniejsze cechy dobrej zgrzewarki. Jesteśmy przekonani, że zestawienie pomoże Ci w wyborze właściwego urządzenia na własne potrzeby. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zgrzewarka uzyskuje pełną gotowość roboczą w 15 minut od włączenia. Temperaturę pracy reguluje elektroniczny termostat. Sprzęt nadaje się do pracy z takimi materiałami jak PE- polietylen, PP-polipropylen, PB-polibuten.

Wady

Waga urządzenia wynosi trochę ponad 2,5 kg. Dla części użytkowników utrzymanie w jednej dłoni narzędzia przez wymagany czas jest trudne do wykonania ze względu na ciężar właśnie.

Podsumowanie

Zgrzewarka PCV jest zaopatrzona w szereg trzpieni umożliwiających zgrzewanie rur o różnej średnicy i ich prawidłowe nagrzewanie od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony. Cały zestaw jest zapakowany w poręczną walizkę transportową.

Drugi wybór

Zalety

Dedra DED7514 to urządzenie o mocy 850 W pozwalające na wybranie optymalnej temperatury pracy od 0 do 300 stopni Celsjusza. Sprzęt wyposażono w 7 adapterów do rur, narzędzia do ich wymiany, podstawkę i walizkę, w której całość jest umieszczona.

Wady

Według użytkowników walizka, w której sprzęt jest sprzedawany jest kiepskiej jakości. Jest niedokładnie spasowana i nie domyka się właściwie.

Podsumowanie

To model do zgrzewania rur wykonanych z polietylenu, polipropylenu i polibutenu, zasilany prądem o napięciu 230 V i mocy 850 W. Dołączona podstawka ułatwia manipulację sprzętem, gdy jest rozgrzany.

Rozważ też

Zalety

Zgrzewarkę do rur PE, PP, PB Dedra DED7514 charakteryzuje duża moc wynosząca 1500 W. Sprzęt jest zasilany prądem o napięciu 230 V. Użytkownik samodzielnie reguluje wymaganą temperaturę pracy w zakresie od 0 do 300 stopni Celsjusza.

Wady

Użytkownicy wskazują, że nie wszystkie egzemplarze zgrzewarki są równie trwałe w eksploatacji. Zdarzają się przypadki awarii sprzętu w parę dni po zakupie.

Podsumowanie

To model wyposażony w 7 trzpieni pozwalających na zgrzanie rur od 15 do 63 mm. W zestawie użytkownik otrzymuje też stojak, rękawice robocze, miarkę i nożyce do cięcia rur PCV.

 

Zgrzewarka do rur PCV

 

1. Zgrzewarka do Rur PVC Mar-Pol 1100W + Zestaw 7 Matryc

 

Niewielki komplet jakim jest zgrzewarka do rur PVC Mar-Pol 1100W + zestaw 7 matryc pozwoli na sprawne łączenie rur z tworzywa przy pracach wykonywanych w domu, jak i zastosowań profesjonalnych. Czas nagrzewania urządzenia o mocy 1100 W do pełnej gotowości roboczej wynosi 15 min.

Może ono osiągać maksymalną temperaturę nawet do 300 stopni Celsjusza. Zgrzewarka do rur PP (polipropylen), PE (polietylen) i PB (polibuten) służy do zgrzewania kształtek i rur, których różne średnice można trwale połączyć przy użyciu trzpienia i mufek grzewczych dołączonych do zestawu. W poręcznej walizeczce, wygodnej do przechowywania zestawu jak i jego transportu znajdziemy 7 trzpieni o średnicach 16, 20, 25, 32, 40, 50 i 63 mm, oraz pokryte teflonową powłoką mufki, które gwarantują uzyskanie precyzyjnych i szczelnych połączeń. 

Ta zgrzewarka do rur PCV jest zaopatrzona również w poręczny stojak, a także w śrubokręt i klucze imbusowe potrzebne do obsługi. Osoby pracujące z tym urządzeniem zwracają uwagę na praktyczny potencjometr z termostatem pozwalającym dostosować temperaturę pracy do obrabianego materiału. 

 

 

 

 

Zgrzewarka do rur PP

 

2. Zgrzewarka do Rur Termoplastycznych Yato YT-82250

 

Zgrzewarka do rur termoplastycznych Yato YT-82250 pozwala na trwałe łączenie rur wykonanych z polietylenu, polipropylenu i polibutenu, jakie są stosowane w instalacjach wodnych i centralnego ogrzewania. Dzięki czytelnemu wyświetlaczowi cyfrowemu użytkownik może precyzyjnie określić parametry pracy.

Temperaturę pracy można ustawić od 0 do maksymalnie 300 stopni Celsjusza. Ta zgrzewarka do rur PP pozwala na zespolenie rur o różnej średnicy, ponieważ do zestawu dołączono 7 wymiennych nasadek grzejnych o średnicach 16, 20, 25, 32, 40, 50 a także 63 mm. Dzięki tym nasadkom umożliwione jest jednoczesne ogrzewanie rury od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, co wpływa na jakość i szczelność połączenia.

Sprzęt wyposażono w 3 otwory do mocowania trzpieni i mufek grzewczych, a także potrzebny do ich montażu klucz imbusowy i śrubokręt. Zgrzewarkę wraz z osprzętem zapakowano w walizkę. Użytkownikom podoba się fakt dołączenia do zestawu czytelnej instrukcji obsługi, która sprawia, że nawet niedoświadczeni instalatorzy wkrótce nabierają wprawy przy obsłudze urządzenia. 

 

 

 

 

Zgrzewarka do rur PE

 

3. Zgrzewarka do rur PE, PP, PB Dedra DED7514

 

Atrakcyjna dla instalatorów jest również zgrzewarka do rur PE, PP, PB Dedra DED7514. W zestawie sprzedawanym z poręczną, funkcjonalną i odporną na uszkodzenia, metalową walizką użytkownik otrzymuje obok samego urządzenia, 7 adapterów o średnicy 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63 mm, nożyce do rur, miarkę, rękawice robocze oraz stojak do zgrzewarki.

Zgrzewarka do rur Dedra pozwala na zespolenie rur CO i wodociągowych wykonanych z takich polimerów jak: PE- polietylen, PP-polipropylen, PB-polibuten. Sprzęt jest zasilany prądem o napięciu 230 V i ma moc wynoszącą 1500 W, co przeznacza ją nie tylko do amatorskich prac, ale również i profesjonalnego wykorzystania. Pracę ułatwia płynna regulacja temperatury pracy, a także ergonomiczny uchwyt sprzętu, dzięki któremu dłoń trzymająca go nie męczy się, tym bardziej, że waga sprzętu to zaledwie 1,5 kg.

Użytkownicy są zadowoleni nie tylko z jakości wykonania zgrzewarki do rur PP, ale też z dołączonej bardzo solidnej, chroniącej urządzenie walizki transportowej. 

 

 

 

 

Zgrzewarka do rur plastikowych

 

4. Zgrzewarka Mar-Pol 1500W do Rur PCV, 7 Matryc Zestaw 

 

Na zasadzie zgrzewania polifuzyjnego pracuje zgrzewarka Mar-Pol 1500W do rur PCV, pozwalając na sprawne łączenie rur wykonanych z tworzyw termoplastycznych, którymi są polipropylen, polibutylen i polietylen.

Zgrzewarka do rur plastikowych ma system dwustopniowego nagrzewania, który został rozwiązany w taki sposób, że w urządzeniu zamontowano 2 grzałki, za włączenie których odpowiedzialne są osobne przełączniki. Pozwala to na regulację temperatury w zakresie od 50 do 300°C, nad którą dodatkowo czuwa elektroniczny termostat. O gotowości urządzenia do pracy informują specjalne diody.

Użytkownik, za pomocą sprzętu będzie w stanie zespolić rury o średnicy od 16 do 63 mm, za sprawą dołączonych 7 trzpieni o różnych średnicach, a precyzyjne połączenie wykona przy użyciu mufki z teflonową powłoką. Moc urządzenia wynosi 1500W i dołączono do niego obok wspomnianych już 7 matryc i śrubokręta oraz kluczy imbusowych do ich mocowania, nożyce do cięcia rur, stojak do odłożenia zgrzewarki podczas pracy, oraz rękawice ochronne, a także miarkę o długości 3m.

 

 

 

 

Zgrzewarka do rur Neo

 

5. Zgrzewarka do Rur z Tworzyw Sztucznych Neo 21-002

 

Do użytku profesjonalnego przeznacza producent swoją zgrzewarkę do rur z tworzyw sztucznych Neo 21-002. Pozwala ona na trwałe połączenie rur do maksymalnej średnicy 110 mm. Wraz z urządzeniem do rąk użytkownika trafia zestaw zapakowany w użyteczną walizkę, na który składają się zgrzewarka i stojak ułatwiający pracę.

Aby zespolić rury o różnych średnicach użytkownik musi zaopatrzyć się w dostępne w ofercie producenta mufki i kształtki o wymaganej średnicy. Zgrzewarka do rur Neo nie została w nie wyposażona. Natomiast chlubą producenta jest wyposażenie sprzętu w certyfikat TUV Rheinland, który jest gwarantem zadowolenia instalatorów z przedmiotowego sprzętu.

Zgrzewarka jest zasilana prądem sieciowym o napięciu 230 V a jej moc wynosi 1200W. Wraz ze sprzętem do rąk użytkownika trafia instrukcja obsługi urządzenia oraz karta gwarancyjna. 

 

 

 

 

Zgrzewarka do rur Dedra

 

6. Zgrzewarka do Rur Plastikowych 800W Dedra DED7516

 

Jako prostą w obsłudze określają użytkownicy zgrzewarkę do rur plastikowych 800W Dedra DED7516. Jest ona przeznaczona do łączenia kształtek i rur polimerowych, czyli takich wykonanych z polietylenu, polipropylenu oraz polibutenu, które są używane w instalacjach wodnych i centralnego ogrzewania. Zgrzewarka ma moc 800W i podczas pracy rozgrzewa się maksymalnie do temperatury 280 stopni Celsjusza, a o gotowości do pracy informuje sygnalizacja świetlna.

Urządzenie jest też wyposażone w elektroniczne sterowanie i wyświetlacz LCD pozwalający na podgląd ustawień. Dedra DED7516 została wyposażona w 2 otwory do mocowania trzpieni grzewczych oraz mufek, a także 7 adapterów umożliwiających zgrzewanie rur o średnicach od 16 do 63 mm. Tulejki grzewcze montuje się przy użyciu śrub ampulowych.

Urządzenie ma wygodnie wyprofilowaną rękojeść, dlatego pewnie się je trzyma w dłoni. Na sprawność obsługi zgrzewanych rur wpływa również niewielka waga zgrzewarki wynosząca 1,5 kg, a także wyposażenie jej w specjalny stojak. Całość wraz z osprzętem jest zapakowana w poręczną i trwałą, metalową walizkę.  

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką zgrzewarkę do rur kupić?

 

Powyżej, ranking zgrzewarek do rur dał Ci okazję, aby zapoznać się z kilkoma polecanymi modelami przez użytkowników. A teraz chcemy przedstawić najważniejsze cechy w jakie powinna być wyposażona dobra zgrzewarka do rur trzpieniowa przeznaczona do zgrzewania rur wykonanych z PCV. Jeśli poszukujesz zgrzewarki do rur gazowych lub zgrzewarki do rur miedzianych poszukaj opisy tych urządzeń na naszych stronach we właściwej dla nich sekcji.

Jaka jest najlepsza zgrzewarka do rur – cechy 

Zacząć należy od opisu czym tak naprawdę jest zgrzewarka do rur i w czym ułatwia tworzenie instalacji CO i wodnej. Dzięki takiemu urządzeniu i wytwarzanej przez niego wysokiej temperatury, a także zastosowaniu specjalnych trzpieni i mufek, rury wykonane z pp, pe, pcv bądź pex stają się plastyczne i mają zdolność utworzenia trwałego i szczelnego połączenia. Dzięki właściwościom tworzyw PCV i zgrzewarkom do rur, praca przy budowie instalacji stała się szybsza i łatwiejsza. Poniżej postaramy się przekazać wiedzę potrzebną do wybrania najlepszego urządzenia dla siebie. 

 

Jaką zgrzewarkę do rur wybrać? Moc.

Najważniejszym parametrem zgrzewarki do rur ppr jest jej moc. W zależności czy urządzenie ma być używane do samodzielnego montażu jednej domowej instalacji lub jej przeróbek, czy do pracy zarobkowej przy montażu instalacji inna jest moc, którą należy wybrać. Jeśli Twoim celem są niewielkie przeróbki, to model o mocy 850 W będzie prawdopodobnie wystarczający.

Jednak, jeśli profesjonalnie zajmujesz się pracami instalacyjnymi, to jak pokazuje test zgrzewarek do rur, należy wybrać model o mocy co najmniej 1000 W, a nawet większej. Trzeba zdać sobie sprawę, że im wyższa moc urządzenia, tym szybciej poszczególne łączenia zostaną wykonane, co przy pracy zarobkowej ma fundamentalne znaczenie. 

 

Dobra zgrzewarka do rur – regulacja temperatury

Większość zgrzewarek dostępnych na rynku, również te modele przedstawione w naszym rankingu zgrzewarek do rur, ma możliwość osiągnięcia maksymalnej temperatury roboczej 300 stopni Celsjusza, choć zdarzają się również modele o nieco niższej maksymalnej temperaturze – na przykład 280 stopni.  Obie wartości są wystarczające do sprawnego łączenia rur. Istotnym jest jednak to, aby zgrzewarka miała możliwość regulacji temperatury roboczej, bo rozszerza to funkcjonalność urządzenia na możliwość zgrzewania również takich rur PCV, które mają niską odporność na podwyższoną temperaturę (na przykład otulin przewodów).

Dlatego regulacja musi zaczynać się od 60 stopni i umożliwiać stopniowe zwiększanie jej do wartości maksymalnych. Najlepiej, aby regulator był obsługiwany elektronicznie, bo zapewni to właściwe ustawienia.  

 

Najlepsza zgrzewarka do rur – matryca

Aby móc pracować z rurami o różnej średnicy, niezbędne są matryce o różnej średnicy. Każda dobra i tania zgrzewarka do rur na ogół jest wyposażona w kilka matryc, najczęściej o wymiarach: 16, 20, 25, 32, 40, 50 i 63 mm. Jeśli producent nie przewidział matryc w zestawie, najlepiej dokupić je u tego samego producenta, aby mieć pewność, że będą pasowały do naszego urządzenia. Matryce zwane są też trzpieniami lub adapterami, w każdym wypadku chodzi o te same elementy. Dobrze też, aby matryce zostały pokryte teflonową powłoką, która wpływa na polepszenie jakości wykonywanego połączenia rur i kształtek. 

Wyposażenie

Jak wskazują opinie o zgrzewarkach do rur, istotnym w użyteczności urządzenia jest też wyposażenie dodatkowe dołączane przez producenta do kupowanego zestawu. Najważniejszym elementem, bez którego nie da się praktycznie wykonywać pracy jest stojak do zgrzewarki. Praca urządzeniem polega na podgrzaniu rury, a następnie odstawieniu gorącego sprzętu na czas dopracowania połączenia.

Brak stojaka zatem bardzo utrudni manipulację zgrzewarką. Zgrzewarka kielichowa pozwala na jednoczesnym użyciu dwóch kombinacji zgrzewania. Na sprawność obsługi zgrzewarki wpływa również wygodny sposób regulacji temperatury, o którym już wspominaliśmy, a także dołączenie kilku elementów wyposażenia. Przede wszystkim mowa tu o kluczach imbusowych i śrubokręcie potrzebnych do wymiany trzpieni, ale przydatnymi okazują się też miarka, nożyce do rur, czy rękawice robocze. W przypadku braku takich elementów i tak trzeba je dokupić, bo bez nich praca jest albo niemożliwa, albo stwarza zagrożenie dla instalatora.

Wygodnym jest też, jeśli nasz sprzęt wraz z oprzyrządowaniem jest umieszczony w odpowiedniej walizeczce. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie elementy mają swoje miejsce w odpowiednich przegródkach, a także łatwo je w komplecie przenosić do miejsca pracy. Dobrze, gdy walizka jest wykonana z metalu – zwiększa to jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

 

Zgrzewarki do rur w dobrych cenach

Jak zawsze, cena takiego urządzenia jest uzależniona od jakości i przeznaczenia. Najprostsze modele, o stosunkowo niewielkiej mocy dostępne są już za kwotę 150 – 200 zł. Gdy poszukujemy sprzętu o mocy 1000 – 1500 W do profesjonalnego wykorzystania, to musimy się liczyć z kosztem 400 – 500 zł. Natomiast wspomniana zgrzewarka kielichowa może okazać się kosztem nawet 1500 zł. 

 

 

FAQ 

 

P1: Zgrzewarka do rur jaka temperatura?

Większość urządzeń ma możliwość pracy do 300 stopni Celsjusza, choć zdarzają się i takie, których maksymalna osiągana temperatura to mniejsza wartość – na przykład 280 stopni. Ważne jest to, aby temperaturę pracy dało się płynnie regulować. Bowiem nie każdy materiał do zgrzewania wymaga tej samej temperatury. Na przykład rury z PP (są to tworzywa o symbolach: PP3, PP PN 10, PP PN 16 i PP PN 20) wymagają temperatury około 100 stopni, aby stały się plastyczne i można je zgrzać. Rury PE (PE-LD, PE-MD i PE-HD) wymagają mniejszej temperatury – około 60 stopni, natomiast zgrzewarka ro rur PEX (PE-HD, PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc) powinna pracować w temperaturze 130 stopni Celsjusza. 

P2: Ile kosztuje zgrzewarka do rur PP?

Cena zgrzewarki jest uzależniona od mocy urządzenia, a także jego przeznaczenia. Gdy poszukujemy modelu do kilku napraw lub rozbudowania niewielkiej instalacji, wystarczy jak zaopatrzymy się w sprzęt o mocy 800 W. Jego czas nagrzewania i wykonywania poszczególnych spawów będzie nieco dłuższy, ale przy potrzebie wykonania kilku spawów nie ma powodu inwestować w drogi sprzęt. Taką zgrzewarkę możemy zakupić za kwotę 150 – 200 zł. Gdy naszym celem jest zakup sprzętu szybko działającego do profesjonalnego wykorzystania, należy się rozglądać za urządzeniem większej mocy, które szybciej wykona poszczególne spawy. Takim modelem będzie sprzęt o mocy 1500 – 1800 W i można go kupić za kwotę 400 – 500 zł. 

 

P3: Zgrzewarka do rur jaka moc?

Wybierając moc zgrzewarki do rur trzeba brać pod uwagę jej przeznaczenie. Inny model będzie potrzebny majsterkowiczowi, który używa tego sprzętu od czasu do czasu i do prac o niewielkiej intensywności, a inny sprzęt przyda się profesjonaliście, który wykonując instalacje wodne czy CO zarabia na życie i musi je wykonać w jak najkrótszym czasie. Majsterkowicz będzie zadowolony ze sprzętu o mocy 800 – 850 W, który pozwoli na doraźne skuteczne wykorzystanie. Dla profesjonalisty polecamy modele o mocy 1500 W lub więcej. Pozwolą one na szybkie rozgrzanie sprzętu do gotowości roboczej, a także na szybkie wykonanie każdego ze spawów. 

 

P4: Jak obsługiwać zgrzewarkę do rur?

Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi posiadanego urządzenia i stosować się do podanych tam zaleceń. A radami ponadczasowymi, które są aktualne przy każdego rodzaju sprzęcie będzie to, aby nakładki grzewcze silnie dokręcać do płyty grzewczej, a także dbać o to, aby były wolne od zanieczyszczeń. Po włączeniu urządzenia odczekać do czasu nagrzania się płyty grzewczej do temperatury roboczej. Fakt gotowości zostanie zasygnalizowany przez lampkę kontrolną. Gdy potrzebujemy precyzji temperatury roboczej, dobrze jest ją skontrolować kredką termometryczną, względnie miernikiem temperatury powierzchni. Na dokładnie przyciętych rurach należy zaznaczyć wzajemne położenie łączonych elementów. Koniec rury przed nagrzaniem powinien bardzo ciasno wchodzić lub mieć nieznacznie mniejszą średnicę od tulei grzewczej. Należy wsunąć ją do zdzieraka i zeskrawać na głębokość zgrzewania. Następnie koniec rury wsunąć do tulei grzewczej do zeskrawanej głębokości i nasunąć kształtkę aż do oporu. Gdy rura i kształtka wejdą na pełną głębokość rozpoczyna się proces zgrzewania. 

 

P5: Zgrzewarka do rur – ile stopni?

Większość dostępnych na rynku zgrzewarek do rur nagrzewa się do maksymalnie 300 stopni Celsjusza. Jednak nie tylko maksymalna temperatura jest istotna w tego typu urządzeniu. Zgrzewarka do rur PVC to narzędzie, które może zespolić rury o różnym stopniu wrażliwości na wysoką temperaturę. Najlepiej, aby pokrętło wyboru temperatury było dostępne dla użytkownika i mógł on płynnie wybrać adekwatną do obrabianego materiału. Dlatego zaleca się aby najniższą temperaturą możliwą do wybrania była nie wyższa wartość niż 60 stopni Celsjusza – w tej temperaturze na przykład obkurcza się otuliny do przewodów. Ale już rury PEX (PE-HD, PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc.) wymagają do wykonania prawidłowego zgrzewu 130 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważna jest możliwość dokonywania ustawień przez użytkownika, który dopasuje temperaturę do obrabianego materiału. 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ