Podczas budowy domu jest wiele kwestii, o których trzeba pamiętać. Większość z nich to nie tylko rozwiązania o funkcji dekoracyjnej, ale także praktycznej. Przykładem jest opaska wokół domu, wykonywana z różnych materiałów. Jest ładnym wykończeniem budynku, ale także ma zastosowanie praktyczne. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na opaski wokół domu i dowiesz się, dlaczego warto je układać.
Po co układa się opaskę wokół domu?
Niemal każdy dom ma wokół ułożoną z kamienia, czy kostki brukowej opaskę. Czy jej głównym celem jest ładne wykończenie budynku? Nie, opaska wokół domu spełnia również praktyczną funkcję. Przede wszystkim ma ona chronić dolną część elewacji przed zalewaniem i zabrudzeniami. Bez opaski ściana domu byłaby nieustannie narażona na przemakanie oraz zachlapanie mokrą glebą. Aby jednak była skuteczna, opaska wokół budynku musi być wykonana z materiałów, które dobrze przepuszczają wodę. Dawniej stosowano przede wszystkim wylewki betonowe, pod którymi gleba niemal nigdy nie wysychała. W efekcie ściany domu i fundamenty były narażone na działanie wilgoci, a przez to w dolnej części budynku pojawiała się pleśń. Grunt znajdujący się bezpośrednio przy murze nie może zatrzymywać wody opadowej. Dlatego ważne jest, aby wykonać obrzeże wokół domu. Służy ono jednak nie tylko do odprowadzania wody, ale także stanowi estetyczne wykończenie budynku, szczególnie jeśli jest dopasowane do kolorystyki i stylu elewacji. Opaska dookoła domu tworzy także ciąg komunikacyjny, który umożliwia swobodne przemieszczanie się wokół budynku.
O czym warto pamiętać, tworząc opaskę wokół domu?
Wiadomo już, że nowoczesna opaska wokół domu nie może być wykonana z betonowej wylewki. O czym jeszcze należy pamiętać? Ważna jest szerokość tworzonej ścieżki. Powinna ona wynosić minimum 40 – 60 cm. Jeśli opaska ma dodatkowo pełnić funkcję chodnika, warto doliczyć dodatkowe centymetry do swobodnego przemieszczania się. Takie obrzeże powinno mieć ok. 1,2 m szerokości, co umożliwi swobodne wymijanie się dwóch osób. Można wykonać mniejszą opaskę, ale wtedy utworzony ciąg komunikacyjny pozwoli wygodnie przemieszczać się tylko jednej osobie. Istotne jest również nachylenie obrzeża. Chodnik wokół domu musi mieć delikatny spadek, aby woda nie zalegała na jego powierzchni, ale odpływała w stronę trawnika. Szacuje się, że nachylenie powinno wynosić ok. 1 – 2%. Spadek oblicza się w taki sposób, że jeśli opaska ma 1 m szerokości, to 1% spadku wynosi 1 cm. Oznacza, to, że przy takim nachyleniu, część obrzeża przy ścianie budynku będzie nieznacznie wyżej niż część przy trawniku. Umożliwi to swobodne odpływanie wody bez zalegania jej na terenie przylegającym do fundamentów.
Wykonanie opaski wokół domu nie jest trudne i można ułożyć ją samodzielnie. Przydadzą się jednak specjalistyczne narzędzia, które ułatwią pracę. Warto mieć przede wszystkim dalmierz laserowy, który umożliwi równe ułożenie obrzeża wokół budynku. Przydadzą się także inne narzędzia, między innymi piły do cięcia kamienia, czy walec lub wibrator.
Warto pamiętać, że jeśli wokół domu ma być wykonana instalacja do odprowadzania wody, czyli drenaż, trzeba zamontować ją jeszcze przed wykonaniem opaski. Oba rozwiązania będą dobrze współdziałać, chroniąc budynek przed zalewaniem wodą opadową.
Pomysły na opaskę wokół domu
Gotowe pomysły i projekty opaski wokół domu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Wybór materiałów, które można wykorzystać do stworzenia obrzeża, jest szeroki. Każdy więc może wykonać opaskę wokół domu, która będzie dopasowana do stylu budynku. Oto kilka pomysłów na stworzenie obrzeża:
♦ Opaska wokół domu z kostki brukowej
To najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane zarówno w domach mieszkalnych, jak i przy budynkach użytkowych i przemysłowych. Kostka brukowa jest jednym z najtańszych materiałów, łatwo się ją układa i dostępna jest w wielu wzorach i kolorach. Decydując się na opaskę wokół domu z tego materiału, warto wykonać dokładne pomiary. Szerokość obrzeża powinna być tak dopasowana, aby można było wykorzystać całe kostki brukowe lub ewentualnie przecinać je jedynie na pół. Większe cięcia spowodują straty materiału, a tym samym większy koszt wykonania opaski. Kostka wokół domu sprawdza się przede wszystkim dlatego, że odpowiednio przepuszcza wilgoć. Taka opaska jest także łatwa w utrzymaniu i przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd.
Inspiracje i projekty kostki brukowej wokół domu pomogą Ci stworzyć ładne wykończenie działki i całego budynku. Ułożenie obrzeża jest proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przed przystąpieniem do ułożenia opaski z kostki brukowej trzeba wykonać korytowanie. Wokół budynku wyznacza się pas — ważne, aby zachować wcześniej ustaloną szerokość. Opaska wokół domu powstanie w tworzonym korycie, dlatego jego wymiary muszą być odpowiednie. Aby mieć pewność, że pas będzie miał wszędzie taką samą szerokość, co kilka metrów warto wbić w glebę kołki. Można przymocować do nich sznurek, który wyznaczy koniec koryta. Z oznaczonego pasa trzeba usunąć żyzną glebę. Głębokość koryta powinna wynosić ok. 25 centymetrów, bo 10 cm zajmie sama podsypka.
Opaska z kostki brukowej musi być unieruchomiona, aby nie przesuwała się wraz z glebą. Dlatego po wykonaniu koryta trzeba zamontować obrzeża. W tym celu najczęściej wykorzystuje się krawężniki lub palisady. Warto pamiętać, że wysokość obrzeża nie może być dużo większa, niż samego chodnika. Może wynosić maksymalnie 2 cm więcej. W przeciwnym wypadku woda nie będzie spływać na trawnik, a zamiast tego będzie gromadzić się na opasce wokół domu. Celem krawężnika jest blokowanie kostki przed rozsuwaniem się oraz zatrzymywanie rozrastania się trawnika na chodniku. Obrzeża osadza się wykorzystując zaprawę cementową. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinna ona znajdować się pomiędzy poszczególnymi elementami krawężnika.
Opaska wokół domu z kostki wymaga także wykonania podbudowy. W tym celu wykorzystuje się zwykle różnego rodzaju kruszywo. Zagęszcza się je wibratorem lub ręcznym ubijakiem. Istotnym elementem jest także podsypka z piasku. Powinna mieć ona grubość ok. 5 – 10 cm. Nie powinno się jej intensywnie zagęszczać, aby nie uszkodzić ściany budynku. Na wyrównanej i wyprofilowanej powierzchni ułożona będzie kostka brukowa koło domu.
Układając kostkę przy ścianie budynku, trzeba pamiętać o zachowaniu ok. 1 cm przestrzeni, czyli odstępu dylatacyjnego. Wypełnia się go piaskiem, podobnie jak szczeliny między poszczególnymi kostkami. Odstęp dylatacyjny ma chronić powierzchnię ścian. Bez niego, kostka mogłaby napierać na budynek, na przykład pod wpływem działania mrozu. W efekcie ściany zostałyby uszkodzone. Dlatego trzeba pamiętać o pozostawieniu niewielkiej przestrzeni między kostką brukową a powierzchnią budynku.
♦ Opaska wokół domu z płyt chodnikowych
Popularnym materiałem do wykonania opaski wokół domu są płyty chodnikowe. Aby stworzyć z nich obrzeże, trzeba przygotować grunt, podobnie jak w przypadku kostki brukowej. Niezbędne jest wykonanie korytowania, czyli usunięcie żyznej gleby na odpowiedniej szerokości. Na dobrze przygotowanym podłożu z podsypką układa się płyty chodnikowe. Między nimi należy zachować kilkumilimetrowe szczeliny, które zostaną wypełnione piaskiem. Do stworzenia opaski wokół domu najczęściej wykorzystuje się płyty zwykłe, ale także barwione i fakturowane. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie ażurowych płyt betonowych. W otworach sadzi się wtedy kwiaty i rośliny zielone, co stanowi dodatkową ozdobę wokół budynku. Decydując się na ażurowe płyty betonowe trzeba jednak pamiętać o ułożeniu na podłożu warstwy geowłókniny. Jest to materiał, który zapobiega przedostawaniu się żyznej gleby (znajdującej się w otworach, nasypanej tam dla posadzonych roślin) do podłoża. Geowłóknina nie blokuje odprowadzania wody, więc dobrze sprawdza się w opaskach wokół budynków.
♦ Opaska wokół domu z kamienia
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamienia do stworzenia opaski wokół domu. Pasuje on szczególnie do nowoczesnych budynków. Kamień wokół domu ma dodatkową zaletę — nie wymaga dokładnego zachowywania spadków przy tworzeniu opaski. Woda opadowa w szybkim tempie przesiąka do gruntu i nie pozostaje na powierzchni obrzeża, jak dzieje się w przypadku betonowych materiałów. Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie szarego żwiru, ale często wierzchnią warstwę stanowią kamienie ozdobne. Opaska wokół domu z kamyków sprawdza się szczególnie na terenach, na których występują grunty spoiste, czyli gliny słabo przepuszczające wilgoć. Jeśli decydujesz się na wykonanie drenażu, również dobrze sprawdzi się opaska ze żwiru. Do wykonania obrzeża można użyć różnego rodzaju kruszywa o ziarnach dowolnej wielkości. Ich średnica może wahać się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Opaski tworzy się zwykle z kamienia łamanego, otoczaków, wspomnianego już żwiru, czy keramzytu.
Jak zrobić opaskę wokół domu wykorzystując kamień? Przede wszystkim trzeba zacząć od korytowania, tak samo jak w każdym innym przypadku. Grubość koryta powinna wynosić ok. 20 cm. Tworząc opaskę z kamieni, nie można zapomnieć o odpowiednim obrzeżu, które utrzyma całą ścieżkę. Jak ułożyć krawężniki wokół domu? Podobnie jak w przypadku opaski z kostki brukowej. Warto pamiętać, że górna powierzchnia krawężników nie powinna znajdować się wyżej niż ok. 2 cm nad warstwą kamieni. Jeśli chcesz wykonać ozdobną opaskę z jasnych kamyków, zadbaj, aby trawnik za obrzeżem był delikatnie obniżony. Zapobiegnie to przenoszeniu się trawy oraz błota na powierzchnię opaski. Krawężnik zapobiega także przedostawaniu się kamyków na trawnik, ponieważ mogłyby one uszkodzić ostrza kosiarki.
Po korytowaniu i ułożeniu krawężników warto rozłożyć na podłożu geowłókninę. Ograniczy ona rozrastanie się roślin i chwastów na powierzchni opaski. Nie zaleca się stosowania różnego rodzaju folii izolacyjnych, ponieważ nie przepuszczają one wody. Na geowłókninę rozsypuje się ok. 5-centymetrową warstwę piasku. Po wyrównaniu go można umieścić na opasce żwir lub inny kamień. Jego warstwa powinna mieć grubość ok. 10 – 15 cm.
Aby mieć pewność, że wykonana opaska z kamienia na dłużej zachowa swój kształt, można obrzeże od wewnętrznej strony wzmocnić cienką warstwą betonu. Dzięki temu, gdy w przyszłości będą wykonywane jakieś prace ogrodowe obok opaski, nie trzeba martwić się, czy pozostanie ona w nienaruszonym stanie.
♦ Dekoracyjne opaski z drewna lub metalu
Opaska wokół budynku może mieć wyłącznie dekoracyjną funkcję, jeśli odwodnienie wokół ścian wykonano w inny sposób. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest wykorzystanie obrzeży z różnych gatunków egzotycznego drewna. Stosowane są także specjalne kratownice wykonane ze stali nierdzewnej. Najczęściej służą one do ochrony lub zakrycia pasa przeznaczonego do ochrony budynku, wykonanego na przykład ze żwiru. Aby taka opaska dekoracyjna była stabilna, zwykle wymaga zamontowania specjalnych słupków podpierających.
Opaska wokół domu a wody opadowe
Aby wody opadowe mogły swobodnie spływać do gruntu, opaska wokół budynku musi być delikatnie nachylona w stronę trawnika. Woda będzie spływać jednak także z rynien i sposób jej odprowadzania również trzeba uwzględnić podczas tworzenia obrzeża. Jednym z rozwiązań jest rozprowadzenie jej po całej działce, tak, aby wchłonęła się w glebę. Wodę opadową z rynien można także odprowadzić do specjalnego zbiornika, czy studni. Tworząc opaskę wokół budynku, w miejscu, w którym znajduje się wylot rynny, powinno znaleźć się specjalne korytko. Nim będzie płynęła woda do specjalnie wyznaczonego miejsca. Głównym celem korytka jest odprowadzenie wody z dala od ścian budynku.
Korytko można wykonać z gotowych elementów, dostępnych w wielu marketach budowlanych. Możliwe jest także wykonanie go samodzielnie, wykorzystując na przykład kostkę brukową. Warto także pod wylotem rynny zamontować specjalną misę, która zapobiegnie rozpryskiwaniu się wypływającej wody. Jest to szczególnie przydatne podczas silnych podmuchów wiatru, czy intensywnych opadów deszczu. Jeśli decydujesz się na rozprowadzenie wody po powierzchni działki, na końcu spływu powinien znaleźć się wachlarzowy system z warstwą żwiru, która zapobiegnie rozmywaniu się gleby. W przypadku odprowadzania wody do zbiornika trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnych siatek, które zatrzymują zanieczyszczenia mogące zatkać przepływ w rurze.
Koszt wykonania opaski wokół domu
Każdy, kto chce wykonać obrzeże koło budynku, zastanawia się, jaka będzie ostateczna cena. Opaska wokół domu może kosztować różnie, w zależności od wykorzystanych materiałów, czy jej ostatecznej długości i szerokości. Najtańsze są obrzeża wykonane z kamienia, szczególnie ze żwiru. Za metr bieżący opaski trzeba zapłacić ok. 15 – 30 zł, do tego trzeba doliczyć także koszt krawężników. Decydując się na obrzeże z kostki brukowej, jej cena może osiągać nawet 50 zł za metr bieżący (plus koszt zakupu krawężników).
Jeżeli wykonujesz opaskę wokół budynku samodzielnie, całkowity koszt będzie mniejszy. Korzystając z usług firmy budowlanej, trzeba liczyć się z wysoką ceną za ułożenie opaski. Firmy brukarskie oferują różne ceny, uzależnione od tego, z czego opaska wokół domu będzie wykonana, jaka ma być jej szerokość oraz długość. Dlatego odpowiedź na pytanie, ile wyniesie wykonanie obrzeży wkoło budynku, nie jest łatwa. Jest to jednak inwestycja niezbędna do stworzenia właściwej ochrony dla domu. Wykonanie opaski to mniejszy koszt niż ewentualne naprawy elewacji i fundamentów, spowodowane nadmiernym gromadzeniem się wód opadowych i gruntowych. Ponadto opaska wokół domu to ładne wykończenie działki, dlatego warto wykonać ją samodzielnie lub z pomocą firmy brukarskiej, czy zaprzyjaźnionego fachowca.
Dodaj komentarz
4 KOMENTARZ
February 1, 2022 at 5:59 am
Próbuję znaleźć coś na temat wysokości opaski. Wiem, że najlepiej byłoby równo z trawą, czyli umowna wysokość “zero”. Ale jeśli chce się ułożyć opaskę w trakcie wykańczania domu, kiedy teren jest jeszcze nie uporządkowany, to czy można jakąś uniwersalną przyjąć wysokość?
Odpowiadać
February 7, 2022 at 7:53 am
Dzień dobry,
Decyzję dotyczącą wysokości terenu wokół budynku podejmuje inwestor w porozumieniu z kierownikiem budowy. To do jego obowiązków należy, aby obliczyć na jakiej wysokości powinien być ukształtowany teren wokół budynku. Inwestor może mieć specjalne życzenia (taras na wysokości terenu, bezprogowe wejście do domu z chodnika, etc), a kierownik powinien przedstawić jakimi zasobami naturalnymi inwestor na budowie dysponuje (ziemia z wykopu, czarnoziem, etc) i zaplanować, jak ma zostać przygotowany teren do danej zabudowy. Najbardziej wskazane rozwiązanie, gdy opaska ma być na wysokości wejścia do budynku, to ukształtowanie terenu około 30 cm poniżej posadzki.
Pozdrawiamy,
Zespół KacikMajsterkowicz
Odpowiadać
November 15, 2021 at 2:02 pm
ja chciałem samodzielnie się zabrać za to ale zwyczajnie czasu brakowało. Żona w końcu siadła i wybrała jakieś kostki prestige od bruk betu. Finalnie wyszło zdecydowanie lepiej niż ja bym się za to sam zabrał a koszty do przeżycia, myślałem że będą większe
Odpowiadać
November 22, 2021 at 9:55 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się doświadczeniami.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać