Ranking 5 najlepszych dalmierzy laserowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 05.12.22

 

Dalmierz laserowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dalmierz to precyzyjne urządzenie dla inżynierów, czyli osób zajętych, które często nie znajdują czasu na żmudne porównywanie modeli dostępnych na rynku. Dlatego dokonaliśmy tego wyboru za wszystkich zapracowanych, lub tych, którzy po prostu nie lubią pracowicie wyszukiwać najlepszego modelu. Według naszych danych najlepszym obecnie na rynku dalmierzem jest model Leica Disto D210 783648. Jest to niewielkie urządzenie, które można schować w kieszeni, o solidnej konstrukcji odpornej na zniszczenia mechaniczne. Urządzenie prowadzi pomiary z dokładnością do 1 mm. Za pomocą jednego przycisku uruchomisz funkcję pomiaru odległości, powierzchni, czy kubatury. Praktyczna stopka pozwala dokonywać pomiarów od krawędzi. Maksymalna mierzona odległości to 80 m, a minimalna to 0,05 m. Mamy tu również funkcję dodawania pomiarów, zapisywania w pamięci urządzenia 10 wyników pomiarów, a także funkcję wyłączenia po 5 minutach bezczynności. Gdyby jednak dalmierz nie był dostępny, lub z jakiś powodów Ci nie odpowiadał zainteresuj się drugim, najlepszym modelem, którym jest Bosch GLM 40 0601072900.

Przewodnik zakupowy – Jaki dalmierz laserowy kupić?

 

Jaki jest najlepszy dalmierz laserowy? To pytanie zadaje sobie niejeden inżynier i niejeden inwestor. Dlatego dziś postaramy się rozgryźć problem opisując, jakie z tych urządzeń są warte zakupu i jakie powinny posiadać funkcje, aby tego zakupu były warte. Zapraszamy do lektury.

Jak to działa?

Dalmierz to urządzenie znane w przeszłości, jako urządzenia optyczne, które posiadały 2 obiektywy, które musiały się do wykonywanego pomiaru pokryć obrazem. Znane również, jako urządzenia ultradźwiękowe, czy inaczej elektromagnetyczne oparte na równoczesnym działaniu nadajnika i odbiornika fal radiowych, gdzie emitowany dźwięk odbijając się od obiektu jest mierzony.

Współczesny dalmierz laserowy skutecznie wyparł swoich poprzedników. Wiązka lasera jest tu wysyłana przez układ optyczny i gdy odbije się od przeszkody zostaje zarejestrowana w urządzeniu. Dzięki wiedzy dotyczącej czasu wysłania wiązki i jego odbicia, urządzenie oblicza dystans do przeszkody. Jest to bardzo dokładna metoda i szybka w wykonaniu, bo wynik otrzymujemy w ułamku sekundy. Cały skomplikowany mechanizm jest ukryty w małej obudowie, więc łatwo jest urządzenie nosić ze sobą.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dalmierz ma niewielki rozmiar, przez co łatwo go transportować. Model mierzy również kubaturę. Wygodna stopka znacznie ułatwia wykonywanie pomiarów krawędzi i narożników. Do zestawu dołączono wygodne etui zakładane na rękę. Sprzęt jest wytrzymały na działanie zarówno skrajnie wysokich, jak i skrajnie niskich temperatur.

Wady

Ze sprzętu można korzystać jedynie w pomieszczeniach, co znacznie zawęża możliwość korzystania z urządzenia..

Podsumowanie

Sprzęt jest odporny na zanieczyszczenia i pył. Minimalna odległość pomiaru, z jakiej może on być wykonany, wynosi 0,05 m. Maksymalna odległość to 80 m. Urządzenie działa z dokładnością do 1 mm. Wymiary urządzenia to 11 cm x 5 cm x 2 cm.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze – jest ona wręcz intuicyjna. Trzyliniowy, podświetlany wyświetlacz pomaga w odczytywaniu pomiarów. Sprzęt zapamiętuje 10 ostatnich wyników. Obudowa urządzenia jest odporna na uszkodzenia i pył. Sprzęt jest również wodoodporny.

Wady

Zestaw nie zawiera etui- dalmierz trzeba nosić cały czas w ręku lub samodzielnie dokupić pokrowiec na urządzenie.

Podsumowanie

Zasięg pomiarów urządzenia wynosi od 0,15 m do 40 m. Pomiary wykonywane są z dokładnością do 1,5 mm. Niezawodność pomiarów jest potwierdzona certyfikatem ISO. Waga urządzenia to 0,9 kg.

Rozważ też

Zalety

Model zapamiętuje aż 20 pomiarów. W jego pamięci znajdują się również wyniki składowe, a także wyniki działania – rozszerza to zapamiętane pozycje do aż 80. Sprzęt można umieścić na statywie, co znacznie ułatwia wykonywanie dokładnych pomiarów. Model ma funkcję pomiaru ciągłego.

Wady

Zdarza się, że przyciski się delikatnie zacinają, co znacznie wydłuża czas wykonywania pomiarów, który nie powinien być dłuższy niż 0,5 sekundy.

Podsumowanie

Czytelny wyświetlacz modelu znacznie ułatwia odczytywanie wyników. Waga produktu to zaledwie 0,4 kg. Sprzęt jest odporny na wodę, pył oraz wiele uszkodzeń mechanicznych.

 

Jaki dalmierz laserowy wybrać – funkcje

Dalmierze laserowe zwykle nie są urządzeniami tanimi. Dzieje się tak ze względu na wyszukany układ optyczny, który każde urządzenie musi posiadać. Aby dalmierz wykonywał poprawne i dokładne pomiary układ optyczny musi być rozwinięty technologicznie. Zatem jeśli trafisz na wyjątkowo atrakcyjny cenowo dalmierz, dokładnie zapoznaj się z jego parametrami, bo może okazać się, że model ten będzie bardziej nadawał się jako zabawka edukacyjna dla Twoich dzieci, niż dla Ciebie do wykonywania precyzyjnych pomiarów.

Podstawową funkcją dalmierza jest wykonywanie pomiarów odległości. Ale oczywiście producenci w wielu wypadkach rozszerzają tę funkcjonalność i możesz znaleźć modele o szerokim zastosowaniu. Do najczęściej stosowanych, obok pomiaru długości, jest obliczanie powierzchni, a także kubatury pomieszczeń. Wiele urządzeń ma, obliczaną na podstawie twierdzenia Pitagorasa, opcję wysokościomierza. Bardzo wygodną funkcją jest pomiar ciągły. Pozwala on na odcinkowe mierzenie długości, a następnie sumowanie wyniku. Często w zaawansowanych modelach mamy również funkcje trygonometryczne, pomiary kątów nachylenia, a także możliwość sumowania lub odejmowania poszczególnych pomiarów.

Bardzo przydatną opcją jest możliwość zapamiętywania wyników pomiarów przez dalmierz, a nawet ich składowych do ostatecznego wyniku. Dalmierze w zależności od klasy mogą nie mieć takiej funkcji, albo zapamiętać od na przykład 5 do kilkudziesięciu pomiarów.

Często też obudowy dalmierzy są specjalnie obudowane gumową powłoką, aby chronić urządzenie przed upadkami, obudowa jest odpowiednio wyprofilowana, aby pasowała do dłoni i jest zabezpieczona przeciwpyłowo i przeciwwilgociowo.

Wszystkie wyniki pomiarów, jakie dalmierze laserowe w dobrych cenach wykonały, są przenoszone na ekran, który wyświetla dane w kilku liniach. Im bardziej zaawansowane urządzenie tym linii więcej, a ekran jest na przykład podświetlany.

 

Najlepszy dalmierz laserowy – dokładność pomiaru

W zależności od klasy urządzenia, dalmierze wykonują pomiary z dokładnością plus/minus od 0,1 mm do 3 mm. Dokładność pomiarów producenci podają na etykiecie produktu. Nie mniej dokładność pomiaru zależy również od kilku innych czynników.

Oczywiście, jako pierwszy czynnik należy wymienić jakość wykonania urządzenia. Im tańsze urządzenie tym układ optyczny będzie mniej dokładny. Dlatego zalecamy zakup urządzenia znanej marki branży dalmierzy laserowych, bo pozwoli to uniknąć rozczarowania jakością urządzenia. Tak jak wspomnieliśmy na początku, układ optyczny to droga część urządzenia i trudno się spodziewać, aby tani dalmierz był wyposażony w drogi i dokładny układ optyczny.

Wielkość plamki świetlnej to drugi parametr wpływający na dokładność pomiaru dalmierza. Im mniejsza plamka, tym precyzyjniejszy pomiar. Wielkość plamki zależy również od odległości, w jakiej jest pomiar wykonywany. Każda odległość ma swój idealny wymiar plamki. Dla 10 metrów, będzie to 6 mm plamki, dla 50 metrów to 30 mm i dla 100 metrów plamka powinna wynosić 60 mm.

Zasięg pomiaru ma również wpływ na jego dokładność. Im jest on większy, tym większe odchylenia od wartości wskazanej przez dalmierz. O ile niewielkie znaczenie ma to przy zasięgu 40 – 80 metrów i dla większości zastosowań pomiary takie są wystarczające, o tyle przy pomiarze odcinka 500 m różnice mogłyby być już istotne. Co prawda dalmierze pozwalające mierzyć taki dystans należą do profesjonalnych urządzeń i są wyposażone w najwyższej jakości technologie.

Lepszej jakości dalmierz przekłada się również na jego długi okres użytkowania, dlatego przed zakupem dobrze jest zastanowić się, jaka dokładność pomiaru jest przez nas wymagana i w jaki sposób zamierzamy urządzenia używać. Inne wymogi będą przy zastosowaniu dalmierza w pracy profesjonalisty, a inne dla amatora.

 

 

Wyposażenie dodatkowe

Obok przydatnych etui, które oferują producenci do przechowywania urządzenia, które przyjmują różne formy (są na przykład takie zakładane na rękę, aby dalmierz był cały czas w pobliżu), producenci często wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe elementy wspomagające pomiary.

Tarczki, czy inaczej tyczki to przedmiot pozwalający wykonać pomiar na duże odległości. Tarczki będą też przydatne w miejscu, gdzie nie mamy żadnego punktu odniesienia, jak ściana, słup czy drzewo. Za pomocą tarczki wyznaczymy taki punkt odniesienia.

Okulary pozwalają na poprawę kontrastu i lepszą widoczność plamki lasera, co pozwala na łatwiejsze wykonanie pomiarów, szczególnie przy dużych odległościach.

Statywy natomiast ułatwiają pomiary wysokości lub kątów (na przykład nachylenia dachu), a stopki przymocowane do obudowy dalmierz pozwalają na dokonywanie pomiarów od krawędzi czy narożników.

 

 

5 najlepszych dalmierzy laserowych. Opinie w 2022 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z najważniejszymi funkcjami dalmierzy, czas na dokonanie wyboru modelu najlepszego dla Ciebie. Poniżej prezentujemy pięć czołowych modeli opisując ich funkcje. Być może, któryś przypadnie Ci do gustu.

 

1. Dalmierz laserowy Leica Disto D210 miara laserowa

 

Leica Disto D210 783648 to niewielkie urządzenie przeznaczone do pomiarów we wnętrzach. Producent zanim wypuścił ten model na rynek, przetestował go w warunkach zbliżonych do placu budowy. Efektem tego powstało urządzenie, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym upadki, a także na rozmaite pyły i zanieczyszczenia. Minimalna odległość pomiaru, jaką możemy wykonać to 0,05 m a maksymalna to 80 m z dokładnością do 1 mm.

Ponadto model ten w łatwy sposób mierzy kubaturę, czy powierzchnię. Ma także możliwość sumowania poszczególnych pomiarów i przechowywania do 10 wyników. Wymiary tego urządzenia wynoszą: 114 mm, x 50 mm, x 27 mm, a ciężar to 126 g. Obsługa odbywa się za pomocą menu z klawiaturą. Zasilanie jest rozwiązane za pomocą 2 baterii typu AAA, które wystarczają na wykonanie 5000 pomiarów.

Wygodna stopka umożliwia dokonywanie pomiarów od krawędzi i narożników, a etui – opaska na rękę pozwala, aby dalmierz na budowie był zawsze pod ręką. Opinie o dalmierzach laserowych Leica Disto D210 783648 przekazują, że jest on wytrzymały na rozmaite skrajne temperatury i warunki pogodowe, jest pyło i wodoszczelny, funkcjonalny i prosty w obsłudze.

Leica Disto D210 783648 to dalmierz laserowy o następujących wymiarach: 11,4 cm x 5 cm x 2,7 cm. Waga produktu jest równa 126 g. Zasięg pracy urządzenia wynosi do 80 m.

 

Zalety

Szczelność: Użyte do produkcji sprzętu materiały są bardzo dobrej jakości. Obudowa skutecznie zabezpiecza wewnętrzny mechanizm przed pyłem i działaniem wody (IP54), co oznacza, że możemy używać dalmierza także w trudnych warunkach.

Czytelny wyświetlacz: Wiele osób zapewnia, że urządzenie zostało wyposażone w solidnie wykonany, a przy tym czytelny wyświetlacz. Ekran ma podświetlenie, które znacznie ułatwia odczytanie niezbędnych informacji.

Dokładność: Jak podaje producent, dokładność pomiaru wynosi 1 mm. Możesz mieć więc pewność, że otrzymany wynik jest miarodajny.

Automatyczna stopka: Niewątpliwym atutem urządzenia jest to, że ma ono praktyczną stopkę umożliwiającą łatwy pomiar krawędzi i narożników.

Pokrowiec i pasek na ramię: W opakowaniu znajdziemy m.in. pokrowiec i pasek na ramię. Te dwa akcesoria znacznie ułatwiają i czynią wygodnym przenoszenie sprzętu.

 

Wady

Przycisk pomiarów: Konsumenci wskazują, że przycisk pomiarów jest słabo wyczuwalny pod palcem, przez co obsługa sprzętu może okazać się nieco niewygodna.

 

 

 

 

2. Dalmierz Laserowy Bosch GLM 40 0601072900

 

Intuicyjną obsługę oferuje dalmierz Bosch GLM 40 0601072900. Oferuje on pomiar długości, powierzchni, czy kubatury. Zasięg pomiarów wynosi od 0,15 m do 40 metrów, a pomiary są dokonywane z dokładnością 1,5 mm, a niezawodność pomiarów jest opatrzona certyfikatem ISO. Wymiary urządzenia wynoszą długość 105 mm, szerokość 41 mm, wysokość 24 mm, oraz waga to 0,09 kg.

Trzyliniowy, podświetlany wyświetlacz zapewnia użytkownikowi dobrą czytelność,natomiast funkcja zapamiętania 10 pomiarów ułatwia dokonywanie pomiarów, bez ich zapisywania. A odporna na uderzenia obudowa ma również odporność na pyły i rozbryzgi wody. Model ten jest zasilany dwoma bateriami typu AAA, które wystarczają na dokonanie 5 tysięcy pomiarów.

Baterie znajdują się w kupowanym zestawie, podobnie jak pokrowiec na urządzenie. Według użytkowników, którzy posługują się tym urządzeniem, jest ono wytrzymałe i funkcjonalne. Cechuje go również łatwa obsługa i niska cena.  

Dalmierz laserowy Bosch GLM 40 0601072900 ma wymiary: 10,5 cm x 4,1 cm x 2,4 cm. Waga produktu jest równa 90 g.  Zasięg sprzętu wynosi 40 m.

 

Zalety

Wbudowana pamięć: Prezentowany model ma wbudowaną pamięć, na której zapisywanych jest 10 ostatnich pomiarów. Nie trzeba więc szukać kartki i długopisu, aby zrobić notatki. Wystarczy wejść w menu i wybrać odpowiednią opcję.

Dodatkowe funkcje: Warto wspomnieć o tym, że dalmierz ma dodatkowe funkcje. Nie tylko liczy odległość, ale także powierzchnię, objętość i Pitagorasa. To sprawia, że sprzęt jest bardziej funkcjonalny.

Obsługa: Ze względu na to, że na obudowie znajduje się tylko kilka przycisków obsługa dalmierza nie wydaje się skomplikowana, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu sprzętu.

Kompaktowe wymiary: Urządzenie można mieć zawsze pod ręką. Wszystko przez to, że Bosch GLM 40 0601072900 ma kompaktowe wymiary. Produkt mieści się nawet w niewielkiej kieszonce.

 

Wady

Brak możliwości zmiany jednostki: Dla niektórych użytkowników wadą urządzenia jest to, że nie można zmienić jednostki, w której podawane są wyniki pomiarów.

 

 

 

 

3. Yato Dalmierz laserowy 0,05-40m YT-73125

 

Dwadzieścia dokonanych pomiarów zapamięta dalmierz Yato YT-73125. A w przypadku funkcji złożonych zapamiętuje pomiary składowe oraz wynik działania, co w efekcie rozszerza zapamiętane pozycje do 80, które urządzenie może przechować w swojej pamięci. Urządzenie może wykonywać pomiary długości odległości od 0,05 m do maksymalnych 40 m. Wykonanie pomiaru to zaledwie 0,5 sekundy, co wydatnie wpływa na tempo ich dokonywania, zwłaszcza, gdy wcześniej użytkownik dokonywał pomiarów taśmą mierniczą.

A możliwość umieszczenia dalmierza na statywie rozszerza jego możliwości miernicze. Model ten został wyposażony w takie funkcje, jak: pomiar ciągły, funkcje trygonometryczne, podstawowe działania matematyczne. Wszystko to jest pokazywane na czytelnym, podświetlanym wyświetlaczu o czteroliniowym ekranie. Kompaktowa obudowa i niska waga wynosząca 0,4 kg pozwoli na przechowywanie urządzenia w kieszeni podczas wizyty na budowie. Model ten również jest odporny na kurz i zachlapania i na wiele uszkodzeń mechanicznych.

Producent dołącza do urządzenia futerał. Według większości użytkowników model ten to dobry i tani dalmierz laserowy. Przyciski chodzą lekko, aczkolwiek z minimalnie wyczuwalnym oporem, wszystkie pomiary model wykonuje poprawnie, a podświetlany wyświetlacz jest doskonale czytelny.

Yato YT-73125 to dalmierz laserowy o zasięgu do 40 m. Urządzenie waży 400 g. Model został wyposażony w 4-liniowy wyświetlacz.

 

Zalety

Czas pomiaru: Wielu użytkowników docenia szybki czas pomiaru. Wynosi on zaledwie 0,5 s. W związku z tym nie trzeba tracić zbyt dużo czasu na to, aby sprawdzić, jaka jest odległość pomiędzy dwoma punktami. To usprawnia pracę.

Montaż na statywie: Użytkownik ma możliwość zamontowania urządzenia na statywie. W efekcie dalmierz można wykorzystać w różnych sytuacjach.

Uszczelniana klawiatura: Model ma uszczelnioną klawiaturę, co oznacza, że klawisze będą płynnie działać bez względu na to, w jakich warunkach będziemy używać dalmierza. Klawiatura jest wodoodporna i pyłoszczelna.

 

Wady

Dokładność pomiarów: Pewna grupa użytkowników twierdzi, że podczas pomiarów na małej odległości, otrzymany wynik nie jest dokładny.

 

 

 

 

4. Miernik laserowy dalmierz Makita LD050P

 

Makita LD050P oferuje użytkownikom klasę lasera 2 i dokładność pomiaru 2 mm. Wymiary tego modelu to długość 116 mm, szerokość 45 mm, i wysokość 29 mm, a ciężar wraz z bateriami to 100 g. Do urządzenia jest dołączony pokrowiec, który chroni je przed uszkodzeniem, a także jest wygodnym sposobem na jego przechowywanie.

Makita LD050P może wykonać pomiar pojedynczej odległości i pomiary ciągłe wraz z dodawaniem poszczególnych pomiarów. Możemy też tym urządzeniem dokonać pomiaru powierzchni i objętości, a także wykonać funkcje trygonometryczne 2 lub 3 punktowe. Maksymalnie dalmierz wykona pomiar odległości nie większej niż 50 m.

Mamy tu również funkcje zapamiętywania pomiarów, model ten jest przystosowany do zapamiętania pięciu pomiarów. Sprzęt ten jest zasilany dwoma bateriami 1,5 V typu AAA, a pełne baterie pozwalają na używanie dalmierza do trzech tysięcy pomiarów. Większość użytkowników uważa, że jest to sprzęt godny polecenia, posiada wszystkie niezbędne funkcje a jego cena zachęca do kupna.

Dalmierz laserowy Makita LD050P ma wymiary: długość – 11,6 cm, szerokość – 4,5 cm i wysokość – 2,9 cm. Produkt waży 100 g.

 

Zalety

Dodatkowe akcesoria: Kupując Makita LD050P otrzymujemy w zestawie solidnie wykonany pokrowiec. Wspomniany futerał pozwala na bezpieczne przenoszenie sprzętu. Mamy więc pewność, że urządzenie nie zniszczy się w trakcie transportu.

Budowa: Z racji tego, że model ma dobrze przemyślaną budowę (odpowiednie wyprofilowanie i antypoślizgową powierzchnię po bokach), utrzymanie go w dłoni nie jest trudnym zadaniem.

Duży wyświetlacz: Nawet osoby, które mają problemy ze wzrokiem mogą swobodnie odczytać wyniki pomiarów. Wszystko ze względu na duży wyświetlacz i czytelną czcionkę.

 

Wady

Brak sygnalizacji dźwiękowej: Dla niektórych konsumentów minusem jest to, że sprzęt nie ma sygnalizacji dźwiękowej, która informowałaby o zakończonym pomiarze.

Niewielka pamięć: Minusem okazuje się to, że model zapamiętuje tylko 5 ostatnich pomiarów.

 

 

 

 

5. Stanley dalmierz laserowy TLM50 STHT1-77409

 

Nasz ranking dalmierzy laserowych zawiera również tani model, którego właścicielem możesz zostać za niewiele więcej jak 150 złotych. Jest to dalmierz laserowy Stanley TLM50 STHT1-7740, o dokładności pomiaru 3 mm. Zwarta i lekka konstrukcja w gumowej obudowie chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a równocześnie taki rodzaj obudowy dobrze trzyma się w dłoni.

Uruchomienie pomiaru to naciśnięcie jednego przycisku sterującego, a wynik natychmiast pojawia się na podświetlanym wyświetlaczu. Użytkownik może wykonać pomiary w zakresie od 0,15 m do maksymalnie 15 m. Gdy urządzenie nie jest używane przez chwilę, uruchamia się automatyczny wyłącznik, który chroni baterie urządzenia przed rozładowaniem.

A baterie pasujące do tego modelu to 2 sztuki modelu AAA, który producent dołącza do dalmierza. Według użytkowników jest to dobre urządzenie do budowy domu jednorodzinnego, a także dla początkujących adeptów laserowej sztuki pomiaru. Urządzenie jest nieskomplikowane, poprawnie wykonuje pomiary odległości, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo tanie.

Stanley TLM50 STHT1-7740 to dobry dalmierz laserowy do 200 zł. Model ma wymiary: 11,5 cm 2,5 cm. Zasięg urządzenia wynosi 15 m.

 

Zalety

Automatyczne wyłączanie: Po określonym czasie bezczynności sprzęt automatycznie się wyłączy. To pozwala zaoszczędzić energię. W rezultacie nie trzeba zbyt często wymieniać baterii.

Podświetlany wyświetlacz: Nawet jeśli warunki oświetleniowe nie są najlepsze, z łatwością odczytamy wynik dokonanego pomiaru. Wszystko za sprawą podświetlanego ekranu.

 

Wady

Brak dodatkowych funkcji: Jeśli szukasz sprzętu, który poza liczeniem odległości będzie miał jakieś dodatkowe funkcje, model Stanley TLM50 STHT1-7740 prawdopodobnie nie spełni Twoich oczekiwań.

Obsługa: Dla części osób obsługa dalmierza na początku wydaje się skomplikowana. Potrzeba trochę czasu, aby swobodnie korzystać z urządzenia.

 

 

 

 

Jak używać dalmierz laserowy?

 

Poznałeś już odpowiedź na pytanie, jaki dalmierz laserowy jest polecany przez majsterkowiczów oraz budowlańców, a teraz zastanawiasz się, jak korzystać ze sprzętu? Jeśli nigdy nie miałeś takiego urządzenia w swoim garażu, z pewnością potrzebujesz kilku cennych wskazówek. Trzeba podkreślić, że używanie sprzętu nie jest trudnym zadaniem. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń producenta, możemy być pewni, że wykonany przy użyciu narzędzia pomiar będzie precyzyjny.

 

 

Jak działa dalmierz laserowy?

Część osób może się zastanawiać nad tym, czy zakup dalmierza laserowego to potrzebna inwestycja. Od lat popularnym narzędziem do mierzenia odległości była zwykła, wysuwana taśma. Czy tego typu przyrząd nie jest wystarczający? Trzeba podkreślić, że wszystko zależy od pracy, jaką mamy wykonać. Niemniej jednak urządzenia laserowe cechuje większa precyzja. Ważne jest również to, że mierzenie odległości zajmuje znacznie mniej czasu – wystarczy skierować wiązkę światła na dany obiekt i nacisnąć odpowiedni przycisk.

W przypadku dalmierza laserowego najważniejszym elementem jest układ optyczno-elektroniczny, ponieważ to on odpowiada za przesyłanie impulsu elektromagnetycznego. Impuls po odbiciu od wyznaczonej powierzchni powraca do miejsca docelowego, co pozwala na dokładne określenie mierzonej odległości. Jak wynika z powyższego, obiekt, który chcemy zmierzyć, musi być wyrazisty. Nie ma możliwość zmierzenia przezroczystego przedmiotu – w takim wypadku niemożliwe jest to, aby wiązka światła się od niego odbiła.

 

Dalmierz laserowy – obsługa

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób obsługiwać dane urządzenie, najprostszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi. Powinny być w niej zapisane wszystkie istotne informacje na temat korzystania ze sprzętu. Na obudowie modelu powinien znajdować się dobrze oznaczony przycisk do włączania. Zazwyczaj ten sam guzik odpowiada za rozpoczęcie pracy, a dokładniej pomiar odległości. Część urządzeń ma dodatkowe funkcje – informacje o tym, w jaki sposób je aktywować, powinny znaleźć się w ulotce informacyjnej. Pamiętajmy o tym, aby po zakończeniu pracy, zawsze wyłączać sprzęt (z pewnością nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego przycisku). Jeśli będziemy o tym zapominać, bateria szybko się rozładuje. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz zdecydować się na zakup dalmierza z funkcją automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu.

 

 

Jak dbać o dalmierz laserowy?

W trakcie używania dalmierza laserowego nie powinniśmy skupiać się jedynie na określaniu odległości, a tym samym wykonywaniu pracy. Oczywiście jest to ważne, ale trzeba pamiętać, że równie istotne jest, aby używać sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem i stosować się do zaleceń producenta. Przed przystąpieniem do pierwszego używania warto dowiedzieć się, w jakiej temperaturze może pracować urządzenie. Jeśli wystawimy narzędzie na zbyt duży mróz, może to skutkować nie tylko nieprecyzyjnym pomiarem, ale także uszkodzeniem mechanizmu wewnętrznego. Powinniśmy także upewnić się, czy zakupiony przez nas model jest odporny na działanie wilgoci.

Jest to istotne z punktu widzenia nie tylko korzystania ze sprzętu, ale też jego przechowywania. Dobrze, jeśli wyposażymy się w specjalny pokrowiec, który umożliwi bezpieczne przenoszenie i przechowywanie dalmierza. Należy pamiętać o tym, aby od czasu do czasu przetrzeć narzędzie miękką szmatką. W ten sposób pozbędziemy się drobnych zabrudzeń. Szczególnie ważna jest pielęgnacja elementów optycznych (jeśli będą one zabrudzone, pomiar okaże się nieprecyzyjny).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ