Ranking 10 najlepszych impregnatów do drewna w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Impregnat do drewna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jako najlepszy obecnie na rynku preparat do ochrony drewna przed szkodnikami, klienci wskazują impregnat do drewna konstrukcyjnego Chemar Kuprafung No Compact. Płyn,  impregnat techniczny do drewna, występujący w kolorze brązowym, zielonym lub bezbarwnym jest sprzedawany w 5 litrowym opakowaniu. Do użycia rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:13 w efekcie czego można otrzymać 65 litrów gotowego preparatu do impregnacji. Główne zastosowanie tej substancji to zabezpieczanie przed szkodnikami drewna wykorzystywanego do budowy, ale sprawdzi się on też przy zabezpieczaniu małej architektury w ogrodzie. Jeśli celem Twojego zakupu jest preparat, który zabezpieczy drewno przed działaniem wody przyglądnij się preparatowi Altax 10l Pinia. 10 litrowe wiaderko wystarcza na zabezpieczenie do 60 m2 powierzchni.

10 najlepszych impregnatów do drewna. Opinie w 2024 roku

 

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem, zawiera on najlepsze  impregnaty do drewna dostępne obecnie na rynku. Produkty wybraliśmy spośród tych, które cieszą się zaufaniem klientów i są oceniane jako skuteczne w ochronie drewna pod względem ogniowym, przeciwko szkodnikom, grzybom i pleśniom, a także przeciw wilgoci.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To preparat, który na drewno można nanosić dowolną metodą, od malowania po ciśnieniową aplikację. Impregnat występuje w wersji skoncentrowanej do rozpuszczenia w wodzie w stosunku 1:13. Zawartość opakowania 5 l pozwala na zaimpregnowanie 85 m2 powierzchni.

Wady

Jakkolwiek preparat dobrze zabezpiecza drewno przed szkodnikami, to nie jest odpowiedni do zabezpieczania powierzchni mających ciągły kontakt z wodą i gruntem.

Podsumowanie

Impregnat zabezpieczy konstrukcje drewniane wewnątrz i na zewnątrz budynku przed różnymi szkodnikami, takimi jak chrząszcze, owady, pleśnie i grzyby. Substancja nie wpływa na podwyższoną palność drewna ani korozję metalu stosowanego do łączenia konstrukcji.

Drugi wybór

Zalety

Do zabezpieczenia przeciwwilgociowego zarówno drewna jak i betonu doskonale sprawdza się impregnat Altax. Już jedna warstwa skutecznie chroni powierzchnię przed wilgocią tworząc na jej wierzchu cienką elastyczną warstwę powstałą z wosków zawartych w preparacie.

Wady

Aby preparat całkowicie zabezpieczył drewno, należy najpierw użyć impregnat do drewna gruntujący tej samej marki. To dodatkowy wydatek przy zabezpieczaniu tego samego przedmiotu.

Podsumowanie

10 litrowe wiaderko, w jakim kupuje się impregnat zawiera gotową do użycia substancję do nakładania pędzlem. Żelowa konsystencja ułatwia aplikację i nie kapie w trakcie pracy. Już 2 godziny od naniesienia impregnatu na powierzchnię drewna, jest ono zabezpieczone przeciwwilgociowo.

Rozważ też

Zalety

Sadolin to preparat do użytku zewnętrznego i aplikacji w temperaturze od 5 do 30 stopni Celsjusza. Impregnat występuje w wielu kolorach do wyboru i nakłada się go pędzlem. Do skutecznego zabezpieczenia przeciwwilgociowego należy zastosować 2 -3 warstwy preparatu.

Wady

Substancja, ze względu na ulatniające się trujące związki nie może być stosowana do zabezpieczania przeciwwilgociowego drewna wewnątrz pomieszczeń. Zatem do zabezpieczenia boazerii trzeba poszukać innego preparatu.

Podsumowanie

Producent zapewnia, że po 3-krotnej aplikacji preparatu zabezpiecza on drewno przed wilgocią i pleśniami do 6 lat. Wydajność substancji zależy od rodzaju zabezpieczanego drewna i jego chłonności i wynosi od 8 do 14 m2 zabezpieczanej powierzchni przy użyciu 1 litra impregnatu.

 

Impregnat do drewna konstrukcyjnego

 

1. Impregnat do drewna konstrukcyjnego Chemar Kuprafung No Compact 5kg 

 

Jednym z chętniej kupowanych jest Chemar Kuprafung No Compact, impregnat do drewna konstrukcyjnego. Jest to wodorozcieńczalny koncentrat preparatu, który należy mieszać z wodą w stosunku 1:13. Ten impregnat do drewna brązowy bezbarwny lub zielony, umieszony w 5 l plastikowym pojemniku zabezpiecza konstrukcje drewniane przed owadami, grzybami i innymi szkodnikami, dzięki czemu wydłuża trwałość konstrukcji drewnianej.

Po rozcieńczeniu zawartości kanistra użytkownik uzyskuje łącznie 65 litrów gotowego do użycia preparatu, którym można zaimpregnować do 83 m2 drewnianych powierzchni.  Impregnat do drewna koncentrat równie dobrze spełni swoja rolę używany do zabezpieczenia drewna stosowanego wewnątrz do konstrukcji budowlanych, jak i elementów małej architektury w ogrodzie. Jest to zasługą głębokiej penetracji substancji w głąb drewna.

Użytkownicy przekazują, że Chemar Kuprafung No Compact jest również łatwy w aplikacji, bo można go nanosić na drewno różnymi metodami w zależności od potrzeb i posiadanego sprzętu. Impregnat można nakładać natryskowo, zanurzeniowo, ciśnieniowo lub poprzez malowanie.

 

 

 

 

Impregnat do drewna Altax

 

2. Altax Impregnat do drewna Ogrodowego 10l Pinia

 

Zaletą impregnatu ogrodowego Altax jest to, że wystarczy jedna jego warstwa, aby drewno zostało zabezpieczone przeciwwilgociowo. Odporność na wilgoć powierzchnia malowana zyskuje już 2 godziny od czasu aplikacji. Preparat jest sprzedawany w 10 litrowym plastikowym wiaderku, a jego 1 litr pozwala na zabezpieczenie 6 m2 powierzchni i tworzy na niej cienką elastyczna powłokę, która nie przepuszcza wody, ale też nie łuszczy się i nie pęka. Jest to zasługą zawartych w składzie produktu wosków nadających mu elastyczności.

Impregnat do drewna Altax może służyć również jako impregnat do starego drewna, a nawet do zabezpieczenia przeciwwilgociowego betonu narażonego na działanie wody. Mimo, że preparat zawarty w wiaderku jest gotowy do użycia, przed malowaniem należy go zamieszać, a powierzchnia, na którą jest nanoszony, powinna być sucha i czysta.

Dla osób, które wybrały tę substancję szukając preparatu, który zabezpieczy przed wilgocią przedmioty na nią narażone, decydującym okazało się to, że wystarczy jedna warstwa preparatu naniesiona pędzlem, aby przedmiot skutecznie zabezpieczyć.

 

 

 

 

Impregnat do drewna Sadolin

 

3. Sadolin Classic Impregnat 9l Palisander

 

Gdy celem Twojego zakupu jest głęboko penetrujący preparat do zastosowania zewnętrznego o charakterze nie tylko pielęgnującym, ale też dekoracyjnym zapoznaj się z impregnatem Sadolin. Impregnaty do drewna na zewnątrz  umieszczone w rankingu sprawiają, że drewno będzie odporne nie tylko na wilgoć pochodzącą z opadów atmosferycznych, ale też nie będzie zabezpieczone przed grzybami wnikającymi w drewno. Nie inaczej jest w przypadku impregnatu Sadolin.

Impregnat do drewna Sadolin potrafi zabezpieczyć drewno nawet na 6 lat, a jego zaletą jest fakt, że dostaniemy go w bogatej kolorystyce rodzimych i egzotycznych drzew, a także w takich odcieniach jak kremowy, szary czy zielony. Zaleca się do nałożenia na drewno 2 – 3 warstw preparatu i najlepiej aplikację wykonać pędzlem. Wydajność impregnatu zależy od rodzaju drewna i jego chłonności i wynosi od 8 do 14 m2 zabezpieczonej powierzchni przy użyciu 1 litra preparatu. Płyn sprawdzi się zarówno jako impregnat do drewna dąb jak i impregnat do drewna sosna.

Przechowywanie i używanie substancji wymaga temperatury od 5 do 30 stopni Celsjusza. Osoby stosujące ten preparat przekonał do jego zakupu fakt, że producent udziela na swój produkt 7 letniej gwarancji, a także to, że jest on łatwy w stosowaniu i zabezpiecza drewno na długo.

 

 

 

 

Impregnat do drewna kolory

 

4. Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy V09 palisander indyjski 4,5L

 

Zarówno do drewna, jak i materiałów drewnopochodnych znajdzie zastosowanie impregnat powłokotwórczy Vidaron. Jest to preparat, który można zastosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Gdy poszukujesz substancji, która ochroni drewno przed promieniami UV, wodą, śniegiem, a także glonami, grzybami pleśniowymi i sinizną, to należy zastosować właśnie ten impregnat do drewna.

Kolor po nałożeniu powłoki, palisander indyjski, sprawia, że na powierzchni zostaje uwypuklony rysunek słojów podkreślający piękno drewna. Powłoka zawierająca wosk zapewnia eleganckie, matowe wykończenie. Producent zaleca dwukrotne pokrycie zabezpieczanej powierzchni i można to robić metodą zanurzeniową, bądź pędzlem. Impregnat do drewna Vidaron jest sprzedawany w wiaderkach o pojemności 4,5 litra i według opisu producenta jego wydajność wynosi 11 m2 przy zużyciu jednego litra preparatu.

Osoby, które zdecydowały się zastosować ten impregnat do zabezpieczenia drewna chwalą jego łatwą aplikację i wydajność, a także to, że substancja doskonale zabezpiecza drewniane elementy, co przy umiarkowanej cenie, czyni ten środek atrakcyjnym.

 

 

 

 

Impregnat do drewna bezbarwny

 

5. Primacol Amitox Impregnat do Drewna Bezbarwny 5l

 

Jeśli celem Twoich zakupów jest impregnat do drewna bezbarwny, to rozważ zakup 5 litrowego opakowania preparatu Primacol Amitox. Jest to odpowiednia substancja do zabezpieczenia drewna, które nie jest bezpośrednio narażone na działanie opadów deszczu czy śniegu, dlatego dobrze sprawdzi się przy zabezpieczaniu na przykład stolarki budowlanej. Primacol Amitox zapewnia ochronę przed rozmaitymi chorobami drewna, owadami, grzybami i pleśnią.

Aplikacja preparatu może być przeprowadzona za pomocą pędzla, natryskowo, zanurzeniowo czy ciśnieniowo. Jako że jest to koncentrat, przed użyciem należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1:9. Producent przekazuje, że impregnat do drewna budowlanego ma wydajność na poziomie 60-80 g/m2 przy dwukrotnym pokrywaniu powierzchni. Przy czym pokrywane drewno powinno mieć około 25% wilgotności.

Również elementy drewna bardziej narażone na działanie czynników pogodowych należy pokryć większą ilością preparatu. Producent dostarcza zarówno bezbarwne substancje, jak i w wybranych kolorach, przykładowo impregnat do drewna antracyt.

 

 

 

 

Impregnat do drewna biały

 

6. Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy Biały 750ml

 

Zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne ma impregnat powłokotwórczy drewnochron. Ten biały impregnat do drewna pełni funkcję nie tylko ochronną, ale też dekoracyjną i pozwala na zabezpieczenie takich elementów jak meble ogrodowe, boazerie, altanki, konstrukcje stropów, drzwi i okna oraz wiele innych.

Bez problemu może być zastosowany w miejscach, gdzie stale przebywają ludzie, bo nie wydziela szkodliwych substancji. Producent na opakowaniu informuje, że dzięki zastosowaniu technologii Aqua Stop System, malowana powierzchnia zostaje zaopatrzona w oligometryczne cząsteczki odpychające wodę z powierzchni drewna. Z tego też powodu producent nie waha się dać 7 letniej gwarancji na właściwości ochronne powłoki.

Impregnat do drewna drewnochron jest sprzedawany w puszkach o pojemności 0,75 l i zaleca się, aby rozprowadzić 2 warstwy preparatu dla lepszej ochrony biologicznej drewna. Dzięki tej substancji drewno jest zabezpieczone przed działaniem grzybów i pleśni. W przypadku gdy stosoujemy impregnat do surowego drewna, dobrze jest najpierw je pokryć impregnatem do gruntowania tego samego producenta.

 

 

 

 

Impregnat do drewna jedynka

 

7. Jedynka Impregnat do Drewna z Woskiem

 

Jedynka impregnat do drewna z woskiem został opracowany na bazie trzech aktywnych żywic: Żywicy polisacharydowej dobrze wnikającej w strukturę drewna, oleju lnianego, który odpycha wilgoć oraz żywicy alkaidowej tworzącej szczelną powłokę czyniąc produkt odporny na warunki zewnętrzne.

Impregnat do drewna Jedynka jest przeznaczony do wszelkich powierzchni drewnianych i drewnopochodnych do stosowania na zewnątrz, stanowi zarówno dekorację jak i wpływa na drewno ochronnie. Po naniesieniu na drewnianą powierzchnię uzyskujemy matową powłokę. Wydajność produktu przy malowaniu jednokrotnym to około 18 m2/litr, jednak jest ona uzależniona od wielu czynników takich jak porowatość drewna, twardość, zawartość wilgoci etc. W razie potrzeby do rozcieńczania preparatu służy rozcieńczalnik niskoaromatyczny.

Jedynkę po dokładnym rozmieszaniu można aplikować na malowaną powierzchnię pędzlem lub tamponem, a producent zaleca położenie minimum 2 warstw w odstępie czasowym 6 godzin od pierwszej aplikacji. Produkt należy stosować powyżej temperatury +5 stopni Celsjusza. Klienci, którzy zaopatrzyli się w ten preparat przekazują, że po jego zastosowaniu barwa drewna stała się bardziej wyrazista, a po roku od zastosowania nie widać na nim żadnych niepokojących zmian.

 

 

 

 

Impregnat do drewna na zewnątrz

 

8. Remmers HK-Lasur impregnat do drewna 

 

Gdy zakupisz Remmers HK-Lasur impregnat do drewna, możesz wybierać spośród kilkunastu kolorów preparatu. Do wyboru są naturalne, drewniane barwy, jak i na przykład szary czy zielony. Remmers HK-Lasur to impregnat do stosowania zewnętrznego w charakterze powłoki gruntującej, międzywarstwowej jak i końcowej.

Impregnat do drewna na zewnątrz to produkt 3 w 1 chroniący drewno przed wilgocią, sinizną, powstawaniem zgnilizny z warstwą ochronną zabezpieczającą przed powstawaniem pleśni i porastaniem glonami, wnikający głęboko w warstwę drewna, a równocześnie pozwalający mu oddychać. Prezentowany preparat jest sprzedawany w pojemniku o pojemności 5 litrów i nakłada się go na drewno do maksymalnie 3 warstw.

Impregnat do drewna 5l jest gotowy do użycia i schnie w temperaturze 20 stopni około 12 godzin. Najlepiej powłokę nakładać pędzlem z naturalnego włosia, który po użyciu należy umyć preparatem Verdünnung Pinselreiniger. Każda kolejna warstwa nakładana na powierzchnię powoduje uzyskanie ciemniejszego odcienia końcowego. Według klientów produkt ten potrafi zabezpieczyć drewniane powierzchnie nawet do 8 lat.

 

 

 

 

Impregnat owadobójczy do drewna

 

9. Tytan Impregnat do Drewna Owadobójczy

 

Gdy zmagasz się ze szkodnikami drewna polecamy zakup środka Tytan impregnat do drewna owadobójczy. To preparat, który skutecznie walczy z takimi owadami jak kołatek, spuszczel, borodziej, miazgowiec i trzpiennik. Działa on zarówno na dorosłe owady, jak larwy szkodników trwale zabezpieczając przed nimi drewno. Zaletą preparatu jest to, że głęboko wnika w strukturę drewna i nie ulega zwietrzeniu.

Klienci chwalą preparat i jego skuteczność podkreślając, że nie zmienia on barwy drewna, nie zwiększa jego podatności na zapalność i można go stosować w drewnianych elementach domu takich jak więźby, bale drewniane, schody, stropy, drzwi, okna czy boazerie. Według producenta impregnat owadobójczy do drewna zużycie ma na poziomie 200 g na 1 m2, co zapewnia pokrycie około 25 m2 jednym opakowaniem produktu.

Impregnat można nakładać zanurzeniowo, pędzlem lub natryskiem na powierzchnie pozbawione farb i lakierów. W przypadku metody zanurzeniowej należy element drewniany pozostawić w kąpieli na 30 minut, przy metodzie natryskowej lub nakładaniu pędzlem powinno się drewno pokryć dwoma warstwami preparatu.

 

 

 

 

Tikkurila impregnat do drewna

 

10. Impregnat gruntujący do drewna Tikkurila Valtti Guard

 

Gotowym do użycia preparatem jest impregnat gruntujący do drewna Tikkurila Valtti Guard. Pozwala on na ochronę elementów drewnianych przed grzybami i sinizną. Będzie też skuteczny w ochronie przed insektami, a dokładnie penetrując warstwę drewna zabezpiecza też jego powierzchnię przed wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych. Firma Tikkurila swój impregnat do drewna poleca do drewnianych fasad, okien i drzwi, ogrodzeń drewnianych, wszelkich wiat, altanek i drewnianych domków, a także tarasów, okiennic, poręczy i patio.

Preparat zawiera żywicę alkidową, a po jego naniesieniu chłonność drewna znacznie zostaje zmniejszona (można go stosować jako warstwę gruntującą), zatem nakładając warstwy farb nawierzchniowych znacznie ogranicza się ich zużycie. Należy dodać, że preparat jest pozbawiony koloru i po jego naniesieniu na drewno nie zmienia jego koloru.

Impregnat jest przeznaczony do zastosowania zewnętrznego i sprzedawany jest w puszce o pojemności 9 litrów. Produkt można nakładać pędzlem lub tamponem i według osób, które go zastosowały jest on wydajny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki impregnat do drewna kupić?

 

Każdy z nas wie, że drewno, choć bardzo cenione w konstrukcjach budowalnych i elementach ozdobnych, to materiał, który zachowuje swe pierwotne cechy tylko wówczas, gdy jest należycie konserwowane i zabezpieczane. Na rynku dostępnych jest wiele substancji zabezpieczających w różny sposób drewniane elementy. Możemy wyróżnić impregnat ogniochronny do drewna lub zabezpieczający przed szkodnikami, grzybami i pleśniami. Są też preparaty przeznaczone do stosowania wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń. Dlatego przed zakupem odpowiedniej substancji należy zapoznać się z tym co oferuje rynek, a także rozpoznać dokładnie własne potrzeby. Nasz ranking impregnatów do drewna zawiera opisy najchętniej wybieranych przez klientów produktów, poniżej prezentujemy ogólne wiadomości o dostępnych substancjach, aby każdy miał szansę wybrać dla siebie dobry impregnat do drewna.

Jaki impregnat do drewna wybrać – rodzaje

Spośród dostępnych na rynku substancji możemy dokonać podziału na rozpuszczalnikowe i solne. Te pierwsze produkuje się przy użyciu benzyny lakowej i dzięki jej zawartości płyn głęboko penetruje drewno wnikając w jego struktury. Rozpuszczalnikowy impregnat będzie też substancją toksyczną, nadającą się do użycia wyłącznie na zewnątrz pomieszczeń. Ze względu na zawartość benzyny też będzie to substancja palna, a więc nie nadająca się do ochrony przeciwogniowej.

Impregnaty solne mogą być sprzedawane w postaci proszków lub płynów gotowych do użycia lub ich skoncentrowanej wersji. Takie impregnaty mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz.

 

Jaki jest najlepszy impregnat do drewna ze względu na zastosowanie

Dobierając najlepszy impregnat do drewna trzeba też wziąć pod uwagę jego przyszłe zastosowanie. Na przykład poszukując preparatu do zabezpieczenia więźby dachowej, dobrze jest się rozglądnąć za substancją dedykowaną do pokrywania drewna budowlanego. Takie płyny zabezpieczą konstrukcję nie tylko przed wilgocią, ale też przed szkodnikami, grzybami i pleśniami. Często też dają one ochronę antyogniową sprawiając, że drewno staje się trudnozapalne. Przed zakupem dobrze jest też rozeznać się czy upatrzony impregnat nadaje się do mokrego drewna, czy wyłacznie suchego.

Gdy chcemy zastosować impregnat do drewna wewnątrz pomieszczeń, nie musi go cechować wysoka ochrona przeciwwilgociowa. Natomiast w takim wypadku znaczenia nabierają względy estetyczne, no i oczywiście fakt braku toksyczności preparatu. Do wnętrz chętnie są stosowane impregnaty do drewna pozwalające na jego jednoczesne barwienie. Zatem do dyspozycji klientów jest impregnat do drewna czerwony, grafit, szary, biały, zielony, brązowy, czy w różnych odcieniach naturalnego drewna na przykład impregnat do drewna orzech czy impregnat do drewna złoty dąb. Opinie o impregnatach do drewna zawierających kolor wskazują, że najbardziej cenione są te preparaty, które w naturalny sposób podkreślają rysunek słojów drewna.

Doskonałym wyborem dla zabezpieczenia drewna wewnątrz pomieszczeń będzie substancja zwierająca woski. Test impregnatów do drewna pokazuje, że zawartość wosku nie tylko sprawia, że wnika on głęboko w strukturę drewna, ale też właściwości hydrofobowe sprawiają, że jest ono zabezpieczone przed działaniem wody. Również użytkownicy podnoszą kwestę: Lakierobejca a impregnat do drewna. Pierwszy z produktów zostawia powłokę, czesto z połyskiem, drugiego zadaniem podstawowym jest ochrona drewna.

Sposób aplikacji

Aby impregnat spełnił swoje zadanie, niezależnie czy ma to być ochrona przeciwogniowa, przeciwgrzybiczna czy zabezpieczenie przed wilgocią, trzeba go w odpowiedni sposób nanieść na powierzchnię drewna. Tu należy zapoznać się z instrukcją konkretnego preparatu, który jest w sferze naszego zainteresowania.

Zwykle dobry i tani impregnat do drewna pozwala na kilka rodzajów nanoszenia go na powierzchnię drewnianą, czasem producent zaleca konkretny sposób, a także ilość warstw do skutecznego zabezpieczenia powierzchni przed szkodliwymi czynnikami. Najprostszym, zwykle dostępnym sposobem jest nanoszenie impregnatu pędzlem, ale często można to robić również zanurzeniowo, natryskowo czy ciśnieniowo. Na rynku dostepny jest też, łatwy w aplikacji, impregnat do drewna w sprayu.

 

Impregnaty do drewna w dobrych cenach 

Cena impregnatu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od wielkości opakowania w jakim jest dostępny. Płyny są dostępne od pojemności niespełna litrowej (puszki 0,75 l), poprzez pojemniki gotowe do użycia lub koncentraty w pojemnościach 5-cio litrowych, po baniaki kilkudziesięciolitrowe stosowane w przemyśle. Rozpatrując faktyczny koszt preparatu trzeba też sprawdzić jego wydajność i ilość koniecznych do nałożenia warstw, aby ochrona była skuteczna.

Najmniejsze z puszek kupimy już za kilkanaście złotych. Preparaty w 5 – 10 litrowych opakowaniach kupimy za 80 – 200 złotych w zależności od zastosowania i renomy producenta. Po impregnat do drewna możemy się udać do sicei Castorama. Leroy Merlin czy Bricomarche. Obi to market równiez oferujący impregnat do drewna, podobnie jak sklep Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego?

Aby zaimpregnować konstrukcje drewniane przy budowie domu należy wybrać preparat, który zabezpieczy naszą więźbę dachową zarówno przed szkodliwymi dla niej grzybami, pleśniami czy szkodnikami, ale też sprawia, że drewno konstrukcji będzie chronione przed ogniem.  Takim preparatem jest impregnat solny, jednak ze względu na to, że jest on wymywany przez wodę, nie ma działania przeciwwilgociowego.

Takie właściwości ma impregnat olejowy, który zabezpiecza konstrukcje przed pękaniem i działaniem promieniowania UV. Jeśli zależy nam na impregnacie barwiącym, można zastosować substancję na bazie żywicy akrylowej, która dodatkowo nada więźbie piękną barwę.

P2: Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Wybierając rodzaj impregnatu do zastosowania zewnętrznego, na przykład zabezpieczenia małej architektury ogrodowej, należy wybrać preparat, który ma przede wszystkim działanie antywilgociowe. Z tego względu nie będą odpowiednie preparaty solne, dlatego że w przypadku narażenia zaimpregnowanych nimi elementów na działanie wody – ulegają wypłukiwaniu. Zatem wybierzmy preparat akrylowy lub na bazie żywic czy olejów.

Ważnym dla dobrego zabezpieczenia drewna będzie skuteczna ochrona przed działaniem szkodników drewna, pleśni i grzybów, a także ochrona przed wyniszczającym działaniem promieni słonecznych. Zwykle po pokryciu kilkukrotnym powierzchni drewnianych uzyskujemy ochronę na 6 – 7 lat.

 

P3: Ile schnie impregnat do drewna?

Przede wszystkim impregnat do drewna wymaga odpowiednich warunków jakie musi spełnić zarówno drewno impregnowane, jak otoczenie. Samo drewno powinno mieć wilgotność wynoszącą około 25%, a gdy impregnujemy elementy na zewnątrz budynku, muszą być również spełnione odpowiednie warunki pogodowe. Temperatura otoczenia musi być dodatnia, ale też nie powinien panować upał.

Optymalne więc będą temperatury od 10 do 20 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70% a także nie można pokrywać drewna impregnatem podczas opadów deszczu. Czas schnięcia powłoki może się różnić w zależności od preparatu.

Najszybciej wyschną preparaty na bazie benzyny, kolejno będą to substancje akrylowe, a najdłużej schną impregnaty zawierające oleje i żywice. Optymalnie można przyjąć, że po 12 do 24 godzinach od nałożenia pierwszej warstwy można nakładać kolejną. Jednak zawsze należy zapoznać się z instrukcją stosowania kupionego preparatu.

 

P4: Co lepsze do drewna olej czy impregnat?

Często stajemy przed dylematem czy wybrać do zabezpieczenia małej architektury ogrodowej impregnat do drewna czy olej.  Oba rozwiązania mają swoje zalety. Olej przede wszystkim daje piękny rysunek słojów drewnianych uwypuklając je. Stół czy altana pokryta olejem może urzec swoim pięknem. Olej też łatwo się nakłada, a w razie nałożenia zbyt dużej jego ilości – można go po prostu zetrzeć. Jednak ze względu na brak tworzenia warstwy ochronnej lepiej wybierać olej do drewna wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć twarde gatunki.

Natomiast, gdy zależy nam również na zabezpieczeniu przeciw szkodnikom, grzybom i pleśniom, a także zabezpieczeniu przeciwognowym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie impregnat. Zastosowany wspólnie z substancją gruntującą sprawi, że drewno zostanie zabezpieczone na kilka lat.

 

P5: Jaki impregnat do drewna na taras?

Ze względu na fakt, że deski tarasowe są narażone na zmienne warunki atmosferyczne przez okrągły rok, należy przyłożyć szczególną uwagę do ich zabezpieczenia jeszcze przed ułożeniem tarasu. Do zabezpieczenia należy wybrać preparat, który będzie chronić drewno zarówno przed wilgocią, jak i zabezpieczy deski przed działaniem grzybów i pleśni. Najlepszym zatem impregnatem będzie taki na bazie olejów, który dzięki swoim właściwościom hydrofobowym sprawi, że woda opadowa nie będzie wnikać w struktury desek, tylko po nich spływać.

Impregnaty takie również zabezpieczają drewno przed szkodnikami, nie pozwalają na wniknięcie pleśni i grzybów i regulując wilgotność, chronią przed pękaniem desek. Impregnaty na bazie oleju zapewniają też ładny wygląd powierzchni, jednak do skutecznego zabezpieczenia tarasu proces impregnacji trzeba powtarzać co roku.

 

P6: Jak zrobić impregnat do drewna?

Osobom preferującym użytkowanie preparatów wykonanych przez siebie polecamy wykonanie impregnatu w domu. Wystarczy zaopatrzyć się z olej lniany, terpentynę i benzynę lakową. Do naczynia umieszczonego w kąpieli wodnej wlewamy 1 litr oleju lnianego, dokładamy 300 g terpentyny i 100 ml benzyny lakowej. Następnie mieszankę podgrzewamy, aż temperatura kąpieli wodnej osiągnie 40 – 50 stopni Celsjusza. Jeszcze ciepłą mieszankę należy nakładać pędzlem na powierzchnię drewna, które chcemy zabezpieczyć. Jednak ze względu na obecność terpentyny i benzyny jest to mieszanka polecana do stosowania zewnętrznego.

 

P7: Jak rozjaśnić impregnat do drewna?

 

To przewrotnie zadane pytanie, bo jeśli chcemy uzyskać kolor jasny, to nie rozglądamy się za impregnatem w ciemnych kolorach. Producenci nie polecają rozcieńczania impregnatów w celu ich rozjaśnienia. Każdy z preparatów zawiera odpowiednio dobrany skład i rozcieńczając go zamieniamy te proporcje, co zapewne wpłynie na stopień i trwałość ochrony. Dlatego należy dobrze przemyśleć planowaną kolorystykę drewnianych elementów poddawanych impregnacji. Są natomiast sposoby, aby drewno zaimpregnowane wcześniej ciemniejszym kolorem rozjaśnić i zmienić jego barwę na jaśniejszą. Jednak w większości wypadków wymaga się najpierw usunięcie starej powłoki, aby nanieść nową – jaśniejszą.

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Patryk

March 24, 2022 at 11:19 am

Według mnie Vidaron z całego zestawienia najlepszy. Ja uzywam go od lat zawsze gdy muszę zaimpregnować drewno. Dobrze się rozprowadza, ładnie kryje i szybko schnie. Kolor można dobrać, żeby pasował.

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

April 4, 2022 at 1:20 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół KacikMajestrowicza.com

Odpowiadać