Jak odnowić stare drzwi?

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Generalny remont mieszkania lub domu kupionego z rynku wtórnego nie zawsze musi wiązać się z wymianą drzwi skrzydła wewnętrznego, lub zewnętrznego. Niekiedy wystarczą niewielkie zmiany w postaci wyczyszczenia i nałożenia świeżej farby, aby odnowić stare drzwi. Często decydujemy się również na pozostawienie skrzydła w starodawnym wydaniu ze względu na panujące trendy modowe. Jak zatem stworzyć drzwi stylizowane na stare, aby nie ponosić dużych kosztów, a jednocześnie pochwalić się modnym wejściem? 

 

Renowacja drzwi – jak się odpowiednio do niej przygotować?

Zanim przystąpimy do odnowienia drzwi, początkowo niezbędne będzie dokładne przyjrzenie się również ich futrynie. Pozwoli nam to ocenić, czy skrzydło nadaje się do renowacji, a także dowiemy się, z jakiego materiału wykonano całość oraz czym ją wykończono. Jeżeli już uzyskamy potrzebne informacje, będziemy mogli skompletować odpowiednie narzędzia oraz potrzebne materiały do wykończenia zewnętrznej powłoki, jaką może być np. okleina lub farba. 

Istotne jest przede wszystkim miejsce, w którym będziemy odnawiać stare drzwi. W ogrodzie zapewnimy sobie do tego dużą i optymalną przestrzeń, pod warunkiem, że nie będą przebywały w nim dzieci i pogoda będzie zachęcająca. Otwarty teren pozwoli na swobodne rozstawienie koziołków stolarskich, gdzie bezpiecznie umieścimy stare drzwi wejściowe i dokonamy na nich wszystkich niezbędnych prac. Nie warto decydować się na renowację w zamkniętych pomieszczeniach w dodatku bez okien. Wdychanie nieprzyjemnych oparów z lakieru przez dłuższy czas może być dla nas niebezpieczne. 

Jeśli odnawiamy stare drzwi drewniane lub z jakiegokolwiek innego materiału, trzeba pamiętać o odkręceniu i oczyszczeniu klamki, zamka, zawiasów, a także tabliczki z numerem domu oraz nazwiskiem. Nie możemy również zapomnieć o zabezpieczeniu szyby, jeśli znajduje się ona w drzwiach. Najlepiej ją szczelnie okleić taśmą, unikniemy wtedy zalania jej farbą lub, co gorsza stłuczenia. 

 

Renowacja drzwi drewnianych – przebieg wszystkich czynności

Drewno pomimo długiego użytkowania zachowuje nadal swoje właściwości, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonane z niego drzwi nieco odrestaurować i cieszyć się efektem swojej pracy. Odnawianie drzwi może utrudnić wiele warstw specjalnego impregnatu znajdującego się pod lakierem. Dawniej skrzydło zabezpieczano najpierw preparatem w kolorze brązowo-pomarańczowym lub zielonym, a dopiero później malowano drzwi kilka razy lakierem. Jak zatem powinna przebiegać prawidłowa renowacja starych drzwi?

Podstawową czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do naszej pracy, jest usunięcie starej farby znajdującej się na drzwiach. Narzędziem ułatwiającym i przede wszystkim przyspieszającym czynność będzie opalarka działająca na zasadzie suszarki do włosów. Gorące powietrze sprawi, że farba zacznie się kurczyć, po czym wytworzy charakterystyczne bąbelki. Jeszcze ciepłej powłoki należy pozbyć się przy pomocy szpachli. Możemy również wykorzystać inny sposób na zlikwidowanie starej farby. W tym celu niezbędny będzie zakup specjalnego środka chemicznego, który przy pomocy pędzla nałożymy na zewnętrzną warstwę. Następnie należy odczekać parę minut i całość usunąć szpachelką. Preparat będzie odpowiedni przede wszystkim do drzwi z wyrzeźbionymi drewnianymi ozdobami. Farbę z nich usuniemy watą stalową bądź szczotką drucianą. 

Jeśli nadal nie wiemy, jak odnowić stare drzwi, aby nie pozostawić na nich śladu starej farby, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie cykliny do drewna. Jednakże jest ona przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych stolarzy, ponieważ za mocne dociśnięcie narzędzia do skrzydła lub ustawienie go pod niewłaściwym kątem może doprowadzić do powstawania zarysowań. Podczas usuwania starej warstwy farby nie można zapomnieć także o wyczyszczeniu klamki i innych elementów metalowych, ale przede wszystkim o futrynie. Nieważne, który wybierzemy do tego sposób, niezbędne będzie użycie maseczki i okularów ochronnych oraz grubych rękawic. 

Kolejnym krokiem w naszej pracy będzie szlifowanie, przy którego pomocy usuniemy pozostałości po farbie z trudno dostępnych miejsc. Możemy użyć do tego szlifierki lub papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Dopasowanie papieru zależy przede wszystkim od rodzaju drewna, jak również jego stanu. Po zakończeniu szlifowania niezbędne jest pozbycie się kurzu z drzwi. Możemy użyć do tego odkurzacza budowlanego i miękkiej szczotki, po czym całość należy przetrzeć wilgotną ściereczką i zostawić wszystko do wyschnięcia. Dobrym pomysłem, kiedy nasze drzwi będą już odpowiednio wysuszone, jest okleina. Możemy jej użyć, ale pod warunkiem, że skrzydło będzie gładkie i nie znajdziemy na nim tłoczonych elementów ozdobnych. 

Jak odnowić drzwi pokojowe, jeśli zagościły w nich szkodniki? Po dokonaniu powyżej przedstawionych czynności należy użyć preparatów owadobójczych odpowiednich do elementów drewnianych, aby uniknąć rozprzestrzenienia się szkodników w całym domu. Substancje możemy nakładać pędzlem na wszystkie odnawiane elementy lub wstrzykiwać je do środka przy pomocy strzykawki. Kolejny krok w walce ze szkodnikami to postępowanie zgodne z instrukcją zawartą w opakowaniu środka chemicznego. Jeśli po wyschnięciu stare drzwi przesuwne lub jakiekolwiek inne będą miały liczne ubytki, należy je uzupełnić specjalną szpachlą do drewna. Nakładamy ją przy pomocy szpachelki na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię skrzydła. Kiedy nałożona warstwa wyschnie, należy ją wyrównać papierem ściernym o wysokiej gradacji. Często decydujemy się na pozostawienie wyraźnych rysów słoi. W takim przypadku trzeba użyć szpachli jak najbardziej zbliżonej do koloru drewna remontowanych drzwi. Miejmy jednak na uwadze to, że masa przeznaczona do drewna inaczej wchłaniania lakiery niż surowe drewno, dlatego końcowy kolor może nieco odbiegać od tego, który chcieliśmy uzyskać. 

Ostatnim krokiem podczas renowacji drzwi jest ich pomalowanie. Najczęściej wybierane do tego są farby kryjące zapewniające gładką powłokę bez widocznych słojów drewna. Do malowania sięgamy również po specjalne lakiery i bejce chroniące przed uszkodzeniami drzwi oraz pleśnią, pozostawiają one jednak widoczne rysy słoi. Niekiedy można zastosować także oleje do drewna lub woski. Wnikają one głęboko w drewno, zapewniając tym samym optymalną ochronę. Preparaty sprawiają, że surowiec nie zatrzymuje w środku wilgoci i może swobodnie oddychać.

Przy malowaniu drzwi wewnętrznych wystarczy, że naniesiemy 2 lub 3 warstwy preparatu, z kolei jeśli malujemy skrzydło zewnętrzne, niezbędne przed nałożeniem farby będzie zaaplikowanie specjalnego preparatu ochraniającego drzwi przed warunkami atmosferycznymi. Farbę również należy wybierać pod tym kątem. 

 

 Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej?

W niektórych mieszkaniach nadal popularne są drzwi z płyty pilśniowej. Okazuje się, że je również możemy szybko i przede wszystkim tanio odnowić. Podobnie jak w przypadku drzwi drewnianych, te wykonane z płyty również początkowo należy zmatowić przy pomocy papieru ściernego, pamiętając o wcześniejszym odkręceniu klamki, zawiasów oraz innych dodatkowych elementów, jeśli takie znajdują się na skrzydle. W kolejnym kroku używając odkurzacza, pozbywamy się resztek pyłu, po czym całość odtłuszczamy. Możemy do tego użyć np. benzyny. Jednak jak odnowić drzwi z okleiny? W takim przypadku wszystko zależy od użytych materiałów drewnopodobnych i od tego, czy zamierzamy ponownie je okleić, czy pomalować. 

Jeśli drzwi z płyty będziemy wykańczać przy użyciu farby, wcześniej dobrze jest zastosować specjalny podkład. Dopiero po jego całkowitym wyschnięciu nanosimy warstwy kryjące. Najlepiej dwie lub trzy, oczywiście przed nałożeniem kolejnej należy poczekać, aż drzwi całkowicie wyschną. Do drzwi wewnętrznych odpowiednio sprawdzą się farby akrylowe lub kredowe.

 

Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą?

Ciekawy pomysł renowacyjny na stare drzwi z szybą uchroni nas przed wydaniem pieniędzy na zakup nowego skrzydła. Zwłaszcza że możemy do tego użyć dwóch sposobów. Początkowym krokiem w obu przypadkach jest oczywiście odpowiednie przygotowanie drzwi, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Co ciekawe, odnowieniu może podlegać również szyba. Warto wykorzystać pomysł na stare drzwi z szybą polegający na oklejeniu szkła. Jeżeli nie chcemy do końca pozbywać się światła, możemy użyć transparentnej okleiny. Z kolei warstwy kryjące dostępne w różnych wariantach kolorystycznych pozwolą na dopasowanie drzwi do aranżacji naszego wnętrza. 

Jeśli drzwi mają szybę z typowymi dla dawnych czasów wypukłymi zdobieniami, całość możemy bez problemu pomalować np. matującą farbą do szkła. Kiedy jednak zależy nam na uzyskaniu wyraźnego koloru, na początku niezbędne będzie pokrycie szyby farbą podkładową, a dopiero później kryjącą. 

Renowacja drzwi – cennik

Cena profesjonalnie odnawianych, starych drzwi zależy przede wszystkim od materiału ich wykonania, jak i przeprowadzanych prac. Niekiedy ze względu na remont mieszkania, zmianę posadzki czy też progu specjaliści zobowiązani są do użycia specjalnych narzędzi, jak np. piła taśmowa służąca do przycięcia pewnych elementów lub skrócenia drzwi. Fachowiec może doliczyć sobie pewną kwotę także za zakup odpowiednich preparatów jak np. farby, oleje czy też środki owadobójcze. Za fachowe odnowienie starych drzwi najczęściej zapłacimy ok. 50 zł brutto za 1 metr kwadratowy. Cena jest również uzależniona od renomy zakładu. Jeśli zdecydujemy się na niewielki osiedlowy zakład lub firmę jednoosobową, stawka powinna być niższa. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy sami dokonujemy renowacji drzwi. Ponosimy wtedy koszty jedynie zakupu potrzebnych środków i materiałów. Jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenie stolarskie i odrobinę wolnego czasu, warto podjąć się samodzielnego odnowienia skrzydła wewnętrznego, czy też zewnętrznego. Znacznie droższa jest renowacja drzwi drewnianych. Cena może wtedy wynieść około 1000 złotych za pracę wykonaną przez fachowca zatrudnionego w specjalnym zakładzie. Jeżeli mamy do czynienia z zabytkowym skrzydłem, to cena jego renowacji może przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że w przypadku tak drogocennych drzwi nie możemy zlecić ich renowacji przypadkowej osobie, a jedynie wykwalifikowanym w tej dziedzinie specjalistom. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ