Piła taśmowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jaką piłę taśmową powinien wybrać majsterkowicz, a która jest odpowiednia dla profesjonalisty? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w umieszczonym na tej stronie rankingu. Są w nim opisy bardzo popularnych maszyn, a jedną z nich jest Holzmann BS 128HDR. To model przystosowany do cięcia metalu, który wyróżnia się solidną konstrukcją. W zestawie znajduje się stół roboczy do cięcia pionowego, który w razie potrzeby można łatwo zamontować. Sprzęt przyda się w profesjonalnym warsztacie. Z kolei osoby lubiące majsterkować w wolnym czasie powinny bliżej przyjrzeć się urządzeniu Scheppach HBS20 200/80mm. Ma ono odporny na awarie, cicho pracujący silnik indukcyjny. Co ciekawe, piła nadaje się do cięcia drewna, jak również plastiku.
9 najlepszych pił taśmowych. Opinie w 2024 roku
Żeby zyskać pewność, że wybierasz właściwy sprzęt, przeczytaj także przygotowany przez nas ranking pił taśmowych. To zestawienie modeli popularnych wśród majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Tabela porównawcza
Piła taśmowa do metalu
1. Piła taśmowa do cięcia metali Holzmann BS 128HDR
Piła taśmowa do metalu Holzmann BS 128HDR ma imadło, które można odchylać pod kątem do 45 stopni. Wymiary taśmy tnącej są równe: 163 cm x 0,06 cm x 1,3 cm. Do maszyny dołączono automatyczne wyłączniki krańcowe. Jest ona wykonana z solidnych materiałów, dlatego nie trzeba się obawiać o szybkie zniszczenie na skutek intensywnej eksploatacji.
Sprzęt jest skonstruowany tak, że w razie potrzeby możemy zamontować dodatkowy stół roboczy do cięcia pionowego (został dołączony do kompletu).. Piła waży prawie 80 kg. Jest ona polecana profesjonalistom
Co o maszynie sądzą osoby, które ją kupiły? Jak wynika z ich opinii, to dobra piła taśmowa, która jest wytrzymała i do tego łatwa w obsłudze. Daje ona możliwość bezstopniowego, hydraulicznego opuszczania ramy. Ważne jest to, że sprzęt pozwala na zachowanie precyzji, ale i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w czasie pracy.
2. Przecinarka Taśmowa do Metalu Automat PA 240
Przecinarka Taśmowa do Metalu Automat PA 240 to urządzenie z silnikiem o mocy 1500 W, które waży 850 kg. To dobry wybór dla profesjonalistów, którym potrzebna jest solidna piła taśmowa do metalu. Do kompletu dołączono dwie taśmy tnące, jak również klucz do ich naciągu.
Maszyna ma wymiary: 340 cm x 2,7 cm x 0,09 cm, a wysokość powierzchni roboczej jest równa 80 cm. Maksymalny przekrój ciętych materiałów przy pochyleniu pod kątem 90 stopni wynosi 300 mm dla przedmiotów okrągłych i 240 mm x 400 mm dla przedmiotów prostokątnych. W przypadku pochylenia pod kątem 45 stopni jest to kolejno: 240 mm i 240 mm x 240 mm.
Kupującym spodobało się to, że sprzęt został wyposażony w hydrauliczny system podawania materiału, który pracuje na zasadzie hydraulicznego zderzaka. Jak pokazał test pił taśmowych, działa on niezawodnie. Ponadto maszyna jest przystosowana do wielogodzinnej pracy.
Piła taśmowa do drewna
3. Piła taśmowa Scheppach HBS20 200/80mm
Scheppach HBS20 200/80mm to godna uwagi piła taśmowa do drewna, która na pewno spodoba się miłośnikom majsterkowania. Ma ona wytrzymałą konstrukcję i nie jest podatna na uszkodzenia. Sprzęt jest zasilany z sieci 230 V, jego pobór mocy wynosi 250 W. Prędkość taśmy wynosi 900 m/min, a średnica koła zamachowego to 205 mm.
Urządzenie jest wyposażone w mocny silnik indukcyjny, można je wykorzystać nie tylko do cięcia drewna, ale i tworzyw sztucznych. To sprawia, że maszyna jest bardziej użyteczna. Waży ona 18,5 kg, a jej całkowite wymiary są równe: 71 cm x 27 cm x 36 cm. Wielkość stołu roboczego to: 30 cm x 30 cm.
Do zalet sprzętu można zaliczyć: możliwość jego wykorzystania w wielu różnych sytuacjach, łatwą obsługę oraz niezawodne działanie. Stół można pochylić pod kątem do 45 stopni, co także spodobało się majsterkowiczom. Należy wspomnieć też o tym, że maszyna nie zajmuje dużo miejsca w warsztacie.
4. Dewalt Pilarka taśmowa 1100W DW876
Model DeWalt DW876 został wykonany ze stali, więc nie należy się obawiać o jego szybkie zniszczenie. Wyposażono go w odlewany ciśnieniowo stół o wymiarach: 50 cm x 50 cm, który ma gładką powierzchnię roboczą. Wymiary maszyny są równe: 77 cm x 65 cm x 159 cm, waży ona 54 kg.
Przedstawiona piła taśmowa do drewna pozwala na cięcie przedmiotów, których szerokość nie przekracza 31 cm, a wysokość 20 cm. Na pewno sprawdzi się ona w garażu majsterkowicza. Sprzęt ma silnik indukcyjny o mocy 1100 W, który nie generuje zbyt dużego hałasu, a przy tym działa niezawodnie przez długi czas.
Zdaniem konsumentów ta pionowa piła taśmowa do drewna zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Wynika to m.in. z zastosowania mikrowyłącznika znajdującego się z drzwiach maszyny, który zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem sprzętu po ich otwarciu.
Piła taśmowa Makita
5. Stołowa piła, pilarka taśmowa Makita LB1200F
Piła taśmowa Makita LB1200F jest zasilana z sieci 230 V, a jej moc wynosi 900 W. Maksymalna wysokość cięcia to 165 mm, a prędkość taśmy jest regulowana (możemy ustawić 400 lub 800 m/min). Razem z urządzeniem otrzymujemy w zestawie kilka dodatkowych elementów. Są to: prowadnica kątowa i równoległa, 4 taśmy tnące, popychacz, kieszeń na wióry i rękojeść stołu.
Sprzęt waży 81,2 kg, a jego wymiary to: 61,5 cm x 77,5 cm x 160 cm. Stół roboczy można odchylić pod kątem 45 stopni. Co ważne, piłę wyposażono w diodę LED, która oświetla stanowisko pracy i ułatwia zachowanie precyzji.
Za co majsterkowicze doceniają prezentowaną maszynę? Po przeanalizowaniu opublikowanych recenzji można wywnioskować, że urządzenie można łatwo przenieść w inne miejsce, pozwalają na to koła znajdujące się w podstawie. Poza tym wymiana brzeszczotu nie stanowi żadnego problemu. Piła jest dobrze przystosowana do cięcia różnych gatunków drewna.
Piła taśmowa Parkside
6. Piła taśmowa Parkside PBS 350 A1
Prezentujemy Parkside PBS 350 A1 – piłę taśmową dla majsterkowiczów, której moc wynosi 350 W. Cechą, która ją wyróżnia, jest bezstopniowo przechylany stół z systemem szybkiego mocowania, a także skalą kątową przydatną podczas cięć po skosie. Urządzenie ma pyłoszczelny włącznik/wyłącznik, dlatego nie trzeba się martwić, że do obudowy przedostanie się kurz.
Sprzęt tnie z prędkością 900 m/min. Powierzchnia stołu roboczego jest równa: 30 cm x 30 cm. Ta piła taśmowa marki Parkside ma kabel zasilający o długości 3 m, więc zwykle przemeblowanie warsztatu nie jest konieczne, aby móc ustawić ją w odpowiednim miejscu. Urządzenie waży 14,8 kg.
Kupującym spodobało się to, że w zestawie jest kilka użytecznych akcesoriów. Mowa tu o: pałąku, kluczu płaskim, wkrętaku, 3 kluczach z gniazdem sześciokątnym oraz ograniczniku równoległym. To dobra i tania piła taśmowa, którą można wykorzystać do cięcia elementów o długości max 140 cm i szerokości do 1,2 cm.
Piła taśmowa ręczna
7. Akumulatorowa pilarka taśmowa GCB 18 V-LI
Sprzęt Bosch GCB 18 V-LI nie wymaga podłączenia do prądu, gdyż jest zasilany akumulatorowo, litowo-jonową baterią. Prędkość pracy maszyny bez obciążenia to 162 m/min. Opisywana ręczna piła taśmowa waży 3,8 kg, więc utrzymanie jej w dłoniach przez dłuższy czas nie powinno okazać się zbyt trudne.
Za pomocą urządzenia możemy szybko i precyzyjnie przeciąć np. aluminiowe profile, metalowe rury czy przedmioty z tworzyw sztucznych. Piła ma wbudowaną diodę LED, która emituje jasne światło. Sprzęt nie jest duży, dlatego umożliwia komfortową pracę w zakamarkach.
Jednym z największych jego atutów jest to, że można go używać w dowolnym miejscu, brak dostępu do energii elektrycznej nie jest żadnym ograniczeniem. Należy dodać, że piła wykorzystuje system elektronicznej ochrony ogniw ECP, dlatego zasilający ją akumulator jest zabezpieczony przed przegrzaniem i przeciążeniem.
Piła taśmowa Metabo
8. Metabo Pilarka taśmowa BAS 261 Precision 619008000
Urządzenie Metabo Pilarka taśmowa BAS 261 Precision 619008000 ma moc 400 W. Wyposażono je w indukcyjny silnik, który cicho pracuje, a dodatkowo nie wytwarza intensywnych drgań. Sprzęt gwarantuje komfortową pracę, a wpływa na to m.in. wyważone koło zamachowe pokryte gumową powłoką oraz wbudowane światło LED.
Piła taśmowa Metabo, która znalazła się w zestawieniu, ma wymiary: 53 cm x 47 cm x 84 cm i waży 32,5 kg. Stół roboczy można odchylać pod kątem 45 stopni. W komplecie poza maszyną znajdziemy też: adapter do odsysania wiórów, popychacz, ogranicznik kątowy oraz ogranicznik wzdłużny.
Przedstawiony model jest wytrzymały i stabilny, dlatego zachowanie precyzji w czasie cięcia nie jest trudne. Przypadł on do gustu konsumentom, gdyż ich zdaniem nie jest trudny w obsłudze. Większość z nich podkreśla, że piła ma długi przewód zasilający i umożliwia zachowanie porządku w warsztacie.
Piła taśmowa do metalu Bomar
9. Przecinarka Taśmowa do metalu piła Bomar 275.230DG
Przeanalizowaliśmy opinie o piłach taśmowych różnych producentów i doszliśmy do wniosku, że w rankingu nie może zabraknąć sprzętu marki Bomar. Wybraliśmy model 275.230DG o wymiarach: 64 cm x 140 cm x 127 cm. To profesjonalna maszyna służąca do cięcia metalu z 2-stopniową regulacją prędkości posuwu (40 i 80 m/min).
Całkowita moc sprzętu wynosi 1500 W. Może on pracować bez przerwy przez wiele godzin, ma efektywnie działający układ chłodzenia. Piła waży 310 kg. Została wykonana z wytrzymałych materiałów.
Urządzenie bez wątpienia przyda się w profesjonalnym warsztacie. Jest ono nie tylko solidne, ale też spełnia wszystkie podstawowe normy bezpieczeństwa. Dla kupujących bardzo ważne jest to, że w razie potrzeby piłę można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak np. oświetlenie czy laserowy wskaźnik linii cięcia.
Przewodnik zakupowy – Jaką piłę taśmową kupić?
Zakup piły taśmowej powinien być przemyślany. Urządzenie musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb, a przy tym wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Jeżeli zapoznasz się z informacjami zawartymi w poradniku, na pewno uda Ci się znaleźć właściwy model. Sprawdź, czym wyróżnia się najlepsza piła taśmowa.
Przeznaczenie
Kupując taki sprzęt jak piła taśmowa, trzeba przede wszystkim uwzględnić to, do jakich prac będzie wykorzystywana. Pod względem przeznaczenia wyróżnia się modele dla majsterkowiczów oraz profesjonalistów. Te należące do pierwszej wspomnianej grupy nie mają zbyt dużej mocy, ale za to są lekkie, mają kompaktowe wymiary i pozwalają na precyzyjne wykonanie mniej skomplikowanych prac. Profesjonalne urządzenia są zwykle mocniejsze i solidniejsze, a więc bardzo dobrze przystosowane do intensywnej eksploatacji.
Pamiętajmy, że niektóre piły taśmowe są przystosowane tylko do cięcia jednego materiału, np. drewna czy metalu. Dostępne są również modele nadające się do pracy z elementami wykonanymi również z tworzyw sztucznych. Wahając się, jaką piłę taśmową wybrać, warto sprawdzić, do czego można wykorzystać sprzęt, który się nam spodobał.
Zasilanie
Większość dostępnych na rynku pił jest zasilana sieciowo, dotyczy to w szczególności dużych modeli stołowych. Musimy mieć na uwadze, że nie każdy taki sprzęt można podłączyć do zwykłego gniazdka o napięciu 230 V. Niektóre urządzenia są zasilane z trójfazowej sieci 400 V. Decydując się na zakup piły wymagającej podłączenia do prądu, należy sprawdzić długość kabla zasilającego. Inaczej już po wstawieniu maszyny do warsztatu może się okazać, że przewód jest zbyt krótki i trzeba kupić przedłużacz, aby móc swobodnie jej używać. Niewielkie, ręczne piły są zasilane akumulatorowo, więc można z nich korzystać w dowolnym miejscu, również na zewnątrz. Jednak nie zawsze bateria jest dołączona do zestawu razem z urządzeniem, to samo dotyczy ładowarki. Poza tym trzeba pamiętać o regularnym podłączaniu sprzętu do ładowania, co nie dla wszystkich osób jest w pełni wygodnym rozwiązaniem.
Moc
Im większą moc ma sprzęt, tym twardsze materiały możemy przecinać. Wpływa to także na wytrzymałość silnika oraz jego odporność na awarie. Przeważnie urządzenia przeznaczone dla majsterkowiczów mają moc nie większą niż ok. 1200 W. Wartość tego parametru jest wyższa w przypadku profesjonalnych modeli, bo muszą być przystosowane do intensywnej pracy. Zwykle mają one silnik indukcyjny, który nie tylko jest dobrze zabezpieczony przed awariami, ale również nie generuje zbyt dużego hałasu.
Prędkość posuwu
Prędkość posuwu daje informację o tym, jak szybko możemy ciąć wybrane materiały. Przeważnie istnieje możliwość samodzielnej regulacji sprzętu i dopasowania sposobu jego działania do swoich potrzeb. Zwykle prędkość piły taśmowej mieści się w zakresie od 40 do nawet 1000 m/min.
Wymiary i waga
Część pił taśmowych to rozbudowane urządzenia, które zajmują stosunkowo dużo miejsca w pomieszczeniu. Nie dotyczy to modeli ręcznych, które bez trudu można utrzymać w dłoniach. Są one też lekkie, bo przeważnie nie ważą więcej niż 5 kg. Waga maszyn z dużym stołem roboczym może wynosić kilkaset kilogramów, ale niektóre z nich można łatwo przesuwać z miejsca na miejsce za sprawą kół w podstawie.
Solidność konstrukcji
Sprzęt nie powinien być podatny na uszkodzenia, dlatego trzeba sprawdzić, czy jest wykonany z wytrzymałych materiałów. To bardzo ważne, gdyż na skutek częstego używania piła może szybko się zniszczyć, a wtedy do niczego się już nie przyda. Istotne jest również to, aby konstrukcja była stabilna, wówczas będziemy mieli zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa w czasie pracy.
Dodatkowe funkcje
Jedną z dodatkowych funkcji, w jakie może być wyposażona piła taśmowa, jest możliwość odchylania stołu roboczego. Może to ułatwić wykonanie pracy i umożliwić zachowanie precyzji cięcia. Niekiedy tego typu urządzenie pozwala też na odsysanie wiórów, aby móc utrzymać porządek w miejscu pracy. Modele dla profesjonalistów często mają funkcję chłodzenia, za sprawą której silnik jest lepiej zabezpieczony przed przegrzaniem i awarią.
Wyposażenie
Podstawowym elementem, jaki powinien znaleźć się w komplecie razem z piłą, jest taśma o odpowiedniej długości i szerokości. Wielu producentów dołącza do sprzętu także lampkę LED, klucze czy ograniczniki (równoległy, wzdłużny lub kątowy). Niekiedy akcesoria zwiększające komfort pracy należy dokupić samodzielnie, może to być np. laserowy wskaźnik linii cięcia, tenzomat (służy do prawidłowego ustawiania sprzętu) lub hydrauliczny wskaźnik napięcia taśmy.
Piły taśmowe w dobrych cenach
Za mały sprzęt do majsterkowania, który jest zasilany akumulatorowo, zapłacimy maksymalnie 500 zł. Nieco droższe mogą być modele ze stołem roboczym, przeważnie kosztują one ponad 1000 zł. Zakup profesjonalnego urządzenia wiąże się ze znacznie większym wydatkiem, najczęściej rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Żeby przekonać się, jaka jest najlepsza piła taśmowa, nie powinniśmy zwracać uwagi tylko na jej cenę. Znacznie ważniejsze są podstawowe parametry, jej solidność i przeznaczenie.
FAQ
P1: Co to jest piła taśmowa?
Piła taśmowa, inaczej pilarka, to sprzęt, który ma prostą budowę, ale nierzadko okazuje się bardzo praktyczny. Służy m.in. do cięcia takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne, a nawet metal. Urządzenie wykorzystuje się również do wykonywania dekoracyjnych detali. Piły taśmowe są używane przez miłośników majsterkowania, a także profesjonalistów, przykładowo ekipy budowlane. Ich największą zaletą jest możliwość zachowania precyzji w czasie cięcia. Sprzęty te nie są trudne w obsłudze, dlatego ich popularność wciąż rośnie. Większość z nich ma też kompaktowe wymiary.
P2: Jak działa piła taśmowa?
Sposób działania piły taśmowej nie jest skomplikowany. Głównymi elementami jej budowy są zębata tarcza oraz napięta taśma (łańcuch), która jest nałożona na dwa lub trzy koła poruszające się współbieżnie. Zwykle napędzane jest tylko jedno z nich, a ruch tej części umożliwia cięcie wybranego materiału. Przeważnie piły taśmowe są zasilane sieciowo, część modeli jest przystosowana do zwykłej sieci 230 V, a pozostałe do trójfazowej sieci 400 V. To urządzenia wyposażone w wąskie ostrze, dlatego pozwalają na precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów zarówno w drewnie, jak i innych materiałach, czyli metalach oraz tworzywach sztucznych.
P3: Jak zgrzać piłę taśmową?
Czynności takie jak zgrzewanie piły tarczowej najlepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi, który ma w tym doświadczenie. Samodzielne podejmowanie się tego może doprowadzić np. do zniszczenia sprzętu, a jego naprawa może być kosztowna. Fachowcy specjalizujący się w zgrzewaniu pilarek taśmowych mają nie tylko potrzebną na ten temat wiedzę, ale i odpowiedni sprzęt. To gwarantuje trwałość zgrzewu i tym samym wydajność oraz bezpieczeństwo pracy z wykorzystaniem urządzenia. Firm oferujących tego typu usługi jest dużo, można je znaleźć w większości miast. W razie potrzeby warto skontaktować się z wybraną placówką i uzgodnić dostarczenie oraz odesłanie piły za pośrednictwem kuriera.
P4: Jak ustawić piłę taśmową?
To, jak ustawimy najważniejsze parametry piły taśmowej, ma wpływ na wydajność i wygodę pracy. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na jej naciąg. Optymalna wartość to 300 N/mm2, a jeżeli źle ją dobierzemy, możemy mieć problem z nieprostoliniowym cięciem, spadaniem taśmy z kół napędowych, pękaniem lub ślizganiem się piły. Musimy też odpowiednio dobrać prędkość oraz posuw urządzenia, wartości uzależnione są w dużej mierze od intensywności powstających podczas pracy wibracji. Pracując z piłą taśmową, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Powinniśmy założyć rękawice ochronne, gogle oraz specjalne obuwie.
P5: Ile kosztuje piła taśmowa?
Wielu majsterkowiczów zastanawia się, czy zakup piły taśmowej nie okaże się dla ich zbyt dużym wydatkiem. Jednak nie trzeba się tego obawiać, gdyż sprzęt przystosowany do użytku domowego kosztuje nie więcej niż ok. 500 zł. Urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów są znacznie droższe. Za nie trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Takie piły taśmowe są przystosowane do długotrwałej pracy, a tym samym mniej podatne na awarie w wyniku intensywnej eksploatacji. Ważne jest to, że nie tylko cena powinna odgrywać istotną rolę podczas zakupu piły. Należy też wziąć pod uwagę inne kwestie, takie jak moc czy solidność konstrukcji. Dzięki temu na pewno uda nam się znaleźć model spełniający wszystkie oczekiwania.
Do czego służy piła taśmowa?
Co to jest piła taśmowa?
Piła taśmowa, określana także mianem pilarki taśmowej lub wstęgowej, jest zasilana przez silnik elektryczny (ewentualnie spalinowy). Jednym z głównych elementów jej budowy jest taśma. Jest ona przesuwana za pomocą obracających się współbieżnie kół, najczęściej dwóch, choć czasem jest ich trzy lub cztery. Wspomniany element jest wyposażony w wąskie ostrze pozwalające na zachowanie precyzji podczas pracy.
Wyróżniamy dwa rodzaje pił taśmowych:
♦ ręczne – w ich przypadku koła pełnią funkcję prowadnic taśmy, są zamknięte w obudowie z dobrze wyprofilowanym uchwytem. Urządzenia te są niewielkie i lekkie, a odsłonięty odcinek taśmy przeważnie ma długość od 4 cm do ok. 17 cm. Prowadnice odpowiadają za stabilizację taśmy, a także ustawianie jej pod odpowiednim kątem. Wśród pił ręcznych możemy znaleźć modele zasilane akumulatorowo, jak również pneumatyczne, które współpracują z kompresorem;
♦ stacjonarne – to znacznie większe urządzenia, które są przystosowane do pracy w jednym miejscu. Są one wyposażone w specjalny stół roboczy, a ich moc najczęściej mieści się w przedziale 200 – 2000 W. Modele stacjonarne są zasilane sieciowo, są sprzęty przystosowane do podłączenia do sieci 230 V, a także do sieci 400 V.
Zastosowanie piły taśmowej
Urządzenie, takie jak piła taśmowa jest wykorzystywane przede wszystkim do cięcia drewna. Znajduje ono zastosowanie m.in. w warsztacie stolarskim, choć coraz częściej wybierają je także miłośnicy majsterkowania. Przy odrobinie wprawy za pomocą sprzętu można samodzielnie zbudować różnego rodzaju meble, przygotować deski na drewnianą podłogę, a nawet na szopę na narzędzia czy inną, drewnianą konstrukcję. Dobra piła taśmowa pozwala także na cięcie innych materiałów. Są to:
♦ płyty paździerzowe
♦ sklejka
♦ płyty wiórowe
♦ wybrane tworzywa sztuczne.
Co ciekawe, niektóre sprzęty są ponadto przystosowane do pracy z metalem, w efekcie czego okazują się bardzo praktyczne. To, do czego wykorzystamy urządzenie w dużej mierze zależy od tego, na jaki model się zdecydowaliśmy. Piła ręczna jest mniejsza, dlatego pozwala przede wszystkim na obróbkę cieńszych elementów. Zazwyczaj nie daje ona możliwości cięcia bardzo grubych desek. Umożliwia to sprzęt stacjonarny, pod warunkiem, że ma odpowiednią szerokość oraz wysokość cięcia.
Należy wspomnieć, że piła taśmowa nadaje się nie tylko do przycinania dużych elementów, ale również do precyzyjnego wykonywania ozdobnych detali. Często jest ona wybierana np. przez osoby pasjonujące się modelarstwem, gdyż daje możliwość dokładnego cięcia bardzo małych elementów. Co więcej, tego typu sprzęt znajduje zastosowanie nawet w murarstwie, ponieważ znacząco ułatwia docinanie bloczków z pustaków czy betonu komórkowego.
Piła taśmowa a tarczowa
Osoby szukające wydajnego urządzenia do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych często wahają się między piłą taśmową a tarczową. Który sprzęt jest lepszym wyborem? Tak naprawdę oba pozwalają na szybką oraz precyzyjną obróbkę różnych elementów, wiec pod uwagę musimy wziąć głównie to, do czego dokładnie będziemy wykorzystywać kupione urządzenie, a także własne preferencje. Bardzo często majsterkowicze, jak i fachowcy decydują się na piłę taśmową, ponieważ nierzadko daje możliwość zachowania nieco większej precyzji, a dodatkowo jest tańsza w eksploatacji. Co więcej, podczas cięcia metalu za pomocą sprzętu z taśmą zwykle nie jest konieczna jego dodatkowa obróbka, gdyż powierzchnia w miejscu przecięcia jest gładka.
Czy warto kupić piłę taśmową?
Piły taśmowe wciąż zyskują na popularności, ponieważ są to bardzo użyteczne sprzęty, które dodatkowo zapewniają komfortową i przede wszystkim bezpieczną pracę. To urządzenia dające możliwość przecinania elementów wykonanych z wielu materiałów i mających różną grubość. Co prawda w tej kwestii dużo zależy od podstawowych parametrów piły, jednak nawet mały model ręczny znajduje zastosowanie podczas prac budowlanych, remontowych, a także w czasie majsterkowania w warsztacie. Sprzęt z powodzeniem zastępuje inne urządzenia do obróbki drewna, takie jak wyrzynarka, która często nie pozwala na wykonanie określonych czynności (przykładowo precyzyjnego wycinania łuków). Piła taśmowa przydaje się też w sytuacjach, gdy nie mamy odpowiednich narzędzi ręcznych, które ułatwiłyby pracę.
Jeżeli znajdziemy sprzęt w pełni odpowiadający naszym potrzebom, który jest solidnie wykonany i w odpowiedni sposób zabezpieczony przed awarią, z pewnością nie będziemy żałować zakupu. Piła taśmowa to jedno z tych urządzeń, które przydaje się w warsztacie w różnych sytuacjach.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ