Jak pomalować meble kuchenne?

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Gdy chcemy odświeżyć wygląd naszej kuchni nie zawsze musimy kupić nowe meble. Często dobrym pomysłem będzie odnawianie mebli kuchennych, jest to z pewnością mniej kosztowne, a dobrze wykonane gwarantuje sukces i całkiem nową odsłonę naszej starej kuchni. Jak zatem się do tego zabrać i jak powinno przebiegać malowanie starych mebli kuchennych, aby efekt nas zachwycił? Postaramy się przekazać wiedzę na ten temat, aby każdy z naszych czytelników mógł wykonać samodzielnie malowanie frontów kuchennych niezależnie od tego z czego zostały one wykonane. 

 

Dlaczego malować, a nie wymieniać?

Meble kuchenne należą do takiego rodzaju wyposażenia, w których bardzo istotne jest ich dopasowanie do wnętrza, tylko wtedy będą funkcjonalne i pojemne. Jeśli w swojej kuchni posiadasz meble, których funkcjonalność Cię zadowala, jednak pewne elementy szafek uległy zniszczeniu i nie wyglądają tak dobrze jak zaraz po kupieniu, a w dodatku nie chcesz wydawać dużej ilości pieniędzy na renowację, dobrym pomysłem jest po prostu odświeżenie mebli poprzez nałożenie na ich fronty wybranej farby. Praca wydaje się dość prosta, jednak jest obwarowana kilkoma zasadami i jeśli się do nich nie zastosujesz efekt może odbiegać od zamierzonego. 

 

Jak przemalować meble kuchenne – przygotowanie

Pracę zaczynamy od opróżnienia wszystkich szafek z zawartości, usuwamy również wszystkie przedmioty z blatów kuchennych, aby nie zostały przypadkiem zachlapane farbą. Zwykle odświeżaniu poddajemy fronty, ale przy okazji takich prac warto, po wypróżnieniu mebli, sprawdzić czy wnętrze nie wymaga umycia. Jeśli to zrobimy, nasze meble zostaną odświeżone zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Umycia też wymagają elementy, które chcemy malować, pozwoli to odtłuścić powierzchnię i sprawi, że farba będzie się jej lepiej trzymać. Czym odtłuścić meble kuchenne przed malowaniem? Może to być zwykły detergent używany w domu do mycia różnych powierzchni.

Przed rozpoczęciem malowania należy też zdemontować wszelkie uchwyty i gałki, a także drzwiczki przeznaczone do malowania odczepić od korpusu mebla. Dużo łatwiej uzyska się staranną powłokę, gdy nasze stanowisko pracy będzie dobrze przygotowane. Fronty więc lepiej malować na przygotowanych koziołkach, na których element do malowania będzie położony w płaszczyźnie. Oczywiście teren wokół koziołków powinien zostać zabezpieczony folią, aby kapiąca farba nie zniszczyła podłogi. Kolejno oznaczamy miejsca, które zamierzamy pokryć farbą. Należy więc wszystkie elementy, na których jest ona niepożądana (na przykład zawiasy), zabezpieczyć taśmą malarską. 

Malowanie mebli kuchennych z płyty MDF, z okleiny, drewna i innych powierzchni. 

Zanim przystąpisz do pokrywania farbą powierzchni mebla przyjrzyj się mu jakie wykończenie mu nadano przy produkcji. Jeśli twoje szafki kuchenne mają fronty z okleiną z forniru, należy je delikatnie przetrzeć drobnym papierem ściernym do uzyskania przez powierzchnię odpowiedniej przyczepności dla farby. Gdy front jest wykonany z lakierowanego drewna trzeba będzie prawdopodobnie całość starego lakieru usunąć, a przynajmniej doprowadzić do stanu, gdy powierzchnia jest równa i gładka bez odprysków lakieru. Powierzchnie drewniane najpierw przecieramy gruboziarnistym papierem ściernym, a kolejno drobnoziarnistym, a na koniec powierzchnie odpylamy. Podobnie postępujemy w przypadku frontów z płyty MDF – ona również wymaga przetarcia powierzchni drobnym papierem ściernym. Podobnie zmatowienia papierem ściernym wymagają meble, których starą powierzchnię wykończono na wysoki połysk. 

Po zakończeniu procesu zmatowienia, przyglądamy się uzyskanym powierzchniom. Jeśli występują na nich jakiekolwiek nierówności i ubytki materiału, dobrze jest przygotować szpachlówkę, aby ubytki wyrównać. Szpachlówkę nakłada się cienką warstwą czekając pomiędzy warstwami na wyschnięcie poprzedniej (zbyt gruba warstwa podczas schnięcia popęka i nie będzie ładna). Po wyschnięciu ostatniej warstwy znów trzeba powierzchnię przeszlifować, wyrównując szpachlę tak, aby płaszczyzna frontu była równa. 

 

Farby do mebli kuchennych – kolory

Każdy z nas ma inne wyobrażenie tego jaka farba pasuje do mebli kuchennych. Jednak niezależnie od wyboru koloru obowiązują tu pewne uniwersalne zasady. Jeśli Twoje meble pierwotnie miały intensywny ciemny kolor, na przykład czerwony, czarny, granatowy, a obecnie chciałbyś zmienić kolor na jasny, będzie to proces dość trudny. Aby farba do mebli kuchennych dobrze pokryła intensywny stary kolor będzie to od Ciebie wymagało położenia kilku warstw farby, aby uzyskać jednolitej barwy powierzchnię. Czasem wystarczą trzy warstwy, czasem mogą to być nawet cztery warstwy. Musisz przy tym pamiętać, że każdą kolejną warstwę nakładasz dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy poprzedniej. Łatwiej zmienić kolor jasnych mebli na kolor ciemniejszy. I tak malowanie białych mebli kuchennych na szaro czy czarno jest o tyle prostsze, że zwykle wystarczą już dwie warstwy farby, aby uzyskać równomierną i gładką powierzchnię. 

Farba do malowania mebli kuchennych – rodzaj

Jednak wybór koloru farby to nie wszystko. Farba do szafek kuchennych musi też zostać dobrana pod względem tego do jakiej powierzchni jest przeznaczona. Jeśli malowanie mebli kuchennych w Twoim domu było podyktowane tym, że cena nowego kompletu mebli jest zbyt wysoka, to być może też chciałbyś wykorzystać możliwie tanią farbę do odnowienia powierzchni szafek. Najtańszą opcją będą farby alkidowe dostępne od wielu producentów, wybór powinien paść na farby służące do renowacji. Farby kredowe zapewniają matowe lub półmatowe wykończenie. Wśród tych farb znajdziemy farby mineralne, mleczne, akrylowe i winylowe.

W każdym wypadku są to farby wodorozcieńczalne, ale ich nakładanie nie jest proste, bo każde pociągnięcie pędzla pozostawia jego ślad na malowanej powierzchni, ale za to pozwalają na cieniowanie przy nakładaniu dwóch kolorów i lekkim przeszlifowaniu po wyschnięciu i stwardnieniu ostatniej warstwy. W zależności od producenta, niektóre z farb akrylowych wymagają położenia dodatkowej warstwy lakieru do mebli kuchennych, aby zyskać ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Najczęściej jednak wykorzystywanymi farbami do renowacji mebli to farby V33. Te specjalne farby pokryją zarówno wszelkie powierzchnie meblowe jak i na przykład płytek ceramicznych. Jest to farba odporna na wysoką temperaturę, odporna mechanicznie i trudno przyjmująca brud i plamy podczas eksploatacji. Farba V33 zapewnia wykończenie satynowe. A jak pomalować meble kuchenne na wysoki połysk? Każda farba w opisie ma informację jaką powierzchnię możemy uzyskać po pomalowaniu. W sklepach dostępne są farby matowe, pozwalające na uzyskanie półmatu, a także wykończyć mebel na wysoki połysk. 

 

Jak polakierować samemu fronty meblowe – wybór narzędzi.

Wybór narzędzi do malowania zależy głównie od preferencji osoby, która maluje meble, ale też różne z nich są polecane w zależności od malowanej powierzchni i jej wielkości. Najczęściej wykorzystywane są do malowania różnego rodzaju pędzle i wałki, których wielkość można dobrać do rodzaju malowanego przedmiotu. Podczas gdy pędzle różnią się głównie wielkością (szerokością), wałki różnią się także materiałem wykonania.

Wałek flokowy będzie odpowiedni do frontów lakierowanych, a do laminowanych bardziej przydatny będzie wałek piankowy. Gładkie wałki nie pozostawią na powierzchni śladów jakie może postawić włosie pędzla, jednak niewielki pędzel będzie niezbędny w przypadku malowania drobnych detali. Innym sprzętem do malowania jest pistolet. Zastanawiając się jaki pistolet do malowania wybrać pod uwagę trzeba brać rodzaj wykorzystywanej farby i wielkość powierzchni do malowania. Pistolety różnią się też wagą, wielkością pojemnika na farbę i sposobem zasilania. 

Malowanie w domu – przydatne informacje

Niezależnie czy zamierzasz malować w domu meble kuchenne, czy przeprowadzać inne prace malarskie, zawsze zadbaj, aby w miejscu pracy była zapewniona dobra wentylacja. Jest to bezwzględnie konieczne, gdy wykorzystujesz farby o intensywnym zapachu, ale też przydatne, gdy farby są bezwonne, bowiem odpowiednia cyrkulacja powietrza sprzyja szybkiemu schnięciu farby i tym samym kolejna warstwa farby może być nałożona w krótszym czasie.

Pamiętaj też, że gdy malowanie frontów przeprowadzasz układając je poziomo, ograniczasz powstawanie na nich zacieków, nawet jeśli przez nieuwagę jednorazowo położysz nieco więcej farby niż jest zalecane. Jeśli jesteś obdarzony zmysłem estetycznym i umiesz to wykorzystać, możesz się pokusić o pomalowanie różnych elementów różnymi barwami. Można na przykład cokoły pomalować innym kolorem niż fronty mebli, albo na frontach przy pomocy wybranych przez siebie szablonów nanieść interesujący wzór. Malowane meble kuchenne będą się też prezentować atrakcyjnie, jak po ich odświeżeniu zaopatrzysz je w nowe uchwyty i gałki. Elementy te występują w dużej różnorodności, a ich ceny nie są wysokie. Skręcając meble po zakończonym malowaniu zwróć też uwagę na stan ich zawiasów, prowadnic szuflad i amortyzatorów. Te nadszarpnięte zębem czasu warto wymienić na nowe, aby odnowione meble nie tylko lepiej wyglądały, ale też została poprawiona ich funkcjonalność. 

Jeśli nie jesteś do końca przekonany do takiej metamorfozy kuchni, wiedz, że przemalowanie mebli, choć wymaga nieco pracy, jest łatwym sposobem na tanią przemianę starej kuchni. Jeśli osiągnięty efekt Cię nie zadowoli, nadal możesz wymienić fronty mebli na nowe, a nawet wymienić całe meble na nowe. Jednak to pochłonie znacznie więcej gotówki, dlatego warto najpierw spróbować własnych sił w odnawianiu umeblowania. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ