Ranking 10 najlepszych pistoletów do malowania w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.03.23

 

Pistolet do malowania – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osoby szukające pistoletu do malowania zachęcamy do zajrzenia do umieszczonego na tej stronie rankingu. Po analizie opinii kupujących udało nam się wyłonić najlepsze pistolety do malowania, najbardziej popularne i godne uwagi sprzęty. Przykładem jest Yato YT-2357 – niewielki i poręczny model ze zbiornikiem o pojemności 0,1 l. Urządzenie jest zasilane pneumatycznie i nadaje się do malowania ścian. Co istotne, jego obsługa nie jest skomplikowana. Do różnego rodzaju prac remontowych odpowiedni będzie elektryczny pistolet Wagner W590. Pozwala on ma malowanie ścian, jak i metalu czy drewna. Sprzęt jest zapakowany w poręczną walizkę. Jego zaletą jest duży, 1,3 l zbiornik. Natężenie przepływu farby można swobodnie regulować, co ułatwia zachowanie precyzji.

10 najlepszych pistoletów do malowania. Opinie w 2023 roku

 

Zastanawiasz się, jak szybko i jednocześnie dokładnie pokryć farbą elewację, meble ogrodowe czy altankę? Szukasz może pistolet do malowania samochodu, albo  pistolet do malowania dachu, lub też interesuje Cię pistolet pneumatyczny do malowania? W takim razie bez wątpienia zainteresuje Cię nasz ranking pistoletów do malowania. Znalazły się w nim urządzenia, za sprawą których praca będzie mniej męcząca, a dodatkowo łatwiejsza niż przy użyciu zwykłego pędzla czy wałka. Sprawdź, które sprzęty są obecnie popularne i najlepsze do prac jakie Cię czekają.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Pistolet jest mały i lekki, wygodnie trzyma się go w dłoni. Jego obsługa nie jest skomplikowana, dlatego jest to dobry model do użytku w domu. Sprzęt umożliwia zmianę szerokości, a także kształtu strumienia natryskowego.

Wady

Żeby móc używać urządzenia, konieczne jest zastosowanie pneumatycznej instalacji. Nie jest to model zasilany elektrycznie, który wystarczy podłączyć do prądu.

Podsumowanie

Sprzęt ma dyszę o średnicy 0,8 mm oraz 0,1 l zbiornik, który znajduje się w górnej części konstrukcji. Wydajność modelu wynosi 220 ml/min. Urządzenie znajduje zastosowanie nie tylko w domu, ale i małym zakładzie lakierniczym.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie daje możliwość używania różnego rodzaju farb do malowania, także nasadowych. Pozwala ono na precyzyjne pokrycie ścian, jak również powierzchni drewnianych i metalowych. Sprzęt ma zbiornik o dużej pojemności, 1,3 l.

Wady

Może się zdarzyć, że przed rozpoczęciem pracy konieczne stanie się rozrzedzenie farby, aby możliwe było precyzyjne pokrycie powierzchni. Czasami trudno jest dobrać odpowiednie proporcje.

Podsumowanie

Pistolet ma moc 630 W, jego wydajność wynosi 500 ml/min. Natężenie przepływu farby można samodzielnie regulować. Razem ze sprzętem otrzymujemy wymienne głowice oraz praktyczną walizkę, w której zmieszczą się wszystkie elementy. Urządzenie przystosowano do nanoszenia nie tylko farb, ale i lakierów oraz lakierobejcy.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w dwa zbiorniki na proszek, pojemność każdego z nich to 0,65 l. Nie generuje on dużego hałasu, dlatego praca jest komfortowa. Urządzenie zostało wykonane z trwałych materiałów, m.in. aluminium oraz polietylenu.

Wady

Kupującym nie odpowiada to, że do kompletu nie dołączono walizki. To utrudnia przenoszenie sprzętu, który jest połączony ze stacją bazową i dodatkowo wyposażony m.in. w wymienne grzybki rozpylające.

Podsumowanie

Urządzenie jest przeznaczone do użytku głównie w zakładach lakierniczych i warsztatach samochodowych. Ze względu na możliwość regulacji ciśnienia sprzęt pozwala na zachowanie precyzji w czasie pracy. Pistolet umożliwia pokrycie powierzchni powłoką o grubości 20 - 80 mikronów.

 

Pistolet do malowania ścian

 

1. Pistolety do Malowania, Lakiernicze Yato YT-2357 

 

Model Yato YT-2357 to polecany pistolet do malowania ścian, który został wyposażony w dyszę w rozmiarze 0,8 mm. Praca z jego wykorzystaniem powinna być komfortowa, gdyż jest to poręczny i lekki sprzęt (waży 0,345 kg). Pojemność zbiornika na farbę wynosi 0,1 l.

Ponieważ pistolet do malowania ścian wyprodukowano z wykorzystaniem technologii HVLP, jest dostosowany do niższego ciśnienia, a to pozwala na zmniejszenie zużycia farby. Aby móc używać sprzętu, potrzebna jest instalacja pneumatyczna ze sprężonym powietrzem. Wydajność pistolet do malowania na powietrze ma na poziomie 220 ml/min, a rozmiar szybkozłącza to 1/4 cala.

Większość posiadaczy sprzętu uważa, że to dobry i tani pistolet do malowania, który znajdzie zastosowanie w wielu miejscach. To odpowiedni pistolet do malowania ścian pod kompresor zarówno do użytku w domu, jak i niewielkim zakładzie lakierniczym. Jest on łatwy w obsłudze, a w dodatku ma wytrzymałą konstrukcję.

 

 

 

 

Pistolet do malowania Wagner

 

2. Pistolet Malarski Wagner W590 

 

Pistolet do malowania Wagner jest zasilany sieciowo, jego moc wynosi 630 W. Wydajność modelu to 500 ml/min, a maksymalne ciśnienie 1 bar. Urządzenie na pewno przyda się podczas prac remontowych. Pozwala ono na użycie różnego rodzaju farb ściennych: Akrylowych, lateksowych i emulsyjnych.

Sprzęt waży 3,66 kg, jest wyposażony w zbiornik o pojemności 1,3 l. Podczas pracy możemy regulować natężenie przepływu farby, więc na pewno uda nam się zachować precyzję. W zestawie znajdują się specjalne końcówki, za sprawą których urządzenie sprawdzi się jako pistolet do malowania drewna, a także metalu.

Konsumenci przekonują, że pistolet do malowania farbą emulsyjną i farbami lateksowymi jest bardzo użyteczne i dobrze zastępuje zwykły wałek. Jego istotną zaletą jest to, że pozwala na malowanie nawet farbami nasadowymi, co potwierdził też test pistoletów do malowania. Ponadto sprzęt jest zapakowany w poręczną walizkę, w której zmieszczą się też wszystkie dodatkowe głowice.

 

 

 

 

Pistolet do malowania proszkowego

 

3. Pistolet Proszkowy do Malowania Lakierniczy 1300ml MSW MSW-PCS-200

 

MSW MSW-PCS-200 to pistolet do malowania proszkowego, który nadaje się do warsztatów samochodowych i lakierni. Wyposażono go w dwa zbiorniki na proszek, których pojemność wynosi łącznie 1,3 l. Urządzenie pozwala na regulację ciśnienia w zakresie 0,7 – 1,2 bara, co zapewnia komfortową i precyzyjną pracę.

Pistolet wykonano z trwałych materiałów: ABS, polietylenu, aluminium i nylonu. Jego wymiary to: 45 cm x 11,2 cm x 38,5 cm. Sprzęt waży ok. 3 kg. Średnica dyszy rozpylającej wynosi 19,46 mm, a grubość powłoki to średnio 20 – 80 mikronów.

Na podstawie recenzji kupujących można stwierdzić, że to dobry pistolet do malowania, który spełni oczekiwania profesjonalistów. Nie jest on hałaśliwy, w dodatku dołączono do niego dwa wymienne grzybki rozpylające. To sprawia, że profesjonalny pistolet do malowania może być używany do malowania różnych powierzchni.

 

 

 

 

Pistolet do malowania elektryczny

 

4. Elektryczny Pistolet Natryskowy Bosch PFS 3000-2 

 

Przedstawiamy pistolet do malowania Bosch PFS 3000-2, który ma dwa ustawienia napędu, do farb wodorozcieńczalnych i na bazie rozpuszczalnika, a także do farb lateksowych i dyspersyjnych. Sprzęt ma moc 650 W, jego wydajność to 300 ml/min. Wyposażono go w 1 l zbiornik.

Razem z urządzeniem dostajemy w zestawie kilka dodatkowych elementów: Pas naramienny, szczoteczka do czyszczenia dysz, filtr do farb oraz dwie wymienne dysze. Opisywany model jest praktyczny, znajduje zastosowanie w domu, warsztacie, a nawet ogrodzie. To elektryczny pistolet do malowania z technologią Spray Control, który pozwala na pokrycie powierzchni farbą nawet 3 razy szybciej w porównaniu do zwykłego pędzla.

Za pomocą pistoletu można ładnie pomalować meble ogrodowe, ściany w domu, a nawet części samochodowe. Konsumenci potwierdzają, że pistolet do malowania mebli jest bardzo praktyczny, a jego obsługa nieskomplikowana dlatego ten elektryczny pistolet do malowania zyskuje dobre opinie.

 

 

 

 

Pistolet do malowania natryskowego

 

5. Pistolet do malowania Einhell TC-SY 500 P 4260010

 

Pistolet Einhell TC-SY 500 P 4260010 ma moc 500 W, a jego maksymalna wydajność to 550 ml/min. Urządzenie jest zasilane sieciowo, pojemność zbiornika na farbę wynosi 1 l. Sprzęt jest przeznaczony do malowania małych i średnich powierzchni. Wyprofilowano go w taki sposób, aby pewnie leżał w dłoni.

Wymiary urządzenia to: 27,2 cm x 12,6 cm x 25,9 cm. Jest ono wykonane z tworzywa sztucznego oraz metalu. To mały pistolet do malowania natryskowego, który pozwala na rozpylanie m.in. lakierów i nabłyszczaczy.

Sprzęt jest chwalony przez konsumentów za możliwość regulacji przepływu farby, miękki uchwyt oraz łatwą obsługę. Przeanalizowane opinie o pistoletach do malowania Einhell wykazały, że to jeden z najbardziej popularnych modeli wspomnianej marki. Mimo że jest on niewielki, przydaje się podczas wielu różnych prac.

 

 

 

 

Pistolet do malowania elewacji

 

6. Pistolet Natryskowy Black&Decker HVLP200 

 

Urządzenie Black&Decker HVLP200, czyli pistolet do malowania elewacji, ma zbiornik o pojemności 1,2 l. Jego napełnianie i opróżnianie to łatwe czynności ze względu na duży, znajdujący się z boku otwór. Sprzęt jest zasilany sieciowo, a jego moc to 400 W.

Za pomocą urządzenia możemy szybko pokryć farbą nie tylko elewację, ale też jest to dobry pistolet do malowania ogrodzenia, grzejników czy ścian i sufitów w domu. Co więcej, jest to też dobry pistolet do malowania dachu o niewielkiej powierzchni. Ma on 3-stopniową regulację położenia dyszy, a także wskaźnik nastawienia strumienia farby.

Sprzęt jest uznawany przez konsumentów za wygodny w użyciu, poręczny oraz solidny. Jego czyszczenie po użyciu nie jest kłopotliwe, przygotowanie go do pracy również. Należy wspomnieć też o tym, że pistolet jest trwały.

 

 

 

 

Pistolet do malowania Parkside

 

7. Pistolet malarski Parkside PFS 400 A1

 

Pistolet malarski Parkside PFS 400 A1, to produkt, w którym sprzedawcy podkreślają jego niemiecką solidną jakość. Pistolet do malowania Parkside ma pobór mocy podczas pracy na poziomie 400W i pozwala na przepływ wody na poziomie 800 ml/min, pojemność zbiornika wynosi 900 ml. Jest to też produkt dostosowany do wszelkich występujących na rynku farb i lakierów o lepkości do 70 DIN-sec.

Pistolet malarski został wyposażony w 2 dysze: 1,8 mm o wymiarach: długość 24,5 mm i szerokość 39,8 mm, oraz 2,6 mm i tych samych wymiarach pozostałych.  Na wyposażeniu jest również igła do czyszczenia 100,5 x Ø 21,2 x Ø 0,8 mm oraz szczotka do czyszczenia o długości 190 i szerokości 74 mm, a także pojemnik do pomiaru lepkości farby 127 x Ø 53 x Ø 9 mm.

Wymiary całego urządzenia wynoszą 284 mm szerokość, 296 mm głębokość i 134 mm wysokość, długość dołączonego przewodu elektrycznego to 3 m. Całość została zapakowana w praktyczną walizkę i dołączono do niej instrukcję obsługi urządzenia. 

 

 

 

 

Pistolet do malowania drewna

 

8. Wagner Agregat Malarski Controlpro 250R Wyd. 1250

 

Specjalistą do malowanie drewna jest Wagner agregat malarski Controlpro 250R Wyd. 1250, który wyposażono w 2 dysze. Pierwsza, przeznaczona jest do natrysku przy użyciu emulsji, farb antykorozyjnych i lateksowych przy wykorzystaniu kąta natrysku wynoszącego 50 stopni. Druga z dysz pozwala na kąt natrysku 30 stopni i jest przeznaczona do pracy z lakierami, również PVC i żywicami syntetycznymi.

Ten półprofesjonalny agregat malarski ma wydajność wynoszącą 1,25 l/min i pozwala na wykorzystanie nie tylko jako pistolet do malowania drewna, ale też sprzęt do malowania ścian i innych dużych powierzchni, również metalowych. Obudowę sprzętu wykonano z tworzywa sztucznego, a jego zewnętrzne wymiary wynoszą 46 cm x 39,5 cm x 33,5 cm.

Dzięki zastosowanej technologii z filtrem HEA, która sprawia, że ciśnienie robocze wewnątrz jest niższe, sprzęt daje większą kontrolę operatorowi nad techniką malowania, zapewnia mniejsze pylenie, a także wydłuża żywotność pistoletu. Dołączony do zestawu wąż o długości 9 m pozwala na daleki zasięg bez konieczności przestawiania agregatu. 

 

 

 

 

Pistolet do malowania Yato

 

9. Yato Pistolet do malowania ścian 500W YT-82550

 

Yato pistolet do malowania ścian 500W YT-82550 to niewielkie urządzenie do wykorzystania amatorskiego. Zapewnia ono przepływ o maksymalnym poziomie 0,4 l/min, jest zasilane energią elektryczną i reprezentuje moc wynoszącą 500 W. Pistolet do malowania Yato jest przeznaczony do wykorzystania przy użyciu farb akrylowych, emulsyjnych, olejnych, podkładowych oraz impregnatów. Pojemność zbiornika na farbę wynosi 1 litr.

Wbudowana w urządzeniu sprężarka jest zasilana elektrycznie i doskonale daje sobie radę z wytworzeniem ciśnienia potrzebnego do równomiernego nakładania farby. Dzięki wbudowanemu w wyłącznik spuście, który reguluje ilość przepływu, użytkownik bez wysiłku i precyzyjnie dobierze potrzebne parametry, aby skutecznie malowany przedmiot pokryć warstwą farby. Regulacja metalowej dyszy pozwala na ustawienie jej w 3 różnych pozycjach, a stosowanie pistoletu pozwala również na oszczędności w zużyciu farb.

Stwierdzono nie tylko lepsze krycie malowanej powierzchni, ale także zużycie farb mniejsze o około 10% w stosunku do zużycia przy tradycyjnym malowaniu pędzlem. 

 

 

 

 

Pistolet do malowania Dedra

 

10. Pistolet do malowania Dedra DED7413

 

Pistolet do malowania Dedra DED7413 to sprzęt pomocny przy malowaniu z użyciem farb na bazie wody, różnego rodzaju bejc, czy też emalii akrylowych, olejno-ftalowych, albo farb lateksowych. Pistolet do malowania Dedra to niezastąpiony pomocnik przy malowaniu ścian i sufitów, a także innych elementów wyposażenia przy przeprowadzanych remontach domowych. Stosowanie sprzętu jest na tyle proste, że poradzi sobie z użyciem całkowity laik.

W zestawie znajdują się wszystkie elementy do prawidłowego wykorzystania sprzętu, a malowanie nie tworzy zacieków. Pistolet wyposażono w moc wynosząca 700 W, pracuje on zasilany z domowego gniazdka elektrycznego i oferuje przepływ powietrza na poziomie 1650 l/min oraz wytwarza ciśnienie robocze od 0,15 do 0,35 bar. Przy czym maksymalna lepkość farby nie może przekroczyć 90 DIN-s.

W zestawie użytkownik znajdzie 2 dysze o wielkości 1,8 mm i 2,5 mm, oraz przewód elastyczny o długości 1,5 m zwiększający zasięg pracy. Pojemność zbiornika na farbę wynosi 1 litr, a waga całego sprzętu to 3,2 kg. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki pistolet do malowania kupić?

 

Wciąż masz wątpliwości, który sprzęt pozwoli Ci na szybkie i dokładne pokrycie farbą lub lakierem różnych powierzchni? Sprawdziliśmy, jakimi cechami wyróżnia się najlepszy pistolet do malowania. Wszystko opisaliśmy poniżej, w poradniku zakupowym. Mamy nadzieję, że zebrane w nim informacje ułatwią Ci znalezienie dobrego urządzenia.

Technika natrysku

Biorąc pod uwagę technikę natrysku wykorzystywaną przez sprzęt, możemy wyróżnić kilka rodzajów pistoletów do malowania:

♦ Niskociśnieniowe HVLP – mają dyszę z dużą ilością otworów. To sprawia, że ciśnienie jest niższe, ale ilość farby aplikowanej na powierzchnię duża. Nie są to odpowiednie modele do aplikowania lepkich preparatów.

♦ Wysokociśnieniowe HP – to jedna z najstarszych technologii. Takie pistolety rozpylają niewielką ilość farby przez mały otwór, ale pod dużym ciśnieniem, co tworzy tzw. miotłę (może to przyczyniać się do szybszego zużycia farby).

♦ O zredukowanym ciśnieniu (RP) – to urządzenia pracujące z wykorzystaniem niższego ciśnienia, które mają duże zapotrzebowanie na powietrze. Są one bardziej oszczędne pod względem zużycia farby w porównaniu do modeli HP.

♦ Niskociśnieniowe LVLP – wśród nich znajdziemy sprzęty z niskim zużyciem materiału oraz ze średnim zużyciem powietrza. Te pierwsze pracują z niższym ciśnieniem i zapobiegają szybkiemu zużyciu farby, chętnie używają ich profesjonalni lakiernicy. Modele ze średnim zużyciem powietrza potrzebują równie wysokiego ciśnienia, co pistolety HVLP, ale ich zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest mniejsze.

 

Zastosowanie

To zastosowanie w dużym stopniu decyduje o tym, jaki jest najlepszy pistolet do malowania. Powinniśmy wiedzieć, do jakich prac będziemy wykorzystywać urządzenie. Są modele przystosowane do używania niemal wszystkich rodzajów farb (m.in. akrylowych, emulsyjnych, a nawet fasadowych), a także takie pozwalające również na rozpylanie lakieru czy lakierobejcy, możliwy jest też zakup pistoletu do malowania wapnem. Pistolety często służą nie tylko do malowania ścian i sufitów w domu czy elewacji, ale i np. ogrodzeń, altanek, części samochodowych oraz mebli. Niektóre są wyposażone w wymienne głowice, pozwalające na efektywną pracę np. z drewnem i metalem.

 

Zbiornik

Jednym z głównych elementów budowy pistoletów do malowania jest zbiornik, który napełnia się farbą. To, jak często będziemy musieli powtarzać tę czynność, zależy od jego pojemności. Najczęściej mieści się ona w zakresie od 0,1 do 1,5 l. Co prawda większy zbiornik wydaje się bardziej praktyczny, ale trzeba pamiętać, że po jego napełnieniu pistolet będzie cięższy.

Przyglądając się dostępnym na rynku sprzętom, możemy zauważyć, że niektóre mają zbiornik umieszczony w dolnej, a inne w górnej części konstrukcji. Jaki pistolet do malowania wybrać? Zbiornik górny jest mniejszy, ale wyposażone w niego urządzenie jest bardzo poręczne, w dodatku dobrze nadaje się do malowania detali. Ten dolny ma większą pojemność, jednak aby farba mogła być rozpylana na powierzchnię, konieczne jest wyższe ciśnienie.

 

Wydajność i moc

Na podstawie wydajności możemy ocenić, czy działanie urządzenia okaże się efektywne. Najczęściej wartość tego parametru mieści się w zakresie od 200 ml/min do 600 ml/min. Duże znaczenie ma także moc pistoletu, która przeważnie wynosi kilkaset watów. Im jest ona wyższa, tym lepiej sprzęt będzie radził sobie z rozpylaniem farby, niezależnie od jej konsystencji.

 

Zasilanie

Wielu osobom pistolety do malowania kojarzą się ze sprzętami zasilanymi pneumatycznie. Jednak w sklepach znajdziemy również modele elektryczne, które wymagają podłączenia do prądu. To może być dobre rozwiązanie, jeśli szukamy urządzenia przeznaczonego do użytku w domu. Sprzęty z zasilaniem pneumatycznym wymagają zastosowania kompresora lub sprężarki, najczęściej wykorzystuje się je w profesjonalnych warsztatach i zakładach. Użytkownikom, dla których mobilność to ważna sprawa polecamy pistolet do malowania akumulatorowy.

Waga i wymiary

Waga i wymiary urządzenia mają istotny wpływ na komfort pracy. Dobry pistolet do malowania powinien pewnie leżeć w dłoni i być stosunkowo lekki. Jak już zostało wspomniane, to uzależnione jest m.in. od pojemności zbiornika na farbę. Jeśli jest on niewielki, sprzęt może ważyć nawet mniej niż 1 kg.

 

Dysza

Jeśli chcemy dokładnie pomalować ściany czy inną powierzchnię za pomocą pistoletu, musimy dobrać właściwą dyszę. Co prawda dostępne są uniwersalne końcówki, ale efekty po ich użyciu nie zawsze są zadowalające. Z tego powodu coraz częściej do tego typu sprzętów dołączone są wymienne dysze, każda o innej średnicy. To, którą założymy, zależy od rodzaju powierzchni i wykorzystywanego do malowania preparatu, a także techniki natrysku. Dla przykładu: Przy technice wysokociśnieniowej do nanoszenia lakieru uniwersalnego odpowiednia będzie końcówka o średnicy 1,3 – 1,4 mm, a przy technice niskociśnieniowej 1,3 – 1,5 mm. Zazwyczaj na opakowaniu farby i innych preparatów producenci umieszczają kartę charakterystyki nanoszenia, dlatego przygotowanie pistoletu do pracy nie powinno być bardzo trudne.

 

Pistolety do malowania w dobrych cenach

Zakup pistoletu do malowania, który jest przeznaczony dla majsterkowiczów, nie powinien być dużym wydatkiem. Wiele tego typu urządzeń kosztuje od 100 do ok. 400 zł. Za profesjonalny sprzęt trzeba zapłacić minimum 600 zł, cena niektórych modeli może przekraczać 1000 zł. Dotyczy to zwłaszcza pistoletów oferowanych przez najbardziej popularnych producentów. Zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych znajdziemy pistolet do malowania w Castorama, OBI, Jula, a nawet w sklepie Biedronka czy Lidl. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa pistolet do malowania?

Pistolet do malowania to sprzęt mający zbiornik na farbę (dolny lub górny) i elektryczną pompę natłokową. Wytwarza ona ciśnienie, w wyniku którego z dyszy wyrzucana jest farba mająca postać aerozolu. Strumień może być okrągły lub płaski, w tej kwestii wszystko zależy od kształtu dyszy. Prędkość, z jaką farba będzie wyrzucana z pistoletu, można samodzielnie zmieniać za pomocą regulatora ciśnienia. Farba nie chlapie na boki ze względu na zastosowaną osłonę. Przy użyciu tego typu sprzętu możemy precyzyjnie pomalować ścianę lub inną powierzchnię.

 

P2: Jak czyścić pistolet do malowania?

Czyszczenie pistoletu do malowania jest równie ważne, co jego prawidłowa obsługa. Urządzenie należy umyć każdorazowo po użyciu, aby nie zaschły w nim resztki farby, bo to może przyczynić się do jego awarii. Należy pamiętać, że tego typu sprzętów nie powinniśmy zanurzać w wodzie. Chcąc pozbyć się resztek farby, trzeba przede wszystkim starannie wypłukać zbiornik, w tym celu przydaje się rozpuszczalnik. Możemy też napełnić nim wiadro lub miskę, a następnie zanurzyć części odpowiadające za transport farby do dyszy. Nie należy czyścić tych elementów za pomocą ostrych przedmiotów, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie np. niepotrzebnej, miękkiej szczoteczki do zębów. Od czasu do czasu powinniśmy też wyczyścić filtr powietrza, można to zrobić pod bieżącą wodą.

P3: Jaka dysza do pistoletu do malowania?

Pistolet do malowania daje nam możliwość używania różnego rodzaju dysz. Dużo zależy od tego, jaką powierzchnię chcemy pomalować i jaki preparat wybraliśmy w tym celu. Uważa się, że w przypadku bejcy lub impregnatu wodnego najlepszym wyborem jest końcówka o średnicy 1,3 mm. Do ich nanoszenia dobrze nadaje się również nieco większa, 1,7 mm dysza. Przydaje się ona ponadto podczas malowania lakierami poliuretanowymi, akrylowymi oraz nitrocelulozowymi. Końcówki o średnicy 2 mm i 2,5 mm są przeznaczone do nanoszenia lakierów wodnych, przy czym zalecany jest kubek z wymuszonym ciśnieniem.

 

P4: Jak ustawić pistolet do malowania?

Prawidłowe ustawienie pistoletu do malowania polega m.in. na wyregulowaniu szerokości strumienia. Bardzo często sprowadza się to do obrotu głowicą, ale dużo zależy też od budowy sprzętu. Powinniśmy również ustawić ilość wyrzucanej farby za pomocą pokrętła. Jeśli nie mamy pewności, czy zrobiliśmy to dobrze, najlepiej zrobić próbę np. na fragmencie ściany. Wówczas przekonamy się, czy nie jest konieczne zmniejszenie lub zwiększenie ilości tzw. medium (substancji wykorzystywanej do malowania). Przed pracą należy też wyregulować wydatek powietrza i ciśnienia, który dopasowuje się do rodzaju farby.

 

P5: Ile kosztuje pistolet do malowania ścian?

Pistolety do malowania ścian i innych powierzchni stają się coraz bardziej popularne. Wynika to nie tylko z komfortu ich użycia, ale też atrakcyjnych cen. Jeżeli nie jest nam potrzebny profesjonalny sprzęt, prawdopodobnie nie wydamy dużo na jego zakup. Przeważnie urządzenia przeznaczone dla majsterkowiczów kosztują 100 – 400 zł. Droższe modele, dostępne za 600 zł i więcej, są wyposażone w nowoczesne funkcje i dodatkowe elementy, np. specjalne głowice do malowania metalu i drewna. Trzeba pamiętać, że na cenę pistoletów do malowania wpływa nie tylko ich przeznaczenie, ale również kilka innych czynników, w tym marka czy pojemność zbiornika. Gdy kupujemy pistolet do malowania na akumulator, często koszt akumulatora nie jest wliczony do ceny urządzenia. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Piotr

March 16, 2022 at 7:02 am

Bardzo pomocny i rozbudowany materiał. Dzięki

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

March 18, 2022 at 12:01 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół KacikMajsterkowicza.pl

Odpowiadać