Jak postarzyć drewno?

Ostatnio aktualizowane: 28.11.23

 

Zazwyczaj osoby, które inwestują w meble wykonane z drewna, zastanawiają się nad tym, jak skutecznie je zabezpieczyć, aby jak najdłużej zachowały początkowy wygląd. Są i tacy, którym zależy na uzyskaniu odwrotnego efektu. Postarzanie mebli jest zabiegiem, dzięki któremu drewniane elementy zaczynają idealnie wpisywać się w styl vintage. Meble retro można kupić w sklepie, niemniej jednak kosztują one zwykle dużo i w związku z tym, nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. W takim wypadku warto zdecydować się na postarzanie drewna. Jak się za to zabrać?

Przygotowanie do pracy

Jeśli zdecydujesz się na postarzanie drzwi, mebli czy innych drewnianych elementów, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie do pracy. Oczywiście kluczowy jest wybór metody w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. O sposobach na postarzenie drewna przeczytasz w dalszej części artykułu. W tym akapicie skupiamy się na ogólnych wskazówkach. Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby miejsce, w którym masz wykonać pracę, było dobrze wentylowane. Jest to niezbędne, jeśli będziesz korzystał z różnych preparatów o silnym zapachu. Warto też, abyś wyposażył się w akcesoria takie jak: Rękawice, maskę czy okulary zabezpieczające. Zastanów się też nad tym, jakie narzędzia będą Ci potrzebne na poszczególnych etapach i zbierz je w jednym miejscu, tak abyś nie tracił później czasu na ich szukanie. Piły spalinowe ani inne zaawansowane narzędzia nie są potrzebne do przeprowadzenia prac, niemniej jednak są takie akcesoria, bez których postarzanie drewna sosnowego czy innego nie jest możliwe.

Jednym z początkowych etapów pracy jest przygotowanie powierzchni, którą będziesz postarzał. Drewno musi być dokładnie wyczyszczone, a jeśli wcześniej zabezpieczono je lakierem, musisz zetrzeć jego wierzchnią warstwę. Do tego wystarczy papier ścierny o delikatnej gradacji. Zanim rozpoczniesz postarzanie desek czy mebli, musisz upewnić się, że po wstępnych przygotowaniach na powierzchni nie zostały żadne zanieczyszczenia (nawet delikatne paprochy).

 

Mechaniczne metody postarzania drewna

Jednym z najbardziej powszechnych metod jest postarzanie drewna szczotką drucianą. Pozwala ona na nadanie materiałowi wyraźnej faktury, a także na lepsze zarysowanie słojów. Druciana szczotka działa w ten sposób, że uszkadza wierzchnie warstwy drewna i tworzy nieregularne wyżłobienia. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku tych gatunków drewna, które nie są bardzo twarde (świerk, sosna). Zadowalający efekt trudno będzie uzyskać w przypadku rzeczy wykonanych z klonu, buku czy hebanu. Szczotkowanie drewna przeprowadza się nie tylko z użyciem zwykłej drucianej szczotki (co może okazać się bardzo wymagające dla Twoich rąk). Do pracy możesz wykorzystać specjalne narzędzie do szczotkowania powierzchni drewnianych. Tego typu sprzęty stosowane są przez profesjonalistów, umożliwiają nadanie materiałowi faktury, jego dokładne szlifowanie i wygładzanie.

Popularne jest też postarzanie mebli metodą przecierania. Ten sposób jest chętnie wybierany, ponieważ jego zastosowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a z jego realizacją powinien poradzić sobie właściwie każdy. Do tego sposobu wykorzystuje się zwykły, gruboziarnisty papier ścierny, który należy mocno przyciskać do materiału. Pocierając papierem ściernym o mebel czy inny element, będziesz w stanie odsłonić surowe drewno. Powłoka malarska stanie się niejednolita, pojawią się skazy charakterystyczne dla starego drewna. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu osiągniętych rezultatów, możesz pokryć drewno transparentnym lakierem.

Inną metodą postarzania drewna jest młotkowanie, dzięki której na powierzchni można uzyskać wyraźne pofałdowania i wklęśnięcia. Do tego można wykorzystać też cienkie dłuto, czy nawet śrubokręt. Zaleca się używanie takich narzędzi, które nie mają bardzo ostrych końcówek. Jeśli nie zastosujesz się do tej wskazówki, istnieje ryzyko, że nie będziesz miał odpowiednio dużej kontroli nad przebiegiem prac, mocno uszkodzisz drewno, a efekt nie okaże się tak satysfakcjonujący, jak tego oczekiwałeś. 

Niektórzy decydują się na wykorzystanie techniki fazowania polegającej na wycinaniu krawędzi materiału pod określonym kątem. Do tego typu prac niezbędne są wiertła, pilniki albo noże tokarskie. Innym sposobem na postarzanie drewna jest jego nacinanie przy wykorzystaniu piły ręcznej. Sprzęt ten umożliwia tworzenie rowków i usuwanie kory. Marzą Ci się postarzane deski? Dobre efekty gwarantuje heblowanie. Do jego przeprowadzenia używa się strugów, znanych też pod nazwą hebli. Służą one do ścierania starych powłok z materiału i tworzenia wgłębień. 

 

Chemiczne metody postarzania drewna

Jeśli zastanawiasz się, jak postarzyć deskę czy meble, a sposoby mechaniczne do Ciebie nie przemawiają, możesz zdecydować się na zastosowanie środków chemicznych. Popularną metodą tego typu jest ługowanie drewna, do którego wykorzystywane są żrące roztwory z sodą kaustyczną. Ług wpływa zarówno na kolor, jak i strukturę drewna i idealnie sprawdza się do podkreślenia usłojenia. Innym sposobem jest bejcowanie drewna polegające na wykorzystywaniu preparatów, które barwią powierzchnię materiału. Metoda ta jest mniej inwazyjna, ponieważ nie wpływa na strukturę drewna, a jedynie na jego kolor. Poprzez bejcowanie można podkreślić wygląd słojów. Polecane jest też woskowanie drewna, które daje efekty podobne do bejcowania.

Postarzanie drewna na biało

Białe meble wyglądają ładnie i są ponadczasowe, łatwo dopasować je do innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Takie meble świetnie wpisują się w minimalistyczną czy skandynawską stylistykę, która obecnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Aby urządzić mieszkanie w prostym stylu, nie trzeba od razu inwestować w nowe, białe meble. Możesz wykorzystać te, które masz już w domu i zdecydować się na bielenie drewna. Można przeprowadzić go na kilka sposobów, a każdy z nich jest prosty. Jedną z metod jest pokrywanie drewnianej powierzchni białą farbą. Efekt postarzenia drewna możesz uzyskać w ten sposób, że farbę będziesz nakładał niedokładnie, tak aby widoczny pozostał naturalny odcień malowanej powierzchni. Dobrze sprawdza się też woskowanie drewna na biało. Do przeprowadzenia takich prac, poza woskiem, będziesz potrzebował dwóch miękkich szmatek. Jedną, zwilżoną wcześniej wodą musisz przetrzeć powierzchnię. Drugą z kolei wykorzystasz do nabierania wosku i jego rozprowadzania po drewnie. Najlepiej sprawdza się aplikacja okrężnymi ruchami. Do nakładania wosku można też wykorzystać pędzel, ale jest on rekomendowany raczej w tych miejscach, do których dostęp jest ograniczony (np. w rogach). Po aplikacji produktu należy pozostawić drewno do wyschnięcia i w razie konieczności powtórzyć zabieg. Bielenie drewna można też przeprowadzić przy użyciu farb kredowych, które gwarantują matową powłokę. 

 

Proste domowe sposoby na postarzanie drewna

Istnieją też inne metody, które właściwie nie wymagają inwestowania w żadne preparaty ani akcesoria. Do tej grupy zaliczyć można postarzanie drewna octem. Do przeprowadzenia tej metody poza octem jabłkowym konieczny jest słój i stare gwoździe. Do naczynia wlewa się ocet i wkłada stare gwoździe, a następnie pozostawia je najlepiej na kilka dni. Po ich upływie wystarczy nałożyć na drewnianą powierzchnię przygotowaną miksturę, używając do tego pędzla lub miękkiego tamponu. 

Jako postarzacz do drewna dobrze sprawdza się kawa, herbata i łupiny orzechów. Podobnie jak w przypadku octu, z tych składników robi się mocny napar i pozostawia do ostygnięcia. Następnie ciecz wciera się w strukturę drewna. Pierwsze efekty mogą nie być dostatecznie widoczne i satysfakcjonujące, w związku z tym omawiane czynności trzeba powtarzać do momentu, aż rezultaty będą zadowalające.

Postarzanie drewna – nadmanganian potasu

Do uzyskania efektu starych mebli może przydać się nadmanganian potasu. Postarzanie drewna z jego użyciem przynosi dobre rezultaty. Choć nazwa nadmanganian potasu brzmi skomplikowanie, produkt ten można kupić w każdej aptece. Jego cena nie jest wysoka. Nadmanganian potasu najczęściej ma postać niewielkich kryształków. Należy wsypać je do słoika z wodą. Najlepiej, jeśli ciecz będzie ciepła, wtedy kryształki łatwiej się rozpuszczą. Przygotowaną miksturę wystarczy rozprowadzić po drewnianej powierzchni. Intensywność koloru zależy od ilości wsypanego do słoika nadmanganianu potasu, więc w tej kwestii można eksperymentować. Trzeba pamiętać o tym, że nadmanganian potasu brudzi ręce i wszystko inne, więc podczas jego aplikowania należy używać rękawiczek ochronnych, a podłogę zabezpieczyć matą lub czymś podobnym. Ciecz zaraz po nałożeniu barwi drewno na fioletowo-różowy kolor, ale po wyschnięciu uzyskuje brązowy odcień.

 

Postarzanie drewna palnikiem

Wskazując na różne metody postarzania drewna, nie można zapomnieć o sposobie znanym jako Shou Sugi Ban. To stara japońska technika wykorzystana do konserwacji drewna, która jednocześnie dobrze sprawdza się do jego postarzania. Sposób ten przewiduje korzystanie z palnika gazowego, którym opala się drewno. Im dłużej korzysta się z palnika, tym głębiej ogień wżera się w strukturę materiału. Po zastosowaniu palnika gazowego musisz przystąpić do szczotkowania drewna, a następnie jego umycia. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, które pojawiły się na materiale na skutek jego opalania. Na koniec warto zabezpieczyć drewno woskiem. 

Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłeś odpowiedź na nurtujące Cię pytania i byliśmy w stanie przekonać Cię do tego, że drewno postarzane można zrobić samemu. Jeśli marzysz o meblach w stylu vintage, chcesz odświeżyć wnętrze i zależy Ci na jego oryginalnym charakterze, postarzanie mebli i innych drewnianych elementów może być dobrym pomysłem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ