Ranking 12 najlepszych pił spalinowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Piła spalinowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kupno piły łańcuchowej może być trudnym zadaniem. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty z różnymi ulepszeniami. Ponadto różnią się one przeznaczeniem. Dlatego przed zakupem warto poczytać o najlepszych produktach w rankingu. Warto rozważyć zakup spalinowej pilarki łańcuchowej Oleo-Mac GSH 560. Sprzęt ma dużą moc silnika wynoszącą 3,8 KM. Długa, 46-centymetrowa prowadnica ułatwia pracę w ogrodzie, sprawdza się również do profesjonalnych zadań farmerskich. Piłę wyposażono w system antywibracyjny, który niweluje wstrząsy urządzenia oraz w wygodny uchwyt, co przekłada się na duży komfort użytkowania. Jeśli ten produkt nie spełnia oczekiwań, polecamy również Piłę łańcuchowo-spalinową NAC CST52-45-01AC. Urządzenie jest wyposażone w dwusuwowy silnik, który sprawia, że działa niezawodnie. Ponadto urządzenie również jest wyposażone system antywibracyjny. Maksymalna moc silnika to 3KM a jego pojemność wynosi 51 cm3. Materiały, z których urządzenie jest wykonane są wysokiej jakości, co zwiększa jego długość pracy.


12 najlepszych pił spalinowych. Opinie w 2023 roku

 

Przeczytaj ranking pił spalinowych, a dowiesz się, które sprzęty są szczególnie polecane przez użytkowników. Przygotowując zestawienie, skupiliśmy się przede wszystkim na parametrach dostępnych na rynku urządzeń, a także wzięliśmy pod uwagę zamieszczone w Internecie opinie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Piła spalinowa dobrze sprawdza się do wykonywania przydomowych prac oraz sporadycznych zadań typu farmerskiego. Duża średnica koła magnesowego zapewnia płynną pracę silnika. Specjalny układ antywibracyjny chroni ręce użytkownika przed wstrząsami. Boczny napinacz pomaga szybciej i łatwiej napiąć łańcuch. Uszlachetniony wał korbowy jest trwały, prowadnica z litej stali służy przez wiele lat.

Wady

Waga piły spalinowej Oel-Mac wynosi 5,2 kg. Przy dłuższej pracy urządzenie powoduje zmęczenie i ból rąk, przez co trzeba, co jakiś czas robić przerwy w wykonywaniu zadań. Waga urządzenia jest szczególnie niekomfortowa dla osób, które poszukują sprzętu do prac w przydomowym ogródku.

Podsumowanie

Jeśli szukasz piły spalinowej, która pomoże Ci wykonać wszystkie zadania w przydomowym ogródku, model Oleo-Mac sprawdzi się dobrze. Silnik w urządzeniu pracuje płynnie, a system antywibracyjny zwiększa komfort użytkowania. Koło magnesowe dobrze chłodzi silnik, nawet podczas pracy w upalne dni. Wszystkie elementy piły wykonano z wysokiej jakości materiałów.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma certyfikat CE potwierdzający jego wykonanie zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Korzystając z piły spalinowej, nie odczuwamy szybko zmęczenia dłoni, co jest możliwe za sprawą dobrze opracowanego systemu antywibracyjnego.

Wady

Użytkownicy przyznają, że trzeba stosunkowo często regulować łańcuch, bo ma on tendencję do luzowania się. Warto też zwrócić uwagę na to, że piła spalinowa waży 6,2 kg, więc jest ciężka w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku sprzętami.

Podsumowanie

Zestaw zawiera wszystkie potrzebne akcesoria. Pilarka jest zasilana benzyną bezołowiową 95 PB. Grubość łańcucha wynosi 1,5 mm. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany i wyposażony w sprawnie działającą manetkę gazu.

Rozważ też

Zalety

To piła łańcuchowa przeznaczona do użytku przydomowego. Zaopatrzono ją w efektywny system tłumienia drgań oraz wydajny filtr powietrza. Dzięki specjalnym znacznikom sprzęt ułatwia cięcie na wymiar. Moc silnika wynosi 1,35 kW.

Wady

Część klientów przekazuje, że zimny silnik narzędzia jest ciężko uruchomić. Trzeba za linkę ciągnąć kilkanaście razy. Wymaga to nie tylko cierpliwości, ale też i sporej siły.

Podsumowanie

To sprzęt pozwalający na cięcie o długości 35 cm. Wyposażono go w łańcuch o podziałce 3/8" o szerokości rowka 1,1 mm. Sprzęt ma boczny napinacz łańcucha, a filtr powietrza jest wymieniany beznarzędziowo. Waga urządzenia wynosi 4,1 kg.

 

Piła spalinowa Oleo Mac

 

1. Spalinowa Pilarka Łańcuchowa Oleo-Mac GSH 560

 

Mocna spalinowa pilarka łańcuchowa Oleo-Mac GSH 560 to sprzęt dla osób ceniących sobie jakość urządzenia. Model ma moc 3,8 KM i pojemność zbiornika paliwa wynoszącą 0,55 l. Długość prowadnicy pilarki to 46 cm, dzięki czemu sprzęt sprawdzi się do każdego zadania. Piła nadaje się zarówno do przydomowego użytku, jak i do cięższych prac. Urządzenie ma automatyczną pompę olejową, która nie pracuje na jałowym biegu.

Sprzęt jest komfortowy w użytku, ponieważ wyposażono go w układ antywibracyjny, składający się z jednej sprężyny i pięciu amortyzatorów. Piła ma koło magnesowe o średnicy 100 mm, które zapewnia płynność pracy silnika oraz chłodzenie sprzętu nawet podczas pracy w niesprzyjającej temperaturze. Boczny napinacz usprawnia napinanie łańcucha. Wszystkie elementy piły są trwałe, uszlachetniony wał korbowy, czy niklowany cylinder służą przez wiele lat.

Konsumenci chwalą piłę spalinową Oleo-Mac, ponieważ ma dużą moc i długą prowadnicę. Dzięki temu sprzęt sprawdza się do każdego rodzaju pracy, zarówno w ogrodzie, jak i w lesie. Urządzenie jest wytrzymałe i wykonane z wysokiej jakości elementów. Spalinowa pilarka łańcuchowa Oleo-Mac GSH 560 to mocna maszyna, w której silnik pozwoli nawet na cięcie kłody wzdłużne. 

 

Zalety

Duża moc: Moc silnika wynosząca 3,8 KM umożliwia cięcie zarówno poprzeczne jak i wzdłużne. 

Układ wibracyjny: Zastosowanie układu wibracyjnego z jedną sprężyną i pięcioma amortyzatorami gumowymi chroni skutecznie operatora przed wibracjami maszyny.

Pompa olejowa: Metalowa pompa olejowa automatyczna pozwala na regulację wydatku oleju dostosowując go do układu tnącego i wykonywanej pracy.

Napinacz łańcucha: Napinacz łańcucha z bocznym umiejscowieniem wpływa na ułatwienie procesu jego napinania.

Trwała konstrukcja: Wał korbowy oraz korbowód kuty, niklowany cylinder, dwupierścieniowe tłoki to cechy, które zapewniają długą żywotność urządzenia i właściwe jego osiągi.

 

Wady

Waga sprzętu: Waga pilarki bez układu tnącego wynosi 5,2 kg. Opinie dotyczące tej piły spalinowej mówią, że po uzupełnieniu go w układ tnący, pilarz musi operować urządzeniem o znaczącej wadze.

 

 

 

 

Piła spalinowa Nac

 

2. Piła łańcuchowa Spalinowa NAC CST52-45-01AC 

 

Większość osób, które zdecydowały się kupić piłę spalinową NAC CST52-45-01AC, jest zadowolona z podjętej decyzji. Urządzenie ma moc maksymalną równą 3 KM i jest wyposażone w dwusuwowy silnik o pojemności równej 51 cm3. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 550 ml, a długość prowadnicy to 45 cm.

Piła spalinowa Nac ma łańcuch o grubości 1,5 mm i waży 6,2 kg. W zestawie znajduje się pojemnik przeznaczony do sporządzania mieszanki paliwowej, a także potrzebne akcesoria, czyli: śrubokręt, pilnik, imbus i klucz do świec. W urządzeniu zastosowano system antywibracyjny, który pozwala ograniczyć zmęczenie dłoni. 

Konsumenci wypowiadają się pozytywnie na temat funkcji automatycznego smarowania łańcucha ułatwiające korzystanie z piły spalinowej. Zapewniają też, że 2-suwowy silnik działa bezawaryjnie i gwarantuje odpowiednią efektywność w trakcie pracy. Urządzenie ma certyfikat CE potwierdzający, że zostało ono wyprodukowane przy uwzględnieniu obowiązujących norm prawnych.Piła łańcuchowa spalinowa NAC CST52-45-01AC to sprzęt radzący sobie w każdych warunkach, przyda się w pracach ogrodowych i leśnych.

 

Zalety

Moment obrotowy: Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu pilarka nawet przy cięciu grubych gałęzi nie zacina się.

Beznarzędziowa wymiana łańcucha: W narzędziu zastosowano łańcuch o grubości 0,15 cm. Jego wymiana jest całkowicie bez narzędziowa.

Silnik: Sprzęt zaopatrzono w dwusuwowy silnik 51 cm3 o maksymalnej mocy 3 KM. Moc taka zapewnia płynną pracę podczas cięcia.

Ergonomiczna rączka: Komfort użytkowania podnosi ergonomicznie ukształtowana rączka, którą wyposażono w system antywibracyjny.

Dodatkowe akcesoria: Wraz z piłą klient w zestawie otrzymuje prowadnicę łożyskową, klucz do świec wraz za śrubokrętem i uniwersalnym wkrętakiem.

 

Wady

Odpalanie: Jak przekazują użytkownicy, piła ma humory dotyczące odpalania jej. Gdy silnik jest zimny trzeba ciągnąć za linkę kilkukrotnie. Lekko rozgrzany zapala bez problemu, Natomiast po długiej pracy wyłączony, po próbie ponownego uruchomienia, w większości wypadków próby uruchomienia spełzają na niczym.

 

 

 

 

Piła spalinowa Makita

 

3. Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A

 

Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A będzie doskonałym narzędziem do okazjonalnego wykorzystania w domu i w ogrodzie oraz cięcia drewna o niewielkiej średnicy .

Zaopatrzono ją w pompkę zasysającą paliwo ułatwiającą rozruch, a także przełącznik wielofunkcyjny z opcjami półgaz – ssanie oraz start – stop. Pojemność skokowa silnika wynosi 32 cm3, moc silnika natomiast to 1,35 kW. Piła została wyposażona prowadnicę o długości 35 cm oraz łańcuch z podziałką 3/8″. Na uwagę zasługuje metalowa, regulowana pompa oleju, ze zbiornikiem o pojemności 0,28 l.

Piłę zaopatrzono również w efektywny system tłumienia drgań, co znacznie ułatwia operatorowi manewrowanie nią. Jest ona zasilana mieszanką paliwa E95 i oleju w stosunku 1:50. Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A to model do wykorzystania przydomowego.

 

Zalety

Niska waga: Waga sprzętu to zaledwie 4,1 kg. Nie sprawi ona trudności operatorowi przy manipulowaniu piłą nawet przez długi czas.

Katalizator: Piłę wyposażono w specjalny katalizator w układzie wydechowym, który sprawia że szkodliwe związki paliwa zostaną dopalone. W ten sposób producent przyczynia się do niezanieczyszczania środowiska.

Znaczniki: Pilarka Makita na swojej obudowie ma umieszczone specjalne znaczniki, które ułatwiają precyzyjne  cięcie na określony wymiar.

Dostęp do osprzętu: Użytkownicy przekazują, że w przypadku potrzeby wymiany podzespołów, osprzęt jest łatwo dostępny przystępnych cenach.

Obsługa: Uzupełnianie zbiorników paliwa i oleju nie stanowi problemu, Bowiem wlewy obu zbiorników zostały usytuowane w łatwo dostępnym miejscu.

 

Wady

Klienci przekazują, że piła spalinowa Makita w poszczególnych egzemplarzach, źle się uruchamia, gdy jej silnik jest zimny. Niejednokrotnie za linkę trzeba ciagnac kilkanaście razy.

 

 

 

 

Piła spalinowa Graphite

 

4. Piła Spalinowa Graphite 58G950

 

W każdym garażu przyda się piła spalinowa Graphite 58G950. Jej moc to 900 W, czyli 1,22 KM. Dobrze sprawdza się do codziennych prac w ogrodzie, przycinania gałęzi drzew i krzewów oraz cięcia większych elementów. Wysokiej jakości łańcuch OREGON zapewnia wieloletnie użytkowanie. Długość prowadnicy to 300 mm, co wystarcza do większości prac ogrodowych. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 230 ml, a zbiornika oleju łańcuchowego 160 ml. Piła ma wygodny uchwyt i jest łatwa w użytkowaniu. Dla większego komfortu zastosowano automatyczne smarowanie łańcucha.

Wygodę użytkowania piły spalinowej zapewnia także dwupunktowe mocowanie prowadnicy oraz specjalny system amortyzacji, który pochłania wstrząsy. Nieduża masa całego sprzętu pozwala na swobodne operowanie pilarką. Waga piły to niewiele ponad 3 kg. W zestawie znajdują się także dodatkowe akcesoria, między innymi pojemnik na mieszankę benzyny i paliwa, klucz do świec, wkrętak do gaźnika, pilnik, pas naramienny oraz osłona prowadnicy.

Użytkownicy piły spalinowej Graphite polecają ją innym konsumentom ze względu na łatwość obsługi, precyzję cięcia oraz wygodę użytkowania. Wytrzymały łańcuch oraz długa prowadnica zapewniają szybkie cięcie gałęzi i drewna na opał.  Piła spalinowa Graphite 58G950 to model, który będzie użyteczny do przycinania konarów średniej wielkości. Jest to dobra piła spalinowa do gałęzi.

 

Zalety

Prędkość obrotowa silnika: Spalinowy silnik urządzenia o mocy 0,9 KW oraz pojemności 25,4 cm3, pozwala na osiągnięcie prędkości obrotowej na poziomie 10500 obrotów na minutę. To z kolei przekłada się na dobrą wydajność pracy.

Prowadnica: Sprzęt wyposażono w prowadnicę o długości 30,5 cm, która została zamocowana dwupunktowo. Zwiększa to stabilność urządzenia podczas pracy.

Dołączone akcesoria: Wraz z piłą klient otrzymuje łańcuch tnący wyposażony w prowadnicę z osłoną, pas nośny, a także klucz i pilnik do łańcucha. W zestawie jest również pojemnik do przygotowania mieszanki benzynowo – olejowej i wkrętak do regulacji gaźnika.

Gwarancja: Producent pilarki udziela 36 miesięcznej gwarancji na bezawaryjne działanie urządzenia.

Automatyczne smarowanie łańcucha: Producent zadbał o wyposażenie sprzętów technologię automatycznego smarowania łańcucha. Ogranicza to jego zużycie, a także wpływa na wydajność pracy.

 

Wady

Zbiornik paliwa: Pilarka została wyposażona w zbiornik paliwa o pojemności 0,23 l. Natomiast zużycie paliwa na godzinę pracy pilarki wynosi 0,95 litra. Oznacza to że zbiornik trzeba napełniać kilka razy na godzinę.

 

 

 

 

Piła spalinowa Stiga

 

5. Piła Spalinowa Stiga SP 386 240381602S17

 

Jeśli szukasz piły spalinowej do swojego warsztatu, z pewnością zainteresuje Cię model Stiga SP 386 240381602S17. Dobrze sprawdza się nawet do bardzo wymagających prac w ogrodzie i na działce. Wyposażono ją w 2-suwowy silnik spalinowy o mocy znamionowej 1,6 kW. Długa, 35-centymetrowa prowadnica umożliwia cięcie dużych kawałków drewna. Piła ma także dodatkowy magnezowy karter, który sprawia, że jest niezawodna w każdych warunkach. Wysokiej jakości łańcuch przesuwa się z prędkością 22,8 m/s, co zapewnia wydajną i szybką pracę. 

Piła spalinowa Stiga będzie Ci służyć przez wiele lat, ponieważ wszystkie tłoki i cylindry pokryto warstwą chromu, odporną na ścieranie i wszelkiego rodzaju termiczne obciążenia. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 0,5 l, co wystarcza na przeprowadzenie niezbędnych prac w ogrodzie. Miękki i wygodny uchwyt zapewnia komfort użytkowania. Waga piły to 5,6 kg.  

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup piły spalinowej Stiga są zadowoleni z wyboru. Wysokiej jakości łańcuch oraz mocny silnik zapewniają wydajną pracę nawet w trudnych warunkach. Piła jest łatwa w obsłudze, ma wygodną rączkę. Wymiana filtrów jest prosta i szybka. Piła spalinowa Stiga SP 386 240381602S17 to sprzęt niezastąpiony w każdym ogrodzie.

 

Zalety

Ergonomiczny uchwyt: Rączkę urządzenia wyposażono ergonomiczny uchwyt z miękką wyściółką. Dzięki niej praca operatora jest komfortowa, a wibracje przenoszone z urządzenia – ograniczone.

Smarowanie łańcucha: Producent wyposażył swoje urządzenie w automatyczne smarowanie łańcucha. Dzięki niemu praca przebiega sprawnie.

Ssanie: Sprzęt został zaopatrzony w ssanie obsługiwane manualnie, które ułatwia rozruch silnika, gdy ten jest zimny.

Cylindry: Na wysoką żywotność i sprawność urządzenia wpływa fakt, że cylindry oraz tłoki w pilarce zostały pokryte warstwą chromu. Sprawia to, że są bardziej odporne na ścieranie. 

 

Wady

Łańcuch: Jak podają użytkownicy, łańcuch urządzenia samoczynnie luzuje się nieustannie podczas pracy. Wymaga to przerwy w pracy i ponowne jego naciągnięcie.

Przygotowanie mieszanki paliwowej: Piła wymaga przygotowania paliwa która jest mieszanką benzyny z olejem. Do zestawu jednak nie dołączono zbiorniczka ułatwiającego przygotowanie mieszanki.

 

 

 

 

Piła spalinowa na wysięgniku

 

6. Makita Okrzesywarka z wysięgnikiem EY2650H25H

 

Interesuje Cię piła spalinowa na wysięgniku? Polecamy Twojej uwadze model Makita EY2650H25H. Ma on wysięgnik z regulowaną długością w zakresie od 272 cm do 392 cm. Waga urządzenia jest równa 11,3 kg. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 0,6 l. Długość prowadnicy to 30 cm.

Piła spalinowa pozwala na przycinanie nawet wysokich drzew, bez konieczności używania drabiny. W związku z tym wykonywanie prac ogrodowych jest bardziej komfortowe. Automatyczne smarowanie łańcucha ułatwia konserwację urządzenia i pozwala zachować je w dobrym stanie. Model ma 4-suwowy silnik.

Czytając opinie o piłach spalinowych Makita EY2650H25H, można dojść do wniosku, że są to dobrej jakości urządzenia gwarantujące bezawaryjną i efektywną pracę. W zestawie znajduje się m.in. pas barkowy poprawiający stabilność urządzenia, okulary ochronne gwarantujące bezpieczeństwo i wytrzymały łańcuch tnący. Makita okrzesywarka z wysięgnikiem EY2650H25H to piła pozwalająca na pielęgnację drzew bez wspinania się na drabinę.

 

Zalety

Wysięgnik: Sprzęt został wyposażony w wysięgnik o regulowanej długości wynoszącej od 2720 do 3920 mm. Pozwala to na dostęp do gałęzi drzew umieszczonych wysoko.

Zdolność cięcia: Jak podaje producent, sprzęt ma zdolność cięcia średnic do 25,5 cm. Pozwala to na przycinanie naprawdę grubych konarów.

Wyposażenie: Dostarczone wyposażenie wraz z piłą na wysięgniku to: Prowadnica, pas barkowy, łańcuch tnący, osłona zespołu tnącego, okulary ochronne oraz zestaw kluczy.

Smarowanie łańcucha: Istotnym jest to, że podczas pracy następuje automatyczne smarowanie łańcucha. Wpływa to na efektywność. Zbiornik oleju do łańcucha wynosi 0,12 ml

 

Wady

Waga urządzenia: Waga sprzętu z pustym zbiornikiem oraz bez łańcucha tnącego to 7,2 kg. Nie jest to mało biorąc pod uwagę że praca odbywa się na wysięgniku.

 

 

 

 

Piła spalinowa do gałęzi

 

7.  Piła spalinowa do gałęzi NAC CST25-25AC 25,4cc

 

Piła spalinowa do gałęzi NAC CST25-25AC 25,4cc przez wielu użytkowników jest określana trzema słowami: Trwałość, niezawodność, funkcjonalność. Piłę wyposażono w spalinowy silnik dwusuwowy o pojemności 25,4 cm3 i maksymalnej mocy 1,2 KM.

Maksymalna prędkość obrotowa osiągana przez sprzęt to 11000 obrotów na minutę. Długość prowadnicy wynosi tu 250 mm. Producent zastosował tu łańcuch własnej produkcji o podziałce 3/8 cali. Maksymalna prędkość pracy łańcucha wynosi 19 m/s. Użytkownicy wskazują na funkcjonalność pilarki ze względu na ergonomicznie rozmieszczone elementy sterowania, które ułatwiają zarówno pracę z pilarką jak i jej uruchamianie.

Waga całego sprzętu wynosi 3,6 kg. Piła spalinowa do gałęzi NAC CST25-25AC 25,4cc to piła wykorzystywana do przycinania gałęzi.

 

Zalety

Niska waga: Waga tej piły spalinowej wynosi zaledwie 3,6 kg. Dzięki niej urządzenie jest łatwe w manipulacji.

Komponenty konstrukcji: Producent zaznacza, że do wykonania pilarki zastosowano wysokiej jakości prowadnicę NAC, zaopatrzoną w łożysko, a także wytrzymały łańcuch NAC oraz zastosowano tu automatyczną pompę oleju.

Hamulec: Gałęziówka urządzenia wyposażona została w stalowy grzebień oporowy i ma mechanizm pozwalający na natychmiastowe zatrzymanie łańcucha. Wpływa to na bezpieczeństwo użytkowania.

 

Wady

Głośna praca: Jak przekazują użytkownicy urządzenia, wadą jest jego głośna praca. Dlatego zaleca się, aby pracę wykonywać założonymi ochronnymi nausznikami.

 

 

 

 

Piła Spalinowa Lider

 

8. Piła Spalinowa Lider RG4616-B4

 

Piłę spalinową Lider RG4616-B4 wyróżnia niewielka masa wynosząca 5,5 kg. Dzięki niewielkiej wadze obsługa przyrządu jest nieskomplikowana. W zestawie wraz z pilarką użytkownik otrzymuje prowadnicę i łańcuch, a także instrukcję obsługi w języku polskim oraz kartę gwarancyjną obejmującą 24 miesiące bezawaryjnego użytkowania.

Długość prowadnicy wynosi tu 400 mm. Łańcuch marki Kangxin ma podziałkę 0,325 cali i grubość 0,15 cm, a także jest smarowany automatycznie. Bezpieczeństwo operatorowi zapewnia automatyczny hamulec.

Użytkownicy przekazują, że piła spalinowa Lider to sprzęt o kompaktowej konstrukcji i ergonomicznych rozwiązaniach, na które między innymi składa się gumowana rękojeść. Moc silnika urządzenia to 1,8 kW, jego pojemność to 46 cm3.

 

Zalety

Ergonomia pracy: W urządzeniu zastosowano rozmaite rozwiązania zgodne z ekonomią pracy, począwszy od niewielkiej wagi skończywszy na rączce z miękką rękojeścią.

Zbiorniki: Piłę wyposażono duże zbiorniki na paliwo i olej. Zbiornik paliwa mieści 550 ml, oleju – 260 ml.

Trwały silnik: Pilarkę wyposażono mocny dwusuwowy silnik o mocy 2,5 KM oraz pojemności 46 cm3.

 

Wady

System napinania łańcucha: Piła nie została wyposażona w beznarzędziowy system napinania i wymiany łańcucha. Zatem regulacja sprzętu będzie trwała dłużej niż w innych modelach.

 

 

 

 

Mała piła spalinowa

 

9. Piła łańcuchowa Straus ST/CHS1300G-2504A

 

Użytkownicy których interesuje mała piła spalinowa, być może będą zainteresowani produktem piła łańcuchowa Straus ST/CHS1300G-2504A. Waga tego modelu wynosi 3,6 kg i zaopatrzono go pojemnik na paliwo o wielkości 320 ml oraz oleju 160 ml. Model ma silnik dwusuwowy, jednocylindrowy o pojemności skokowej 25,4 cm3. Moc silnika wynosi 1,8 KM.

Niewielka waga oraz oraz obroty silnika na poziomie 11000 przeznaczają ten sprzęt wszędzie tam, gdzie w ogrodzie potrzebny jest sprzęt o mocnej konstrukcji i możliwości łatwej manipulacji. Trzeba również dodać że pilarkę można obsługiwać jedną ręką.

Piłę, producent zaopatrzył również w automatyczną pompę oraz hamulec bezpieczeństwa. Piła łańcuchowa Straus ST/CHS1300G-2504A to sprzęt, który dasz radę obsłużyć jedną ręką.

 

Zalety

Moc silnika: Sprzęt charakteryzuje moc silnika na poziomie 1,8 KM. Zarówno ta moc, jak i maksymalne obroty silnika wynoszące 11 tysięcy na minutę, sprawią, że sprzęt ten podoła wielu pracom w ogrodzie.

Niewielka waga: Kompletne urządzenie to waga około 3,6 kg. Tak niska waga pozwala na obsługę pilarki jedną ręką.

Zawartość zestawu: Wraz z piłą klient otrzymuje łańcuch tnący, osłonę prowadnicy, prowadnicę, pojemnik do sporządzania mieszanki paliwowej oraz przybornik z kluczami.

 

Wady

Według użytkowników tego modelu najsłabszym ogniwem pilarki jest jego gaźnik, który ulega szybkiemu uszkodzeniu. Niejedno urządzenie w krótkim czasie wymaga jego wymiany.

 

 

 

 

Piła spalinowa Handy

 

10. Piła spalinowa Handy Prime RG2630A

 

Piła spalinowa Handy Prime RG2630A to uniwersalne urządzenie do wielu zastosowań. Sprzęt poradzi sobie przy pracy z drewnem opałowym, deskami, a także przycinaniem gałęzi drzew. Producent wyposażył swój sprzęt w dwusuwowy silnik spalinowy, a także łańcuch zaopatrzył w automatyczne smarowanie. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa również automatyczny hamulec.

Wspomniany dwusuwowy silnik, ma moc 1 KM oraz pojemność 24,4 cm3. Prowadnica o długości 30 cm i łańcuch z automatycznym smarowaniem pozwolą na wykorzystanie urządzenia zarówno do prac precyzyjnych jak i wycinkowych.

Na wygodę użytkowania wpływa to, że piła spalinowa Handy to ergonomiczna konstrukcja, na którą składa się zarówno kompaktowa budowa jak i solidny uchwyt z gumowaną rękojeścią. Obie te cechy pozwalają na obsługę narzędzia jedną ręką.Piła spalinowa Handy Prime RG2630A ze względu na kompaktowe wymiary jak i wagę wynoszącą 3,5 kg pozwala na obsługę jedną ręką.

 

Zalety

Uniwersalność: Jak podają użytkownicy wielką zaletą piły Handy jest to, że jej prowadnica poradzi sobie zarówno z cięciem drewna opałowego, przecinaniem desek, a także obcinaniem gałęzi drzew.

Bezpieczeństwo: Piła została wyposażona w automatyczny hamulec, który w razie problemów unieruchomi łańcuch.

Smarowanie łańcucha: Dzięki funkcji automatycznego smarowania łańcucha obsługa serwisowa sprzętu jest ograniczona do minimum. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić poziom oleju do smarowania w zbiorniku.

 

Wady

Głośność pracy: Jak czytamy w specyfikacji, poziom mocy akustycznej tego urządzenia wynosi 113 decybeli. Taki poziom hałasu wymaga, aby pracę wykonywać zabezpieczeniem słuchu specjalnymi słuchawkami ochronnymi.

 

 

 

 

Piła spalinowa Husqvarna

 

11. Piła Spalinowa Husqvarna Husqvarna K970 Chain

 

Do precyzyjnego cięcia warto wybrać piłę spalinową Husqvarna K970 Chain. Wyposażono ją w silnik 2-suwowy o mocy 4,8 kW. Piła dobrze sprawdza się nie tylko w ogrodzie, ale również podczas prac remontowych. Umożliwia wycinanie nieregularnych kształtów oraz małych otworów o wymiarach 11 cm x 11 cm. Wytrzymały i solidny łańcuch można regulować. Jego naciąg zmienia się za pomocą śruby. Prowadnica piły umożliwia zagłębianie się w ciętym materiale na 390 mm. 

Piła spalinowa Husqvarna jest łatwa w obsłudze. Ręczny rozruch wspomaga specjalna konstrukcja poszczególnych elementów. Gaźnik, cylinder, pompka paliwowa oraz elektroniczny układ zapłonowy zostały zaprojektowane w taki sposób, że zapewniają szybkie i proste uruchomienie silnika. Piła ma niską wrażliwość na niesprzyjające warunki atmosferyczne, dlatego jest niezawodna w każdej sytuacji.

Wśród opinii konsumentów na temat piły spalinowej Husqvarna przeważają pozytywne komentarze. Mocny silnik i duża odporność na niesprzyjające warunki sprawiają, że sprzęt sprawdza się do wykonywania różnych prac. Konsumentom szczególnie podoba się możliwość wycinania niedużych i nieregularnych kształtów.

 

 

 

 

Piła spalinowa Ursus

 

12. NAC Ursus Piła spalinowa UR-CST52-40OW 2,9KM

 

Do pracy w ogrodzie przyda się piła spalinowa NAC UR-CST52-40OW z 2-suwowym silnikiem, który zapewnia większą efektywność cięcia. Moc sprzętu wynosi 2,9 KM. W efekcie piła charakteryzuje się niezawodnym działaniem w każdych warunkach oraz niskim spalaniem. Maksymalna prędkość silnika na jałowym biegu to 3000 obr/min. Piłę wyposażono w wysokiej jakości, wytrzymały łańcuch OREGON oraz płynnie działającą prowadnicę z łożyskiem. Pompa oleju jest automatyczna, co zapewnia komfort użytkowania. Konstrukcja piły umożliwia łatwy dostęp do filtra powietrza.

W pile spalinowej NAC zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Stalowy grzbiet oporowy jest bardzo wytrzymały, a bezpieczeństwo zapewnia specjalny mechanizm natychmiastowego zatrzymania łańcucha. Dla większej wygody użytkownika zastosowano amortyzatory w postaci antywibracyjnej rączki, która pochłania wszelkie drgania. Piła jest łatwa w obsłudze i lekka. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 0,55 l, co wystarcza do wykonania niedużych prac w ogrodzie.

Opinie konsumentów na temat piły spalinowej NAC są pozytywne. Konsumenci polecają sprzęt ze względu na dużą moc silnika, wygodę i bezpieczeństwo pracy oraz nowoczesne rozwiązania. Piła jest lekka, mocna i łatwa w obsłudze.  

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką piłę spalinową kupić?

 

Podczas prac na działce piła spalinowa często okazuje się niezbędnym sprzętem. Z jej pomocą można m.in. przygotować drewno na opał do kominka i przyciąć bardzo grube gałęzie. Jak można rozpoznać, czy dane urządzenie jest niezawodne? Najważniejsze cechy dobrej piły opisaliśmy poniżej, w poradniku.

 

 

Moc

Dla pił spalinowych moc podawana jest najczęściej w koniach mechanicznych. Jeśli chcemy znaleźć sprzęt, który nas nie zawiedzie, musimy zastanowić się, do czego jest nam potrzebny. Jeżeli ma to być urządzenie przeznaczone do niewielkich prac w ogrodzie, przykładowo przycinania cienkich gałęzi, silnik o mocy do 3 KM powinien być wystarczający. Do wycinki drzew czy przygotowywania desek potrzebujemy sprzętu z mocniejszą jednostką napędową, powyżej 3 KM. Za profesjonalne modele uznaje się te, których moc przekracza 5 KM. Najlepsza piła spalinowa umożliwia szybkie wykonanie każdej pracy.

 

Długość prowadnicy

Na prowadnicy umieszczony jest łańcuch pozwalający na przecięcie drewna. Jej długość musi być dobrze dobrana do rodzaju wykonywanej pracy. Zwykle mieści się ona w zakresie od 30 cm do 50 cm, choć czasami jest równa nawet 100 cm (tym wyróżniają się sprzęty dla profesjonalistów). Im cięższą pracę mamy do wykonania, tym dłuższa powinna być prowadnica.

 

Pojemność silnika

Pojemność ma wpływ na wydajność silnika oraz jego całkowitą moc. Nie może być ona za mała, bo wtedy praca zajmie znacznie więcej czasu, będzie się to wiązało także ze zwiększonym zużyciem paliwa. Zakup piły ze zbyt dużą pojemnością silnika również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż spalanie benzyny i oleju okaże się zbyt wysokie. Dla sprzętów przeznaczonych do domowego użytku zwykle jest to 30, maksymalnie 60 cm3. 

 

Zbiornik na paliwo

Aby piła spalinowa mogła działać, przed jej uruchomieniem należy wlać paliwo do zbiornika. Może to być olej napędowy, benzyna lub ich mieszanka. Co prawda częste robienie przerw w pracy po to, aby napełnić zbiornik, szybko stanie się uciążliwe, ale jednocześnie nie będziemy narzekać, że sprzęt jest bardzo ciężki. Zastanawiając się, jaką piłę spalinową wybrać, trzeba uwzględnić własne preferencje. Przemyślmy, na czym bardziej nam zależy: lekkości sprzętu czy może bardziej pojemnym zbiorniku na paliwo. Standardowo jego wielkość to ok. 0,5 l.

 

 

Poziom generowanego hałasu

Urządzenia spalinowe pracują znacznie głośniej od tych elektrycznych. Dotyczy to zarówno kosiarek, nożyc do żywopłotu, glebogryzarek, jak i pił. Zazwyczaj silniki tego typu urządzeń generują hałas powyżej 100 dB. Trzeba to mieć na uwadze, przygotowując się do pracy. Powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę narządu słuchu, a więc założyć specjalne słuchawki.

 

Waga

Niewielkie piły do przycinania drzewek oraz krzewów ważą maksymalnie 4 kg, dlatego nie ma problemu z utrzymaniem ich w dłoniach przez dłuższy czas. Bardziej zaawansowane sprzęty mają większy silnik i są rozbudowane, dlatego zwykle ważą ok. 10 kg. Są one mniej poręczne, dlatego osoby, które nie są profesjonalistami, powinni wybierać lżejsze modele.

 

Bezpieczeństwo i wygoda pracy

Piła powinna nam zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa w czasie pracy, dlatego niezbędnym elementem jest hamulec. Umożliwia on natychmiastowe unieruchomienie sprzętu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Czasami urządzenie wyłącza się automatycznie, np. przy odbiciu z bardzo dużą siłą, dlatego ryzyko niebezpiecznego wypadku jest zmniejszone do minimum. Są też inne rozwiązania, które mogą nam pomóc w decyzji, jaka jest najlepsza piła spalinowa. Są to: system antywibracyjny zmniejszający odczuwanie drgań, funkcja ułatwiająca rozruch oraz system oczyszczania spalin.

 

Dodatkowe funkcje

Niektóre piły, w szczególności te profesjonalne, są wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z najpopularniejszych jest możliwość wykorzystania wysięgnika, aby przyciąć wysoko położone gałęzie, bez potrzeby wchodzenia na drabinę. Równie pomocny jest system napinania łańcucha, który zapobiega jego luzowaniu i spadaniu podczas pracy. 

 

 

Akcesoria

Przeważnie razem z piłą dostajemy kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich jest łańcuch tnący, bez którego używanie sprzętu nie byłoby możliwe. Z kolei bezpieczne przechowywanie urządzenia umożliwia nakładka na prowadnicę. Jeżeli silnik jest napędzany przez olej i benzynę, bardzo często w komplecie znajdziemy dodatkowo pojemnik umożliwiający przygotowanie mieszanki z zachowaniem zalecanych proporcji. Większość producentów dołącza do piły także klucz do świec, pilnik i śrubokręt, czyli narzędzia potrzebne przy konserwacji i wymianie części.

 

Piły spalinowe w dobrych cenach

Za niewielką piłę, przeznaczoną do lekkich prac w ogrodzie lub na działce prawdopodobnie zapłacimy nie więcej niż 500 zł. Sporo zależy też od marki, ale nie powinien to być bardzo duży wydatek. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku urządzeń profesjonalnych, oferowanych przez znanych i popularnych w wielu krajach producentów. Piła z mocnym silnikiem, długą prowadnicą oraz wieloma udogodnieniami kosztuje ponad 1500 zł. Zanim zainwestujemy w taki sprzęt, dobrze przemyślmy, czy rzeczywiście jest nam potrzebny. Jeśli ma on być używany sporadycznie, na pewno będziemy zadowoleni z mniej zaawansowanego modelu.

 

 

FAQ

 

P1: Jak odpalić piłę spalinową?

Czasami odpalanie piły spalinowej okazuje się trudne i wymaga użycia sporej siły. Coraz częściej jednak producenci dokładają wszelkich starań, aby uruchamianie maszyny nie było męczące. Przystępując do pracy, musimy pamiętać o zdjęciu osłony, która znajduje się na prowadnicy. Niektóre urządzenia mają zawór dekompresyjny, który ułatwia odpalanie, dlatego trzeba go nacisnąć. Następnym krokiem jest ustawienie wielofunkcyjnego przełącznika w pozycji ssanie/rozruch. Zestaw tnący nie może dotykać podłoża ani innych elementów, bo może to narazić użytkownika na niebezpieczeństwo i doprowadzić do stępienia łańcucha. Kiedy ustawimy sprzęt w odpowiednim miejscu, możemy pociągnąć za linkę rozrusznika do momentu wyczucia oporu (drugą ręką powinniśmy mocno trzymać uchwyt). Później wystarczy kilka razy energicznie pociągnąć za szarpak i pilarka zacznie działać.

 

 

P2: Jak wyregulować piłę spalinową?

Regulacja piły spalinowej to ważna czynność, od której zależy komfort pracy. Tylko odpowiednio ustawiony gaźnik zagwarantuje nam odpowiednią efektywność. Regulację można przeprowadzić samodzielnie, a aby poprawnie to zrobić, należy zapoznać się z dołączoną przez producenta instrukcją. Skupimy się na regulacji silnika w pilarce Stihl, ale pamiętaj, że poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od tego, jaki sprzęt posiadasz. W przypadku piły spalinowej Stihl może mieć ona zamontowany jeden z dwóch typów gaźników. W przypadku pierwszego konieczne jest przekręcenie śruby regulacyjnej odwrotnie do kierunku zegara (do momentu, aż poczujemy opór). Śruba biegu jałowego musi być przekręcona zgodnie z ruchem wskazówek. Następnie śrubę należy odwrócić o 3/4 obrotu w przeciwnym do ostatniego kierunku.

 

P3: Jak ciąć piłą spalinową?

Aby praca z piłą spalinową nie zagrażała użytkownikowi, musi on zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim urządzenie należy ułożyć w dłoniach pewnie, aby móc nim swobodnie operować. Podstawowym wyposażeniem są okulary ochronne, a także rękawiczki. Niektórzy używają też słuchawek. Jeśli chcemy podzielić duże kawałki drewna na mniejsze, powinniśmy zadbać o to, aby znajdowały się one w odpowiednim miejscu (łatwy dostęp) i nie miały możliwości przesunięcia. Musimy mieć też pewność, że na drewnie nie znajdują się żadne inne twarde elementy np. śruby. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia maszyny, czego każdy chciałby uniknąć.

 

P4: Jak ścinać drzewa piłą spalinową?

Aby ścinka drzewa przebiegła bezpiecznie, musimy zadbać o to, aby w pobliżu miejsca jej wykonywania nie znajdowały się osoby trzecie ani zwierzęta. Bezpieczna odległość, jaką powinni oni zachować to ok. 10 m, choć wszystko zależy od wysokości drzewa. Musimy też ustalić, w jakie miejsce ma ono upaść. Jeśli mamy nierówny teren, albo po jednej stronie znajduje się zdecydowanie więcej gałęzi, łatwiej będzie nam to określić. W innym przypadku warto skorzystać z liny i nakierować tor upadku drzewa. Pień powinniśmy naciąć po stronie, gdzie drzewo ma upaść. Po drugiej stronie, nieco wyżej, robimy kolejne nacięcie. To umożliwi nam pchnięcie drzewa w odpowiednią stronę i jego bezpieczną ścinkę.

 

 

P5: Jak rozebrać piłę spalinową?

Czasami zdarza się, że chcemy uzyskać dostęp do tego, co znajduje się pod obudową piły spalinowej, aby sprawdzić, czy poszczególne elementy nie uległy zniszczeniu. Do rozebrania maszyny będziemy potrzebować odpowiedniego śrubokręta dopasowanego do mocowań stosowanych w naszym modelu. Po odkręceniu śrub będziemy mogli ściągnąć obudowę i sprawdzić każdą z części. Osobom bez doświadczenia nie zaleca się ich wyjmowania. W takim przypadku prace konserwacyjne i naprawcze powinny być wykonywane przez fachowca.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Piła spalinowa Castorama

 

MacAllister Pilarka łańcuchowa spalinowa 40 cm3

 

=Wielozadaniowa pilarka łańcuchowa spalinowa MacAllister 40 cm³ przyda się w każdym domu. Sprawdzi się zarówno do prac w ogrodzie, jak i do cięcia gałęzi w lesie. Długość prowadnicy wynosi 40 cm, sprzęt nadaje się więc także do grubych konarów. Waga pilarki wynosi 5,5 kg. Moc silnika w urządzeniu to 2 KM, a pojemność zbiornika paliwa to 0,31 l. Łańcuch można napiąć bez użycia narzędzi, jego prędkość przesuwania wynosi 23 m/s.

Piłę spalinową MacAllister wyposażono w system antywibracyjny, który niweluje drgania i zwiększa komfort użytkowania. Ostre ząbki zapewniają precyzyjne cięcie nawet bardzo grubych gałęzi. Sprzęt ma system łatwego uruchamiania, który pozwala rozpocząć pracę z piłą nawet w wymagających warunkach. Smarowanie łańcucha w urządzeniu następuje automatycznie. Proporcje mieszanki paliwa i oleju do piły MacAllister wynoszą 40:1.

Zarówno profesjonalni użytkownicy, jak i osoby, które wykorzystują piłę sporadycznie są zadowoleni z wyboru modelu MacAllister. Sprzęt jest mocny i wytrzymały. System łatwego uruchamiania usprawnia pracę, a zabezpieczenie przed wibracjami podnosi komfort użytkowania.  

 

Piła spalinowa Partner

 

Pilarka piła spalinowa Partner P340S

 

Osoby, które przeprowadziły test pił spalinowych, twierdzą, że PARTNER P340S to godnej uwagi model, dlatego też nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Urządzenie ma moc równą 1,44 kW, a jego waga wynosi 4,5 kg. Długość ostrza to 36 cm, a łańcuch osiąga prędkość do 22,8 m/s. Pojemność zbiornika oleju to 0,15 l, a paliwa – 0,25 l.

Jak zapewnia producent, piła spalinowa Partner jest łatwa w obsłudze i można wykorzystać ją do przycinania gałęzi, małych i średnich drzew, a także cięcia drewna kominkowego. 2-suwowy silnik jest gwarancją efektywnej pracy. 

Opinie na temat prezentowanego sprzętu są pozytywne, a kupujący przyznają, że działa on bez awarii. Znajdująca się w zestawie osłona na prowadnicę skutecznie zabezpiecza ten element w trakcie przechowywania i przenoszenia pilarki. Dobrze dopasowany uchwyt umożliwia sprawne posługiwanie się urządzeniem.

 

Pilarka spalinowa Stihl MS 170

 

Piła spalinowa Stihl MS 170 jest wyposażona w silnik o mocy 1,6 KM, więc pracuje z maksymalną wydajnością, a tym samym cięcie drewna zajmuje mniej czasu. Model ma także specjalną zębatą przyporę zwiększającą precyzje pracy. Długość prowadnicy wynosi 35 cm. Do wykonania sprzętu wykorzystano wytrzymałe materiały. Praktycznym rozwiązaniem jest wyłącznik zapobiegający przegrzaniu silnika, a także system samodzielnego smarowania.

Aby uruchomić piłę spalinową, nie trzeba używać dużo siły. Jest to możliwe dzięki specjalnej sprężynie znajdującej się pomiędzy rolką a wałem korbowym. Dodatkowo narzędzie do cięcia ma specjalny napinacz łańcucha, więc przygotowanie piły do pracy jest zdecydowanie łatwiejsze (nie ma konieczności używania dodatkowych narzędzi).

Piła spalinowa Stihl ma skuteczny system antywibracyjny, który zwiększa komfort pracy. Jak podają konsumenci, skutecznie ogranicza on drgania, więc dłonie później zaczynają się męczyć. Urządzenie jest stosunkowo lekkie, waży 4,2 kg.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ