Dobra poziomica według konsumentów powinna być przede wszystkim precyzyjna, poręczna, a także łatwa w obsłudze. Takie kryteria wzięliśmy pod uwagę podczas doboru najlepszych tego typu produktów dostępnych obecnie w sklepach. Nie zapomnieliśmy również o sprawdzeniu aktualnych zakupowych trendów oraz opinii opublikowanych w Internecie. Na podstawie zebranych informacji doszliśmy do wniosku, że pierwsze miejsce należy do modelu Bosch Laser liniowy PLL 360. To funkcjonalna poziomica laserowa, która daje bardzo dokładny pomiar. Bardzo dużym udogodnieniem jest to, że możemy zamontować ją np. na statywie fotograficznym. Wspomniany przyrząd doskonale sprawdza się podczas różnego rodzaju prac remontowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że powyższy produkt nie wszystkim musi się spodobać. Może on być też niedostępny. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opisem drugiej pod względem popularności poziomicy, czyli DeWALT DCE089D1G. To precyzyjne narzędzie laserowe, które jest zasilane litowo-jonowym akumulatorem. Przyrząd ma niewielkie wymiary i jest wyposażony w specjalne zabezpieczenia ułatwiające jego transport.
Tabela porównawcza
Najlepsze poziomice w 2024 roku
Jeżeli wciąż masz problem z podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź znajdujący się poniżej ranking poziomic. Prezentujemy w nim 5 różnych produktów, wśród których z pewnością znajdziesz funkcjonalny, dobrej jakości przyrząd do pomiarów.
Nasze zalecenia
Bosch PLL 360
Bosch Laser liniowy PLL 360 to funkcjonalne narzędzie. Wyświetla ono na mierzonej powierzchni laserową wiązkę w pozycji pionowej, poziomej lub w obu jednocześnie. Ponieważ powyższy model został wyposażony w opcję automatycznego poziomowania możemy uzyskać wynik z dokładnością do 0,4 mm/1 m. Laser jest widoczny na ścianie na odległość do 20 m.
Poziomica ma uniwersalny gwint montażowy w rozmiarze 1/4 cala. Dzięki temu można ją zamocować na tyczce rozporowej lub statywie fotograficznym, aby ułatwić sobie pracę i jednocześnie zwiększyć wygodę użytkowania. Przyrząd jest zasilany 4 bateriami AA. Jego dokładne wymiary to: 12,5 cm x 8,5 cm x 7 cm. Produkt waży ok. 0,5 kg, co ułatwia jego transport.
Najczęściej opinie o poziomicach marki Bosch są pochlebne. Także model Laser liniowy PLL 360 zdobył sympatię konsumentów. Wpływ na to mają nie tylko niewielkie gabaryty, ale i łatwa obsługa. Przyrząd jest zapakowany w praktyczny pokrowiec, który chroni go zarówno przed uszkodzeniami, jak i osiadaniem na nim kurzu.
Bosch PLL 360 to poziomica laserowa. Wymiary urządzenia są następujące: szerokość – 12,5 cm, wysokość – 8,5 cm i głębokość – 7 cm. Waga modelu wynosi ok. 0,5 kg.
Zalety
Szerokie możliwości zastosowania: Użytkownik może pozycjonować linię laserową właściwie na każdej wysokości, co znacznie zwiększa funkcjonalność sprzętu. Jest to możliwe, ponieważ model wyposażony jest w uniwersalny uchwyt, a dodatkowo w zestawie znajduje się statyw o wysokości 1,5 m.
Linie ukośne: Ciekawą funkcją jej projekcja linii ukośnych. Linie można nachylić pod dowolnym kątem – aby to zrobić należy skorzystać z opcji blokady.
Szybkie mierzenie: Przyrząd na wykonanie pomiaru potrzebuje zaledwie kilku sekund. To przekłada się nie tylko na szybkość pracy, ale także jej precyzję (jest małe ryzyko poruszenia urządzeniem).
Waga: Sprzęt waży zaledwie 0,5 kg, dlatego można go z łatwością przenosić. Jest to duży atut, szczególnie dla osób, które pracują w budownictwie.
Jakość wykonania: Obudowa i inne części poziomicy zostały zrobione z trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów.
Wady
Trwałość: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że po około roku użytkowania sprzęt stosunkowo często ulega awariom.
DeWALT DCE089D1G
Poziomica DeWALT DCE089D1G to model laserowy, którego dokładność poziomowania wynosi do 0,3 mm/1 m. Produkt emituje zieloną wiązkę lasera. Jest ona widoczna na odległość do 30 m. Prezentowane narzędzie jest zasilane litowo-jonowym akumulatorem. Szybko się on ładuje i zapewnia długi czas pracy.
Wspomniany model ma zintegrowaną, obrotową podstawę z magnesem. Wyposażono go także w specjalną blokadę transportową. Takie rozwiązanie sprawia, że poziomica jest odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami powstającymi podczas transportu. Obudowa przyrządu wykazuje odporność na ścieranie i jest bardzo szczelna. Produkt emituje krzyżujące się linie poziome i pionowe, a to ułatwia m.in. wyznaczanie kątów.
Jak twierdzą konsumenci, najważniejsze zalety opisanej wyżej poziomicy to: praktyczność, kompaktowe wymiary (31,7 cm x 45 cm x 15,5 cm) oraz precyzja. Ze względu na to, że przyrząd jest zasilany wbudowanym akumulatorem, można z niego swobodnie korzystać w każdym miejscu. Wiele osób uważa, że model DeWALT DCE089D1G sprawdza się znacznie lepiej niż tradycyjny produkt analogowy.
Poziomica laserowa DeWALT DCE089D1G jest zasilana akumulatorowo. Zakres pracy urządzenia wynosi do 35 m.
Zalety
Uchwyt magnetyczny: Model został wyposażony w uchwyt magnetyczny, dzięki któremu można łatwo przytwierdzić sprzęt do metalowej powierzchni i nie martwić się o to, że ten się z niej osunie.
Możliwość zwiększenia zasięgu pracy: Jak wynika z podanych przez producenta informacji, zasięg pracy urządzenia wynosi 35 m. Użytkownik może jednak zwiększyć ten parametr do 50 m kupując odpowiedni do tego odbiornik.
Praca w trudnych warunkach: Poziomica jest przystosowana do pracy w temperaturze od -5 st. C do 55 st. C. Można więc z niej korzystać bez względu na warunki pogodowe. Zaletą jest również to, że obudowa jest pyłoszczelna.
Akumulator: Sprzęt wyposażono w pojemny akumulator. Jedno pełne naładowanie gwarantuje nawet do 33 h pracy.
Wady
Walizka: Dołączona do zestawu walizka nie jest zrobiona z najlepszych gatunkowo materiałów – tak twierdzi niewielkie grono użytkowników, którzy kupili produkt.
Bosch PLL 1P
Produkt Bosch PLL 1P to poziomica laserowa pomocna w wielu różnych pracach remontowych. Pozwala ona wytyczyć proste linie zarówno na powierzchni ścian, jak i podłóg. Prezentowany model został wykonany z metalu i tworzywa sztucznego. Dlatego jest on wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przyrząd ma zielony kolor i estetycznie się prezentuje.
Dokładne wymiary poziomicy to: 5,5 cm x 23 cm x 13,6 cm. Waga produktu wynosi 0,4 kg, dlatego gwarantuje on pracę w komfortowych warunkach. Dokładność pomiaru to 0,5 mm/1 m. Opisywany model został wyposażony w praktyczny uchwyt ścienny oraz w punktowy laser. Jego obecność sprawia, że możemy precyzyjnie przenosić punkty wysokości w mierzonym pomieszczeniu.
Atutem narzędzia jest funkcjonalność. Można je wykorzystać jako poziomicę lub w razie potrzeby również jako narzędzie niwelujące. Produkt ma zasięg pracy do 20 m. Wyświetla on zarówno poziome i pionowe, jak również skośne linie laserowe.
Bosch PLL 1P to poziomica laserowa o zasięgu do 20 m. Model waży 0,14 kg, a jego wymiary to: długość – 15,4 cm, szerokość – 2,4 cm i wysokość – 3 cm.
Zalety
Uchwyt ścienny: Do kompletu dołączono uniwersalny uchwyt ścienny. Zdaniem konsumentów jest on bardzo praktyczny. Można go łatwo zamontować na ścianie czy innej powierzchni, co ułatwia wykonanie pomiarów.
Kompaktowe wymiary: Urządzenie zajmuje niewiele miejsca, więc jego przechowywanie nie stanowi problemu.
Funkcjonalność i komfort pracy: Sprzęt ma poziome, pionowe i skośne linie laserowe, co sprawia, że można go wykorzystać w wielu sytuacjach. Warto też dodać, że generowane przez poziomicę światło lasera jest odpowiednio jasne, a tym samym widoczne. Zwiększa to precyzję pracy.
Wady
Obudowa: Ze względu na to, że obudowa produktu jest zrobiona ze stosunkowo delikatnych tworzyw łatwo ją uszkodzić.
Stanley FatMax 42-086
Przedstawiamy przyrząd Stanley FatMax 42-086, czyli model elektroniczny wyposażony w ekran LCD. Obraca się on w zależności od położenia poziomicy, co ułatwia odczytanie wyniku. Produkt jest zasilany bateriami. Ma on dwie libelle, a więc nie tylko poziomą, ale i pionową. Ponadto narzędzie ma wygodny, odpowiednio wyprofilowany uchwyt.
Cechą wyróżniającą poziomicę jest wbudowana pamięć mieszcząca 9 ostatnich wyników pomiaru. Na obu końcach przyrządu znajdują się specjalne absorbery wstrząsów. Długość produktu wynosi 120 cm. Model marki Stanley umożliwia nie tylko wyznaczanie poziomu powierzchni, ale też pomiar kątów (w stopniach lub procentach).
Konsumenci chwalą poziomicę przede wszystkim za komfort użytkowania. Wyświetlacz jest czytelny, a odpowiednio wyprofilowany uchwyt zapobiega wyślizgnięciu się przyrządu z dłoni i uszkodzeniu go. Wskaźnik niskiego poziomu baterii informuje, kiedy należy wymienić je na nowe. Istotną zaletą jest także to, że w zestawie znajduje się pokrowiec, w którym możemy bezpiecznie przechowywać produkt.
Poziomica z elektronicznym odczytem Stanley FatMax 42-086 ma długość 120 cm. Model ma ekran LCD. Urządzenie jest zasilane bateriami.
Zalety
Wbudowana pamięć: Prezentowany sprzęt zapamiętuje do 9 ostatnich pomiarów. Jest to praktyczne rozwiązanie – nie trzeba korzystać z notatnika, aby mieć dostęp do istotnych dla nas informacji.
Etui: W opakowaniu znajdziemy solidnie wykonane etui. Warto podkreślić, że pokrowiec jest wodoodporny.
Wskaźnik niskiego stanu baterii: Zostaniemy poinformowani, jeśli poziom baterii będzie niski. To pozwala nam uniknąć sytuacji, w której nie możemy skorzystać z urządzenia, bo jest ono rozładowane.
Wady
Ekran: Z racji tego, że ekran ma stosunkowo niewielkie wymiary może się zdarzyć, że niektóre osoby będą miały problem z odczytaniem wyników pomiaru.
Obsługa: Na początku obsługa Stanley FatMax 42-086 może wydawać się trudna.
Slowik PN01
Konsumentów, których interesuje dobra i tania poziomica, zachęcamy do zapoznania się z modelem Slowik PN01. To przyrząd analogowy wyposażony w dwie akrylowe libelle (poziomą i pionową). Jego długość wynosi 200 cm. Produkt został wykonany z profili aluminiowych, dlatego jest bardzo lekki, a jednocześnie wytrzymały.
Prezentowane narzędzie jest niezwykle łatwe w obsłudze. Wystarczy przyłożyć je do powierzchni, by wyznaczyć jej poziom. Zakończenia poziomicy wykonano ze specjalnego tworzywa wysokoudarowego, więc nie ulegną one zniszczeniu nawet w przypadku uderzenia o ścianę. Dokładność modelu Slowik PN01 wynosi 0,3 mm/1 m. Waży on 0,65 kg, dlatego trzymające przyrząd dłonie nie męczą się nawet podczas długotrwałej pracy.
Na podstawie opublikowanych w Internecie opinii można wywnioskować, że wspomniany produkt jest pomocny przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych i budowlanych. Poziomica jest wyjątkowo poręczna, a do tego estetycznie się prezentuje. Ma ona anodowaną powierzchnię w złotym kolorze, dlatego nie ściera się i nie brudzi.
Słowik PN01 to dobra poziomica do 150 zł. Długość modelu wynosi 200 cm. Produkt ma złoty kolor. Urządzenie wykonano z aluminiowych profili.
Zalety
Krawędzie: Sporym atutem jest wykonanie krawędzi poziomicy. Zostały one zrobione z tworzywa wysokoudarowego. Stanowi to gwarancję, że model nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.
Waga: Sprzęt waży nieco ponad 0,5 kg. W efekcie utrzymanie go w dłoniach nie jest męczące. Jest to szczególnie istotne, kiedy w ciągu dnia często korzystamy z tego urządzenia.
Wady
Przechowywanie: Model jest stosunkowo długi. W związku z tym jego przechowywanie może stanowić problem, szczególnie jeśli nie mamy specjalnie wyznaczonego miejsca. Minusem jest również to, że w zestawie nie ma pokrowca.
Dokładność pomiaru: Niewielka grupa konsumentów uważa, że czasami poziomica nie gwarantuje dokładnego pomiaru.
Jaką poziomicę kupić?
Przewodnik zakupowy
Poziomica to narzędzie niezbędne przy pracach remontowych, gdzie należy zachować odpowiedni poziom powierzchni. Jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszył się model tradycyjny z wbudowaną libellą (kapsułką wypełnioną płynem). Dziś w sklepach możemy spotkać wiele bardziej nowoczesnych narzędzi, wykorzystujących np. technologię laserową. Dlatego zakup takiego produktu może być trudny. Postanowiliśmy go nieco ułatwić i przygotowaliśmy poradnik. Znajdują się w nim podpowiedzi, jaką poziomicę wybrać, aby była dostosowana do naszych potrzeb.
Model analogowy (tradycyjny)
Poziomica analogowa jest wyposażona w jedną lub kilka libelli. Wykorzystuje ona grawitację ziemską do tego, by określać poziom powierzchni poziomych i pionowych (czasem również skośnych). Wśród produktów tradycyjnych wyróżniamy przyrządy skrzynkowe, dwuteowe oraz wężowe.
Poziomica skrzynkowa ma konstrukcję zamkniętą. To gwarantuje jej wytrzymałość i sztywność. Montowane w takim przyrządzie libelle są wykonane przeważnie z jednorodnego bloku akrylowego. Są one bardzo precyzyjne i pozwalają szybko dokonać pomiarów. Aby mierzona powierzchnia znalazła się w odpowiednim poziomie, znajdujący się w libelli pęcherzyk musi znaleźć się na środku.
Model dwuteowy (o konstrukcji „I”) ma zazwyczaj 3 libelle. To pozwala odczytać poziom we wszystkich trzech płaszczyznach. Tego typu produkt jest bardziej poręczny niż narzędzie skrzynkowe, poza tym waży on znacznie mniej. To gwarantuje większy komfort użytkowania.
Z kolei poziomica wężowa jest zbudowana z dwóch cylindrów z podziałką. Są one połączone ze sobą przy pomocy giętkiego węża. Cechą wyróżniającą produkt tego typu jest to, że do pomiaru wykorzystuje on wodę lub inną ciecz. Jego działanie opiera się na zasadzie naczyń połączonych. Model wężowy to najprostszy spośród wszystkich rodzajów poziomic. Niemniej jest on bardzo praktyczny. Takie narzędzie jest niezwykle pomocne przy ustalaniu poziomu między oddalonymi od siebie obszarami (przykładowo oknami w sąsiadujących ze sobą pokojach). Dziś jednak traci ono na popularności, głównie ze względu na mało komfortowe użytkowanie. Przyrząd wężowy wymaga usunięcia nagromadzonych pęcherzyków powietrza i załamań, które uniemożliwiłyby swobodny przepływ cieczy pomiarowej. To często znacząco wydłuża pracę.
Model laserowy
Poziomice laserowe powoli wypierają tradycyjne przyrządy. Są one bardziej nowoczesne i dla wielu konsumentów łatwiejsze w obsłudze. Takie produkty okazują się również dokładniejsze. Emitują one wiązkę laserową (widoczną dla ludzkiego oka), zwykle w postaci dwóch linii w poziomie i pionie. Łączą się one pod kątem prostym. Dużą zaletą jest to, że linie możemy ustawić na dowolnej, wybranej przez siebie wysokości. To spore udogodnienie, które może usprawnić naszą pracę.
Laserowe narzędzie przyda nam się nie tylko do wyznaczania poziomu danej powierzchni. Wykorzystuje się je także do wyznaczania równego kąta. Dostępne w sklepach poziomice tego typu możemy zaklasyfikować do dwóch grup, biorąc pod uwagę rodzaj wykorzystywanego lasera. Są to produkty punktowe i liniowe. Te pierwsze przydają się głównie przy przenoszeniu punktów z jednej płaszczyzny na drugą. Z kolei przyrządy liniowe mogą rzutować linię nie tylko na jedną, ale dwie lub nawet trzy płaszczyzny jednocześnie (w zależności od konstrukcji). Bardziej nowoczesne produkty umożliwiają też rzutowanie linii w zakresie 360 stopni.
Modele cyfrowe
Ciekawą alternatywą dla poziomicy tradycyjnej i laserowej jest model cyfrowy. Idealnie sprawdza się on przy pracach wykończeniowych oraz takich, które wymagają bardzo dużej precyzji. Wynik pomiaru w tym przypadku widoczny jest na wbudowanym wyświetlaczu, dlatego nie mamy problemu z określeniem poziomu mierzonej powierzchni. Wykorzystując produkt cyfrowy, uzyskujemy informacje na temat stopnia nachylenia, jak również kątów. Ponieważ taki przyrząd sporo kosztuje, korzystają z niego głównie pracownicy nadzoru budowlanego.
Długość
To, jaka poziomica jest najlepsza, bardzo często zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy z niej korzystać. Istotne jest również to, czy zależy nam na dużej precyzji. Kupując taki przyrząd trzeba wziąć pod uwagę jego kilka podstawowych cech, m.in. długość. Wbrew pozorom, nie zawsze bardzo długi produkt okazuje się najlepszy. Krótsze narzędzie będzie lepiej przylegać do ustawianej powierzchni. Niemniej to dłuższe często jest w stanie zniwelować nawet niewielkie nierówności powierzchni.
Standardowo poziomice mają długość do ok. 150 cm, czasem do 170 cm. W razie potrzeby z łatwością znajdziemy również model o wiele krótszy lub dłuższy (choć prawdopodobnie nie sprawdzi się on do użytku domowego, głównie ze względu na duże gabaryty).
Dokładność pomiaru
Mówi się, że najlepsza poziomica pozwala na pomiar z bardzo dużą dokładnością. Warto pamiętać, że przy pracach budowlanych czy remontowych wymagana jest precyzja. Dlatego profesjonaliści najczęściej decydują się na zakup przyrządu cyfrowego lub laserowego. Mogą one pokazywać wyniki z dokładnością nawet do 0,5 mm/m. Tradycyjne modele z libellą nie są aż tak precyzyjne, niemniej do użytku domowego najczęściej w zupełności wystarczą.
Wytrzymałość
Wiele osób twierdzi, że analogowa poziomica jest o wiele bardziej wytrzymała niż ta laserowa. Okazuje się, że w tym przekonaniu tkwi sporo prawdy. Tradycyjny produkt nie ulegnie zniszczeniu, nawet gdy wypadnie nam z rąk ze znacznej wysokości i wyląduje na twardym podłożu. Co więcej, nie uszkodzi go również zanurzenie w wodzie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o bardziej zaawansowane przyrządy. Narzędzie laserowe jest delikatniejsze, dlatego trzeba ostrożnie się z nim obchodzić. Podczas upadku mogą uszkodzić się podstawowe mechanizmy poziomicy, co uniemożliwi dalsze korzystanie z niej.
Wygoda użytkowania
Robiąc zakupy powinniśmy upewnić się, że zakupiony przyrząd zapewni nam wygodę użytkowania. Choć analogowy model jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, to jednak może okazać się mało komfortowy. Wszystko przez to, że wymaga on bezpośredniego dostępu do mierzonej płaszczyzny. Natomiast produkt laserowy może być stosowany także w miejscach, do których trudno jest nam dotrzeć.
Na komfort użytkowania istotny wpływ ma również łatwość odczytania wyników. Pod tym względem najlepiej sprawdza się poziomica laserowa. Niemniej prawidłowej obsługi i odczytu pomiaru przyrządu z libellą także można szybko się nauczyć. Dlatego konieczność ciągłej kontroli umieszczonego w okienku pęcherzyka nie powinna być znaczącą wadą.
Poziomice w dobrych cenach
Ceny poziomic rozpoczynają się od kwoty 10 zł. Najtańsze są modele tradycyjne, dlatego konsumenci nadal chętnie po nie sięgają. Jeśli jednak zależy nam na bardziej profesjonalnym i dokładniejszym narzędziu pomiarowym, musimy nieco zwiększyć swój budżet. Produkty laserowe kosztują ponad 100 zł (zwłaszcza przyrządy wyprodukowane przez najbardziej znane marki). Z kolei ceny za poziomice cyfrowe przekraczają 500 zł. Jest to więc stosunkowo duży wydatek.
Przed udaniem się do sklepu warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Jeżeli z zakupionego narzędzia zamierzamy korzystać sporadycznie, nie warto inwestować w zaawansowany technologicznie produkt. W takiej sytuacji prosta poziomica analogowa powinna w zupełności nam wystarczyć i z pewnością będziemy z niej zadowoleni.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ