Wiele osób marzy o dużym tarasie, na którym może wypić świeżo parzoną kawę o poranku, zjeść romantyczną kolację z ukochanym czy urządzić grilla z przyjaciółmi. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i pozwala spędzać miłe chwile na świeżym powietrzu. Jednak zabudowa tarasu w domku jednorodzinnym może być sporym wyzwaniem, gdyż pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Przede wszystkim należy przemyśleć jego usytuowanie czy materiał, z jakiego wykonamy zabudowę.
Co to jest zabudowa tarasu i dlaczego warto się na nią zdecydować ?
Zabudowy tarasów mogą przyjmować różne formy. Ich wspólną cechą jest ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Możemy ograniczyć się do zadaszenia tarasu lub pójść o krok dalej i postawić także ściany boczne. W ten sposób można stworzyć swego rodzaju oddzielne pomieszczenie.
Zabudowany taras nie tylko pięknie się prezentuje i stanowi ciekawą ozdobę domu. Pozwoli nam także miło spędzić czas na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Dach ochroni nas przed deszczem lub mocnym słońcem, a ewentualne ściany przed silnym i zimnym wiatrem. Pięknie urządzony taras zapewni nam przyjemne chwile z ulubioną książką lub spędzone w gronie przyjaciół.
Taras jest również dobrą podstawą dla pnących roślin oraz idealnym miejscem na przechowywanie kwiatów doniczkowych. Może stać się miejscem na mini ogród lub przydomową szklarnię. Wystarczy dobry pomysł na taras przy domu, aby stworzyć w nim niezwykły i romantyczny klimat. Jest to również sposób na powiększenie powierzchni użytkowej domu.
Jak zabudować taras i jakich materiałów użyć?
Zabudowę tarasu możemy wykonać z wielu materiałów, a wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji i możliwości inwestora, gdyż różne aranżacje są związane z określonym – niższym lub wyższym – budżetem. Zabudowa szklana tarasu prezentuje się bardzo efektownie, jednak nie należy do tanich i wymaga regularnego mycia szyb. Alternatywę może stanowić drewniana zabudowa tarasu, która wygląda schludnie i nowocześnie. Do innych rozwiązań zaliczyć możemy wykonanie z pleksi, poliwęglanu czy plandeki. Czym cechuje się poszczególny wybór?
Zabudowa tarasu z drewna
Drewniana konstrukcja zadaszenia tarasu wygląda estetycznie, jest również bardzo trwała i dlatego często wybierana. Na korzyść materiału przemawia również fakt, że jest łatwy w obróbce i ogólnodostępny oraz ponadczasowy. Deski sprawdzą się w każdych warunkach, także jako obudowa na balkon. Specjaliści polecają klejone, świerkowe drewno, wytwarzane z klejonych listewek, które się układa warstwami i prasuje. Każdy może samodzielnie wykonać drewniany taras – wystarczą chęci i dobre narzędzia: Młotek, ukośnica, wkrętarka, pilarka, wyrzynarka czy miarka.
Drewnianą zabudowę najczęściej wykorzystuje się wyłącznie jako nowoczesne zadaszenie tarasu lub jako materiał do budowania krokwi. Jeśli nasz taras całkowicie zabudujemy deskami, stworzymy „altankę” bez dostępu do otoczenia, co mija się z celem. Możemy jednak wykonać konstrukcję w kształcie pergoli i posadzić przy niej pnące rośliny, które stworzą zielone ściany i dach. Taka zabudowa doskonale komponuje się z sąsiadującym ogrodem.
Zabudowa tarasu szkłem
Wykorzystanie szkła do zabudowy to elegancki i nowoczesny pomysł na taras. Szkło jest trwałe i nie zasłoni nam otoczenia. Przez szyby możemy oglądać ogród czy otaczającą nas przyrodę i jednocześnie będziemy osłonięci przed deszczem oraz wiatrem. Szklana zabudowa tarasu wygląda bardzo gustownie, dlatego pasuje do nowoczesnych domów. Jednak i fani retro chętnie korzystają z pomysłu wykorzystania szkła w celu stworzenia oranżerii czy ogrodu zimowego.
Projektując taras ze szkła, musimy liczyć się z tym, że trudno utrzymać go w czystości. Również budowa zadaszenia tarasu nie należy do najprostszych, gdyż tafle muszą być odpowiednio grube, aby szybko nie popękały. To z kolei powoduje, że są ciężkie i ich montaż wymaga postawienia solidnych stelaży. Dodatkowo zabudowa ze szkła sprawia, że w upalne dni na tarasie robi się bardzo ciepło.
Zabudowa tarasu z poliwęglanu
Poliwęglan traktowany jest jako zamiennik szkła, który jest od niego dużo lżejszy i bardziej elastyczny. Jest trwały i łatwy w obróbce, dlatego jego montaż nie sprawia dużych trudności. Sporą zaletą poliwęglanu jest jego przezroczystość, która nie ogranicza nam widoków na otoczenie i pozwoli na przedostawanie się promieni słonecznych. Jednocześnie materiał dobrze ochroni nas przed deszczem i wiatrem. Wysokiej jakości poliwęglan wytrzymuje także duże obciążenia śniegiem. Materiał jest również łatwy w utrzymaniu w czystości.
Zabudowa tarasu z pleksi
Jeśli interesuje nas zadaszenie i zabudowa tarasu, cena jest jednym z głównych czynników mających wpływ na podejmowane decyzje. Jednym z tańszych materiałów wykorzystywanych w tym celu jest pleksi. Materiał można łatwo utrzymać w czystości. Pleksi dobrze przepuszcza promienie słoneczne. Ochroni nas również przed deszczem i wiatrem.
Niestety, wykorzystując pleksi na zadaszenie tarasu, cena nie może przysłonić nam wad tego materiału. Pleksi nie jest odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego, przez co po pewnym czasie może się odkształcić. Powoduje również, że na tarasie robi się bardzo ciepło w słoneczne dni.
Zabudowa tarasu – plandeka
Markiza z plandeki to również dobry pomysł na tani taras. Jej największą zaletą jest to, że możemy z niej korzystać tylko wtedy, gdy potrzebujemy. Możemy na przykład rozwinąć ją w czasie deszczu i zwinąć w słoneczny dzień. Markizy ochronią nas przed opadami atmosferycznymi, jednak nie osłonią przed kurzem i wiatrem. Możemy zastosować je z bocznymi panelami.
Markizy mogą występować z napędem manualnym (ręcznie obsługiwana korba), a także z automatycznym. W niektórych wersjach przeznaczonych na taras mamy możliwość zamontowania sterowania elektronicznego czy automatyki pogodowej. Są także modele, które po zwinięciu chowają się w specjalnej kasecie. Markizy są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego każdy może dostosować produkt do swoich potrzeb.
Zabudowa tarasu – cennik
Koszt zadaszenia tarasu zależy przede wszystkim od materiału, na jaki się zdecydujemy. Wpływ ma również powierzchnia, wybrane elementy dekoracyjne czy miejsca przeprowadzania pracy. Najmniej zapłacimy za zabudowę wykonaną z pleksi. Nieco droższy będzie taras z poliwęglanu czy wykonany z drewna. W przypadku drewnianej zabudowy znaczenie ma także rodzaj drewna, na jaki się zdecydujemy. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy za szklane panele. Planując zabudowę tarasu powinniśmy zawsze prosić o indywidualną wycenę. Powinien się w niej zawierać koszt materiału za metr kwadratowy, a także projekt i kwota za robociznę.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ