Ranking 10 najlepszych ukośnic w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.11.24

 

Ukośnica – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Która ukośnica jest obecnie najbardziej popularna? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, szczegółowo przeanalizowaliśmy opinie konsumentów. Okazało się, że jednym z najczęściej kupowany sprzętów jest Metabo KGS 216 M o mocy 1500 W. To urządzenie przeznaczone do cięcia drewna i plastiku, które ma laserowy wskaźnik ułatwiający zachowanie precyzji podczas pracy. Ukośnica jest wyposażona także w worek na wióry, więc utrzymanie porządku w warsztacie nie jest trudne. Wiele pochlebnych recenzji zebrał także model Onex 3560W, który służy do cięcia metalu. Ma on kompaktowe wymiary i jest łatwy w obsłudze, więc bez wątpienia spełni oczekiwania każdego miłośnika majsterkowania.


10 najlepszych ukośnic. Opinie w 2024 roku

 

Nasz ranking ukośnic polecamy osobom, które szukają niezawodnego sprzętu do swojego warsztatu. Znalazły się w nim zarówno urządzenia przeznaczone dla miłośników majsterkowania, jak i takie spełniające oczekiwania profesjonalistów. Przekonaj się, które to najlepsze ukośnice i które są obecnie najchętniej kupowane.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ukośnica jest praktyczna, gdyż można ją wykorzystać do cięcia drewna, powlekanych paneli, a także tworzyw sztucznych. Ma ona worek na wióry, dlatego utrzymanie porządku w warsztacie jest łatwiejsze. Sprzęt wyposażono też w laserowy wskaźnik linii cięcia.

Wady

Osoby, które używają urządzenia od dłuższego czasu, zauważyły, że blokada posuwu nie jest dostatecznie mocno przytwierdzona. Warto regularnie sprawdzać, czy element ten się nie poluzował.

Podsumowanie

Piła ma moc 1500 W, jej maksymalna prędkość pracy wynosi 5000 obr./min. To bardzo solidny model, po który chętnie sięgają majsterkowicze, ale też profesjonaliści. Urządzenie ma funkcję przeciągania do szerokich detali.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma mocy silnik i jest przystosowany do intensywnej pracy, dlatego nie zawiedzie profesjonalisty. Jego obsługa nie jest skomplikowana, podobnie jak wymiana tarczy (za sprawą blokady wrzeciona). Ukośnica daje możliwość cięcia różnego rodzaju metali.

Wady

Wśród kupujących pojawiają się opinie, że stół roboczy nie jest wystarczająco solidny. Może się zdarzyć, że szybko pojawią się na nim nieestetyczne ślady użytkowania, np. zarysowania.

Podsumowanie

Urządzenie ma 3560 W silnik i pracuje z prędkością do 3800 obr./min. Pozwala ono na cięcie aluminium, żelaza, miedzi, żeliwa itp. Piła jest komfortowa w użyciu, co wynika m.in. z możliwości zablokowania przecinanego elementu za pomocą imadła.

Rozważ też

Zalety

Ukośnica, dzięki pracy z dwoma akumulatorami ma moc tożsamą z urządzeniem sieciowym i wytrzymuje na budowie nawet cały dzień pracy. Sprzęt pozwala na cięcia proste i pod kątem. Średnica tarczy tnącej ma 260 mm.

Wady

Sprzęt nie jest sprzedawany łącznie z akumulatorami, trzeba je dokupić jako oddzielny produkt. Jak już je użytkownik dokupi, to okazuje się, że wraz nimi ukośnica waży ponad 27 kg. To niemało.

Podsumowanie

Do zalet sprzętu można zaliczyć jego gumowaną, poziomą rączkę zapewniającą pewny chwyt, możliwość cięcia pochylonego do 45 stopni przy wykorzystaniu precyzyjnej podziałki, a także możliwość podłączenia maszyny do wyciągu.

 

Ukośnica Metabo

 

1. Piła ukośna Metabo KGS 216 M 

 

Ukośnica Metabo KGS 216 M ma moc równą 1500 W, jest przystosowana do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, a także powlekanych paneli. Sprzęt został wyposażony w funkcję przeciągania do szerokich detali i z pewnością przyda się w warsztacie do wielu różnych prac. Wymiary urządzenia są równe: 82 cm x 54,3 cm x 35,5 cm, waży ono 14 kg.

Prezentowana piła ukośna Metabo ma stół roboczy wykonany z odlewanego aluminium, co zapewnia mu solidność. Rękojeść pokryto antypoślizgową gumą, a to gwarantuje pewny chwyt i poprawia poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Sprzęt jest komfortowy w użyciu, gdyż ma laserową przystawkę do wyznaczania linii cięcia, wbudowane światło robocze oraz worek na wióry.

Kupujący uważają, że to solidne urządzenie, które nie wymaga kompletowania dodatkowych elementów, gdyż wszystkie znajdują się w zestawie (m.in. piła tarczowa). Ponadto ukośnica Metabo jest uznawana za bardzo praktyczną. Jej prędkość pracy na biegu jałowym to 5000 obr./min, maksymalna głębokość cięcia przy nachyleniu 45 stopni to 3,6 cm, a 90 stopni nawet 6,5 cm.

 

 

 

 

Ukośnica do metalu

 

2. Przecinarka Ukośnica, Piła do Metalu Onex 3560W

 

Onex 3560W to dobra i tania ukośnica, odpowiednia nie tylko dla majsterkowiczów, ale i profesjonalistów. Moc silnika wynosi 3560 W, a prędkość znamionowa to 3800 obr./min. Urządzenie waży ok. 12 kg. Daje ono możliwość regulacji kąta cięcia do 45 stopni zarówno w lewo, jak i w prawo.

Sprzęt ma kompaktowe wymiary i jest łatwy w obsłudze, w dodatku zapewnia efektywną pracę. To ukośnica do metalu, pozwalająca na szybkie przecięcie elementów wykonanych z miedzi, żelaza, aluminium czy żeliwa. Ma ona blokadę wrzeciona umożliwiającą sprawną wymianę tarczy tnącej.

Piła ukośnica przypadła do gustu wielu osobom, gdyż ma mocny i wydajny silnik, a do tego w komplecie znajdują się niezbędne elementy do pracy. To tarcza tnąca o średnicy 35,5 cm razem z osłoną, imadło, a także klucze do obsługi przecinarki.

 

 

 

 

Ukośnica Makita

 

3. Piła Makita Akumulatorowa Ukośnica 2X18V DLS111ZU

 

W jakie cechy wyposażono piłę akumulatorową Makita Ukośnica 2X18V DLS111ZU? Przede wszystkim to sprzęt współpracujący z dwoma 18 V akumulatorami, dzięki czemu jego parametry są porównywalne z urządzeniami sieciowymi. Sprzęt wyposażono w silnik bezszczotkowy oraz technologię ADT, która sprawia, że zostaje automatycznie dostosowany moment obrotowy i prędkość do wykonywanych czynności.

Jak przekazują użytkownicy, i ich opinie o ukośnicach Makita, silnik ma funkcję łagodnego rozruchu oraz wyposażono go w hamulec. Uchylna głowica jest ruchoma w prawo i w lewo od 0 do 48 stopni, a duży obrotowy talerz można przestawić w obie strony do 60 stopni. Ukośnica Makita ma wymiary 805 x 644 x 660 mm, jest przystosowana do tarcz o średnicy 260 mm i oferuje głębokość cięcia 279 mm przy cięciu pod kątem 90 stopni i 197 przy cięciu 45 stopni.

Na biegu jałowym wolne obroty wynoszą 4400 na minutę. Do cięcia ukośnego użytkownik może wykorzystać precyzyjną podziałkę. Pewny chwyt zapewnia gumowana pozioma rączka, a komfort pracy podnosi możliwość odprowadzania pyłu powstałego podczas cięcia.

 

 

 

 

Ukośnica DeWalt

 

4. Pilarka ukosowa DeWalt DWS780 305mm

 

W zestawieniu znalazła się piła ukośnica DeWalt DWS780 305mm o mocy 1675 W, która pozwala na sprawne i precyzyjne przycinanie materiału. Jest to możliwe za sprawą wskaźnika linii cięcia oraz dużej prędkości obrotowej (do 3800 obr./min). Sprzęt waży 24,8 kg, jego wymiary to: 47 cm x 77 cm x 39,6 cm.

Urządzenie ma bardzo wytrzymałą konstrukcję i stabilny stół roboczy, ponadto zostało przystosowane do cięcia różnych materiałów, w tym metali nieżelaznych (maksymalna głębokość cięcia to 17 cm). Wybrana przez nas ukośnica DeWalt wyróżnia się zastosowaniem nowoczesnej blokady do rowkowania, dzięki której można precyzyjnie ustawić głębokość wcięć i rowków.

Za co ukośnica jest chwalona przez konsumentów? Jak wynika z opublikowanych na jej temat komentarzy, jest łatwa w obsłudze i do tego wytrzymała. Urządzenie ma funkcję elektronicznego sterowania prędkością, więc sposób jego działania można dobrze dopasować do rodzaju ciętego materiału.

 

 

 

 

Ukośnica Bosch

 

5. Pilarka ukosowa Bosch GCM 8 SJL Professional

 

Bosch GCM 8 SJL Professional to sprzęt z silnikiem o mocy 1600 W, którego maksymalna prędkość pracy wynosi 5500 obr./min. Pasują do niego tarcze o średnicy 21,6 cm. Model jest przeznaczony dla profesjonalistów, a zwłaszcza stolarzy i parkieciarzy. Jego wydajność cięcia przy 45 stopniach pod kątem to: 7 cm x 22,5 cm, a przy 45 stopniach ukośnie: 4,8 cm x 31,2 cm.

Piła waży ok. 17,3 kg, jej całkowite wymiary to: 91 cm x 46 cm x 41 cm. Ma ona wbudowany laser gwarantujący precyzyjne cięcie oraz zintegrowane podpórki boczne poprawiające stabilność przecinanego elementu. Co więcej, urządzenie wyposażono w ogranicznik głębokości do cięć szczelinowych.

Przedstawiona ukośnica Bosch jest popularna wśród konsumentów. Ich zdaniem obsługa sprzętu jest intuicyjna, a praca z nim w pełni komfortowa. Istotnym atutem urządzenia jest 2-punktowy system odsysania pyłu, ułatwiający utrzymanie porządku w miejscu pracy.

 

 

 

 

Ukośnica Parkside

 

6. Ukośnica Parkside 1500W

 

Ukośnica Parkside 1500 W to sprzęt często polecany miłośnikom majsterkowania. Służy ona do cięcia drewna, wyposażono ją w tarczę o średnicy 21 cm. W komplecie znajdziemy kilka dodatkowych elementów: zacisk pionowy, worek na pył, dwa elementy rozszerzające oraz szczotki węglowe.

Prędkość obrotowa urządzenia bez obciążenia jest równa 5000 obr./min, a moc silnika to 1500 W. Przeprowadzony test ukośnic udowodnił, że model marki Parkside jest bardzo łatwy w obsłudze. Głowica jest obracana i przechylana, w efekcie czego możliwe jest cięcie skośne w obu kierunkach. Sprzęt ma też laserowy wskaźnik zasilany 2 bateriami AA.

Posiadacze urządzenia uważają, że jest ono wydajne i wytrzymałe. Ich zdaniem to dobra ukośnica do przydomowego warsztatu, pozwalająca na precyzyjne cięcie. Ponadto daje ona możliwość szybkiej wymiany tarczy.

 

 

 

 

Ukośnica do drewna

 

7. Pilarka ukosowa Dedra DED7739 1400W 210mm 

 

Sprzęt Dedra DED7739 1400W 210mm służy do cięcia drewna, jak również materiałów drewnopodobnych, m.in. płyty wiórowej i sklejki. Moc silnika wynosi 1400 W, a maksymalna prędkość obrotowa to 4600 obr./min. Urządzenie ma system odprowadzania trocin, co ogranicza ilość zanieczyszczeń na stanowisku roboczym.

Ukośnica ma prowadnice boczne zwiększające zasięg jej pracy, a także przezroczystą osłonę tarczy z wbudowanym mechanizmem powrotu po wykonaniu cięcia. Ponieważ sprzęt waży 8,7 kg, w razie potrzeby można go wygodnie przenieść w inne miejsce. Pasują do niego tarcze o średnicy 21 cm, jedna znajduje się w komplecie.

Do zalet sprzętu zalicza się: Praktyczność, łatwa obsługa i blokada wrzeciona (co pozwala na szybką wymianę tarczy tnącej). Ponieważ ta ukośnica do drewna ma kompaktowe wymiary, konsumenci polecają ją do niewielkiego warsztatu majsterkowicza.

 

 

 

 

Ukośnica Evolution

 

8. Wielozadaniowa Piła Ukośna Evolution R210CMS

 

Evolution R210CMS to urządzenie z silnikiem o mocy 1200 W, które pracuje z prędkością do 3750 obr./min. Ma ono stół roboczy obracający się w prawo i lewo w zakresie do 50 stopni. Piła pozwala na cięcie drewna, a także innych materiałów: Tworzyw sztucznych, profili stalowych oraz aluminiowych. Waży ona 5,8 kg.

W zestawie razem ze sprzętem znajdziemy kilka elementów: Tarczę tnącą o średnicy 21 cm, dwa klucze imbusowe, zaciski do blokowania i adapter do odsysania pyłu. Ukośnica Evolution wyróżnia się zastosowaniem praktycznego uchwytu. Jest on przystosowany do potrzeb nie tylko osób praworęcznych, ale i leworęcznych.

Według kupujących piła jest godna uwagi, ponieważ ma niewielkie wymiary, zapewnia komfortową i bezpieczną pracę, a dodatkowo znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Podoba im się także to, że za pomocą urządzenia można sprawnie przeciąć nawet deski, w których znajdują się gwoździe, nie trzeba ich wcześniej usuwać.

 

 

 

 

Ukośnica Einhell

 

9. Piła Ukosowa Einhell TE-MS 18/210 Li Solo

 

Zasilaniem akumulatorowym o napięciu 18 V litowo-jonowego akumulatora może się poszczycić piła ukosowa Einhell TE-MS 18/210 Li Solo. Jest to kompaktowa konstrukcja należąca do rodziny Power X-Change, która znajdzie zastosowanie przy wykorzystaniu w małych warsztatach i u domowych majsterkowiczów.

Ukośnica akumulatorowa pozwoli na cięcie materiałów drewnianych, a także z tworzyw sztucznych. Na mobilność narzędzia wpływa zamontowany specjalny uchwyt ułatwiający jego przestawianie, a na wygodę w użytkowaniu specjalny system ekstrakcji odpadów. Ma on adapter ssący o średnicy 36 mm, co pozwala utrzymać miejsce pracy w czystości, a zalegające wióry nie przesłaniają obrabianego materiału.

Prędkość obrotowa Einhell TE-MS 18/210 Li Solo wynosi 3080 obr./min i można tu zamontować tarczę o średnicy 210 mm. Zakres obrotu tarczy wynosi +/-: 47°, a cięcie może się odbywać pod maksymalnym kątem 45°. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje tarczę do drewna 210 x 30 mm o liczbie 40 zębów na obwodzie, a także worek na pył do zamontowania do instalacji odsysającej wióry. 

 

 

 

 

Ukośnica z posuwem

 

10. Yato Ukośnica z Posuwem 1800W 305mm YT-82175

 

Yato, ukośnicę z posuwem 1800W 305mm YT-82175 użytkownicy postrzegają jako w pełni profesjonalne narzędzie do cięcia prostego i kątowego. Tarcza o średnicy 305 mm zapewnia możliwość cięcia dużych elementów, takich jak słupy czy legary, bo głębokość cięcia wynosi 105 mm.

Precyzję prowadzenia tarczy zapewni laserowy wskaźnik linii cięcia, a łożyskowy posuw tarczy tnącej ułatwia prowadzenie maszyny i wykonanie podłużnych cięć, w czym również pomagają wysuwane wsporniki. Bezpieczeństwo operatorowi natomiast zapewnia uchylna osłona tarczy zintegrowana w włącznikiem. Ukośnica z posuwem ma też kompaktowe wymiary, silnik o mocy 1800 W i prędkości obrotowej 5000 w ciągu minuty.

Ukośnica z posuwem jest sprzedawana wraz z tarczą i dołączonym workiem na wióry, który zbiera powstające odpady podczas pracy. W ustawieniu parametrów pracy pomocna jest stabilna podstawa z możliwością ustawienia w sposób precyzyjny kąta cięcia, zwłaszcza, że maszynę wyposażono w podziałkę kątową i stabilne nastawy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ukośnicę kupić?

 

Aby móc precyzyjnie przycinać drewno czy inne materiały, także pod skosem, trzeba zaopatrzyć się w dobrze przystosowaną do tego ukośnicę. Ponieważ w sklepach jest wiele różnych sprzętów, wybór tego właściwego nie dla każdego jest prosty. Postanowiliśmy stworzyć dodatkowo poradnik zakupowy z podpowiedziami, co należy sprawdzić, żeby w warsztacie znalazła się najlepsza ukośnica.

Przeznaczenie

Zanim kupimy piłę ukosową, zastanówmy się, w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać. Czy ukośnica do metalu i drewna jest możliwa do nabycia? Niestety nie, każdy model jest przystosowany do cięcia innego materiału. Jeśli zamierzamy samodzielnie budować meble, zrobić elegancko wyglądają boazerię czy naprawić parkiet, potrzebna nam będzie ukośnica do drewna. Większość tego typu urządzeń pozwala również na cięcie materiałów drewnopodobnych, np. płyty wiórowej. Są też sprzęty przystosowane do przecinania tworzyw sztucznych, a nawet metali, w tym żelaza czy aluminium.

 

Ukośnica z przesuwem czy bez?

Kiedy będziemy podejmować decyzję, jaką ukośnicę wybrać, powinniśmy zwrócić uwagę, czy dany model wyposażono w posuw. Funkcja ta okaże się przydatna podczas wycinania paneli, słupków ogrodowych i płotów. Jeżeli zamierzamy ciąć przede wszystkim niewielkie elementy, nie musimy inwestować w urządzenie z posuwem, bo prawdopodobnie nie będziemy mieli wielu okazji, aby go użyć.

 

Moc i prędkość obrotowa

Jednym z najbardziej istotnych parametrów pił ukosowych jest moc silnika. Wpływa ona na efektywność działania sprzętu, a tym samym łatwość cięcia. Jeśli przyjrzymy się bliżej dostępnym na rynku urządzeniom, zauważymy, że ich moc najczęściej mieści się w przedziale od 1200 W do 3600 W. Jednak o wydajności ukośnicy decyduje też inny, równie ważny parametr. Mowa tu o prędkości obrotowej. Maksimum to przeważnie 3750 – 5500 obr./min. Należy pamiętać, że piła przeznaczona do cięcia np. aluminium powinna pracować z mniejszą prędkością niż ta do drewna. Każdy materiał ma inną gęstość oraz strukturę, dlatego wymaga indywidualnie dobranej metody obróbki. Jeżeli nieodpowiednio dopasujemy prędkość obrotową sprzętu, wpłynie to negatywnie zarówno na precyzję cięcia, jak również na nasze bezpieczeństwo.

 

Kąt cięcia

Jak sama nazwa wskazuje, ukośnica jest przystosowana do cięcia materiałów pod skosem. Zazwyczaj jest to kąt do 45 lub 90 stopni. Część urządzeń może być odchylana tylko w jedną stronę, dostępne są również modele dwustronne. Te zaliczane do drugiej grupy są odpowiednie do bardziej zaawansowanych prac, wymagających wykonania cięcia po obu stronach. Nie powinniśmy mieć problemu ze zdecydowaniem, jaka jest najlepsza ukośnica, ponieważ większość producentów podaje maksymalną głębokość i szerokość cięcia dla danego kąta.

 

Funkcja odchylenia

Jeżeli kupimy ukośnicę z funkcją odchylenia, zyskamy możliwość cięcia dwóch kątów w tym samym czasie. Wszystko za sprawą głowicy, która przechyla się na bok i dzięki temu obraca się także na stole roboczym. Funkcja odchylenia okazuje się przydatna w szczególności podczas budowy mebli.

Wymiary i waga

Przeważnie piły ukosowe mają kompaktowe wymiary, więc nie ograniczają znacząco wolnej przestrzeni w warsztacie. Niemniej jednak nie ważą one tyle samo, czasami ukośnica ręczna to waga 7 – 8 kg, a niekiedy znacznie więcej, bo nawet 15 czy 25 kg. Jeśli zamierzamy używać sprzętu w jednym miejscu, możemy zdecydować się na cięższy model, bo w tym przypadku waga nie ma tak istotnego znaczenia.

 

Dodatkowe udogodnienia

Kupując ukośnicę, nie można zapomnieć o dodatkowych udogodnieniach, gdyż mają duży wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Jednym z nich jest wbudowane oświetlenie, które poprawia widoczność i ułatwia zachowanie precyzji. Bardzo przydatny okazuje się także system odsysania pyłu. Powstające podczas cięcia materiału wióry ograniczają widoczność i mogą przeszkadzać. Jeśli będą one na bieżąco zasysane do specjalnego worka, praca w warsztacie okaże się wygodniejsza, ponadto łatwiej nam będzie utrzymać w nim porządek.

Do piły ukosowej zwykle jest dołączona jedna tarcza tnąca o odpowiedniej średnicy (najczęściej 21 – 36 cm). Jednak czasami może pojawić się konieczność jej wymiany. Nie będzie to trudne, jeśli wybierzemy sprzęt z blokadą wrzeciona. Przydatnym udogodnieniem jest również laserowy wskaźnik linii cięcia, pokazujący, w którym miejscu należy przeciąć dany element. Ukośnica może być wyposażona też np. w blokadę do rowkowania czy boczne podpórki.

 

Ukośnice w dobrych cenach

Choć wielu majsterkowiczów marzy o własnej ukośnicy, to część z nich odkłada jej zakup na później w obawie o nadwyrężenie budżetu. Analizując ceny takich urządzeń, i sprawdzając ile kosztuje ukośnica online w serwisie Allegro czy w sklepie Castorama, OBI, Leory Merlin, a nawet Lidl, możemy się przekonać, że na rynku jest dużo modeli kosztujących nie więcej niż 500 – 700 zł. Wśród nich są zarówno sprzęty do cięcia drewna, jak i metali oraz plastiku, również te oferowane przez znanych producentów. Za ukośnicę przeznaczoną dla profesjonalisty trzeba zapłacić znacznie więcej, nawet kilka tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Ukośnica – co to jest?

Ukośnica to urządzenie, które nazywane jest także kapówką lub ukosówką. Stanowi ona uzupełnienie dla wyrzynarki, ponieważ daje możliwość precyzyjnego przycięcia desek czy paneli pod określonym kątem, zwykle do 45, 60 lub 90 stopni. Tego typu sprzęt, w zależności od budowy, może być wykorzystywany do pracy z drewnem, metalami lub tworzywami sztucznymi. Ukośnice znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba przyciąć długie elementy pod odpowiednim kątem. Sięgają po nie zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze, np. podczas samodzielnie przeprowadzanego remontu.

 

P2: Jak ciąć ukośnicą?

Aby móc przeprowadzić pracę z wykorzystaniem ukośnicy, trzeba podłączyć ją do prądu, a następnie ułożyć na blacie roboczym element, który chcemy przeciąć. Za pomocą zacisków trzeba go przytwierdzić, aby przypadkowo się nie przesunął, to zapewni nam też odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Potem należy wcisnąć kciukiem dźwignię blokady opuszczania ramienia i ustawić urządzenie w taki sposób, aby jego zęby jeszcze nie dotykały materiału. Dopiero teraz możemy uruchomić sprzęt i przeciąć przygotowany element. Kiedy nam się to uda, należy zatrzymać tarczę piły, dopiero wtedy możemy podnieść jej ramię. Ostatnim etapem pracy jest odłożenie przeciętego materiału i oczyszczenie blatu roboczego z wiórów oraz innych zanieczyszczeń.

P3: Jak działa ukośnica?

Ukośnica to sprzęt zasilany sieciowo, a więc będzie działać, jeżeli zostanie podłączona do prądu. Jednym z najważniejszych elementów budowy elektronarzędzia jest silnik, a za przecinanie materiału odpowiada tarcza. Ma on również stół roboczy, na którym mocuje się przeznaczony do cięcia element. Po uruchomieniu sprzętu silnik zaczyna pracować i kiedy osiągnie zadaną prędkość znamionową, można opuścić ramię z obracającą się tarczą tnącą. Ukośnica, jak sama nazwa wskazuje, przecina materiał pod ustawionym przez nas kątem. Jest to możliwe, gdyż pozycję tarczy można samodzielnie regulować.

 

P4: Jak ustawić ukośnicę?

Chcąc przeciąć materiał pod skosem, należy w odpowiedni sposób ustawić kąt cięcia. Wymaga to poluzowania blokady kąta skosu i przestawienia blatu urządzenia, pomoże nam w tym skala pomocnicza. Później wystarczy tylko dokręcić pokrętło, aby zablokować ustawienie sprzętu i można przejść do pracy. Jeżeli zamierzamy użyć ukośnicy po raz pierwszy, warto najpierw skalibrować zerowy kąt skosu, wykorzystując w tym celu wzorcowy przyrząd pomiarowy, przykładowo kątownik. Należy opuścić ramię urządzenia, a potem za pomocą naszykowanego przyrządu sprawdzić, czy między listwą oporową, a tarczą zachowany jest kąt 90 stopni. Jeśli np. chcemy wykonać cięcie pod kątem 45 stopni, trzeba ustawić korpus ukośnicy, żeby właśnie taką wartość miał kąt pomiędzy blatem a tarczą.

 

P5: Jak zrobić ukośnicę do metalu?

Jeśli potrzebny jest nam sprzęt do cięcia metalu, wcale nie musimy go kupować. Ukośnicę można też zbudować samodzielnie, choć to wymaga uzbrojenia się w cierpliwość i zachowania precyzji. Do zbudowania podstawowych części, w tym ramienia i blatu roboczego, dobrze nadaje się np. stalowa blacha, którą trzeba starannie zespawać. Niezbędny jest też wałek oraz silnik o odpowiednio dużej mocy i przekładnia pasowa. Przyda się również osłona tarczy, która zapewni bezpieczeństwo w czasie pracy, do tego można wykorzystać dużą pokrywkę, np. od parnika. Imadło kątowe najlepiej kupić gotowe, to przyspieszy nieco pracę. Po złożeniu wszystkich elementów warto pomalować sprzęt, żeby dobrze się prezentował.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ