Podczas przecinania drewna istotne jest to, aby piła spalinowa pracowała prawidłowo. Jednym z czynników pozytywnie wpływających na efektywność działania tego urządzenia jest prawidłowo wyregulowany gaźnik. Element ten odpowiada za bezproblemowe odpalanie piły motorowej oraz jej maksymalną wydajność w trakcie wykonywania pracy.
Na czym polega regulacja gaźnika piły spalinowej Makita i innych modeli pilarek?
Niezależnie od tego, czy interesuje nas regulacja gaźnika chińskiej piły spalinowej, czy też innej pilarki, sam proces w przypadku tego typu urządzeń jest bardzo podobny. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje gaźników: Z pływakiem (gaźnik pływakowy) oraz z membraną (gaźnik membranowy). Regulacja gaźnika polega na dostosowaniu optymalnej dawki mieszanki paliwa oraz powietrza, w taki sposób, aby maszyna mogła działać prawidłowo. W przypadku, kiedy chcemy używać urządzenia na wysokościach powyżej 3000 m wykonywana przez nas mieszanka, musi być nieco uboższa.
Obecnie większa część dostępnych napędów wyposażona jest w gaźniki membranowe. W porównaniu do pływakowych gaźniki membranowe wyróżniają się bardzo specyficzną cechą. Mianowicie są nieco trudniejsze w regulacji. Aby nastąpiło prawidłowe spalanie, silnik potrzebuje odpowiedniego składu mieszanki rozpylonego paliwa w zakresie od minimalnych do maksymalnych obrotów. Aby uzyskać pełną moc (nawet 6 000 do 6 500 RPM) wymagane jest dobranie stosownej redukcji oraz rozmiaru, czy też typu śmigła. Optymalna mieszanka paliwa oraz powietrza wynosi od 12:1 do 16:1. Oznacza to, że składa się ona z 16 części powietrza oraz jednej części paliwa. Zależne jest to od wysokości, typu paliwa, mieszanki oleju z paliwem, temperatury otaczającego nas powietrza oraz temperatury samego silnika.
Większa część silników wyposażona jest w TBO, czyli tak zwany czas pomiędzy naprawami. Zazwyczaj wynosi on od 300 do 500 godzin, lecz może być on również znacznie krótszy. Często jest to spowodowane nieprawidłowym ustawieniem gaźnika. Specjaliści zalecają, aby zainwestować w obrotomierz. Najlepiej będzie, kiedy zamontujemy go trwale w naszym napędzie. Pozwoli to na ciągły rejestr obrotów. Najtańsze obrotomierze możemy zakupić już od kwoty 200 zł. Jednak warto wydać trochę więcej i kupić produkt, który dodatkowo ma możliwość pomiaru temperatury głowicy. Jest to bardzo istotne, ponieważ zły skład mieszanki, czyli źle wyregulowany gaźnik często powoduje przegrzewanie się silnika.
Uboga mieszanka
Uboga mieszanka jest wtedy, kiedy paliwo zawiera większą ilość powietrza w stosunku do swojej ilości. Taki rodzaj mieszanek zazwyczaj daje zwiększoną lub za małą moc. Jest to zależne od stopnia jej ubóstwa. W przypadku ubogich mieszanek silnik bardzo szybko się nagrzewa, a na powierzchni głowicy powstaje osad węglowy. Pomimo tego, że przy stosowaniu tego rodzaju mieszanek silnik działa czysto, to jednak dużym minusem jest to, że szybko się nagrzewa. Ponadto działa on gładko i nie dymi. Warto mieć na uwadze, że przy ubogiej mieszance silnik może się przegrzewać. W przypadku, kiedy tłok przekroczy pewną temperaturę, zwykle dochodzi do natychmiastowego zatarcia maszyny. Z tego względu specjaliści zalecają, aby po regulacji na bieżąco obserwować temperaturę głowicy oraz EGT. Kiedy dojdzie do zatarcia, wymiany będzie wymagać nie tylko tłok, ale także pierścienie, cylinder oraz głowica. Przegrzewanie jest bardzo trudne do wykrycia. Z tego względu, podczas regulacji silnika, kiedy występuje spadek obrotów, spowodowany stosowaniem ubogiej mieszanki, gaźnik powinien być natychmiast regulowany w kierunku bogatszego preparatu. Jednym z najczęściej występujących symptomów ubogich mieszanek jest strzelanie podczas wyłączania silnika. W przypadku mieszanek ubogich świeca zapłonowa ma kolor jasnoszary lub biały.
Bogata mieszanka
Bogata mieszanka jest przeciwieństwem mieszanki ubogiej. Występuje ona wtedy, gdy silnik otrzymuje większą ilość paliwa w stosunku do ilości powietrza. W takim przypadku motor ciężko odpala, dymi i nie jest w stanie osiągnąć pełnej mocy. Pozostałymi niebezpieczeństwami bogatej mieszanki są: Długi okres wchodzenia na obroty (brak mocy silnika) oraz gaśnięcie silnika w locie (spowodowany tym, że szczelina świecy zapłonowej może być zapchana nalotem węglowym). Rzadziej może dochodzić także do samozapłonu, który spowodowany jest nadmiernym nalotem na ścianach węglowych. Takie działanie powoduje znaczną redukcję ciśnienia w silniku. Powstawanie nalotu węglowego może powodować także zatykanie się otworu dekompresyjnego cylindra oraz wyrzucenie nadmiernej ilości mieszanki na zewnątrz (ma to miejsce w przypadku odprężnika zewnętrznego). Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że podczas kontroli świecy zapłonowej, ilość osadu będzie znacznie większa, niż ma to miejsce w normalnych warunkach. W przypadku bogatych mieszanek świeca zapłonowa ma kolor ciemnobrązowy lub czarny.
Mieszanka optymalna
Normalna mieszanka jest konsensusem pomiędzy mieszanką ubogą a bogatą. Taki stan może zwiększać wydajność silnika, jednak czasem się zdarza, że na obrotach od 80 do 100 RPM spalania ilość paliwa jest optymalna, lecz znacznie mniejsza niż w przypadku mieszanki uboższej. W przypadku mieszanki optymalnej mamy niższą wydajność niż ma to miejsce w przypadku mieszanki uboższej. Jednak warto zaznaczyć, że w jej przypadku silnik nie będzie się przegrzewał. Nie będą występowały również wibracje lub ich poziom będzie niewielki. W przypadku mieszanki normalnej średnica zapłonowa przybiera kolor średniego lub ciemnego brązu. Na świecy zapłonowej nie tworzy się nalot.
Regulacja gaźnika WALBRO
Zastanawiasz się, jak wyregulować gaźnik? Po pierwsze ważne jest, abyśmy mieli komfortowy dostęp do śrub regulacyjnych. W przypadku gaźników WALBRO wygodny dostęp mamy jedynie do śruby odpowiadającej za regulację wysokich obrotów. Z tego względu możemy przeprowadzać stabilizację podczas pracy silnika i jest to najlepsza opcja, gwarantująca dobre wyregulowanie urządzenia. W trakcie optymalizowania śrub do wolnych obrotów lub regulacji linki, śrubokręt bardzo często się ześlizguje. Spowodowane jest to powstającymi wibracjami. W takim przypadku opcja tuningu jest bardzo pracochłonna. Ciężko jest dokonać regulacji na wolnych obrotach śmigła (2 000 lub więcej). Dlatego też wielu specjalistów radzi, aby w gaźniku WALBRO zamontować dodatkowy uchwyt regulacyjny. Można go wykonać z wygiętego drutu. Należy go spłaszczyć młotkiem, a następnie przylutować do śruby.
Regulacja gaźnika pilarki
Przed przystąpieniem do regulacji gaźnika WALBRO, Tillotson, Mikuni lub innego, który posiadamy, powinniśmy wykonać następujące czynności:
• Upewnijmy się, że paliwo oraz olej są świeże. Powinny mieć one maksymalnie 72 godziny. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że mieszanka starsza niż 72 godziny nie zapewni odpowiedniego smarowania silnika. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku istnieją oleje, które mogą leżeć nieużywane w zbiornikach przez okres dłuższy niż 72 godziny. W ich przypadku nie istnieje niebezpieczeństwo zatarcia silnika. Omawianym olejem jest Castrol TTS. Niestety w przypadku tego produktu bardzo często występuje problem z jego dostępnością.
• Kolejnym etapem jest sprawdzenie drożności odpowietrznika paliwa w zbiorniku.
• Ważne jest regularne czyszczenie części gaźnika, dlatego upewnijmy się, czy filtr paliwa jest czysty.
• Wszystkie połączenia paliwowe powinny znajdować się w dobrym stanie. Jeżeli jest inaczej, musimy je wymienić.
• Należy się upewnić, czy filtr powietrza znajduje się w pozycji pionowej. Pozwoli to nam kontrolować, czy w trakcie pracy nie będą pojawiały się bąbelki powietrza.
• Warto także sprawdzić, czy wszystkie znajdujące się w silniku uszczelki są w dobrym stanie. Chodzi głównie o element głowicy, skrzyni korbowej oraz uszczelniacza wału korbowego. Zepsute uszczelki mogą powodować, że nie będziemy mogli prawidłowo wyregulować gaźnika.
• Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy upewnić się, czy przewód paliwowy oraz filtr paliwa jest wypełniony olejem napędowym bez bąbelków. W innym przypadku mogą one powodować zmianę mieszanki na uboższą, a w krytycznych sytuacjach doprowadzić do uszkodzenia silnika. Bąbelki powietrza możemy usunąć poprzez wyciśnięcie ich na w pełni otwartej przepustnicy. Jednak pamiętajmy, żeby nie dopuścić do przypadkowego zalania silnika. W tym celu powinniśmy pochylić napęd w taki sposób, aby nasze paliwo się nie wlewało do cylindra.
Co robić, kiedy dojdzie do zalania silnika?
W sytuacji, kiedy dojdzie do zalania silnika, możemy wypróbować jednego z kilku sposobów, aby uruchomić napęd bez wykręcania świecy zapłonowej. Aby dokonać tego zadania, należy zdjąć fajkę świecy w taki sposób, aby silnik nie został uruchomiony. Przy maksymalnym otwarciu przepustnicy powinniśmy obracać śmigłem w kierunku przeciwnym do normalnej rotacji przez 3 do 4 obrotów. W przypadku mniej poważnego zalania w etapie tym można przystąpić do uruchomienia silnika. W innym przypadku uprzednio należy osuszyć świecę. Następnie możemy przystąpić do regulowania gaźnika. Metoda ta nie sprawdza się w sytuacji, kiedy silnik jest odwrócony głowicą do dołu. W takim przypadku często odczuwalna jest zwiększona kompresja.
Synchronizacja gaźnika krok po kroku
Przed przystąpieniem do regulacji należy rozgrzać silnik. W momencie, kiedy temperatura osiągnie 92 stopni Celsjusza, możemy rozpocząć tuning. Za pomocą śrub regulacyjnych wolnych (LO) oraz wysokich (HI) obrotów, ustawiamy wolne obroty. Warto mieć przy sobie miernik obrotów. W przypadku zwolnionego tempa pracy maszyny dla 114 cm śmigła, obroty będą w granicach 2.250 RPM, a dla 121 cm, śmigła zwykle wahają się w granicach 2.000 – 2.100 RPM. Pamiętajmy, że za duże obroty powodują duży ciąg, a za małe – wibracje. Z tego względu lepiej jest uzyskać szybsze tempo pracy, rozpoczynając od obrotów minimalnych, w których silnik nie ulega wygaszeniu. Kiedy wolne obroty zostaną ustawione, rozpoczynamy regulację za pomocą śruby przeznaczonej do optymalizacji wolnych obrotów (LO). W przypadku kiedy silnik niechętnie przyspiesza, odkręcamy śrubę (LO) o1/8/ Jeżeli odkręcimy śrubę za bardzo, nasz silnik nie będzie w stanie płynnie przyspieszać i będzie drgał (bogata mieszanka). W takim przypadku bardzo delikatnie przesuwamy śrubę wolnych obrotów (LO). Procedurę tę powtarzamy do momentu, kiedy silnik będzie odpowiednio reagował na przyspieszenie pracy.
Po regulacji wolnych obrotów za pomocą śruby LO przechodzimy do regulacji wysokich obrotów śrubą HI. Dajemy pełny gaz oraz obracamy śrubą wysokich obrotów do momentu uzyskania maksymalnej wydajności silnika. Uzyskując taką pozycję, delikatnie dokręcamy w prawo do momentu wyczucia spadku obrotów. Będzie to oznaczało, że otrzymaliśmy ubogą mieszankę, dlatego odkręcamy śrubę w lewo, aby nie spowodować przegrzania silnika.
Regulacja gaźnika Stihl
Piła spalinowa Stihl może mieć zamontowany jeden z dwóch typów gaźników. W przypadku jednego z nich śrubę regulacyjną przekręcamy odwrotnie do kierunku wskazówek zegara do momentu odczucia oporu. Śrubę biegu jałowego obracamy w odwrotnym kierunku. Czynność tę wykonujemy do momentu, aż śruba oprze się na gnieździe. Na sam koniec odkręcamy śrubę z powrotem o ¾ obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Regulacja gaźnika piły spalinowej Stihl z numerem dwa jest nieco inna. W tym przypadku główna śruba regulacyjna powinna być obrócona zgodnie ze wskazówkami zegara, aż do oporu, by następnie móc obrócić ją w przeciwnym kierunku o 2 obroty. Śrubę regulacyjną biegu jałowego obracamy w tym samym kierunku, co w przypadku pierwszego typu gazika. Jednak ważne jest to, aby obrót ten cofnąć 0 1,5 obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Regulacja gaźnika Husqvarna
W przypadku pilarek Husqvarna regulacja gaźnika piły spalinowej śrubami L, T I H nie jest skomplikowana. L – reguluje pracę pilarki w momencie średnich obrotów, H – odpowiada za wysokie obroty oraz T – ma na celu zmianę położenia przepustnicy. Regulacja pilarki powinna odbywać się na rozgrzanym silniku. Śrubę L przekręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do odczucia oporu, a następnie odkręcamy ją z powrotem o ¼ obrotu. Kolejną śrubą, którą regulujemy, jest H, Regulacja biegu jałowego jest potrzebna jedynie wtedy, gdy podczas wolnych obrotów dochodzi do pracy łańcucha.
Regulacja gaźnika NAC
W przypadku regularnej pracy na pilarce użytkownik musi dbać o systematyczne ustawienie gaźnika. Na początku sprawdzamy, czy filtr paliwa oraz powietrza jest czysty. Regulacja wolnych obrotów następuje poprzez obracanie śruby regulacyjnej w lewo. Ustawienie gaźnika w pile spalinowej NAC możemy wykonać samodzielnie, jednak regulację składu mieszanki najlepiej jest zlecić odpowiedniemu serwisowi.
Regulacja smarowania łańcucha piły spalinowej
Aby piły spalinowe prawidłowo działały, ważne jest także zadbanie o łańcuch tnący. Aby wydłużyć jego żywotność, należy stosować się do kilku podstawowych rad. Kiedy zdecydujemy się na zakup nowego, przed pierwszym użyciem najlepiej jest zanurzyć go na kilka godzin w oleju. Pozwoli to na znaczne wydłużenie żywotności całego układu tnącego pilarki. Nowego łańcucha nie powinniśmy zakładać na wyrobioną zębatkę napędową. Warto ją regularnie wymieniać po zużyciu trzech łańcuchów tnących. Ponadto podczas cięcia drewna kontrolujmy napięcie łańcucha i regulujemy go po wystudzeniu układu tnącego.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
September 28, 2021 at 4:19 pm
bardzo dobrze i zrozumiale dla laika wytłumaczenie regulacji – bardzo dobry artykuł
Odpowiadać
October 4, 2021 at 2:36 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać