Ranking 8 najlepszych strugów elektrycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.05.24

 

Strug elektryczny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Według konsumentów jednym z ciekawszych modeli w przypadku strugów elektrycznych jest Makita 1806B. Sprzęt ten jest wyróżniany przez wiele osób, ponieważ z jego pomocą można bardzo precyzyjnie wykonywać różnego rodzaju strugi. Obsługa urządzenia jest łatwa, wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Model pozwala na różnego rodzaju regulacje, dzięki czemu posłuży do wielu prac. Na uwagę zasługuje też solidne wykonanie struga, można korzystać z niego przez długi czas. Początkującym osobom polecamy Bosch PHO 2000. Jest to łatwe w obsłudze urządzenie, z którego pomocą można przygotować proste i niezbyt głębokie strugi. Modelem operuje się łatwo, a poza tym jest on solidnie wykonany.


8 najlepszych strugów elektrycznych. Opinie w 2024 roku

 

Wybieranie dobrego sprzętu może zająć dużo czasu. Aby usprawnić poszukiwanie, przygotowaliśmy ranking strugów elektrycznych. Można znaleźć w nim modele polecane przez konsumentów. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest wykonany z jednego odlewu, więc nie ma obaw, że podczas korzystania z niego jeden z elementów konstrukcji odłączy się od reszty. Strug elektryczny pozwala na bardzo precyzyjną pracę. Obsługiwanie modelu jest łatwe.

Wady

Sprzęt jest ciężki, więc jeśli nie zamierzasz używać go tylko w jednym miejscu, transportowanie go może być utrudnione. Strug elektryczny waży prawie 9 kg.

Podsumowanie

Moc urządzenia wynosi 1200 W. Maksymalna głębokość struga wynosi 2 cm. Prędkość obrotów urządzenia jest regulowana, a największa wartość to 15 000 obrotów na minutę. Wymiary modelu to: 53 cm x 24 cm x 15 cm.

Drugi wybór

Zalety

Obsługa modelu jest bardzo łatwa. Regulacja głębokości struga ogranicza się do zmiany wartości na pokrętle. Urządzenie jest lekkie, można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Model ma solidnie wykonany uchwyt, więc dłuższa praca nie jest trudna.

Wady

Niektórzy kupujący uważają, że moc struga mogłaby być trochę większa. Wtedy sprzęt byłby wydajniejszy i działał sprawniej.

Podsumowanie

Jest to urządzenie zasilane sieciowo, a jego kabel ma długość 3 m. Sprzęt jest przeznaczony dla początkujących majsterkowiczów. Głębokość strugania jest regulowana od 0,5 cm do 1,5 cm. Model jest wykonany z tworzywa sztucznego.

Rozważ też

Zalety

Strug jest niezbyt duży, z pewnością nie będzie zabierał dużo miejsca w piwnicy. Dzięki uchwytowi Soft Grip można zapomnieć o bolących dłoniach, operowanie sprzętem nie jest nieprzyjemne. Strug został solidnie wykonany z aluminium, poliamidu i włókna szklanego.

Wady

Według części konsumentów urządzenie nie pracuje długo po naładowaniu. Po podłączeniu do ładowarki, trzeba czekać 60 minut, aby strug pracował przez około 45 minut.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany akumulatorowo. Jego wymiary to: 26 cm x 10 cm x 12 cm. Waga urządzenia wynosi 1,5 kg. W zestawie wraz ze strugiem znajduje się ładowarka, adapter oraz klucze montażowe, a wszystko umieszczone jest w walizce.

 

Strug elektryczny Makita

 

1. Strug ciesielski Makita 1806B

 

Makita 1806B to strug elektryczny, z którego większość konsumentów jest bardzo zadowolona. Moc urządzenia wynosi 1200 W, a dzięki tak dużej mocy można łatwo strugać w każdym materiale bez żadnych problemów. Maksymalna prędkość obrotowa sprzętu wynosi 15 000 obrotów na minutę. Jest ona regulowana, więc można ją idealnie dopasować do każdego materiału. 

Zaletą, o której najczęściej wspominają użytkownicy, jest odpowiednia długość podstawy. Można bardzo pewnie prowadzić strug elektryczny Makita po danym materiale, a w rezultacie nadaje się on do wykonywania bardzo precyzyjnych czynności. Jest to sprzęt nie tylko dla początkujących, ale też dla zaawansowanych majsterkowiczów. Obsługa modelu nie jest skomplikowana, można ją szybko zrozumieć za sprawą szczegółowej instrukcji. 

Wymiary sprzętu to: 53 cm x 24 cm x 15 cm. Ten strug elektryczny Makita został wykonany głównie  z dobrze zaprojektowanego, jednego odlewu, więc nie musisz się martwić o odłączające się części. Głębokość strugania jest regulowana, a można wybrać wartości od 0,1 cm do 2 cm. W zestawie znajduje się klucz, uchwyt do ostrzenia oraz sprawdzian nastawczy i prowadnica równoległa. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Bosch

 

2. Strug elektryczny Bosch PHO 2000 

 

Na naszej liście postanowiliśmy umieścić Bosch PHO 2000, ponieważ konsumenci zazwyczaj zostawiają na temat tego struga bardzo pozytywne opinie. Urządzenie jest idealne dla początkujących osób, ponieważ jest bardzo łatwe w obsłudze. 

Moc modelu wynosi 680 W. Kosnumentom bardzo podoba się to, że mogą swobodnie decydować o głębokości strugania. Do zmiany wartości służy pokrętło, a można wybrać przedział od 0,5 cm do 1,5 cm. Szerokość struga wynosi 8,2 cm. Urządzenie nie jest zbyt duże, nie ogranicza też wolnej przestrzeni w pomieszczeniu podczas przechowywania. 

Ten strug elektryczny Bosch jest zasilany sieciowo, dlatego nie trzeba się obawiać o to, że w pewnym momencie moc sprzętu ulegnie zmianie. Kabel nie jest krótki, ma on 3 m długości, więc z pewnością znajdziesz odpowiednie miejsce do pracy, które jest jednocześnie blisko kontaktu. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Parkside

 

3. Strug akumulatorowy Parkside 12 V

 

Test strugów elektrycznych wykazuje, że jednym z solidniejszych sprzętów jest Parkside 12 V. Jest to urządzenie zasilane akumulatorowo, a ładowanie powinno trwać około 60 minut. Po całkowitym naładowaniu ładowarka wyłącza się automatycznie, nie trzeba więc co chwilę sprawdzać, czy sprzęt trzeba odłączyć. Na obudowie znajduje się trzypoziomowy wskaźnik naładowania akumulatora, można go łatwo kontrolować. 

Strug elektryczny sprzedawany w sklepach Lidl jest wyposażony w uchwyt Soft Grip, z którego pomocą można swobodnie prowadzić go nawet przez kilka godzin. Kupującym bardzo podoba się to, że narzędzie daje możliwość ustawienia wyrzutu z prawej lub z lewej strony, więc można wybrać bardziej odpowiadające miejsce na wypadanie strugów. 

Ostrza sprzętu są wymienne, a wymiana nie jest skomplikowaną czynnością, zajmuje kilka sekund. Urządzenie jest wykonane z włókna szklanego oraz z poliamidu. Z kolei płyta dolna to w większości aluminium. Wymiary narzędzia są równe: 26 cm x 10 cm x 12 cm. Ten strug elektryczny Parkside jest łatwy w obsłudze, co zauważyło wielu konsumentów. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Castorama

 

4. Strug MacAllister 900 W

 

MacAllister 900 W to dobry i tani strug elektryczny, za sprawą którego można obrobić drewno. Można przycinać je w linii prostej lub nadać obłe kształty. Moc sprzętu wynosi 900 W, więc bez większych problemów można obrobić każdy kawałek drewna. Jest to  zasilany sieciowo strug elektryczny dostępny w sklepach Castorama, a jego kabel ma długość 2,5 m, więc można swobodnie wykonywać swoją pracę. 

Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 16 000 obrotów na minutę, a warto pamiętać, że jest ona regulowana. Można więc dopasować działanie urządzenia do kawałka drewna, jaki jest aktualnie obrabiamy. Maksymalna głębokość strugania wynosi 3 mm, można ją regulować z pomocą pokrętła znajdującego się w górnej części urządzenia. 

Szerokość strugania wynosi 82 mm. Całość jest wykonana z tworzywa sztucznego. Obudowa jest jednym odlewem, więc nie musisz martwić się o odłączające się elementy. W zestawie znajduje się prowadnica równoległa oraz worek na pył i klucz. Użytkownikom podoba się to, że powstające podczas pracy wióry nie przeszkadzają podczas pracy. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Graphite

 

5. Strug Elektryczny Graphite 59G680

 

Większość osób poleca innym majsterkowiczom Graphite 59G680, ponieważ jest to sprzęt, na którym można polegać. Najważniejszym elementem budowy urządzenia jest stopa, która w tym wypadku jest masywna. Oznacza to, że można sprawnie obrabiać każdy kawałek drewna. Moc modelu wynosi 1300 W, a z takim wynikiem można strugać nawet twarde gatunki drewna. 

Opinie o strugach elektrycznych tej marki są zazwyczaj pozytywne, ponieważ większość modeli jest bardzo solidnie wykonana, a nie inaczej wygląda to w przypadku prezentowanego struga. Jest on wykonany głównie z aluminium oraz tworzywa sztucznego. Według opinii kupujących model dobrze się trzyma w ręce i jest on odpowiedni nawet do cięższych prac stolarskich. 

Ten strug elektryczny Graphite jest wyposażony w nakładki antypoślizgowe, które zapewniają bezpieczną pracę. Noże są bardzo ostre, a do tego wykonane z wytrzymałego materiału. Ciekawe jest to, że elementy tnące można samodzielnie wymieniać, więc niepotrzebna jest pomoc profesjonalisty. Użytkownicy doceniają również łatwą obsługę modelu. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Einhell

 

6. Strug ręczny Einhell RT-PL 82 

 

Jeśli szukasz modelu, który pozwoli Ci rozpocząć pierwsze próby obróbki w drewnie, a potem pomoże w bardziej skomplikowanych pracach, koniecznie sprawdź Einhell RT-PL 82. Jest to sprzęt o mocy 850 W, dlatego nadaje się do dość prostych obróbek drewna. Aluminiowa stopa jest dobrze wykonana, możesz więc być pewien, że przez długi czas będziesz swobodnie korzystać z urządzenia. 

Wiele osób docenia ten strug elektryczny Einhell, ponieważ ma dobrze wyprofilowaną rękojeść, pozwalającą na długie godziny pracy. Jest ona miękka, więc nie musisz obawiać się, że na dłoniach powstaną bolące odciski. Głębokość strugania jest regulowana, a jej największa wartość to 3 mm. 

Model jest zasilany sieciowo, ma kabel o długości 3 m. Szerokość struga wynosi 82 mm, a jego waga to około 3 kg, więc można go sprawnie przenosić z miejsca na miejsce. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 15 000 obrotów na minutę, co pozwala na dokładne struganie nawet twardych przedmiotów. 

 

 

 

 

Strug elektryczny 150 mm

 

7. Strug elektryczny Rebir IE-5708M 

 

Polecamy Rebir IE-5708M, czyli strug elektryczny 150 mm (liczba ta odpowiada grubości strugania). Urządzenie jest bardzo solidne, dlatego też jest ciężkie, waży ponad 7 kg. Tego typu model, według profesjonalistów, pozwala zachować większą stabilność. 

Model jest zasilany sieciowo, w rezultacie jego moc nie zmniejszy się podczas pracy. Prędkość obrotowa bez obciążenia wynosi 15 000 obrotów na minutę, dlatego możesz bez przeszkód wykonywać proste prace.  

Noże urządzenia są solidnie wykonane, a do tego bardzo ostre. Jeśli z biegiem czasu się stępią, to w zestawie znajdziesz przyrząd do ich naostrzenia. Z pomocą prezentowanego urządzenia można strugać w każdym kawałku drewna, także jego bokach. Konsumenci doceniają to, że mogą sami idealnie obrobić drewno. 

 

 

 

 

Strug elektryczny Stanley

 

8. Strug elektryczny 750W Stanley FME630K 

 

Stanley FME630K jest uważany przez wielu majsterkowiczów za dobry strug elektryczny. To idealny sprzęt dla początkujących osób, ponieważ pozwala na proste obrobienie każdego gatunku drewna. Urządzenie ma moc wynoszącą 750 W. Szerokość strugania wynosi 82 mm, z kolei maksymalna głębokość struga to 2 mm. 

Strug elektryczny Stanley ma bardzo poręczną rękojeść przednią, która pozwala na zmianę głębokości strugania. Z kolei uchwyt na dłonie został specjalnie wyprofilowany, aby można było wygodnie korzystać z modelu nawet przez długie godziny. Wióry mogą być wyrzucane na lewą lub prawą stronę, to użytkownik o tym decyduje. Takie rozwiązanie jest doceniane przez wielu konsumentów. 

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana, właśnie dlatego jest on często chwalony, a potwierdza to wiele komentarzy. Kabel zasilający ma długość 4 m, więc możesz korzystać ze struga nawet w przypadku, gdy stanowisko pracy znajduje się dość daleko od kontaktu. Cały zestaw znajduje się w poręcznej walizce, która pozwala na jego swobodny transport. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki strug elektryczny kupić?

 

Chcesz kupić elektryczny strug, jednak nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu? Zastanawiasz się, które parametry są najbardziej istotne oraz czym powinien się cechować sprzęt, aby spełnić Twoje oczekiwania? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jaki jest najlepszy strug elektryczny. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu nie będziesz miał wątpliwości, jaki model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Parametry urządzenia

W momencie wyboru struga elektrycznego  powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najbardziej istotne to: moc, prędkość, głębokość oraz szerokość cięcia.

Moc – w większości dostępnych na rynku modeli mieści się w przedziale od 500 W do 1500 W. Im jest ona wyższa, tym urządzenie jest bardziej wydajne, a praca przebiega szybciej. Strug z mocniejszym silnikiem lepiej radzi sobie z twardymi elementami. 

Liczba obrotów na minutę – ten parametr pozwala zorientować się, jak szybki i dokładny jest dany model. Prędkość dostępnych na rynku urządzeń mieści się w zakresie od 15000 do 20000 obrotów na minutę.  Im jest ona wyższa, tym struganie jest dokładniejsze.

Głębokość strugania – strugi elektryczne zazwyczaj dają możliwość obróbki elementów na głębokość wynoszącą od 2 mm do 4 mm.

Szerokość głowicy – od wielkości tego elementu zależy szerokość strugania. Strugi małe z niewielką głowicą stosowane są do obróbki trudno dostępnych miejsc. Najczęściej spotykana szerokość strugów elektrycznych wynosi 82 mm (można również znaleźć modele o szerokości od 65 mm do 100 mm).

 

Ostrze

Zastanawiasz się jaki strug wybrać? Obecnie na rynku dostępne są modele wyposażone w jedno, dwa lub cztery ostrza. Najbardziej polecane przez użytkowników są strugi jednoostrzowe (ostrze montowane jest w bębnie). Gwarantują one lepsze efekty podczas strugania. Możemy to zawdzięczać niższym oporom skrawania. W przypadku dobrego wyważenia wału eliminowane jest ryzyko pojawienia się tak zwanego bicia. Działanie ostrza na głowicy tnącej jest łatwiejsze niż w przypadku modeli dwu lub czteroostrzowych. Dodatkowym atutem wpływającym na atrakcyjność narzędzi jednoostrzowych jest niższy koszt naprawy, ponieważ wystarczy wymiana tylko jednego elementu ( ostrza). 

 

Dodatkowe akcesoria

Strugi przeznaczone są zwykle do wykonania kilku ściśle określonych zadań. Dlatego bardzo istotne jest wyposażenie w dodatkowe akcesoria, które pomagają zwiększyć możliwość zastosowań sprzętu. Elementem, w który jest zaopatrzony najlepszy strug, jest prowadnica boczna. Pomaga ona w precyzyjnym prowadzeniu narzędzia wzdłuż obrabianego elementu. Osoby, dla których jedną z podstawowych funkcji będzie równoległe wręgowanie drewna, przydatnym akcesorium może okazać się prowadnica boczna. Do niektórych zestawów dołączony jest także worek służący do pochłaniania wiórów. Przyczepia się go do końcówki przeznaczonej do podłączenia węża odkurzacza. 

Strugi elektryczne w dobrych cenach

Dostępne na rynku strugi elektryczne sprzedawane są w bardzo zróżnicowanych cenach. W zależności od tego, czy urządzenie będzie wykorzystywane do przydomowych prac, czy też do użytku w prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, powinniśmy wybrać taki model, który spełni nasze oczekiwania. Dobry sprzęt powinien być funkcjonalny, a co za tym idzie, wyposażony w elementy pozwalające na wykonanie wszystkich czynności, które zostały przez Ciebie zamierzone. Najprostsze strugi można kupić za kwotę ok. 150 zł. Profesjonaliści powinni zaopatrzyć się w urządzenie z nieco wyższej półki. Jego cena może sięgać nawet 3000 zł, jednak w przypadku systematycznego użytkowania, modele w wyższej cenie sprawdzą się najlepiej. Powodem tego jest większa trwałość oraz większa wydajność sprzętu.

 

 

FAQ 

 

P1: Co to jest strug elektryczny?

Strug elektryczny to urządzenie, które pozwala na obróbkę drewna. Polega ona na zdzieraniu cienkiej warstwy materiału, aby pozbyć się drzazg, zabrudzeń lub po prostu po to, żeby wygładzić powierzchnię drewna. Urządzenie to oprócz wygładzania pomoże również w fazowaniu, czyli w wykańczaniu niezbyt ładnych krawędzi desek i innych drewnianych przedmiotów. Z pomocą struga można również bezproblemowo wręgować (tworzyć wgłębienia), lecz trzeba pamiętać, że nie każde urządzenie ma taką funkcję, więc warto doczytać, czy rzeczywiście wraz z danym modelem można to robić. Niektóre mocniejsze narzędzia mogą też służyć do przycinania desek, a są przy tym bardzo precyzyjne, dlatego warto z nich korzystać. 

P2: Jak używać struga elektrycznego?

Korzystanie ze struga elektrycznego nie jest skomplikowane. Na samym początku trzeba jednak wybrać odpowiednie miejsce do pracy. Najlepiej mieć dużo wolnej przestrzeni, ponieważ może się zdarzyć, że będziesz musiał obrabiać dość długie deski. Pamiętaj, aby umieścić strug blisko kontaktu, jeśli jest to urządzenie przewodowe. Nie można również zapominać o obrabianym kawałku drewna, koniecznie trzeba go stabilnie przymocować do stolika, na którym się znajduje. Następnie wybierz głębokość strugania, solidnie chwyć narzędzie za uchwyty po obu stronach i delikatnie przesuwaj po drewnie. Kiedy będziesz miał już pewniejszą rękę, to możesz to robić trochę szybciej, zawsze jednak zachowaj bezpieczeństwo. 

 

P3: Jak ustawić strug elektryczny?

Strug elektryczny to urządzenie, które sprawi, że powierzchnia obrabianych desek stanie się zupełnie gładka. Jeśli chodzi o ustawienie pozycji struga, to musi on znajdować się równolegle do deski, trzeba go też dość mocno do niej przycisnąć. Ustawieniu podlega kilka aspektów. Jednym z najważniejszych jest głębokość strugania. Zazwyczaj można wybrać do maksymalnie 2 cm. Następnie można wybrać, z której strony mają wypadać wióry. Potem do odpowiedniego boku korpusu należy przyczepić odkurzacz lub inne urządzenie odsysające, aby można było utrzymać porządek podczas pracy. Zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i zakładaj robocze rękawice, a jeśli można, ustaw też blokadę na włącznik. 

 

P4: Ile kosztuje strug elektryczny?

Cena struga elektrycznego może być różna, a zależy od kilku aspektów. Jednym z nich jest wielkość zestawu. Producenci często decydują się dołączenie do kompletu ciekawych dodatków, wśród nich są prowadnice, które pozwalają na proste prowadzenie sprzętu, elementy montażowe, a nawet klucze. Wybierając duży zestaw, trzeba się liczyć, że jego cena będzie wysoka, może przekroczyć nawet 3000 zł. Bez dodatkowych elementów sprzęt będzie tańszy, lecz trzeba pamiętać, że w przyszłości może pojawić się konieczność samodzielnego kupienia niektórych części. Droższe okazują się również modele, które są wielofunkcyjne, np. z ich pomocą można nie tylko wygładzać powierzchnię drewna, ale również przycinać. 

P5: Gdzie można kupić strug elektryczny?

Strug elektryczny to urządzenie, które najłatwiej można znaleźć w sklepie z narzędziami lub gospodarstwa domowego i ogrodu. Kupienie modelu stacjonarnie jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ można obejrzeć urządzenie, które Ci się podoba i zobaczyć, czy dobrze leży w dłoni. W niektórych sklepach pracownicy pozwalają nawet wypróbować sprzęt, aby można było być pewnym swojego wyboru. Nie jest to jednak jedyny sposób na zaopatrzenie się w strug. Można to również zrobić za pośrednictwem Internetu i stron takich, jak nasza. Przeczytaj dokładny opis danego modelu, zapoznaj się z komentarzami, a potem w wygodny sposób zamów urządzenie, które Ci się spodobało. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ