Ranking 5 najlepszych wilgotnościomierzy w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Wilgotnościomierze – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nieraz myślałeś o zakupie wilgotnościomierza. Urządzenia takie znacznie upraszcza pracę i pozwala na jej przyspieszenie. Jeśli dodatkowo nie masz czasu na poszukiwanie dobrego i niezawodnego urządzenia, to przychodzimy z pomocą. Wyszukaliśmy urządzenie, które cieszy się uznaniem profesjonalistów. Jest to model, który obecnie jest najczęściej kupowany do pomiaru wilgotności w materiałach budowlanych, a także zbiera wśród użytkowników bardzo dobre recenzje. Mowa o modelu Brennenstuhl MD 129868. Mierzy on wilgotność drewna z zakresie od 5% do 50%, a inne materiały budowlane, jak beton, czy cegłę w zakresie 1,5% do 33%. Model ten jest zasilany baterią 9 V, a w przypadku spadku napięcia, urządzenie poinformuje właściciela o konieczności jej wymiany. Natomiast praktyczna funkcja „hold” pozwala na wykonanie pomiarów w trudno dostępnych miejscach. Drugim najlepszym modelem, jaki możemy polecić jest CMT DMM-001. Jest to cyfrowe urządzenie do pomiaru w przemyśle budowlanym, drzewnym i rolniczym.


5 najlepszych wilgotnościomierzy. Opinie w 2023 roku

 

Przeczytaj teraz nasz ranking wilgotnościomierzy, aby zapoznać się z tym, co jest obecnie dostępne na rynku. Wybraliśmy do opisu czołowe modele, które warte są prezentacji.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wilgotnościomierz daje możliwość odczytywania wilgotności nawet w trudno dostępnych miejscach. Kiedy sprzęt nie jest używany, sam się wyłącza, aby nie marnować baterii. Urządzenie wykonuje prawidłowy pomiar z dokładnością do 3%. Wyniki można sprawdzać na dużym i czytelnym wyświetlaczu LCD.

Wady

Niewielka grupa konsumentów twierdzi, że osłonka zakładana na elementy pomiarowe dość łatwo się wyrabia i po pewnym czasie lekko poruszona może z nich spadać.

Podsumowanie

Produkt jest przeznaczony do badania wilgotności drewna, betonu, tapet, gipsu czy cegieł. Model ma obudowę wykonaną z antypoślizgowego materiału, dzięki czemu łatwo utrzymać go w ręce. Wymiary wilgotnościomierza to: 15 cm x 6,5 cm x 2,5 cm.

Drugi wybór

Zalety

Wyświetlacz ma podświetlenie (przez ok. 15 sekund), więc łatwo odczytać z niego informacje nawet w półmroku. Na ekranie można sprawdzić szybko, jaki jest poziom naładowania baterii. Produkt jest bardzo lekki, dlatego też jest wygodny w użyciu. Urządzenie ułatwia znalezienie nieszczelności w badanym materiale.

Wady

Zdarzają się opinie, że wilgotnościomierz ma niezbyt wygodne przyciski, które są niewielkie i zdarzają się egzemplarze, w których mocno trzeba nacisnąć guziki.

Podsumowanie

Urządzenie wykorzystywane jest w różnych warunkach - w rolnictwie oraz w przemyśle drzewnym i budowlanym. Wymiary modelu wynoszą: 14,5 cm x 6,2 cm x 2,6 cm. Wilgotnościomierz można używać w temperaturach od 0 st. C do 50 st. C.

Rozważ też

Zalety

Istnieje możliwość dostosowania zakresów pomiaru wilgotności i temperatur. Model można z łatwością zamontować na ścianie lub położyć na półce. Sprzęt jest niewielki, ale ma duży wyświetlacz. Produkt jest odpowiedni do użytku w ekstremalnych temperaturach (od -10 st. C do 60 st. C).

Wady

Użytkownicy twierdzą, że obudowa modelu jest dość delikatna i łatwo może się zniszczyć i zarysować, dlatego warto na nią uważać.

Podsumowanie

Sprzęt jest odpowiedni do mierzenia wilgotności powietrza. Urządzenie ma wyświetlacz LCD. Model ma kabel zewnętrzny, na końcu którego znajduje się czujnik. Wymiary produktu są równe: 10,9 cm x 9,9 cm x 2 cm. Miernik waży 200 g.

 

1. Brennenstuhl Wilgotnościomierz inwazyjny MD 1298680

 

Wilgotnościomierz do materiałów Brennenstuhl MD 129868 to model, którym zmierzysz wilgotność drewna, betonu, płyty gipsowej, czy innych materiałów. Zakres pomiarowy dla drewna to od 5% do 50% wilgotności, a w materiałach budowlanych jest to zakres od 1,5% do 33%. Duży wyświetlacz LCD pokazuje wynik procentowy w skali, co 0,1%, a także urządzenia emituje sygnał akustyczny informujący o wykonanym pomiarze.

Dokładność pomiaru tego urządzenia wynosi tu + /- 3%. Po trzech minutach bezczynności urządzenie się wyłącza samoczynnie oszczędzając baterie. Natomiast w przypadku zbyt niskiego napięcia baterii wskaźnik ładowania poinformuje o tym użytkownika, wtedy należy wymienić 9 V baterię umieszczoną w specjalnej obudowie z przegródką.

Wymiary tego modelu wynoszą długość 150 mm, szerokość 65 mm i wysokość 25 mm, natomiast waga to 156 g. Kalibracja fabryczna zapewnia użytkownikowi prawidłowość pomiarów. Użytkownikom podoba się estetyczna obudowa urządzenia wykonana z materiału antypoślizgowego. Ale najcenniejsze w tym modelu jest to, że wykonuje on prawidłowo pomiary wilgotności, oraz to, że jest to dobry i tani wilgotnościomierz.

Brennenstuhl MD 129868 to wilgotnościomierz z zakresem pomiaru od 5% do 50% dla drewna i 1,5% do 33% dla materiałów budowlanych. Model jest zasilany bateriami.

 

Zalety

Automatyczny wyłącznik: Urządzenie wyłącza się automatycznie po upływie 3 minut bezczynności. Nawet jeśli po wykonaniu pomiaru nie wyłączymy wilgotnościomierza, nie musimy się obawiać o to, że będzie on niepotrzebnie działał i baterie się wyczerpią.

Kompaktowe wymiary: Model zajmuje mało miejsca, więc można go łatwo przenosić. Co więcej, produkt waży jedynie 156 g, więc jest wyjątkowo lekki.

Obudowa: Wilgotnościomierz zrobiono z wytrzymałych materiałów. Obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i dobrze chroni wewnętrzny mechanizm.

Informowanie o słabym stanie baterii: Na ekranie wyświetla się informacja o niskim stanie baterii. Wiemy, kiedy należy pomyśleć o wymianie akumulatorów.

Kształt: Dobrze wyprofilowany kształt sprawia, że posługiwanie się wilgotnościomierzem jest wygodne. Model nie wyślizguje się z ręki, co chroni przed jego uszkodzeniem na skutek upadku na twardą powierzchnię.

 

Wady

Brak baterii w zestawie: Należy pamiętać o tym, że zestaw nie zawiera potrzebnych do uruchomienia urządzenia baterii. Akumulatory trzeba zakupić samodzielnie.

 

 

 

 

2. CMT Wilgotnościomierz cyfrowy DMM-001

 

Zakres wilgotności pomiaru w drewnie to 5 do 50%, w materiałach budowlanych 1,5 do 33% z dokładnością pomiaru do ± 2%, to cechy wilgotnościomierza CMT DMM-001. Model ten zachowuje prawidłowe wskazania w temperaturze od – 20 do + 20 stopni Celsjusza. Ten cyfrowy wilgotnościomierz pozwala również na wykrycie nieszczelności w dachu, drewnie, betonie czy tynkach.

Wskaże to miernik wilgotności. Podświetlany wyświetlacz LCD pokazuje wynik pomiaru w procentach, a czas podświetlenia ekranu wynosi 15 sekund. Natomiast w przypadku bezczynności, model ten po 3 minutach wyłączy się samodzielnie oszczędzając w ten sposób baterie. Waga tego modelu wynosi 90 gramów a wymiary to 145x 62×26 mm, więc bez problemu można go nosić w kieszeni ubrania roboczego.

Zasilanie jest tu 9 V baterią i model ten ma wskaźnik poziomu naładowania baterii. Dodatkowo urządzenie to posiada certyfikat CE, co świadczy o jego wysokiej jakości. Opinie o wilgotnościomierzach CMT DMM-001 mówią, że jest to wygodne i trwałe urządzenie i doskonale się spisuje w pomiarach zachowując bardzo niewielki margines błędu.

Wilgotnościomierz cyfrowy CMT DMM-001 ma wymiary: 14,5 cm x 6,2 cm x 2,6 cm, a jego waga jest równa 90 g. Model jest zasilany bateriami.

 

Zalety

Certyfikat: Potwierdzeniem na to, że sprzęt wykonano z należytą starannością jest certyfikat CE. Stanowi on, że proces produkcji urządzenia przebiegł zgodnie z wymogami prawnymi. Możemy więc sądzić, że prezentowane na ekranie wyniki są miarodajne.

Certyfikat: Wilgotnościomierz znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach: rolnictwie czy przemyśle budowlanym. Przy jego pomocy możemy sprawdzić stan wykładzin i podłóg, jak również zlokalizować ewentualną nieszczelność np. na dachu.

Wyświetlacz: Stosunkowo duży, przejrzysty i podświetlany wyświetlacz sprawia, że odczytanie wyniku pomiaru nie stanowi żadnego problemu (nawet w słabym warunkach oświetleniowych).

Antypoślizgowa powłoka: Model pokryty jest antypoślizgową powłoką, co gwarantuje pewny chwyt. Ryzyko, że urządzenie wypadnie nam z dłoni w trakcie jego użytkowania jest bardzo małe.

 

Wady

Przyciski: Niektóre osoby wskazują, że czasami umieszczone na obudowie przyciski się zacinają i trzeba próbować wciskać je kilka razy, aby zadziałały.

 

 

 

 

3. Extech Wilgotnościomierz 445815

 

Wilgotność powietrza sprawdzimy czujnikiem Extech 445815. Zapobiegnie on wszelkim szkodom powstałym w magazynie, czy mieszkaniu spowodowanych nieprawidłową wilgotnością. Model ten jest wyposażony w funkcje mierzenia temperatury w zakresie od -10 do +60 stopni Celsjusza z dokładnością do ± 1°C i rozdzielczością, co 0.1°C.

Zakres pomiaru wilgotności jest w granicach od 10% do 99%, a dokładność tego pomiaru wynosi ± 4%. Wszystkie wyniki, jednoczesne z 3 pompierów, są wyświetlane na ekranie LCD i mogą być kalibrowane samodzielnie przez użytkownika. Wymiary zewnętrze tego modelu wynoszą 109 x 99 x 20 mm, a masa bez baterii to 169 g. Zasilany ten higrometr jest dwoma bateriami 1,5 V.

Model ten można ustawić na stole, lub powiesić na ścianie na specjalnie dołączonym w tym celu uchwycie. Dodatkowo użytkownik może tu ustawić progi wilgotności i temperatury, po których przekroczeniu włączy się alarm akustyczny. Mamy tu również możliwość sprawdzenia wartości minimalnych i maksymalnych, jakie urządzenie wskazało podczas pracy. Użytkownikom przypadł do gustu ten model ze względu na bardzo wysoką dokładność pomiarów.

Waga wilgotnościomierza Extech 445815 wynosi 169 g, a jego wymiary to: 10,9 cm x 2 cm x 9,9 cm. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z bateriami.

 

Zalety

Montaż: Prezentowany sprzęt jest przeznaczony do montażu na ścianie lub postawieniu na płaskiej powierzchni. W efekcie użytkownik może sam wybrać, w jakim miejscu będzie znajdował się wilgotnościomierz, aby odczytanie z niego wyniku nie stanowiło problemu.

Wskaźnik ostrzegawczy: Model ma wskaźnik ostrzegawczy przed pleśnią. Jeśli warunki panujące w pomieszczeniu będą sprzyjać rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów, zostaniemy o tym poinformowani.

Wyświetlacz LCD: Spory wyświetlacz LCD pozwala na łatwe odczytanie prezentowanych na ekranie informacji, nawet przez osoby mające problemy ze wzrokiem. Warto dodać, że wyświetlacz nie jest podatny na zarysowania.

 

Wady

Obsługa: Na początku obsługa urządzenia może wydawać się skomplikowana, jednak wraz z upływem czasu to przeświadczenie mija.

 

 

 

 

4. Stacja pogodowa MesMed Wilgotnościomierz z funkcją termometru i zegara MM 777

 

Chcesz kontrolować poziom wilgotności w Twoim domu? Zależy Ci na zakupie funkcjonalnego, a jednocześnie taniego sprzętu? Jeśli tak, świetnym rozwiązaniem będzie wybór wilgotnościomierza MesMed MM 777. Model można postawić na parapcie czy półce. Produkt wyposażono w podpórkę.

Wymiary wilgotnościomierza są następujące: 0,8 cm x 10 cm x 2 cm, a jego waga wynosi 160 g. Aby uruchomić urządzenia, potrzebna jest bateria AAA. Przy pomocy urządzenie możemy nie tylko określić wilgotność w pomieszczeniu, ale także zmierzyć temperaturę. Przydatną funkcją jest budzik. Model ma duży wyświetlacz, a dzięki temu prezentowane na nim informacje są czytelne. Urządzenie ma białą obudowę wykonaną z dobrych gatunkowo tworzyw.

MesMed MM 777 to dobry sprzęt – tak twierdzi większość osób, która zdecydowała się kupić ten produkt. Wilgotnościomierz prezentuje się estetycznie, zajmuje mało miejsca, a co najważniejsze dokładnie wykonuje pomiar. Urządzenie znajdzie zastosowanie w sypialni, pokoju dziecięcym czy biurze.

MesMed MM 777 to dobry wilgotnościomierz do 30 zł. Wymiary sprzętu to: 0,8 cm x 10 cm x 2 cm. Urządzenie określa wilgotność w zakresie od 10% do 99%.

 

Zalety

Funkcja budzika: Wilgotnościomierz ma funkcję budzika. Na półce w pokoju nie trzeba stawiać dwóch urządzeń tzn. wilgotnościomierza i budzika, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

Wyświetlacz: Sprzęt ma bardzo duży wyświetlacz. Pozwala on w łatwy sposób odczytać prezentowany na ekranie wynik, nawet jeśli wilgotnościomierz znajduje się w sporej odległości od miejsca, w którym stoimy.

Funkcjonalność: Model nie tylko określa wilgotność pomieszczenia, ale także dokładnie mierzy temperaturę. W związku z tym sprzęt jest funkcjonalny.

 

Wady

Podpórka: Z uwagi na to, że podpórka nie jest solidnie zrobiona istnieje ryzyko, że produkt przewróci się na półce.

Baterie: Konsumenci wskazują, że baterie stosunkowo szybko się wyczerpują, więc konieczna jest ich częsta wymiana.

 

 

 

 

5. Wilgotnościomierz Drewna Hit-3

 

Nasz ranking wilgotnościomierzy nie może się obejść bez elektronicznego urządzenia do pomiaru wilgotności drewna, jakim jest model Tanel HIT-3. Jest to ciekawe urządzenie, bowiem ma ono kształt młotka i wszystkie elementy wykonujące pomiary mieszczą się w elektrodzie młotkowej. Przy pomiarach wilgotności w modelu tym można nastawić gatunek drewna i wykonać dzięki temu pomiar niezwykle dokładnie uwzględniając rodzaj i gęstość drewna. Urządzenie ma zapisane 9 grup drewna w tym 12 gatunków + 270 gatunków drewna egzotycznego.

Dodatkowo, w razie potrzeby, Okręgowy Urząd Miar w Krakowie może dostarczyć świadectwo wzorcowania. Zakres pomiaru w tym urządzeniu wynosi od 6% do 60% wilgotności bezwzględnej z dokładnością pomiaru ± 1% -w zakresie 6% – 15% i ± 2% – w zakresie 16% – 28%. Wymiary tego modelu wynoszą 210 x 120 x 60 mm, waga 0,8 kg, a zasilanie jest poprzez jedną baterię 12 V.

Przy czym trwałość baterii to około 5 tysięcy pomiarów. Osoby używające tego wilgotnościomierza opisują go, jako wysoko wyspecjalizowane urządzenie do pomiaru wilgotności różnych gatunków drewna, którego nie da się zastąpić żadnym innym w przypadku, gdy praca w drewnie jest zajęciem profesjonalnym.

Wilgotnościomierz Tanel HIT-3 jest przeznaczony do drewna. Zakres pomiarowy urządzenia wynosi od 6% do 60%. Wymiary produktu to: 21 cm x 12 cm x 6 cm.

 

Zalety

Wybór rodzaju drewna: Użytkownik przed przeprowadzeniem pomiaru może wybrać rodzaj drewna, które będzie sprawdzał. Dzięki temu zyskuje pewność, że przedstawione wyniki są miarodajne.

Elektroda młotkowa: Prezentowany wilgotnościomierz współpracuje z elektrodą młotkową, czyli urządzeniem ułatwiającym wykonanie pomiaru. W efekcie sprawdzenie wilgotności drewna zajmuje mniej czasu i jest znacznie wygodniejsze.

 

Wady

Wskaźnik LCD: Należy zaznaczyć, że wskaźnik LCD jest stosunkowo mały, dlatego dla niektórych osób odczytanie wyniku stanowi problem.

Sygnalizacja zużycia baterii: Konsumenci zaznaczają, że czasami urządzenie nie sygnalizuje o słabym stanie baterii. Może dojść do sytuacji, że sprzęt przestanie działać, a my nie będziemy na to przygotowani.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wilgotnościomierz kupić?

 

Prawidłowa wilgotność powietrza ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Zbyt duża wilgotność nie służy, ani zdrowiu ludzi, ani otoczeniu, w jakim żyją. Prawidłowa wartość wilgotności powinna oscylować okolicach 40% – 60%. Wartość tę określa polska norma PN-78/B-03421. Zatem poznanie i monitorowanie wilgotności powietrza, w jakiej się przebywa jest nie tylko wskazane, ale też może nas uchronić przed rozmaitymi chorobami czy dolegliwościami.

Wilgotnościomierz to również urządzenie, które przydaje się najbardziej osobom mającym do czynienia z obróbką drewna. Bowiem w tym materiale wilgotność jest niezwykle istotna w dalszej obróbce i zachowaniu się drewna. Nie mniej urządzenie takie jest również wykorzystywane i w różnych działach budownictwa. Na przykład mierzy się wilgotność posadzki, aby sprawdzić czy jej stan wilgotności pozwala na położenie płytek.

Jeśli tu trafiłeś to znaczy, że i Tobie higrometr nie jest obcym urządzeniem i rozważasz jego zakup. Nie jest łatwo wskazać, jaki jest najlepszy wilgotnościomierz, ale możemy wskazać, jakie cechy powinien mieć najlepsze urządzenie tego typu. To właśnie jest celem naszego artykułu. Zatem zapraszamy do lektury.

Jaki wilgotnościomierz wybrać – rodzaje urządzeń

Na rynku dostępne są różnego rodzaje wilgotnościomierze, i podział ten jest ze względu na rodzaj technologii zastosowanej do budowy urządzenia. Możemy wymienić cztery rodzaje najczęściej spotykane: włosowe, kondensacyjne, elektrolityczne i psychrometry.

Najprostszym i najstarszym konstrukcyjnie jest higrometr włosowy. Wcześniej stosowano do ich budowy włosy ludzkie lub końskie, stąd ich nazwa, a obecnie używa się zamiast włosów włókna syntetyczne lub bawełniane. Przy różnej wilgotności włos (lub włókno syntetyczne) zmienia swoją długość, włos ten jest połączony z mechanizmem poruszającym wskazówką na podziałce zegara ze wskazaniami dotyczącymi wilgotności. Takiego rodzaju urządzenie jest niezawodne, trwałe i tanie, ale dokładność pomiaru może się różnić od rzeczywistej wilgotności od 5% do 7%.

Kondensacyjny wilgotnościomierz. Tu pomiar opiera się na zjawisku kondensacji. Jest to osadzanie się pary wodnej na przykład na szklanych naczyniach schładzanych od wewnątrz. Poprzez pomiar temperatury, przy jakiej rosa zaczyna osiadać ustalono tak zwaną temperaturę punktu rosy. A temperatura punktu rosy określa wilgotność bezwzględną, natomiast wilgotność względna zależy od temperatury w pomieszczeniu. Na podstawie tych temperatur z użyciem wzorów wyznacza się wilgotność.

Najbardziej skomplikowanym urządzeniem do pomiaru wilgotności jest model elektrolityczny. Są to bardzo dokładne urządzenia oparte o wyliczenia na podstawie zmiany przewodności czujników znajdujących się pod napięciem. Urządzenia takie pracują samodzielnie lub w połączeniu z automatycznymi systemami nawilżania, lub osuszania powietrza, z systemami wentylacyjnymi, ogrzewania itp. Najczęściej takie modele wykorzystywane są do stałego monitorowania wilgotności na przykład w ogrodzie botanicznym.

Kolejnym typem wilgotnościomierza jest psychrometr. Tu pomiar opiera się na różnicy temperatury na dwóch termometrach, z czego jeden jest suchy, a drugi jest zanurzony w łatwo chłonącym wilgoć materiale. Termometr suchy pokazuje temperaturę otoczenie, zaś mokrego im niższe wskazanie, tym wyższa panuje wilgotność. Wynik wylicza się na podstawie różnicy temperatur.

Ze względu na wielkość obudowy higrometry dzielimy na stacjonarne i przenośne. Pierwsze z nich to modele montowane do urządzeń wentylacji, klimatyzacji czy nawadniania. Drugi rodzaj to urządzenia, które można użytkować w dowolnym pomieszczeniu, są niewielkie i łatwo je przenosić.

Grupą przenośnych urządzeń są wilgotnościomierze wykorzystywane w budownictwie i przemyśle drzewnym. Tu specjalna końcówka urządzenia sprawdza wilgotność materiału, którego pomiar chcemy wykonać.

 

Najlepszy wilgotnościomierz – parametry

Najprostsze modele wilgotnościomierzy w dobrych cenach mierzą jedynie wilgotność względną. Nieco droższe modele przekazują znacznie więcej informacji. Są to takie dane, jak wilgotność bezwzględna, właściwa i temperatura punktu rosy.

Wilgotność względną określa się w przedziale od 0 do 1. Cyfra 0 oznacza powietrze suche, a cyfra 1 określa powietrze całkowicie nasycone parą wodną, zwykle określa się tę wartość w sposób procentowy. Zatem aktualna wilgotność względna to proporcje zawartości pary wodnej w powietrzu w stosunku do wartości maksymalnej.

Wilgotność bezwzględna, oznaczana symbolem „dv” pokazuje zawartość pary wodnej w 1 m3 powietrza. Natomiast wilgotność właściwa, określana symbolem „r” to zawartość pary wodnej w jednym kilogramie powietrza, ważonego wraz z parą. A punkt rosy jest wyrażany symbolem „Td” i wskazuje temperaturę skraplania się pary w określonym ciśnieniu i nasyceniu powietrza parą wodną.

Funkcje dodatkowe

Powyżej opisaliśmy funkcje higrometru dotyczące pomiaru wilgotności powietrza w różnych aspektach. Obok tych funkcji, urządzenia te są często wyposażone w rozmaite opcje dodatkowe. Wiele urządzeń jest wyposażona w termometr i wskazuje aktualną temperaturę. Dodatkowo urządzenia takie mogą wskazywać najwyższą i najniższą osiągniętą temperaturę, a także najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu.

Urządzenia specjalistyczne, do konkretnych zastosowań mogą być wyposażone na przykład w alarm o spadku lub skoku wilgotności, który nie mieści się w „zadanych” ustawieniach. Obok alarmu urządzenie może być zintegrowane z systemem sterującym, który zaczyna w tym przypadku osuszać, lub nawilżać powietrze w zależności od wskazań.

Część zaawansowanych urządzeń może być wyposażona w komunikację radiową, za pomocą której użytkownik może zarządzać systemem wilgotności będącym częścią systemu wentylacji, czy ogrzewania.

Przydatną funkcją w mieszkaniu jest wyposażenie higrometru w czujnik pleśni. Przy słabej wentylacji i wysokiej wilgotności pleśń łatwo się rozwija, a następnie szkodzi domownikom. Zadaniem takiego urządzenia jest wykrycie cząstek pleśni w powietrzu, a następnie dostosowanie parametrów wilgotności tak, aby nie sprzyjała ona rozwojowi pleśni.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ