4 porady, jak wiercić w betonie

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Beton to jeden z najtwardszych materiałów i wiercenie w nim nie zawsze przebiega bez problemu. Aby sprawnie wykonać pracę trzeba znaleźć odpowiednio mocny sprzęt, a także dopasowane wiertła. Przydatne wskazówki, jak należy wykonywać otwory w betonie, znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Przed rozpoczęciem pracy

Zanim zaczniemy wiercić otwory w betonowej ścianie czy posadzce, musimy precyzyjnie wyznaczyć miejsca, w których się znajdą. Do tego przyda się ołówek i poziomica, czasem niezbędny okazuje się również cyrkiel. Aby praca przebiegła sprawnie i bez żadnych problemów, należy upewnić się, że miejscu wiercenia nie przebiegają rury kanalizacyjne ani przewody instalacji elektrycznej. Jak to zrobić? Służy do tego specjalny detektor, dostępny w sklepach budowlanych. Jeżeli nie mamy pewności, czy wykonane otwory nie przyczynią się do osłabienia konstrukcji, warto skonsultować to ze specjalistą, np. architektem. Musimy uważać na to, gdzie wiercimy, nie powinniśmy tego robić w ścianach nośnych. Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy też naszykować pojemnik z olejem chłodzącym. W czasie wykonywania otworów w betonie powstaje bardzo dużo ciepła, które może przyczynić się do zniszczenia wiertła. Powinniśmy co pewien czas zanurzać jego końcówkę w oleju, aby mogło się schłodzić.

Dobór wiertarki i wierteł

Do wiercenia w tak twardym materiale, jak beton należy wybrać odpowiednio mocny sprzęt. Niezbędna jest dobra wiertarka udarowa. Jednak nie musimy używać funkcji udaru przez cały czas. Wystarczy włączyć ją w momencie, gdy poczujemy wyraźny opór. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie młotowiertarki, zwłaszcza gdy musimy wykonać otwór o bardzo dużej głębokości lub średnicy. Nie należy używać zwykłej, słabej wiertarki bez udaru, gdyż może szybko się przegrzać, a wiertło najprawdopodobniej się stępi. W dużej mierze to od doboru sprzętu zależy zadowolenie z uzyskanych efektów pracy.

Wśród wierteł najczęściej polecanymi do betonu są te widiowe. Ich stopień twardości porównuje się do diamentu, do czego nawiązuje też ich nazwa (wie Diamant to po niemiecku, “jak diament”). Tego typu wiertła są bardzo wytrzymałe, w dodatku umożliwiają szybkie wywiercenie otworów i to bez dużego wysiłku. Jeżeli zamierzamy wiercić w nieuzbrojonym betonie, warto sięgnąć po wiertła z płaską głowicą, wyposażone w podwójne ostrze. Jeśli jest on gęsto zbrojony, lepiej sprawdzą się wiertła z głowicą z poczwórnym ostrzem. Dzięki nim do minimum zmniejsza się ryzyko, że dojdzie do zakleszczenia wiertarki, poza tym przy odrobinie cierpliwości możemy bez problemu przebić się przez pręt. Bardzo ważne jest to, aby wiertła do betonu regularnie ostrzyć. Trudno jest to zrobić samodzielnie, gdyż trzeba przy tym precyzyjnie odtworzyć stępione krawędzie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybranie się do wyspecjalizowanego serwisu.

 

Odpowiednia technika

Przed rozpoczęciem wiercenia musimy przyłożyć wiertło do punktu, który wcześniej zaznaczyliśmy. Kontrolujmy przy tym, czy wiertarka jest ustawiona prostopadle do powierzchni, z którą się styka. Podczas pracy urządzenia nie należy zmieniać kierunku obrotów. Jeżeli chcemy to zrobić, najpierw należy wyłączyć sprzęt. W przypadku, gdy wiercimy otwory w ścianie oklejonej tapetą, warto przygotować torebkę, do której będzie wpadał powstający podczas pracy pył. W ten sposób unikniemy zabrudzenia podłogi, a także samej tapety. Pamiętajmy też, że im twardszy jest materiał, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa, nie możemy od razu zaczynać od maksimum. Jeśli niespodziewanie dojdzie do zaklinowania wiertła, należy szybko wyłączyć wiertarkę, inaczej cewki uzwojenia przy silniku mogą się nadmiernie nagrzać, a nawet spalić. Gotowy otwór trzeba starannie oczyścić z pyłu, zanim umieścimy w nim kołek ze śrubą. To zwiększy siłę mocowania, a tym samym nasze bezpieczeństwo, np. gdy zrobiliśmy otwory po to, aby zawiesić szafkę.

Kontrola średnicy i głębokości otworu

Wiercąc otwory musimy uważać, aby nie okazały się za głębokie lub szerokie. Jeśli muszą one mieć dużą średnicę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie kilku różnych wierteł. Pracę najlepiej zacząć tego najmniejszego, a potem stopniowo wymieniać je na większe. Jeżeli konieczne jest wywiercenie otworu o ściśle określonej głębokości, możemy zastosować ogranicznik (niektóre wiertarki są w niego wyposażone) lub odmierzyć na wiertle odpowiednią wartość i zaznaczyć ją za pomocą taśmy. Pamiętajmy, aby co pewien czas cofać wiertarkę i usuwać nagromadzony w otworze pył, to pozwoli na zachowanie precyzji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ