5 wskazówek, jak wiercić w cegle

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Wiercenie w ścianie to podstawowa czynność wykonywana podczas remontu czy urządzania domu. Jednak nie zawsze jest to proste, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powierzchnią wykonaną z cegły. Jak wywiercić otwory, aby nie doprowadzić do przegrzania sprzętu lub uszkodzenia ściany? Zebraliśmy kilka ważnych wskazówek na ten temat.


Wiercenie z udarem czy bez?

Dostępne na rynku wiertarki możemy zaklasyfikować do dwóch grup: z udarem i bez. Które z nich lepiej nadają się do wiercenia w takich materiałach, jak cegła? Profesjonaliści uważają, że do tego typu prac nie powinno się wykorzystywać funkcji udaru, bo może ona przyczynić się do przewiercenia i pokruszenia ściany. Wiertło udarowe ma większy rozrzut, w efekcie czego wykonane otwory będą nieco większe, niż oczekiwaliśmy.

To spowoduje, że osadzone w nich kołki nie będą się odpowiednio mocno trzymać, co wpłynie na mniej solidne mocowanie szafki czy półki. Powinniśmy unikać włączania udaru podczas wiercenia we wszystkich materiałach, które mogą się pokruszyć. To m.in.: pustaki ceramiczne, beton komórkowy, płyty gipsowo-kartonowe oraz kamienne płytki.

Przygotowanie ściany

Chcąc wywiercić otwory w ścianie z cegły, najpierw powinniśmy precyzyjnie ustalić, gdzie się znajdą. Wymaga to upewnienia się, że w danym miejscu nie przebiegają przewody elektryczne ani rury kanalizacyjne. Może nam w tym pomóc specjalny detektor, który bez trudu znajdziemy niemal w każdym sklepie budowlanym. Punkty, w których mają znaleźć się otwory, można zaznaczyć za pomocą ołówka, będzie to duże ułatwienie. Powinniśmy też sięgnąć po poziomicę, żeby mieć pewność, że zachowujemy poziom.

 

Dobór wiertła

Do wiercenia w cegle, betonie i kamieniu służą wiertła widiowe. Umożliwiają one wykonanie otworów o średnicy od 3 mm do nawet 35 mm, są ciężkie i mają jedną spiralę z pojedynczym rowkiem. Najtańsze dostępne na rynku wiertła widiowe wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej, są odpowiednie zarówno do ścian z cegły, jak i płyty gipsowej.

Jeżeli chcemy mieć możliwość wiercenia otworów także w twardszych materiałach, np. żelbetonie czy zwartym kamieniu, powinniśmy zainwestować w solidniejsze modele ze spiekanych węglików. Szukając odpowiednich wierteł, nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać. Jeśli zdecydujemy się na solidny produkt znanej marki, z pewnością nie zniszczy się już po pierwszym użyciu. Wielu majsterkowiczów twierdzi, że wytrzymałe wiertła mogą dobrze sprawdzać się przez kilka, a nawet kilkanaście lat, w zależności od tego, jak często są używane.

 

Prawidłowa technika wiercenia

Jak prawidłowo wywiercić otwory w cegle? Po zamocowaniu właściwego wiertła w uchwycie należy ustawić je prostopadle do ściany w miejscu, które wcześniej zaznaczyliśmy. Jeśli działanie wiertarki okaże się mało efektywne, możemy na chwilę włączyć funkcję udaru, zachowując przy tym ostrożność.

Jednak wykorzystujmy go dopiero w momencie, kiedy wyczujemy opór, a nacisk na wiertarkę powinniśmy zacząć wywierać, gdy wiertło złapie przyczepność. Gotowy otwór powinien mieć taką głębokość, aby bez problemu zmieścił się w nim cały kołek ze śrubą (dla ułatwienia można skorzystać z ogranicznika głębokości). Po wyjęciu wiertła należy usunąć z otworu pył, w ten sposób zwiększy się przyczepność kołka, a tym samym całego mocowania.  

Środki ostrożności

Podczas wiercenia w ścianie należy trzymać urządzenie obiema dłońmi. Jedną należy objąć główny uchwyt z włącznikiem, a drugą położyć na uchwycie dodatkowym (warto z niego korzystać, ponieważ ułatwia pracę). Jeżeli musimy wykonać otwór o większej średnicy, najpierw warto użyć mniejszego wiertła, a potem zmienić na to właściwe.

Podczas wiercenia powinniśmy je co pewien czas cofać, dzięki temu pozbędziemy się nagromadzonego w środku pyłu. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, załóżmy okulary ochronne, które zapobiegną przedostaniu się zanieczyszczeń do oczu. Warto zadbać też o dostatecznie jasne oświetlenie i poprosić pozostałych domowników, aby nam nie przeszkadzali.

Po skończonej pracy konieczne jest wyczyszczenie wiertarki za pomocą ściereczki (po odłączeniu od prądu) i pozbycie się zalegającego na niej pyłu. Szczególną uwagę należy zwrócić na szczeliny, którymi powietrze dociera do silnika i go chłodzi. Jeżeli będą one zatkane, urządzenie może ulec awarii w wyniku przegrzania.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ