Ranking 8 najlepszych wiertarek udarowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Wiertarka udarowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najchętniej kupowaną wiertarką z funkcją udaru jest Bosch EASYIMPACT 500. Dzieje się dlatego, że jest to sprzęt zadowalający większość domowych majsterkowiczów, charakteryzujący się przystępną ceną. Dzięki funkcji udaru, wiertarka sprawdzi się przy wierceniu w twardych materiałach, a po jego wyłączeniu, można ją używać jak każdej zwykłej wiertarki wiercąc również w drewnie czy tworzywach sztucznych. Funkcjonalność sprzętu zwiększa możliwość ustawienia prędkości obrotowej, a także przełączenie obrotów na prawe lub lewe. Modelem chwalonym do prac półprofesjonalnych jest Makita HP1640. Sprzęt ma 2 tryby pracy – z udarem lub bez i ergonomiczną obudowę z antypoślizgowymi uchwytami. Wyposażony jest też w uchwyt boczny.    

8 najlepszych wiertarek udarowych. Opinie w 2024 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Wiertarka z wyłączaną funkcją udaru, dzięki czemu można ja wykorzystywać zarówno do drewna, jak tworzyw czy betonu. Model zasilany sieciowo ma moc 500 W i 3000 obr/min. Prędkość pracy udaru to 33000 ud/min.

Wady

Według użytkowników model ten dość słabo radzi sobie w wierceniu otworów w kamieniu.

Podsumowanie

Jest to narzędzie przeznaczone do użytkowania przy pracach w domu, o niewielkim stopniu obciążenia. Dzięki wyłączanej funkcji udaru sprzęt jest wszechstronny w użyciu. A łatwa beznarzędziowa wymiana wierteł sprawia, że użytkowanie jest wygodne.

Drugi wybór

Zalety

Wiertarka o dobrych parametrach dla użytkownika domowego, a także niezbyt intensywnego wykorzystania profesjonalnego. Moc silnika to 680 W, ponadto mamy tu 2800 obrotów na minutę i uderzenie udaru 44800 w ciągu jednej minuty.

Wady

Klienci pracujący z tym modelem przekazują, że przełącznik trybów z udarowego na zwykły znajduje się w niewygodnym miejscu i podczas pracy niejednokrotnie mają problemy z przełączeniem trybu.

Podsumowanie

Sprzęt o dobrych parametrach technicznych, pozwala na pracę zarówno w betonie, jak i w drewnie czy tworzywach. Umożliwia przełączanie obrotów prawo-lewo i zablokowanie wyłącznika do pracy ciągłej.

Rozważ też

Zalety

Jest to młotowiertarka pneumatyczna do wykorzystania profesjonalnego. Waga urządzenia wynosi 5,5 kg, a jego moc to 2400 W. Sprzęt pozwala na wiercenie z udarem lub bez, a także skuwanie na przykład starych kafelków.

Wady

Jest to narzędzie o profesjonalnym charakterze i nie małej wadze 5,5 kg. Dlatego okazjonalny majsterkowicz niekoniecznie będzie zadowolony z takiego narzędzia. Użycie tak ciężkiego sprzętu wymaga siły i wprawy.

Podsumowanie

Gdy zajmujesz się remontami, to narzędzie jest dla Ciebie. Z jego pomocą wywiercisz otwory w twardych materiałach przy pomocy udaru, w miękkich – wyłączając udar, a w razie potrzeby skujesz stary tynk używając młota pneumatycznego.

 

Wiertarka udarowa Bosch

 

1. Wiertarka Udarowa Bosch Easyimpact 500

 

Sprzętem wyróżnionym przez użytkowników, jest wiertarka udarowa Bosch EASYIMPACT 500. Służy ona do użytku domowego, zatem doskonale sprawdzi się jako narzędzie majsterkowicza. Zasilana sieciowo ta wiertarka udarowa Bosch ma moc 500 W i pracuje z prędkością 3000 obr/min.

Użytkownik może samodzielnie regulować prędkość obrotową, dzięki czemu wiercenie przebiega sprawniej, a sprzęt może posłużyć również jako wkrętarka. Szybko zaciskowy uchwyt pozwala na łatwe zamocowanie wiertła, którego maksymalna średnica uzależniona jest od materiału, w którym wykonujemy otwory. 

EASYIMPACT 500 poradzi sobie z wywierceniem otworu w drewnie o średnicy 25 mm, w betonie 10 mm, a w stali maksymalny otwór wykonany tym sprzętem to 8 mm. Funkcję udaru można tu, w zależności od potrzeb, włączyć lub nie. Częstotliwość 33000 ud/min pozwala na sprawną pracę w twardych materiałach, takich jak beton. Według osób, które zakupiły ten sprzęt, ma on dobry stosunek ceny do funkcjonalności i spełnia wymagania domowych majsterkowiczów.

 

 

 

 

Wiertarka udarowa Makita

 

2. Wiertarka udarowa Makita HP1640

 

Silnik o mocy 680 W został osadzony w wiertarce Makita HP1640. Sprzęt ten może nosić znamiona wiertarki półprofesjonalnej, bo wytrzymuje długie obciążenie pracą. Wspomniana moc pozwala na wywiercenie 16 mm otworu w betonie, 13 mm w metalu i 30 mm w drewnie.

Ta wiertarka udarowa Makita ma również 2 tryby pracy: z włączonym udarem lub nie (do ich przełączania służy specjalna dźwignia), a maksymalna ilość obrotów na minutę wynosi 2800 natomiast uderzenie udaru to 44800. Użytkownicy ceną ten sprzęt za wyposażenie go blokadę wyłącznika, pozwalającą na dłuższe wiercenie bez męczącego trzymania wyłącznika, a także za łatwą opcję zmiany kierunku obrotów.

Waga narzędzia też jest przyjazna dla operatora, bo wynosi 1,8 kg, co przy ergonomicznej rącze i gumowanych uchwytach sprawia, że manipuluje się nim sprawnie. Długą niezawodność sprzętowi zapewniają szczotki węglowe o podwyższonej żywotności. Wymiary sprzętu to 303x72x222mm, a w dodatkowym wyposażeniu klient otrzymuje rękojeść boczną, ogranicznik głębokości oraz kluczyk do uchwytu wiertarskiego. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa SDS

 

3. Młotowiertarka wiertarka młot udarowy Wuber SDS+ 2400W 

 

Wuber SDS+ 2400W to sprzęt o wielorakiej funkcjonalności. Zasilany sieciowo, wyposażony w moc 2600 W i energię udaru na poziomie 4J, pozwala na profesjonalne wykorzystanie. Jest to młotowiertarka, zatem jej wykorzystanie wykracza poza funkcje wiertarki.

Za jej pomocą użytkownik nie tylko wywierci otwory, ale także skuje tynki, stare kafelki, czy wykorzysta do innych prac remontowych czy rozbiórkowych. Wiertarka udarowa SDS pozwala na wykorzystanie jej przy wierceniu z udarem pneumatycznym (prędkość 4000 uderzeń na minutę) albo bez udaru, kucie bez wiercenia lub kucie przy swobodnym ruchu obrotowym.

Uchwyt typu SDS+ pozwala na szybką wymianę wierteł. Sprzęt waży 5,5 kg i jest dostarczany z bogatym wyposażeniem, na które składają się między innymi wiertła przecinak i szpic SDS, 2 głowice SDS oraz jedna zwykła i zapasowe szczotki. Całość jest zapakowana w poręczną walizkę. Właśnie bogate wyposażenie i profesjonalny charakter sprawiają, że użytkownicy interesują się tym sprzętem, jako tym, który spełni oczekiwania wymagającego operatora. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa akumulatorowa

 

4. Wiertarka udarowa Metabo SBE 18 LTX 600845840

 

Wiertarka udarowa akumulatorowa to sprzęt często wybierany przez operatorów. Wśród nich dużym uznaniem cieszy się Metabo SBE 18 LTX, wiertarka wykonana w technologii Ultra-M, charakteryzująca się dużą mocą, oszczędnym ładowaniem i akumulatorem, na który producent udziela 3-letniej gwarancji.

Ciężar sprzętu to 2,6 kg – jest to waga wraz z akumulatorem. Jednak trzeba go dokupić oddzielnie, bo nie jest dołączany do zestawu. Maksymalny moment obrotowy sprzętu wynosi 24 Nm i jest on przystosowany do wierceń wykonywanych w murze do 18 mm średnicy, stali – 13 mm i drewna do maksymalnej średnicy 30 mm. Wrzeciono umożliwia pracę bez uchwytu wiertarskiego.

Metabo SBE 18 LTX charakteryzują obroty biegu jałowego na poziomie do 3000 obr/min i 57000 udarów na minutę. Sprzęt jest sprzedawany wraz w wyposażeniem, na który składa się szybkomocujący uchwyt wiertarski Futuro Plus, ogranicznik wiercenia i rękojeść pomocnicza, co zapakowano wraz z wiertarką w walizkę MetaLoc. Atrakcyjności w oczach klientów dodaje urządzeniu wskaźnik naładowania akumulatora informujący o jego stanie, a także lampka oświetlająca miejsce pracy. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa Dewalt

 

5. Wiertarka udarowa DeWALT DWD024 700W

 

Jeśli szukasz sprzętu do zastosowań domowych, być może DeWalt DWD024 będzie tą wiertarką, która spełni Twoje oczekiwania. Jest to model o mocy znamionowej 650 W i momencie obrotowym 8,6 Nm, a także obrotami na poziomie 2800 w ciągu minuty. Udar natomiast pracuje z częstotliwością 47600 uderzeń na minutę.

Waga sprzętu wynosi 1.82 kg a pozwala on na wiercenie w betonie _ maksymalna średnica 16 mm, stali do maksimum 13 mm i drewnie – 25 mm.  Użytkownicy zwracają uwagę na wygodny gumowany, ergonomiczny uchwyt, a także blokadę włącznika pozwalająca na pracę ciągłą.

Wiertarka udarowa Dewalt podczas pracy generuje hałas na poziomie 94 dB. Jako wyposażenie do urządzenia producent dołącza wielopozycyjną rękojeść boczną, ogranicznik głębokości i kluczyk do uchwytu. Użytkownicy chwalą sobie natomiast to, że sprzęt umożliwia regulację prędkości pracy wiertarki, a także przełączanie obrotów z prawych na lewe. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa Graphite

 

6. Wiertarka udarowa Graphite 58G716

 

Niewielka wiertarka udarowa Graphite spełnia wymagania do zastosowań domowych. Niektórzy z użytkowników twierdzą nawet, że wykorzystują ją do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzuje ją prędkość obrotowa 2900 obr/min i częstotliwość udaru 45000. Sprzęt jest zasilany sieciowo, a jego moc wynosi 650 W.

Znajduje on zastosowanie w wierceniu twardych materiałów, takich jak beton (maksymalna średnica wiercenia 10 mm) przy udziale udaru, lub mniej odpowiedzialnych wierceń w drewnie (do średnicy 25 mm), gdy funkcję udaru należy wyłączyć.

Użytkownicy przekazują, ze sprzęt jest poręczny ze względu na niewielkie wymiary i wagę wynosząca zaledwie 1,88 kg. Pracę ułatwia również ergonomiczny kształt rękojeści i długi przewód zasilający. Funkcjonalność zwiększają też takie cechy jak przełącznik obrotów prawo – lewo i blokada wyłącznika do pracy ciągłej. Zestaw jest spakowany w poręczną walizkę, do której dołożono również wiertło, kluczyk do uchwytu oraz ogranicznik głębokości wiercenia. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa Einhell

 

7. Einhell TC-ID1000 Wiertarka Udarowa 1010W

 

Mocą znamionową na poziomie 1010 W charakteryzuje się wiertarka udarowa Einhell model TC-ID 1000. Wyposażenie obejmuje szybko mocujący uchwyt wiertarski 0-13 mm, który pozwala na zwykłe wiercenie lub użycie udaru.

Zdolność wiercenia jest różna w zależności od materiału, w którym operator wierci otwór. W betonie można uzyskać maksymalnie otwór o średnicy16 mm, w stali 13 mm, a w drewnie 32 mm. Wygodę użytkowania zapewnia powłoka typu “softgrip”, czyli specjalna miękka, antypoślizgowa warstwa jaką jest pokryta rękojeść.

Producent użytkownikowi oddaje również, wraz ze sprzętem, dodatkową rękojeść oraz ogranicznik głębokości wiercenia, a także 15 różnych wierteł. Urządzenie zapewnia 3000 obrotów na minutę oraz częstotliwość udarów w ilości 51000 w ciągu minuty. Użytkownicy przyznają, że model ten sprosta niemal każdej naprawie w domu a jego cena jest adekwatna do jakości. Jest to sprzęt, który dobrze się też przechowuje, bo producent dołącza do produktu zgrabną walizeczkę. 

 

 

 

 

Wiertarka udarowa Black&Decker

 

8. Wiertarka udarowa 750W Black&Decker KR705K 

 

Wiertarka udarowa Black&Decker, model KR705K znajdzie zastosowanie u każdego majsterkowicza. Jej dane techniczne są następujące: moc 750 W, zasilanie sieciowe 230 V, prędkość obrotowa 3100 obr/min oraz udar z częstotliwością 52700 ud/min.

Urządzenie może pracować z włączonym udarem lub bez niego. Dzięki takej funkcji jest wykorzystywane zarówno do wiercenia w twardych materiałach (maksymalna średnica wierceń w stali to 13 mm, a betonie 16 mm), lub drewnie, w którym wywiercimy maksymalnie otwór o średnicy 32 mm.

Osoby, które nie mają w swoim wyposażeniu wkrętarki, zapewne ucieszy fakt, ze Black&Decker KR705K posiada przełącznik obrotów lewe – prawe, a także regulację prędkości obrotów.  Pracę usprawnia też uchwyt szybko zaciskowy, a także funkcja blokady stanu włączenia i ogranicznik głębokości wiercenia. Użytkownikom podoba się solidna obudowa sprzętu, a także to, że jest ona sprzedawana wraz z walizką transportową. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką wiertarka udarowakupić?

 

Wiertarka to narzędzie, które jest niemal w każdym domu. Do niedawna dysponowaliśmy ręcznymi narzędziami lub ich odpowiednikami w wersji elektrycznej, a wiertarki udarowe, ze względu na ich cenę i profesjonalny charakter nie były dla domowych użytkowników dostępne. Obecnie sytuacja uległa zmianie a dobra i tania wiertarka udarowa jest dostępna dla wielu użytkowników. Aby jednak kupić właściwy sprzęt na nasze potrzeby, trzeba się zapoznać nieco z jego funkcjami. Temu właśnie służy ten poradnik. Opiszemy w nim najważniejsze cechy i funkcje wiertarki udarowej. Na końcu zaś zaprezentujemy ranking wiertarek udarowych, w którym umieszczone zostaną tylko te produkty, które cieszą się uznaniem klientów.

Czym różni się wiertarka udarowa od tradycyjnej?

Różnica jest zasadnicza. Funkcja udaru wspomaga wiercenie w twardych materiałach takich jak beton, żelbet, kamień czy ceramika. Test wiertarek udarowych pokazuje, że modele z taką funkcją bez problemu poradzą sobie w wywierceniu otworu w domowej ścianie wykonanej z żelbetu, czego nie można powiedzieć o wiertarce bez takiej funkcji. Funkcja udaru działa w taki sposób, że obracające się wiertło równocześnie jest wprawiane w ruch, który powoduje uderzenia w wiercony materiał. Taki ruch sprawia, że wiertło łatwiej wchodzi w twardy materiał. 

W większości modeli, aby uzyskać efekt udaru wykorzystuje się mechanizm grzechotkowy, w którym jedna z tarcz obracając się z dużą prędkością uderza w drugą, przytwierdzoną do obudowy. Uderzenia te, przenoszone na wiertło, powodują jego ruch skokowy. Najlepsza wiertarka udarowa może mieć kilkadziesiąt tysięcy uderzeń udaru na minutę. 

 

Moc urządzenia

Zadając sobie pytanie jaka jest najlepsza wiertarka udarowa zawsze staniemy przed tematem wyboru jej mocy. To jaka moc będzie dla nas potrzebna jest uzależnione głównie od naszych oczekiwań. Gdy szukamy urządzenia domowego, do sporadycznego wiercenia otworów w domu przy okazji wieszania obrazków na ścianach, nie potrzebujemy mocnego sprzętu. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz ze zwiększaniem mocy, w większości wypadków cena rośnie również. Wiertarki zaczynają się już od mocy 150 W. Jednak model, który sprosta wymaganiom domowego majsterkowicza, który z upodobaniem siedzi w swoim warsztacie, powinien mieć już kilkaset wat. Sprzęty na poziomie 600 W są uważane już a półprofesjonalne. Jednak dobra wiertarka udarowa używana do pracy na budowie powinna mieć moc powyżej 1000 W. Zawsze też wpływ na to jaką wiertarkę udarową wybrać będzie miał rodzaj materiału jaki chcemy obrabiać i grubość wierteł jakie chcemy stosować. Moc wiertarki musi być większa w przypadku stosowania jej w twardszych materiałach i wierceniu otworów o dużych średnicach. Każdy z producentów określa jak duże średnice otworów, w jakich materiałach sprzęt może wykonać. 

 

Uchwyt wiertarski – rodzaje

Każda wiertarka musi być wyposażona w uchwyt wiertarski, w którym mocuje się wiertła. Sposób mocowana wiertła wpływa na łatwość i szybkość używania sprzętu. Zwykle producenci wyposażają swój sprzęt w uchwyt zamykany kluczem. Taki uchwyt posiada wieniec zębaty, o który zahacza się specjalny klucz i zaciska wiertło. Wadą takiego rozwiązania jest tempo wymiany wiertła i niebezpieczeństwo zgubienia klucza, bez którego wymiany nie da się dokonać. 

Drugą opcją jest uchwyt samozaciskowy, który mocuje wiertło bez użycia narzędzi. Trudno jest określić jaka wiertarka udarowa jest polecana pod względem rodzaju uchwytu wiertarskiego. Zwykle wybór pada na opcję preferowaną przez użytkownika kupującego sprzęt. 

Dodatkowe funkcje i osprzęt

Zwykle uniwersalne wiertarki są adresowane do majsterkowiczów, gdyż to oni właśnie wykorzystują sprzęt raz do wiercenia w drewnie, innym razem do wywiercenia otworu w ścianie, by za chwilę obrabiać tworzywa sztuczne. Dlatego majsterkowicze cenią sobie wszechstronność sprzętu. Wiertarki dla profesjonalistów są przeważnie dedykowane do konkretnego rodzaju prac, bo najczęściej są wykorzystywane do niewielu ich rodzajów, za to użytkownicy profesjonalni wymagają, aby sprzęty te były wytrzymałe. 

Jaką więc wiertarkę udarową wybrać, wyposażoną w jakie elementy, w przypadku wykorzystywania do domowego użytku? Dobrze jest przyjrzeć się sprzętowi i określić, czy został wyposażony w regulację prędkości obrotowej, gdyż pozwala to na większą precyzję wiercenia. Funkcja obrotu zarówno w prawo jak i lewo pozwala nie tylko wyjąć zakleszczone wiertło z otworu, ale też umożliwia użytkowanie wiertarki jako wkrętarki. Kolejną przydatną opcją są dwa tryby pracy: z włączonym udarem do pracy w twardych materiałach jak beton czy żelbet, a także w wyłączoną funkcja udaru, aby wywiercić otwory w miękkich materiałach, w których nie da się pracować z włączonym udarem. Przydatne również bywa istnienie blokady wyłącznika. Gdy mamy do wykonania szereg otworów, blisko siebie, można zablokować wyłącznik i uruchomić wiertarkę w trybie pracy ciągłej. Opinie o wiertarkach udarowych mówią, że przyśpiesza to pracę i wpływa na mniejsze zmęczenia rąk. 

Wiele wiertarek udarowych w dobrych cenach jest sprzedawanych z różnorakim osprzętem. Oczywiście najważniejszym z nich będą wiertła, bez których narzędzia nie da się używać. Sprawdźmy więc, czy do wybranej wiertarki mamy w komplecie zapas wierteł. Są trzy główne typy wierteł, o innych kształtach i parametrach: wiertła do drewna, metalu i betonu. 

Często dołączane są takie elementy jak ogranicznik głębokości wiercenia albo stojak wiertarski. Osobom, które używają narzędzia od czasu do czasu na pewno spodoba się, jeśli wiertarka wraz z osprzętem będzie zapakowana w wygodną, zamykaną walizeczkę.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa to sprzęt, który wygląda niemal tak samo jak zwykła wiertarka nie mająca funkcji udaru. Udar w urządzeniu powoduje, że oprócz ruchu obrotowego wiertła, ma ono jeszcze ruch udaru, czyli pulsacyjnego uderzania w obrabiany materiał. Dzięki tej funkcji rośnie moment obrotowy i w związku z tym urządzenie lepiej sobie radzi z wierceniem otworów w twardych materiałach jakim jest beton, żelbet czy kamień. Nie mniej należy podkreślić, że wiertarka z udarem nie nadaje się do wiercenia otworów np. w drewnie, bo ten sposób pracy zwyczajnie uszkodzi ten materiał. Aby nasz sprzęt był wszechstronny dobrzej jest się upewnić, czy ma możliwość wyłączenia udaru. 

P2: Jak działa wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa, jak już wspomniano, wyglądem przypomina zwykłą wiertarkę, różni od niej jedynie funkcja udaru, która zazwyczaj jest włączana na korpusie wiertarki przełącznikiem lub dźwignią. Posiadanie udaru w wiertarce sprawia, że narzędzie lepiej sobie poradzi z otworami wierconymi w domowych ścianach. Używanie tego sprzętu nie odbiega od sposobu w jaki używamy wiertarkę bez udaru. Po włączeniu funkcji udaru wiertło wiertarki wykonuje dwojakiego rodzaju ruchy, jednym jest ruch obrotowy wiertła – analogicznie jak w tradycyjnym urządzeniu. Udar natomiast sprawia, że wiertło porusza się równocześnie ruchem posuwistym z dużą siłą raz po raz uderzając w wiercony materiał. Dzięki takiemu ruchowi nacisk na obrabiany materiał jest większy i sprzęt łatwiej radzi sobie z wywierceniem otworu.

 

P3: Co lepsze wiertarka udarowa czy młotowiertarka?

Nie da się odpowiedzieć na w ten sposób zadane pytanie, ponieważ młotowiertarka ma nieco inną funkcję niż wiertarka udarowa. Wiertarka to urządzenie do wykonywania otworów w różnego rodzaju materiałach. Udar w niej ma wspomóc wiercenie w twardych materiałach jak beton, ceramika, kamień czy żelbet. Nie mniej cały czas jest to wiercenie. Młotowiertarka to natomiast sprzęt, który ma funkcje wiercenia i można za jego pomocą wywiercić otwory w ścianie (jednak nie bardzo nadaje się do wykonywania otworów w miękkich materiałach jak drewno), ale służy również do usuwania powierzchni starych kafelków czy tynku ze ściany (i podobnych prac typu rozbiórkowych). Za pomocą tego urządzenia więc wykonamy wiele prac remontowych.

 

P4: Wiertarka udarowa, ile wat?

To, jakiej mocy zakupimy urządzenie, zależy jedynie od nas samych. Wiertarki udarowe zaczynają się od mocy 150 W. Oczywiście są to urządzenia całkowicie nieprofesjonalne, do sporadycznego użycia w domowych warunkach. Często też nawet po włączeniu udaru sprzęt radzi sobie na przykład w betonie, ale w kamieniu już nie. Optymalnym domowym sprzętem, na który nie będziemy narzekać to taki, który jest wyposażony w moc od 500 W. Oczywiście i w tym segmencie znajdziemy wiertarki lepiej lub gorzej sobie radzące z określoną pracą. Ale będzie ona na tyle wszechstronna, że będzie się nadawała do intensywnego wykorzystania. Jeśli natomiast naszym celem jest używanie sprzętu profesjonalnie, do pracy zawodowej przy remontach, poszukajmy maszyny, której ma moc zaczyna się od tysiąca watów. 

P5: Gdzie kupić wiertarkę udarową?

Wiertarkę udarową, gdy podjęliśmy już decyzję dotyczącą modelu, najlepiej kupić za pośrednictwem Internetu. Co prawda po zamówieniu musimy poczekać parę dni na przesyłkę, jednak po jej otrzymaniu możemy spokojnie w domowych warunkach sprzęt wypróbować. Jeśli okaże się, że z jakiś względów nam on nie pasuje, to zakupiony w ten sposób towar, mamy prawo zwrócić, bez podania przyczyny takiej decyzji. Nie ma takiego prawa w stacjonarnym sklepie, w którym zakupimy towar i zależy to wyłącznie od polityki sprzedażowej danej placówki. Jeśli jednak nie jest prosto nam podjąć decyzję dotyczącą rodzaju sprzętu, to pracownik sklepu stacjonarnego, który jest obeznany ze sprzętem, może nam pomóc w dokonaniu wyboru przedstawiając wady i zalety poszczególnych modeli. 

 

 

 

Wiertarka udarowa – jak działa?

 

Działanie wiertarki udarowej – jak sama nazwa wskazuje – oparte jest o udar, czyli regularne uderzenia wiertła o przewiercaną powierzchnię. Oprócz systematycznego działania na powierzchnię z większym naciskiem, co przekłada się na lepszą efektywność wiercenia, takie rytmiczne uderzenia pozwalają także na miejscowe osłabienie materiału. Można na przykład miażdżyć generowanym przez udar naciskiem włókna drewna czy kruszywo bądź spoiwo w betonie.

Udar w maszynach można uzyskiwać różnymi technologiami od hydraulicznych po mechaniczne. Metody hydrauliczne – z racji dużej mocy generowanego udaru – zarezerwowane są dla profesjonalnych maszyn o zastosowaniu przemysłowym, przy których wymagana jest moc, praktycznie nieosiągalna innymi metodami. Specyficzną formą uzyskiwania udaru, powszechnie wykorzystywaną na przykład w młotach pneumatycznych czy udarowo-obrotowych, jest metoda pneumatyczna lub elektropneumatyczna, która oprócz klasycznego udaru wykorzystuje także mechanizm sprężania powietrza, wspomagający dodatkowo udar. 

Wiertarki udarowe nie potrzebują jednak aż tak dużych mocy, stąd też wykorzystywany mechanizm jest nieco mniej skomplikowany. Powszechnie nazywany jest on mechanicznym, opiera się na systemie specjalnych kół zębatych obracających się w przeciwnych kierunkach. Kiedy zęby w kołach są dopasowane, wiertło znajduje się w normalnym położeniu, natomiast kiedy ząb jednego koła nie trafia w ząb drugiego, wiertło jest wypychane do przodu i następuje uderzenie w wierconą powierzchnię, czyli udar. 

Zasadniczym problemem w korzystaniu z wiertarki udarowej jest zależność między częstotliwością a mocą udarów. Chociaż wiertarki powszechnie używane do domowego zastosowania potrafią wykonywać nawet 50 tysięcy udarów na minutę, to wraz ze wzrostem ich liczby spada ich moc. Na przykład, wykonując wspomniane wcześniej 50 tysięcy udarów, moc jednego nie osiągnie wartości nawet jednego dżula. Aby wyobrazić sobie jak niewielka to moc – jeden dżul to mniej niż jedna czwarta kalorii, czyli ilości energii potrzebnej do ogrzania wody o jeden stopień. Biorąc pod uwagę, jak niewielką ilością jest jeden gram, a jak z podgrzaniem litrów wody radzi sobie na przykład czajnik elektryczny, możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że większy udar generujemy, tupiąc ze zniecierpliwienia albo pukając palcem w blat stołu. Dlatego należy mieć świadomość specyfiki pracy z tego typu wiertarkami i w przypadku wykonywania otworów w twardych materiałach, jak na przykład mur czy drewno, regulować ilość obrotów i udarów w zależności od aktualnych potrzeb.

Wiertarki udarowe mają możliwość zmiany biegu, czyli liczby i mocy obrotów. W zależności od zaawansowania urządzania, programów może być kilka, jednak na potrzeby zwykłego, domowego majsterkowania, już dwa (wolny i szybki) będą wystarczające. Należy jednak mieć świadomość, że wybór niewłaściwego trybu może przyczynić się do uszkodzenia silnika wiertarki, więc wybierając szybszy program do niewłaściwego materiału, zamiast przyspieszyć wykonanie otworu, możemy zniszczyć swoją maszynę. Dlatego warto zapamiętać, że do wkręcania i wykręcania wkrętów, kołków czy śrub, a także do wiercenia w materiałach miękkich (takich jak drewno) można wykorzystać wolniejszy program, natomiast do wiercenia otworów w betonie, murze z cegły czy twardych gatunkach drewna powinno się korzystać z szybszego programu.

Warto również mieć świadomość, że wiertarką udarową w potocznym języku określa się całą grupę urządzeń z funkcją udaru, do których zalicza się wiertarko-wkrętarki, wiertarki uniwersalne z tą funkcją, klasyczne wiertarki udarowe oraz młotowiertarki. Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru to z racji swoich ograniczeń (na przykład rozmiaru wiertła czy możliwości pracy tylko w drewnie) niezbyt funkcjonalne urządzenie, stosowane głównie w warsztatach stolarskich bądź innych miejscach nastawionych na obróbkę drewna. Wiertarki uniwersalne z funkcją udaru to zwykłe wiertarki, w których odpowiednim przyciskiem można włączyć tę funkcję. Należy jednak mieć świadomość, że nie są to klasyczne wiertarki udarowe, w związku z czym oprócz ograniczeń na przykład w możliwych do zamocowania średnicach wiertła, także ich parametry (częstotliwość ani moc) nie są zwykle szczególnie imponujące. W związku z tym wykonanie otworu na przykład w murze z cegły czy betonie może okazać się niemożliwe. Do tego celu niezbędna będzie typowa wiertarka udarowa, z możliwością modulacji mocy czy liczby udarów, charakteryzująca się większą mocą oraz większym zakresem średnic możliwych do zamontowania wierteł. Co ciekawe, wiertarkę udarową na wolnym biegu i przy zastosowaniu odpowiedniej końcówki, można wykorzystywać także do mieszania na przykład zapraw czy klejów do kafelków. Szczególnym typem wiertarki udarowej jest młotowiertarka, którą z racji możliwości kucia można bardziej kwalifikować jako miniaturę młota pneumatycznego. Niemniej kształt i rozmiar, a także zachowanie podstawowej funkcji, jaką jest wiercenie, pozwalają na dalsze kwalifikowanie tego urządzenia jako wiertarkę, jednak o znacznie bardziej rozbudowanych możliwościach.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Wiertarka – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

 

Wiertarka Bosch

 

1. Wiertarka Bosch Professional GSB 13 RE 600W 0601217100

 

Bosch GSB 13 RE to urządzenie zasilane sieciowo, którego moc jest równa 600 W, a maksymalna prędkość pracy to 2800 obr./min. Sprzęt jest lekki, gdyż waży niecałe 2 kg, a w dodatku ma kompaktowe wymiary: 26,6 cm x 18 cm. To poręczna wiertarka Bosch, która daje możliwość wywiercania otworów w trudno dostępnych miejscach. Na pewno przypadnie ona do gustu majsterkowiczom.

Sprzęt pozwala na wiercenie w drewnie, betonie, murze oraz stali. Maksymalna średnica otworów to kolejno: 2,5, 1,3, 1,5 i 1 cm. Wiertarkę wyposażono w system Electronic gwarantujący precyzyjne nawiercanie, a także zmianę kierunku obrotów z prawego na lewy (i odwrotnie). Moment obrotowy modelu to 10,8 Nm.

Posiadacze urządzenia chwalą je za praktyczność i łatwą obsługę. Rękojeść jest pokryta materiałem Softgrip, co zapewnia mocny chwyt i zmniejsza do minimum ryzyko niespodziewanego upuszczenia sprzętu na ziemię. po przeprowadzeniu testu wiertarek okazało się, że prezentowany model jest jednym z najczęściej wybieranych przez konsumentów.

 

 

 

Wiertarka Makita

 

2. Makita Wiertarka udarowa 16mm 680W HP1640

 

Uznaliśmy, że w rankingu powinna znaleźć się wiertarka Makita. Po dokładnej analizie opinii doszliśmy do wniosku, że odpowiednim modelem jest HP1640. Sprzęt ma moc równą 680 W i jest przystosowany do wiercenia w drewnie, betonie oraz stali. Jego maksymalna prędkość obrotowa na biegu jałowym to 2800 obr./min. Urządzenie pozwala na zmianę kierunku obrotu wiertła.

Wymiary wiertarki to: 30,3 cm x 7,2 cm x 22,2 cm, waży ona 2 kg. Ponieważ nie jest to duży sprzęt, wygodnie się go przenosi oraz przechowuje. Sami decydujemy o tym, czy przy wierceniu wykorzystujemy udar, co jest dużym udogodnieniem. Ponadto urządzenie ma gumowany uchwyt, więc z pewnością nie wyślizgnie się niespodziewanie z dłoni. W komplecie znajdziemy akcesoria, czyli kluczyk do uchwytu wiertarskiego, boczną rękojeść i ogranicznik głębokości.

Kupujący przekonują, że to dobra wiertarka udarowa do różnych prac w domu. Jest ona trwała i odporna na awarie, nie zniszczy się na skutek intensywnej eksploatacji. Atutem sprzętu jest też długi przewód zasilający.

 

 

 

Wiertarka Celma

 

3. Wiertarka udarowa Celma 1050W 2-Biegi PRCz-13IEO

 

Prezentujemy Celma PRCZ 13IEO – model udarowy o mocy 1050 W, który znacząco ułatwi wykonywanie prac remontowych i naprawczych w domu. Jest on zasilany sieciowo, ale kabel jest dostatecznie długi, więc nie będziemy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów. Urządzenie działa z prędkością do 1000 obr./min na pierwszym biegu i 2800 obr./min na drugim biegu.

Wiertarka Celma nadaje się do wiercenia w betonie, drewnie, metalu i tworzywach sztucznych. Możemy ją także wykorzystać do wkręcania i wykręcania wkrętów oraz śrub, których średnica nie przekracza 6 mm. Sprzęt waży 3,6 kg, a jego wymiary są równe: 37 cm x 9 cm x 26 cm. Na pierwszym biegu częstotliwość udarów to 17 600/min, a na drugim biegu 44 800/min.

W przypadku modelu marki Celma majsterkowiczom najbardziej spodobało się to, że daje on możliwość doboru wierteł o różnej średnicy, mieszczącej się w zakresie od 3 do 13 mm. Wiertarka jest ponadto chwalona za dołączoną do zestawu walizkę.

 

 

 

Wiertarka akumulatorowa

 

4. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa GSB 18 V-EC

 

Wiertarka Bosch GSB 18 V-EC przyda się osobom, którym często zdarza się pracować na zewnątrz i w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Model jest zasilany akumulatorowo. Został on wyposażony w bezszczotkowy silnik, który nie jest podatny na awarie. Sprzęt ma wbudowaną lampkę LED, która jest energooszczędna. W słabo oświetlonych miejscach nierzadko okazuje się ona niezbędna.

Razem z akumulatorem urządzenie waży 1,5 kg. Prędkość obrotowa jest regulowana, na pierwszym biegu jest to zakres od 0 do 600 obr./min, a na drugim od 0 do 900 obr./min. Wiertarka akumulatorowa pozwala na wiercenie nie tylko w drewnie, ale również w stali i murze. Z tego względu można ją wykorzystać do różnych prac.

Jakie są zalety przedstawionego modelu? Zdaniem konsumentów najistotniejsze atuty sprzętu to: kompaktowe wymiary, poręczność oraz zdejmowany uchwyt na końcówki wkręcające. Wiertarka ma krótką głowicę, dlatego można nią łatwo manewrować w zakamarkach. Nie ma ryzyka, że w trakcie pracy dojdzie do przeciążenia akumulatora. Zapobiega temu system elektronicznej ochrony ogniw ECP.

 

 

 

Wiertarka ręczna

 

5. Wiertarka ręczna na korbkę z przekładnią wiertła Condor BPD-2039

 

Do wiercenia w drewnie i plastiku dobrze nadaje się wiertarka ręczna Condor 2-8. Waży ona 0,8 kg i ma na tyle niewielkie wymiary, że na pewno zmieści się w skrzynce z innymi, potrzebnymi przyrządami. Narzędzie jest kompatybilne z wiertłami, których średnica chwytu mieści się w zakresie od 0,2 do 0,8 cm.

Wiertarka ma wykonane z drewna uchwyty, a także solidną korbkę. Jest ona łatwa w użyciu. Ponieważ przyrząd nie wymaga podłączenia do prądu ani regularnego ładowania, może być wykorzystywany do pracy w różnych miejscach. Ważne jest to, że korbkę możemy obracać w prawą lub lewą stronę.

Co prawda nie jest to przyrząd przystosowany do wiercenia w bardzo twardych materiałach, ale wiele osób uważa, że często się przydaje. To dobra i tania wiertarka, po którą można sięgnąć w sytuacji, gdy np. chcemy wykonać niewielki otwór w meblu lub naprawianym przedmiocie.

 

 

 

Mini wiertarka

 

6. Mini wiertarka frezarka szlifierka modelarska 162 Velleman VTHD05 

 

Mini wiertarka Velleman VTHD05 ma moc 130 W i jest zasilana sieciowo. To dobry sprzęt dla majsterkowiczów, osób zajmujących się modelarstwem oraz elektroniką. Może on zastąpić pilnik, szlifierkę, a nawet szczotkę do czyszczenia. Urządzenie ma niewielkie wymiary, w efekcie czego pozwala na zachowanie precyzji podczas pracy.

Sprzęt można przechowywać w walizce, jest w niej miejsce na wszystkie dołączone do kompletu akcesoria. To m.in.: 6 wierteł, 62 tarcze polerskie, 12 ściernic o różnych średnicach, 22 taśmy ścierne i 5 tarczy tnących. Wiertarka umożliwia regulację prędkości pracy w zakresie od 10 000 do 32 000 obr./min.

Urządzenie spodobało się kupującym, gdyż jest lekkie i dobrze leży w dłoni. Jego obsługa nie jest skomplikowana, to samo dotyczy wymiany końcówek. Opinie o wiertarkach Velleman są pozytywne, również mini model VTHD05 zyskał uznanie wielu osób.

 

 

 

 

Wiertarka Castorama

 

7. Wiertarka udarowa MacAllister 600 W 

 

Moc równa 600 W i prędkość obrotowa do 3000 obr./min to cechy, którymi wyróżnia się sprzęt MacAllister 600 W. To wiertarka sprzedawana w sklepach Castorama, która przyda się podczas prac remontowo-budowlanych. Pozwala ona na wiercenie w drewnie, tworzywach sztucznych i płytach gipsowo-kartonowych, a po włączeniu udaru także w cegłach, betonie oraz kamieniu.

Urządzenie ma ogranicznik głębokości, dlatego nie ma ryzyka, że nieodpowiednio wywiercimy otwór. Wymiary wiertarki są równe: 23,5 cm x 8 cm x 7 cm. To model ważący ok. 3,3 kg, którego długość przewodu zasilającego wynosi 2,5 m. W komplecie znajdziemy zestaw pomocniczy, który może się przydać w czasie prac w trudno dostępnych miejscach.

Wiertarka została wyposażona w samozaciskowy uchwyt, który umożliwia bezproblemową wymianę wierteł. To jeden z głównych atutów sprzętu. Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, podkreślają też, że ma on bardzo wygodną rękojeść.

 

 

 

Wiertarka DeWalt

 

8. DeWalt DWD024-QS jednobiegowa wiertarka udarowa 701W

 

Model DeWalt DWD024 jest niewielki i lekki, ale dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji. Jego moc wynosi 650 W, a moment obrotowy to 8,6 Nm. To wiertarka udarowa, której maksymalna prędkość na biegu jałowym wynosi 2800 obr./min. Waży ona 1,8 kg, a jej całkowite wymiary to: 25,5 cm x 18 cm.

Sprzęt ma w komplecie rękojeść boczną oraz kluczyk do uchwytu. Włącznik ze sterowaniem prędkością obrotową został uszczelniony, co zapobiega przedostawaniu się pyłu do wnętrza obudowy. Wiertarka DeWalt służy do wiercenia w drewnie, stali i betonie, maksymalna średnica wiercenia to odpowiednio: 25 mm, 13 mm i 16 mm.

Czy opisany wyżej model przypadł do gustu majsterkowiczom? Z opublikowanych na jego temat komentarzy wynika, że tak. Konsumenci twierdzą, że wiertarka jest solidna, ma gumowaną rękojeść zwiększającą komfort i bezpieczeństwo pracy, a do tego zapewnia płynne i precyzyjne wiercenie.

 

 

 

 

Wiertarka Black&Decker

 

9. Black&Decker Wiertarka udarowa 750W KR705K-XK

 

Urządzenie Black&Decker KR705K ma funkcję udaru, jego moc wynosi 750 W. Jego maksymalna prędkość na biegu jałowym to 3100 obr./min. Model jest zasilany sieciowo, ma 2,5 m kabel. W zestawie razem ze sprzętem znajdziemy rękojeść boczną, a także praktyczną walizkę do przechowywania.

Prezentowana wiertarka Black&Decker pozwala na wiercenie w drewnie, murze i stali. Wymiana wierteł nie jest trudna, gdyż urządzenie wyposażono w szybkozaciskowy uchwyt z automatyczną blokadą wrzeciona. Korpus wykonano z odlewanego aluminium, co zmniejsza ryzyko zniszczenia sprzętu na skutek częstego używania.

Z pomocą urządzenia możemy wiercić otwory, jak również wkręcać śruby. Daje ono możliwość zmiany kierunku obrotów. Dla większości osób najważniejszą zaletą wiertarki jest funkcja elektronicznego sterowania prędkością, co pozwala na dostosowanie sposobu jej działania do rodzaju wykonywanej pracy.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ