Grubościówka – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Grubościówka Scheppach HMS 1070 powinna spełnić oczekiwania osób, które mają przydomowy warsztat i hobbystycznie zajmują się obróbką drewna. Jest to urządzenie o stosunkowo dużej mocy, mające stosowne zabezpieczenia zwiększające komfort pracy i skuteczną ochronę. Grubościówka ma dwa noże w jakości HSS, jest stosunkowo mała, więc wyróżnia ją mobilność. Użytkownicy nie mają żadnego problemu ze sprawnym przenoszeniem sprzętu. W rankingu zamieściliśmy także opisy innych ciekawych modeli. Grubościówka DeWalt DW733 ma precyzyjny system blokowania głowicy, co przekłada się na większą precyzję strugania. Urządzenie wyposażono w wydajny silnik o mocy 1800 W. W komplecie znajduje się pojemnik na pył i adapter.
8 najlepszych grubościówek. Opinie w 2024 roku
Ranking grubościówek to miejsce, w którym znajdziesz opisy dobrej jakości urządzeń polecanych przez użytkowników. Prezentowane sprzęty są dostosowane do profesjonalnej pracy, a także do wykorzystania w przydomowych warsztatach,
Tabela porównawcza
Heblarka grubościówka
1. Grubościówko strugarka Scheppach HMS1080 1500W
Heblarka grubościówka Scheppach HMS 1070 to urządzenie, bez którego nasz ranking byłby niekompletny. Dokładne wymiary sprzętu to: 95 cm x 49 cm x 48 cm, a jego waga wynosi 30,5 kg. Moc jest równa 1500 W, a napięcie zasilania wynosi 230 V. Grubościówka jest wyposażona w 2 noże i osiąga prędkość do 9000 obrotów na minutę.
Maksymalna szerokość strugania wzdłużnego przy obróbce płaskiej wynosi 254 mm, a wielkość wirów może osiągnąć do 2,5 mm. Blat do obróbki płaskiej ma wymiary: 92 cm x 26,3 cm. W przypadku strugania grubościowego maksymalna szerokość to 252 mm, a grubość 120 mm. Wielkość blatu roboczego wynosi 27 cm x 30,3 cm.
Prezentowana heblarka grubościówka została wyposażona w antypoślizgowe podkładki zapewniające większą stabilność pracy. Zdaniem użytkowników znacznie poprawiają one komfort użytkowania. Ostrza HSS są wytrzymałe i pozwalają na sprawną obróbkę drewna.
Grubościówka Dewalt
2. Dewalt Strugarka gruboścówka 1800W 317mm DW733
Grubościówka Dewalt DW733 ma moc równą 1800 W i bez obciążenia osiąga prędkość do 10000 obrotów na minutę. Maksymalna grubość przedmiotu wynosi 152 mm. Urządzenie waży 33,6 kg, a jego wymiary to: głębokość – 31 cm, długość – 52 cm i wysokość – 44,5 cm. Poziom generowanego hałasu wynosi ok. 108 dB.
Urządzenie ma specjalny system blokowania głowicy, który pozwala użytkownikowi na zachowanie lepszej precyzji cięcia. Stoły podający i odbierający są duże i gwarantują odpowiednie podparcie materiału. Na podstawie znajdują się otwory, które umożliwiają przymocowanie grubościówki do stołu roboczego. Sprzęt można łatwo przenosić z miejsca na miejsce.
Ze względu na to, że opinie o grubościówkach DeWalt są pochlebne, wiele osób decyduje się na inwestycję w sprzęt tego producenta. Popularnym modelem jest DW733, bo zapewnia efektywną pracę. Dla kupujących duże znaczenie ma to, że ruch głowicy jest płynny, a obsługa urządzenia nie okazuje się skomplikowana.
Grubościówka Makita
3. Makita Strugarka grubościowa 1650W 2012NBX
Makita 2012NBX to dobra grubościówka doceniana przez wielu użytkowników. Jest ona stosunkowo lekka w porównaniu z innymi modelami, waży tylko 28,1 kg. W związku z tym jej przenoszenie nie powinno być męczące. Moc urządzenia wynosi 1650 W, a wymiary to: długość – 48,3 cm, szerokość – 77,1 cm i wysokość – 40,1 cm. Prędkość grubościówki na biegu jałowym jest równa 8500 obr./min.
Jak zapewnia producent, sprzęt jest dostosowany do prac stacjonarnych, ale cechuje go też mobilność. Urządzenie mimo sporej mocy nie generuje dużego hałasu. Mechanizm odpowiadający za sterowanie posuwem jest wykonany z taki sposób, aby możliwe było zachowanie precyzji i idealne wykończenie obrabianego materiału.
Grubościówka Makita jest wyposażona w lampkę kontrolną, która informuje o gotowości do pracy. Użytkownicy twierdzą, że element ten ułatwia pracę. Doceniają oni również to, że w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria, czyli: stół stacjonarny, klucz imbusowy i nasadowy, stalowy nóż i uchwyt z magnesem.
Strugarko grubościówka
4. DeWalt D27300-QS grubościówko-strugarka 2100W
Strugarko-grubościówka DeWalt D27300 to urządzenie, które zostało dostosowane do potrzeb profesjonalistów. Jego moc jest równa 2100 W, a prędkość wynosi do 6200 obrotów na minutę. Maksymalna szerokość heblarki to 260 mm, a grubość strugania – 4 mm. Wymiary modelu to: szerokość – 70 cm, długość – 105 cm i wysokość – 95 cm, a waga jest równa 53 kg.
Maszynę wykonano ze sztywnego odlewu aluminium, czyli wyjątkowo trwałego materiału gwarantującego stabilność konstrukcji. Stół jest duży i dobrze obrobiony, więc korzystanie z grubościówki okazuje się wygodne, a zachowanie precyzji podczas pracy nie sprawia trudności. Urządzenie ma aluminiową prowadnicę, która jest niezastąpiona podczas strugania ukosowego.
Na pytanie, dlaczego warto zainwestować w strugarko grubościówkę, konsumenci odpowiadają bez wahania, wskazując przede wszystkim na solidność wykonania. Istotne znaczenie ma też bezpieczeństwo pracy. W momencie zaniku napięcia urządzenie jest wyłączane. Maszyna jest też chroniona przed przeciążeniem silnika i przypadkowym uruchomieniem.
Wyrówniarko-grubościówka
5. Wyrówniarko grubiarka Holzstar ADH 250 1500W
Jeśli interesuje Cię dobra wyrówniarko-grubościówka, poznaj dokładny opis Holzstar ADH 250. To maszyna polecana dla majsterkowiczów. Wymiary urządzenia to: 110,5 cm x 55 cm x 57 cm, a jego waga wynosi 40 kg. Moc silnika jest równa 1,5 kW. Maszyna osiąga prędkość do 8500 obrotów na minutę. Minimalna wysokość robocza jest równa 6 mm, a maksymalna – 160 mm.
Pracę ułatwia funkcja automatycznego posuwu materiału. Maszyna ma 2-nożowy wał, którego wyróżnia wytrzymałość i precyzja cięcia. Wysokość stołu grubiarki można regulować za pomocą 4 śrub. Model ma uniwersalną osłonę odciągu dla wyrówniarki i grubiarki.
Dzięki temu, że sprzęt ma stosunkowo niewielkie wymiary, można łatwo go przenosić i ustawiać w różnych miejscach. Konsumenci doceniają jego mobilność. Dobrym rozwiązaniem są specjalne zapadki, które zapobiegają cofnięciu obrabianego materiału.
Grubościówka Dedra
6. Dedra Strugarko-grubościówka 2000W DED7814
Test grubościówek potwierdził, że godnym uwagi sprzętem jest Dedra DED7814, dlatego też nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Maszyna ma jednofazowy silnik elektryczny o mocy równej 2000 W. Maksymalna szerokość obrabianego materiału wynosi 330 mm, a maksymalna wysokość – 160 mm. Prędkość grubościówki sięga do 8000 obrotów na minutę. Ma ona wytrzymały wał nożowy. Masa urządzenia wynosi 27 kg.
Grubościówka Dedra jest przystosowana do obróbki nawet dużych elementów drewnianych, pozwala na precyzyjne określenie ich grubości i umożliwia idealne wygładzenie. Warto zaznaczyć, że blat roboczy został zrobiony z blachy kwasoodpornej, więc istnieje małe ryzyko jego uszkodzenia.
Opublikowane w Internecie opinie na temat Dedra DED7814 są potwierdzeniem, że sprzęt spełnia oczekiwania użytkowników. Wśród wymienianych zalet maszyny jest jej trwałość, efektywność działania i komfort pracy. W zestawie znajduje się strugarka, noże i klucze do obsługi.
Grubościówka do drewna
7. Scheppach Heblarka grubościówka stołowa HMS850
Grubościówka do drewna Scheppach HMS 850 jest polecana w szczególności majsterkowiczom, którzy korzystają z maszyny hobbystycznie. Moc urządzenia jest równa 1250 W, jest ono wyposażone w 2 dobrej jakości noże. Głębokość cięcia wynosi do 204 mm. Maszyna zajmuje stosunkowo niedużo miejsca, jej dokładne wymiary to: 81,5 cm x 45 cm x 42,5 cm, a waga jest równa 25 kg.
Grubościówka jest wsparta na mocnych, stabilnych nogach, które pozwalają utrzymać sprzęt w stabilnej pozycji, niezależnie od ciężkości obrabianego materiału. Konstrukcję wykonano z elementów stalowych i żelaznych, dlatego wyróżnia ją wytrzymałość. Uchwyt roboczy umożliwia łatwe przytrzymywanie drewna.
Zdaniem użytkowników Scheppach HMS 850 to dobra i tania grubościówka, której użytkowanie jest w pełni bezpieczne. Konstrukcja urządzenia nie jest skomplikowana, więc w razie wystąpienia awarii istnieje duża szansa, że sami poradzimy sobie z naprawą.
Grubościówka Metabo
8. Metabo Grubościówko-strugarka HC 260 C-2.8 DNB
Grubościówka Metabo HC 260 C-2.8 DNB ma wymiary: 111 cm x 62 cm x 96 cm, a moc znamionowa jest równa 2,2 kW. Prędkość wałka wynosi do 6500 obrotów na minutę. Wysokość przelotowa to 160 mm, a szerokość – 260 mm. Urządzenie jest wyposażone w dwa noże. Płyty strugarskie wykonano z odlewu aluminium, a do produkcji stołu grubościówki wykorzystano szare żeliwo.
Grubościówkę można łatwo przezbroić na strugarkę bez użycia dodatkowych narzędzi. Przekładnia jest stabilna, co gwarantuje równomierny posuw obrabianego przedmiotu, a tym samym lepsze efekty pracy. Model jest wyposażony w ogranicznik kątowy pochylany w zakresie od 90 do 45 stopni.
Grubościówka jest dobrze oceniana przez użytkowników m.in. dlatego, że ma wydajny silnik, który pozwala na obrabianie nawet twardego materiału bez obaw o jego przegrzanie. Dodatkowo sprzęt ma zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa użytkowania.
Przewodnik zakupowy – Jaką grubościówkę kupić?
Grubościówka to urządzenie, które znajdzie zastosowanie przy obróbce drewna. Na jego zakup decydują się zarówno majsterkowicze, którzy zajmują się pracą w drewnie hobbystycznie, jak również stolarze. Osoby z pierwszej grupy zwykle nie mają doświadczenia w zakupie tego typu sprzętów, dlatego szukają przydatnych informacji na ich temat. Praktyczne wskazówki zostały zawarte w naszym poradniku. Przeczytaj go, a dowiesz się, jaka jest najlepsza grubościówka.
Grubościówka – co to jest i komu się przyda?
Grubościówka to urządzenie o prostej budowie przeznaczone do ogólnej obróbki drewna. Jednym z ważniejszych elementów są noże, od których zależy efektywność działania maszyny. Z reguły sprzęt jest zasilany sieciowo. Często producenci dostarczają na rynek heblarko-grubościówki, strugarko-grubościówki i wyrówniarko-grubościówki, czyli maszyny o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Na zakup maszyny decydują się profesjonaliści, czyli osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem produktów z drewna, ale też majsterkowicze wykonujący tego typu prace tylko sporadycznie i na własny użytek.
Istotne parametry sprzętu
Przy zakupie sprzętu trzeba zwrócić uwagę w szczególności na moc, bo od tego parametru w głównej mierze zależy efektywność działania grubościówki. Jeśli wykorzystujemy urządzenie tylko do domowego zastosowania, możemy zdecydować się na model o nieco słabszym silniku, który z pewnością będzie znacznie tańszy. Tego typu urządzenia mają moc wynoszącą ok. 1500 W. Dla profesjonalisty zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup grubościówki o mocy ponad 2000 W. Taka maszyna daje pewność efektywnej pracy i możliwości obrabiania nawet nieco twardszego materiału, bez obaw o przegrzanie i uszkodzenie silnika.
Zastanawiając się nad tym, jaką grubościówkę wybrać nie można pominąć kwestii związanej z prędkością pracy. Podawana jest ona jako ilość obrotów wykonywanych w ciągu minuty. Dobrej jakości sprzęt powinien osiągać prędkość ponad 6000 obrotów na minutę, a w przypadku urządzeń do profesjonalnego zastosowania wartość ta powinna być większa i wynosić nawet 10000 obrotów na minutę.
Wymiary i waga
Wielu osobom zależy na tym, aby ich sprzęt był mobilny, szczególnie użytkownikom, którzy wykorzystują go w różnych miejscach. W rezultacie przed zakupem grubościówki warto upewnić się, jakie ma wymiary. Równie istotne w zakresie mobilności maszyny jest to, czy na jej podstawie znajdują się dobrze wyprofilowane uchwyty pozwalające na bezpieczne i wygodne przenoszenie. Najlżejsze z dostępnych na rynku modeli ważą ok. 28 kg, jednak zdecydowanie częściej można znaleźć w sklepach urządzenia o masie przekraczającej 30 kg. Wydaje się to dużo, jednak jeśli maszyna jest dobrze skonstruowana, nie powinniśmy mieć problemu z jej przenoszeniem.
Jakość wykonania
Kwestią, na którą każdy konsument powinien zwrócić uwagę, jest jakość wykonania sprzętu. Jeśli do produkcji urządzenia wykorzystuje się wytrzymałe materiały, istnieje większa szansa na to, że będzie ono działało bezawaryjnie nawet przez wiele lat. Warto przyjrzeć się wykonaniu blatu roboczego. Często jest on nie tylko odpowiednio duży, ale też odporny na zniekształcenia i działanie kwasów. Konstrukcja maszyny powinna być przemyślana w taki sposób, aby nie istniało ryzyko przechylenia się maszyny na którąś stronę. Najczęściej grubościówka jest zrobiona ze stali i żelaza, czyli materiałów wykazujących dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i odznaczających się stabilnością.
Bezpieczeństwo pracy
Najlepsza grubościówka to maszyna, która nie tylko zapewnia precyzję w trakcie pracy, ale też gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Stąd też tak duże znaczenie ma to, czy wybrany przez nas model ma stosowne zabezpieczenia. Mowa tutaj w szczególności o systemie zapobiegającym przypadkowemu włączeniu. Wysokiej jakości sprzęt powinien mieć także dobrze opracowaną ochronę przed przegrzaniem, bo w innym wypadku podczas intensywnej pracy łatwo może dojść do uszkodzenia silnika. Jak wiadomo, jego naprawa, szczególnie jeśli maszynę nie będzie już obejmowała gwarancja, może okazać się kosztowna.
Na bezpieczeństwo pracy wpływa też konstrukcja sprzętu, która musi być dobrze wyważona. Zazwyczaj znajdujące się u podstawy nóżki są pokryte specjalnym tworzywem, które zabezpiecza przed ślizganiem maszyny w trakcie pracy. Aby korzystanie z urządzenia było bezpieczne i komfortowe, grubościówka nie może generować dużego hałasu. Czasami jednak ciężko tego uniknąć, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze sprzętem o dużej mocy. W takim wypadku zalecane jest stosowanie słuchawek ochronnych.
Grubościówki w dobrych cenach
Najtańszą grubościówkę można kupić za ok. 1000 zł, a taki sprzęt powinien zadowolić osób, które chcą z niego korzystać od czasu do czasu. Za maszynę do profesjonalnego zastosowania np. w zakładzie stolarskim trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych.
FAQ
P1: Grubościówka – co to jest?
Grubościówka to urządzenie o stosunkowo prostej budowie pozwalające na obróbkę drewnianych powierzchni w taki sposób aby nadać im pożądany kształt i rozmiar. Sprzęt jest wykorzystywany przez stolarzy, a także miłośników majsterkowania. Znajduje on zastosowanie w przemyśle drzewnym, w zakładach produkujących meble i pracach ciesielskich. W sklepach można znaleźć wiele modeli różniących się od siebie efektywnością działania i przeznaczeniem. Urządzenie zazwyczaj nie ma zbyt dużych rozmiarów, więc można je swobodnie przenosić. Na obudowie znajdują się uchwyty, które to ułatwiają. Do wyboru kupujący ma także większych wymiarów sprzęty, które są dostosowane do ciężkiej pracy i wykorzystywane przez osoby, które korzystają z grubościówki w miejscu pracy.
P2: Jak działa grubościówka?
Grubościówka to narzędzie wyposażone w wałek z nożami skrawającymi, które odpowiadają za obróbkę drewna. Praca urządzenia polega na mechanicznym posuwie materiału w kierunku wspomnianych na początku noży, które są ustawione na określoną odległość. Pozbywają się one niepotrzebnej warstwy drewna. Grubościówka pozwala nadać danemu materiałowi odpowiednią grubość, a także gładkość. Każde urządzenie jest wyposażone w osłonę głowicy, włącznik posuwu i stół. Często sprzęt ma także liczne systemy ochronne, które mają podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy użytkownika. Przed przystąpieniem do pracy można ustawić grubościówkę w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wszystkie potrzebne informacje powinny być ujęte w dołączonej do zestawu instrukcji.
P3: Ile kosztuje grubościówka?
Podczas zakupu konsumenci zwracają uwagę nie tylko na parametry grubościówki, ale także jej cenę. Każdy chce kupić dobrej jakości sprzęt, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. Za grubościówkę przeznaczoną do domowego zastosowania trzeba zapłacić ok. 1000 zł. Takie urządzenie powinno spełnić oczekiwania miłośników majsterkowania, którzy od czasu do czasu wykonują prace z wykorzystaniem elementów drewnianych. Droższy będzie zakup grubościówki do profesjonalnego zastosowania. Jeśli zależy nam na maszynie przystosowanej do ciężkiej i długiej pracy, musimy wydać na nią kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak sprzęt jest nam niezbędny do pracy, warto zapłacić za niego więcej pieniędzy, ale mieć pewność, że nas nie zawiedzie.
P4: Jak ustawić grubościówkę?
Ustawienie grubościówki zależy od konkretnego modelu. W każdym sprzęcie zastosowane są nieco inne rozwiązania, więc dokładnych informacji na ten temat powinniśmy szukać w instrukcji albo na stronie internetowej producenta. Należy przede wszystkim pamiętać, że maszyna musi być ustawiona na płaskiej, równej powierzchni, aby nie było ryzyka, że w trakcie pracy się przewróci. Przy stoliku powinno znajdować się pokrętło, którym można regulować głębokość cięcia. Obracając je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stolik zacznie się unosić, zmniejszając tym samym głębokość cięcia. Jeśli obrócimy pokrętło w przeciwną stronę, stolik się obniży, a głębokość cięcia zwiększy.
P5: Gdzie kupić grubościówkę?
Kupujący mają duży wybór, w którym można kupić grubościówkę. Oczywiście tego typu urządzenia są dostępne stacjonarnie w sklepach budowlanych. Zaletą kupowania sprzętów na miejscu jest możliwość sprawdzenia ich wyglądu, porównania wielkości i w razie potrzeby zapytania sprzedawcy o dokładne informacje. Coraz częściej jednak konsumenci wybierają zakupy przez Internet, bo według nich są one wygodne – nie trzeba jeździć do wielu sklepów, aby porównać ceny danego sprzętu, wystarczy spędzić kilkanaście minut przed komputerem. Dużo sklepów online prowadzących sprzedaż urządzeń specjalistycznych daje możliwość skonsultowania się ze sprzedawcą poprzez dostępny na stronie czat.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ