
Wkrętarka to przydatne urządzenie, jednak nie każdy początkujący majsterkowicz wie, jak jej używać. Stosowanie elektronarzędzi nie jest skomplikowane, choć wymaga nieco ostrożności, aby nie zrobić sobie krzywdy. Z artykułu dowiesz się, jak działa wkrętarka, jak ją ustawić i z niej korzystać.
Jak działa wkrętarka?
Na początku pogłębiania wiedzy o wkrętarkach warto dowiedzieć się, jak takie urządzenie działa. Zasada jest bardzo prosta. Przyrząd jest wyposażony w silnik szczotkowy lub bezszczotkowy, który przekazuje obrót na wrzeciono za pomocą systemu przekładni, a wrzeciono na bit złapany za pomocą uchwytu.
Przyrząd zaczyna pracę po naciśnięciu spustu. Większość sprzętów dostępnych na rynku ma również przycisk blokady włącznika, dzięki któremu nie trzeba go cały czas trzymać palcem podczas użytkowania. Warto być ostrożnym i uważać by nie przegrzać wkrętarki, ponieważ podczas jej pracy wytwarza się dość duża energia. Mimo, iż urządzenie ma otwory wentylacyjne, którymi odprowadza ciepło należy dać mu czasami odpocząć.
Jak ustawić wkrętarkę?
Przed pierwszym użyciem wkrętarki należy ją odpowiednio ustawić. Nie jest to skomplikowany proces, dlatego każdy, nawet początkujący majsterkowicz powinien sobie z tym poradzić. Jeżeli posługujemy się wkrętarką sieciową, sprzęt nie zadziała bez podłączenia wtyczki do prądu. Jeśli mamy wersję z akumulatorem, warto sprawdzić, czy została naładowana. Zazwyczaj informują nas o tym kolorowe diody na obudowie.
Istotną kwestią jest właściwe ustalenie momentu obrotowego. Większość dobrej jakości wkrętarek ma obręcz pod uchwytem na bity, którą należy obrócić w zależności od tego, jaki stopień chcemy uzyskać. Na pierścieniu zazwyczaj są zaznaczone cyfrowe wartości. Bardziej zaawansowane modele mają piktogramy pokazujące, który moment obrotowy najlepiej się nada do danej pracy. Najlepsze wkrętarki mogą mieć nawet 20 stopni ustawienia momentu obrotowego. Im będzie on większy, tym lepiej poradzi sobie z dużymi wkrętami.
Moment obrotowy należy zmieniać przy zerowych obrotach silnika. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia przekładni. Jeśli zależy nam na wkręceniu wkrętu w miękki materiał, na przykład w płytę gipsową, zacznijmy od najniższej wartości. Przy twardszych materiałach powinniśmy zwiększyć moment obrotowy. Jednak, gdy zostanie on przekroczony, każda dobra wkrętarka się wyłączy i dzięki temu unikniemy uszkodzenia materiału.
Co to są bity?
Bity to końcówki stosowane do wkręcania. W zależności od rodzaju uchwytu, powinniśmy używać bitu w odpowiednim kształcie. Do wkrętarek akumulatorowych używamy sześciokątnych 1/4 cala, a do zakrętarek i kluczy udarowych czworokątnych od 1/4 do 1/2 cala.
Bity mogą mieć różne kształty, które ułatwią nam dopasowanie ich do główki śruby lub wkrętu. Najbardziej powszechne są bity krzyżowe, płaskie i w kształcie gwiazdki. Bardziej rozbudowane zestawy zawierają również modele ampulowe (czyli tak zwane imbusy), typu torx (do odkręcania specjalnych śrub) czy pozidriv (inaczej groty). W zależności od grubości materiału, w który chcemy wkręcić śrubę, powinniśmy stosować różnej twardości bit. Do miękkich materiałów użyjmy twardą końcówkę, a do twardych bardziej elastyczną. W ten sposób unikniemy ryzyka złamania się bita i i wydłużymy jego żywotność.
Pewnie zastanawiasz się teraz, jak zamontować bit. Nie jest to trudne. Jeśli już udało ci się dobrać odpowiedni kształt pasujący zarówno do wkrętarki, jak i wkrętu, wystarczy włożyć jego końcówkę w uchwyt i dokręcić go palcami, aby móc rozpocząć pracę. Wyjmowanie jest równie proste.
Jak wkręcić śrubę lub wkręt przy pomocy wkrętarki?
Skoro już wiesz, jak przygotować wkrętarkę do pracy i w jaki sposób dobrać odpowiedni bit, zapewne zastanawiasz się, jak przy pomocy elektronarzędzia wkręcić śrubę lub wkręt. Istnieje kilka porad, którymi warto się kierować.
Po pierwsze należy wybrać odpowiedni kierunek obrotu. Od tego zależy, czy zaczniemy wkręcać czy wykręcać nasz wkręt. Zazwyczaj obrót zgodny z ruchem wskazówek zegara oznacza dokręcanie, a przeciwny – wykręcanie.
Ważne jest także ustawienie odpowiedniego momentu obrotowego, który pomoże nam uniknąć zbyt głębokiego wkręcenia śruby w miękki materiał oraz tarcia przy twardym podłożu. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od małych wartości i ich stopniowe zwiększanie w celu dobrania idealnego trybu.
Pamiętaj również, żeby wkrętarkę trzymać pewnie i stabilnie. Nie możemy bawić się narzędziem, aby nie zrobić sobie krzywdy. Podczas wkręcania należy umieścić końcówkę bitu we wgłębieniu wkrętu i lekko go docisnąć. Nie używajmy jednak zbyt dużo siły, bo możemy uszkodzić zarówno śrubę, jak i urządzenie.
Podczas pracy i po jej zakończeniu dajmy odpocząć wkrętarce. Od czasu do czasu warto zwolnić z dokręcaniem śrub. Jeśli za długo będziemy używać sprzętu, stworzymy mu warunki do przegrzania się i uszkodzenia.
A może wiertarko-wkrętarka?
Warto rozważyć również zakup wiertarko-wkrętarki, czyli narzędzia, które oprócz wkręcania umożliwia wiercenie dziur w materiale. Narzędzie jest przydatne do robienia otworów o standardowej średnicy w drewnie, metalu czy w pustakach.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ